HET NIEUWE AVONDBLAD VQDD VELSEN, BEVERWIJK e.Q 17e IAARGANG NO. 254 WOENSDAG 31 AUG. 1932 IJMUIDER COURANT A B 0 N N E M ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Yz cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN ONZE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. Regeling van het nieuwe tijd- vak van 1 October 19-32 tot 30 September 1933. het contingent fijnvisch met „nóoo K.G. VERGROOT TEN KOSTE VAN HET CONTINGENT GROVE VISCH. Vaar wij vernemen is door Frankrijk het 'tlngent visch voor het nieuwe tijdperk, j,.' October een aanvang neemt vastgesteld m1100 000 K.G. fijn visch en 3.650.000 K.G. visch. In het vorige tijdvak bedroegen £°e kwantums resp. 950.000 K.G. en 3.800.000 KG zoodat het contingent fijn visch is ver- L^d met 150.000 K.G. en dat der grove JLh met dezelfde hoeveelheid verlaagd. ongetwijfeld is deze regeling voor het vis- vherii bed rijf en den vischhandel voordeeli- „r aangezien het is voorgekomen dat in fin' der tijdvakken het kwantum grove visch niet werd opgebruikt, terwijl ook niet uit het moet worden verloren, dat door de ver- hM"]ng van het kwantum fijn visch een aan zienlijke waardevermeerdering van het uit te voeren kwantum wordt verkregen. Over de kwartalen verdeeld, mogen de vol gende hoeveelheden worden ingevoerd: Fijn visch. Ie kwartaal (1 Oct. tot 31 Dec.) 280.000K.G. Ïv I, 235.000 K.G.) 2e kwartaal (1 Jan. tot 31 Maart) 320.000 KG. (V. .1- 285000 K.G. 3e kwartaal (1 April tot 30 Juni) 310.000 KG. (v. j. 190.000 K.G.) 4e kwartaal (1 Juli tot 30 Sept.) 190.000 K.G. ;(V, j. 190.000 K.G.) Grove visch. Ie kwartaal 800.000 K.G. (v. j. 1.400.000 K.G.) 2ekwartaal 1.500.000 K.G. (v. j. 1.400.000 K.G.) 3e kwartaal 950.000 K.G. (v. j. 600.000 K.G.) 4e kwartaal 400.000 K.G. (v. j. 400.000 K.G.) KONINGINNEFEESTEN. WIJDINGS-SAMENKOMST. Dinsdagavond is ter gelegenheid van 'den verjaardag der Koningin in de Geref. Kerk te IJmuiden-Oost door de Chr. Oranje- vereeniging een wijdingssamenkomst gehou- den. Het kerkgebouw was bij deze gelegenheid geheel gevuld. Na samenzang en gebed sprak Ds. Chr. J. W. Teeuwen een woord van wel kom tot den spreker van den avond Dr. R. Dijkstra uit Amsterdam, vervolgens tot de aanwezisen. waarbij hij er aan herinnerde, dat voorheen de Oranïevereeniging zich al leen maar had benaald tot het houden van een kinderfeest. Thans heeft zij gemeend, ook iets voor de groot eren te moeten doen. Het bestuur heeft gedacht, niet beter te kur.nen doen dan om een avond als deze te beleggen. Hierna was het woord aan Ds. R. Dijkstra uit Amsterdam, die tot onderwerp had: „De Traeedie eener Prinses". Spreker begon te zeggen, dat het wel eens goed is om aan de afgestorvenen te denken en in verband daarmee hun leven nog eens aan onzen geest te doen passeeren. Wanneer wij. die geneigd zijn om op te blikken naar paleizen en de grooten die daarin wonen, en mëenen dat zij zooveel gelukkiger zijn, eens hun leven nagaan, dan komen wil tot de ontdekking dat ook het leven van srooten en vorsten niet altijd gevrijwaard is van moeite en verdriet. Op een bijzonder boeiende wijze vertelde spreker iets van het leven van de prinses Sophia Dorothea van Brunswijk, een doch ter van den Hertoe van Brunswijk. Op de meest treffende en onderhoudende Wijze vertelde spreker, hoe het mooie leven van deze prinses is opgeofferd geworden aan de politieke, eerzucht van anderen. Spreker besloot zijn rede met te zeggen dat bok deze prinses met. den psalmist kon zeg gen: „laat mij niet in de handen der men- schen vallen want de barmhartigheid der goddeloozen is wreed". In verband met het politieke wereldgebeuren. zH.de snreker. mo gen wii ons ook wel eens afvragen, en is on getwijfeld d<? vraag van onze Konierin ook wel eens: wat is de toekomst van onze Prin ses. Spreker besloot zijn rede door de Chris tenen op te wekken om in dezen zoo benar den tijd Koningin en Prinses te gedenken in hunne gebeden. Wij willen hierbij no<r vermelden dat de bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Hosanna" die op zeer verdienstelijke wijze een zestal liederen ten gehoore bracht. programma van het concert in de geref. kerk, wilhelminakade. Hedenmiddag half vijf wordt in de Geref. Kerk ter gelegeheid van den verjaardag van de Koningin een concert gegeven. De baten zullen ten goede komen aan het Orgelfonds. Belanglooze medewerking van: Ds. S. Wes- honk. IJmuiden. Chr. Gem Zang Ver. „Halle luiah". Dir. den heer Theo van Zutohen, Amsterdam. Mej. Dora Vermeer. Mezzo sopraan, Haarlem. Den heer A. de Jong, De clamator, IJmuiden. Chr. Dubbel Gem. Kwartet ..Octavia". Dir. den heer K. Brouwer Jr IJmuiden Den heer C. F. Morriën, bege leiding. IJmuiden. 1- Opening en gemeenschappelijk gezang Ps. 138 1. .2. ..Hallelujah": „Neêrlands Vlag" Jac. 1 Bonset. 3. Rede van Ds. S. Wesbonk. 4. Sopraan: a. Komt Zielen, deze dag, J. S. Bach; b. De wereld zingt Gods lof, J. W. Franck. 5. Kwartet „Octavia": a. Loflied naar Ps. 118, E. Weiss; b. Het huis des Heeren, J. F. Tierie Jr. 6. Gemeenschappelijk Gezang: „Wilhel mus", 2 coupletten. 7. „Hallelujah": a. Liederen leeft, Th. v. Zutphen; b. Alle Meiklokjes luiden, J. W. Kalliwoda. 8. Declamatie: „De klokken luiden" be- 1 werking van een fragment_ uit de Ko- nings gelijknamig boek door" A. de Jong. 9. Sopraan: a. Geloof, L. Adr. v. Tetterode, b. als de ziele luistert, Cath. v. Rennes, c. Wilhelmina van Nassouwe, Ph. Loots. 10. Kwartet „Octavia": Spreekwoorden- Quodlibet, Arth. Claessens. 11. „Hallelujah": Avondzon, Th. v Zutphen. 12- Sluiting. 13. Gemeenschappelijk gezang Ps. 48 6. school voor bewegingskunst. Van Dinsdag 6 September af zal weer een aanvang worden gemaakt met de cursussen voor bewegingskunst, rythmiek, plastiek, koorgroepen en solodansen, welke cursussen staan onder leiding van mej. Rie Miedema. De lessen worden gehouden op de boven zaal van café Royal aan den Wijk aan Zeeër- weg. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adverten tie. diefstal van magneten. Door A. is aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele uit zijn motorboot, liggende in het Noordzeekanaal twee magneten zijn ont vreemd. ontslag j. n. born. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember 1932, aan den dokmeester bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden J. N. Born, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend, wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij hij werk zaam is en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden. VELSEN ontwikkelingscursussen voor werkloozen. De commissie voor ontwikkeling uit het plaatselijk crisis-comité verzoekt ons mede te deelen, dat de vei-schillende cursussen voor werkloozen weder zullen aanvangen op Donderdag 1 September 1932. Aan hen die reeds deenamen wordt ver zocht des namiddags ten 2 uur aanwezig te willen zijn in school'B, ter nadere in deeling. Nieuwe inschrijvingen hebben plaats op Donderdag 1 September in school B. (in gang, Krugerstraat) van 91:1.30 v.m. en van 24 uur n.m. Er zullen klassen worden gevormd voor: a Landmachinist (voorloopig diploma met aanteek ening voor motor-machinist en Eleotrisch-machinist. b. Motordrijver. c. Automobieloursus (geen rijden) d. Electrotechniek. e. Radiotechniek. f. Vakteekenen (machine). Vraagt inlichtingen aan bovengenoemden school. turnvereeniging „ijmuiden". Naar ons wordt gemeld, zullen de oefenin gen deze week wederom een aanvang nemen De jongens 'beginnen heden (Woensdag) avond, de meisjes en de dames a.s. Vrij dag. DE WERKLOOSHEID. Op 27 Augustus j.l. waren bij de Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 2303 personen, verdeeld over de volgende beroe pen; Bouwvakarbeiders: behangers 2, beton- ijzervlechters 50, bouwk. opzichters 5, ce- mentwerkers 1, fundeeringwerkers 1, gasfit- tes 2, grondwerkers 128, loodgieters 2, met selaars 57 w.o. 1 ben. 18 jaar, opperlieden 50, schilders 49 w.o. 1 ben. 18 jaar, straatma kers 7, stucadoors 16, timmerlieden 143 w.o. 3 ben. 18 jaar, uitvoerders 1, voegers 6 w.o. 1 ben. 18 jaar, totaal 518. Metaalbewerkers: bankwerkers 79 w.o. 4 ben. 18 jaar, branders 2, constr.werkers 13, electriclens 13, handlangers 2, instrument makers 1, isoleerders 1, ketelmakers 19, klin kers 6, koperslagers 6, lasschers 18, machi nisten 152 w.o. 97 visseherij-machinisten metaalboorders 1, metaaldraaiers 18, me taalschavers 1, metaalschilders 3, mom teurs 13. motordrijvers 1, plaatwerkers 22 w.o. 2 ben. 13 jaar, pijpleggers 2, pijpfitters 2, rijwielherstellers 1, scheepstimmerlieden 10, scheepstuigers 7, smeden 7, staaldraadsplit- sers 1, stokers 123 w.o. 91 visscherij-stokers, tegenhouders 1, voorslaanders 1, vormers 4, vuurwerkers 13, ijzerwekers 1. totaal 549. Kantoorpersoneel: bedienden ml. 34, Idem vr. 6. aank. bedienden vr. 3, idem ml. 11, to taal 54. Huish. beroepen: dagdienstboden beneden 18 jaar 2, hulpen in de huishouding 2, werk sters 4, portiers 3, totaal 11. Diverse beroepen: fotografen 4, boekdruk kers 1, ietterzetters 5, kistenmakers 1, mach. houtbewerkers 10 w.o. 1 ben. 18 jaar, kui pers 18, mandenmakers 7, meubelmakers 3, modelmakers 2, rietmattenmakers 1, stoelen- matters 1, stoffeerders 1, zagers 4, kappers 1. kleermakers 1, aardewerkers 4, plateelschil ders 4, schoenmakers 4. nettenboetsers 2, nettenbreiers 2, zeilmakers 3, bakkers w.o. 1 ben. 18 jaar, broodbezorgers 2, koks 23 w.o. 20 vfsschêrij-koks, sigarenmakers 2, slagers 2, bloemisten 3, landarbeiders tuinlieden 9, visschers 161, colporteurs 2, kruideniersbedienden 2, mag.bedlenden 10, reizigers 6, vertegenwoordigers 3, winkelbe dienden 1, bakkenschlppers 17, chauffeurs 31, dekknechts 5, expeditrices 2, havenarbei ders 122, kolenwerkers 32, kraandrijvers 4, loopjongens 1, matrozen (koopvaardij) 8, pakhuisknechten 4, schippers binnenv. 8, sleepbootkapiteins 11, stuurlieden (koop vaardij) 3, voerlieden 5, controleurs 6, in casseerders 1, totaal 563. Zonder vakkennis; losse- en fabrieksar beiders 608 w.o. 21 ben. 18 jaar. Uit bovenstaande cijfers blijkt maar al te duidelijk, dat er van een vermindering der werkloosheid geen sprake is. de zeeliedenstaking en de ijmuider federatie. De IJmuider Federatie, afdeeling van den Centralen Bond, heeft, daar met ingang van Dinsdag 30 Augustus de Gentrale Bond van Transportarbeiders, in volledige overeen-1 stemming met de organisaties van Officieren besloten is alle aanmonsteringen stop te zetten, met uitzondering van de Stoom vaart Mij. „Nederland:" en Rot-terdanische Lloyd", het manifest hierop (betrekking hebbende, geplaatst in alle, hier ter plaaitse bekende zeelieden logementen. Aan alle zeelieden wordt in het manifest verzocht, nauwkeurig toe te zien, op de goede naleving van dit advies. de spoorweg is aan 't opknappen. Het. spoorweghek onder de tunnels ver keerde sedert lang in een zeer vervallen toestand. De oude palen en het verroeste ijzerwerk zijn thans vervangen door een hek van vlechtdraad, waardoor de omgeving een heel ander aanzien heeft verkregen. Als men nu ook nog eens de vieze sloot tusschen de spoorlijnen ging dempen? de post op 31 augustus. In aansluiting op ons bericht in ons blad van gisteren kan nog worden ge'meld, dat wat Velsen betreft, de avondbestelling naar den middag wordt verschoven. burgerlijke stand. Geboorten: L. J. Dam-v. 'Du-ijn d„ W. RenesVan Abersfoort d„ P. Visserv. d. W-erf d., E. den HeijerPlugge z. M. P. de Ligtvan der Linden d„ M. M. GomesSchilder z. A. C. van den BerghBuijs z. Overleden: Johannes Vellema 15 j., zoon van J. Vellema, Beverwijk. Ondertrouwden: S. Hopman en V. Wortel, F. Borst en K. Prins, A. M. Wouters en A. H. v. d. Lijn, A. P. Roza en J. G. de Pagter, J. C. Boorsma en A. C. Kint, J. van Raan en H. E. Hofman, L. H. Kroon en A. J. Wiering, J. Seegers en H. J. Spies, C. S. Roos en J. Stam. g. sigling f Alhier is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer G. Sigling, voorzitter der afdeeling Velsen van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, oud-lid van den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te Beverwijk enz. De crematie van het stoffelijk overschot heeft Donderdagmiddag te 14.15 uur op Wester- veld plaats. BEMIDDELING IN DE ZEELIEDENSTAKING. Handhaving van den status quo in September gevraagd. VERVROEGDE OPLEGGING VAN E ATAVIEREOOTEN DRIEHUIS Men schrijft ons: Donderdag 1 September a.s. zal de nieuw- opgerichte U.L.O.-school alhier beginnen met 56 leerlingen. Te 9 uur 's morgens zal een gezongen H. Mis worden opgedragen, om Gods zegen te vragen over het gewich tige werk. Verder wordt medegedeeld, dat, behalve de bewaarschool te Driehuis, ook nog een nieuwe bewaarschool zal worden begonnen in het welbekende „Huis te Velsen" hetwelk het Kerkbestuur te Driehuis ter exploitatie in huur heeft gekregen van de eigenaren de heeren Cremer. Voor zoover de ruimte toelaat, zullen in 'beide bewaarscholen ook plaatsen beschikbaar worden gesteld voor niet-Katholieke kinderen. De bewaarscho len beginnen Maandag 5 Sept. a.s. Aan vragen tot plaatsing te richten tot de Eerw. Zuster Antonia, hoofd der L. School te Driehuis. Over het conflict in de scheepvaart wordt nog het volgende gemeld: Uit Rotterdam: Het laatste schip, dat door de leiding van het conflict vrij is gegeven voor monstering was de „Alchiba" van Van Nievelt Goudriaan en Co., welk schip inmiddels via Hamburg naar Amerika is vertrokken. Voor dez-e reis is op de oude voorwaarden gemonsterd. De bemanningen van verscheidene schepen te Rotterdam hebben zich tot- hun organi saties gewend, met het verzoek te willen mededeelen, waarom het besluit tot niet monsteren niet van kracht is verklaard voo: de Stoomvaart Maatschappij „Nederland' en den Rotterdamschen Lloyd. V.cor de „Volendam" van de Holiand- Amerika lijn heeft slechts een gering aan tal leden van het dek-, machinekamer- en civiel -personeel gemonsterd. Van de officieren heeft zich slechts één stuurmansleerling gemeld. Heden zal opnieuw gelegenheid tot mon steren worden gegeven. Wat de Batavier-booten betreft, kan het volgende worden medegedeeld: Het personeel voor deze booten monstert in den regel veor 6 reizen. Er zijn schepen waarvoor de bemanning nog voor vier reizen contractueel is verbonden. Het schip dat Dinsdagavond vertrokken is naar Londen, kan in elk geval nog 1 reis maken, daal de bemanning nog voor deze reis gebonden is. Van de in de Jobshaven ligende „Bata vier V" welke hedenavond moet vertrekken. waren toen het conflict uitbrak de 6 reizen verloopen, zoodat voor dit schip heden geboekt moest worden. De stuurlieden stelden zich beschikbaar, doch de machi nisten weigerden te monsteren, evenals hel grootste gedeelte van het dekpersoneel. Indien geen volledige equipage gevormd kan worden, zal worden overwogen om tij delijke sneldiensten op Engeland in te leg gen mat dien verstande, dat uitsluitend ge varen wordt met die schepe.n, waarvan de bemanning contractueel verbonden is. Ook wordt overwogen de beperking van den dienst, zoqals deze in den vorigen winter was ingevoerd, dit jaar vroeger van kracht te d/oen worden. Indien voor 4 schepen op Londen geen voldoende bemanning kan worden aangemonsterd, zullen er twee booten opgelegd word-èn tot den volgenden zemer. Uit Amsterdam: Voor de „Nereus" en de „Pluto" hebben, alleen de beide gezagvoerders en enkele of ficieren gemonsterd; van de overige opvaren den was nagenoeg niemand opgekomen. Omtrent het al of niet varen van de „Mids land" stond Dinsdagmorgen nog niets vast, doch vernacht wordt dat ook voor dit schip nagenoeg niet zal worden gemonsterd. In den omtrek van het kantoor van den Waterschout, aan het Kadijksplein. stond in de ochtenduren slechts een klein groepje zee lieden het conflict te bespreken. Van wan ordelijkheden was geen sprake. Ook in de ha ven zelf is het volmaakt rustig. Wat den Koninklijken Hollandschen Lloyd betreft, voor deze maatschappij is de situatie zóó, dat daar vóór half September niets te monsteren valt. De schepen waarvoor tot en met Dinsdag is gemonsterd, vertrekken natuurlijk, aange zien de opvarenden aan hun contract gebon den zijn. Het conflict betreft thans alleen de neu trale organisaties; de Christelijke, die een kleine minderheid vormen, staan er buiten. De leden van laatstgenoemde organisaties mogen dus wel monsteren, mits zij dit niet doen beneden de vastgestelde gages. Uit Den Haag: In het departement van Economische Za- D. de Ridder, commissaris van politie te IJmuidendie "benoemd is tot ridder in Orde van Oranje Nassau. ken en Arbeid is Dinsdag de aangekondigde bespreking gehouden van den Rijksbemidde laar, Mr. S. de Vries Gzn„ ten eerste met den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en daarna met de Contact-commissie, gevormd uit den Centralen Bond van Transportar beiders en de Centrale van Officieren ter Koopvaardij. Op het voorstel van den Rijksbemiddelaar, dat partijen weer met elkander aan de con ferentietafel zouden plaats nemen, teneinde te komen tot een nieuwe arbeidsovereen komst, stelde de Contactcommissie daar voor de volgende zes voorwaarden: 1. Erkenning van de Con tact-commissie als zoodanig. 2. Verlenging van de status quo met twee maanden. 3. Ten aanzien van de lijnvaart handha ving van de loonen der afgeloopen collec tieve arbeidsovereenkomst. 4. Ten aanzien van de vrachtvaart ver klaarde de Contactcommissie zich bereid te onderhandelen over loonsverlaging In over leg met de regeering. 5. De belofte der reederijen bij eventuëele mislukking der ©noderhaiidelingen'verder col lectief (gesloten) op te treden.. 6. Ongedaan maken van de maatregelen betreffende het s.s. „Noord-Holland" van de Scheepvaart- en Steenkolen Vereeniging. Vervolgens had nog een korte bespreking plaats met de besturen van de Christel, en R.K. Transportarbeiders Bonden. Aangezien de Contactcommissie niet be reid was met genoemde Bonden gezamelijk te vergaderen, zal de Rijksbemiddelaar des- gewenscht deze organisaties nog afzonder lijk hooren en hem eventueel met het be stuur van den Bond van Werkgevers in contact brengen. Tot nu toe waren afzonderlijke collectieve contracten gesloten tusschen den Bond van Werkeevers in de Koopvaardij eener-, en den Centralen oBnd van Transportarbeiders, de Centrale van Officieren ter Koopvaardij en de R.K. en Christelijke Transnortarbei ders Bonden ieder afzondelijk, anderzijds. In een gemeenschappelijke samenkomst, welke daarna werd gehouden met de Con tact-commissie en het bestuur van den Bond van Werkgevers, resumeerde de Rijksbe middelaar. dat de eerste beide voorwaarden door de Contact-commissie gesteld van pri mordiaal belang waren, teneinde tot ge meenschappelijk overleg te komen en dat de vier andere punten onderwerp van haar ge meenschappelijk overleg zouden kunnen zijn. Hij stelde tenslotte voor, dat beide partijen en haar organisaties zouden verdedïsen: Handhaving van de status quo, gedurende de maand September en dat het bestuur van den Bond van Werkgevers zich bereid zou verklaren de Contactcommissie als zoodanig te erkennen, en dat de laatste vier voor waarden zouden worden verwezen naar de onderhandelingen- tusschen partijen. Beide partijen zullen dit voorstel In hare organisaties ter tafel brengen en zoo spoe dig mogelijk van hare beslissing bericht aan den Rijksbemiddelaar doen toekomen. Het bestuur van den Bond van Werkgevers gelooft, dat de Bond van Werkgevers deze voorstellen zal aannemen. Een drietal kijkjes op de Leipziger Messe: Rechts de drukte in de versierde straten. Links boveneen reclamestand in de vorm van een landhuis en links onder: hoe de porceleinstad Selb reclame maakt agenda te haarlem WOENSDAG 31 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Palace: „Voor een week Dollarprinses'1. Op het tooneel: Pasco and Dorothy. Come dian Juggling Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het Cubaansche Liefdeslied" en „Als je lacht dan ben je rijk" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Geld speelt geen rol". Op het tooneel: Glyp, levende porcelein groepen. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1