HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.Q CREMATIE P. SCHAAR. 17e JAARGANG No. 246 MAANDAG 22 AUG. 1932 IJMUIDER COURANT abonnementen: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/i cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdcelingcn dubbele'prijs. IJMUIDEN het snelverkeer in de kennemerlaan. rr»i adres aan burgemeester en 1 wethouders. ne Vereeniging L. O. M. A. tot bevorde- der veiligheid bij snelverkeer zond het volgentte adres aan burgemeester en wet- Nieuwe Avondblad-IJmuider Cou nt van 16 Augustus 1932 verscheen van X hand een ingezonden schrijven, naar inleiding van het schrijven van 13 Augus- .in bovengenoemd blad, aangaande de Slriidende taxi's, die vanaf verschillende Solaatsen naar het zeestrand een gere- Mlden dienst onderhouden. 6 Het komt mij voor dat ik uw College niet i.rfte moet vallen met een weergave van hedoeld schrijven, wellicht toch dat n van Se inzending reeds kennis droeg. Voor een tegenbericht, vooral om de noot ren die redactie, zou gereede aanleiding be- SVan maar het Bestuur meende, dat wij ons immers veel beter tot de bevoegde auto riteiten kunnen wenden, om daarna zoo noo- S i. naar andere middelen te grijpen. Ook met betrekking tot het aantal te rprleenen vergunningen voor bedoelden dienst meende het bestuur niet in de com petentie te kunnen treden van het college van B. en W. Toch veroorloof ik mij de vrijheid, de aan dacht te vestigen op eenige belangrijke pun- Wli weten, althans begrijpen, dat de ver- intwoordelijkheid met betrekking tot het riiden op de hoofden terecht komt van hen die een vergunning bekwamen en daarmee in strijd handelen, maar het is met de mees te bescheidenheid bedoeld, als wij beleefd ODmerken, dat ook het College van B. en W. niet vrij zou uitgaan, wanneer blijken zou, dat de vrijheid en veiligheid van bet verkeer bij dezen dienst in ge vaar wordt gebracht. Ik ben er van overtuigd dat er enkele be- staurders van deze taxi's onbekwaam zijn voor deze verantwoordelijke taak, ook de jeugdige onbezonnenheid spreekt hier een woordje mee. Ons bestuur meent derhalve, dat het re sultaat van ongevallen niet kan uitblijven, weshalve het uw college verzoekt maatre gelen te nemen, om in deze de veiligheid te helpen bevorderen. Vervolgens zou het bestuur gaarne de aan dacht vestigen op het gevaar van enkele kruiswegen of viersprongen. Allereerst op het gevaar Willebrordstraat- Stationsweg. De zoogenaamde viersprong aldaar, Brmio- straat-viaduct, blijft wat gevaar bij het drukke verkeer betreft permanent. Op 11 of 12 Augustus was ik nog getuige van een aanrijding aldaar. Ons bestuur meent uw college een voor stel te mogen doen, om daarmee te bevorde ren dat gevaar tot een minimum beperkt blijft. Het gebruik maken van spiegels, zooals men die ook wel in de steden ziet, zou heel veel onheil voorkomen. Het plaatsen van spiegels zou dit groote gemak hebben, dat de bestuurders van auto's, komende van Velsen, reeds even voor bij het viaduct zouden ervaren wat uit de Willebrordstraat komt, terwijl andersom de bestuurders komende uit de bedoelde straat bereids zouden verkennen het verkeer uit Oostelijke richting komende. Wij zouden durven beweren dat eventuee- le kosten nimmer zoo groot kunnen zijn, hetgeen overigens een niet al te groot be zwaar kan zijn, wanneer we in aanmerking nemen de groote voordeelen welke uit deze regeling in dien zin te putten zouden zijn. Het is op deze gronden dat ons bestuur uw College beleefd verzoekt ook daaraan uw aandacht te willen wijden. olympia en d. o. s openluchtuitvoering en vuurwerk. Nu het eenmaal vaststaat dat „Olympia" in samenwerking met ,,D. O. S." Woensdag avond 31 Augustus op het Stormvogelsveld een openluohtdemonstiratie zal geven, kun nen wij hierover nader het volgende be richten. De Harmonie Concordia" zal om 7 uur op het Willemsplein verschijnen, om de turners met muziek naar het terrein te brengen, waarna zij zich gedurende de uitvoering en de pauze voor het vuurwerk ook geregeld zal laiten hooren. Daar het reeds vrij vroeg donker is heeft het bestuur van Stormvogels toestemming gegeven, het terrein te verlichten met groote schijnwerpers, waarvan er een aantal op het dak van de overdekte tribune zal worden op gesteld. Aan den aanleg van electrischen ka bel wordt reeds hard gewerkt. Het vuurwerk wordt geleverd door de grootste vuurwerkfabriek in Nederland en be looft, daar er een geheel nieuw nummer in wordt opgenomen, schitterend te worden. Het ligt in de bedoeling, de toegangsprijs zoo laag mógelijk te stellen. agenda te haarlem MAANDAG 22 AUGUSTUS Palace: „Afzwaaien". Op het tooneel: Va lentino Gerziadei, het speelkaarten-wonder. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich bleib' bei Dir". Op het tooneel: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huis". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf de revue-film: „Lachen vergeet". 2.30 en 8.15 uur. DINSDAG 23 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelconcert. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Eert indrukwekkende plechtigheid. De stoet vertrekt van het sterfhuis in de Tuindersstraat. Honderden geestverwanten en vrienden hebben Zaterdagmiddag de tropische hitte' getrotseerd om den heer P. Schaar naar z'n laatste rustplaats te begeleiden. In de Tuin dersstraat had zich een dichte menschen- menigte opgesteld en toen de stoet zich in beweging zette sloten zich eenige honderden daarachter aan om de plechtigheid op Wes- terveld bij te wonen. Alle plaatselijkeorga nisaties van S.D.A.P. en N.V.V. waren door hun bestuursleden en door tal van leden ver tegenwoordigd, voorafgegaan door hun vaan deldragers, die hun kleurrijke vlaggedoeken thans echter niet vroolijk boven hunne hoof den lieten wapperen; ze waren óf met rouw floers omhuld, óf saamgebonden met een grooten rouwstrik. Toen de haast eindeloozestoet op de be graafplaats aankwam, stonden ook daar tal van vrienden, voornamelijk woonachtig in het Zuidelijk deel der gemeente. Bestuursleden en leden van de afdeeling IJmuiden van den Algem. Nederl. Metaalbe- werkersbond droegen de baar, die bedekt was met de vlag van de Federatie Velsen der S.D.A.P. en met eenige bloemstukken naar het Crematorium. Op het bordes werd den overledene de vaandelgroet gebracht. Terwijl de baar de aula werd binnenge dragen bracht de organist het „Morgenrood" ten gehoore. De vaandeldragers schaarden zich om de baar. Geheel de aula vulde zich met belangstellenden, die allen zeer onder den indruk van de droevige plechtigheid wa ren. Nadat de organist het mooie lied van O. de Nobel had geëindigd trad als eerste spre ker naar voren de heer L. van Hameien. Hier staan we nu in groot aantal, om voor altijd afscheid te nemen van Piet Schaar. Je bent te jong van vrouw en zoon, van de so cialistische arbeidersbeweging heengegaan, aldus spreker. Er is nog zooveel te doen, mannen als jij kunnen we zoo noode missen. De beteekenis van iemand hangt niet af van het aantal jaren dat hij geleefd heeft, maar van wat hij heeft gedaan. Je leven is één dienen geweest, je was één van hen die moeten, die niet anders kunnen dan overal en te allen tijde de idealen van het socialisme te verdedigen. Je kon dit, omdat de bron, waaruit je de krachten putte, was liefde. Je wilde zonlicht brengen in het leven van hen, wier maatschappelijk leven grauw was. Met welk een hartstocht, met welk een overtui ging kon je het socialistisch woord verkondi gen. Dan stortte je je overvloed uit over de massa. Dank namens de organisaties. Wat je voor „Voorwaarts" bent geweest, weten al léén ingewijden. „Voorwaarts" zal dat nooit vergeten. Beste kerel, zoo vervolgde spreker, je hebt veel gepresteerd. We zullen je nagedachtenis steeds in eere houden. De slag Is zwaar voor de arbeidersbeweging, maar zwaarder is hij voor je vrouw en je zoon. Je vrouw was een dapper strijdster naast je. Ook haar brengen wij onzen dank. Zij zal de nagedachtenis van haren man niet beter kunnen eeren, dan met ons te trachten, de socialistische idealen te verwezenlijken. Rust zacht, kameraad. Daarna sprak de heer M. A. Reinalda van Haarlem, voorzitter van het Gewest Noord- Holland Zuid der S.D.A.P. Toen de mare van het overlijden van Piet Schaar doordrong in de kringen van het Gewestelijk Bestuur der S.D.A.P., is bij ons allen een oogenblik van stille ontroering gekomen, wetende, dat weer één der velen, of eigenlijk één der wei nigen op zoo jeugdigen leeftijd is heenge gaan na een leven, dat zoo rijk is geweest. Spreker zeide, behoefte te gevoelen, bij de baar van Piet Schaar te vertellen, dat deze kameraad was een voorbeeld voor alles, hoe we als sociaal-democraten moeten leven. Hij, die door gansch zijn leven had heengewe- ven het ideaal van het socialisme, zijn dood ontroert ons in dubbel mate. Wij zijn ook dankbaar gestemd. Zooals reeds is gezegd, hangt de waarde van iemands leven niet af van het aantal jaren, dat men heeft geleefd, maar van de wijze, waarop de jaren in den korten tijd van het leven zijn gebruikt. Hij was een der beste kameraden, die de socia listische beweging heeft gekend. Jou leven is groot en mooi geweest. Namens het Gewestelijk Bestuur dank voor alles, wat je voor de sociaal-democratische arbeidersbeweging bent geweest. Rust zacht. De heer F. Salomé, die daarna het woord voerde, sprak in opdracht van het hoofdbe stuur van den Algem. Nederl. Metaalbewer- kersbond woorden van waardeering en dank voor hetgeen de overledene voor de organisa tie heeft gedaan. De afdeeling is onder voor zitterschap van Piet Schaar gegroeid tot één der belangrijkste van den bond. Ook in den Bondsraad was hij zeer gezien. Teleurstellin gen zijn hem niet gespaard, maar zijn werk is niet tevergeefs geweest. D:e heer Wissman sprak tenslotte woorden van dank tot den overledene,- die volgens spreker een vader voor hem was. Nadat een broer van den overledene nog eenige gevoelvolle woorden had gesproken en de aanwezigen namens wederzijdsche fami lie dank had gezegd voor de betoonde belang stelling, werd de baar, terwijl het orgel het bekende „Aan de Strijders'^ vliet hooren, neer gelaten. De plechtigheid die op de omstreeks 400 aanwezigen een diepen indruk had gemaakt, was hiermede geëindigd. tienjarig jubileum „kunst na arbeid". de receptie in 't wapen van velsen. In 't Wapen van Velsen recipieerde Zon dagmiddag het bestuur van de Harmonie- Vereeniging „Kunst na Arbeid" ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der vesreeni- ging. De heer J. Visser, voorzitter der R^gelings- commissie der jubileumsfeesten sprak eenige hartelijke woorden aan het adres der jubi- leerende vereeniging, waarmede hij steed; nauw verbonden is geweest. De vereeniging had gaarne haar jubileum anders dan met een festival gevierd, n.l. met een concours, maar zij had alle redenen om dit niet aan te durven. Als de vereeniging echter geweten had, dat er voor het festival zooveel belang stelling was geweest, zou zij wellicht, toch nog wel hebben besloten een concours uit te schrijven. Spreker hoogte dat de vereeni- gingen die deelnemen aan het festival het beste zullen geven wat zij kunnen. Spreker schetste de moeilijkheden, waar mede „Kunst na Arbeid" in de 10 jaren van haar bestaan te kampen heeft gehad. Dat de kern der vereeniging goed is wordt wel bewezen door het feit, dat bijna alle oprich ters der vereeniging thans nog lid zijn. Ten slotte sprak de heer Visser waardeerende woorden tot den directeur van Kunst na Ar beid, den heer M. Kley. De vereeniging stelt het zeer op prijs, zeide spreker, dat de direc teur en diens echtgenoote aanwezig zijn. On der luid applaus der aanwezigen overhan digde de heer Visser mevrouw Kley een fraai bloemstuk. Mondelingen gelukwenschen werden daar op gesproken namens „Euphonie" IJmuiden, Harmonie „Voox'waarts", Haarlem; Speel tuinvereniging „In Veilige Haven", Voetbal vereniging V. S. V.. Harmonie „De Een dracht", Soli Deo Gloria te Driehuis, wier vertegenwoordigers allen bloemstukken aanboden. Verder waren er bloemen van „Nieuw Hosanna", den gérant van het club lokaal, den heer Roth, van IJmuiden's Mon- nenkoor. Nadat de eerewijn was rondgegaan, deelde de heer Visser mede, dat met goedvinden van het bestuur besloten was, de bloemen na af loop van het concert van Zondagavond ter beschikking te stellen van de ziekenhuizen. Dit besluit met met applaus der aanwezigen onderstreept. De heer Schilp, eere-voorzitter van „de Eendracht" 'sprak daarna nog eenige woor den over het bezoek aan de openbare con certen. Hij spoorde de vereeniging aan, vol te houden. Hij was er van overtuigd, dat alles op den duur wel terecht zou komen. De heer P. v. d. Linden, lid der vereeniging sprak daarna nog eenige woorden. Spreker memoreerde de benoeming van den heer Kley tot directeur. Sedert de benoeming van den heer Kley is het met „Kunst na Arbeid" in stijgende lijn gegaan. Hij spoorde de leden aan, op den ingeslagen weg voort te gaan. Elk lid zal nu wel begrijpen, waar we op het oogenblik zijn, meende spreker. Daarna sprak de heer K. Ebbeling. voor zitter der jubileerende vereeniging. Hij wenschte medebestuursleden en leden van harte geluk met het jubileum. Het pad der vereeniging ging menigmaal over distels en doornen, maar dank zij den goeden geest in de vereeniging -ging het voorwaarts. De ver eeniging heeft zich niet gewaagd aan een concours, omdat het bestuur vreesde dat bij een eventueele mislukking de vereeniging wellicht in gevaar zou komen en vóór alles gaat het belang van „Kunst na Arbeid". Spreker bracht dank aan allen, die hebben meegewerkt aan de regeling van het festi val, aan de zusterverenigingen, die een concert hebben aangeboden. Er zit een die pere kern in dit festival. Dit is opgezet om dat de vereeniging het feest niet alleen wilde vieren. „Kunst na Arbeid" wenschte het feest te vieren met de ingezetenen en voor de saamhoorijgheid tusschen de ingezetenen te bevorderen. Ook daarom vond spreker een festival zooveel mooier dan een concours. En daarom verheugde spreker zich over de van alle zijden ondervonden medewerking, die 'Zoo groot was, dat eenige verenigingen moesten worden afgeschreven. Het festival staat in het teeken der verbroedering der plaatselijke verenigingen. Ook de heer Eb beling bracht hulde aan den directeur, den heer Kley. Spreker hoopt, dat „Kunst na Ar beid" nog langen tijd van het kunnen van den heer Kley zal mogen genieten (Luid ap- Er waren nog eenige schriftelijke geluk wenschen binnengekomen o.a. van de ver- eenigingen „Voorwaarts", „Excelsior" en „Juliana". paramaribo in ijmuiden. vroolijke voetballers. „Paramaribo" een elftal, "bestaande uit 10 Surinamers in de kleurschakeeringen van lichtbruin tot pikzwart en één blonde Arn- sterdamsche jongeling voetbalde Zondag middag tegen het tweede elftal van Storm vogels en verloor op eervolle wijze met 32. Toen het met de voetballerij afgeloopen was, gingen de zwartjes, waarvan een drietal een lieftallige blanke verloofde bij zich had, IJmuiden bezichtigen. Toen ze IJmuiden be zichtigd hadden kwamen ze weer bijeen op de Julianabrug, waar ze door hun autobus afge haald zouden worden. Het duurde niet lang of de Julianabrug, was het tooneel van veel jolijt. Want de zwartjes, in hoofdzaak studenten, waren in een vroolijke stemming, welke vroolijke stem ming zich spoedig meester maakte van een dichte menigte Zondagavond wandelaars, die de zwartjes met blanke meisjes ook wel eens wilden bezichtigen. De zwartste van het stelletje, de hard- loopende linksbuiten, bleek niet alleen zwart, maar ook geestig en jolig te zijn. Hij had in een oogwenk een groote troep jongens om zich heen. Jongens, wat zuilen we zingen? Moonah! Natuurlijk Moonah. Goed, dan zing ik het liedje en j ullie het refrein. Het ging schitterend. Vervolgens zong onze 'neger-zanger (hij was lang geen Paul Robeson) weer een liedje, natuurlijk met refreinzang, welke door de jeugd uit volle borst werd meegerefreind. Het was beslist gezellig op de Julianabrug. Want niet alleen de kleinen, ook de grooten hadden schik in den vroolijken pikzwarten, neger-student. Het werd zoo druk, dat het verkeer moeilijkheden begon te ondervin den. En nog kwam de bus niet om de Suri namers naar de hoofdstad terug te brengen. De menschenmenigte werd steeds dichter, want onze neger-humorist bleek onvermoeid en onuitputtelijk. Totdat de politie er een eind aan maakte. Maar het bleef nog lang druk op de brug en in de omgeving. Want de bus kwam erg laat. En tien zwartjes op één brug komt niet vaak voor, vooral niet in IJmuiden, waar de zwartjes precies even zeldzaam zijn als de bruggen. weer een doodelijk ongeval bij het zwemmen. dok ditmaal een jeugdig ijmuidenaar het slachtoffer van de gevaarlijke zee. De eerste foto van -prof. Piccard's landing nabij het Italiaansche plaatsje Volta Manto- vana. Piccard en zijn assistent ir. Cosijns uitgeput op den grond neer. Zondagmiddag heeft de zee wederom een slachtoffer geëischt. Nu was het een jeugdig ingezetene onzer plaats, die door de verra derlijke zee of door de niet minder verrader lijke muien den grond onder z'n voeten ver loor en daardoor om het leven kwam. Door een toeval ontdekte men het ongeval, dat geschiedde aan het Zuiderstrand. Het had n.l. niet veel gescheeld, of er was een tweede slachtoffer gevallen. Een meisje, dochter van den heer E, alhier verkeerde in levensgevaar. Eenige personen, die dit zagen, begaven zich met een vlet-te water en kon den het meisje bijtijds redden. Van haar ver nam men, dat een jongen, die later bleek te zijn de 17-jarige G. van Leeuwen, wonende Kanaalstraat alhier, die zich in haar nabij heid had bevonden, eveiieèns was afgedre ven. Onmiddellijk ging men met de vlet naar den drenkeling zoeken, echter zonder succes. Zondagavond had men het lijk nog niet ge vonden. Wat dit ongeval nog tragischer maakt is dat de ouders van den jongen, wiens eenige zoon hij was, toen het ongeval in de plaats bekend was geworden, niet thuis waren. Toen zij later op den avond thuis kwamen, be merkten zij aan de menigte, die zich in de nabijheid van hun woning in de Kanaal straat ophield, dat er iets bijzonders gaande was. Spoedig zouden zij de droevige oorzaak van deze drukte vernemen. Dit is reeds het derde verdrinkingsongeval, dat zich binnen eenige weken heeft voorge- daah. De drie slachtoffers waren allen jeug dige personen, inwoners van IJmuiden. VELSEN de feestweek van „kindervreugd". de film vertoon inc. der ijmuider courant. De feestweek van „Kindervreugd" werd gesloten met een filmvertooning, aanboden door ons blad. Voordat de vertooning een aanvang nam dankte de heer Van Willigen orus blad voor het aanbod. De vertooning is een groot succes gewor den. Een dichte menigte verdrong zich voor het witte doek. Er werden eenige aardige films vertoond, waarom hartelijk werd ge lachen.. Het was een waardig slot van deze feest week, die naar we vernamen uitstekend is SPEELTUIN „IJMUIDEN-CENTRUM" OP BEZOEK BIJ „KINDERVREUGD". Zaterdagmiddag waren de kinderen van de Speeltuinvereeniging „IJmuiden-centrum" op bezoek bij „Kindervreugd". De kinderen die waren bijeengekomen op het Kennsmerplein gingen te voet naar den speeltuin van „Kin- dervre ugd, waar ze hartelijk door het bestuur werden ontvangen. De kinderen kregen ge legenheid, om uit te rusten van de lange wandeling, waarna al spoedig de heer Reeh met z'n bekende poppenkast voor den dag kwam. Na afloop van dit kostelijke vermaak mochten de kinderen gebruik maken van de speelwerktuigen en een ritje maken in den draaimolen. Verder werden ze onthaald op een ijswafel en op bonbons. Na volop te heb ben genoten werd de terugtocht weer aan vaard en tegen 7 uur kwamen de kinderen weer op het Kennemerpleïn aan. Het spreekt vanzelf dat het bestuur van „Centrum" zeer dankbaar is voor deze vrien delijke ontvangst door haar zustervereeniglng. DE SCHAAKWEDSTRIJDEN VAN DEN NED. SCHAAKBOND. Naar wij vernémen, is het aantal deelne mers aan de deze week in Hotel de Prins alhier te houden schaakwedstrijden van den N.S.B. inmiddels tot 89 gestegen, w.o. 8 dis trictskampioenen, 37 hoofdklasse-spelers, 16 le klassers, 15 2e klassers en 12 3e klassers.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1