HET NIEUWE AVONDBLAD VGDQ VELSEN, BEVERWIJK e.O. en de crisis. lAARCANC No. 249 DONDERDAG 25 AUG. 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2}cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, 1 o s s e nummers Scents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ NA'. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdeelingen dubbele prijs. DE ziekenfondsen volgens het jaarverslag van het Velser- Hsch ziekenfonds heeft de crisis ook haar SSlned doen gelden op de financieele positie ZL het fonds, doordat vele leden niet bij hte zijn, de contributie te betalen. Op de fürvergadertng van dit fonds ls deze kwes- I ter sprake gebracht en de wenscheiijk- j'J uitgesproken, met het gemeentebestuur „regeling te treffen over de voorziening Geneeskundige verzorging enz. van leden, 5* Eventueel wegens contributieschuld van Je ledenlijst zouden moeten worden afge- 'raf'vraagstuk schijnt hij de plaatselijke eidsen verschillend behandeld te worden. vm der fondsen heeft reeds een aantal le ien om deze reden geroyeerd, bij de twee ndere fondsen is een streven merkbaar, te Somen, dat er gezinnen zonder genees- vnndive verzorging zouden komen. De be- Snren van deze fondsen hadden over deze hrestie reeds een bespreking met den burge meester die reeds te kennen heeft gegeven, ent hij'alle pogingen, die er toe leiden, dat de leden die hun contributie niet kunnen Malen in het fonds blijven, zal steunen. Het is in het belang van tal van gezinnen, dat de Gemeenteraad het standpunt van den burgemeester gaat deelen. Reeds is in deze richting iets gedaan. Het laatste van het vo- riG en het begin van dit jaar werd reeds voor tal van gezinnen de contributie of een deel daarvan door de gemeente betaald. Begin Aori kwam hieraan echter op last der regee- rine een einde, omdat de regeering zich op het standpunt stelt, dat geen toeslag in wel ken vorm ook. op de steunuitkeeringen mag worden gegeven. Uit den boezem der ziekenfondsen is thans het denkbeeld naar voren gebracht, dat de gemeente voor haar rekening neemt de kos ten voor het sluiten van een herverzekering, omdat dit niet als toeslag op de steunbedra gen te beschouwen is. Men redeneert zoo, dat als de fondsen over gaan tot massa-royeering van die leden, wel ke contributieschuld hebben, tenslotte toch ook de geneeskundige verzorging der getrof- ten gezinnen ten laste der gemeente komt. Dit zal tot gevolg hebben, dat de „armen- dokters" het werk niet meer af kunnen en er een nieuwe armendokter aangesteld zal noeten worden. Als er in bovengenoemden geest een oplossing gevonden zou kunnen worden, zouden er geen wijzigingen ten na- deele van de verzekerden behoeven te ko men. Geschiedt dit niet, dan zullen tenslotte alle fondsen genoodzaakt zijn, maatregelen te nemen, om verzwakking harer financieele positie te voorkomen. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 25 AUGUSTUS Palace: „Afzwaaien". Op het tooneel: Va lentino Gerziadei, het speelkaarten-wonder. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich bleib' bei Dir". Op het tooneel: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huis". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf de revue-film: „Lachen vergeet". 2.30 en 8.15 uur. VRIJDAG 26 AUGUSTUS Bioscopen. Nieuw programma. IJMUIDEN HET CONTRACT VOOR DE KOLENWERKERS. Het standpunt der IJmuider Federatie. reedersvereeniging heeft alle con tracten met werknemers opgezegd Naar wij rennemieri is het sedert 1 Novem ber 1926 bestaande contract voor de kolen' werkers dd. 19 Mei j.l. van werkgeverszijde opgezegd en kwam het daardoor drie maan den later, dus op 19 Augusus te vervallen. De werkgevers stelden daarop voor over de afsluiting van een nieuwe overeen komst in onderhandeling te treden, waar bij uitgegaan werd van een loonsverlaging van 20 pet. Het bestuur der IJmuider Federa tie berichtte dat deze voorstellen niet als ba sis voor besprekingen konden worden aan vaard en dat. het naar zijn meening aanbe veling verdiende de voorstellen van den heer Rambonnet af te wachten, zoodat het vraag stuk in zijn geheel zou kunnen worden be sproken. D.d. 17 Augustus berichtten de werkgevers aan de IJmuider Federatie: „Waar u volgens uw laat-ste schrijven dia. 9 Augustus j.l. niet hebt willen medewerken, tot het tot standkomen van een overeen komst inzake het laden van kolen in vis- schersvaartuigen, deelen wij u mede, dat wij tta gehouden overleg met de Reedersvereeni- ging niet verder bij u op afsluiting van een nieuw contract zullen aandringen. Deze materie zal echter vanzelf te gele gener tijd aan de orde ko-men. Het spijt ons echter zeer tot op dit oogen- blik bij u geen spoor te hebben ontdekt van medewerking in het belang van den weder opbouw van het bedrijf". Hierop werd door het bestuur der IJmuider Federatie geantwoord: „Wij ontvingen uw schrijven dd. 17 Augus ts j.l. en namen- met eenige verbazing kennis yan de inhoud. Daarin lazen wij nl. dat wij. blijkens ons schrijven van 9 Augustus niet zouden hebben willen medewerken aan het tot stand komen van een overeenkomst in zake het laden van kolen in visschersvaar- tuigen. Niets is echter minder waar. Wij heb ben u in ons schrijven van 9 Augustus j.l. slechts bericht, dat uwe indertijd bij ons in gezonden voorstellen te verstrekkend zijn om als basis voor onderhandelingen te kunnen dienen. Ook de slotzin van uw schrijven berust blijkbaar op een misverstand. Bij herhaling hebben wij betoogd de laatste maal nog zeer duidelijk in ons afdeelingskrantje van 4 Augustus dat het hoog tijd wordt dat het geheele probleem van de crisis in het v-is- scherij-bedrijf aan de orde wordt gesteld. Wij zijn en blijven bereid om onder bepaalde voorwaarden mede te werken aan den weder opbouw van het bedrijf". Nog kan worden vermeld dat door het be stuur der Reedersvereenighi-g, mede in ver band met het beëindigen van het kolenwer- kerscontract, alle contracten voor zeeheden en havenarbeiders per 31 December a.s. zijn de tarieven was aangedrongen. Hij was van meening, dat het thans geen zin heeft, nog maals te adresseeren. Bovendien zal in de najaarszitting van de Provinciale Staten een voorstel behandeld worden, waarbij een be drag beschikbaar zal worden gesteld voor ver laging der tarieven. Het vraagstuk van het federatief verbond met „IJmuiden-Oost" is in behandeling, zeide de voorzitter. Hierna sloot de voorzitter te vergadering. GYMNASTIEK- EN ATHLETIEK- VER. „OLYMPIA" EN „D. O. S.'' Meer dan ooit zal het dus zaak zijn dat partijen ten spoedigste met elkaar in overleg treden ten einde na te gaan wat inzake den wederopbouw van het bedrijf zou kunnen worden gedaan voor de winter aanbreekt. Zonder daadwerkelijke hulp van het Rijk en wellicht ook enkele gemeenten zal dat echter wel zeer moeilijk zijn. De kolenwerkers werken door zonder con tract, echter op de tot nu toe geldende voor waarden. BESOMMING IN BESLAG GENOMEN. Naar wij vernemen is namens een der leveranciers beslag gelegd op de besomming van den Deenschen motorkotter E 130. WINKELIERS- EN HANDELSVER. „GROOT IJMUIDEN" Woensdagavond hield de Winkeliers- en Handelsvereniging „Groot IJmuiden" een ledenvergadering in Hotel Auguste. Ofschoon de agenda eenige belangrijke punten bevatte was de opkomst zeer matig. De voorzitter, de heer H. Homburg, sprak in zijn openingswoord het vermoeden uit, dat de led-en nog eenigszins in vacantiestem ming verkeeren en daardoor de opkomst zoo gering is. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De voorzitter besprak in verband met de ingekomen stukken de kwestie der voortuin tjes in- de Kennemerlaan. De betrokken win keliers hebben een adres aan den Raad ge richt en aan de vereeniging verzocht, aan dit adres adhaesie te betuigen. Het bestuur meen de, dat waar het hier een algemeen midden- standsbelang geldt, het verzoek der betrok ken winkeliers moest worden ingewilligd. De vergadering besloot de verzochte adhae sie te betuigen. Di verband met een ingekomen schrijven van het Plaatselijk Crisiscomité, deed de voorzitter eenige mededeelingen omtrent- de plannen tot het houden van een St. Nico- laascampagne ten bate van het crisiscomité. Deze zaak zal behandeld worden bij punt 5 der agenda: Bespreking tot het houden van een reclame-campagne. Aan de orde kwam daarna de verkiezing van twee bestuursleden wegens aftreding van de heeren Smeenk en R. de Boer Benoemd werden de heeren de Jager (IJmuiden-Oost) en Veuger. Reclame-campagne. De voorzitter gaf een uiteenzetting van het plan inzake de St. Nicolaascampagne, waar uit bleek, dat de kosten voor de winkeliers niet hooger zullen bedragen dan 2 pet. Voorts zal getracht worden prijzen te verkrijgen van de burgerij. Een der leden vroeg of in deze zaak reeds een beslissing was gevallen. Hij meende, dat de tijd voor deze reclame-campagne zeer on geschikt is. De voorzitter antwoordde, dat de verte genwoordigers der vereeniiging op de gehou den vergadering zich aan niets gebonden hebben. Spreker gaf toe. dat de koopkracht zeer verminderd is, maar koopkracht is er altijd nog. Er moet bovendien iets gedaan worden om de klanten aan de plaats te bin^- den. De kosten voor de winkeliers zijn niet hoog. Men kan rekenen op de medewerking van het crisis-comité, dat zeer zeker het koopen in de plaats zal bevorderen. De be doeling is, op eiken aankoop van 50 ets. een bon te geven, welke bonnen door den win kelier a 1 ct. per stuk gekocht kunnen wor den. De bon is te beschouwen als- een lot in de te houden verloting. Na eenige discussie werd in stemming ge bracht het voorstel van het bestuur, aan deze reclame-campagne deel te nemen. Dit voor stel werd aangenomen Bij de rondvraag bracht één der leden de Zondagssluiting der sigarenwinkels ter spra ke, naar aanleiding van een aan het bestuur gericht schrijven, waarin door eenige win keliers werd verzocht, bij burgemeester en wethouders er op aan te dringen, de noodige stappen te doen, ten einde spoedig een gun stiger bepaling inzake de Zondagssluiting te verkrijgen. Verder drong een der leden er op aan, po gingen aan te wenden, die zouden leiden tot een fusie tusschen „Groot-IJmuïden" en de vereeniging „IJmuiden-Oost". In zijn antwoprd op de kwestie der win kelsluiting wees de voorzitter er op, dat de winkeliers niet hebben te klagen over ge brek aan soepelheid bij de toepassing der wet op de Zondagssluiting. Bovendien heeft de vereeniging zich reeds eerder uitgespro ken vóór sluiting op Zondag. Spreker meen de, dat het momenteel niet op den weg der vereeniging ligt. deze kwestie ter hand te nemen. Bovendien wordt deze aangelegen heid thans landelijk behandeld. Het college van B. en W. heeft reeds pogingen aange wend om uitbreiding te verkrijgen. Spreker vreesde, dat een actie wel eens een averechtsche uitwerking zou kunnen hebben. Ter sprake werden nog gebracht de dure tarieven van het P. E. N. De voorzitter wees er op, dat nog kort geleden op verlaging van openlucht uitvoering en vuurwerk Men schrijft ons: Het staat vast dat reeds velen uitzien naar Woensdag 31 Augustus. Onze openlucht- demonstratie die besloten zal worden met een groot vuurwerk belooft dan ook weer, als altijd, schitterend te worden. Kosten noch moeite worden gespaard om dezen avond tot een succes te maken, en als het weer mede werkt belooft het geheel een prachtige avond te worden. Een dezer dagen komt de terrein verlichting in orde en zullen we „proef draaien" zoodat ook dit. onderdeel, hetwelk verzorgd wordt door het P.E.N. en de firma v. d. Broek in de puntjes is. Men sprak dezer dagen over het vuurwerk, en verwachtte hiérvan niet veel. Het zal een ieder echter duidelijk worden, dat de firma die elke week in een onzer badplaatsen het vuurwerk verzorgt, ook in IJmuiden met een alleszins schitterend vuurwerk naar voren zal komen. De donateurs van de „Oranje Vereeniging", „Olympia" en „D.O.S." kunnen Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augustus op vertoon van hun donateursdiploma 1932 bij den heer P. Smit, Kennemerlaan 67, gratis twee toegangsbewij zen bekomen, sted. belasting moet echter worden betaald. Duplicaten van zoekgeraakte donateurskaarten worden niet verstrekt. De route van de marsch naar het terrein is als volgt: Opstelling Willemsplein, Amstelstraat. Ka naalstraat, Oranjestraat, Wilhelminakade, Julianabrug, Kennemerlaan, Kennemerpleim Kennemerlaan, Napierstraat terrein. De Harmonie „Concordia" zorgt voor de muziek, zoodat ook dit in goede handen is, DE SIGARENWINKELIERS EN DE ZONDAGSSLUITING Het volgende schrijven werd door eenige winkeliers aan het be&tuur van „IJmuiden- Centrum" verzonden: „Mede door de welwillende houding van Burgemeester en Wethouders onzer gemeente alswel de bijzonder tegemoetkomende hou ding der leden van den Raad en in het bij zonder de pogingen, aangewend door uw be stuur en dai der organisatie van Sigaren winkeliers ter plaatse is het mogelijk geweest, van den Minister van Nijverheid en Handel toestemming te verkrijgen, om ln afwijking van de bepalingen der wet op de Zondag winkelsluiting, onze winkels voor het publiek geopend te mogen hebben op Zondagen in de maanden Juni, Juli en Augustus. Burgemeester en Wethouders hebben zich al bijzonder meegaand getoond, door hun pogingen (volgens de berichten in de plaat selijke bladen), om van den Minister toe stemming te bekomen, deze -uitzonderingsbe palingen ook te doen gelden voor de maan den Mei en September. Bij informatie ter bevoegder plaatse bleek ons dat op dit laatste verzoek geenerlei be slissing was binnengekomen. Dagelijks spreken wij, winkeliers over de zeer tegenstrijdige bepalingen der Zondag- sluitingwet. Vele verklaren het getij geheel te zien verloopen wanneer niet tijdig de ba kens kunnen worden verzet. Na opsomming dan van reeksen bedenkingen tegen de toe passing dier wet, luidt over het algemeen het resumé: „Onze rust wordt duur betaald." Nog resten ons enkele Zondagen en dan zullen ook wij, winkeliers in de gemeente Velsen, dan onze zaken op Zondag voor het publiek gesloten moeten houden. Gezien echter de meer dan moeilijke plaat selijke omstandigheden hebben ondergetee kenden, alle lid der Winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden" bij dezen de eer U alsnog beleefd te verzoeken de noodige stappen te doen bij Burgemeester en Wethouders onzer Gemeente teneinde op spoed aan te dringen tot het bekomen van een voor ons gunstllge bepaling; terwijl die winkeliers welke uithoofde van hun artikelen geen vier uren per Zondag mogen geopend zijn, minstens een gelijkstel ling zouden bepleit willen zien met die win kels welke wel vier uren per Zondag voor het publiek geopend moigen zijn." Hierop heeft het bestuur het volgende ge antwoord: ,In antwoord op uw schrijven d.d. 16 Augustus deelen wij U mede, dat door B. en W. dezer gemeente ten opzichte van de Win kelsluitingswet reeds een zeer ruim stand punt ingenomen is. De toepassingen dezer wet zijn echter mo menteel ook in bespreking bij de groote lan delijke middenstands-organisaties, zoodat het ons niet gewenscht voorkomt nu zelf standig op deze zaak in te gaan. FESTIVAL „KUNST NA ARBEID". Woensdagavond heeft de Chr. Muziekver- eemging „Wilhelmina", dir. P. Polderman met de Residentiemarsch van Schootemeijer het door haar zustervereenigimg „Kunst na Arbeid" te houden Festival ingeluid. Deze avond stond an het tesken der Cfarist. Vereenigingten. Behalve Wilhelmina zouden optreden de Chr. Zangvereenigiing Nieuw- Hosanna en het Chr. Gemengd Koor Looft den Heer. Laatstgenoemd koor was verhinderd, we gens droeve omstandigheden. Nieu w-Hosanna zong vaar de pauze een 2-tal Hollandsdhe liederen, waarvan het Adeste van Otto de Nobel heel mooi op toon en van nuanceering gezongen werd. Het be kende Lentezang van Roeske schommelde nog al eens hier en daar en werd wat lang gerekt, zoodat we de bezielende „stralende lenteprac'ht" hierin misten. Vojor de afwerking van het program van dit koor onder dirigent Wiersma's wakkere directie niets dan lof, ge zien de onvoorbereidheid waarmede het koor zoo plotseling rekening te houden kreeg, waar door het uitvallen van 2 deelnemende vereenigingen het programma door de andere koren aangevuld moest worden. Veel succes had ook het Dubbelmannen- kwartet „Onder Ons", dat een 3-tal Duitsche liederen ten beste gaf. Vooral Der Sjpiel- mann kon ons bekoren en deed de capaci teiten van deze 8 zangers gunstig uitkomen. Er werd zeer beschaafd en goed op toon ge zongen. Alleen in het Aibendstandchen "van Sch'iebold ging men vervaarlijk zakken, doch de knappe muzikale directie van den leider. P. E. Broek, wist erger te voorkomen en het geheel toch tot een zeer bevredigend einde te brengen. Een ensemble, waar mooi materiaal onder schuilt. Voor de afwisseling van het vocale gedeel te met het instrumentale, zorgde de harmonie „Wilhelmina", welke o.m. een smaakvol- uitgevoerde ouverture van Filsfils ten gehoore bracht en ook den verderen avond veel succes oogstte met haar populaire num mers. Den deelnemende vereenigingen werd bij monde van den voorzitter van de harmonie „Kunst na Arbeid", den heer K. Ebbeling, een herinneringsmedaille aangeboden, waar bij hij tevens deze dankzegde voor de be reidwilligheid, waarmede zij aan den oproep van „Kunst na Arbeid" gehoor gegeven had den. Tevens wenschte hij van deze gelegen heid gebruik te maken, om het in goeden getale aanwezige publiek op te wekken, zoo veel als eenigszins mogelijk is. de concerten en het Festival zelf, te bezoeken. Dat dit zeer zeker de moeite waard as, is iets, wat wij volkomen onderschrijven, daar er velerlei muzikaal genot geboden zal wor den. Donderdagavond wacht ons de ..Eendracht" welke ons onder den heer Kerkihoff op een uitgelezen programma vergasten zal! W. VELSEN TAPPERIJEN EN WINKELS OP KONINGINNEDAG. De burgemeester heeft bepaald, dat de tap perijen in de gemeente op 31 Augustus a.s, geopend mogen zijn tot des nachts 12 uur. Voor de tapperijen wordt vergunning ver leend tot liet geven van muziek en dans. Burgemeester en Wethouders hebben ont heffing voor dien avond verleend van de be palingen omtrent de winkelsluiting. De win kels moge'n geopend blijven tot 11 uur. JAARVERSLAG KEURINGS DIENST VAN WAREN. WAT DE DIENST IN VELSEN DEED. Volgens het jaarverslag over 1-931 van den Keuringsdienst van waren voor bet gebied Haarlem werden op het laboratorium onder zocht 2165 uit deze gemeente afkomstige monsters, waarvan 1494 monsters melk en 133 monsters melkproducten, verder o.a. nog 104 monsters vleeschwaren en vleeschextrac- ten. Visch en vischwaren werden niet onder zocht. Mogen we hieruit afleiden, dat in onze ge meente alleen „levendige" visch wordt ver kocht? Afgekeurd werden 121 partijen, o.a. 37 fles- schen alcoholhoudende dranken, 137 L. azijn, .2 Kg. groenten en vruchten, 46 fl. jams en vruchtensappen, 113 Kg. meel- en grutters waren, 347 Kg. gebruiksartikelen enz. Verricht werden 200 inspecties in bakke rijen en op meelzolders, terwijl 1213 maal het gewicht van ten minste 3 brooden werd be paald. Van 59 onderzochte monsters witte brood bevatten 8 te weinig droge stof. Bij bruinbrood waren deze cijfers resp. 11 en 2, bij melkbrood 21 en 1. terwijl 3 onvoldoende melk bevatten en bij roggebrood 3 en 0. Er werden 962 monsters melk onderzocht van slijters. Hiervan vertoonden 26 of 2.7% een te laag percentage vet in de droge stof, 17 of 1.7% waren ondeugdelijk wegens water toevoeging, 92 monsters of 9.5% bevatten streptococcen. Van leveranciers werden onderzocht 319 monsters. Hiervan bevatten 21 of 6.5% een te laag percentage vet in de droge stof, 4 of 1.2% waren ondeugdelijk wegens watertoe voeging, 39 monsters of 12.2% bevatten strep- toceccen. Door den dienst werden 43 monsters water voor de gemeente Velsen onderzocht. Er werden opgemaakt 2 processen-verbaal wegens overtreding van art. 11 van het broodbesluit, 5 wegens overtreding van het melkbesluit, waarvan één overtreding werd gestraft met 150 subs. 30 dagen. Vermeld dient nog te worden, dat in het verslagjaar art. 20 sub. 1 en 2 van het Melk besluit ook voor de gemeente Velsen bindend van toepassing werd verklaard, waardoor o.a. de melkverkoopers in deze gemeente hun naam, voorletters en woonplaats op hun voertuigen moeten hebben aangebracht. ZOMERFEEST INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Men schrijft ons: Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeeling Velsen-IJmuiden houdt a.s. Zondag 28 Augustus haar jaarlijksche Zomerfeest op het terrein van den heer de Vries (Schoone- beek) aan den Waterlandweg. Het belooft een familiedag te worden in den besten zin van het woord. Het program ma biedt afwisseling voor jong en oud. Als spreker treedt op de heer P. Voogd uit Haarlem. Aanvang 's morgens 9 uur. De consumptietent is in eigen beheer, alle consumptieartikelen zullen tegen zeer lagen prijs verkocht worden. Venters worden onder géén voorwaarde op het terrein toegelaten. NIEUWS VAN DE V.A.R.A. Zooals we reeds hebben gemeld, organiseert de afd. VeLsen-Noord van de V.AR.A. bij vol doende deelneming op 4 September een auto tocht naar de studio te Hilversum. Ons wordt thans medegedeeld, dat de tocht in elk geval doorgaat. AUTOTOCHT NAAR ARNHEM. Naar wij vernemen organiseert de afdee ling Velsen-Noord der SD.A.P. een autotocht naar de op 4 September te Arnhem te hou den grensbetooging. Thans reeds is bekend, dat het aantal deelnemers, dat zich voor de zen tocht heeft opgegeven van dien aard is, dat de tocht niet wegens gebrek aan deelne ming behoeft te worden afgelast. SANTPOORT Een foto van de massale Vlaamsche bedevaart naar Dixmuiden. Op den achtergrond de „doodentoren" met de letters A. V. V. en V. V. K. (Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristusf „VOLKSONDERWIJS" en „FLORALIA- WERK". Ook dit jaar waren aan de kinderen van de openbare school door bemiddeling van de vereeniging „Volksonderwijs" weer plantjes uitgedeeld: Begonia's, fuchsia's en gera niums. De bedoeling, welke bij de afdeeling voorzit, is duidelijk. Door het uitloven van aardige prijsjes wil zij de kinderen als het ware aansporen de hun toevertrouwde plantjes goed te verzorgen, daarbij hopen de, dat liefde tot de gansche natuur wordt aangekweekt. Wie zou in dezen tijd, waarin zoo vaak over de harteloosheid, bandeloos heid en vernielzucht van de jeugd geklaagd wordt, durven ontkennen, dat „Volksonder wijs" hiermede een goed werk doet? Gisteren was het de dag, waarop door een jury, bestaande uit de heeren A. Jager uit Overveen en P. Bakker uit Haarlem, de planten gekeurd werden. In totaal werden er 76 stuks ingeleverd. De resultaten, die door de jeugdige kweekers(sters) behaald waren, liepen nogal uiteen. Zoo zagen we een flin ke, mooi gevormde begonia prijken in de na bijheid van een paar planten van dezelfde soort, waarvan getuigd moest worden dat ze thans zoo mogelijk nog kleiner waren dan bij de uitreiking. Na haar rondgang deelde de jury mede, dat het resultaat harer be oordeeling als volgt was: Begonia 's: 1 Betsy Buning 2 Bob Oversteegen, 3 Marie Leuven, 4 Annie Gjal- tema. Fuchsia's: 1 Annie Freriksen, 2 Nelly Koning, 3 P. Wiedijk, 4 C. Waardenburg, 5 A. Koning, 6 Kees Hoogvorst, 7 H. Wielart, 8 Pleuntje Schipper. Geraniums: 1 Lena Jongkind, 2 B. v. Vliet, 3 Nannie Jansen, 4 A Bouwer, 5 J. Jan sen,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1