HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK e.Q HET BELGISCHE CONTINGENT lAARGANG No. 255 DONDERDAG 1 SEPT. 1T32 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Vz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN. Averechtsche toepassing van het Verdrag van Ouchy. Verwarring stichtende berichten uit den Haag Meer dan éénmaal hebben we in ons blad 1 «ïöand gebracht tusschen het verdrag van Ouchy en de bepalingen omtrent de door België ingevoerde contingenteering van visch, waarbij wij steeds moesten wijzen op de groote tegenstrijdigheid in deze aange legenheid. Mocht men al gehoopt hebben, dat er althans na het sluiten van genoemd verdrag eeen verscherping der door België ter be lemmering van den invoer van visch ge nomen maatregelen zou plaats hebben, deze hoop is gebleken ijdel te zijn, immers kwam een nieuwe belemmering in den vorm van het verbod tot invoer van visch kleiner dan 40 cM. waaronder ook vielen alle soorten ^Behalve haar bemoeiingen inzake dezen nieuwen maatregel, waarover straks meer, heeft de Umuider Vischhandelvereeniging hij al deze moeilijkheden niet stilgezeten, doch heeft zij getracht „er uit te halen wat er uit te halen is". Zoo heeft het bestuur o.a. getracht een verschuiving van eenige vischsoorten, ingedeeld in groep c, waarvan een quotum van 25 pet. was toegestaan, naar irroep b. waarvan oorspronkelijk 90 pet., later 75 pet. in België mocht worden in gevoerd, te verkrijgen. Het 'bestuur volgde hierbij den hiërarchieken weg n.l. via de af deeling Visscherijen van het departement van Economische Zaken en Arbeid. Op het desbetreffend verzoek heeft men taal noch teeken gekregen en inmiddels heeft al weer een verschuiving in omgekeerde richting plaats gevonden. Het spreekt vanzelf, dat de handel zeer teleurgesteld is over de houding der regeering in deze. De algemeene opinie is dan ook. dat men zich in den Haag er van afmaakt met de gedachte: er is toch niets aan te doen. Dit laatste trekt men hier zeer in twijfel. Op grond van de cijfers van in- en uitvoer van andere landen' acht men het zeer wel mogelijk, dat, wanneer onze regeering zich eenige moeite zou willen ge troosten er nog wel wat aan de contingen- tingsbepalingen te veranderen zou zijn. Onjuiste voorlichting. En wanneer men zich in den Haag al eens een enkele maal met IJmuiden be moeit. dan beperkt zich deze bemoeiing tot het geven van inlichtingen, die later nog blijken onjuist te zijn. Zoo is bijv. tijdens de conferentie met Mr. J. B. Kan op het raadhuis te Velsen, door een daar aanwezi gen ambtenaar van de afdeeling Visseherijen gezegd dat het contingent fijnvisch voor het nieuwe tijdvak van 3 maanden op 190.000 K.G. gehandhaafd zou blijven. Den betrokken exporteurs was het echter be kend, dat aan het eind van het toen loopende kwartaal reeds het quotum van het volgende kwartaal was opgebruikt, zoo- dat men deze mededeeling ten zeerste in twijfel trok. Toch stuurden de reeders op grond van deze mededeeling een aantal agenda te haarlem DONDERDAG 1 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Palace: „Voor een week Dollarprinses". Op het tooneel: Pasco and Dorothy. Come dian Juggling Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het Cubaanscbe Liefdeslied" en „Als je lacht dan ben je rijk" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Geld speelt geen rol". Op het tooneelGlyp, levende porcelein groepen. 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 1 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Weg naar de Hel. 8 uur. Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Nieuw programma booten naar zee; de Parijsche handel kocht eind Juni, de laatste dagen van het kwar taal groote partijen tong, die in de koel huizen werden opgeslagen, met de bedoeling de visch met het nieuwe kwartaal uit te voeren. De mededeeling bleek onjuist. De Fransche grens bleef ook na 1 Juli voor onze fijnvisch gesloten. Men zal zich herinneren dat het aan een deputltie uit de Reeders- vereeniging en de IJmuider Visohhandel vereeniging, gesteund door onzen handels- attaché te Parijs dr. Sevenster, gelukte een termijn van vijf dagen te verkrijgen voor den uitvoer van de opgeslagen tong. Nog frappanter is het geval, dat zich voordeed ia verband met den nieuwtsen maatregel van België, het verbod van in voer van visch. kleiner dan 40 cM. Vrijdagmorgen was reeds bij eenige exporteurs bekend, wat- hen boven het hoofd hing. De Vischhandelvereeniging informeer de op het departement naar de juistheid van de geruchten. In den Haag wist men van niets, maar Vrijdagmiddag kwam in IJmuiden de officieele mededeeling, dat van de groepen b en c met ingang van den daaropvolgenden Maandag alle soorten be neden 40 cM. niet meer zouden worden toegelaten. Dit officieele bericht werd echter Zaterdagmorgen door de afdeeling Vissehe rijen herroepen. Men had. zoo telefoneerde men van deze afdeeling, van Buitenlandsche Zaken vernomen, dat op genoemd departe ment uit Brussel bericht, „officieel" nog wel, was ontvangen, dat de minimummaat niet op 40 cM. maar op 26 cM. was vastge steld. Op grond hiervan verzocht het bestuur der Vischhandelvereeniging aan het Staats visschershavembedrijif Maandagmorgen in de hal de kopers van de gunstige wijziging in kennis te stellen. De handel, hiermede rekening houdende kocht en verzond visch niet kleiner dan 26 cM. Toen ontving men Maandagmorgen den „Moniteur Beige", de Belgische staats courant, waarin echter, tot ieders groote verwondering niet werd gesproken van cM. maar van 40 cM. Men kan zich den schrik der exporteurs voorstellen. Immers had men veel visch gekocht beneden deze maat. Het spreekt vanzelf, dat er ook toen nog twijfel bleef bestaan. Om kwart vóór tien belde men de afdeeling Visseherijen op. „De meneer die er over gaat, was er nog niet", was het antwoord. Half elf belde men nog eens op. Men had bij Buitenlandsche Zaken geïnformeerd, maar toen was daar de betrokken ambtenaar nog niet aanwezig Inmiddels verstreek de tijd. De trein met 5000 K.G. te kleine visch zou spoedig ver trekken en nog had men geen zekerheid. Half twaalf nog eens, eveneens zonder resul- taal. Om 11 uur 50 belde men Buitenland sche Zaken op, alsmede het Gezantschap te Brussel. Bij Buitenlandsche Zaken was men verbaasd over de verwarring. Men schreef de fout toe aan een telefonisch mis verstand. „Waarom heeft u geloof gehecht aan een mededeeling van de afdeeling Vis seherijen?" vroeg men aan Buitenlandsche Zaken. Eerst om drie uur Maandagmiddag, toen de trein al was vertrokken kwam van het Gezantschap te Brussel bericht dat het Ge zantschap er in geslaagd was. ontheffing van de nieuwe bepaling te verkrijgen voor de reeds verzonden visch. Maar het bleef bij 40 cM. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de weg eens vis chhand elaars nu niet bepaald over louter rozen gaat en dat wat meer medewerking in den Haag bij de vele moei lijkheden, die men het hoofd heeft te bieden geen overdadige weelde zou zijn. ijzerversciieping. Het Zweedsche stoomschip Pat-ria is hier van Gent aangekomen om een hoeveelheid ijzer te laden bij de Hoogovens met be stemming naar Zweden. Kinderfeest IJmuiden-Oost. HET KONINGINNEFEEST. Een uitverkocht Stormvogels huis. gymnastiek, lampions en vuurwerk Na afloop van de kinderspelen die des morgens door de schoolkinderen op het ter rein van Stormvogels waren gehouden was er een heéle pauze in de feestelijkheden, ge durende welke pauze de jeugd zich ver maakte met het afsteken van een knalvuur werk in de straten. De vraag naar voetzoe kers, zevenklappers, „rotjes" enz. was zoo groot, dat de meeste winkeliers weldra door hun voorraad heen waren. In de Kennenierstraat kwam het door al deze drukte nog tot een botsing tusschen een jeugdig feestvierder en een wielrijder, die een staaf ijs in een ijsbus vervoerde. Geluk kig liep het incident nog al goed af. Er ging alleen een kleine hoeveelheid ruw ijs verlo ren en aangezien de ijsfabrieken toch al wei nig te doen hadden, had' dit nog z'n goede zijde. Tegen den avond' werd het weer zeer druk op straat. Het pubiiek begaï zich in grooten getale naar het Willemsplein waar eenige honderden turners en turnsters bijeenkomen voor het formeeren van een optocht. Een serenade aan den Commissaris van politie. Met Sam Vlessing and his band voorop toog de lange stoet om 7 uur op weg naar het terrein van Stormvogels. Men maakte echter, in afwijking van het programma een omweg langs den Wijk aan Zeeërweg, ten einde den Commissaris van politie een serenade te brengen ter gelegenheid van de door hem ontvangen koninklijke onderschei ding. Alhoewel het publiek hiervan niets wist kreeg men er al spoedig de lucht van en weldra was de woning van den nieuw be noemden ridder 't middelpunt van veder be langstelling. Concordia speelde eenige vroolijke mar- schen, terwijl de turners en turnsters onder leiding van hun directeur een défilé maakten Tijdens deze huldiging kwam ook burge meester Rambonnet den commissaris, die zich met z'n familie naar buiten had bege ven, gelukwenschen. Ook werd hij gecompli menteerd door het bestuur der Oranjever- eeniging „Wilhelmina" en door den directeur en den voorzitter van „Concordia". Na dit aardige intermezzo trok de stoet naar het terrein van Stormvogels, waar in middels reeds eenige honderden bezoekers aanwezig waren, welke honderden tot dui zenden aangroeiden. Toen dan ook de beide vereemgingen hun massa-oefeningen demonstreerden was het Stormvogels-huis zeker voller dan het ooit geweest is. Omstreeks half elf werd op de restanten van den Moerberg een aardig vuurwerk ont stoken, dat van het terrein van Stormvogels af zeer goed te zien was. Dat er een feestelijke stemming heerschte op het terrein, was niet het minst te dan ken aan het energieke optreden van „Con cordia", dat de eene schlager na den ander de lucht in blies., In verband met het vuurwerk was het opval lend stil in de Kanaalstraat. Toen het echter 12 uur had geslagen trokken de meeste feest vierenden huiswaarts. nen. Vier andere mededingers ontvingen een troostprijs. Het was den geheelen avond, natuurlijk niet het minst tijdens den optocht, bijzonder druk in de straten. Het weer heeft zich den geheelen dag uit stekend gehouden, alhoewel het er tegen den avond dreigend begon uit te zien. Na een klein buitje klaarde het echter, weer spoedig op en den geheelen avond bleef het droog. Het Kerkconcert in de Gereformeerde Kerk. Het ruime kerkgebouw was overvol, zoodat dit voor de commissie die dit concert organi seerde een goede aansporig is om op derge lijke feestdagen deze concerten te herhalen. De heer T. van Popta opende op de ge bruikelijke wijze en sprak een kort welkomst woord tot alle aanwezilgen. „Hallelujah" opende met „Neerlands Vlag" van Jan Bon- zet. Het koor zong dit werk, dat wij al meer dere malen van haar hoorden uitstekend. Hierna sprak Ds. Wesbonk een korte feest rede uit onder het motto: God, Nederland en Oranje, waarbij hij een blik wierp in het verleden, heden en toekomst. Mej. Dora Ver meer, mezzo-sopraan uit Haarlem, gaf twee nummers Komt zielen deze dag. van Bach en De wereld zingt Gods lof van Franek. Deze nummers werden schoon vertolkt. Het Chr. dubbel gemengd kwartet „Octavia" onder leiding van dirigent K. Brouwer Jr., zong daarna een tweetal liederen. Dit eerste openbare optreden is voor den jongen dirigent een succes geworden. Vooral het laatste nummer later nog gegeven, oogstte een levendig applaus. De heer A. de Jong, declamator, droeg en kele fragmenten uit „de Klokkenluider" voor, het bezoek van H. Majesteit aan de geteis terde streken in de watersnood in Noord Holland, de geestdriftige ovatie in den Haat tijdens 't revolutiegevaar om vervolgens met een schoon gedicht deze declamatie te be eindigen. Mej. Dora Vermeer gaf enkele nummers. .Hallelujah" liet zich nog eens hooren waarna met dankzegging door Dr. Wesbonk en gemeenschappelijk zingen van Gezang 48:6 dit welgeslaagd concert werd geëindigd, DE VIERING TE BEVERWIJK. Nadat de aubade en de kinderspelen in de morgenuren reeds veel feestgangers op de been hadden gebracht, trokken des namid dags ook de volksspelen groote belangstel ling. Op het gemeentelijk parkeerterrein aan de Baanstraat werd onder groote hilariteit het watersteekspel gehouden, terwijl aan de andere zijde van dit terrein 35 meisjes elkan der bekampten met ringsteken op rijwielen. Het watersteekspel, waaraan 58 jongens deel namen, had den volgenden uitslag; 1 A. Aar- denburg 2 A. Bruin, 3 W. Vessies, 4 J. Mul Inmiddels gaf „Tumlust" onder leiding van den heer B. J. W. Wleland Los op de weide voor „Scheybeeck" een turnuitvoering. Deze turnuitvoering, welke op hoog peil stond trok een groote menigte belangstellenden. Turnlust voerde een afwisselend pro gramma uit, waarmede zij veel succes oogstte. Met het organiseeren van. behendigheids - wedstrijden op motoren door leden van de Kennemer Motorclub bleek „Koninginnedag" een goede keuze te hebben gedaan. De be langstelling hiervoor was van de zijde van het publiek enorm groot. Aan den wedstrijd namen 25 motorrijders deel. De uitslag was: 1 J. Stuyvenbergen, 0 strafpunten, 1 minuut; K. Leguit, 5 strafpunten, 0.48 min.; 3 G. Grapendaal, 5 strafp., 0.54 min.; 4 F. Leyen, 5 strafp.. 0.55 min.; 5 K. Smit, 5 strafp., 0.58 min.; 6 J. v. d. Giessen, 5 strafp., 1.01 min.; J. Kruining, 5 strafp., 1.08 min. Des avonds tusschen 6 en 8 uur speelden Kennemers en V.S.V. in het gemeentelijk sportpark een voetbalwedstrijd, waarbij het V.S.V. na het spannenden en zeer sportleven strijd gelukte met 2—1 beslag te leggen op den uitgeloofden beker. Kennemers ontving een medaille, terwijl ook scheidsrechter Twisterling een herinnering aan dezen door hem onberispelijk geleiden wedstrijd ont ving. Burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten had voor dezen wedstrijd, die door eenige duizenden toeschouwers werd bijgewoond, den aftrao gedaan. Het programma vermeldde verder geen feestelijkheden, doch de Beverwijksche Harmoniekapel wist tot laat in den avond een enorme menschenmenigte met een straat concert op de been te houden. Verder trok ken de café's en de dancings veel bezoek, evenals de theaters, die cabaret- en bios coopvoorstellingen gaven. Tot laat in den avond duurde de pret voort, waarbij geen enkele wanklank werd vernomen. Het was weer een welgeslaagde Koninginnedag, waarop de organiseerende vereeniging met voldoening kan terugzien. De politie, versterkt door marechaussee en rijksveldwacht, heeft den geheelen dag on der leiding van Inspecteur W. M. Ragut op lofwaardige wijze voor de goede orde zorg gedragen. IJMUIDEN ned. reisvereeniging. De afd. Haariem van de Nederl. Reisver- eeniging ontvangt a.s. Zondag als gast- v-rouwe verschillende leden van andere af- deelingen op bezoek, met welke dan o.m. een autotocht naar hier gemaakt -zal wor den. Dienzelfden dag maakt de afd. Amsterdam dezer vereeniging een fietstocht naar hier om de sluizen te bezichtigen. geborgen. De Italiaansche bergingsschepen hebben nu reeds voor een waarde van 580.000 pd. st. uit het gezonken stoomschip Egypt geborgen wat meer dan de helft van de niet het schip verloren schat beteekent. een vlugge reis. Het Amerikaansche stoomschip Black Eagle heeft de reis van Rotterdam naar New York afgelegd in 91/2 dag. BEVERWIJK DE WERKVERSCHAFFING. het rijk geeft 75^ Naar wij vernemen heeft het Rijk zich thans bereid verklaard een bijdrage van 75 der, 5 W. Appel, 6 G. Grapendaal, 7 B. Jonge- pct te verleenen in de kosten der loonen bij O T, n rr -.n dg uityoering der havenwerken, die bij wijze van werkverschaffing zullen worden verricht. rie, 8 B. Withaar, 9 T. Kooiker, 10 W. Peere boom. Aan 9 deelnemers werden troostprij zen uitgereikt. Het ringrijden gaf den volgenden uitslag: 1 G. van Dorp, 2 Tr. Bakker, 3 Sj. Buys, 4 R. v. d. Lem, 5 M. Priester, 6 A. Middelbeek, 7 R. Admiraal, 8 A. du Pau, 9 G. Kuys, 10 J. Zweerfs, 11 L. Appel, 12 H. Pranger, 13 B. Michel, 14 Tr. van Balen, 15 T. de Ruyter. De prijzen voor de mooiste versierde rij wielen vïelen ten deel aan: 1. L. Appel, 2 G. van Dorp, 3 R. v. d. Lem, 4 Sj. Buys, 5 J de Boer 6 J. Zweeris, 7 A. Zonneveld. Na sfioop van 'oeiIe wedstrijden werden de prijzen in het veilingsgebouw „Centrum" uit gereikt. jubileum beverwijksche harmoniekapel. Op Vrijdag 16 Sept. zal de Beverwïjksch® Harmoniekapel, dirigent de heer H. W. Hof meester, haar twintigjarig bestaan herden ken. Des avonds zal de kapel, vergezeld door het jongenscorps, een muzikale wandeling door de gemeente maken, waaraan ook an dere vereenigingen met hare vaandels bij wijze van huldebetuiging kunnen deelnemen. Na afloop daarvan wordt in het repetitie lokaal in de Groenelaan een receptie gehou den. In IJuiden-Oost. Feest op het Stormvogelsterrein. Op de „Schapenweide" in het Heerenduin hebben de kinderen van de P. Vermeulen- school, de Emmaschool en de Julianaschool ('s morgens de kleintjes, 's middags die der 3 hoogste klassen) den dag doorgebracht met allerlei spelletjes, als zakloopen, eierloopen hardloopen met hindernissen enz. Zooals zich laat denken waren vele vaders en vooral moeders aanwezig, om mee te genieten van den feestdag op de mooie weide. „Juliana" zorgde hier op de gebruikelijke wijze voor de muziek. Het feest werd besloten met een lampion optocht. Daartoe hadden zich omstreeks 8 uur eenige honderden grooten en kleinen verzameld in de Prinsenstraat, waar de stoet opgesteld werd. In den stoet-, die een kleurige aanblik opleverde en waarin eenige honder den lampions werden meegedragen, waren voorts aanwezig eenige versierde rijwielen en autopeds. Voor deze laatste waren prijzen beschikbaar gesteld. Ds le prijs is toegekend aan Arie Bakker, versierde auto ped, 2e prijs Jopie Stegeman, versierde fiets 3e prijs Hendrik Hornstra, versierde fiets. Aangezien de jury moeite had met het toe kennen van den derden prijs, heeft zij beslo ten om eveneens aan het meisje de Best een derden prijs voor versierde fiets toe te ken- Zanghulde op het Velserduinplein.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1