Duitsche nota aan de Fransche regeering. het belangrijkste nieuws. ONDERSCHEIDINGEN. umuider courant DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BUD Hindenburg ant woordt Goering. Over de reorganisatie van de Rijksweer. Inhoud wordt heden in een Fransche kabinetszitting bekend gemaakt. Fransche pers ageert nu reeds tegen eventueele gelijkberechtigdheids eischen. Duitsch Nationale Rijksdagfractie tegen terug keer naar het parlementaire systeem. v D. meldde gisteren uit Parijs: De Parijsche avondbladen publiceerden o-isteren een Havasbericht, volgens hetwelk "het Fransche Ministerie van Buitenland- sche Zaken tijdens de afwezigheid van Mi nister-president Herriot een nota van de Duitsche regeering betreffende de kwestie van de reorganisatie van den Rijksweer heeft °heeft Dinsdagavond Herriot mede- deeling van de ontvangst der nota gedaan. Herriot. die zich aan boord van het Fransche oorlogschip „Minotaure" bevond, heeft ge- wel<rerd een verklaring af te leggen, alvo rens hem den tekst der nota was overhandigd Herriot schijnt van plan te zijn de nota heden Donderdag in een kabinetszitt-ing te bespreken. Het Havasbericht wordt door het Quai d'Orsay bevestigd. Men wijst er overi gens op, dat het hier betreft het hervatten van bepaalde door het aftreden var. Tardieu afgebroken diplomatieke onderhandelingen. Nog voor den inhoud van het Duitsche me morandum bekend was begonnen d<? Fran sche bladen reeds scherp te ageeren tegen de Duitsche gehjkgerechtigdheidseischen. Uit gaande van de veronderstelling, dat de Duitsche stap in den geest ligt van de mon delinge verklaringen en het laatste artikel van den rijksweerminister, richten de aan vallen zich tegen het Duitsche standpunt in zijn geheel. Herriot wordt bezworen een krachtig „Neen" te stellen tegenover de Duit sche eischen en zich niet te laten bewegen tot concessies op het gebied der militaire clausules van Versailles. Men verwijt den premier in Lausanne te tegemoetkomend te zijn geweest. De „Journaal" schrijft, dat de binnen- Jandsche politieke strijd tusschen nationaal socialisten en „militaristen" voor Frankrijk geen beteekenis heeft. Men zal beide Duitsche groepen steeds eensgezind vinden, wanneer het er om gaat storm te loopen tegen de mi litaire clausules, welker instandhouding de beste garantie voor den vrede vormt. In zijn artikel kondigt de rijksweerminister heel een voudig aan, dat Duitschland zijn rijksweer uit eigen machtsvolkomenheid zal vrij maken van de boeien van Versailles, Het is niet bij zonder verwonder lijk, dat veldmaarschalk von Hindenburg, generaal von Schleicher en kapitein von Papen in de allerlaatste plaats de oude Duitsche militaire macht weer wil len herstellen. Frankrijk is gewaarschuwd. Ook de „Temps" richt zich tegen de Duit sche regeering. De eischen zijn niet nieuw. De motiveering getuigt echter van de Prui sische arrogantie van de nieuwe heeren. Ge neraal von Schleicher doet alsof de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles niet meer bestaan. Wanneer de minister schrijft, dat Duitschland in de toekomst be reid is aan een ware ontwapening mede te verken, doch dat men niet te veel moet eischen van het geduld van het volk, dan voert hij zijn „trouwhartigheid" koelbloedig tot onbeschaamdheid op. Nader meldde V.D.: Het Quai d'Orsay heeft hedenavond een semi-officieel com muniqué gepubliceerd inzake de Duitsche nota over de reorganisatie van den Rijks weer, waarin het uit Engeland afkomstige Havasbericht bevestigd wordt. In het com muniqué wordt het volgende medegedeeld: Niet voor de eerste maal heeft het Duit sche rijk zich voor de den Rijksweer be treffende kwesties geïnteresseerd. In April van dit jaar heeft Rijkskanselier Bruening in dien zin stappen bij Tardieu, Mac Donald en Stimson gedaan. In Juli van dit jaar heeft rijkskanselier von Papen de kwestie nogmaals onder de oogen van Herriot ge bracht. De Fransche Minister-president ant woordde evenwel, dat hij zich op dit moment in geen geval met de kwestie wenschte bezig te houden. Eenige dagen geleden heeft het Rijk ge tracht via de pers de kwestie aan het rollen "te brengen en ten gunste van Duitschland te pleiten". Dinsdagavond heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken den Franschen Ge zant te Berlijn Francois Pincet een memo randum inzake den Rijksweer overhandigd Dit memorandum werd Woensdag op het Quai d'Orsay ontvangen. In dit korte communique zijn geen zake lijke bijzonderheden vervat. In politieke kringen neemt men aan. dat voor de op heden Donderdag te houden kabinetszitting en vóór den terugkeer van Herriot naar Parijs geen verdere bijzonderheden over den inhoud van het memorandum zullen worden medegedeeld. Van bevoegde Fransche zijde wordt nader verklaard, dat het Duitsche memorandum geen nota, maar een samenvatting is. De Fransche ambassadeur Francois Poncet heeft Dinsdag met den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath. een be spreking gehad over de kwestie der reor ganisatie van de rijksweer. In aansluiting op het onderhoud heeft von Neurath den am bassadeur het memorandum overhandigd, hetwelk Poncet tezamen met een eigen rap- Port aan den Quay d' Orsay heeft doen toe komen. Zoowel het Duitsche résumée als bet rapport van den ambassadeur zullen den premier in Cherbourg ter bestudeering geworden. De Matin" stelt in overeenstemming met de van officieele zijde aan de pers verstrek te verklaringen in het licht, dat het bij den Duitschen stap een poging betreft om de reeds in Genève tusschen Bruning, Tardieu Stimson en Macdonald aangevangen be sprekingen weer te hervatten. Rijkskanse lier von Papen heeft in Lausanne getracht den Franschen premier voor zijn plan be treffende een reorganisatie der rijksweer te winnen. Toen heeft Herriot echter duide lijk te verstaan gegeven, dat hij niet ge neigd was de vroeger aangeknoopte onder handelingen voort te zetten. Het betreft thans dus een nieuw initiatief van de rijks- regeering. In een artikel in den persdienst der Duitsch-Nationalen van de hand van den perschef Bresius heet het. dat vanzelfspre kend de Duitsch-Nationale vice-president van den Rijksdag Graf zou hebben deelge nomen aan het bezoek, hetwelk door het presidium van den Rijksdag bij von Hinden burg zou worden afgelegd. Hij zou echter en wel met goekeuring van de Duitsch-Nationale Rijksdag fractie niet meegegaan zijn met een eventueele poging van Goering, om den Rijks president tijdens dat bezoek politieke aan spraken op te dringen. Graf zal er bij het a.s. bezoek aan den Rijkspresident hetwelk te Berlijn zal plaats vinden, op wijzen dat de Duitsch-Nationalen niet de opvatting van Goering deelen, volgens welke de huidige Rijksdag een „groote tot werken in staat zijnde nationale meerderheid" heeft. De Duitsch-Nationalen zullen dan ook niet me dewerken aan eventueele stappen, waarbij men van het tegenwoordige systeem van een presidiaal kabinet zou teruggrijpen naar het parlementaire systeem. De Duitsch-Nationalen hebben ook bij de gehouden stemming in den Pruisischen Land dag van deze opvatting blijk gegeven, door tegen de motie van wantrouwen der Natio- naal-Socialisten, ingediend tegen den Rijks commissaris, waarvoor ook het Centrum en de linkerzijde hun stem uitbrachten, te stem men. Naar Wolff verneemt heeft rijkspresident von Hindenburg reeds op het telegram van van voorzitter van den Rijksdag Göring ge antwoord. De rijkspresident zegt Göring dank voor het voornemen, hem reeds thans te bezoeken. Hindenburg voegt er echter bij, dat hij in den loop van de volgende week weer te Berlijn aanwezig zal zijn, en hij ver zoekt het bezoek tot dan uit te stellen. WIELRENNEN. Duitschland. Von Papen verlangt het Saar- gebied weer in volledig bezit. Ter gelegenheid van het twaalfde congrrs van den Bond van Saarvereenigingen, welk congres op 11 September a.s. te Coblenz wordt jehouden, bevat de „Saarfreund" een artikel van dp hand van Rijkskanselier Von Papen, die o.a. schrijft: „Voor de eerste maal staat een Saarlander aan het hoofd der Rijksregeering. Ik behoef niet te verzekeren dat het kunstmatig door het Verdrag van Versailles opgeworpen Saar- probleem mij nooit uit de gedachte is. Ik ken het Saargebied uit eigen aanschouwing en zie in de Saarlanders mijn landslieden. Doen afgescheiden van het toeval dat het mijn ge boorteland is behoort het tot de voornaamste taak bij mijn ambt, om te zien naar de mo gelijkheden om het Saargebied spoedig' weer volledig in ons bezit te hebben. Dat het Saar gebied Duitsch is en Duitsch wil blijven heeft de bevolking in de afgeloopen dertien jaar van gedwongen afzondering van het vader land bewezen". Von Papen schrijft verder, dat de roep dei- bevolking niet langer in den wind kan wor den geslagen en niet meer vervalscht kan worden. De toenemende bekendheid van de ware stemming der bevolking doet de hoop groeien, dat het spoedig zal gelukken het willekeurig geschapen Saarproblee'm op zoo danige wijze uit den weg te ruimen, dat de wenschen van het geheele Duitsche volk er door in vervulling gaan. Vlagincidentin den Rijksdag Zooals reeds gemeld heeft de Duitsch Na tionale Rijksdagfractie-voorzitter dr. Ober- fohren den president, van den Rijksdag Gö ring verzocht, de zwart-rood-gouden vlag achter het standbeeld van ex-keizer Wilhelm in de wandelgang van den Rijksdag te willen verwijderen. Naar vernomen wordt heeft Göring er op ge antwoord dat er op het oogenblik geen aan leiding is om aan dit verzoek gevolg te ge ven. Göring herinnerde de Duitsch Nationa- len er aan. dat ook de Duitsch Nationale Rijksdagpresident Walraff eenige jaren ge leden de vlag niet heeft laten verwijderen. Britsdi'Iudïë. Geen deelneming der Sikhs aan een Ronde-Tafelconferentie. De organisatie der Sikhs heeft een resolu tie aangenomen, waarin zij den Sikhs ver biedt deel te nemen aan de derde Ronde-Ta- fel-conferentie of aan de werkzaamheden van onverschillig welke commissie, welke zich bezig houdt met het opstellen eener grond.- wet, aldus meldt Reuter uit Lahore. De Wereldkampioenschappen op den weg. Dc Hollandsche profs rijden schitterend. Binda Wereld kampioen. Bij de ama teurs wordt Martano (Italië) wereldkampioen. Slaats vijftiende en Willems moet moet opgeven. ROME, 31 Augustus (VJ>.) Heden wer den de wereldkampioenschappen wielren nen voortgezet met de wegwedstrijden voor amateurs en professionals. Zqoals verwacht werd toonden zoowel bij de amateurs als bij de profs de Italianen zich de sterksten en hebben de grootste triomphen behaald. De groote verrassing was heden het rijden van de Hollandsche profs Mogaert-, Valentyn en Braspenning. Met één slag hebben zij zich geschaard onder de sterkste wegrenners ter wereld en de plaatsen, die Valentyn en Braspenning innemen in het eindklassement bewijzen, dat zij op een schitterenden wed strijd kunnen terugzien. iDoch laat ons eerst beginnen met de amateurs. De amateurs moesten het traject van Castelli twee maal rijden, dus een afstand van twee maal ongeveer 68 K.M. Niet minder dan twee en dertig amateurs verschenen vanmorgen aan den start, welke 15 ver schillende landen vertegenwoordigden n.l. Italië, Zweden, Ootsenrijk, Denemarken, Duitschland, Engeland', Nederland met Slaats en Willems. België, Zwitserland, Polen. "Luxemburg, Frankrijk, Tsjecho Slo wakije en Joegoslavië. Onze amateur Willems was reeds in de eerste ronde gedwongen den strijd op te geven. In de nabijheid van Aricca kwam hij te vallen. Slaats hield intusschen moedig vol en ge durende de eerste ronde wist hij zich bij den kopgroep te plaaisen. Hij kon het tempo echter in de tweede ronde niet vol houden en zakte langzamerhand af. Hij slaagde er tenslotte nog in de 15e plaats te beletten. Zijn tijd bedroeg 4 uur 53 min. 1 sec., on geveer twintig minuten langer dan dien van den winnaar. De Italiaan Martano wist het wereld kampioenschap in den eindispurt te win nen. Dé uitslag van het wegkampioenschap der amateurs luidde: 1. en wereldkampioen. Martano (Italië) tijd 4 uur 33 min. 52.2 sec. 2. Egli (Zwitserland). 3. Chooque (Frankrijk) 4. Macchi (Italië) 5. Hein (Luxemburg). 6. Lohmann (Duitschland). De strijd der profs. Precies om 10 uur waren de profs ver trokken. 21 in totaal. De startvolgorde was Italië, België, Spanje, Engeland, Nederland, (met de renners Bogaert, Braspenning en Valentyn), Zwitserland, Luxemburg en Frankrijk. De beroepsrijders moeien drie maal het traject afleggen, in totaal dus ongeveer 205 K.M. In de eerste ronde werd dadelijk een straf tempo ingezet. Na 53 minuten bereikte het hoofdpeleton Ihet platasje Frascati. Hier hadden de Italiaan Bertoni en de Hollanders Valentyn en .Bogaert de leiding. De andere renners lagen toen ongeveer drie minuten achter. De Engelsehman Mills was reeds eerder uitgevallen. Intusschen werden de leiders bij Araccia weer door de anderen ingehaald, waarna het leidend peloton uit 11 renners bestond. Guerra had toen de leiding. Merkwaardig was, dat de Fransche cracks toen reeds kansloos waren. Magne en Godinat hadden flinken achterstand, terwijl Leducq n.b. reeds had moeten opgeven. Terug in Rome bestond het leidend pelet-on uit 12 renners waarbij Bogaert, Guerta en Valentyn, de leiding hadden. Het tempo van de tweede ronde was aan merkelijk minder vlug. Ob 12.10 uur begonnen, erriveerde het hoofdpeleton om 14.45 weer voor de tweede maal te Rome. Bertoni gaf den toon aan en trachtte telkens weg te spurten, waar door het veld nog al eens uit elkaar ge rukt werd. Toen voor de tweede maal de helling moest worden genomen leidden Guerra en Bertoni voor Magne en de schit terend rijdende Hollanders. Even later had Magne de leiding genomen die zich na de eerste ronde schitterend her steld had en zijn geheelen achterstand had ingcloopen. Op de tweede en derde plaats lagen Braspenning en Valentyn. Hadden de Hollanders in de eerste ronde vrijwel steeds de leiding gegeven aan het peleton, in de tweede ronde traden de Ita lianen reeds meer op den voorgornd, doch toen de derde ronde inging lagen onze Hollandsche renners nog in fraaie positie. Vooral het rijden van Valentyn dwong aller bewondering af, terwijl Braspenning zich uitstekend weerde. In de derde ronde zakten de Hollanders tenslotte, kon het ook anders, iets af. Voor al Binda en Berton reden schitterend en het was al spoedig 'bij de fish bekend, dat beide Italianen een belangrijken voorsprong hadden weten te nemen op de overige ren ners. Was de organisatie overal perfect in orde- bij de finish deugde er letterlijk niets van De Italiaansche toeschouwers waren zoo geestdriftig, dat zij alle afzetting omver liepen en zich bij de finish verzamelden. De persplaatsen werden ondersteboven ge- loopen en onder de grootst mogelijke ver warring stormden Binda en Bertoni op de finish af. Met slechts een wiellengte ver schil werd Binda wereldkampioen in den tijd van 7 uur 1 min. 23.2 sec. De tijden van de andere deelnemers wa ren door de groote wanorde bij de finish vrijwel niet te nemen. Vatenlyn kwam als zesde aan met slechts gering onderling ver schil met Braspenning. De tijd van Valentyn bedroeg 7 uur 3 min. 37.8 sec. Ook Bogaert bereikte de finish, doch we konden niet noteeren op welke, plaats. De uitslag luidde: 1. en wereldkampioen Binda (Italië) tijd 7 uur 1 min. 28.2 sec. 2. Bertoni (Italië) op een wiellengte. 20.6 sec. 3. Frantz (Luxemburg) tijd 7 uur 3 min 4. Montere (Spanje) tijd 7 uur 6 min. 43.4 sec. 5. Guerra (Italië) tij<i 7 uur 7 min. 37.2 sec. 6. Valentyn (Nederland) tijd 7 uur 8 min. 37.8 sec. 7. Braspenning (Nederland) 7 uur 3 min. 38 sec. 8. HaemerlLnck (België). Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: W. J. R. Dreesmann, directeur der Naam- looze Vennootschap Manu f acturen handel van Vroom en Dreesmann, te Amsterdam; prof. H. A. Kaag, te Tilburg, lid van de commissie tot het instellen van een onder zoek naar het prijsverloop van bepaalde ar tikelen; prof. dr. N. J. Polak, te Rotterdam, lid van de Commissie tot het instellen van een on derzoek naar het prijsverloop van bepaalde artikelen K. G. Pander, wonende te Wassenaar, lid der firma Pander en Zonen, te 's-Graven- hage; mr. J. W. Goedbloed, te Goes, secretaris van den Christel ijken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland (bij bevordering) tot. ridder in de Orde van Oranje-Nassau: ir. J. G. Tukker, Rijkspluimveeteeltconsu- lent, tevens directeur van het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt, te Beekbergen; J. A. Kasbevg, technisch ambtenaar bij de arbeidsinspectie, te 's-Gravenhage; mejuffrouw J. Hingst, directrice öer tuin bouwschool vooi meisjes van de Stichting „Huis te Land", te Rijswijk (Z.-H.) J. C. Penning, directeur der Coöperatieve Arnhemsche Melkinrichting en Zuivelfabriek te Arnhem; H. Hartlicb, bloemist, te Rotterdam. T. WatervLs, te 's-Gravenhage, directeur van den Centralen Accountantsdienst van den R.-K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond; C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent te Mid delburg; M. Tops. secretaris van den Limbuvgschen Land- en Tuinbouwbond. te Roermond. dr. J. Botke, leeraar aan de Middelbare Landbouwschool Gnmir^en: H. A. C. Poortman, te Diepenheim, voor zitter van de Coöperatieve Landbouwvereeni- ging „Weddehoen" en van de Coöperatieve Boerenleenbank „Kedingen"; P. M. Sneep, te Dinteloord. voorzitter van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw; A. M. L. Nühn, directeur der Naamlooze Vennootschan Tabaksindustrie voorheen Ge broeders Philips, te Maastricht; D. A. Slootmaekers, commisionnair, te Oos terhout; J. M. Ingen-I-Iousz, te Breda; B. J. H. C. Timmermans, schoenfabrikant, lid der firma Timmermans-vanTurenhout, te Waalwijk; A. C. van der Vliet, bankier, te Zïerikzee. A. Staverman. geneesheer bij de Naamlooze Vennootschap Koninklijke Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen; G. Amsing, eigenaar van een boekhandel en drukkerij, te Tholen; W. H. M. J. Smulders, lid van den raad van beheer der Naamlooze Vennootschap Utrechtsche Machinefabriek o.d Frans Smul ders, te Utrecht; E. Baarsma, directeur van de Naamlooze Vennootschap I-Iandelsvereeniging voorheen R. Baarsma. te Zwaagwesteinde, gemeente Dantumadeel; B. A. Schmidt, oudste directeur der Naam looze Vennootschap Tricotfabriek A. Schmidt en Zoon. te Wildervank; C. H. E. A. Bartel, wonende te Amsterdam, oudste directeur der Naamlooze Vennoot schap Maatschapnij tot Exploitatie van Hoe ren- en Kinderkleeding voorheen de firma Peek en Cloppenburg: R. Willemze, onderdirecteur van de Incns- sobank. N.V., te Amsterdam; F. Eikerbout, te Leiden, voorzitter van den Christelijken Metaalbewerkersbond in Neder land, lid van het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond; Joh. Karei, hoofdbestuurder van den Ne der] andschen Room sch-Katholieken Tabaks- bewerkersbond, te Eindhoven; M. Wolfsbergen, algemeen procuratiehou der bij de firma Lippmann, Rosenthal en Co.. te Amsterdam; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: Pangeran Aömati Ario Koesoemo Joedo. lid van den Rand van Nederlanch-Ind mr. P. J. M. Verheijen, procureur-generaal bij het Hooggerechtshof; mr. dr. G. G. van But-tm^ha Wichers, pre sident van de Javasehe Bank; P. R. W. van Gesseler Verschuir, Gouver neur van Jogjakarta: A. H. Philips, hoofdambtenaar met buiten landsch verlof. 11. Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden H. E. K. E7*rman. Gouverneur der Oost kust van Sumatra; professor dr. C. D. de Langen, hoogleeraar aan de Geneeskundige Hoogeschool met ver lof; L. J. Harmsen. oud-directeur van de Nill- maatschappij. lid van het bestuur over de Protestantse!)e Kerken; mr. dr. J. A. M. van Buuren, directeur der Burgerlijke Openbare Werken; R. Schuursma, generaal-majoor, inspecteur der artillerie; V. L. Slors, directeur van de pensioen fondsen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren; zijn bevorderd: tot officier in de orde van Oranje- Nassau: J, H. B. Kuneman, resident van Priangan; J. van Duyn, gepensionneerd inspecteur bij den dienst der in- en uitvoerrechten en ac cijnzen; L. Droogleever Fortuyn, consul-generaal der Nederlanden te Parijs; zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: mr. R. A. A. Fruin, lid van het College van Gedelegeerden van den Volksraad; Raden Adipati Aria Wiranata Koesoema, lid van het College van Gedelegeerden van den Volksraad: P van Werdt, chef van de Arbeidsinspectie voor de Buitengewesten; mr. B. Th. A. Westerouen van Meeteren, thesaurier-generaal; ir. A. M. Harthoorn, tijdelijk waarnemend insnecteur bij de Generale Thesaurie: H. A. W. Ch. de Haze Winkelman, onder directeur van het Departement van Binnen- landsch Bestuur; J. C. Brinks. Nederlandsch-Indisch hoofd ambtenaar met buitenlandsch verlof, laat stelijk resident van Semarang; J. C. de Vos, resident ter beschikking van den Gouverneur van West-Java; A. Oranje. Nederlandsch-Indisch hoofd ambtenaar met bin'tenlanclsch verlof, laatste lijk assistent-resident der Westkust van Atjeh; Pangeran Ario Mangkoekoesoemo, luite nant-kolonel bij den generalen staf. adiu- dant in buitengewonen dienst van den Gou- vereur-Generaal (het versiersel met de zwaarden) Raden Adipati Ario Nitiadinlngrat, regent van Soerabaja; Anak Agoeng van Gianjar; Het geval-Clara. Ook in het geval-Clara is weer gebleken, dat de mensch meer kan verdragen dan hij zelf verwacht. De crisis toont dit telkens aan. In het groot, en in het klein. Het feit, dat de communiste Clara Zetkin als oudste lid de Rijksdagzitting moest openen, mag dan nog wel tot de kleine gebeurtenissen worden gerekend, ondanks het schrikkelijke misbaar dat er tevoren over gemaakt is, en de vele intercssante(?> berichten over de vraag .of die arme oude vrouw al dan niet te ziek was om op het podium te klimmen en een communistische propaganda-rede te houden van het genre, dat de heele wereld langzamerhand tot meer-dan-vervelens toe heeft aangehoord. De Duitsche Rijksdag is, klaarblijkelijk on der den invloed van de overweging dat de Nazis geen ontbinding willen en tenslotte toch wel met het Centrum zullen samenwer ken, tegen Clara bestand gebleken. In stilte, zonder een enkele interruptie, is zij aange hoord. Binnen een half uur had met den Hitleriaan Göring, van beroep aviateur, tot voorzitter gekozen en was het heele geval- Clara, als een reeds-geluwde storm in een glas water, afgeloopen. Voor Duitschland's reputatie is dit ook een goede oplossing van de zaak. Was er weer een geweldig spektakel losgebarsten, dan zou dat een aller treur igsten indruk in de gansche wereld hebben ge maakt. Aan een vrouw, en vooral aan een zieke oude vrouw, o£ zij communiste is of niet, is men hoffelijkheid verschuldigd. U moogt dat ouderwetsch vinden ik houd aan deze ouderwetsche opvatting toch maar liever koppig vast, en dat nog wel in de overtuiging, dat de wereld te dezen opzichte niet is veranderd. Natuurlijk is voor de communisten dit kalme verloop van zaken niet bepaald een meevaller. Evenmin zullen zij tevreden zijn over de iedere week merkbaarder wordende economische herleving, die niet bepaald in hun schema past. Waarop berust die herleving? Geen eco noom kan haar verklaren. Feiten die haar rechtvaardigen zouden ontbreken totaal. Het raadsel der massapsychologie schijnt den toestand weer geheel te beheerschen. He™ is een feit dat althans de effectenmarkt in de laatste maanden een zeer belangrijke en vrij constante stijging te zien geeft. Het is een veel belangrijker feit, dat de gewoonte-van- pessimisme afgedaan schijnt te hebben. Eea optimistischer stemming is gaan groeien. Hoe? Waar? Op welk oogenblik is het- keer punt. bereikt? Men weet het niet. Er kan slechts naar gegist worden. Tenslotte is er van de verschrikkelijke oorlogs- en revolutie rampen, ons jarenlang door onze knapste pessimisten voorgespiegeld, geen enkele wer kelijkheid geworden, op dit moment schijnen zij afgewend. Het Is alsof de wereld er ge noeg van heeft gekregen, zich te laten bang maken met groote oorlogen in het Verre Oos ten, communistische zondvloeden over Euro pa en verschrikkelijke explosies in Duitsch land. Niets van dit alles is bewaarheid. Toen de alarmkraaiers er data voor gingen vast stellen, gebeurde er heelemaal niets meer. Men kan niet steeds in angst blijven verkee'- ren voor dingen die misschien wel eens zou den kunnen gebeuren, en goudstukken in kousen verzamelen (met de vrees er bij. dat ook het goud zijn waarde zou verliezen als :1e gouden standaard overal mocht worden afgeschaft) De mode van de angst raakt voorbij, en dit markeert het passaeren van het crisis-laagte- punt. Maar de groote constructieve maatregelen moeten nog alle genomen worden. De hervat ting van de Ontwapeningsconferentie zal tot daden dienen te leiden, de tariefmuren zullen moeten vallen. De kans daarop neemt toe naarmate de angst vermindert. Bewapening en protectie zijn directe uitvloeisels van angst. Nuchter besef van de werkelijkheid hetzelfde nuchtere besef waarin het geval- Clara zich tenslotte heeft afgespeeld zal moeten leiden tot den uitweg die in de po litiek tenslotte altijd wel bewandeld moet worden. Ook in dezen toestand: omdat er geen andere is, omdat de wereld niet lean voortgaan in crisis en in zwartgalligheid te leven, en omdat Europa duidelijk genoeg getoond heeft dat het 't alternatief dat voor Rusland aanvaardbaar was, weigert R. P. mr. A van Gennep, wethouder der ge meente Soerabal a monseigneur W. Bouma. Apostolisch pre fect van Bangka. Billïton en den Rïouw-Ar- chioel. met buitenlandsch verlof: C. Hartogh, inspecteur van het r-rüjëfoaar onderwijs, met buitenlandsch verlof: D. G. van der Pijl, gepensionneerd Neder landsch-Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk inspecteur van het Westersch lager onder wijs; G. C. Janssen, gener.slonneei'd Neder landsch-Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk inspecteur van het inlandsch onderwijs; F. H. V. Middelaer, onderdirecteur van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel; R. A. Kerkhoven, hoofdadministrateur van de onderneming Malabar; R. Mac Gillavry, vertegenwoordiger der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Han delszaken, te Soerabaja: ir. A. C. de Jongh. hoofd van den Opspo ringsdienst van den Mijnbouw; J. J. Roeloffs Valk. hoofdambtenaar met buitenlandsch verlof, laatstelijk hoofd van den dienst der zoutregie; MOLLISON ZWICHT. Móllison. LONDEN, 31 Augustus. (V. D.) De Britsche Oceaanvlieger Mollison heeft zijn Oceaan- vlucht in tegengestelde richting opgegeven. Ngoerah Agoeng, bestuurder Hij heeft het besluit genomen Zaterdag a.s. met de boot naar Engeland terug te keeren.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5