BRIDGE Over den Atlantischen Oceaan. DE VIERDE MAN EEN WEKEUJKSCHE RUBRIEK. Haagsch nachtleven. ijmuider courant WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 Van/morgen gaan wij onze opwachting ma- bii den Gouverneur. Wij rijden om het Sïnt'egat heen, over den Monteberde, den ^„ên berg en dan langs Pieternaai. Het Altrat de Ruyterkade enz. naar het Gou- nemeri'ts'huis. Wat klinkt dat allemaal ge- Ifilie Hollandseh. Dat de overkant der St.- a nabaai Obrabanda heet, de Spaansche •^drukking voor overkant, is niet zoo heel «St.-An na is ook Spaansch, zooals bijna el°. nlantagenamen op het eiland, maar «rhobtegat is weer Hollandsch. De Neder- nmdsche taal begint althans het Spaansch in Erigelsch al meer en meer te verdringen, pL Papiamensch zal dat minder vlot gaan, Unnr de scholen neemt de kennis van onze faal ook onder de gekleurde bevolking, lerk toe. Een ander mooi ding is, dat tegen- ■iLvile in het grootste Bioscooptheater op Sen van het Algemeen Nederl. Verbond ippds een Hollandsch journaal draait en dan Wol sprekende films vóór het Spaansch- Amerikaansche, dat vooralsnog moeilijk kan worden gemist. Ook de schoolvoorstellingen met Nederlandsche films doen veel goed. Dat Lrk moest meer steun vinden bij onze ïrhoolautoriteiten in het moederland! Want Stwas noodig. Nog maar een jaar of vijf a ,c geleden was de Curacaosche handelswe- tpW niet alleen geheel Amerikaansch ge oriënteerd, maar werd zelfs vaak de wen- ciheliikheid van aansluiting bij Amerika noenlijk besproken. Ik geloof, dat dat meer «in uiting van spijt dan van gevoel was. Door de geweldige uitbreiding der oliewerken en het daar plaats vinden van een duizend tal Hollanders, velen met hun gezinnen, ont bonden botsingen tusschen de aan Spaan sche hoffelijkheid gewende Curacaoenaars en de dikwijls zeer ruwe pletters, maar naarmate het bedrijf zijn voltooiing naderde werd dit anders. De minder gewenschte elementen keerden terug naar Holland en de Curacaoenaars vreeg weder een beteren kijk op den Hol lander. De tijd van onderlinge samenwer king en waardeering schijnt weder te zijn aangebroken. Ik zeg „weder", want immers, voordat het petroleumbedrijf zijn geweldige uitbreiding begon, bestond er tusschen de oliepioniers en bewoners van Willemstad een hartelijke verhouding. Het is mij opgevallen, en daarom is de Yankee liefde mij onbegrijpelijk, dat vele van de beste, echte Curacaoenaars zoo na tionaal voelen dat vele Hollanders er een voorbeeld aan kunnen nemen. Wij zwerven wat door, de stad, bezien fort en Gouvernementspaleis met op de binnen plaats den gezondheidsdienst, het primitieve postkantoor enz. In de winkelstraat blijkt, dat de oude Curacaoenaars leelijk moeten concurreeren met de Britsch-Indiërs, die hier even nonchalant tegen hun deurpost hangen als in Port Said, Bombay of Batavia. Aan den waterkant trekt de schipbrug de aandacht, die in zijn geheele lengte omgelegd Kan worden, de club de Gezelligheid, die een groote rol speelt in het stadsleven. Wat ver der de scheepvaartkantoren boven Maduro's bank. En der heeren Maduro is dadelijk be reid ons de mooie Synagoge te laten zien met zijn rijkdom aan Wetsrollen, aan zilvergerci en zijn prachtig Mahoniehout. Hier is on langs 't 250-jarig bestaan van het bedehuis gevierd in tegenwoordigheid van alle notabe len van eiken rang, stand, en geloof. Een mooi voorbeeld, dat kort daarna bij de in— tronisatie van den nieuwen Bisschop werd nagevolgd. Wij bezoeken ook de rechtszaal, de vergaderzaal van den Kolonialen Raad, echte Öud-Hollandsche gebouwen en de ge vangenis, die moderner is dan men zou den ken. Een kleermakerij en timmermanswerk plaats toonen, dat ook hier de gevangenis straf dragelijker wordt gemaakt en de pa tiënten als beter bruikbare leden in de Maat schappij kunnen terugkeeren. Dan gaat het de schipbrug over, even naar de werf en naar de Kathedraal. Daar aan den overkant ligt aan het Bryonplein het hotel Americano, daarachter 't mooie St. Thomas college, met zijn aardig museum en den werk zamer historicus van Curacao, pater Euwens. En wij verlaten de stad langs Sanatorium en hospitaal, Planterrust, thans de politiekazer ne en het pensionaat Welgelegen, maar wij zullen nog even een slippertje maken vóór de koffie. De groote weg rondom het Schot- tegat is prachtig geasfalteerd evenals de meeste straten der stad, dan zijn er een pa ar hoofdwegen naar het Oosten en Westen, goe de Macadamwegen, maar bovendien loopen er massa's landwegen in alle richtingen dwars over het eiland. Deze zijn allemaal met een soort van wegschaaf berijdbaar gemaakt, voor de autobussen, die vooral de arbeiders naar hun werk brengen. En eindelijk zijn er nog de verlaten wegen, die wel eens meer op CURAQAO. een trap dan op een weg lijken, maar in Hol land kan een Ford alles en hier nog meer. Dus is haast elk punt van het eiland per auto te bereiken. Elke tien kilometer vindt je een weg naar zee, zoowel aan de Noord- ais aan de Zuidkust, maar er is een soort jong- leerkunst noodig om de auto er door te krij gen zonder dat de inzittenden er onderweg uitslingeren en dan. óf in een cactushaag óf in een doornstruik terecht komen. Want de plantengroei op dit eiland mag nóg zoo in teressant wezen erg aanlokkelijk is zij niet. De meest voorkomende, plant is wei de Spaansche juffer, een. soort vijgencactus. Als je daar tegen op loopt dringen een aantal dei- met weerhaken gewapende stekels zoo diep in de huid, dat het heele stengeldeel, soms handgroot, afbreekt en aan de kuiten blijft hangen. Dan moet dat geval imet een stokje weggeduwd en moet je de stekels een voor een uitrukken. Dat Spaansche joffers piquant waren had ik wel eens gehoord, maar dat ze zóó vasthoudend waren was weer nieuw voor mij. De tweede plant van ons eiland is de Ka- dossji, de Kandelabercactus (Cereus), die bij La Guaira ook zooveel stond. Groote exemplaren hebben een stam van een a an- derhalven meter hoog van zeer hard en zwaar hout, waaruit kandelabervormig een 10- of 20-tal takken, vrijwel loodrecht oprijzen tot een hoogte van zes of acht meter. Groote boomachtige planten dus. Maar zoo groot staan ze alleen in het vrije bosch of bij een huisje, meest ziet men ze veel kleiner, door den mensch geplant in den vorm van hagen om de tuinen en erven heen. Stel je voor een heg bestaande uit meterlange cactusstaven van 12 of 15 c.M. middenlijn, op 10 of 12 rib ben met sterren van lange scherpe stekels be zet. Ik heb ze zoo'n haag zien planten. De tak wordt met een kapmes afgehakt en dan beetgepakt met twee stokken, de een in den vorm van een haak, de ander van een vork, waartusschen de paal loodrecht neerhangt. Er is een vore gemaakt van zoowat een deci meter diep en daar wordt dat ding recht overeind ingezet, even tegen zijn buurman aangedrukt en de stekers zorgen voor houvast In een paar maanden tijd schiet zoo'n tak wortel en maakt zijtakken, die recht omhoog groeien en spoedig een absoluut ondoor dringbaar geheel vormen. Alstenminste de geiten er vandaan gehouden worden. Stel je voor een geit, die cactussen eet, die zoo sterk gestekeld zijn, dat wij ze alleen met- stokjes kunnen aanvatten. Maar je moet zien hoe keurig die stekelbundels er met de hoef jes worden afgestooten en hoe de scherpe onderkaaktanden .d.an het zachte vleesclr on der de harde opperhuid weten uit te schil len. Maar juist door die heggen is de Ka- roesji een der karakterplan ten van het eiland. De Spaansche joffer bloeit haast overal met groote, mooie, gele bloemen. De Ka- doesji draagt veel vruchten, waar je met veel moeite de stekels kunt afhalen en ze dan opeten, maar het is net lauwwarme ge latine met kiezelsteentjes er in. Bloemen heb ik er nog niet aan gezien, maar dat kan nog kómen. Je merkt ook pas na een paar da gen dat er verschillende soorten zijn, naar het aantal ribben op de stengels, het aantal stekels, kleur der stekels, enz. En dan volgt nog een derde cactussoort., die in den volksmond den karakteristieken naam van Seroerpeloen, bergimeloen draagt, een melocactussoort, die meer dan een voet middellijn kan hebben en als hij volwassen is een wit speldekussen vormt, waaruit kleine roode bloempjes ontsteken. Deze soort is voor al op de opgeheven koraalriffen thuis. Maar het landschapsbeeld van Curacao wordt niet alléén door deze Cacteeën be paald. Twee lage boomsoorten met platte, meest scheefgewaaide kruin zijn haast op el ke hectare te vinden. De eerste is de divi-divi een vlinderbloemige, waarvan de vreemd ge kromde peulen een looistof bevatten en die daarvoor vroeger althans veel gekweekt werd en ook thans nog wel wordt geoogst. De tweede soort is in de verte haast niet van de eerste te onderscheiden. Hij heet hier wabi- wabi, heeft stekels van 5 cM. lang, zeer kleine blaadjes en bolvormige gesteelde bloempjes, die hem dadelijk als een mimosa doen ken nen. Je zoudt ook gomboom kunnen zeggen, want ze lijken erg veel op de gomboomen aan de kusten der Roode Zee, zooals dit heele land trouwens vaak aan Abyssinië of Palesti na herinnert. Deze beide parasol ach tige boompjes zijn het ook, die de berghellingen uit de verte gezellig groen maken. Dan zijn er veel verwilderde agaven enja ais het geregend heeft, dan blijken er nog ver scheidene andere geelbloeiende boomen te zijn, die als intens gekleurde bouquetten midden op de hellingen staan. En dan bloeit ook een paar dagen lang de blauwkelk, een' paarse convolvulusacht-ige, een haagwin de soort die cactussen zoowel als divi-divi boomen omhelst en een weelde van kleur weeft over de stekelige of knoestige takken. Als het geregend heeft., dan is Curasao ook een bloementuin al is het maar een paar da gen. De grond moet zeer vruchtbaar zijn. Het eenige dat ontbreekt is water. En dat is vaak heel erg. VAN DER SLEEN. PAARDEN IN AUSTRALIë. Terwijl in de meeste beschaafde landen het paard geheel verdrongen wordt door me chanische vervoermiddelen en „de nobelste verovering van den mensch" bijna tot de zeldzame dieren begint te behooven, komt uit Australië een wel zeer afwijkend bericht. De Australiërs maken zich ongerust over het voortdurende en al te snelle toenemen van hun paardenvoorraad. Ziehier de sta^ tistiek In 1788 werden in het kleinste werelddeel de eerste vijf paarden geïmporteerd. Volgens de jongste telling zijn er thans, in 1932, dus nog geen anderhalve eeuw later niet minder dan 5 1/2 millioen. DE MENSCHHEID. Volgens de laatste schattingen en bereke ningen heeft de menschelijke bevolking oer aarde de 2000 millioen overschreden en het aantal van, noodzakelijkerwijs ruw geschat, 2012 millioen bereikt. Ongeveer één op elke 250 menschen is dus een Nederlander, welk besef tot bescheidenheid zou kunnen nopen, wanneer wij, althans in dit opzïeht, niet reeds al te bescheiden waren. BIJNA DRIEDUIZEND GRATIE- VERLEENINGEN. VEEL MEER DAN ANDERE JAREN. door M. W. ETTY LEAL. Spcltactiek I. Zooals reeds meermalen betoogd, is Bridge een spel waarbij de tactiek een groote rol speelt; men doet dan ook goed om steeds de strategische positie goed in het oog te hou den. Het kan b.v. in verband met de kaar ten, die men heeft van voordeel zijn om niet zelf te spelen, maar dit door den partner te laten doen. Hieronder volgt t.d.o. een leer zaam voorbeeld, met volgende kaartverdee- ling; Sch: 5 Ha: H, 9, 3 Sch Ha Ru KI A V 5 9 V B 4 8 B 10 2 2 W Ru: A, V, B, 8, 6, 2 Sch: 10, 9, 6, 3 Ha: 7, 6, 4, 2 O Ru: 9, 7 KI: 10, 5» 3 Sch Ha RU KI. H A H A 8 8 10 V 7 5 3 B BATAVIA, 30 Aug. CAneta). Ter gelegen heid van den verjaardag van de Koningin is aan 2546 personen gedeeltelijk en alge- heele remissie van straf verleend; algeheele kwijtschelding van straf werd geschonken aan 267 personen, die op 31 Augustus uit hun strafplaatsen naar huis kunnen terug keeren. Het cijfer der gratieeringen is thans op merkelijk hooger dan dit in de laatste jaren het geval was en houdt verband met de uit nemende gedragingen van de gestraften op Noesa Kambangan. Het aantal verleende kwijtscheldingen is ongeveer 10 pet. van het totaal aantal ge straften in Ned. Indië. Het bieden verliep als volgt: Z een Sans: W twee Ruiten, N twee Schoppen, O pas en Z kwam toen voor het dilemma om zijn part ner in Schoppen te steunen dan wel naar zijn oorspronkelijke Sans terug te keeren. Hij overwoog terecht dat als hij in Schoppen door zou bieden en N die zou spelen, waar door zijn spel open zou komen. O zeker met zijn hoogste Ruiten uit zou komen en dus zijn (Z's) Ruiten Heer in het gedrang zou komen. Wie het spel bekijkt, ziet dat O-W als N speelt vast twee slagen in Ruiten maken en in de derde ronde zit O achter N zoodat als deze met troeven niet dadelijk de Boer speelt, O achterzit met „surcoup" en dus de derde slag in die kleur ook nog maken. Z overwoog ook in verband met W's bod van twee Ruiten over zijn Sans, dat deze wel eenige Heeren zou hebben en dat die achter zijn azen zou den zitten, zoodat mogelijk daar ook nog een WAPENSTILSTAND BOLIVIA- PARAGUAY. NEW YORK, 30 Augustus (Reuter). De leden van de neutrale commissie welke het Boliviaansch-Paragueesch conflict onder zoekt, hebben beide landen verzocht een wapenstilstand van 60 dagen te sluiten, in gaande 1 September. KAREL VAN HABSBURG VEROORDEELD. BARCELONA, 30 Augustus (Reuter). De rechtbank heeft vastgesteld, dat Aartsher tog Karei van Habsburg en Bourbon geen deel heeft uitgemaakt van het monarchis tische complot. Toch is hij veroordeeld tot een boete van 10.000 peseta's, wegens het voeren van mo narchistische emblemen op zijn rijtuig. STAKER VRAAGT DEN KONING IN TE GRIJPEN. 75% DER ARBEIDERS STAAKT IN LANCASHIRE. LONDEN. 30 Augustus (Reuter). Om trent de staking in de katoenindustrie van Lancashire wordt gemeld, dat gisteren on geveer 75 pet. van de arbeiders niet aan het werk is gegaan. Een der stakende arbeiders heeft aan den koning een telegram gezonden, waarin hij de bemiddeling des konings inroept tot re geling van het conflict. of twee slagen voor O-W in zitten, zoodat er slechts een zeer geringe kans is om in Schop pen de manche te halen (N-Z stonden schoon in dc tweede manche). Z bood dus drie Sans en haalde die op zijn sloffen. In dit spel, dat aan de practijk ontleend is had Z goed ge redeneerd; hij wilde achter zitten met zijn vorken en rekende er op dat W in Ruiten of in Harten uit zou komen, waardoor hij ab soluut drie aan trek moet halen. W kwam in derdaad met Ruiten uit (met de Vrouw) en Z maakte zijn Heer, speelde toen vijf Schop- penslagen af. W hield aan zijn Harten H, 9, zijn Ruiten A, B, 8 en Klaveren H, 7. Z speel de vanuit N een kleine Klaveren naar zich toe, die hij met de A nam. speelde daarop de Vrouw na, welke W met de H nam, W kon toen zijn drie vrije Ruitenslagen maken, maar moest toen weer in Harten uitkomen, waardoor Z met A aan slag kwam en op zijn beurt dc vrije Klaveren kon spelen, nl. de Boer die hij nog had, waardoor hij zijn con tract maakte. Z heeft met schrandere tactiek dit spel gespeeld en gezorgd dat hij met zijn vorken achter kwam te zitten instcde van in de knel. In dit verband wijzen wij op ëen raad van Manning Foster: Wees met bieden voorzich tig en jaag niet te gauw op. Bij contract ja gen partners elkaar op om een manchebod of slembod te verkrijgen. Wacht dan uw tijd af en dubbel op het psychologische moment. Denk er om dat „Zwijgen Goud is" en zeer dikwijls gaat dit bij Bridge op, als gij na dat zwijgen uw dubbel als een donderslag uit helderen hemel kunt slingeren! Zijt gij met uw partner aan bod .bedenk dan dat een zekere manche te verkiezen is boven een on zeker slembodmaakt gij eenige slagen meer dan uw contract, krijgt gij toch uw bonus voor overslagen. Tenslotte nog dit, vergeet alles wat gij over de waarschijnlijkheidsleer hebt geleerd. Bedenk dat uw tafeltje niet het eenige is dat speelt. De berekèning van per mutaties etc. slaan op alle tafeltjes waaraan men speelt cn als gij in een robber pech hebt, verwacht dan niet in den volgenden een omslag van dc kansen. Men kan best een heelen avond pech hebben en het is dan zaak om zijn verlies te beperken door voor zichtig spel, goede tactiek, waarover een vol gende maal meer. DÉ PUBLICATIE DER GEHEIME STUKKEN. GRATIE VOOR EEN JOURNALIST. BUITENZORG, 30 Augustus (Aneta). Aan den gewezen redacteur van de Java Bode die wegens de publicatie van geheime stukken tot gevangenisstraf was veroor deeld, is ter gelegenheid van den verjaar dag der Koningin gratie verleend. FAILLISSEMENT PALEIS VOOR VOLKS VLIJT AFGEWEZEN. AMSTERDAM, 30 Augustus. Naar wij vernemen heeft de Vacantiekamer van de Arrondissementsrechtbank de door Mr. A. R. Dunselman ten behoeve van een tweetal lotenhouders ingediende aanvrage tot fail liet-verklaring van het Paleis voor Volks vlijt afgewezen. Voor het Paleis was opgetreden Mr. J. H. Polenaar. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 30 Aug. 1932. Bevallen: 27 Aug.: J. W. v. d. Linden—v. d. Ende z. 26 Aug. J. M. Antonisse—v. d. Meij z. A. Visserv. d. Meer d. 28 Aug. E. W. J. Franse—v. d. Aar d. Overleden; 23 Aug. L. W. Terstal—Havik, 36 j., Saenredamstraat. 23 Aug.: J. M. Kop jes Niemanv. d. Sluis, 51 j., Holsteïjnstraat; C. J. van DamHogendorp; 67 j., Warmoes straat. (Omwonenden van den Haagschen Dierentuin hebben den directeur aangeklaagd, om te bereiken dat een einde ivordt gemaakt aan het krijschen der kraanvogels in de vroege morgenuren 't Zal den lezer nog wel heugen, Dat reeds in een vroeger jaar, Het geen leven was van 't leven Voor den armen Hagenaar. Door het kraaien van de hanen Lag hij wakker in zijn bed, Nu geen haan mag koning kraaien Is zijn nachtrust weer gered. Maar zijn zorg was niet ten einde, Hierna blaften, 's avonds laat, Horden „uitgelaten" honden In de stille Haagsche straat Honden mochten niet meer blaffen, Dus ook dat kwam voor elkaar En er was weer voor een tijdje Minder naar in Hagenaar. Maar na 't zoo beknotte leven Van den hond cn van den haan. Moet de Hagenaar nu lijden Door het krijschen van de kraan. Bij dit nieuw rumor in casa Zoek ik antwoord op de vraag, Wat de dieren zoo doet tieren In het deftige den Haag. Er zweeft altijd iets bijzonders, Naar men weet, in Haagsche lucht. Maar 't is vreemd, dat dit moet leiden Tot dit. dierlijke gerucht. En toch weet ik een verklaring Waarom juist in stillen nacht 't Haagsche dier zich eens moet uiten Met zoo'n ongewone kracht. Als de Hagenaar in 't daglicht Vol van deftigheid flaneert, Zijn de dieren stil van eerbied. Door den aanblik geïmponeerd. P. GASUS. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 33) Nadruk verboden. Weliswaar zou de warmte, die de radiator uitstraalde, bij een lang verblijf ondragelijk worden, maar zóólang behoefde hij het waar schijnlijk niet uit te houden en de schuil plaats, geheel verborgen door de dichte plooien mooi, dat hij dit inconvenient maar van het gordijn, was overigens zóó over het hoofd moest zien. Nauwelijks had hij zich in den warmen hoek geïnstalleerd, waarbij hij nog gelegen heid vond in het zware gordijn, dat hem ver borg, een nauwelijks zichtbaar kijkgat te Knippen, toen opnieuw het zoemend geluid van de lift weerklonk en onmiddellijk daar op de pseudo verpleegster met een telegram ln de hand binnentrad. Sanders hield den adem in. Zij begaf zich :n de richting van de divan, maar reeds on der het loopen verbrak zij het zegel en zon der zich den tijd te gunnen om te gaan zit ten, nam zij van dsn inhoud van het tele gram kennis. Hoewel de inspecteur de woor den niet kon ontcijferen, stond zij nu zoo dicht bij hem, dat hij het aantal op het for mulier geplakte regels kon tellen. En terwijl hij roerloos de bewegingen van de, zijn te genwoordigheid in het minst niet vermoe dende vrouw gadesloeg, drong zich steeds Sterker het besef aan hem op, dat dit tele gram de ontknooping van het raadsel betee- kende en het alleen door kennis te nemen van den inhoud mogelijk zou zijn den wer- keiijken dader van den moord op bankier Leuvensteyn in handen te krijgen. Op dit oogenblik behoefde hij daaraan evenwel niet te denken. Zuster Robert scheen vooralsnog niet van plan het belangrijke MP-dépêche los te laten; zij' liep er nu mee naar het raam waar ze' het nogmaals door vloog om daarna in gedachten verzonken naar buiten te staren. Het was doodstil in het vertrek. Slechts de divan scheidde thans de vrouw voor het ven ster van den inspecteur, dien de geringste be weging zou hebben verraden. Hij behoefde zijn arm slechts uit te strekken om het tele gram. dat de andere nog steeds in de nu om laag hangende linkerhand hield, in zijn be zit te krijgen, maar ook onder deze critieke omstandigheden verloor hij de voorzichtig heid niet uit het oog, vast overtuigd als hij was, dat zijn kans nog zou komen. Reeds na eenige minuten keerde de vrouw, die Sanders voor zichzelf ook nu nog steeds „de verpleegster" bleef noemen, zich met een gedecideerd gebaar om en begaf zich naar de deur. waarnaast een electrische schel was aangebracht. Ec-nige oogenblikken later ver scheen een kellner, wien zij verzocht een spoorboekje to brengen en toen de man ver trokken was om het verlangde te halen, nam zij plaats op een der beide fauteuils in het midden van het vertrek, waar zij zich voor de derde maal ir. den inhoud van het tele gram verdiepte. Eindelijk scheen zij de ge-? .seinde mededeelJng van buiten te kennen. Zij stond althans met een zucht op, nam een klein, lederen handkoffertje, dat naast de waschtafel op der grond stond en sloot daar het telegram in weg. Juist toen zij hiermee gereed was, meldde de kellner zich met het spoorboekje. Eenige minuten lang nam dit nu haar aandacht in beslag. Hardop de gé- tallen en stations bij zich zelf herhalend, noteerde zij de uren van vertrek en aankomst der terreinen in een kleine zakagenda tot een hernieuwd kloppen op de deur, dat San ders, die het in zijn hoekje langzamerhand benauwd begon te krijgen, als muziek in de ooren klonk haar in deze bezigheid stoorde. Op haar half ongeduldig, half verwonderd „binnen" verscheen het kamermeisje, dat haar een visitekaartje overhandigde cn deze beweging vergezeld liet gaan van de mede- deeling, dat de eigenaar „das gnadige Frau- lein" onmiddellijk wenschte te spreken. De verpleegster wierp een verbaasden blik op het kaartje, terwijl het meisje geduldig bij de deur bleef wachten. „Erich Friedrich Fedorra", las zij hardop, de woorden bijna spellend, en Sanders zag vanuit zijn hoekje hoe zij haar schouders optrok en aanstalten maakte het kaartje aan het meisje terug te geven. Terwijl zij haar arm reeds uitstrekte, scheen zij zich echter plotseling te bedenken. „Wat wenscht die meneer?" vroeg ze, doch hierop moest de gedienstige het antwoord schuldig blijven. „Hij zei, dat het slechts om vijf minuten te doen was". Sanders stelde tot zijn vol doening vast, dat het meisje de ruime fooi inderdaad wenschte te verdienen. „Ik heb hem in den ontvangsalon gelaten. Het leek mij, dat hij u dringend wenschte te spre ken". De omstandigheden, waarin zij verkeerde in aanmerking genomen was het zeker niet te verwonderen, dat de nieuwsgierigheid bij de verpleegster de overhand kreeg. Nog een oogenblik schéén zij te overleggen, of zij, zon der haar eigen veiligheid in gevaar te bren gen, aan de uitnoodiging gevolg kon geven, maar toen het kamermeisje, wien de veran dering in haar houding niet ontgaan was, aanstalten maakte de deur te openen, was haar besluit genomen. Met een majesteus ge baar schreed zij langs het meisje heen, dat haar op den voet volgde. Voor hetgeen hem nu te doen stond, had Sanders niet meer tijd noodig dan één mi nuut. Met één sprong was hij over de divan en twee tellen later had hij het koffertje naast de waschtafel geopend. Het telegram lag boven op. Slechts éénmaal behoefde hij het door te lezen en reeds stond de inhoud onuitwischbaar in zijn geheuge'n gegrift. Reis onmiddellijk door naar Berlijn, Kurfiirstenstrasse 12, zelfde naam. Sein omgaand Stavcrman, telegraaf restante Amsterdam of alles nog in orde. Draag niets af. Kan spoedig nadere berichten verwachten. Dertig seconden nadat de verpleegster de kamer verlaten had, stond ook Sanders op de gang cn juist toen de eerste verbaasd en ontstemd, omdat zij hier niemand had aan getroffen, den ontvangsalon, die in den rech tervleugel op dezelfde étage gelegen was, weer wilde verlaten, trad Erich Friedrich Fe dorra met een hoffelijke buiging binnen. Wanneer bij de verpleegster al eenig wan trouwen mocht zijn gerezen ten opzichte van de goede bedoelingen van dezen bejaarden vreemdeling, dan moest zij nu toch tot de overtuiging komen, dat daartoe niet de min ste aanleiding bestond. De oude heer begon met zich op de meest hoffelijke wijze te verontschuldigen voor het feit, dat hij haar eenige oogenblikken alleen had moeten laten, daar hij even was opge houden door een dame, die eveneens op deze étage woonde. Daarna maakte hij zich be kend. De naam Fedorra zei haar niets, maar toen de oude heer zich voorstelde als secre taris van de afdeéling Düsscldorf der Inter nationale vereeniging tot bescherming van jonge vrouwen en meisjes" kon zij een glim lach nauwelijks onderdrukken. „Ik las uw naam in het hotelregister, juf frouw Portelle", vervolgde de oude heer min zaam, „en waar het onze taak is alleenstaan de jonge vrouwen hulp en steun be bieden en haar te waarschuwen vóór de gevaren, waar aan zij in een groote stad zijn bloot gesteld, achtte ik het mijn plicht u te wijzen op het bestaan van onze vereeniging, waarvan u ook in Belgic ongetwijfeld wel eens zult heb ben gehoord. De verpleegster wilde een tegenwerping ma ken, maar dc oude heer liet haar niet aan het woord komen. „Ook in Düsseldorf, juffrouw Portelle het spijt me, dat ik het van m'n eigen stad zeg gen moet daalt het zedelijk peil op be denkelijke wijze en talloos zijn de gevaren, die onze vrouwen en meisjes dagelijks be dreigen. De statistiek op dit gebied heeft ons overtuigd van de noodzakelijkheid om onze werkzaamheden te verdubbelen en waar wij vroegér met het bekende stationswerk meen den te kunnen volstaan, daar is'nu gebleken, dat er andere maatregelen getroffen moeten worden om het steeds voortwoekerende kwaad te bestrijden. Vooral gedurende den carnavalstijd die zedenbedervende periode, waarin het menschdom alle begrippen van moraal en fatsoen uit het oog verliest en slechts behagen schept in menschonteerende tijdpasseeringen. die in elk beschaafd land van hoogerhand moesten worden verboden, vooral nu juffrouw Portelle treedt het be staansrecht van een vereeniging als de onze eerst recht aan het licht. Wij bezoeken de hotels om de daarin, zon der mannelijke bescherming verblijvende jonge vrouwen en meisjes te waarschuwen voor de gevaren van de groote stad. Onze plaatselijke afdeeling, juffrouw Portelle Maar juffrouw Portelle vond. dat ze haar bezoeker nu voldoende gehoor had geschon ken. "Haar tijd was beperkt en wanneer ze den ouden heer het woord niet eenvoudig ontnam, zou deze vanavond waarschijnlijk nog bezig zijn haar het doel en het nut van zijn •■ereeniging uiteen te zetten. (Wordt vervolgd), ji

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3