HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.Q JAARGANG NO. 247 DINSDAG 23 AUG. 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingcn dubbele prijs. DE GEVAREN VAN DE CONTJNGENTEERING EEN STEM UIT BELGIë. Van de Amerikaansche vlootmanoeuvreseen verkenningsvliegtuig wordt aan "boord van het moederschip gehaald. De Belgische correspondent van de Vis- scherij-Courant schrijft aan zijn blad het volgende: Langzamerhand gaan in Frankrijk meer en meer stemmen op tegen de belemmeringen, die het internationaal handelsverkeer in den weg worden gelegd door de overmatige pro tectie en de opvoering der toltarieven en de contingenteeringen De Fransche exporthandel. die den terug slag van dezen handel ondervindt, door maatregelen, welke ook in andere landen worden getroffen, en de onmogelijkheid, 'om eigen uitvoer te handhaven, daar het ruil verkeer geheel ontwricht wordt, heeft zich opnieuw tot de Ministers van Landbouw en Handel gewend, om te protesteeren tegen de invoerbelemmeringen, die meer en meer een prohibitief karakter krijgen. De Fransche exportunie heeft de Minis ters er aan herinnerd, dat niet minder dan zestig decreten-contingenteeringen werden ingesteld van artikelen, die twaalf honderd posten van de Fransche douanenomenelatuur betreffen en dat voor tal van artikelen de invoerrechten verhoogd werden. De Franscheexporteurs geven wel toe, dat in sommige gevallen een bescherming van den landbouw en de nationale industrie noodig is, maar die bescherming moet niet verder gaan dan de nationale productie, op voet van gelijkheid te stellen met de buiten land sche. De Fransche exporteurs geven wel toe, dat- Ministers gewezen op den brief, door Koning Albert aan Minister Renkin gezonden ter gelegenheid van de onderteekening van het Nederlandsoh-Belgisch-Luxemjburgsch tol- accoord, en gepleit voor de opheffing der douane-bareelen door de bevordering eener Europeesche tollinie. Zoo echter al van verschillende zijden protesten komen tegen de steeds hooger op gedreven bemoeilijking van het internatio naal ruilverkeer,, de Ministers ontvangen nog oeer bezoekers, die om nieuwe beschermen de maatregelen vragen Praktisch is dan ook nog niet de minste verbetering te bespeuren; De producenten zelf hebben nog niets ge leerd en verlangen naar een uifckomts van de ,,luie oplossing", alle concurrentie uitgesloten te houden, onverschillig wat de terugslag daarvan op het algemeen belang is. De contingenteering van de visch, zoowel voor wat den invoer als den uitvoer betreft, wekt in België veel ontgoochelingen. De invoer van vösch ds beperkt. En om er een klein denkbeeld van te hebben, ge ven we hier het bespottelijk bericht, dat daarover in het Staatsblad van -verleden Woensdag verscheen: Aan de houders van vergunningen, geldig voor den invoer van versche zee- en zoetwatervisch, afgeleverd ingevolge het Koninklijk Besluit van 25 Juni 1932. wordt hierbij kennis gegeven van he'- feit. dat alle landen, behalve Duitschland Denemarken, Frankrijk. Nederland en de En-gelsche Eilanden, het cijfer van hun gemiddelden invoer voor 19301931 hebben bereikt. Dientengevolge wordt de invoer voor 1932 van versche zeevisch soorten 21 tot 74 der bedeelingslijst uit de niet hierboven vermelde landen afkomstig, tot nader schikking verbo den. Belachelijk, niet waar. Te meer, daar we wel weten, dat we geen visch uit Zwitserland Luxemburg, Finland en Rusland invoeren We we in „De Visscherij Courant" verle den week over ,.De kronkelpaden van de Contingenteering" lazen, is niet alleen waar voor Holland, maar ook voor België. Toen voor eenigen tijd de invoer van gewone Engelsche zeevisch naar Frankrijk stop gezet werd, waren er hier ook enkele handelaren die op een handige manier leentje-buur speelden. Alras werd dit echter ontdekt en de heeren, die weinig gaven om het algemeen belang, moesten onmiddellijk hun spelletje stop zetten. Strenge maatregelen werden ge nomen. Onmiddellijk moesten alle verzen dingen naar Frankrijk gepaard gaan met een bewijs, dat de visch wel gekocht was op de markt van Oostende en van Belgische af komst was. Deze maatregel belette natuur lijk onmiddellijk deze soort sluikhandel, zoo dat we daarvoor in België voor het ooigen- blik niet meer behoeven te vreezen. In het belang van alle IJmuidensche reederijen zelf zal die maatregel ook in Holland zijn goede vruchten afwerpen, want het is een feit, dat. moest België onverwacht den invoer uit Duitschland bijv. voor de rest van het jaar stop doen zetten, vele handelaren met het zelfde trucje voor den dag zouden komen, met als onmiddellijk gevolg: een veel te vroeg sluiten der Belgische grenzen voor Holland sche visch! Opgepast dus, Holla mi sche reeders. Laat u daardoor niet beetnemen, want dat ware niet alleen uw vernietigin maar ook de vernietiging van al de bedrij vien, die maar eenigszins verwant zijn aan de visschnijverheidDe Hollandsche visch- handelaren zelf zouden voor de rest van het jaar hun matten mogen oprollen, met als natuurlijk gevolg: verlies van hun cliëntèli in het buitenland. Wij schrijven terloops die enkele regel: omdat we in Oostende gedurende drie weken de ondervinding hebben opgedaan, wat der gelijke ruilhandel van enkele handelaren voor de plaatselijke vischerijnijverheid kan te weeg brengen. ONZE BRANDWEER. Men schrijft ons: Het is vermakelijk om onze brandweer auto te zien uitrukken. Groot Is de belang stelling, als deze door de straten rijdt. Voor een paar weken wezen wij op het geval, dat op een mooien Zondagavond de autospuit uitrukte en daar achter een Me van belang stellenden kwam. Tot halverwege Velsen en Driehuis volgde de file de spuit en toen bleek de brand niet meer dan het rookien van een mesthoop. Vrijdagavond zagen wij hetzelfde verma kelijke geval. De autospuit van IJmuiden. kwam den hoek van den Zeeweg en Drie- li uizerkerk-weg om en verdween in de richting der R.K. kerk. Wij fietsten den Zeeweg op en zagen de file auto's motorrijders en fiets rijders, die achter de auto-spuit kwam. Nog bij den Groeneweg kwamen wij er tegen, die op den brand afgingen. En weer hadden al die menschen een strop: bij de R.K. Kerk te Driehuis was wat helm in brand geraakt terwijl daardoor ook een houten hek had vlam gevat. Met een straaltje op de water leiding was het vuurtje gauw gebluscht. Misschien zal het nog een paar maal zoo moeten gaan. aleer de- nieuwsgierigheid van het publiek bij het uitrukken van de brand weer-auto geluwd is. VELSEN SANTPOORT PROF. DR. v. d. BERGH v. EYSINGA HERSTELD. BEGIN SEPTEMBER WEER OP DEN KANSEL. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Ned. Hervormd predikant te Santpoort en hoogleeraar in de geschiedenis van het ont staan des Christendoms aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, was sedert Mei j.l. vrij ernstig ongesteld ten gevolge van een griep aanval. Een langdurig verblijf te' Waldhaus Flims in Graubünden (Zwitserland) heeft heeft hem reeds zoozeergebaat dat hij 1 September a.s. volkomen hersteld van daar hoopt terug te keeren en Zondag 4 Septem ber a.s. zijn werk te Santpoort en in October te Utrecht hoopt te hervatten. BEVERWIJK DE LICHTBEDRIJVEN IN 1931. GUNSTIGE BEDRIJFSRESULTATEN. Het jaarverslag omtrent den toestand van het Gemeente Gas- en Electrieiteitsbedrijf over het dienstjaar 1931 maakt melding -"an gunstige bedrijfsresultaten, hoewel de win sten beneden die van 1930 bleven. Algemeen Overzicht. In het algemeen overzicht wordt- aan de heeren C. A. Zwager en W. de Groot, die niet meer in de Commissie van bijstand terug keerden, dank gebracht voor datgene, wat zij in het belang der bedrijven presteerden. In het bijzonder wordt dank gebracht aan den afgetreden voorzitter den heer C. A. Zwager, die in zijn der tig-jarige loopbaan als radaslid voortdurend deel uitmaakte der Commissie, waarvan meermalen als voorzit ter. Op twee belangrijke feiten wordt in het verslag de aandacht gevestigd, in de eerste plaats op de moderniseering van het Gas bedrijf in 1919, waarbij de heer Zwager het bouwen van kamerovens verdedigde met de volle overtuiging, dat de nieuwe productie wijze zou leiden tot verlaging van den kost prijs, waardoor het gasbedrijf wederom tot -bloei gebracht zou kunnen worden. Het twee de feit was het afsluiten van het contract met de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden tot, levering van cokes- oviengas aan Beverwijk, waarvan stopzet ting der eigen fabricage het gevolg was. De heer C. A. Zwager, die als het ware met de gasfabriek van haar eerste exploitatie af was opgegroeid, kon zich aanvankelijk moeilijk vereenigen met het denkbeeld, dat door het betrekken van cokes-overgas in de ■toekomst alle moeiten en zorgen aan de gas fabriek besteed overbodig zouden worden. Eenmaal overtuigd zijnde van de gunstige perspectieven, welke zich voor een distributie bedrijf openden, heeft hij in de volle over tuiging. dat aansluiting bij Hoogovens een gemeentebelang beteekende, aan de totstand koming van het contract medegewerkt. Het Gasbedrijf. In 1931 werd van Hoogovens ingekocht 2.735.069 kub. M. gas. of 258.233 M3. meer dan iji 1930. Betaald werd f 59.242.25 of 2.166 ct. per M3. tegen 2.249 ct. in 1930. De netto- prijs in den gashouder bedroeg 2.843 ct. tegen 2.983 ct. in 1930. Het gasverbruik was 1.266.821 M3. (1199.193) muntgas. Over den gewonen meter 1.321.830 M3. (1.129.936). De totale vermeerdering was 259.522 M3. of 11.14 pet. (23.45 pet. in 1930). De winst op T gasbedrijf was f 38.073.30 tegen f 43.421.96 in 1930. *,l Schippers, let op uw zaak. Ui de Usmuideir Courant van Zaterdag 23 Tnli 11 werd het een en ander medegedeeld imtrent de op komst zijnde wet op de ze-e- viicherij--diploma's. Ongetwijfeld zullen al- die bij de visscherij betrokken zijn, met langstelling daarvan hebben kennis geno men Men heeft kunnen lezen, dat voor de Selating als schipper op een zeevisschers- \arbuig wordt vereischt het bezit van het Soma van stuurman voor ide zeevischvaart, henevens het voldoen aan bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen eischen Jan diensttijd. In afwijking hiervan zal nog «durende een tijdvak van 6 jaren, volgende ad het in werking treden van de wet, de be voegdheid om als schipper-stuurm an-machi nist-stoker of motordrijver aan boord van zeevisscliersvaartuigen dienst te doen, kun- rJeJ, worden verkregen door het bezit van certificaten uit te reiken op grond van een onderzoek van deskundigen. (dienstdiplo- ^Dat zijn groote dingen! Indien de desbetreffende bepalingen niet worden gewijzigd, zal dus ieder, die het gezag «rü voeren over een zeewisschersvaartuig zes jaar na-dat de wet in- werking is getreden daartoe alleen bevoegd zijn, wanneer hij het stuurmansdiploma bezit. Of men wil of niet, iedere schipper, die z'n positie wil handhaven, ieder die een po sitie als schipper wil veroveren, zal aan de studie moeten. Wie n-iet studeert zal daar van de gevolgen ondervinden. Juist des te meer, omdat ongetwijfeld een inkrimping der vloot'bij de gewijzigde economische verhou dingen te wachten is en daarbij een gerin gere kans op promotie. Alléén zij, die uit blinken krijgen een kan-s d.w.z. zij, die de noodige papieren kunnen toonen. De mogelijkheid, de noodige kennis te ver garen is er. Aan de Visscherij school is thans een cursus verbonden, speciaal voor oudere zeelieden en op welke cursus ook zij, die examen wen-schen te doen voor het schiip- persdiploma terecht kunnen. Er wordt on derwijs gegeven in zeemanschap in algemee nen zin, zoodat ook alle mogelijke practische zaken behandeld zullen worden. Het onder wijs zal zoo populair mogelijk gege ven worden, bevattelijk niet alleen voor hen die pas de schoolbanken hebben verlaten, maar ook voor degenen die het op schooi ge leerde reeds bezig zijn te vergeten. Thans reeds is het bezit van een schip- persdiploma van groote waarde. Dat heeft nog dezer dagen een schipper ondervonden, die ernstig in aanmerking was gekomen voor een mooie betrekking, doch deze niet kreeg,, omdat hij het schippersdiploma miste. Een groot deel der trawlerschippers en stuurlieden is thans uitstekend in de gele genheid de school te bezoeken. Het is te be treuren, maar niet te ontkennen. Laten de zulken niet verzuimen, de hun geboden ge legenheid waar te nemen. Als ze thans hun kans laten, voorbij gaan zullen ze er later spijt van -hebben. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 23 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelconcert. 8.15 uur. Palace: „Afzwaaien". Op het tooneel: Va lentino Gerziadei, het speelkaarten-wonder. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich bleib' bei Dir". Op het tooneel: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huis". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf de revue-film: „Lach.... en vergeet". 2.30 en 8.15 uur. WOENSDAG 24 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. IJMUIDEN EEN PRAATJE OVER MOTOREN VOOR DE VISSCHERIJ. ons, wat met motoren wordt gedaan. Het is niet meer de buskruitmachine van Huygens en vele motoren van den tegenwoordigen. tijd mogen betrouwbaar genoemd worden. Vroe ger werkte ik in een werkplaats met een pe- troleummotor, en ik weet nog goed, dat onder den kop een blaaslamp moest bran den om één onderdeel hierin aldoor gloeiend te houden. Weigerde de lamp, dan gaf de motor ook terstond den geest; het was dan ook zaak, een partij goed gevulde lampen altijd bij de hand te houden. Nu loopt de motor zelf op die brandstof, welke' toen die lampen verbruikten. Andere motoren hadden weer voor ontsteking een afslagmagneet. Die oude machines met hun tragen gang, als ge volg van den langen zuigerslag, waren heel wat anders dan de thans in gebruik zijnde. Motoren door leeken behandeld. of vier-tact, compressorloos en van allerlei soort of werkwijze. Een motor heeft een motor drijver noodig. Hoe meer soorten motoren we hier krijgen en hoe grooter ze worden, des te eerder zal men inzien, dat er nog veel te leeren is, en tot de overtuiging komen, dat voor een ma chine een machinist gebouwd moet worden. Dit is noodzakelijk, om het bedrijf zekerder te maken en de kosten te doen dalen, j Laten de reeders er niet te licht over den ken. Laten ze niet meenen: het zal wel gaan, die motor draait wel; neen, die machine moet goed draaien, goedkoop draaien en lang blijven draaien, en dat krijgt men met per soneel, dat opgeleid en gekweekt is. IJmuiden is laat. „GROOT IJMUIDEN". De Winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot IJmuiden" houdt a.s. Woensdagavond een ledenvergadering in hotel Augusta. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing (2 vacatures) en bespreking tot het houden van teen reclamecampagne. Het Electricïteitsbedrijf. Van het P.E.N. werden in het verslagjaar ingekocht 1.112.765 K.W.U. tegen 1.032.035 K.W.U. in 1930. De meerdere afgifte was 78294 K.W.U. of 8.99 pet. vergeleken bij 1930. De winst van het electricïteitsbedrijf was f 37371.71 tegen i 43.121,64 in 1930. HUN GEBRUIK EN HUN BEHANDELING, door A. C. KOL, IJmuiden. Het verheugt mij steeds, als ik in onze plaatselijke bladen iets te lezen krijg over verbrandings-motoren voor onze visschers- vaartuigen. Al méér en méér ziet men toch ifl, dat dit de machine is voor de toekomst. We kunnen het toch zeker géén proef nemingen meer noemen en daarom is het van groot 'belang, dat de menschen, die met de bediening en toezicht belast zijn of wor den, weten, hoe en waarom zij verschillende handelingen doen. Met deze bijdrage' voor uw blad bedoel ik, te wijzen op de toekomst, en die menschen aan te sporen die voor dat werk iets gevoe len. het noodig zullen hebben voor datgene, wat komen zaï. Het valt niet te ontkennen, dat motoren niéér en méér in gebruik worden genomen. Zie maar eens de groote vaart, of zie maar dichter bij: de loggers, kotters, botters enz., hoe vlug ging dit alles niet, toch nog maar in enkele jaren! Het is voor mij heel begrijpelijk, dat een motor in het begin een wonderding was, en de gebruiker of omstander zich huiverig voelde voor die machine; men wilde er niet veel van weten, men was wantrouwend en gevoelde zich niet bedrijfszeker. Dit geef ik volgaarne toe; de motoren van betrekkelijk nog korten tijd terug, waren ook van dien aard, dat bedrijfszekerheid anders was. Dit in enkele jaren sneb veranderd. Er zijn thans zéér veel goede motoren, prima ma chines zelfs, waarmede veel gedaan kan worden. Zie maar eens den vooruitgang in de groote vaart, in de vliegtechniek, onder- zeeëers, auto's, motorrijwielen enz. enz. Het wordt te uitgebreid om daarvan veel voor- Welden te geven. We zien heb dagelijks om Alles is thans eenvoudiger dan vroeger. Somimge motoren mogen eens een paar mi nuten voorgewarmd moeten worden, de an deren kunnen zonder mee'r koud aangezet worden. De bediening wordt zoo eenvoudig mogelijk gemaakt. Juist -door deze eenvou dige constructie kunnen leeken met die mo toren omgaan en dit nu is een punt waar ik even het mijne van wil zeggen. Neemt men als voorbeeld een botter of ander schip, waar in een eenvoudige motor is geplaatst. Meest al hee'ft de schipper zich de moeite getroost, zijn motor te onderhouden Hij kent zijn machine volkomen, en het komt zelden voor. dat hij komt vragen ..je moet eens naar mijn motor komen, hij wil niet". Wel kan het een of ander gebroken of gesleten zijn, maar „wil" heeft zijn motor niet veel. Ook komt het voor. dat iemand nog on bekend is met zijn nieuwen motor of onvol doende is ingelicht, maar bij de kleinere mo toren gaat dat nogal. We moeten er ook re kening mee houden, dat er steeds nieuwe vindingen worden gedaan, waarvan het re sultaat niet altijd even bevredigend is:_ ook motorfabrikanten maken fouten. Bezuiniging op brandstofverbruik maakt de zaak wel eens iets ingewikkelder. Verder noem ik de wat grootere motoren in de loggers. Men zal het wel met mij eens zijn, dat het bedienend personeel van die motoren geen machinisten zijn, doch meest visscherlieden, die nooit -den tijd hebben ge kregen, om dat van een motor te leeren, maar meest menschen zijn, die door de licht- kap hun te bedienen machine hebben zien oroefdraaien, enkele keeren beneden wat in gelicht zijn, om daarna geheel onbekend met den motor, naar zee te worden ge'stuurd, ver van werkplaats en zonder gelegenheid te hebben aan iemand te kunnen vragen om in lichtingen. Dan mag die motor goed en be trouwbaar zijn, eenvoudig of bedrij fszeker, hoe men het noemen wil. maar.... als nu die motor eens niet wil, als nu die motordrij ver dat ingegeven lesje eens vergeten is, of er geschiedt iets buiten dat lesje om. Ik zou nu willen vragen- wil die machine niet, of ligt het aan iets anders. Er zijn hier ter plaatse in vele loggers nog kleine eenvoudige motoren ingebouwd, waar van de be'diening gemakkelijk is. Maar was het niet beter om de menschen, die ze moe ten bedienen en er mep worden gezonden, vooraf eerst wat op te leiden en gelegenheid te geven om zich goed met hun machine op de hoogte te stellen, door ze eenigen tijd on een fabriek of werkplaats op te kweeken? Opdat ze een lager pas kunnen maken of iets naar behooren af kunnen stellen. Het zijn toch groote kapitalen, waarmede ze weg wor den ge'stuurd en het geheel bedrijf draait daar toch op? Nu kan het wel meeloopen, doch er wordt veel gewaagd. Gevolgen van ondeskundigheid. Ik heb het toch al ontmoet, dat er net zoo lang met een uitgeloopen krukmetaal was gedraaid totdat de onderschaal het carter ging raken! Waarna men pas zag, dat niet alleen het babbïtmetaal was uitgeloopen. doch ook de bronzen bovenschaal geheel tot aan den drijfstang was doorgesleten en de krukas ongeveer 6 milimeter dunner was ge sleten, dus voor altijd bedorven was. Zoo heb ik menig ongelooflijk ding gezien, en de ondeskundigheid van den drijver heeft al menig ree'der geld gekost Nu gaat men in die richting steeds verder en gaat men over tot moderner machines, bijv. de Diesel-mo- i toren, enkel werkend, dubbel werkend, twee- Het valt niet te ontkennen, dat IJmuiden erg laat is begonnen. Er is nog veel verbete ring noodig, er zal een tijd aanbreken, dat een goede motormachinist van hooge waarde is. Het is een vak op zichzelve en daarom is het aan te bevelen, dat zij, die voor dat be drijf voelen, van motoren gaan leeren wat te leeren is. Laat men niet denken, dat is zoo moeilijk niet. Het is wel moeilijk. Als er straks meer en meer motortrawlers komen (en die komen er), dient men voor bereid te zijn. Andere landen zijn ons voor en laten wij niet te ver achter blijven. Men kijke eens naar België. Wat is daar in Ostende in korten tijd niet gekomen. Flinke motoren worden daar in grooten getale ingebouwd, er worden daar tentoonstellingen gehouden en voor onderricht is er ruimschoots gelegen heid. Moderne motoren worden wel eenvoudig gebouwd, doch de bouwwijze is zoo verschil lend, de werking zoo uiteenloopend. dat veel kennis wordt vereischt, daar de bediening der verschillende soorten een juiste behan deling vraagt. Veel practijk is noodig, er moet accuraat gewerkt worden. Zindelijkheid is eveneens een belangrijke factor. En dan moet men trachten steeds overal bij te zijn als er wat nieuws te zien is Ik zal zoo weinig mogelijk spreken over merken of -kwaliteit, daar ik neutraal wensch te blijven. Dat motorschepen prachtig en doelmatig kunnen worden uitgerust, ziet men aan onze twee mooie Hollandsche trawlers, de „Antje" en de „Retje" met hun mooie ma chine-installatie en verder zooals velen ge zien hebben aan de drie Duitsche trawlers, die onlangs hier markten, de H.C. 143, de H.C. 144 en de H.C. 214, welke laatste de nieuwste en modernste is. De H.C. 21.4 bijv. is uitge rust met origin. M.A.N, compressorlooze Die sel-motoren; de hoofdmotor is model G. 6, VU. 60 van 485 P.S. 6 cyl. en maakt volbel-ast 155 omwentelingen per minuut. De fabriek geeft voor dergelijke motoren voor brandstof verbruik op pl.m. 168 gram per Paardekr. uur, doch in de practijk is gebleken, dat on geveer 160 gram bij vollast niet wordt over schreden, wat normaal is. Verder is voor het drijven van een dynamo en luchtpomp aan wezig ee'n 3-cyl. M.A.N. compressorlooze Die selmotor van 90 P.S. G. 3 VU. 33, met 410 om wentelingen per minuut en bovendien nog een kleine 2-cyl. hoogdrukmotor voor het electrisch licht. De winch wordt gedreven electrisch met een zwaren transmissieketting door eenvoudige bediening aan dek. terwijl de afgewerkte gassen van den hoofdmotor worden benut voor verwarming van een traanketeL Alles aan boord was kraakzindelijk. LEDENVERGADERING O. S. P. De afd. O. S. P. IJmuiden houdt aanstaan den Woensdagavond in de zaal Royal, Wijk aan Zee'ërweg, in plaats van een cursus een ledenvergadering. V HET GEMEENTELIJK GASBEDRIJF. Voorheen werden de gasverwarmingsinstal- laties bij particulieren zoo noodig jaarlijks door het bedrijf kosteloos nagezien. De di recteur heeft thans tot de houders van der gelijke installaties een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat doordat de kosten hieraan verbonden tengevolge van de toeneming van het aantal geplaatste kachels zoodanig is toegenomen, dat het niet moge lijk is, op deze wijze voort te gaan. In ver band hiermede, zal voortaan voor het nazi-en van deze installaties een bedrag van 50 ets. in -rekening worden gebracht.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1