V V wflfr m m m tl ONZE LEZERS DAMRUBRIEK SCHAAKRUBRIEK VRAAGT SPOOR/GESTAMPTE MUISJES «if sy&f H4BIB HET NIEUWE SEIZOEN. UMUIDTR COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN onder leiding van B. Dukel. VAN DE OPENINGEN. Het schijfoffer. Het komt veelal voor bij geoefende spelers diat in het middenspel wei eens een schijf geofferd wordt om die dan weer na eenige gedwongen zetten terug te ontvan gen, meestal met voordeel. Het schijfoffer in de openinig was voor 1912 nog niet bekend en het was toen Her- iman Hoogland, oud'-wereMkiampioen. die dit voor het eerst toepaste in den strijd om het wereldkampioenschap 1912. Dit verliep als volgt: 1. 33218 1823 2. 31—27 20—24 3. 28—22 17x28 4. 36—2/1 Wit heeft nu een stuk geofferd doch kan dit zooals men weet na 4136 en 2721 steeds terugwinnen. FaJbre met zwart zette op 36—31 met 11—17 voort en op wit 27- 22 met 17—21 inplaats van 28—33, waardoor deze voortzetting beter is daar Wit door 28—33 zwart 28 x 18 of 20 het stuk kan houden. Toen men wist, dat het offer niet opging, vond men het awaik en terecht, daar de opening praetiseh van weinig be lang is, loont het niet de moeite te onderzoeken of wit één stuk achter blijft. Toch kan dit spel tot aardige situates ledden en het maandorgaan van den N.D.B. publi ceerde begin 1931 eenige spelgangen, waar in de analysator tot de conclusie meende te komen, dat wit bij goed spel het verloren gegeven stuk kan terugwinnen, zij het dan ook, dat zwart positioneel in de meerder heid blijft. Een der spelgangen laten wij hieronder volgen: Men speile van af den beginstand 1. 3328 18—23 3. 31—27 20—24 4. 28—22 17x28. 5. 36—31 15—20. Stand na den vierden luidt: ZWART WIT Tot dezen zet besloot men boven 1117 en inderdaad is de zet ook de beste. 6. 34—29 23x3(4 Dit is de beste wijze van slaan. Men lette nu op het systeem, dat Wit gaat toepassen om het stuk terug 'te winnen. 7. 32x23 39 x 19 44—39 19x28 14x23 13—19 Ziwart dreigt met 2832 en wit moet over gaan tot 3832, vóórdat deze 4536 kan spelen. 10. 38—32 11. 41—36 12. 4-0—34 10—14 5—10 8—13, Nu moet wit zoo lang mogelijk veld 38 onbezet laten das* zwart 1117 of 1217 niet kan speilen wegens 2722 daar voor zwart 3833 van geen waarde is. 13. 45—40 14. 46—41 10—15 12—17! Het is duidelijk dat zwart op veld 21 komt, wit het stuk niet meer krijgt. Tevens is de tekstzet sterk daar wit geen 27-22 kan spelen wegens 15. 27—22 16. 22 x 33 17. 34 x 23 18. 35 x 24 19. 31x22 19—24 23—29 24—30 20x27 17 x 19. en zwart heeft twee stukken gewonnen. Door het schijf off er bij den derden zet kan men tot heele aardige situaties komen. Voor het wedstrijdspel echter heeft dit spel genre geen beteekenis. Tot slot dezer rubriek geven we voor onze oplossers een fraai probleem van den bekenden Nedeiiandschen Problemist den heer A. de Graag- te Heusden ter oplossing. ZWART De stand luidt: Zwart: 8 13 14 16 21 23 en 35 Wit: 22 27 32 34 37 38 39. Wit aan zet speelde 3731, zwart 1319, wit 3126, zwart 1924, wit 2i6xl7, zwart 2429, waarop wit op fraaie wijze wint. Oplossingen en Correspondentie bannen 7 dagen aan den damredacteux. onder leiding van A. J. C. TER HAAR EN J. ZOONTJES Het volgend partijtje ontleenen wij aan het Soerabaja'seh Handelsblad. D4-opening. Wit: Van Rhee. Zwart: dr. Engelen. 1. d2—d4 2. c2c4 3. Pb1 - d2 Pg8—f6 e7—e6 Iets nieuws van twijfelachtige waarde. .Een te vroeg afwijken van de gebaande wegen wreekt zich in den regel snel en heeft veelal tengevolge, dat men in het moeras terecht komt. w De zet 3. Pbld2 is zeer zeker „modern", maar de moderne theorie der opening keurt toch den zet onherroepelijk af. De moderne behandeling bestaat toch niet alleen hierin, dat men zetten, die vroeger gespeeld werden, eenvoudig door andere vervangt. Het karakfer der moderne speelwijze bestaat hierin, dat men den strijd reeds in de opening begint en niet wacht tot de ontwikkeling der stukken is voltooid, alvorens men ten strijde trekt. En zoo heeft elke zet, ook in de opening, een bepaalde bedoeling, en maakt hij deel uit van een bepaald plan. Zoo nu bij den tekstzet een bepaald plan aanwezig was, dan lijkt dit ons t-e eenemnale foutief. winst voert, riiet voor de hand. Het Paard- offer is volkomen correct, Bijv. 13. f3 X e4, f5 X e4; 14. Rd3c2, Ta8f8; en de drei ging 15. Tf8Xflf; en 16. Dh4 Xh2± is niet te pareeren. 13. Rd3Xe4 14. f3-f4 f5Xe4 Wit mag de f-lijn niet. openen. Bovendien wordt aldus de diagonaal h2b3 afgeslo ten. 14. g7—g5 Wit mag dezen pion niet nemen, na 15. f4Xg5, wint Zwart door het qualiteitsoffer op fl. 15. £2g3 Dh4-h6 16. Pel-g2 Kg8-f7 17. g3 - g4 Ta8 g8 18. Pfl-g3 Db6—h3 19. Pg3—h5 g5Xf4 20. e3Xf4 Niet 20. Ph5Xf6, f4f3!; enz. (Red.) 20. TfÖ—h6 Stelling na 20. Tf6h6. 3. 4. e2-e3 5. Pgl f3 6. Rf 1 d3 7. 0-0 d7d5 b7—b6 Rf8-d6 Rc8b7 Het maakt den indruk, dat Wit zonder eenig plan speelt, bovendien zich te weinig rekenschap geeft van de plannen van zijn tegenstander en niet de minste moeite doet deze te verijdelen. Het is duidelijk, dat Zwart het centrum en in het bijzonder het veld c4 wil beheerschen en dit had Wit niet behoeven en niet mogen toelaten. In aanmerking kwam daarom hier o.i. 7. Ddl—c2, waarmede het veld e4 in de macht van Wit komt. Daarna is Pf6e4; belet' en Wit dreigt e4. En wie in het Damegambiet e2e3 speelt, alvo rens de Raadsheer cl ontwikkeld is, moet voor alles in het oog-houden, dat hij weldra e3e4 zal moeten spelen en in elk geval zorg dragen, dat Zwart dit niet door Pf6—e4 kan beletten. En als Wit hiervoor behoorlijk zorg draagt, dan ïs de zet 3. Pbld2 niet zoo veel slechter dan 3. Pblc3. Wij meenen, dat- Wit hier voornamelijk de fout maakt, die hem de partij kost. (Red.) 7. Pb8~d7 Wit is verloren. Paard g2 is gepend, want na 21. Pg2 ad lib, volgt 21. Th6Xh5. Na 21. De2e3, volgt 21. Dh3Xg4, drei gende 22. Dg4X2±, of Dg4Xdl en boven dien Dg4Xh5. Tenslotte dreigt Zwart nog door d5Xc4 en e4e3 tevens den Raadsheer b7 in actie te brengen. Tegen zoovele verschillende dreigingen is geen parade. (Red.) 21. Rel -e3 22. c4—c5 Tf8Xg4 Na 22. Ph5—g3 volgt 22. Dh3Xh2y; en 23. D of Tg4Xg3. Wit had hier kunnen op geven. 22. b6Xc5 Stelling na 22. b6Xc5. Hier had Zwart onverwijld 1. Pf6- moeten spelen. en iWt had dit door 8. Ddl—c2 nog altijd moeten beletten. 9. Tfl-dl? Door 9. e3e4 had Wit zijne stukken not altijd in actie kunnen brengen. De tekstzet is volkomen nutteloos. 9. Pfö—e4 De Stone-wall verdediging. De idee is, te vervolgen met f7f5, waarna Wit bezwaarlijk het Paard kan nemen, omdat de open f-lijn Zwart fraaie kansen geeft, terwijl Wit's stuk ken geblokkeerd zijn. Bekend is, dat in deze verdediging de zwarte velden in Zwart's stelling zwak wor den. Daarom is de speelwijze slechts aanbeve lenswaardig als Zwart's zwarte Raadsheer aanwezig is en de zwarte Raadsheer van Wit, zooals hier het geval i's, geblokkeerd is. (Red.) 10. Pd2—fl 11. Pf3—el f7-f5 Wit richt zich klaarblijkelijk in op het de fensief, maar de laatste zet is zelfs als zoo danig af te keuren, het Paard heeft op f3 grooter defensieve beteekenis dan op el. Maar Wit wil f2f3 spelen. (Red.) 11. Dd8—h4 Stelling na 11. Dd8—h4 WIT Zwart heeft reeds een overwegende stel ling. Wit staat .gedwongen en moet trachten zich ten koste van een fnuikende verzwakking te bevrijden. Dit gelukt echter niet. 12. f2—f3 Tf8f61 Dr. Engelen heeft reeds vroeger in matches met mr. Bouman, Ritman en dr. Dragnat Doeve getoond, een combinatiespeler te zijn, die niet voor een offer terug schrikt, ook al ligt een voortzetting, die onmiddellijk tot Wit gaf de partij op. VOETBAL. DE ELFTALLEN. Nu de competities van den K.N.V.B. over eenige weken weer zullen beginnen, hebben we eens geïnformeerd, met welke elftallen de eerste- en tweede klasse clubs uit Haar lem en omstreken op het veld zullen ver schijnen. Hieronder volgen de mede deelingen welke wij ontvingen HAARLEM. De HF.C. „Haarlem'" heeft nog steeds de weer naar de eerste klas terug hebben ge- bsehiibfcinig over de elf spelers, die hun club bracht. Dat elftal was als volgt: Boebén, P. van Daalien, Huijsmans, De la Mar, Oldenburg, Vreeken, Lseger, Bieshaar, Breeuwen Van Polanen, Kammeijer. Het is echter nog niét zeker, «dat de rood- broeken met deze combinatie deai strijd zul len beginnen, want zij' hébben ook nog de beschikking over Fijen en Verwaal. R. C, H. De Racing gaat, zooals onze lezers weten met het nieuwe'seizoen op haar keurig in gericht terrein in het Beemsteed-sche Sport park aan den Meerweg spellen. En zij zal dat niet met vreemde spelers doen, want die hebben zich niet aangemeld. Ook is er geen speler voornemens, met voetballen op te houden, waarmee we maar willen zeggen dat R.C.H. weer over een constant elftal be schikt. Hetzelfde elftal van het vorig jaar zal in ieder geval morgen den .openings wedstrijd; 'tegen Ajax spelen, dus met: Kos, Krom, Pre vost, Gcutsfcens, Ruts, Muller, Hanse, De Geus. Verkerk, Smit, Paape. Het is echter no£ nietzeker, dat ook met dit elftal aan de. competitie-zal worden be gonnen. Wijzigingen zijn nog mogelijk. V. S. V. V.S.V. zal in het komende seizoen ver moedelijk het volgende elftal in het veld brengen Van der Wint, Van Zutphen, Van der Griendt, Jae. Wey, De Koning, Heyennan, H. Wolf, Michel, P, Wey, Up Wolf, Hillekamp Een kleine wijziging in bovenstaande op stelling is echter niet uitgesloten. Het is ons n.l. bekend clat oen der beste spelers van de Zaterdagmiddag-club IJ.F.C. tracht over geschreven te worden naar V.S.V. In elk geval zal „Nekikie" Koning het ko mende sedzoen niet meer de rood-witte •kleuren verdedigen. Hij heeft reeds het vorig seizoen verzocht, hem te doen vervangen, doch daar een goede plaatsvervanger ontbrak ■speelde hij nog geregeld mee. De elftalcom missie van V.S.V. meent thans echter in H. Wolf een goeden plaatsvervanger van den populairen rechtsbuiten-speler gevonden te hebben. STORMVOGELS. Van Stormvogels zagen we verleden jaar na d'e beruchte schorsing het volgende eltal in het veld: De Waard Haak, Koster. Langbroek,Prins, v. d. Velde, v. d. Steen, Struys, Plokker, Ketting, Boekelaar. Ongetwijfeld zal van dilt elftal niet veel meer dan de verdediging ongewijzigd blij ven. De middenlinie zal wel een heel ander- aanzien krijgen. De kant-halfs zullen zeker •worden Prins (rechts) en v. d. Velde (links) En de spilplaats is natuurlijk voor Grcene- •veld, die 1 September a.s. weer spelen mag. De voorhoede is nog zeer dubieus. Hiervoor zijn beschikbaar Van der Steen, Struys, Plokker, Ketting, Boekelaar, Schoorl, J. de Waard, broer van den keeper, en Effern. Van der Steen is natuurlijk de man voor de rechtsbuitenplaats, terwijl Ketting wed weer links-binnen zal spelen. Schoorl, afkomstig uit de R.K. voetbal sport is een plaats in de voorhoede waard en De Waard (ex-A.F.C.'er) zou misschien Boe kelaar- kunnen vervangen. De elftal-commissie zal dus nog wel het een en ander op te lossen krijgen. II. F. C. Ongetwijfeld zullen onze lezers vooral nieuwsgierig- zijn naar de samenstelling van het elftal, dat met frisscihen moed probeer en zal om H.F.C. weer te brengen in het milieu waar zij thuis hoort, namelijk de eerste klas Veel voldoening zal het geven, dat onze na tionale keeper Van der Meulen weer het doel zal bewaken. Te dien opzichte kan mien dus gerust zijn. Alleen Wamsteker zal ontbreken natuurlijk nielt omdat H. F. C. nu in de tweede klasse speelt, maar omdat hij het zeer druk heerft gekregen. Als het noodig is zal rnien niet vergeefs een beroep op hem doen om nog eens als invaller dienst te doen Het volgende elftal zal de blauw-witte kleu ren verdedigen: Van der Meulen, Dorsman, Van Baasbank, R. Jongeneel, Kruyer, P. Jongeneel, Höck, Van Riemsdijk, Koper, Lamp, Hagenaar. De ex-Zandvoorfaspeler Koper komt dus op de midvoorplaats. E. D. O. De elftalcommisise van E.D.O. is nog .steeds druk bezig om het elftal te vinden, dat trachten moet, deze energieke club weer in de eerste klas terug te brengen. Met eenige vriendschappelijke wedstrijden is telkens een andere combinatie geprobeerd, zoodat de commissie nu wel zoo zoetjes-aan weet. over welke krachten zij de beschikking heeft. Vermoedelijk is het elftal als volgt samen gesteld: VanRoon, H. Siwart, Zandsbra Jr.. Vrenegoor, Dimkla, Oomen, J. Perukel, Koppen, S. van der Laan, J. L. Perukel, J. W. Koene. Het zal ongetwijfeld 'velen genoegen doen te zien, dat die drie „keien", die al zooveel voor hun vereeniiging gedaan 'hebben, zich weer beschikbaar hebben gesteld, namelijk de aanvoerder Dinkla en de gebroeders Perukel. E.D.O. kan ze trouwiens nog lang niet missen. Wel zal de naam van „Bud" Steffens gemist worden. We vernemen, dat hij niet meer zal spelen, omdat hij het te druk heeft en wegens leeftijdsredleinen. Voor de rechtshalfplaats heeft men ook nog dé beschikking over Bos, een veelbelovend speler uit het zesde elfttal. BLOEMENDAAL. Het eerste elftal van „Bloeniendaal" zal het nu dan toch eindelijk zonder Iden grooten steun van C. Bakker en IJfs moeten doen. Het vorig seizoen was daar al sprake van, maar toen hun club ze noodig had, stel den ze zich weer met het van ouds bekende élan beschikbaar. Maar nu is het dan toch zoo! Toch scheiden ze nog niet uit met voet ballen. Daarvoor hébben zij dit spel te lief. Zij zullen met de veteranen gaan meespelen Het eerste elftal zal vermoedelijk als volgt uitkomen 2 Huisman, Jonkergouw, Van der Mey, Immer, H. Beijk, Parson, J. Cassee, De Bock, F. Bakker, Van Gelder, Strik. De linksbinnen Van Gelder is een aan winst uit IJ.F.C. van de Zaterdagmiddag- competitie. Volgens de huidige overschrij- vinigisbepalingen mag h,ij echter pas in No vember meespelen. Vóór dien -tijd zal Kohier of Kuiper op de linksbinnenplaats gezet worden. Zooals men ziet trekt de verdienstelijke veteraan Parson de voetbalschoenen ook in dit seizoen weer aan. „Bloemendaar' kan dus weer veel plezier aan hem beleven. KINHEIM. Bij Kinheim zullen we waarschijnlijk in het nieuwe seizoen niet veel veranderin gen in het eerste elftal kunnen consateercn. We zien namelijk weer de bekende namen van de gebroeders Druyven, Michel en Groe- neveld. Weliswaar is het mogelijk, dat er nog een wijziging in het elftal komt, maar zeer waarschijnlijk zal het er toch als vólgt uitzien: C. Druyven, C. Rozemeijer, J. Stals F. v. d. Kant, P. Druyven, C. Bakker, Michel Jr., W. Groene veld;, H. Groieneveld, Miidhél Sr., K. Ellen. Geen enkel lid is vertrokken, In dit elftal ontbreekt de naam Asjes. Daarvoor in de plaats vinden we dien van F. v. d. Kant. Deze is afkomstig van de V. V. B.-juniores. Afgewacht dient te worden of hij voldoen zal. DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB I Maandagavond a.s. vangt in ,,'t Hof van Holland" de derde ronde van de te.genwei. strijden, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Haarlemsche Dam- club aan. JUBILEUM HAARLEMSCHE DAMCLUB De afgebroken partij uit den zeskamp, organiseerd ter gelegenheid van het 25-ja, rig bestaan der Haarlemsche Damclub, werd als volgt arbitrair beslist: J. van Looij remise met Joh. Fabel. Hierdoor is de stand van den zeskamp thans geworden: Nr. Spelers 1 2 3 4 5 6 dm 1. J. H. Vos, A'dam D 1 2 2 1 2 2. J. W. v. Dartelen, Heemstede 1 A 0 1 2 2 3. J. P. v. Dijk, Hrl. 0 2 M 0 0 4. B. Dukel, IJmuiden 0 1 2 M 25 5. Joh. Fabel, Hrlm. 10 2 E 1 4 6. J. v. Looij, Haarlem 0 0 0 1 n De nog te spelen partij Dukel—Fabel zal de beslissing inzake den 2den en 3den prijs moeten brengen. aan het woord. (Ingezonden) Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET ROODE KRUIS. In uw blad van 16 Aug. komt een ingezon- den stuk voor, waarin doel en werkwijze van het Roode Kruis worden verdedigd tegenover de beschouwingen van Dr. van der Flier. Als gast in deze gemeente vertoevende las ik toevallig bovenbedoeld artikel. Doordat ik de verschillende bescheiden (statuten R, Kruis, samenstelling Hoofdbestuur, instruc ties bij mobilisatie, enz.) niet bij de hand heb, kan ik op 't oogenblik niet zoo ter zake argumenteeren, als ik wel zou wenschen. Over eenige weken hoop ik weer thuis over m'n papieren te kunnen beschikken en mag ik, indien noodig, misschien nog eens de gastvrijheid van uw blad inroepen? De inzender „Roode-Kruis-nian" somt in zijn artikel vele goede werkzaamheden op, door het Roode Kruis in deze gemeente ver richt. Het zij verre van ons, dat goede te mis kennen of te ontkennen. De tegenwoordige actie tegen het Roode Kruis en de R.K.-col- lecten bedoelt dan ook het dubbelslachtig karakter van het R.K. in het licht te stellen. Eenerzijds doet het R.K. prachtig maat schappelijk werk; anderzijds is het te be schouwen als een verlengstuk van de leger- organisatie. Daardoor ook bestaat de moge lijkheid dat men, denkende te offéren voor al 't goede, dat de „Roode-Kruis-man" opnoemt, in werkelijkheid contribueert aan de Defen- siebegrooting, wat de één wel, de ander niet wenscht. Op 't oogenblik zien we allen het vredes werk, d.w.z.: hef niet-eigenlijke werk. Want volgens de Statuten is dit vredeswerk slechts geoorloofd als oefening- en voorbereiding; voor de oorlogstaal? en mogen alleen uit gaven vor het vredeswerk gedaan worden, voor zoover alweer de oorlogstaak daaronder niet gehinderd wordt. Wie kennis neemt van Statuten en voor schriften ziet, dat de geheele landelijke or ganisatie toch tenslotte allereerst bedoelt: steun aan de militaire geneeskundige dienst en pas in de tweede plaats: hulp bij onge vallen, enz. Ingeval van mobilisatie wordt het Roode Kruis automatisch ingeschakeld in den legerdienst, ontvangen de afdeelingen en leden hun orders dadelijk van de militairen, die de eigenlijke leiding overnemen Dan doet het Roode Kruis en doen de leden daar van niet meer wat ze zelf willen of bedoelen of wenschen, maar hebben slechts uit te voe ren, wat van hoogerhand over hen beschikt wordt. Daardoor bespaart het ministerie van Defensie natuurlijk 'n heel bedrag op den Milit. Geneeskundigen Dienst, en het zoo be spaarde geld dient natuurlijk weer voor aan koop van mitrailleurs en onderzeeërs en meer van dergelijke cultureele goederen. Indirect steunt dus een gever aan de Roode Kruis- coïlecte de uitgaven van het ministerie van Defensie. Het is ook niet toevallig, dat het Hoofd bestuur van het R.K. grootendeels bestaat uit hooggeplaatste militairen en naar ik meen gevestigd is in het Ministerie van Defensie. Wat hebben tenslotte de leden van het R.K. zelf te zeggen in de hoogere instan ties van hun organisatie? Roode Kruis-man" ontkent, dat het doel van het R.K. is: gewonden weer op te lappen om ze opnieuw de hel in te sturen. Zeker, direct is dat de bedoeling alweer niet. Maar indirect werkt 't daaraan toch mee Weet „Roode-Kruis-man" hoe bijv. het Engelsc.he R.K. in den oorlogstijd last had allereerst die gewonden mee te nemen, die licht gewond waren. Wat bewijst zoo'n voorschrift anders, dan dat allerlei menschlievende bedoelingen van het R.K. het toch afleggen moeten tegen de militaire noodzaak? Geachte Redacteur; de zaak is niet zoo geweldig belangrijk. Maar, als het Roode Kruis als instituut besproken wordt, heeft de publieke opinie recht, het ware karakter te weten. Het is jammer, dat het R.K. zoo'n dubbel slachtig karakter heeft en het daardoor aan velen moeilijk maakt de arbeid er van te steunen, omdat ze achter de mooie voor grond de minder mooie achtergrond zien. Trouwens voor veel van dat vredeswerk - zooals bijv. voor fin an c. steun bij groote rampen werkt het Roocle Kruis eigenlijk op 't terrein van de daarvoor aangewezen orga nisatie: het „Oranje-Kruis". „Roode Kruis-man" noemt namen van personen die zich in uw gemeente verdienste lijk maken door hun Roode-Kruiswerk. Ten slotte bewijst hij daarmee nog niets. Wie een organisatie goed wil beoordeelen, moet toch vragen naar doel en wezen der organi satie en niet naar karakter en werk dei' leden. Ook onder de beroepsmilitairen zijn zeker tal van hoogstaande personen, maar daarom bestrijden we toch evengoed bet leger als instituut. Geachte Redactie, indien het gewenscht wordt, kan ik het door mij geschrevene over enkele weken uit de statuten en reglementen van het R. K. bewijzen. Ik achtte het echter mijn plicht, nu reeds voorloopig het een en ander hierover in het midden te brengen. Hoogachtend, G. BLANKESTEUN.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6