VlSSCHIRU EN SCH EE PWMRTG8I RICHTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: De elecfrostatiscHe luidspreker. IJMUIDER COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 Schip Verm. aankomst Antiochia West-Indië Achilles Napels 25 Aug. Ariadne Triest 14 Sept. Aalsum Rosarïo 10 Sept. Onega 22 Aug. Boskoop Chili 25 Aug. Berenice Midd. Zee Baarn Chili Unica Cottica West-Indië 29 Aug. Colombia Hamburg 21 Aug. Drechterland Villa Constitucion Eurybates Ned.-Indië 21 Aug. Eli'&e Schulte Lulea (v. IJmuiden) 20 Aug. Eretza Mendi Bona v. IJmuiden Flanch-ïa Buenos Ayres 10 Sept. Ned.-Indië 22 Aug. Rosario 4 Sept Santa Fé 20 Aug. Chih Hermes Zwarte Zee 5 Sept. Hercules Zw. Zee 20 Sept. Heemskerk Hamburg 21 Aug. Kurmark Ned. Indië 5 Sept, ïsuma Maru Da ire n 25 Aug. Kosciuszko Gdynia Ned.-Indië 19 Sept. Linge Archangel 21 Aug. Laurent Mee us Tuapse Ned.-Indië heden Magdeburg Ned. Indië 8 Sept. Mars - Midd. Zee 20 Aug. Minna Londen heden M. v. St. Aldegonde. Ned. Indië 7- Sept. North Anglia Concepcion 20 Aug. Nor d pol Villa Constitucion 2 Sept. Polyphemus Ned.-Indië 2 Sept, Poulau Laufc Ned.-Indië Poclau Tcllo IT 'i rn bu rg 20 Aug. Pluto Spanje 27 Aug. Polydorus Ned.-Indi'ë 18 Sept. Rio Azul San Lorenzo heden Remi Danzi'g heden Salland B. Aires 30 Sept. Stella Zwarte Zee Shenandoah Port Arthur Tagila Archangel (v. Velsen). 21 Aug. Venezuela W.-Indië Waterland Buenos Ayres 26 Aug. LJstroom West-Afrika Laatste bericht 15 Aug'. Azoren gepass. 15 Aug. Fniisterr© gepass. 15 Aug. van Bari. 12 Aug. vertrokken. 12 Aug. vertrokken 6 Aug. v. Curacao. 16 Aug. Gibraltar g'epass. 13 Aug. van Valparaiso. 15 Aug. van Norresundet 12 Aug. van Parimari'bo Vertrekt 20 Aug. 16 Aug. te Havre 16 Aug. Gibraltar gepass. 15 Aug. vertrokken. In lading in lading 15 Aug. te Marseille 4 Aug. van Bueno Ayres 8 Aug. v. St. Vincent 14 Aug. van Supe. 12 Aug. van Piraeus. 16 Aug. te Constantza Vertrekt 20 Aug. 12 Aug. van Colombo. 29 Juli vertrokken Vertrekt '17 Aug. 7 Aug. v. Macassar.' 11 Aug. vertrokken. 15 Aug. van Stamboul 4 Aug. van Pt. Said. 16 Aug. Perim gepass. 15 Aug. van Lissabon. 8 Aug. vertrokken. 17 Aug. van Colombo 13 Aug. Madeira gepass. I Aug. vertrokken. 12 Aug. van Colombo. 11 Aug. van Colombo. Vertrekt 17 Aug 14 Aug. te Valencia. 16 Aug .van Singapore 10 Aug, v. d. Azoren. 12 Aug. vertrokken in lading 16 Aug. te Varna. 3 Aug. vertrokken. II Aug. vertrokken. 10 Aug. v. Barbados. 7 Aug. v. Rio Janeiro. 17 Aug. te Hamburg DE DEENSCHE VISSCHERIJBANK. Onlangs hebben wij het een. en ander me degedeeld over de oprichting van een crediet-instelling voor het Deensche vis- scherijbedrijf. De voorbereidingen voor de oprichting der bank hebben langen tijd in beslag genomen, daar het een geheel nieu we zaak gold. Thans zijn de voorbereidingen echter zoover, dat de opening is bepaald op 1 October a.s. Tot directeuren werden be* noemd de heeren C. M. Christensen, chef de bureau van het ministerie van Financiën, F V. Mortensen en Konsul V. Thygesen. VAN HIER EN DAAR. Mooie reis. De te Grimsby thuisbehoorende stoom trawler „Varanga" kwam onlangs van Beren- Eiland terug met 2000 kisten visch. De vangst bracht meer dan 1000 op. Afgekeurde visch. Gedurende de laatste 12 maanden werd in Aberdeen 18712 lbs visch afgekeurd en ver nietigd. Dit is bijna 7000 lbs. meer dan in het voorafgaande jaar. Buitenlandsche visch in Engeland. In de laatste week van Juli bedroeg de in voer van buitenlandsche visch, inclusief rechtstreeksche aanvoeren 17,571 cwts. tegen 21,843 cwts de week daarvoor. In Grimsby liep de aanvoer met vreemde schepen terug van 5371 tot 2090 cwts. Faciliteiten, die wij niet kennen. De postautoriteiten van het eiland Man verleenen bijzondere faciliteiten voor het verzenden naar alle deelen van Groot Brit- tannië van Mansche kippers, die thans bij duizenden verpakt in doozen verzonden wor den. Gedurende den zomer en den herfst be zorgt dit werk de postadministratie buiten gewoon veel drukte. Een hond als visschcrman Een eigenaardige gebeurtenis geschiedde de vorige week in een baai nabij Fily aan de Oostkust van Engeland. Twee hengelaars waren in de baai op makreel aan 't visschen. Een groote terrier, die er genoeg van had ge kregen naar de visschers te kijken, besloot het zelf eens te probeeren. De hond sprong te wat-er en kwam met een flinke visch terug, dien hij tegen de rotsen doodsloeg. Na dit eerste succes keerde hij weer naar de baai terug. Dit spelletje herhaalde zich twintig maal. De visschers vingen maar twee makree- len. WEER EEN STOOMTRAWLER ONRECHT MATIG OPGEBRACHT. Uit Seeamt te Bremerhaven meldt het volgende. Den 22en Juli 1932 werd de onder IJsland ten Z. van Kudafjot visscffU.-'Lk.vmstrawler Albert Sturm door het IJslandsche inspectie vaartuig „Maagen" aangehouden en naar Reijkjavik opgebracht. Den schipper werd aldaar wegens het uitoefenen der trawlvis- scherij binnen de limiet een boete van 1500 IJsl. kronen opgelegd. Overeenkomstig de met het Behm-Echo-lood vastgestelde en door den eersten officier van het inspectie vaartuig bevestigde diepte van 100 M. kan de trawler zich op het tijdstip der aan houding niet binnen de limiet bevonden hebben. De hoekmeting van het inspectie vaartuig kan door het gebruik van een zeer scherpen hoek op groote afstanden geen aanspraak maken op betrouwbaarheid. Naar de plaatsbepaling die- de schipper van den stoomtrawler door peiling, hoekmeting' en loodingen heeft vastgesteld moet worden aangenomen, dat het opbrengen plaats vond buiten de zóne en dus onrechtmatig was. De gezagvoering is dienovereenkomstig voor het opbrengen niet verantwoordelijk. NIET MEER IN DE VAART. Naar wij vernemen zal de Wilhelmina IJM, 35 van de V.E.M., waarvan wij j.l. Dinsdag meldden, dat zij de IJsland-visscherij had geëindigd, niet meer in de vaart worden ge bracht. BUITENLANDERS VER IN DE MEERDERHEID. Gisterenavond lagen er aan den afslag 9 Noordzee-visschersvaartuigen. n.l. 2 Neder- landsche en 2 Duitsche stoomtrawlers, 2 Duitsche stoomtrawlers, 2 Deensche, 2 Belgi sche en 1 Zweedsche motorkotters, derhalve slechts 2 Nederlandsche tegen 7 buiten landsche vaartuigen. Sleepreis. De sleepboot Rozenburg vertrok met de sleepboot Beverwijk XXI en den onderlosser V. H. B. 50 van hier naar Duinkerken, waai de schepen in bedrijf gesteld zullen worden. Het goud van de Egypt. Het Itali'aansche bergïngsvaartuig heeft wederom voor een bedrag van ongeveer 200.000 P.Stl. naar Plymouth gebracht en keerde naar het wrak terug om de bergingswerk zaamheden voort te zetten. In totaal is nu ongeveer een derde goud en zilver boven wa ter gebracht. Als alles medeloopt vertrouwt men in het einde van dit jaar de gehesle schat te hebben geborgen. De schroef aangekomen. De in Denemarken bestelde schroef voor den hier binnèngesleepten Deenschen motor-" kotter FN 178 is hier aangekomen. Het vaar tuig zal nu in het dok worden geplaatst tot het aanhangen van de schroef, waarna het onmiddellijk naar de visscherij zal uitvaren. Loodsgelden. De loodsgelden hebben in de maand Juli van dit jaar 256.429 gulden opgebracht tegen 345.034 gulden in dezelfde maand van het vorig jaar. Over 7 maanden bedroeg die op brengst 1.928.864 gulden in dit jaar tegen 2.506.947 gulden in hetzelfde tijdvak van 1931. De raming voor Juli van dit jaar was 375.000 gulden; de werkelijke opbrengst i's, zooals men hierboven ziet. belangrijk minder. Aanvaring. Het Nederl. stoomschip Amazone was op de Fransche kust in aanvaring met den Fran- schen stoomtrawler Degoutte, welke bescha digd werd terwijl het stoomschip oogensehijn lijk onbeschadigd bleef. De schade aan het visschersvaartuig wordt op ongeveer 6000 fre begroot. VISCHAANVOER. Van de trawlervisscherij kwamen in de week van 9 tot en met 15 dezer hier aan den afslag 31 Nederlandsche en 5 Duitsche stoomtrawlers; 2 motortrawlers; 41 motor- loggers; 2 Belgische, 2 Duitsche- en 26 Deensche motorkotters; 136 motorkust/vis- schers en 2 open booten, welke tezamen een hoeveelheid van 600.000 kilogram versche 1 visch ter waarde van f 132,123 aanvoerden. Hieronder waren 2 Nederlandsche stoom trawlers welke hadden gevischt aan de Westkust van Engeland e 5 Duitsche- en 5 Nederlandsche trawlers, welke uitsluitend haring aanvoerden. Een partij van 39.500 kilogram versche visch welke werd aange voerd door een IJslandvaarder werd voor f 1014 verkocht. Van elders werden 105 consig natiezendingen aangevoerd, waarvan de op brengst f 6335 bedroeg, zoodat de totaal om zet deze week f 139,473 bedraagt tegen f 161,713 in de vorige week. Trawlers H. C. 238 520 manden f 1700. H. C. 106 1265 m. f 2800 Rotterdam IJm. 12 475 m. f 2000. Vios IJlm. 153 90 m. f 1400. IJszee Urn. 167 330 m. f 1500 Adriatic IJm. 310 f 1100. Liesbeth Betty IJim. 183 1010 m. f 1600. Kotters FN 190 f 765. FN 542 f 490, FN 20 f 395, E 401 I" 635. E 332 f 4-00, S 66 f 775, O. 215 f 350, O. 322 f 305, O 325 f 330. Loggers: KW 48 f 395, KW 24 f 305. Aangekomen. 17 Augustus: Rozenburg sleepb. Maassluis. P. C. Hooft m.s. Nederl.- O.-Indië. Astarte s.s. Bremen. Koduma.s.s, Danzig. Chelwood s.s. Newcastle 18 Augustus: Sakko s.s. Leningrad. Stanislas s.s. Leith. Gudur s.s. Malmö. Roek s.s. Londen. Vertrokken. 17 Augustus: Manuchu s.s. P. Empedocle. Rozenburg sleepboot met Beverwijk 21. en VI-I B 50 op sleeptouw Duinkerken. Westerwald s.s. Hamburg. Vaidava s.s. Bly-th. Holmelea s.s. Rotterdam. Rhein s.s. Hamburg. Theano s.s. Rotterdam. Halle s.s. Hamburg. Ulysses s.s. Hamburg Myrmidon m.s. Batavia 18 Augustus: Iris s.s. Kopenhagen MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.30—1.—. Griet per 50 K.G. f 43—12,50. Tongen per K.G. f 2,400.60. Groote schol per 50 K.G. f 20. Middelschol per 50 K.G. f 23—17,50, Zetschol per 50 K.G. f 1917. Kleine schol per 50 K.G. f 202,15. Schar per 50 K.G. f 12—3.90. Rog per 20 stuks f 11,507. Vleet per stuk f 1,25. Pieterman en poon per 50 K.G. f 3,503. Groote schelvisch per 50 K.G. f 1411,50. Middelschelvisc'h per 50 K.G. f 119,50. Klein middelschelvisch per 50 K.G. f 6.50 4.70. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 4.501.70. Kabeljauw per 125 K.G. f 38—19. Gullen per 50 K.G. f 7—0.50. Leng per stuk f 0.600.27. Wijting per 50 K.G. f 2—1,30. Koolvisch per stuk f 0.260.01. Makreel per 50 K.G. f 3,50—0.70. Versche haring per kist f 3,202. Groote hake f 126 per 125 K.G. 2 2 Middelliake f 124 per 125 K.G. Klein middelhake f 5442 per 50 K.G. Kleine hake f 31—30 per 50 KG. Smit, Bakenessergraclit 65. hond. Bauer, L. Begijnestraat 22, idem. Bilderbeek, Zuider straat 12B, armbandhorloge. Bur. v. Politie, Smedestraat 9. dameshoed; schoentje, porte- monnaie, rijw.belast.plaatje en ring sleutels. Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje, 2 kat ten. Kooy, Rollandstraat 2, colbertjasje. Se- gerus, I-Iodsonstraat 17, jonge kat. v. Opzee- land, Zijlstraat 24-30, portemonnaie. Wi- gersma, Zwanenburgerdijk 80, Vijfhuizen, rijw.belast.plaatje ("gevonden 10-8-32). Ver does, Gen. Jouberstraat 27, radiateurdop. Goes, 2e Vooruitgangstraat 34, rijw.belast. plaatje. Görtz, Drossest-raat 11, rijw.tasc.hje. Blok, L. Poellaan 19, gymn. schoentje. Knol, Luitesteeg 35, kinderschoentje, v. d. Berg, de Witstraat 26, kindertrui. Elzinga, Romolen- straat 48, taschje m.i. PORTRETTEN VAN DR. F. VAN EEDEN. TER PLAATSING IN HET FRANS HALS MUSEUM. Wijlen Dr. Frederik van Eeden heeft aan de gemeente gelegateerd, ter plaatsing in het Frans Hals Museum, de navolgende voorwer pen: zijn portret, geschilderd door Jac. van Looy, en zijn portret in brons door den Zweedschen beeldhouwer D. Eds-tröm. Onder verwijzing naar de hierover uitge brachte adviezen stellen B. en W. den Raad voor deze geschenken te aanvaarden. UIT HAARLEM HET VEILINGGEBOUW AAN HET DONKERE SPAARNE. GEEN VERMINDERING VAN HUUR. In de raadsvergadering van 22 Juni j.l. is om prae-advies in handen van B. en W. ge steld he.t schrijven van de Haarüenische Veiling N.V., alhier, houdende h-et verzoek om verlaging van den huurprijs van f 1200 tot f 600 voor den grond aan het Donkere Spaarne, waarop het houten veilfegsgebouw is geplaatst en welke grond aan haar voor het jaar 1932 in huur is afgestaan. D-e in huur gegeven grond heeft een oppervlakte van 143 M2. Zou die grond niet bij afzonderlijk besluit in huur zijn afgestaan, dan -behoorde het in gebruik geven daarvan te geschieden ingevolge de ..Heffingsverordenhig precario rechten". Krachtens het tarief dier verorde ning bedraagt h-et jaarlijks verschuldigd be drag f 10 per M2, of voor den grond bij ge noemde vennootschap in huur f 1430. Hieruit blijkt dat aan adressant reeds een minder huurbedrag in rekening wordt gebracht dan dat, hetwelk overige gebruikers van ge deelten van den openbaren weg betalen. Voor het verleenen van een verdere tegemoetko ming zijn haar de meening van B. en W. geen termen aanwezig. Dit te minder, in dien in aanmerking korden ge-nomen de extra-kosten, welke voor de gemeente uit de aanwezigheid van het veilingsgebouw voort vloeien en de mindere inkomsten, welke door die aanwezigheid het gevolg zijn. De extra- kosten worden veroorzaakt doordat de ge meentereiniging extra-diensten te verrichten heeft voor het wegruimen van afval e.a. dat door gebruikers van het veilings gebouw in het openbaar water en op den openbaren weg geworpen wordt. De mindere inkomsten zijn een gevolg van het feit, dat langs het Spaarne aan de zuidwestzijde van het gebouw, ge durende de dagen, dat daarin veiling ge houden wordt een groot gedeelte walgro-nd „vrij" gehouden moet worden, om auto's, karren e.a. gelegenheid te geven tot aan het gebouw te kunnen rijden. B. en W. stellen den raad mitsdien voor op het vermeld verzoek van de Haarlemsche Veiling N.V., alhier, afwijzend te beschikken GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hofstra, Brederodestraat 12, autoped. De Jong, Berkenrodestraat 44, bal. Hovenier, Fa- briciusstraat 37, beursje m.i.. Kennel Haer- I lem, Regen tesselaan 42, hond. Kieviet, Nauwe Geldeloozepad 30, handschoenen. WIELRIJDER DE THUISKOMST VAN VAN EGMOND. Het bestuur van de H. S. V. „De Kam pioen" schrijft ons het volgende: „Het bericht, dat Maandag j.l. in de plaat selijke bladen stond, dat onze sportgenoot, Van Egmond op reis was naar Holland, behoeft wel eenige aanvulling, om alle mogelijke verkeerde gevolgtrekkingen te vennij den. Van Egmond komt n.l. naar hier, omdat het de meening van zijn trainer is, dat hij in de rustige omgeving van zijn eigen huis beter en vlugger in conditie komt voor het Wereldkampioenschap in Rome. Maar dan moet het ook werkelijk rust wezen; dan mogen er geen feestelijkheden zijn als hij in Haarlem arriveert. Daarom zullen wij Van Egmond pas huldigen, als hij uit Rome komt. Wij verzoeken vriendelijk, doch dringend, dat ieder die het goed meent met de Neder landsche Wielersport in het algemeen en met Van Egmond in het bijzonder, zich te ont houden van elke handeling, welke belet om onzen vriend in topvorm te brengen voor de zware taak, welke hem in Rome wacht. WATERPOLO. PROMOTIE-DEGRADATIE WEDSTRIJD. DE WATERRATTEN BLIJVEN IN DE TWEEDE KLASSE. DE WATERRATTEN—GORKUM (4—0) f In dezen wedstrijd hebben de Waterratten zich absoluut sterker getoond. Door een vas ten wil om te winnen zijn zij voor de tweede klasse behouden, waarmee wij ze van harte gelukwenschen. Wanneer scheidsrechter Braam beginnen laat, gaan d-e Waterratten met het volgende zevental te water: C. M. v. d. Broek, S. de Vries, C. II. Vrugt, A. H. de Bruyn, J. H. v. d. Booren, Th. v. Koningsbrugge, N. de Vries. De Waterratten zijn het eerst bij den bal. Het blijkt al dadelijk dat zij grootsche plan nen hebben, want verwoed vallen zij aan. De Vries schiet over, maar als even later Vrugt den bal toegespeeld krijgt en opzwemt, geeft hij aan de Waterratten de leiding. (10) Het samenspel van de Waterratten gaat nu veel beter, dan bij de laatste wedstrijden; vooral de veranderde opstelling (Van Ko- ningsbruggen middenvoor en De Vries links voor) blijkt een goede oplossing te zijn. Her haaldelijk krijgen de Waterratten vrije wor pen te nemen, wegens afzetten. Ook de ach terhoede van de Waterratten verricht goea werk; de middenvoor, die Zondag in Gorkum zoo gevaarlijk was, werd nu door De Bruyn _oed bewaakt. Dan vergroot onder groot ge juich der supporters Van Koningsbrugge met een mooi'en doorslag bal den voorsprong (2—0). Er volgen nu'eenige gevaarlijke aanvallen van Gorkum, maar v. d. Broek is in goeden vorm Rust gaat in met een 20 voorsprong voor de Waterratten. Na het uitzwemmen zijn de Waterratten weer het eerst bij den bal. De Gorkumm-ers maken zich herhaaldelijk aan afzetten schuldig, doch scheidsrechter Braam hield de teugels strak. Weer volgt een gevaarlijke aanval op het doel der gasten; met een goed schot vergroot N. de Vries den voorsprong. (3—0). Bij eenige G-orkum-aanvallen verricht S.. de Vries, bijgestaan door De Bruyn, goed werk. Steeds zijn de Waterratten nu ïn den aanval; het samenspel vlot goed. Dan is het weer De Vries, die handig doelpunt. (4—0) Na eenig heen en weer gegooi kondigt de scheidsrechter het einde aan. De Waterrat ten hebben een verdiende overwinning be haald. Na afloop protesteerde Gorkum tegen de leiding. ZAANSCH ZEVENTAL—HAARL. ZEVENTAL (0—5). Bovengenoemde wedstrijd werd te Koog- Zaandijk gespeeld. Het Haai'l. Zevental speelde in de volgen de opstelling: J. Schutter (H.P.C.) A. J. Braam (H.P.C.)H. J. Leyenaar (H.P.C.) F. W. Moolenaar (H.P.C.), J, v. Hemsbergen (Haarlem), J. Kooyman (H.P.C.), J. Uitendaal (H.P.C.). Al direct na het begin blijken de Haarlem mers sterker; ze zijn al spoedig in de meer derheid. De Zaankanters geven echter goed partij. Aanvankelijk kunnen zij de goed op gezette aanvallen onderbreken. Als de Haarlemsche voorhoede een weinig is ingespeeld, blijft het succes niet uit. Geen magneten, geen conus, geen bekrachtiging. De technische ontwikkeling van den luid spreker gaat zeer snel, tal van principes wor den ontwikkeld en een enorme verscheiden heid van modellen ontworpen. De ouderwet- sche hoornluidspreker, waarna wij nog slechts 5 jaar geleden met de grootste inte resse luisterden, werd gevolgd door de elec- tro-magnetische conusluidspreker die reeds een belangrijke verbetering b-eteekende. Daarna kwam de electro-dynamische, die nog steeds favoriet is, en de inductor dyna mische luidspreker. Van de laatste tijd is de z.g. „Freischwinger", een uitmuntend en tevens zeer goedkoop systeem en nu het al lernieuwste de electro-statistische luidspre ker, in ons land naar zijn vorm aangekon digd als het „zingende waschbord". Het meest op de voorgrond treedt het elec tro-dynamische type, dat door massa-fabrl- katie zeer populair in prijs is geworden. Vol maakt is hij zeer zeker nog niet. De sterke voorkeur voor het lagere toonregister en het ontbreken van de hoogere tonen is wel het grootste bezwaar. Eigenaardig is, dat de smaak van het publiek echter juist uitgaat naar deze feitelijk sterk vervormde weer gave; een sopraanzangeres klinkt als een bariton of bas, de viool als een cello. Om deze overdreven diepe weergave te verkrij gen plaatst men parallel op de luidspreker, vaste condnsatoren; hoe grooter de waarde, hoe dieper de weergave. De electro-statische luidspreker is in prin cipe niet nieuw. Reeds 10 jaren geleden wer den zij voor de weergave bij sprekende films gebruikt. De bekende Duitsche techniker Vogt verrichtte op dit gebied een uitgebreide la- boratoriumarbeid en ontwierp tal van model len. De nieuwste, groot oppervlakluidspreker of „Oszilloplan" genaamd wordt gefabriceerd door de bekende Duitsche Transformatoren- fabriek van Görler. Deze luidspreker' vertoont uiterlijk veel overeenkomst met een platte korfwand. Hij bestaat uit twee bakelieten deksels, waarin z.g. klankgaten zijn aangebracht en waar- tusschen een blad uiterst dun aluminium, beweegbaar, is gespannen. De bakelieten deksels zijn met een metaallaag gespoten waarover weer isoleer'ende lak. Het alumi- niumblad is niet onderhevig aan tempera tuur- of weersinvloeden en vertoont ook niet na zeer lang gebruik z.g. vermoeidheidsver schijnselen. Bij aansluiting van de „Oszilloplan" aan een wisselspanning worden vanuit de beide gemeitaliseerde bakeliieten vlakken eüectri- sche velden opgewekt die een aantrekkende of afstootende invloed op de daartusschen gespannen membraan uitoefenen. De sterkte hiervan is afhankelijk van de spanning. Elke spanningsverandering heeft een andere stand van de membraan tengevolge. Hierdoor ont staan geluidstrillingen die door de openingen in de bakelieten vlakken naar buiten treden. Indien de beide buitenvlakken verbonden worden met de secondaire wikkeling van een transformator en de daartusschen gelegen membraam met de positieve pool van een 1500 Volts spanningsbron, terwijl de minpool aan de mid den aftakking van de secondaire wikkeling ligt, zal de membraan een span ning van pl.m. 1500 volt hebben, ten opzichte van de electrbden, de gemetaliseerde bake lieten vlakken aan weerskanten. De electro- den krijgen een wisselspanning van de trans formator. De velden tusschen membraan en vaste electroden veranderen in tegengestel de zin. Wat gebeurt er nu precies in dit luidsprekersysteem? De membraan bezit in ruststand ten opzichte van de vaste electro» den een spanning van pl.m. 1500 Volt. In dien de transformator werkt en deze geeft secondair 200 Volt, zal op een bepaald mo ment de eene electrode 200 Volt negatief en de andere electrode 200 Volt positief zijn. Tegenover de eerste electrode heeft de mem braan een spanning van 1500 -f- 200 Volt 1700 Volt en tegenover de tweede een span ning van 1500—200 Volt 1300 Volt. Zij zal dus aangetrokken worden door de electrode met de hoogste spanning. W. F. Uitendaal opent de score met een goed sc.hot (01). Kort hierop neemt Van Hems bergen het tweede doelpunt voor zijn reke ning (02), waartegenover het Zaansch zevental het niet verder kan brengen dan tot enkele aanvallen, waarbij niet gescoord wordt. Even voor de rust maakt Kooyman er nog 0—3 van. Na de hervatting blijken de Haarlemmers weer sterker. De Zaankanters probeeren door wijziging in de opstelling gevaarlijker te wor den, doch de Haarlemsche achterhoede kan zonder veel moeite alles retourneeren. Na goed samenspel in de voorhoede zwemt Uitendaal snel op; van dichtbij passeert hij keeper Stam onhoudbaar (04). Luide aangemoedigd door het publiek doen de Zaansche spelers vruchtelooze posingen om Schutter te passeeren, doch ook hij is safe; hij weet zijn doel schoon te houden. Even voor het einde scoort Kooyman den vijfden en laatsten goal (05). H.F.C. II—L.Z.C. II (0—0). Voor de promotie naar de ré§erve eerste klas Ned. Zwembond speelde H.P.C. n haar eersten wedstrijd teg«i L.Z.C. II uit Leiden. In het begin speelden beide teamseen voorzichtige partij. Enkele schoten warden van te verren afstand meezonden, doch zoo wel de L.Z.C.- als de H.P.C.-keeper hadden hiermede weinig moeite. Dan komen de H.P. C.'ers er beter in; menig gevaarlijk moment ontstond voor het L.Z.C,-doel. De L.Z.C.- aehterhoede hield echter stand. Aan den anderen kant komen de L.Z.C.'ers er lang zamerhand ook beter in; zij geven den H.P. C.'ers veel werk. Door slecht schieten aan beide kanten wordt er voor rust niet gedoelpunt. Nal de rust komt H.P.C. enthousiast opzetten; zij ligt eenigen tijd met vier man voor het L.Z.C.- doel, doch het gevaarlijke schot ontbreekt, hoewel de kansen hiervoor nog al eens te zien waren. Na opzwemmen tot dicht bij het doel, schiet Van Zadel hard in, doch ook nu weet de L.Z.C.-keeper te stoppen. Onder groote spanning komt het einde. H.P.C. V—V.Z.V. I (0—1). Bovengenoemde wedstrijd werd voor de tweede klas Haarl. Zwembond gespeeld. Door onzuiver schieten gingen vele opgelegde kansen voor de H.P.C.'ers verloren. De Vel- senaren zagen tenslotte hun harde werken met een doelpunt beloond.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2