DE VIERDE MAN LONDENSCHE AVONDEN. Voetvolk. jjMUlDER COURANT WOENSDAC 24 AUGUSTUS 1932 Beethoven bij 90 graden. (Van onzen Londenschen correspondent) «,et licht is nog niet opgegaan achter de «Serolaat van de groote klok hoog in den pvel van het witte Broadcasting House. Het firht van den dag is nog goed, 's avonds rht uur in Augustus. Wij troepen naar bin- pn door drie wijd-open deuren, niet die nn het radio-paleis, o neen, maar die van lp Queen's Hall. naast-aan, het oude con- Jprthuis dat als dependance van den hyper- Sodernen tempel voor de mechanische mu- iPk kan worden beschouwd. Hier rondom Portland Place staat de Queen's Hall ook nder topografischen indruk onder de be- Xherming van Broadcasting House. Bij Jjl gratie van de machtige moderne on derneming welke een groot deel van de 1000 000 halve ponden sterling van haar vianten jaarlijks ontvangt en opsoupeert, moeen wij luisteren naar de Proms voor 2 Silling per hoofd. Wij mogen staan aan de ,bron van den m uzi kal en luister die zal klinken uit evenveel luidsprekers als er luisteraars zijn, die een symphonie-concert verkiezen boven minder ambitieuse radio- num'mers. Het observatorium van Greenwich heeft vanmiddag doen weten dat het de hoogste temperatuur sedert zijn bestaan heeft opgeteekend, een slordige 100 graden de schaduw. Deert het ons, minnaars van Beethoven? Het is Beethoven vandaag! Ik heb al gezegd, wij gaan naar binnen in troe- nen de jeugd van veertien tot veertig jaar. gechaperonneerd door eenïge zeer grijze oude dames en oude heeren. Wij offeren met liefde onze twee shilling ,.aan de deur". Het is de eenige weg. Natuurlijk. Hoe kan men plaatsen reserveeren voor hen die promenee- ren' Ik spreek van promeneeren op gezag van de traditioneele aanduiding. Het con cert is een Promenade-concert, dat met wei- nic onderbreking 38 zomerseizoenen lang al de" vervoering der muziek heeft gewekt in die scharen, waarin gevoel geldgebrek ver goedt. Er is geen verheffender instelling in Londen, dat zoo vaak en zoo onrechtvaardig als onmuzikaal is uitgekreten. Ik sprak van de jeugd van veertien tot veertig. Jaren bepalen den leeftijd. Het hart bepaalt de jeugdof den ouderdom. Hij is een jeugdig man. die met vier kruisjes beladen, drie uur of langer kan staan op den vloer van Queen's Hall om te luisteren naar het orkest van de B. B. C. onder Sir Henry Wood. Wij staan er met zeven of- achthonderd. Er is ruimte genoeg. Verticaal nemen wij minder ruimte in dan in drieën gevouwen op een fauteuil. Er zijn geen ze tels. behalve een enkele rij, geplaatst met de ruggen tegen het orkest-podium, en een enkele rij, geplaatst heelemaal in het rond tegen de wanden. Er zijn menschen, die geen prom ticket-s hebben. Zij kunnen zitten op het balcon voor 3 shilling, of in de Grand Circle voor 5 tot- 7/ shilling. Zij zijn niet de ware broeders en zusters van de Prom-con- certen, Zij verkeeren letterlijk hier en fi guurlijk in de samenleving in hoogere gebie den. De dames wuiven zich koelte toe met struisveeren waaiers. Wij zien het haar doen, van onzen lagen vloer af, maar benijden haar niet. Beethoven's eerste piano-con cert is aan den gang. De besten onder, ons staan als een standbeeld. Een dier besten is een jongeman, gekleed in een hagelwit voet balpakje, met witte kousen tot onder de knieën en zwarte lage schoenen. Een pijp, die uit is gegaan in zijn hand,- getuigt van zijn menschelijkheid. Hij staart op zijn tee- nen en is weg van zijn omgeving totdat het Allegro scherzando zijn pittig einde neemt. Een andere beste onder ons is een jongens achtige vormelooze vrouw met. een Grieksch profiel, dat naar den hemel is gericht en scherp afsteekt tegen het ijsvogelblauw en verguld van het decoratieve hoofdmotief van het inwendige van den muziektempel. De slechtsten onder ons en hun aantal is verblijdend gering blijven in de couloirs waar de muziek is gesmoord. Zij vormen al tijd paren en kijken in eikaars oogen in plaats van in de verwezenheid. Wij maken wat beweging tusschen deel en van de sym- phonie of het concerto. Het is geen prome neeren. Wij vertreden ons wat. En zij, die aan de vereering van muziek heldenverce- ring paren schuifelen dichter en dichter naar voren om Sir Henry in al zijn gezelli- gen omvang en in zijn energieke vrije en orde-oefeningen beter te kunnen bewonde ren. Het orkest zit achter bloemen. Er is nooit een Promenade-Concert geweest, waarin het orkest niet achter bloemen zat. De suggestie, die uitgaat van deze frissche kleurenpracht, is bijna afkoelend. Midden op onzen vloer staan varens in een cirkel in potten. Het arrangement is als een oase, waar wij heen worden getrokken als de muziek verpoozing geeft. Want geloof niet dat muziek steeds verpoozing is. Nu is zij het Wanneer zij staakt. De droppelen zweets vormen zich op onze voorhoofden, kaken en nekken, terwijl Sir Henry Wood met zijn linkerhand de klan ken grijpt uit zijn orkest, het einde van het eerste deel van de Zevende is een verlos sing. Zakdoeken raken in vegende werking. Programma's doen hier wat de struisveeren boven doen. Nu staan wij op dezen voet, dan op den anderen. De hitte komt van boven en van beneden en van opzij. En hoe houdt Sir Henry het uit in zijn formeel avondcostuum. Geen wonder dat hij gedurende een prom- concert drie maalvan overhemd verwisselt. Maar Beethoven is machiger dan de at mosfeer en het ongemak van 90 graden Fahrenheit. Zijn scherzo van het derde deel heeft ons het besef van loodzware beenen en droppelen, zwellend uit een millioen po riën doen verliezen. Toch komt de pauze als een verlossing. Jassen waren al lang neer gelegd bij voeten. Een orgie van open nek ken, van roode, witte, zwarte, groene, grijze, roomkleurige, bont gestreepte, roodgerand pimpelpaarse overhemden heeft zich door symphonie en zangnummer heen ontwikkeld. Nu nemen allen hun studieboeken en hun gestorte kleeren op en begint de aanval op het ijs-buffet in de vestibule, terwijl Sir Henry van overhemd verwisselt. Door de wijd open deuren tirailleeren wij de straat op om te ontdekken dat het binnen koeler is. Het licht is nu aangegaan achter de klok van den radio-tempel. Rijen lieflijke meis jes loopen cigar et j es te rooken op het pla veisel voor de Hall. Dat hadden zij trou wens, en de mannen, ook al gedaan op den promenadevloer, die vol peukjes en ver waarloosde avond-edities ligt. Bij een prom- concert mag men naar hartelust rooken in dien men maar de voorzorg neemt geen lu cifers aan te strijken gedurende de muziek. KARDINAAL VAN ROSSUM IN AMSTERDAM. DONDERDAG NAAR NIJMEGEN. AMSTERDAM, 23 Aug. CV. D.) Hedenmor gen met den Duischen trein, die om 9.32 uur aan het Centraal Station arriveert, kwam Kardinaal van Rossum aan die eenige dagen incognito hier er stede zal veroeven in het klooster der Paters Redemptoristen. De trein, die anders op het 2e perron aankomt, werd voor deze gelegenheid naar het eerste per ron gevoerd, waar een tweetal auto's gereed stond. Z. Eminentie, die het Nationaal Eucharis tisch congres te Kopenhagen heeft bijge woond, was vergezeld van zijn secretaris pa ter B. Leydsman. Hij werd ontvangen door pater van Baarle en pater Wouters, provin ciaal van de Paters Redemptoristen. Direct na aankomst van den trein steeg het gezelschap in de auto's om naar het Redemptoristen klooster te rijden, waar Zijne Eminentie een Heilige Mis opdraagt. Donderdagmiddag vertrekt Kardinaal van Rossum naar Nijmegen. (Te Amsterdam is een Neder- landschc bond tot bescherming van de belangen der voetgan gers gesticht.) Wie op d' ouden voet wil voortgaan En geen fiets of auto rijdt, Wie te voe;. gaat door de wereld. En elk rolvcrmogen mijdt; Moet voor alles ervoor zorgen. Dat hij op zijn tellen past En hij heeft de oudste rechten Dat staat onweerspreekbaar vast. Langzaam aan neen, snel en sneller Is de loopbaan van den mensen Tot een rijjool haast geworden, (Haast van haastig) zonder grens. En dc wandelaar, die voor alles Aan den rol te vreezen heeft, Voelt zich of hij tusschenbeiden Niet op vrije voeten leeft. Nu is er een bond gekomen, Met een welomschreven naam. Voor die ridders vol van vreezen. En niet altijd zonder blaam. Die kan nuttig werk verrichten. Daar hij het voor allen doet. Want gaat, in omstandigheden, Niet de keizer zelf te voet? Wie vandaag zit op een motor, Morgen in een auto rijdt, Overmorgen op een fiets stapt. Loopt toch ook weer op z'n tijd. En den bond dus, die het opneemt Voor d' aloudtm voetengang, Wcnsch ik sterkte, want hij arbeidt In het algemeen belang. P. GASUS. DE PERS OVER HET VONNIS TE BEUTHEN. EEN ONDERHOUD VAN MONTAGUE NORMAN MET MEIJER. TERUGKEER NAAR DEN GOUDEN STANDAARD? LONDEN, 23 Aug. (V. D.) Finantial News verneemt uit New-York, dat de gouverneur van de bank van Engeland, Montague Nor man gisteren een onderhoud had met den Amerikaanschen financier Eugène Meyer en den gouverneur van de Federal Reserve Bank Harrison. In Amerikaansche bankkringen verluidt, dat de besprekingen o.a. betrekking hadden op de kwestie der oorlogsschulden, de a.s. economische wereldconferenie en de resultaten van de conferentie te Ottawa. Men meent te weten, dat Norman zich voor stander verklaarde van een bepaalde periode van prijsstijging in de landen met papieren valuta, welke periode zou worden gevolgd door een periode van stabilisatie en terug keer naar den gouden standaard. De landen die den gouden standaard hebben gehand haafd, zouden aan dit plan moeten meewer ken. Zonder beteekenïs? NEW YORK, 23 Aug. (Reuter). Het on verwachte bezoek van den Gouverneur der Bank van Engeland, Montagu Norman, in Amerika, heeft in Wallstreet levendige be langstelling gewekt. In kringen der Federal Reserve Bank wordt echter verklaard, dat aan dit bezoek geen bizondere bcteekenis moet worden ge hechte De bergingsvaartnigen „Wille" en Kraft opleidingsschip Niobeboven het water 34 lijken zijn er in geslaagd het gezonken Duitsche oppervlak te brengen. Aan boord werden gevonden. NIET TEN UITVOER LEGGEN? BEUTHEN, 22 Aug. (Wolffbureau). Te gen middernacht was het in de straten van Beuthen nog buitengewoon dr.uk. In den loop van den avond hebben zich echter geen nieuwe incidenten meer voorgedaan en deze zijn, naar men gelooft, ook niet zeer te vree zen. De Nationaal-soc. hebben hedenavond een vergadering gehouden, die blijkbaar als protest tegen het vonnis was bedoeld. De ruiten van het soc.-dem „Volksblatt" zijn ingeworpen. Het gerechtsgebouw wordt nog steeds door een sterke afdeeling politie bewaakt. Vooral het gedeelte van het ge bouw, waar dc ter dood veroordeelde nat.- socialisten zich bevinden, wordt scherp be waakt. De doodvonnissen van Beuthen worden in de geheelc Duitsche pers druk besproken. De „Tag" en de „Lokal Anzeiger" zeggen dat het publiek niet zal begrijpen, waarom de straffen, opgelegd in de processen te Beuthen en Brieg, zooveel verschil moeten vertoonen, al is het waar dat voor het twee de proces de bepalingen der noodverorde ning nog niet konden worden toegepast. De bladen meenen dat dit bij het over wegen van het te verwachten vei'zoek om gratie, een rol zal spelen. De „Deutsche All- gemeine Zeitung" gelooft, dat gratie eerder kan worden verleend, naarmate-de Hitier ia nen er zich van onthouden, politieke pressie uit te oefenen. De „Frankfurter Zeitung" vraagt zich af of het vonnis moet worden voltrokken. Reeds het dreigen met de dood straf heeft ten gevolge gehad, dat de poli tieke gewelddadigheden als met een ruk zijn stopgezet. Het feit, dat de moord op Pietrzuch slechts één a twee uur na het van kracht worden der noodverordening is gepleegd (de nood verordening trad op 9 Augustus om 12 uur 's nachts in werking en de moord werd ge pleegd op 10 Augustus, 's nachts om half twee) geeft de regeering de gelegenheid nog te wachten met het stellen van een voor beeld. Ook de „Börsenzeitung" verwacht dat het vonnis niet zal worden voltrokken. De „Germania" schrijft, dat het opge hitste volk duidelijk dient te worden ge maakt, dat staat en recht boven alle politie ke partijen staan. De „Vorwarts" acht "het een vreeselijk denkbeeld, dat de vijf man nen ter dood zullen worden gebracht, want deze vijf zijn niet de schuldigsten. Mildheid jegens de veroordeelden van Beuthen betee kent echter ook de plicht genade te doen gelden voor de veroordeelden van Brieg. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ver neemt, dat de chef van den staf der nat.- soc. stormtroepen, kapitein Röhm, bijzonder afgezant van Hitier, op weg is naar Berlijn, om bij Rijkskanselier Von Papen tegen de doodvonnissen te protesteeren. MUNCHEN, 23 Aug. (Wolffbureau). Naar aanleiding van 't vonnis van Beuthen publiceert het bestuur der N. S. D. A. P. een manifest, waarin het o.a. zegt, dat de specia le rechtbank eener zich nationaal noemende regeering volstrekt geen rekening heeft ge houden met het wanhopen der beklaagden aan de resultaten der maatregelen van den staat tegenover de Marxistische terreur. De verontwaardiging over het vonnis stijgt nog, doordat tegelijkertijd een andere Silezi- sche speciale rechtbank leden van de Reichs- banner, die op onmenschelijke wijze twee S. A. leden doodden, en vele anderen zwaar verwondden, veroordeelde tot straffen van ten hoogste 4 jaar tuchthuisstraf'. Dit is meten met twee maten. Millioenen Duitachers verwachten van v. Papen en den rijkscommissaris voor Pruisen, dat, deze vonnissen terstond worden inge trokken. Mogen de verantwoordelijke leiders den ernst van het oogenblik beseffen voor het te laat is. Nog meer Nazi's veroordeeld FADERBORN, 22 Aug. (Wolffbureau) De speciale rechtbank alhier veroordeelde een voormaligen nationaal-socialist tot 19 maanden gevangenisstraf wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood ten gevolge hebbende aan een com munist. Het O. M. had 5 jaar tuchthuis ge- eischt. Een werkloos arbeider, die op een ambte naar had geschoten en hem had gewond, kreeg 2 jaar en 2 maanden gevangenisstraf. BEUTHEN, 23 Augustus. (Wolff), Na het oproerige aanzien, dat de stad in den afgeloopen nacht geboden heeft, door de ter dood veroordeeling van vijf nationaal socia listen is hedenmorgen vroeg de rust terugge keerd. De S. A.-troepen, die hier gisteren uit Breslau waren aangekomen zullen zich naar Gleiwitz begeven. Oproep van Hitier. MüNCHEN, 23 Augustus (Wolff). In de Völkische Beobachter publiceert Adolf Hitler heden een lange oproep, waarin hij zijn standpunt uiteenzet tegenover de ter dool veroordeelingen te Beuthen. In den oproep worden zeer scherpe aanvallen gedaan op de regeering-Von Papen. De houding van de N.S.D.A.P. ten opzichte van het kabinet is MUNCHEN, 23 Aug. (V. D.) Adolf Hitler heeft aan de in het- proces te Beuthen ter dood veroordeelde S.A.-lieden het volgend te legram gericht: „Mijn kameraden! Tegenover dit monster achtige bloedvonnis blijven wij in onbeperk te trouw verbonden. Uw vrijheid is van dit cogenblik voor ons een eerezaak. de strijd tegen een regeering waaronder dit vonnis mogelijk is, onze plicht". hierdoor volgens Hitier definitief vastgesteld. De oproep besluit met te zeggen, dat de strijd om het leven van de vijf veroordeel den thans eerst begint. SYMPATHIETELEGRAM HITLER. VAN AAN DE TER DOOD VEROORDEELDEN. WEER EEN OPSTAND IN BRAZILIë. THANS IN RIO DE JANEIRO. NEW YORK, 23 Augustus (V.D.) Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat aldaar een opstand is uitgebroken van aanhangers der onstandelingen in den staat Sao Paulo. De Braziliaansche regeering heeft den staat van beleg afgekondigd en na eenige felle straat gevechten, waarbij verscheidene personen werden gedood .zou zij er in geslaagd zijn den opstand voorloopig neer te slaan. Een gedeelte van de marine zou naar d® opstandelingen zijn overgeloopen. terwijl het leger dc regeering trouw is gebleven. Het zakenleven ligt geheel stil. De opstand be gon met een demonstratie, die door het centrum van de stad marcheerde, achter de vlag der opstandelingen in Sao Paulo. Voor het Ministerie van Arbeid werden twee bom men geworpen, waardoor echter niemand ge wond werd. AARDBEVINGSCATASTROFE IN DEN KAUKASUS. REEDS 148 SLACHTOFFERS GEBORGEN. MOSKOU, 22 Aug. Uit Natsjitsjewan wordt gemeld, dat tot nog toe 148 slachtof fers van de aardbeving in dit gebied zijn geborgen, zoodat de omvang van de ramp grooter is dan men aanvankelijk dacht. Het opruimingswerk is nog niet beëindigd. De materieele schade wordt geschat op ander half millioen roebel. ENGELAND BEPERKT ONZEN HANDEL OPNIEUW. RESULTAAT YAN DE CONFERENTIE TE OTTAWA. Een Reutertelegram meldt, dat de Engel- sche regeering op grond der overeenkomsten van Ottawa een wetsontwerp zal indienen, beoogende het heffen van een invoerrecht op boter ad 15 shilling per cwt. (dat is rond 13 per 100 kg); op kaas van 15% der waarde en op eieren van 1 shilling per greathundred van 14 pounds (dat is 43 cents per 120 eieren, wegende ten hoogste 6,3 kg), benevens 1 sh. 6 pence per greathundred van 14 a 17 pounds (dat is 65 cents per 120 eieren, wegende 6.30 a 7.65 kg) en tenslotte voor eieren, die zwaar der zijn dan 17 pounds per greathundred: 1 shilling 9 pence (dat Is: 75 cénts per 120 eieren, wegende meer dan 7.65 kg). Het algemeen Handelsblad teekent hierbij, aan: Voor eieren van 61 gram per stuk zal dus een invoerrecht verschuldigd zijn van 65 cents per 120 stuks. Dat is dus ongeveer een halve cent per stuk of 8.90 per 100 kg netto bij den pondenkoers van den dag. Verder zullen er tarieven komen voor con dens. nl. 5 sh. per cwt. voor volle gesuikerde, dat is dus ongeveer 4.20 per 100 kg; 6 sh. per cwt. voor volle ongesuikerde, dat- is dus 5 per 100 kg; dit laatste recht zal evenééns gelden voor melkpoeder en andere ongesui kerde vormen van gepreserveerde melk. Bovendien zal nog per jaar 21 '2 millioen cwt., dat is dus 127 millioen kg Canadeesche bacon en ham vrij van invoerrecht in Enge land mogen worden ingevoerd, terwijl Z. Afrika, Australië, N.-Zeeland. Canada en Z.- Rhodesla onbeperkte hoeveelheden boter, kaas en eieren vrij van invoerrecht in Enge land zullen mogen importeeren gedurende drie jaren. „Dat is dan voor Nederland de oogst van Ottawa" voegt het blad er aan toe. De pro ducten welke het betreft zijn juist voor Ne derland zeer belangrijk. Na de fnuikende belemmeringen, welke Engeland aan den invoer van onze tuinbouw producten in den weg heeft gelegd, is deze „oogst van Ottawa" een tweede en nóg ern stiger belemmering van onzen uitvoerhandel op Engeland! FEUILLETON. (Een geval uit dc praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) d O o r UDC VAN EWOUD. 27) Nadruk verboden. Wils heeft een ontmoeting. Slechts weinig steden in het oude Europa runnen bogen op het bezit van een zoo ac tieve vereeniging voor vreemdelingenverkeer als Düsseldorf, dat haar snelle opkomst voor een groot deel aan een intensieve propagan da op dit gebied te danken heeft. De groote Machmetentoonstelling. in het begin van deze eeuw gehouden, heeft voor bet eerst de aandacht der geheele wereld op de „Kunst und Gartenstadt" zooals Düssel dorf terecht genoemd wordt, gevestigd en sindsdien is een vooruitstrevend gemeente - oostuur er in geslaagd de stad te maken tot oon centrum van vreemdelingenverkeer dat ook in het buitenland een uitstekende repu tatie geniet. Terecht heeft men ingezien, dat de aan wezigheid van groot industrieën voor een ge beente nog geen beletsel behoeft te zijn om zich ook op kunstgebied te onderscheiden. Hoewel in het bijzonder de machine-indus trie in Düseldorf een zeer belangrijke plaats inneemt, valt dit den vreemdeling, die de stad bezoekt, niet onmiddellijk op. De groote fabriekscomplexen nl., voor het meerendeel in de voorsteden gelegen, zijn er Hooit in geslaagd liet stadsbeeld, dat vooral ook uit een oogpunt van moderne steden- bouwkunst de aandacht verdient, te overheer- schen. Breede verkeerswegen, waarin de han deldrijvende middenstand op waardige wijze' vertegenwoordigd is, ruime pleinen en fraai aangelegde plantsoenen geven Düsseldorf het karakter van een welvarende handelsstad, die weliswaar het jagende, allesbeheerschen- de tempo en de cosmopolitische sfeer van de metropolis mist, maar desondanks den vreem deling een milieu biedt, waarin hij zich ook als niet-Rijnlander behaaglijk moet gevoelen Hoewel de omstandigheden, waaronder Wils en Sanders het ruime Stationsplein betraden geen gelegenheid lieten om zich te vermeien in den aanblik, die de stad op dezen zonnige'n winterochtend bood, kostte het hun toch eenige moeite zich geheel los te maken van de herinneringen, die beiden aan een vorig bezoek bewaarden. Uit de hall van het station komend, bleven zij even staan als om het welbekende stads beeld diep in zich op te nemen en Wils, de gedachten van zijn metgezel radend, kon dan ook niet nalaten op te merken, dat ook hij het betreurde in deze stad de misdaad te moeten achtervolgen. Slechts enkele stappen scheidden hen van het Hansa Hotel, dat de Arnhemsche recher cheur genoemd had als de plaats, waar hij eventueel bericht voor hen zou achterlaten. Zij zochten zich een weg tusschen de af en aanrijdende taxi's door, naar den ingang van het hotel, dat bewaakt werd door een met veel goud gegalonneerden portier, bij wien Sanders naar de aanwezigheid van den heer Evertsen uit Holland informeerde. De man stelde zich in verbinding met een eveneens, zij het in een minder imposant uniform ge stoken collega, die in een vrijwel geheel door de centrale van de huistelefoon in beslag ge nomen kantoortje troonde en keerde, na met deze eenige woorden gewisseld te hebben, te rug met de verzekering het ernstig te be treuren, te moeten mededeelen, dat de heer Evertsen wel een kamer besproken had, maar daar den afgeloopen nacht geen gebruik van had gemaakt. Of meneer Evertsen dan misschien een brief had achter gelaten voor Mr. Govers? Dat bleek inderdaad het geval. De portier begof zich wederom naar de loge, waar zijn collega reeds met een couvert in de hand ge reed stond. Sanders stak het epistel in zijn binnenzak, drukte den portier een muntstuk in de hand en liet zich daarna, op den voet door Wils gevolgd, door de glazen deur draaien, welke toegang gaf tot het aangren zende restaurant. Zij namen plaats aan een tafeltje voor een der ramen, lieten zich door een kellner kof fie brengen en terwijl Wils een sigaret op stak, verdiepte Sanders zich in het schrijven van den rechercheur. Het bleek slechts een kort briefje te zijn. Nadat hij het had door gelezen, staarde hij eenigen tijd zwijgend r.aar buiten. Hoewei het geduld van den re porter op een zwaren proef werd gesteld, wachtte deze rustig af tot de inspecteur het oogenblik achtte om zich tot hem te wenden. „Weinig, maar niet onbelangrijk", zei deze eindelijk. Wils het briefje toeschuivend. Deze las: „Gezochte begaf zich hedenavond na aan komst onmiddellijk naar de oude stad en wel perceel Alte Jakobstrasse 13 dat den Indruk maakt- van een ouderwetsch woonhuis. Op haar kloppen ontving zij geen gehoor, waar na zij haar intrek nam in hotel „Zweibrüc- ken Hof" aan de Königsallee. Ook ik heb hier m'n tenten opgeslagen. Begeef u dus na aan komst zoo spoedig mogelijk naar genoemd hotel, waar u, indien ik niet aanwezig mocht zijn, bericht zult vinden. E. De reporter las het briefje nog eenige ma- ,en door alvorens zijn meening kenbaar te maken. Eindelijk zei hij, terwijl hij Sanders het epistel over de tafel weef toeschoof: „We zullen maar niet te lang wachten met aan deze invitatie gevolg te geven. Het begin van onze expeditie hier lijkt me nogal hoop vol. We hebben nu althans een adres, dat we in het oog kunnen houden, al zal dan ook nog moeten blijken in hoeverre dit voor ons onderzoek van beieékenis kan zijn". De inspecteur scheen dezelfde meening te zijn toegedaan. Hij riep den kellner om af te rekenen ei. een minuut later stonden bei den in de breede Graf Adolphstrasse, waar de bestuurder van een juist voorbij rijdende taxi werd aangeioepen. „Ik vrees, Mlel", begon Sanders, toen de chauffeur den wagen in beweging zette, dat we de politie hier er niet buiten zullen kun nen houden. Wanneer dat perceel in de Alte Jakobstrasse werkelijk een rol in deze ge schiedenis speelt, zal de Düsseldorfsche re cherche ons wellicht belangrijke inlichtingen kunnen verschaffen Niet onmogelijk dunkt het me dan ook, dat we hier met een bende te doen hebben, die zoo spoedig mogelijk moet wrrden opgeruimd en dat zullen we uiteraard niet zonder assistentie van de col lega's hier kunnen klaar spelen". „Naar mijn meening ligt het zelfs voor de hand. dat deze bende een internationaal ka rakter draagt. Wanneer we bedenken, dat zuster Robert zoo'n goede bekende is van de Belgische justitie, bestaat er alle reden om aan te nemen, dat deze onderneming in ver schillende landen haar vertakkingen heeft. Wat Holland. België en Duitschland betreft, schijnt dat in ieder geval wel vast te staan". Sanders gaf niet direct antwoord. Eenigs- zins nerveus trommelde hij met de vinger toppen op de ruit van de taxi, een gebaar, dat Wils niet van hem kende en daarom zijn ver wondering opwekte. „Is het zelfvertrouwen zoek?" vroeg hij spottend, toen Sanders zijn roffel even moest onderbreken, daar de taxi met een scherpen hoek de Königsallee opzwenkte. „In 't geheel niet; maar jouw opmerking over dat internationale karakter heeft me plotseling te denken gegeven". Hij keerde zich met een ruk om en keek Wils strak in het gelaat. „Zou jij het onder deze omstandigheden vreemd vinden, Miel, wanneer aan het licht kwam, dat de bende ook in andere Duitsche plaa'ifeen leden telt? B.v. in Hannover of in een centrum van vreemdelingenverkeer als Bad Harzburg?" „Aha, ik begrijp, waar je heen wilt, Hellin- ger's compagnon nietwaar, die zich plotse ling meende te moeten terugtrekken, toen het er op aan kwam zijn pension in de Harz met een hypotheek te belasten,...? Onmogelijk dunkt het me niet, tenzij het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man volkomen vrij uit gaat". „Dat laatste punt kunnen we gevoegelijk uitschakelen. De Rotterdamsche recherche schijnt nog steeds niet aan het eind van haar onderzoek en vermoedelijk zullen daar nog wel eenige dagen mee gemoeid zijn. Ver geet niet, dat het hier een vreemdeling be treft, van wien bij ons te lande niets, maar dan ook in 't geheel niets bekend is. Enfin", besloot hij, het gesprek afbrekend, daar de wagen nu voor Hotel „Zweibrückenhof" stop te. ..we zullen maar afwachten wat de eerst volgende dagen aan het licht brengen" En toen ook de reporter zich gereed wilde ma ken om uit te stappen, liet hij er haastig op volgen: „Blijf jij zoolang in den wagen tot ik weet, dat de kust vrij is. Ons spel zou totaal bedorven zijn, wanneer jij daar binnen tegen Zuster Robert aanliep. Laat je dus vooral niet te veel zien". Terwijl Sandres zich haastig verwjderd^ deed Wils, zooals hem gezegd was. Hij ga^ den chauffeur opdracht een ochtendblad te koopen van een op een hoek van een zijstraat staande krantenvrouw en verborg zich in het fond van den wagen, zóó, dat althans zijn gelaat voor de voorbijgangers onzichtbaa? was, (Wordt vervolgd), J"

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3