KAMPEEREN OP WALCHEREN. Zweefindustrie. DE VIERDE MAN UMUIDER COURANT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 Uit de Natuur. Vrouwepolder als badplaats in opkomst. /Jij het slechtste weer kan men kampeeren. Was ongeveer 14 jaar geleden dat ik irheren voor liet laatst gezien had, nadat air pnkele jaren, als gemobiliseerde en als L-er verblijf gehouden had. rn terwijl in die 14 jaar bij ons alles ver- Hprd is de groote steden van onze provin- Sn van Zuid-Holland onherkenbaar ver- cie f en veranderd waren, wegen verbreed, E'en met villa's bebouwd, lagen stad en dtorp Walcheren nog in dezelfde intieme rust als °PjLr Met dit verschil dat vroeger de mi- Se bezetting nog bedrijvigheid gaf. De Sen waren nog even smal en bochtig, al- Sn bij Damburg en Koudekerke werd er erhreed en was er iets van rijwielpaden ge- attfc De weiden en wegen waren alle nog Soomd met hagen en boomrijen van Mei- SSfrn iep en populier. Middelburg en Vlis- SÏUn waren weinig grooter geworden. De dorpjes alle gelijk gebleven. Verdiende een boerenknecht vroeger 12 «mlden in de week. nu was dit door de crisis fwlaald tot beneden een tientje. Maar er roB no0" niet veel werkloosheid op het plat band en in de gemengde bedrijven zijn de stroppen" ook nooit zoo groot als in de be- ifriiven waar men slechts één gewas teelt. Tntusschen waren de kruisbessen zoo goed- toop dat ze het plukken niet waard waren ener gratis geplukt en gegeten mocht wor- d Wat wel veranderd was, dat waren de dui nen In 1911 en 1918 waren er nog stuifdui- nen tusschen Oost-Kapelle en Zee. Een machtig en hoog stuifduin was vroeger op gestoven en kreeg van de inwoners den naam van blanke 'oogte" (de h wordt in het Wal- chersche dialect niet uitgesproken) en van de "militairen die meer humor hadden „kaal- de mobilisatie moesten er loopgraven fremaakt worden. Dat ging goed zoolang er «een wind stond, wat in de maand Februari, toen de eerste loopgraven gemaakt werden het geval was. Maart kwam met storm en in 'één nacht maakte de wind alles weer .vlak. Toen ging men verstandiger te werk en werd er stroo en helm geplant en werd de Kaalkop een modern fort. Na de mobilisatie werd alles opgeruimd en begon men reeds met' een definitieve helmbeplanting, die later voortgezet en nu is de Kaalkop goed "en ten deele reeds met dennen be plant. Vroeger was dit niet mogelijk door het groote aantal konijnen. De gemeente Mid delburg, die eigenaresse is van de duinen, heeft daar iets op gevonden. De jacht is wel verpacht maar dan ook uitsluitend het van gen van „wild" n.l. hazen, fasanten, patrijzen e.d Het konijn is volgens de wet „schadelijk gedierte" en geen wild. De jagers, d.w.z. de pachters van de jacht, hebben de conditie moeten aanvaarden uitsluitend wild te schie ten. Ze hebben er dus geen belang meer bij dat er veel konijnen zouden zijn, hun invloed en middelen om veel konijnen in het jacht veld te krijgen als het sparen van de dieren in het voorjaar, als het bestrijden van clan destiene konijnenvangst, hebben nu geen nut en de gemeente heeft een 8-tal personen vergunning gegeven om konijnen te vangen. Deze zijn wel niet in staat alle konijnen uit te roeien, zooals in de duinen bij Schoorl, maar het aantal is belangrijk minder dan vroeger en veelbelovende perceelen met den nen, meest Oostenrijkers, zullen de kern vor men van een groot dennenbosch dat de Wal- chersche smalle duinenrij zal vasthouden. Dat dit bosch van groot voordeel zal zijn voor het eiland staat vast. Ik noem slechts: klimaatsverbetering, werkverschaffing, hout voorziening, vreemdelingenverkeer en defi nitieve vastlegging van het duin. Een tweede verandering die mij trof. spe ciaal in Vrouwepolder, is de vermeerdering van het vreemdelingenverkeer. Hotels zijn er niet, maar veel inwoners verhuren kamers aan pensiongasten en de pl.m. 500 kampeer ders, die op verschillende plaatsen aan den binnenkant van de duinen staan, Xdus niet op het strand) vormen hier al een aanzien lijk deel van de bevolking. De neringdoenden merken dit zeer goed, vooral omdat de kampeerders wel iets hoo- tger eischen stellen aan hun voeding dan de oorspronkelijke bewoners. Men moedigt het dus aan in plaats van het te verbieden en men hoopt dat Vrouwepolder meer bekend zal worden als rustige badplaats. Iets waar ik graag aan meewerk door deze regels. De aanleiding van mijn verblijf bij Vrou wepolder was het kamp van de Ned. Na tuurhistorische Vereeniging, het Leiders kamp N. N. V., zooals het genoemd wordt. Dit kamp was naar Amerikaansch model in hoofdzaak bedoeld voor vereenigingsleiders, om deze de gelegenheid te geven meerdere natuurkennis op te doen. Dit jaar was dit kamp zeer druk bezocht omdat ook veel leden, die geen vereenigings leider zijn van de hun geboden gelegenheid gebruik gemaakt hadden aan het kamp deel te nemen. Deze groote toeloop zal wel voor een groot deel toegeschreven, moeten worden aan de roem die terecht altijd van Walcheren uit- Igaat. Weinig streken zijn er in ons land waar de oorspronkelijke kleederdrachten zoo be waard zijn. gebleven. De markt in Middel- burg is iets prachtigs op het gebigd van lan delijk schoon. De boeren met zwarte „pilow' pakken met glimmende gespen bewegen zich over de markt met de boerinnen met Wal- chersche Nieuwlandsche Goesche, Arnemuid sche en soms Axelsche dracht. Kenners van het land kunnen aan de Goesche kap nog zien of de draagster Katholiek is of Protes tant. Dit alles heeft ;als achtergrond het stadhuis, een gebouw, zoo mooi als ik er in ons land geen weet te bedenken. 't Is geen wonder dat honderden Engel- schen en Belgen dit alles komen bewonderen en dat ook de Nederlanders van elders eenige belangstelling toonen. En dan het landschap op Walcheren. Ik denk aan het uitzicht van de hoogste duintop bij Valkenisse, tusschen 3040 M. hoog. st Is er slechts een smalle duinenrij maar hooger als waar ook aan den zeekant. Naar Vlissin- ;en ziende rij kt het oog over Zeeuwsch Vlaanderen tot aan de Belgische kust met- de badplaats Knocke. Op Nederlandsch ge bied zien we r;og Nieuwvliet en de Verklikker of Nieuwe Sluis. GEMENGDE BERICHTEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND. Begroeide duineiï op Walcheren. Op zee drijft een loodsboot of lichtschip, juist bij de Wielingen, een ondiepte op de grens, waar verschil van meening over is tusschen België en Nederland, Naar het noorden zien we Zoutelande, slechts door een smalle, lage duinenrij van het strand gescheiden. Daar de kust hier nog vooruitspringt ook, dreigt de duinenrij hier door te breken en is het strand ver sterkt met palenrijen en bazalit. Een mach tig gezicht en een bewijs van de strijd die de mensch hier voert tegen de zee. De hooe duinenrij, waarop we staan is vrij oed beroeid maar 't is toch onbegrij pelijk dat deze niet definitief vastgelegd wordt met Oostenrijksche dennen. We volgen het fietspad naar Zoutelande en en West-kapelle, het dorp met hoogen vuur toren. De duinenrij is hier geheel verdwenen en zelfs met laag water staat de zee tot aan den stevigen dijk, die hier Walcheren tegen de zee moet beschermen. Even voor Domburg beginnen weer dui nen, niet hoog maar vrij breed en voorbij Domburg begroeid met eiken. De eik ver draagt de zeewind slecht, zoodat zij vrijwel plat op den zandbodem liggen. Meer naar be neden zijn 't pas flinke boomen, omstrengeld met geurende kamperfoelie. Men noemt dit gedeelte de Manteling en inderdaad vormt het eikenhout wel eenige ..bemanteling" van het duin en draagt- bij tot de stabiliteit. Maar Oostenrijksche dennen zijn beter voor dit doel. Meer Oostelijk komen de Vronen. Oor spronkelijk beteekent dit woord „heeren diensten", nu bedoelt men er mee de gol vende lage binnenduinen met cultuurland dat verhuurd wordt als weide, kippenfarm, enz. Het meeste behoort tot het kroondo mein. Er ligt o.a. een eendenkooi en er werden bollen gekweekt, Narcissen, die ach ter de ploeg in de voor gestrooid werden. Nu ligt alles braak. Meer naar het Noorden ligt de reeds ge noemde Kaalkop, verder het kanaal van de Middelburgsche waterleiding en een duin pan die den naam draagt van „papieren- zolder". Daar deed zich vroeger het verschijn sel voor dat een dun. droog laagje zand rustte op een laag nat zand. Wie daar liep. zakte door het dunne bovenlaagje heen en kwam in een soort drijfzand, als overblijfsel uit den tijd dat daar vroeger strand was, In één vallei stonden, nog merkwaardige planten, duiziend-gulden-kruid en de Bleek gele -Stroobloem,- in weer anderen Moeras wesp en-orchis en Vleeschkleurige Orchis. Da" deze soorten nog zoo mjooi 'aanwezig warén danken we aan den regenrijken zomer, want de waterleiding van Middelburg heeft het grondwater in de duinen al doen dalen, hoe wel Middelburg natuurlijk lang zooveel water niet uit de duinen haalt als Haarlem Amsterdam. Maar deze laatste steden hebben ook weer een veel grootere oppervlakte tot hun beschikking. In de buurt van Vrouwenpolder werden nog meer merkwaardige planten gevonden: De Kaardebol, Marjolein, Zeedistel. Duin winde en op het kampterrein werd door de ornitholoog van het kamp. Jan P. Strijbos een nest gevonden van een graspieper dat- veel moeite gaf om het te sparen. 't Weer was niet schitterend maar de be zielende leiding van Dr. Joh. II. v. Burkom, de voorlichting van menschen als Prof. Jor dan, v. Kolvcort. de Bruyne, Strijbos, in dit mooie land, maakte dat de kamptijd om vloog en leverde opnieuw het bewijs dat on der de slechtste weersomstandigheden in ons land in den zomer gekampeerd kan worden. C. SIPKES Zeeuwsche paarden. PILOOT PRILLWITZ HERSTELD. Anetar seint, dat de heer Prillwitz, die on langs bij een val'van een vliegtuig van de K.N.I.L.M. op Bali werd gewond, het hospi taal te Singaradja heeft verlaten. Het Communistische vredes congres te Amsterdam. GESLIPT BIJ EEN BETROUW- BAARHEIDSRIT. Tweeduizend bezoekers. Slechte organisatie. ARNOLD VAN VROONHOVEN VERONGELUKT. Zaterdag is te Amsterdam het „Interna tionale congres tegen den imperialistischen oorlog" begonnen, dat hoofdzakelijk op communistisch initiatief is tot stand geko men. De opening was op 's morgens elf uur bepaald, doch 's middags een uur was er op het podium in een der zalen van het R.A.I.- gebouw aan de Ferdinand Bolstraat nog nie mand van de leiders te zien. Wel kwamen er voortdurend delegaties binnen. In de zijzalen waren bureaux ingericht ten behoeve van de congressisten. Roode Frontstrijders in uniform bewaakten den ingang van het ter rein. Dit bleek wel noodig, want een groep syndicalisten poogde in het congres binnen te dringen en pamfletten te verspreiden. Dezen werden er echter uitgezet. Te half twee Zaterdagmiddag werd het congres eindelijk geopend door den Fran schen schrijver Henri Barbusse. Doordat het nog geenszins rustig was in de zaal, was zijn rede, die door luidsprekers verder ver spreid werd, vrijwel onverstaanbaar. Zoo ging het ook met de andere redevoeringen. Onder de genoodigden waren de Britsch- Indiër V. J. Patel, voorzitter van het onwet tig verklaarde Indische congres, de Deensche schrijfster Karin Michaelis, het Duitsche Rijksdaglid Willy Münzenberg, mevrouw Hen- riette Roland Holstvan der Schalk. Op de publieke tribune woonde dr. F. M. Wibaut eenigen tijd het congres bij. De deelnemers waren voor het overige ech ter meest van communisische huize, het geen vooral bleek uit de doeken met op schriften en vaandels die neergehangen wa ren, waaronder een van de Vrouwenclub Haarlem der Revolutionaire Vakbewegings oppositie. Achter in de zaal waren stands ingericht met lectuur over Rusland in alle talen. De leiding van het congres was afwisselend in de handen van verschillende comitéleden. Aan alle deelnemers werd een groot aantal brochures uitgereikt. Het congres is naar schatting door twee duizend deelnemers bezocht. Nadat Zaterdag en Zondagmorgen steeds sprekers waren opgetreden, die alle van hun afkeer van den oorlog hadden gewaagd, zon der dat men echter tot practisch resultaat was gekomen, werd Zondagmiddag besloten het congres Maandag voort te zetten. Zon dagavond werd een meeting gehouden ter propaganda naar buiten. Zondagmiddag is de bekende motorrijder Arnold van Vroonhoven uit Eindhoven tijdens een betrouwbaarheidsrit van de Ariël-Motor- club op de Kloosterdreef te Woensel komen te slippen en in volle vaart tegen een transfor- malorhuisje gereden. Met een gapende hoofdwonde werd hij op genomen en overgebracht naar het R.-K. Buitengasthuis te Eindhoven, waar hij Zon dagavond stervende was. De man is gehuwd en 27 jaar oud. 130.000 STAKERS IN DE KATOEN INDUSTRIE. HIER EN DAAR OVEREENSTEMMING. LONDEN, 29 Augustus (Reuter) In het afgeloopen weekend hebben de werkgevers en werknemers in de katoenindustrie be sprekingen gevoerd. In enkele plaatsen zijn overeenkomsten gesloten. In enkele geval len hebben de werknemers toegestemd in de loonsverlaging, terwijl in andere gevallen de werkgevers van een loonsverlaging af zagen Volgens schatting van de vakverenigin gen zijn heden 130.000 man in staking ge gaan. VERHAASTE STAKING VAN WEVERS IN LANCASHIRE LONDEN, 29 Aug. (Reuter). In vier ste den van Lancashire zijn dertigduizend we vers in staking gegaan, zonder de order hiertoe af te wachten. De wevers uit de andere plaatsen zijn be reid de plaatselijke overeenkomsten af te wachten. MET EEN ZEIS DOODGESLAGEN ZELFVERDEDIGING TEGEN BEZOEKERS. Twee gebroeders te Drachten hadden Za terdagavond in verschillende cafés te Drach ten doorgebracht. Na sluitingstijd begaven zij zich huiswaarts. In de nabijheid van hun woning ontmoetten zij K. van der Terp, die eveneens daar woonachtig is. Van der T. was vergezeld van zijn vrouw. Bij het erf van Van der Terp ontstond tusschen de mannen een woordenwisseling, waarbij een oude veete werd opgehaald. De woordenwisseling ontaardde in een vechtpartij tusschen de gebroeders en van der Terp, waarbij de laatste uit zelfverdedi ging zich met een zeis te weer stelde. Hij trof daarbij een der broeders in de zijde. De verwondingen waren van zoo'n ernstigen aard dat de dood spoedig intrad. De politie heeft een onderzoek ingesteld en den anderen broer aangehouden, terwijl van der T. voorloopig op vrije voeten blijft. De beide broers staan ongunstig bekend, Van der T. daarentegen goed. MARECHAUSSEE MET MOTORFIETS VERONGELUKT Zondagmiddag is de marechaussee Kolen brander van de brigade Aalten met zijn mo torfiets op den weg naar Varsseveld geslipt. Hij werd van de fiets geslingerd en sloeg met zijn hoofd tegen den grond. Met een zware schedelfractuur opgenomen, is hij later aan de gevolgen overleden, meldt de N. R. Ct. {Een kinderwagen fabriek te Nij megen heeft haar bedrijf uitge- gebreid met een af deeling voor seriebouw van zweefvliegtuigen) Ik juich steeds, als in fabrieken Het bedrijf wordt uitgebreid. Dat wijst weer op nieuw vertrouwen En brengt werkgelegenheid. En al zweeft ook bij dit voorbeeld. Het product erg in de lucht, Laat ons' het met vreugd begroeten, Als een nieuwe arbeidsvrucht. Als men nu 'een kinderwagen Van deze fabriek besltelt, Moet men er wel goed op letten Dat men dat precies vermeldt; Want een zweefvliegtuig voor baby Is nu wel een leuk idee. Doch niet elke kinderjuffrouw Is daar nog zoo handig mee. Maar de kinderwagens komen', Zou ik denken, binnenkort Met een briefje: lieve baby, Wijd u aan de zweefvliegsport;' Als het rijden gaat vervelen, Klop dan even bij ons aan, Het is heerlijk, in het leven Met ons aan de zweef te gaan. Zweefvliegtuig en kinderwagen, Het doet wat vreemdsoortig aan, Waarom zou 't ais combinatie Echter niét goed 'samengaan. Kinderwagenfabrieage Voor het pas geboren wicht, 't Vliegtuig voor een tak van sport, die Ook nog in de windsels ligt. En het ideaal der toekomst Wordt langs dien weg kinderspel, Combinatie voor het huilkind: Kinderwagenzweeftoestel. P. GASUS. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Augustus 1932. Getrouwd: 27 Augustus, L. J. v. d. Bosch en H. Waalewijn. Bevallen: 24 Aug. R. D. Ploeg—Deelen, d.; J. SteenkistZwetsloot, z.; 25 Aug. D. v. d. HaarOffringa, d.; A. A. MalefijtBoer- ma, d.; 26 Aug. A. C. M. Weeretsv. d. Aardwegh, d.; 27 Aug. C. P. M. v. Leeuwen- Zonneveld, d. Overleden: 25 Aug. M. A. R. Zweers— Waalewijn, 55 j., Amsterdamschevaart. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 32) he heer Fedorra, alias inspecteur Sanders, "as intusschen op zijn kamer aangekomen, "elke, zooals hij reeds bii het afloopen van de lange gang bemerkt had, schuin tegen over die van Josephine Marie Portelle gele gen was. Nauwelijks was de jongen, die hem ttet de lift naar boven had gebracht ver dwenen, of hij opende voorzichtig de deur, sloop op zijn teenen over den met een dik ken Smyrna looper belegde gang en luisterde gespannen aan de deur, welke' toegang gaf tot kamer 53, waar de pseudo verpleegster troonde. Slechts eenige seconden bleef hij in gebogen houding staan; toen hoorde hij dui delijk het geluid als van een stoel, die ver schoven werd en direct daarop vlugge, door ecn tapijt gedempte schreden, welke zich ver "ijderden. Blijkbaar had de bewoonster van "et vertrek zich naar de waschtafel begeven, "ant plotseling drong nu het klaterend ge- plas van water tot hem door. Sanders wist voorloopig genoeg. Josephine Marie Portelle bevond zich in haar apparte ment en Erich Friedrich Fedorra bleef thans n'ets anders over dan zich in zijn burcht te- ru? te trekken en zijn overbuurvrouw zorg vuldig te bewaken. Hij had nu tijd genoeg den toestand nog fcïis rustig te overdenken en zijn kansen, die op dit oogenblik zeker niet zoo heel slecht stonden, na te gaan. Het feit, dat de pseudo verpleegster In het hotel gebleven was, on danks het gevaar, dat haar van de zijde der politie, dreigde, bevestigde zijn vermoeden, dat zij niet het eerste het "beste hotel in Düsseldoi'f betrokken had, maar daarbij te werk was gegaan overeenkomstig een haar reeds ii: Amsterdam verstrekte opdracht. Haar handlangers in Holland, wenschten met haar in contact te blijven; zij hadden niet voorzien, dat de vlucht op het laatste mo- mem- nog ontdekt zou worden en zich daar door voor de verpleegster de noodzakelijk heid zou voordoen ee'n ander en veiliger on derdak te zoeken. Zij handelde slechts op be vel van anderen. Die bevelen had zij uit te voeren, al stond het haar daarnaast natuur lijk vrij de noodige maatregelen in het belang van haar eigen veiligheid te treffen. Dat laatste had zij trouwens niet verzuimd. De verdwijning van Evertsen, die nu toch ook terug had kunnen zijn, was gevolgd door de ontvoering van iWls en als „dritte im Bunde" genoot hij nu de speciale bewaking van een ander lid van dit illustre gezelschap, dat ze ker niet zou aarzelen tegen hem op .dezelfde wijze op to treden, wanneer het daartoe zijn kans schoon zag. Thans waande men hem rustig in hotel Eden. waar men hem, wanneer hij zich althans niet al te lang schuil zou houden, ongevaarlijk achtte en in de laatste plaats was er dan nog het Düsseldorfsche po litiecorps, dat de tegenstanders voorloopig eveneens onschadelijk hadden gemaakt. In den koffer nl.. welke de rechercheur kruier voor meneer Muller uit Rotterdam in hotel Eden had afgegeven, had zich verbor gen tusschen de zich daarin bevindende klee ven, een briefje van den hoofdcommissaris bevonden, waarin deze mededeelde zoojuist een anoniem schrijven te hebben ontvangen, waarin de politie geadviseerd werd zich van alle inmenging in de „hollandische Angele- i genheit" te onthouden, daar men anders niet zou kunnen instaan voor het leven der beide gevangenen. Deze laatste, zoo werd voorts medegedeeld, zouden onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, zoodra men de zekerheid had, dat de Hollanasche inspecteur naar zijn land was teruggekeerd en uit een persoonlijk door den commissaris onderteekende adver tentie in een der Düsseldorfsche bladen, waar van de tekst was voorgeschreven zou blijken, dat ook deze de zaak- als afgedaan be schouwde. Deze laatste maatregelen van de tegen partij waren oorzaak, dat Sanders zich op dit oogenblik niet al te pnge'rust maakte om trent het lot van Wils cn Evertsen. Zij wa ren weliswaar beiden aan den willekeur van de bende overgeleverd, maar" voorloopig zou hun leven geen gevaar loopen. Zoolang hij, Sanders, zoowel als de Düsseldorfsche politie zich van elk daadwerkelijk optreden onthield en uit niets zou blijken, dat men op de hoog te was van het bestaan van het perceel in de Alte Jakobstrasse was er geen vuiltje aan de lucht, zij het dan. dat men rekening zou hebben te houden niet de mogelijkheid van rijzend wantrouwen bij de tegenstanders, wanneer het vertrek van den Hollandschen inspecteur en de advertentie van den hoofd commissaris wat al te lang op zich zouden la ten wachten. Maar zooveel tijd meende Sanders niet noodig te hebben. Wanneer de voorteekenen niet bedroge'n en op het- oogenblik bestond er niet de minste reden om aan het welsla gen van zijn plan. te twijfelen naderde men thans het einde van deze affaire, niet tegenstaande hij er zelf nog geen idee van had, wie de werkelijke dader van den moord op bankier Leuvensteyn eigenlijk was. Sanders had een der zich in het. vertrek be vindende fautteuil bij de deur geschoven waar elk gerucht van hetgeen zich op de gang af speelde tot hem doordrong. Daar kon hij zich vrij overgeven aan zijn meditaties, zon der de kans te loopen, dat hem daarbuiten iets ontgaan zou. Ongeveer een uur verstreek zonder dat zich iets bijzonder voordeed. Hij hoorde de voetstappen van vlugge kamermeisjes, die in de op een der zijgangen van deze verdieping- uitkomende vertrekken aan het werk sche nen te zijn en den zwaren tred van een of anderen nieuwen gast, die. geëscorteerd door een koffers torsenden liftboy, wiens onre gelmatige voetstappen van dit zware werk getuigden, z'n kamer opzocht. Bij elk dezer geluiden echter boog Sanders zich voorover en drukte hij zijn oor tegen het sleutelgat om te hooren of zij verband hielden met het doen en laten van zijn overbuurvrouw. Ein delijk scheen zijn geduld te zullen worden beloond. Nadat het eenigen tijd volkomen stil was geweest-, vernam hij plotseling weer het schuiven van de liftdeuren zoo als dat reeds eenige malen tot hem was doorgedrongen. Ditmaal echter scheeïi slechts "n persoon de lift te verlaten, vermoedelijk dus de liftboy zelf, die snel in zijn richting kwam. Even on verwachts als zij gekomen waren, hielden de schreden op. Toen werd bij de kamer aan de overzijde op de deur geklopt en op hetzelfde oogenblik waarop dit geluid tot hem door drong, sprong Sanders op en greep de deur knop. Tegelijkertijd werden twee deuren geopend die van Sanders' kamer echter slechts op een kier, hetgeen voldoende was om hem in de gelegenheid te stellen elk woord, dat aan de overzijde van de gang gesproken werd. op te vangen. Het was de liftboy die het eerst sprak. „Juffrouw Portelle, er is een telegram voor u beneden, eigenhandig af te geven." Daarop de aangesprokene, die niet in het minst verrast scheen: „Ik kom". iDt was voor Sanders het moment waarop hij gewacht had. Nauwelijks bewees het dichtslaan van een hek, dat beiden zich in de lift hadden begeven, of Sanders snelde de gang af in de richting van waar kort te voren de stemmen der kamermeisjes tot hem waren doorgedrongen. Inderdaad vond hij daar twee meisjes, die bezig waren in twee aan elkaar grenzende kamers de bedden op te maken en zich bij dit werk op vrij luiden toon met elkaar onderhielden. Een van haar overhandigde hij ee'n visitekaartje, dat hij reeds gereed had gehouden en terwijl hij het stukje karton vergezeld liet -gaan van een geldstuk, dat het meisje waarschijnlijk meer belang inboezemde, zeide hij: „Wilt u over een kwartier de bewoonster van Kamer No. 53 zeggen, dat deze. heer haar in de ontvangstsalon wenscht te spreken. Denkt u er wel aan: over een kwartier!" Het meisje, dat den haar zoo plotseling overrompelenden bezoeker, die overigens een zeer betrouwbaren indruk maakte, min of meer verbaasd had aangestaard, kreeg zelfs geen gelegenheid om te antwoorden, want even snel als de oude heer gekomen was, bleek hij ook weer verdwenen. Zij wierp een blik op het visitekaartje, dat den naam Erich Friedrich Fedorra vermeldde, daarna op het geldstuk en liet vervolgens beide voorwerpen haastig in den zak van haar schort glijden, toen zij bemerkte, dat. haar collega, die in de andere kamer werkte, nieuwsgierig haar hoofd om de deur stak. Sanders was inmiddels teruggerend naar de kamer van zijn overbuurvrouw, waar hij, zonder een moment te aarzelen, binnenging. Zooals hij verwacht had. was het vertrek vrijwel op dezelfde wijze gemeubileerd als zijn eigen kamer. In een der hoeken bij het raam stond een divan.Daar achter bevond zich een radiator van de centrale verwarming, welke gedeeltelijk bedekt werd door een der overgordijnen en tusschen die radiator en den buitenmuur hij had dat op z'n kamer reeds gezien was een vrij hoekje, waar hij zich met eenige moeite wel in okn wringen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3