DE VIERDE MAN LLOYD GEORGE OVER OTTAWA. een zwager steekt den ander dood. luchtballon op het ijssel- meer gedaald. span paarden in gedeelten op hol. verlaten kano op zee gevonden. Zeg het met bloemen. kardinaal van rossum's lijk overgebracht. huwelijken. millioenenzwendel te hamburg. een sportpaleis te amsterdam. de dactylofoon. jjMUIDER COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 „Ceschacher aan den huiselijken haard." (Van onzen Londenschen correspondent.) -n correspondent van den Manchester ritardian heelt Lloyd George opgezocht in n landhuis in Churt en heeft hem ge- aaed naar zijn meening over den uitslag n de economische rijksconferentie te Otta- va De oude liberale leider meende, dat de ^voleen voor Engeland van de verbintenis- welke de Britsche delegatie in Ottawa had ernstig en onberekenbaar ïrntectionistisch land", zeide Lloyd George, maar wanneer de wereldwelvaart terug- irAprt zal Engeland zijn deel niet krijgen. Met vrijhandel zijn wij tachtig jaar welvarend ffpweesfc «n onze handel is geheel op Vrij handel ingesteld. Het zal lang duren, voor at de ingewikkelde handelsorganisatie van fet land zich zal hebben aangepast aan het nieuwe systeem. Lloyd George schilderde verder in het on derhoud het onberekenbaar effect van Pro fetie op bot bedrijf der havensteden. Men hXefte niet, zeide hij, dat een derde deel van ]o bevolking van het land in havensteden woonde. Indien de Londensche havens ge- ïoten moesten worden wegens gebrek aan invoerbandel zou de bevolking slinken tot twee of drie millioen. Onder Vrijhandel had Engeland ruime in- en uitvoeren en daarom altijd vrachten voor zijn koopvaardijvloot; fün vrachtvaart kon toen economischer zijn dan die van andere landen. Onder Protectie andere handelsbeperkingen verdween dit voordeel. Het volle effect van de nieuwe han delspolitiek zou eerst over een paar jaar merkbaar worden; dan zou men leeren in zien hoeveel men had verloten. Op een vraag van den correspondent of Llyod George meende dat de Liberale mi nisters nu werkelijk in verzet zouden ko men tegen de protectionistische maatrege len, welke de uitkomsten van Ottawa zouden eischeii, antwoordde de toovenaar van Wales dat de ervaringen van de laatste twaalf maanden hadden geleerd dat van de Liberale ministers geen ernstigen strijd tegen het pro tectionistisch drijven van de meerderheid van hun collega's kon worden verwacht. „Zij stel len steeds hun verzet uit", betoogde Lloyd George, „totdat er iets anders zal gebeuren. Eerst "wachtten zij af of de regeering een al gemeen beschermend tarief zou instellen. Toen dat gebeurde vonden zij het 10 per cents tarief niet de moeite waard om over te kibbelen. Nu zijn de permanente algemee- ne tarieven al opgeloopen. tot 30 percent maar de liberalen hebben het geslikt. Toen werd ons weer gevraagd Ottawa af te wach ten. Indien daar van Engeland zou worden gevergd dat het voedselbelastingen zou gaan heffen, zouden de Liberale ministers zeker in verzet komen. Maar ik kan het niet zien ge beuren. Nu moeten wij weer afwachten of de prijzen van brood en yleeseh omhoog zul len gaan. En dan moeten wij weer wachten op de economische wereldconferentie". Al dus Lloyd George. Zijn conclusie was, dat Vrijhandelaars hun eigen strijd moesten strijden zonder op den bijstand der Liberale ministers te rekenen. Hij veroordeelde de gansche Ottawa-conferentie als .„schacheren aan den huiselijken haard, dat niet bevor derlijk was voor vrede in de familie." A. K. v. R. TWIST OVER EEN FAMILIE- AANGELEGENHEID. Tusschen twee zwagers te Rotterdam be stond al geruimen tijd een veete over een familie-aangelegenheid. Woensdagochtend kwamen de twee man nen elkaar in de Rotterdamsche straat te Rotterdam tegen. De een, een 41-jarige zeeman, schijnt den ander, een 39-jarigen koopman, getart te hebben. Er is toen een hevige woordenwis seling ontstaan, die zeer abrupt werd afge broken doordat de koopman plotseling een dolkmes uit zijn zak haalde, waarmee hij zijn zwager a bout portant een steek in de borst toebracht. Het mes trof dezen in de hartstreek. De man zakte in elkaar. Hij moet bijna onmid- i delüjk overleden zijn. De dader heeft zich onmiddellijk na het plegen van den aanslag uit de voeten ge maakt. Het publiek heeft niet zoo gauw be merkt wat er aan de 'hand was en de vlucht van den dader niet kunnen voorkomen. Het heeft den G. G. D. gewaarschuwd, die het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft overgebracht. Daar zal de sectie plaats vinden. De dader heeft zich wat later in den och tend op het politiebureau aan de Meerman straat gemeld en bij een voorloopig verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Hij is in bewaring gesteld. UITGEPUTTE LUCHTSCHIPPER TIJDIG OPGEPIKT. Woensdagavond rapporteerde kapitein B. de Jong van de Sint Martinboot, die te Lemmer binnen kwam, dat hij een ballonvaarder had opgepikt, die tusschen Marken en Urk rond dreef. Het was de heer Van Sommeren uit Brussel, die ter gelegenheid van het Ko- ninginnefeest in het Amsterdamsche Stadion was opgestegen. Hij was in de richting van het IJselmeer afgdreven en op het water neergekomen. In vrijwel uitgeputten toestand werd hij door genoemden kapitein aange troffen en aan boord genomen. Inmiddels is de heer Van S. per nachtboot weer naar Amsterdam vertrokken, terwijl de ballon per zelfde gelegenheid naar Amsterdam isver voerd. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 35) Op het portaal hield de hoofdinspecteur opnieuw halt, Sanders en den rechercheur gelegenheid gevend zich aan zijn zijde te scharen. Een flauw lichtschijnsel dat door een kier van de deur naar buiten viel, bewees dat zich in de achterkamer menschen be vonden en toen. Sanders een oogenblik scherp luisterde, drong ook het geroes van stemmen tot hem door. Hij stelde vast, dat deze stemmen onmo gelijk afkomstig konden zijn van lieden die zich onmiddellijk achter de deur in het ver trek bevonden en ook de hoofdinspecteur scheen er zoo over te denken, want na een korte aarzeling haalde deze een revolver te voorschijn welk voorbeeld oogenblikkelijk door de beide anderen werd nagevolgd en oraaide voorzichtig de knop van de deur om. Over den schouder van den hoofd inspecteur heen keek Sanders in een een voudig gemeubileerd vertrek, waarin het licht doordrong van een aangrenzende ka mer. Zachte voetstappen op de trap bewe zen, dat de mannen, waarvan de rechercheur gesproken had, hen volgden en dit scheen voor den hoofdinspecteur het sein te zijn zich door de nauwe opening naar binnen te eegeven. Sanders en de rechercheur volgden nem op den voet. Zorgvuldig langs den muur loopend, zóó, dat men. hen vanuit het andere Op weg naar de parade geschrokken SOLDAAT DOOR STUK GESCHUT OVERREDEN. Woensdagmorgen te half tien is in Den Haag aan den 21 jarigen soldaat C. van Vliet van het 2e Regiment Veld-Artillerie le Bat terij, een ongeluk overkomen, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Deze soldaat zat op een van de zes paar den, gespannen voor een stuk geschut, dat zich naar de parade begaf. Ter hoogte van de Delistraat, bij het afrijden van de helling daar ter plaatse, kwam uit tegenovergestelde richting een auto aanrijden. De paarden voor een der stukken werden schichtig. De be stuurder van den auto, zulks bemerkend, vluchtte uit den wagen, die op den rijweg bleef staan. Inderdaad sloegen de paarden op hol, botsten daarbij tegen de auto op, waarbij Van Vliet kwam te vallen en het voorstuk over het lichaam kreeg. Onmiddellijk bracht men de paarden tot staan en vervoerde men het geschut, waar- vertrek niet kon zien, vervolgden de drie mannen hun weg door de kamer. Het volgende oogenblik klonk een kort „Handen omhoog" en werden drie revolvers op een zestal mannen gericht, die, rond een mahoniehouten tafel gezeten, zoozeer in hun kaartspel verdiept waren, dat het eenigen tijd duurde alvorens aan dit bevel gevolg werd gegeven. Eerst na een tweede dreige ment gingen de armen automatisch omhoog, maar nauwelijks waren de overrompelden van de eerste schrik bekomen of een van hen draaide zich plotseling om en trachtte door een deur, welke zich onmiddellijk achter hem bevond, een goed heenkomen te zoeken. Het bleef echter bij een poging, want nog had hij de deur niet geheel geopend, of er klonk een schot en met een vloek liet de man zich op den grond vallen. „Het schijnt, dat jullie me niet allemaal verstaan hebben", zei de hoofdinspecteur, die het schot gelost had laconiek. „Als ik bevel geef de handen omhoog te steken be- teekent dat niet dat je een poging moet doen om te ontvluchten. Dat onvoorzichtige heer schap is zeker nog een nieuweling". „Wat met nit kann andere mot mer lote schlendere", antwoordde een der man nen in plat Düsseldorfsch dialect, met een grijns. „Zoo mag ik 't liever hooren", meende de hoofdinspecteur, die zich, terwijl de in middels eveneens binnengekomen recher cheurs de gevangenen de handboeien aan legden, van den toestand van dén gewonde op de hoogte stelde. De man bleek een schot door het rechterbeen te hebben gekregen en kreunde van pijn. Geen zijner kameraden scheen zich echter om hem te bekommeren; allen hadden genoeg met zichzelf te doen, al trachtten zij dan ook door een onver schillige houding den indruk te wekken, dat hun deze overval volkomen koud liet. „En waaraan hebben we de eer van dit bezoek te danken?" informeerde de man, die zooeven van zijn berusting blijk had gege ven, maar nu toch wel iets meer scheen te willen weten. van een viertal paarden werd afgespannen, naar de Riouwstraat. Van Vliet werd per ziekenauto naar het militair Hospitaal over gebracht, waar hem onmiddellijk genees kundige hulp werd verleend. Het bleek dat hij een sleutelbeen had gebroken en eenige ontvellingen aan den rug had bekomen. Zijn toestand was gisteren middag zeer gunstig. Evenwel, nauwelijks na het afrijden sloe gen ook de twee paarden die nog voor het geschut in de Riouwstraat stonden op hol. In volle vaart renden de dieren door de Riouwstraat, links de Bankastraat in en ver volgden hun weg over de Laan Copes, waar zij tegen een boom opbotsten, en daardoor tot staan werden gebracht. Doordat een wacht meester te paard voor de hollende paarden uitreed, om het verkeer en de voetgangers op het dreigend gevaar attent te maken, konden verdere ongelukken worden voorkomen. OPGEPIKT DOOR DE „PRINSES JULIANA". Woensdagmiddag heeft de schipper van het Instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, op de Noordzee dwars van Scheve- ningen drijvende gevonden een vermoedelijk Duitsche zeekano met luchtkasten, gemerkt O. B. G. 1714. De „Prinses Juliana" heeft de kano Woensdagavond te Amsterdam binnenge bracht. (De groep Bloemisterij uit den Ned. Tuinbouwraad doet een dringend beroep op het publiek om zooveel mogelijk bloemen te koopen, daar dit bedrijf er slecht voor staat). Zeg het nog veel meer met bloemen, Spreek de schoone bloementaal, Vragen dringend de bloemisten, Want ons vak wordt leelijk schraal. Onze export is verminderd En we moeten ze toch kwijt, Koop dus bloemen, want zij brengen Kleur en geur In dezen tijd. Ach, helaas is die verzuchting Dezer dagen zeer gewoon, Heel de industrie en handel Spreken in denzelfden toon; Koop meer ditten en meer datten,, Want het gaat ons bitter slecht, Koop wat meer, dat wij verkoopen En de zaak komt weer terecht. 't Is een simpele remedie Voor de zorg in elk bedrijf, Als het zoo is op te lossen, Heeft'de crisis niets om Jt lijf. O, ik gun het den bloemisten, Zooals allen, o zoo graag, Dat er weer een nieuwe vraag komt, Als een antwoord op hun vraag; Zeg het nog veel meer met bloemen, 'k Sluit mij bij die bede aan, Want speciaal de bloemenhandel Kan alleen van bloei bestaan. P. GASUS. „Ik neem het jullie niet kwalijk, dat je zoo met de deur in huis komt vallen", liet hij er, niet zonder galgenhumor, op volgen, „maar 't was me wel zoo lief geweest, als je nog een paar minuten gewacht had. Ik heb namelijk, voor het eerst sinds weken, vier azen in m'n handen. Kijk maar!" De man hief z'n geboeide armen omhoog en inderdaad bleek hij de kaarten, waarbij vier azen, nog steeds in zijn handen te hou den. 't Is eigenlijk niet meer dan billijk, dat we dit spelletje nog even uitspelen", liet hij er op volgen, toen van de zijde der aanwezige politiemacht slechts een glimlach als ant woord kwam. „1-Iet spijt me, dat we zoo'n ongelegen mo ment hebben uitgekozen", zei de hoofd inspecteur eindelijk, zich uitsluitend tot den woordvoerder van het zestal wendend. „En wat je eerste vraag betreft, ik zou daarop kunnen antwoorden dat we twee Hollanders zoeken, die in dit huis gevangen worden ge houden, maar ik ben bang, dat je ons daar over toch niet zult kunnen inlichten". De man haalde de schouders op. „Hollanders? Hier in onze villaMij niets van bekend!" „Ja, dat vreesde ik al", bekende de politie man op denzelfden effen toon als de ander. Maar deze gaf zich nog niet gewonnen. „Introducties zijn in onze sociëteit niet toegestaan, weet u. We hebben al genoeg met ons zelf te doen. En dan nog wel Hol landers Nee, zoover reiken onze rela ties niet De hoofdinspecteur vond, dat het onder houd nu lang genoeg geduurd had. „Breng de heeren maar weg", beval hij de aanwezige rechercheurs, die glimlachend hadden toegehoord. „Meneer Sanders en ik zullen intusschen eens zien, of we zijn land- genooten kunnen ontdekken". Het gezelschap vertrok naar de in een zij straat gereedstaande politie-auto's, terwijl de beide inspecteurs hun onderzoek op de zelfde étage begonnen. Hier bleken zich nog een drietal kamers IN MAASTRICHT'S SERVAASKERK OP DE BAAR. te bevinden, welke echter alle gesloten wa ren, zoodat de loopcr van den hoofdinspec teur er weer bij te pas moest komen. Een der vertrekken bleek ingericht als slaapka mer voor vier personen. Langs de muren stonden althans vier ouderwetsche ledikan ten met groote dekbedden, doch nergens was een levend wezen te ontdekken. Op het por taal van de tweede étage bevonden zich eveneens vier deuren. Er heerschte hier een Egyptische duisternis, daar het raam, dat op de straat uitzag, met een luik was geblin deerd. Een electrische zaklantaarn wierp echter al spoedig een sterke lichtbundel op het slot van de eerste der vier deuren en juist wilde de hoofdinspecteur zijn looper hierin steken, toen vanuit de tegenover liggende kamer een licht gerucht tot hem doordrong. „Ik geloof, dat we daar moeten zijn", zei Sanders, die zich bij het vernemen van het geluid onmiddellijk had omgedraaid. De hoofdinspecteur scheen er ook zoo over te denken en een minuut later speelde het licht van de zaklantaarn langs de muren van een ongemeubileerd vertrek tot het bleef rusten op den verst verwijderden hoek, waarin twee gedaanten op een matras lagen uitgestrekt. Twee paar oogen, die niets vermochten te onderscheiden, knipperden in het felle licht van de lantaarn. „Hallo, Miel", zei Sanders, die in een der beide mannen onmiddellijk den reporter her kende en nu snel op dezen toetrad. „Goe den avond, meneer Evertsen; 't was me een lief ding waard geweest, onder gunstiger omstandigheden met u kennis te kunnen maken. Hoe is 't? Allebei nog gezond?" „Als je me hier die touwtjes nu eens los maakt, zal ik me zeker heel wat behagelijker voelen", antwoordde Wils met een pijnlijk verwrongen gezicht. De hoofdinspecteur was nu ook naderbij gekomen en een oogenblik later waren beiden van de touwen, die hen om beenen en rmen waren gebonden, bevrijd. Wils trachtte overeind te krabbelen, maar de chloroform bleek nog niet geheel te zijn ^uitgewerkt en een gevoel van duizeligheid IN AMERIKA EN JAPAN. noodzaakte hem weer te gaan zitten. Recher cheur Evertsen was er beter aan toe. Hij maakte zooveel diepe kniebuigingen en zwaai de zoo vervaarlijk met zijn armen, dat het leek, alsof hij zich oefende voor een of an dere turndemonstratle. „Ziezoo", zei hij eindelijk, zich tot Sanders wendend en dezen de hand reikend, „nu ben ik wee'r geheel tot uw dienst. Rechercheur Evertsen uit Arnhem. Ook de inspecteur maakte zich nu bekend, maar voegde er lachend aan toe, dat de an der hem, door zich te laten opsluiten, voor loopig den laatsten dienst had bewezen. „Overigens hebt u het aan u zelf te danken, dat we u weer zoo spoedig konden bevrij den", zoo besloot hij, „want ais we uw briefje in hotel Zweibriickenhof niet hadden ont vangen, zouden we waarschijnlijk nu nog niet van het bestaan van het perceel Alte Jakobstrasse 13 op de hoogte zijn geweest". Het was eindelijk de hoofdinspecteur, die er de heeren op wees, dat er in Düsseldorf comfortabeler inrichtingen te vinden waren om het onderhoud voort te zetten dan een leeg vertrek van een nu onbewoond huis in een beruchte wijk. Wils voelde zich nu in zooverre hersteld, dat hij, gesteund door Sanders, althans in staat was de beide trappen van het perceel af te strompelen. Buiten wachtte een politie auto, welke de drie Hollanders in snelle vaart naar Hotel Eden bracht. Hier namen zij voor loopig afscheid van den hoofdinspecteur, die toezegde hun er onmiddellijk van in kennis te zullen stellen, wanneer met het verhoor van de arrestanten zou worden begonnen". Een kwartier later had Sanders een lang telefoongesprek met het hoofdbureau van po litie te Amsterdam, terwijl Wils en Evertsen in een verkwikkende slaap vergetelheid trachtten te vinden van de, ir- het pand aan de Alte Jakobstrasse doorgestane emoties. (Wordt vervolgd^ Naar men aan de Maasbode mededeelt zal de secretaris van Kardinaal van Rossum Pater dr. Lijdsman zich in den loop der volgende week naar Rome begeven om het geestelijk testament, dat zich daar bevindt te openen. Onder de bewijzen van deelneming is er ook een van den minister van Justitie. Naar het blad verder verneemt, zullen Zaterdag bij de begrafenis behalve de reeds eerder vermelde hoogwaardigheids^?! ee- ders nog aanwezig zijn het geheele Neder - landsche Episcopaat, voorts Mgr. Brems uit Denemarken, mgr. Muller van Zweden, Mgr. Heylen, bisschop van Namen met zijn secre taris den Hoogeerw. heer Tharc. Bootsma en Mgr. Biermans, algemeen Overste der St. Jossphcongregatie van Mill Hill. Aan het klooster, te Wittem is bericht ontvangen, dat Z. Em. Kardinaal Lhond, primaat van Polen, op het "laatste moment verhinderd werd den pleohtigen uit vaartdienst bij te wonen. De overbrenging van het stoffelijk over schot, in vol ornaat gekleed naai- de Sint Servaaskerk is Woensdag met grooten luister geschied. Behalve tal van kerkelijke autori teiten waren ook veel wereldlijke autori teiten aanwezig, waaronder de commissaris der koningin. Om zes uur zette de lijkstoet zich in be weging. Voorop ging de koningssLmdaard, het Kruis, dan volgden tal van koorknapen in rouwgewaad en vervolgens een groote menigte seculiere en reguliere geestelijken van de kerken en kloosters der stad allen in toog met superpli. De kerkelijke autoriteiten -an alle lich tingen in Amerika zijn een voor onze gevoe lens even lofwaardige als begrijpelijke actie begonnen tegen de neiging van steeds meer Amerikanen (zij het nog een 'eer gering aantal in het geheel) om hun huwelijk op de een of andere excentrieke wijze te laten vol trekken. Het spreekt vanzelf dat, wanneer een dergelijke steen eenmaal aan het rollen is, de dwaasheid van kwaad tot erger gaat. Er zijn huwelijken voltrokken in de lucht in een vliegmachine of ballon, in een duiker klok onder water, in de takken van een boom en op nog tal van andere ongewone plaatsen, die misschien een ongezonde sen satiezucht bevredigen en als souvenir voor dwazen dierbaar kunnen zijn, maar die de plechtigheid van de huwelijksvoltrekking in algemeenen zin bespotten. Juist nu men in Amerika moeite doet om van deze ziekte bevrijd te worden, blijkt de infectie te zijn overgeslagen naar Japan, waar onlangs ook al een huwelijk is voltrokken in een vliegmachine op 4000 Meter hoogte. Toch dient erkend te worden, dat aan deze navol ging nog wel een „hoogere" gedachte ten grondslag lag. Het toestel vloog namelijk bo ven Japan's heiligen berg de Fujii Yama en het jonge paar is oprecht overtuigd dat het ceremonieel in deze omstandigheden hun hu we l ij ksgeluk ve rzeker t. Maar wij houden ons liever aan de theorie dat de mensch zich niet te hoog moet ver heffen, ook niet, vooral niet, op zijn huwe lijksdag. NEDERLANDER BRACHT EFFECTEN MEE. HAMBURG, 1 Sept. (V.D.) Nadat de recherche te Hamburg gisteren een effecten- zwendel ten bedrage van 200.000 Mark wist op het spoor te komen, zag zij heden kans een millioenen-affaire te ontdekken. De Hamburgsche recherche arresteerde een koopman, die samen met een bankier en een Nederlander verschillende bedragen had ge smokkeld en daarmede overtredingen had begaan. De Nederlander had de effecten uit Nederland meegebracht en het wisselbedrag naar het buitenland gesmokkeld De betrok ken bankier was reeds in het begin van dit jaar wegens deviezenzwendel gearresteerd. De Nederlander is voortvluchtig. WIELERBAAN IN HET R. A. I.-GEBOUW. De hoofdstad den geweest. r Quito is de laatste dagen het tooneel van'heftige ongeregeldhe- is afgebeeld een fraai gedeelte van de stad, het Onafhanke lijkheidsplein. AMSTERDAM, 1 September. Naar wij vernemen zijn er gedurende 1931 onder handelingen gevoerd tot het oprichten van e,n Sportgebouw te Amsterdam. Deze onder handelingen hebben thans tot een resultaat geleid. Wij vernemen, dat in het R.A.L-ge bouw binnenkort een wielerbaan zal wor den gebouwd, welke zooals de meeste banen 166 2/3 Meter lang is, zoodat 6 ronden K.M. bedragen. Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort met de werkzaamheden aan te vangen. Be halve de baan zullen tribunes met pl.m. 7000 plaatsen worden gebouwd. Begin November zal de opening van het Sportpaleis Amsterdam plaats vinden en naar wij verder vernemen zal van 1824 Novem ber in het R.A.I.-gebouw een zesdaagsehe worden georganiseerd. Voor de exploitatie van het R.A.I.-gebouw als Sportpaleis wordt opgericht de Inter nationale Sportgebouw Mij. te Amsterdam, welke door Nederlandsche en Duitsche geld schieters wordt gefinancierd. De leiding der exploitatie komt in handen van den heer Grölms die gedurende een aan tal jaren directeur was van de bekende Rhein land Halle te Keulen. Voor de organisatie van de wielerwedstrij den zijn Frit-z Rust uit Keulen en John Stol uit Amsterdam aan de nieuwe ondernemini verbonden. Tenslotte vernemen wij dat niet alleen wielerwedstrijden zullen worden georgani seerd, doch dat ook andere takken van sport zullen worden beoefend. De overeenkomst tusschen de Internatio nale Sportgebouw Mij. en de directie van het R.A.I.-gebouw moet voor een aantal jaren zijn gesloten. Alleen gedurende de wintermaanden z-al het R.A.I.-gebouw als sportpark dienst doen. In de Fransche Academie voor Weten schap heeft een geleerde de meening ge propageerd, dat 28 ..lettergreepklanken" vol doende zijn om al de woorden der Fransche taal en der "meeste vreemde talen te be noemen. Het zou mogelijk zijn deze klanken afzonderlijk op platen of cylinders op te nemen, zooals men dat voor fonografen doet. Dan zou men maar op toetsen behoe ven te drukken om achtereenvolgens de let tergrepen samen te stellen, waaruit een woord bestaat. Het toestel, waaraan de naam dactylofoon gegeven werd, zou door stommen gebruikt worden om hun gedachten door klanken uit te drukken. SCHEEPVAARTBERICHTEN K. N. S. M. Amazone 30 Aug. van Algiers naar Genua Barneveld 30 Aug. van Amsterdam naar Chili Boskoop 30 Aug. te Londen Brion 30 Aug. te Amsterdam Ganymedes 30 Aug. te Varna Haarlem 29 Aug. te Cristobal naar Buena ventura. Juno 29 Aug. van Port au Prince naar Pt. Plata. Oberon 30 Aug. Gibraltar gep. Stella 30 Aug. van Pireaus naar Smyrna Titus 30 Aug. van Fiume naar Bari KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD Zaanland, uitreis, 30 Aug 24 uur te Hamburg HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam, Havana n. Rott. 31 van Coruna. Beemsterdijk, Rot-t. n. Philadelphia 30 (12.58 n.m.) 15 mijl O.Z.O. van Niton. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 27 v. Lulea naar Vlaar- dingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (thuisreis) 30 van Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJstroom (uitreis) pass. 30 Aug. Dover. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 September Bevallen 26 Augustus; A. van GalenVosse d.; 27 Augustus; A. van ZeelandOskam, z.; 28 Augustus: A. M. van Buuringen—Boone, d.; 29 Augustus; J. VolkersEleveld, d.; A. Filemiegvan Norden, z. en d.; G. H. Bakker Schreijers, d.; 30 Augustus: W. M. Cliteur de Vogel, z.; A. W. E. Overtoom—Ramler, z. Overleden 29 Augustus: H. J. Fortgens, 54 j. Spaarnwouderstraat; G. W. Bout—Gamier, 66 j„ Hofdijkstraat; 30 Augustus; A. Hartge- rink—Brands, 31 j., Timorstraat.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3