Gratie voor Generaal Sanjurjo. DE HITTE TE WEENEN. IJMUIDER COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BUD President der Spaansche republiek verandert het dood vonnis in levenslange gevangenisstraf. Nog steeds geruchten over nieuwe putschplannen. De politieke toestand in Duitschland. Ontbinding van den Rijksdag te wachten. Communistische fractie zal verscheidene moties van wantrouwen indienen. Rede van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken over M?ndsjoerije. Ontstemming in China over Oesjida's rede. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. SPANJE Na afloop van den gistermorgen gehouden Ministerraad, aldus meldt V. D. uit Madrid maakte Minister-president Azana het von nis tegen generaal Sanjurjo, den leider van den monarchistischen putsch, bekend. Gene raal Sanjurjo zelf werd ter dood veroordeeld, generaal Herranz tot levenslange kerkerstraf terwijl de zoon van Sanjurjo werd vrijge sproken. Na afloop van den Ministerraad hadden alle ministers een bespreking met den pre sident. Een nader V. D. telegram bericht dat de regeering generaal Sanjurjo begenadigd heeft. De doodstraf werd gewijzigd in le venslange kerkerstraf. Volgens Reuter zou Sanjurjo tot levenslangen dwangarbeid zijn veroordeeld. Naar 't schijnt is 't voor de regeering niet gemakkelijk geweest tot het besluit te komen begenadiging aan te bevelen. Op een zon der resultaat verloopen ministerraad volgde allereerst een bespreking met den president der republiek, waarbij men evenmin tot een besluit kwam. Des middags vond in het par lementsgebouw wederom een ministerraad plaats-, welke 2 1/2 uur duurde en die ten slotte de beslissing bracht. De regeering had daarbij vele zaken te overwegen o.a. dat bij de begenadiging van den militairen leider van den opstand ook de leiders van den op stand te Madrid niet konden worden geëxe cuteerd. In Madrid is echter veel bloed ge vloeid, dat in ieder geva-l bijzondere maat regelen eischt. Het proces tegen de opstandelingen zal in het begin van de volgende week plaats vin den. Er zijn verschillende doodvonnissen te wachten. Naar het-schijnt heeft het feit, dat .slechts zeer weinig verzoeken om gratie voor San jurjo zijn ingediend ook indruk op de regee ring gemaakt. Onder de afgevaardigden waren er velen, die onder alle omstandighe den Sanjurjo wilden zien geëxecuteerd. Dit waren in de eerste plaats afgevaardigden van de uiterst linksche zijde. Maar ook de geheele radicaal-socialistische fractie had voor de doodstraf gestemd. In verband met dit alles spreekt men dan ook reeds van de mogelijkheid van een re- geeringscrisis, voor het geval n.l., dat de beide radicaal socialistische ministers mochten af treden. Ook de geruchten over een onmiddellijk voor de deur staande omwenteling blijven hardnekkig de ronde doen. Duitschland. De „Deutsche Allgemeinë Zeitung" schrijft, blijkbaar op grond van betrouwbare inlich tingen, dat de ontbinding van den Rijksdag dadelijk zal geschieden, in het geval dat er een meerderheid in den Rijksdag gevonden wordt voor opheffing van de noodverorde ningen. Met ontbinding zou dan niet ge wacht worden op de stemming over een motie van wantrouwen. Met groote waar schijnlijkheid, aldus het blad, kan men de ontbinding van den Rijksdag dan ook ver wachten op den derden of vierden levensdag van het nieuwe parlement. De communistische rïjksdagfractie heeft, naar het W. B. meldt, den voorzitter van den rijksdag, Loebe medegedeeld, dat Clara Zet- kin, als oudste lid van den nieuwen rijksdag, de constitueerende zitting zal leiden. Intusschen worden pogingen gedaan om, ten einde een conflict in de openingszitting te vermijden, de bepalingen omtrent het pre- sideeren door het oudste, lid in jaren gewij zigd te krijgen. De Communistische Rijksdagfractie heeft voor den nieuwen Rijksdag meer dan 50 voorstellen ingediend. De fractie heeft o.m. •een motie van wantrouwen ingediend tegen de rijksregeering, twee moties van wantrou wen tegen den Rijksminister van Bin-y nenlandsche Zaken von Gayl en tegen den Rijksweerminister von Sleicher. een voorstel tot onmiddellijk aftreden van de „met mili tair geweld aangesteldeRijkscommissaris voor Pruisen", voorts is ingediend een voor stel inzake het niet uitvoeren van het nieuwe schuldenverdrag van Lausanne, een voorstel tot uittreding uit den Volkenbond, tenslotte een menigte economische en sociaalpolitieke voorstellen, die in den kern opheffen der noodverordeningen beteekenen. Een commu nistisch initiatief-wetsontwerp eischt den zevenurigen arbeidsdag of een 40-urige werkweek. Tenslotte wordt amnestie voor alle proletarische politieke gevangenen ge- ëischt. Naar verluidt, ligt het niet in de bedoeling om de tot 31 Augustus a.s. geldende verorde ning inzake den landvrede te verlengen. Mocht het naderhand noodzakelijk blijken dat de verordening weer in werking treedt, dan kan zij altijd weer worden uitgevaardigd. De Politiepresïdent van Berlijn heeft het communistisch dagblad de „Rote Fahne" op pond van de Noodverordening inzake poli tieke excessen, voor den tijd van 26 Augus tus tot en met 2 September verboden. Het verbod geschiedde in verband met een artikel in het blad, waarin in verband met het vonnis van de Speciale Rechtbank te Berlijn, de organen van den Staat met opzet •Verachtelijk worden gemaakt. Japan. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Oesjida heeft, naar Reuter meldt, ge lijk bekend, in de Kamer meegedeeld, dat de regeering voorbereidingen treft voor een spoedige formeele erkenning van den nieuwen staat Mandsjoekwo. De Japansche regeering, aldus de minister, is er van overtuigd, dat zulk een erkenning het eenïge middel is, om een permanenten vrede in het Verre Oosten re stabiliseeren. De regeering is doordrongen van de dwingende noodzaak om te geraken tot een fundamenteele oplossing, die voor goed de oorzaken van het eeuwenoude Chi- neesch-Japansche conflict uit den weg ruimt. De minister voegde hieraan toe, dat Japan geen inbreuk heeft gemaakt op het anti- oorlogspact en dat de erkenning van Mandsjoekwo niet indruischt tegen het negen-mogendheden-pact. Graaf Osjida verklaarde nog, dat de Japan sche regeering niet alleen ervan overtuigd is, dat door de erkenning van Mandsjoekwo de vrede wordt gewaarborgd, doch dat zij het noodzakelijk acht, met het oog op de gewel dige offers die Japan in het verleden heeft gebracht, daardoor het Mandsjoerijsche vraagstuk op te lossen. Alle kenners van de chaotische toestanden in China, vervolgde Oesjida, moeten toegeven, dat een toevlucht tot het Volkenbondspact of tot een ander Volkenbondsorgaan, dus m.a.w. een toevlucht tot alles, wat de „ma chinerie van den vrede" kan worden ge noemd-, volstrekt niet als geneesmiddel kan worden gebruikt. Het feit van de Mandsjoe rijsche afscheiding van China is veroorzaakt door de Chineesche toestanden, n.l. de heer schappij der Chineesche generaals, en door den zin voor zelfstandigheid van de Mand sjoerijsche bevolking. De minister verklaarde verder, dat Japan Mandsjoerije niet in bezit wil nemen, doch een oplossing van het Mandsjoerijsche vraag stuk moet in overeenstemming zijn met de eischen van het Mandsjoerijsche volk. Tevens moeten Japan's rechten in Mandsjoe rije worden gewaarborgd en een herleving van de vijandige beweging tegen vreemde lingen worden vermeden. De geheele pers van Tokio met uitzon dering van een links-radicaal blad. is gun stig gestemd over de redevoering van den minister van buitenlandsche zaken in het parlement over de Japansche politiek ten opzichte van Mandsjoerije. De „Nitsji- Nitsji" legt er den nadruk op vrienden en 'tegenstanders van Japan door deze rede voering zijn ingelicht over de voornemens van Japan om onder alle omstandigheden den vrede in het Verre Oosten te hand haven. De rechtsgerichte dagbladen vooral zijn tevreden. Zij stellen in het licht, dat de vastheid van de Japansche regeering ook tegenover den Volkenbond in overeenstem ming is met de werkelijke belangen van Japan. In Chineesche politieke kringen heeft de redevoering van Oesjida scherp protest en groote verontwaardiging geiwékt. Er wordt verklaard, dat de geheele redevoering een uitdaging van China is. Geen enkele Chi neesche regeering zal zich eens verklaren met dit Japansche streven. Verder wordt ei' op gowezen. dat de gevolgen van deze rede voering voor den geheelen toestand nog niet te overzien zijn. In Moskousche politieke kringen be oordeelt men de redevoering van Oesjida zeer rustig De redevoering heeft niets nieuws gebracht en slechts nogmaals den nadruk gelegd op wat reeds sedert maanden bekend was over de Japansche politiek op het Aziatische continent. De Sovjetregeering zal zich door de uiteenzettingen van den Japanschen minister van buitenlandcohe zaken niet laten beïnvloeden. Een erken ning van de Mandsjoerijsche regeering door de Sovjet-Unie ligt ook thans niet in het voornemen. de conferentie met de werkgevers de voorge stelde loonsverlaging van 2 sh. 9 d. per pd.st. verworpen. Er is geen nieuwe bijeenkomst bepaald. (Reuter) DiiitscMamdl. Affaire-Bullerjahn 25 October voor het Rijksgerechtshof. Naar het Wolff-Bureau verneemt is de da tum waarop over het revisie verzoek in de affaire-Bullerjahn zal worden beslist, door het rijksgerechtshof op 25 October a.s. be paald. Zooals men weet, werd Bullerjahn, die ma gazijnmeester was bij de „BerlinKarlsruher Industriewerke", op 11 December 1925 door het rijksgerechtshof wegens hoogverraad tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, en wel naar velen meehen, ten onrechte. Dr. Weiss en Heimannsberg worden vervolgd Helt justitieele persbureau deelt mee, dat de voormalige vice-hoofdcommissaris van politie te Berlijn, dr. Weiss, en de voor malige commandant der Berlijnsche politie. Heimannsberg, in staat van beschuldiging zijn gesteld, wegens het handelen in strijd met de verordening van den rijkspresident inzake <het herstel der openbare orde en veiligheid in Groot-Berlijn en de provincie Brandenburg Den beiden voor maligen func tionarissen wordt ten laste gelegd dat zij op 20 Juli in strijd hebben gehandeld met het door luitenant-generala von Rundstedt als militair bevelhebber uitgevaardigde bevel, zich van iedere verdere ambtshandeling te onthouden. Krupp en Siemens bij VonPapen. Rijkskanselier von Papen heeft gisteravond Krupp von Bohlen, Bosch van de I. G. Far ben-Industrie en von Siemens ontvangen. De bespreking duurde geruimen tijd. Ver moedelijk had zij betrekking op de economi sche maatregelen, welke de rijksregeering voornemens is te nemen. Algemeene staking in de haven van Gibraltar. Het werk in den haven van Gibraltar ligt volkomen stil nu zich ook de Spaansche kolensjouwers hebben aangesloten bij de twee dagen geleden, uitgeroepen staking der havenarbeiders. Japan. Aanslag op generaal Moeto verijdeld. Volgens berichten in de bladen te Tokio is op den Japanschen gevolmachtigde, gene raal Moeto in Korea een aanslag geraamd. De daders waren voornemens den trein, waar in de generaal reisde tot ontsporing te brengen. De Japansche politie ontdekte ech ter te rechter tijd den aanslag. Twaalf per sonen zijn gearresteerd. In verband hierme de zijn de beschermingsmaatregelen voor den trein van generaal Moeto versterkt. Twee vliegtuigen begeleiden den trein. Be halve de baanwacht bevindt zich in den trein van den generaal een lijfwacht van Ja pansche gardesoldaten. Generaal Moeto is Woensdag in Seyoel aangekomen en heeft zich nog denzelfden dag naar Moekden begeven. Amerika, gestaakt De Chileensche regeering heeft voorgesteld dat Chili en Argentinië een han delsverdrag zullen sluiten, dat een einde maakt aan den tariefoorlog. Britseh'Indïë. Aantal arrestaties voor burgerlijke ongehoorzaamheid neemt af. Uit Simla wordt aan de „Times" gemeld dat in strijd met de verwachtingen, eind Juli een nieuwe sterke vermindering te zien gaf van het aantal personen die wegens bur gerlijke ongehoorzaamheid werden gevangen ;ezet. In totaal bedroeg het aantal 23.712 mannen en 1.020 vrouwen tegenover onder scheidenlijk 23.348 en 1.239 eind Juni. Tot eind Juli werden 6.644 gevangenen vrijgela ten. die spijt hadden betuigd. Het aantal gevangenen is in Bombay ver reweg het hoogst, dan komen de Vereenigde Provinciën en in de derde plaats Bengalen. (Reuter). Dreigende stakersopmarsch in den staat Illinois. De toestand in het gebied van de mijnwer kersstaking in Illinois is nog steeds zeer ge spannen. Te Dowell hebben zich dertien duizend stakende mijnwerkers verzameld, die voornemens zijn een marsch te onderne men naar de kolenvelden van Franklin en Williamson. Ondanks de waarschuwingen van de autoriteiten zijn zij in groote groe pen, dikwijls met vrachtauto's en bussen, naar Dowell vertrokken. De autoriteiten heb ben maatregelen getroffen en gewaarschuwd tegen het houden van den voorgenomen marsch, aangezien zij van plan zijn daar tegen met machinegeweren en bommen op te treden. De stakers verklaarden deze wa pens desnoods te zullen trotseeren en niet uit het kolenveld te vertrekken, alvorens de dag- loonen zijn verhoogd van 5 op 6.10 dollar. De sheriff van Franklin verklaarde dat geen staker zijn stad zou binnenkomen en dat de burgerij tot de tanden gewapend was en van plan was van deze wapens gebruik te maken indien de stakers zouden trachten Franklin binnen te trekken. Unificatie der Britsche Kleine Antillen. Naar Reuter verneemt, zal binnenkort op San Domingo een conferentie bijeenkomen van officieuze vertegenwoordigers van Tri nidad, Barbados, Britsch-Guyana. de eilan den Onder den Wind en San Domingo om een gemeenschappelijke politiek te formu leeren over de quaestie eener federatie en over die der parlementaire vertegenwoordi ging. In het a.s. najaar zal een commissie van het Britsche ministerie van Koloniën -uit- Londen arriveeren om het vraagstuk eener nauwere unificatie der Britsche Kleine An tillen te bestudeeren. Zuid - Ann erika Frankrijk. Senaatsverkiezingen 16 October. op Tijdens den Donderdag gehouden minis terraad is een decreet onderteekend, dat be paalt, dat de verkiezingen voor het gedeelte van den Senaat, dat thans aan de beurt van aftreden is, op 16 October a.s. zullen worden gehouden. Engeland. Textielarbeiders verwerpen de loonsverlaging. De vertegenwoordigers der wevers in de katoennijverheid van Lancashire hebben in Onderhandelingen met de opstandelingen van Rio mislukt. Uit Rio de Janeiro wordt aan Reuter ge meld, dat de gedelegeerde van den staat Rio Grande do Sul, die naar Rio was gekomen om met de federale autoriteiten over den vrede te onderhandelen, Rio weer heeft verlaten tengevolge van het mislukken zijner missie. Naar een accoord ChiliArgentinië. Reuter meldt, dat er nieuwe onderhande lingen zijn geopend tusschen Chili en Argen tinië om tot een vergelijk te komen in den tariefoorlog tusschen die twee landen. Een van de gevolgen van dien oorlog dat het zwaarst werd gevoeld, was de stopzetting van het spoorwegverkeer over de Andes. Door de hooge wederzijdsche invoerrechten was het bedrijf van den Trans-Andino-spoorweg (die in Britsche handen is) niet meer winst gevend en sinds 20 April j.l. was het verkeer (Van onzen Weenschen correspondent). Vijfhonderdduizend menschen baden op één dag. vreugde tot diep in den avond. Bad- Het is een buitengewoon moeilijk werk, dat ik hier op mij ga nemen: over de hitte te schrijven! Weet u wat dat foeteékient, over de schièr ondragelijke warmte te schrijven, wanneer men er zelf zoo ontzettend onder te lijden heeft! Wanneer men zich zoo loom en zoo moe en zoo mat gevoelt en wanneer iedere beweging, die men maakt, u met uw verlof over het geheele lichaam in transpiratie doet uit breken. Het schijnt wel, alsof de hitte al uw gedachten uit uw hoofd heeft getrokken, alsof uw brein leeg is, troosteloos leeg, uit gedroogd! En dan moet men aan een schrijf machine zitten en moet men trachten ge dachten op te vangen. Die van ergens in de lucht op u toe moeten fladderen, die ge dan filtreeren moet en in woorden gieten. En die woorden moet ge dan weer op de toetsen van uw typewriter neerhameren en dan ont staan zinnen en ontstaat een artikel, dat de lezers van het .Haarlem's Dagblad" ervan op de hoogte moet brengen, hoe heet het hier in Oostenrijk dan feitelijk is en wat de men schen doen om de warmte te ontgaan. Sedert 1892 zoo zeggen de meteorologen is het hier niet zoo heet geweest als thans. Geen wonder dan ook, dat een ieder klaagt en zucht. En dat tienduizenden Weeners iederen dag in het water springen om wat af te koelen. Ik heb al sedert jaren en jaren kunnen constateeren, dat de badvreugde in Oostenrijk voordurend toeneemt. Hoewel Nederland een echt waterland is en Oosten rijk niet, wordt er in Oostenrijk veel meer gezwommen en gebaad dan in ons vaderland. Overal ziet men zwemmende en badende menschen. Het aantal badgelegenheden in en bij Weenen is legio. En het wordt steeds grooter. Tot zelfs in het hartje van de bin nenstad treft men zulke inrichtingen aan. Ge kunt u midden in het drukke gewoel va.n de wereldstad bevinden en opeens ziet u een heele kolonie menschen voor u, die zich lek ker languit op hun rug in de brandende zon laten stoven en die af en toe onder een douche gaan staan of zich in hett water on derdompelen. Tusschen de Söhiwedenbrüöke en de Aspernbriicke, twee foreede bruggen, waarover zonder ophouden tjinkelende tram karavanen rijden en waarover zich een onaf gebroken dichte stroom van menschen spoedt ligt zulk een badgelegenheid tegen de steenen kademuur van het Donaukanaal aan. Iets verder, midden tusschen de plantsoenen van den Franz Josefs-Quai, ligt weer een bad gelegenheid voior kinderen, die er vroolijk in een bassin aan het rondspringen zijn. En zoo is het in alle districten van de stad net een der. Een van de populairste badinrichtingen is Gansehaufel, een reusachtig eiland, dat in de zoogenaamde Alte Donau, een doode zij arm van den grooten Donauistroom ligt. Duizenden en duizenden en duizenden Weeners trekken daar iederen dag met tram auto's en motorfietsen en ten deele ook per pedes apostolorum heen. Niet minder dan vijf en twintig duizend personen kunnen daar tegelijkertijd baden. Wat een enorm aantal wanneer men bedenkt, dat het recordcijfer van de Maatschappij Zeebad te Seheveningen dezer dagen een recordcijfer bereikt had, toen er 5343 lieden een bad genomen hebben. Vlak bij Gansehüufel liggen nog diverse andere bad inrichtingen die bijna even druk bezocht zijn en dan heeft men nog tienduizenden menschen, die zich langs de oevers van den Donau uit-kleeden en zoogenaamd ,.wild baden, soms over een afstand van vele kilo meters. Ook op tal van plaatsen in den Wiener - wald, welke gemakkelijk binnen een minuut of twintig per tram van het centrum van de stad uit te bereiken is, liggen tal van badgelegienheden. Zij liggen niét alleen tegen de hellingen van de heuvels aan, doch ook toen op de heuvels zelf heeft men bassins aangelegd. Het gaat overal even gezellig en vroolijk toe. Overal is muziek hier en daar spelen soms kapellen en anders heeft men steeds luidsprekers met radio- en gramofoon- muziek en overal wordt gedanst ook. Op houten plankieren of op het gras en op het zand. In badpakjes. Erg luchtigjes dus! En wat aardig! En nu moet u niet denken, dat de badvreugde tegen 't vallen van den avond voorbij moet zijn. Geen kwestie van. Er zijn een paar inrichtingen, die tot diep in den avionid, ja zelfs tot tien en elf uur, geopend 'blijven. Men zwemt er dan in het licht van de maan en van een groot aantal electrïsche lampen. Op heete Zon- en feestdagen is de binnen stad van Weenen bijna geheel uitgestorven. Men kan de menschen, die men tegenkomt, gemakkelijk tellen. Bijna alle bewonei's van de stad zijn naar .buiten geitogen. Het komt herhaaldelijk voor, dat vier- a vijfhonderd duizend menschen van de badvreugde genie ten. Ook wordt er druk geroeid en gezeild Naturulijk wordt er ook geweldig veel bier gedronken. Deze maand werden al meer dan tweehonderdduizend hectoliters in dorstige keelgaten gegoten! Merkwaardigerwijze werd er dezen zomer minder sodawater gedronken dan in den zomer van het vorige jaar. Dit jaar bedroeg het grootste aantal flesschen sodawater, die te Weenen op één dag verkocht wer-den, 90.000. Het vorige jaar is het herhaaldelijk voor gekomen, dat 160.000 flesschen op één dag verkocht werden. Dat hangt misschien met de ernstige economische crisis samen. Wanneer de menschen dan toch al geld uitgeven, wil len zij liever bier drinken. Geweldige hoeveelheden ijs worden aan den man gebracht. De ijsproductie is met 35 a 40 procent toegenomen Per dag worden 120.000 liters ijs geconsumeerd. Ook zure augurken worden gretig gekocht. Gedurende de vorige week werden niet minder dan 350 tonnen augurken verkocht. Tot laat in den avond en diep in den nacht zitten de Weeners op de terrassen van de koffiehuizen en restaurants en wijn- en bier lokalen bijeen. Niemand maakt er haasit mee naar bed te gaan, want men kan toch van wege de hitte slechts zeer moeilijk of in het geheel niet inslapen. Wf M. BEKAIAR, FRANSCHE PATROUILLE IN DE PAN GEHAKT. DOOR INBOORLINGEN. DIE MEN ONDERWORPEN WAANDE. PARIJS, 25 Augustus (V.D.) Uit St.- Louis in Senegal wordt gemeld, dat een Fran sche troepenafdeeling in het Noorden van Mauretania door een oorlogszuchtige inboor- lingenstam is overvallen en volkomen in de pan gehakt. De inboorlingen, die men als volkomen onderworpen had beschouwd, zijn nlotseline in verzet gekomen en overvielen de Fransche patrouille nabij Nuakchott. Twee Fransche officieren, drie Europeesche ser geants en 17 Senegaleesche jagers werden gedood. MOLLISON NOG NIET VERTROKKEN Naar Reuter uit New York meldt, heeft Mollison zijn aanvankelijk op heden vastge steld vertrek naar Europa uitgesteld op grond van de weerberichten, die de vlucht westwaarts voor verscheidene dagen onmo gelijk maken. PHÏLIPPÏÏJNEN DOOR AARD BEVING GETEISTERD. HONDERDEN HUIZEN INGESTORT. Uit Manilla wordt gemeld, dat het noor delijke Philippijnen-eiland Luzon door een hevige aardbeving is geteisterd. Vooral de aan de westkust gelegen havenstad San Fer nando werd zwaar getroffen. Honderden huizen zijn ingestort en duizenden bewoners zijn dakloos. De schokken waren zoo sterk dat de naalden der seismografen afbraken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Miss Slade, de trouwe volgelinge van Gandlii is, naar gemeld, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. KAREL VAN HABSBURG IN BARCELONA GEARRESTEERD. HIJ REED IN EEN AUTO MET KONINKLIJKE INITIALEN. Reuter meldt uit Barcelona, dat gisteren aldaar op een der boulevards een auto stond, welke de koninklijke initialen der Bourbons droeg. Het gevolg was dat voorbij bangers pro testeerden en er een oploop ontstond. Ten einde de menigte te verspreiden verzocht de politie den chauffeur om de auto naar een garage te brengen, daar de eigenaar niet was komen opdagen. Later vernam men dat de eigenaar de Oos- tenrijksche aartshertog Karei van Habsburg- Bourbon was, die sedert lang te Barcelona woont. Hij werd gearresteerd, en gevangen gehouden. Bij den monarchistischen opstand betrokken? Reuter meldt voorts dat de aartshertog in hechtenis werd genomen omdat men meent dat hij bij het jongste monarchistische com plot betrokken is geweest. De menigte poogde zijn auto in brand te steken. LEE EN BOCHKON OP WEG NAAR OSLO NEW YORK, 25 Aug. (V.D.) De beide Amerikaansche Oceaanvliegers Lee en Boch- kon zijn heden te 11.06 uur M. E. T. van Har bour Grace gestart voor hun Oeeaanvlucht. Zij willen trachten rechtstreeks Oslo te be reiken. „SPRITWEBER" WEER IN ARREST BERLIJN, 25 Aug. (Wolff) In zijn bu reau te Berlijn is de koopman Hermann We ber, meer bekend als „Spritweber", te zamen met vier buitenlanders gearresteerd. Weber wordt er van verdacht verscheidene hon derdduizenden marken aan effecten, die aan buitenlanders toebehoorden, te hebben ver kocht en de opbrengst daarvan niet op een geblokkeerde rekening te hebben laten boe ken: De man zou speciaal relaties hebben in Nederland. Het schijnt, dat zich achter We ber en zijn medeplichtigen een groot consor tium .van deviezensmokkelaars verbergt.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5