Pe Duitsche nota aan Parijs. oMUIDER COURANT VRIJDAC 2 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD Het Fransche ministerie zou er zich niet ongerust om maken. Onderteekenaars van Versailles en de kleine mogendheden. Een verklaring van Von Neurath. Amerikaansche sympathie voor van Schleichers plannen? president. Thans is dit denkbeeld verwerke- lijkt. O.i. is de toestand in Duitschland zoo ernstig, dat het thans de taak van alle Duit- schers is zich gesloten achter deze regeering te plaatsen om wat de binnenlandsche poli tiek betreft in de eerste plaats de groote werkloosheid en de daaruit voortspruitende geestelijke ellende te verminderen en wat het buitenland betreft met versterkte kracht voor Duitschland's rechen te strijden. Het verdrag van Versailles zal en moet veranderd worden. In nauwen samenhang hiermede staat de eisch van de Stahlhelm Inzake gelijkgerechtigdheid en verhooging van de weerbaarheid. gis. uFT BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Fransche kabinet is gisteren om 5 onder voorzitterschap van Herriot bij- peno-.ekomen. Herriot deelde aan persver tegenwoordigers mede, dat de Duitsche stap inzake het vraagstuk der gelijkgerechtigd heid -buitengewoon -belangrijk" genoemd i-gcr worden. Overigens weigerde hij een verklaring af te leggen. In politieke kringen te Parijs neemt men aan, dat de tekst der nota in het-geheel niet gepubliceerd zal worden en dat ook na de zitting van het kabinet geen mededeelingen zijn te ver wachten van officieele zijde. In den loop van Donderdag heeft Herriot behalve den En^elschen Gezant, ook den Miinster van Oofo* Paul Boncour ontvangen ten einde hen" op de hoogte te stellen van den tekst ^Te^B^'rlijn verwacht men de publicatie van het memorandum elk oogenblik. de Londensche persstemmen putten eenige Parijsche middagbladen de hoop, dat de Engelsche regeering zich tegen het Duitsche standpunt, dat volgens sommige bladen zou neerkomen op een ultimatum aan Frankrijk waarbij op den steun van liane €n een welwillende houding van Engeland zou worden gerekend, zal keeren. Volgens een bericht in het Alg. Handels- Kad zouden de ministers het er allen over eens ^eweest zijn dat het diplomatieker zou ziin dit document niet tragisch op 'te vat ten' Het algemeene oordeel van den mi nisterraad was dat Duitschland onder de huidige omstandigheden de bedreigingen van Von Schleicher niet zou durven verwe zenlijken, zich ook niet opnieuw zou dur ven toewapenen zonder vergunning en even min den Volkenbond verlaten. Alvorens op het Duitsche document te ant woorden zal de Fransche diplomatie de groote en de kleine mogendheden, die het verdrag van Versailles onderteekend hetoben raadplegen. Het zaA vriendschappelijk de speciale opinie vragen niet alleen van Londen en Brussel, maar ook van Home en het zal aan het laatste zijn bezwaren uiteenzetten om zoo mogelijk te voorkomen dat Italië zich aansluit bij de Duitsche ar- guménten. Het „Journal" geeft in tien punten de plannen weer, welke Von Schleicher voor de reorganisatie der Rijksweer zou hebben opgemaakt. Zij zouden in hoofdzaak over eenstemmen. met de publicaties van den minister in den -.Heimatsdienst". 1. Wijziging van de huidige bepalingen voor de rijksweer, betreffende een 12-jarigen diensttijd. 2. Invoering van een militairen diensttijd die'het midden houdt tusschen den militie diensttijd en den diensttijd van een beroeps ^3. Vorming van een leger van 300.000 man. 4. Herstel van de zware artillerie en de kust-artillerie. 5. Vorming van een tank-park 6. Instelling van een militairen luchtvaart dienst. 7. Instelling van scholen voor de opleiding van militaire vliegers. 8. Uitbreiding van de marine door hst bouwen van kruisers, pantserkruisers en onderzeeërs. 9. Het aanleggen van vestingwerken. 10. Het oprichten van 35 nieuwe fabrieken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal. Blijkens het hieronder volgende Wolff- bericht zouden deze punten evenwel niet aangeroerd zijn, In de officieuze verklaring van het Wolff- bureau wordt bevestigd dat de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken, von Neu rath, een onderhoud heeft gehad met Fran- Sois-Poncet, den Franschen ambassadeur te Berlijn, over den Duitschen eisch tot gelijk gerechtigdheid inzake de bewapening, doch er aan toegevoegd dat de publicatie van het be richt hieromtrent aan eeri indiscretie van Fransche zijde moet worden toegeschreven. Dat er een nota of memorandum te Parijs üou zijn overhandigd is niet juist; het betreft slechts losse aanteekeningen van het gespro kene. Aangaande den inhoud van de uitlatingen van minister von Neurath wordt van welin gelichte zijde de volgende uiteenzetting ge geven: De verklaringen van den minister gingen uit van de resolutie, die bij de verdaging der Ontwapeningsconferentie te Genève werd aangenomen. Deze resolutie bevatte niets over de quaestie of de nieuwe maatregelen inzake de ontwapening ook op Duitschland van toe passing zullen zijn. Om deze reden was het voor Duitschland onmogelijk de resolutie aan te nemen. Het wees haar van de hand. De minister van buitenlandsche zaken heeft dan ook tegenover den Franschen ambassadeur verklaard dat Duitschland het recht heeft opheldering over zijn aanspraak op gelijkge- rechtigheid te verlangen. Duitschland staat op het standpunt dat de ontwapening der anderen volgens het voorbeeld der Duitsche ontwapening moet geschieden. Duitschland is voorstander eener zoo mogelijk algemeene radicale ontwapening. Deze ontwapening zou echter slechts volgens dezelfde beginselen voor alle staten kunnen geschieden. De maat regelen, die in Duitschland dienden te wor den genomen, zouden, naar de minister her haaldelijk heeft uiteengezet, naar aard en omvang op de algemeene ontwapening moe ten zijn gericht. Bijzonderheden zijn nog niet besproken. De tien punten, die door het „Journal" zijn genoemd, en door een Berlijnsch middagblad £ijn overgenomen zijn niet aangeroerd. Er is slechts over een algemeen, principe gespro ken, dat wij, Duitschers, in de formule sa menvatten: „Wat anderen geoorloofd is, moet ook Duitschland geoorloofd zijn". De andere mogendheden zijn van het ver loop der besprekingen op de hoogte gesteld. Dat men het eerst met Frankrijk in onder handeling is getreden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Frankrijk het verst van de Duit sche opvatting afstaat. Omtrent verdere on derhandelingen is nog niets besloten. Volgens V. D. wordt in goed ingelichte En- relsche kringen verklaard, dat de Britsche •egeering zoowel door de Fransche als door de Duitsche regeering op de hoogte is gehou den van de door Duitschland ingeleide on derhandelingen met betrekking tot de bewa peningsgelijkheid. Engeland heeft in sterke mate belang bij deze aangelegenheden, doch het zal momenteel nog geen daadwerkelijk aandeel nemen in de besprekingen. Engeland zal echter te zijner tijd aan de onderhande lingen betreffende deze kwestie moeten deel nemen. daar deze van algemeen belang is. Ofschoon de Amerikaansche regeering tot nu toe nog geen afschrift heeft ontvangen van het Duitsche memorandum aan Frank rijk, verklaart men toch reeds in hooge re- geeringskringen, dat de Vereenigde Staten sympathiek staan tegenover de Duitsche eischen. Men wijst hierbij op de rede van Pre sident Hoover van 11 Augustus en geeft toe dat Duitschland in het Verdrag van Versail les onrechtvaardig behandeld is. Het Duit sche protest dat de mogendheden, die het verdrag van Versailles onderteekend hebben tot nu toe nog niet ontwapend hebben, wordt rechtvaardig genoemd. De Amerikaansche re geering zou echter liever zien, dat de Versail- lesmogendheden tot op Duitsche hoogte ont wapenen, dan dat Duitschland weer bewapent. In regeeringskringen wenscht men zich niet over het Duitsche dreigement uit den Vol kenbond te treden om niet meer ter Ontwa peningsconferentie verschijnen, uit te laten. DmtscMamd. Verklaring van het Centrum over de onderhandelingen met de Nazi's. Door de rijkskdagfracties van de Nationaal Socialisten en het Gentrum is een gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd naar aanleiding van de geruchten over de gevoer de onderhandelingen. Er wordt vastgesteld, dat deze besprekingen ten doel hebben den binnenlandschen politieken toestand tot rust te brengen en te consolideeren en wel voor een lange periode, omdat slechts door herstel van het vertrouwen permanente eco nomische verbetering en stabiliteit, alsmede het verdwijnen van het buitenlandsch poli tieke isolement kunnen worden verkregen. (Wolff) De Stahlhelm steunt de Rijksr egeering. Tijdens een persconferentie hield de tweede bondsleider van de Stahlhelm Duesterberg een rede, waarin hij in de eerste plaats het doel van de Stahlhelm uiteenzette. Hierna zeide Duesterberg o.m. nog het vol gende: Op het oogenblik, nu Duitschland in twee partijen gespleten is welke vijandig tegen over elkaar staan, nu in Duitschland geen dag voorbijgaat waarop niet Duitschers el kaar bestrijden, thans roept de Stahlhelm op zijn 13en Frontsoldatendag tot de natie: Duitsch bloed is nu genoeg vergoten. Het keizerlijk woord: ik ken geen partijen, ik ken slechts Duitschers, heeft ook thans, evenals in Juli 1914, zijn waarheid en diepe beteeke- nis. Wij verheugen ons er in, dat onze op vatting Inzake de noodzakelijkheid eener pre sidiale regeering bewaarheid is geworden. Reeds eenige jaren geleden eischte de Stahl helm in verband met de verscheurdheid onzer partijen en de daardoor ontstane onmacht van den Rijksdag om zijn arbeid te verrich ten, versterking van de macht van den Rijks De regeeringsvoorstellen inzake het mijnconflict. Donderdagmiddag vergaderde de Centrale der mijnwerkers te Brussel. Besloten werd het nationale congres bijeen te roepen in het Volkshuis te Brussel op Zondagmorgen a.s. om 10 uur v.m. Het Congres zal dan uit spraak hebben te doen over de voorstellen van Minister Hymans. Te Luik hadden heden ongeregeldheden plaats tijdens een communistische demon stratie welke door de politie uiteengeslagen werd. Drie personen werden gewond. Financiëele voorstellen morgen in de Kamer. Naar men aanneemt zal de Koning het wetsontwerp inzake de middelen voor de schatkist, dat hem door de regeering is voor gelegd, goedkeuren. Het ontwerp zal Zaterdag a.s. aan de leden der volksvertegenwoordi ging worden kenbaar gemaakt. Het bevat ten eerste het uitgeven eener leening, welke anderhalf milliard mag be dragen en waarvan het eerste gedeelte van 1 milliard in het openbaar zal worden uit geschreven; ten tweede het hernieuwen der schatkistbiljetten, die vervallen op 10 Octo ber; ten derde het uitgeven van tijdelijke biljetten op korten termijn. De regeering zal de Kamer verzoeken dit wetsontwerp direct af te handelen, waarte gen zij zich wel «iet verzetten zal. wil planten, verplicht worden, vooraf een zekere hoeveelheid van het artikel dat hij wil planten, in te leveren voor vernietiging zonder daarvoor vergoeding te ontvangen. Of een overproductie bestaat zou de com missie voornoemd hebben uit te maken. De duur dezer wet zou worden gesteld op jaar. Rede van den heer Krelage. Na opening der vergadering hield de heer Krelage een korte rede, waarin hij o.a. zeide, dat het hoofdbestuur had gemeend het voor stel der afdeeling Sassenheim een eerlijke kans te moeten geven, afgezien van de mee ning. die het hoofdbestuur zelf over dit voor stel koestert. Uit de in Januari gehouden bespreking in een bijeenkomst van afdeelingsvoorzitters over het toenmalige afschoffelingsplan is on dubbelzinnig gebleken dat in den kring der vereenlging de inzichten over dergelijke maatregelen zeer verdeeld zijn. Men kan dat betreuren, maar wij moeten er rekening mede houden, aldus spr., en dit eldt in de eerste plaats het hoofdbestuur. Maatregelen die diep ingrijpen in de vrij heid van produktie, in het eigendomsrecht. gedurende een reeks van jaren zware verplichtingen aan ieder persoonlijk opleg gen, kunnen niet en mogen niet genomen worden, zonder de uitdrukkelijke instemming van de overgroote meerderheid der betrok kenen. Het hoofdbestuur wacht met belangstel ling den uitslag der beraadslagingen af, om daarin een richtsnoer te vinden voor zijn verdere gedragslijn. Het hoofdbestuur zou niet aan de beraad slagingen deelnemen, en de voorzitter zou zich bepalen tot het lelden der vergadering. Ne deze rede deed de voorzitter mededee- ling van de motie, onlangs aangenomen door het Holl. Bloembollen kweekers Genootschap, waarin gevraagd werd, spoedig het denkbeeld der afdeeling Sassenheim uit te voeren. De discussies. Engeland Nieuwe Hist van invoerrechten Een nieuwe verordening van de schatkist voert aanvullende rechten in op de volgende artikelen: glacé handschoenen, houtschroe- ven, scharen, haarkammen, zekere catego rieën pakpapier. strookarton, gevogelte, vleeschpastei en worst, geconfijte kersen en geconfijte of gedroogde schillen. Op aanbeveling van de raadgevende com missie voor de invoerrechten heeft de Brit sche schatkist een decreet gepubliceerd, waar bij kwijtschelding wordt verleend van de douanerechten op den export of het laden in een schip als depot, voor verschillende soorten textielgoederen en wel vanaf 6 Sep tember 1932. Hiertoe behooren Oostersche tapijten, lint, kant, vilt. kleedingstukken. laarzen, schoenen, pantoffels en geprepareer de huiden, (Reuter) ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. HET SANEERINGSPLAN-SASSENHEIM VERWORPEN. Donderdagmiddag kwam in het Krelage- huis. onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage, de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur in buitengewone vergadering bijeen, ter behandeling van het voorstel der afd. Sassenheim ter saneering van het bloembol lenvak door bestrijding der overproductie en het tegengaan van dit kwaad in de toekomst met daaraan verbonden een regeling tot steun in de onmiddellijke behoefte van nood lijdende kweekers. Volgens dit voorstel zou o.m. bij de regee ring worden aangedrongen op een crisis- steunwet, waarvan de uitvoering zou worden opgedragen aan een groote commissie, door de regeering te benoemen. Een bedrag van maximum 2 1(2 millioen gulden zou als rentelooze leening bij de re geering worden aangevraagd, ter bestrijding der overproductie, teneinde elkeen in de ge legenheid te stellen een zeker gedeelte van de door hem in Nederland gekweekte Tulpen, Narcissen en Hyaeinthen, tegen nader te be palen prijs in te leveren voor vernietiging. De kosten aan de inlevering verbonden zouden worden bestreden door den verkoop der ingeleverde bollen voor veevoeder of in- dustrieele doeleinden en/of een omslag van 1 cent per R.R.2, of van één procent van de uit te keeren steungelden. De geleende gelden zouden worden teru: betaald in 4 a 5 jaar door een omslag te hef fen van tien cent-s per RR.2 van alle in Ne derland gekweekte Tulpen. Hyacinthen eT Narcissen, voor het eerst te heffen in 1934. Teneinde een juiste heffing mogelijk te maken, moest registratie plaats vinden van alle in Nederland gekweekte bloembollen. Ter voorkoming en/of bestrijding van even- tueele overproductie van bloembollen in_ vol gende jaren, zou door deze wet elk, die in Nederland Tulpen, Hyacinthen en Narcissen Het nieuwe presidium van den Duitschen Rijksdagv.l.n.r.: Walter Graef (Duitscli- Nationaal) tweede vice-president, kapitein Hermann Goerincj (Nationaal-Socialist) pre sident, Thomas Esser (Centrum) eerste vice- president en Hans Rauch Beiersche Volks partij) derde vice-president. Hierna begonnen de discussies. Haarlem gaf Sassenheim in overwe ging, het voorstel in te trekken, dan kon het van den winter nog eens ernstig overwogen worden. c ho ten-Vel sen meende dat de sa neering van het vak langzamerhand wel langs den natuurlijken weg tot stand zal komen. Iets anders zou het tot stand komen van een steunregeling, loopende over eenige jaren, zijn. Lis se vroeg: Als het plan Sassenheim verworpen wordt, wat dan? Er moet nu eenmaal iets ingrijpends gebeuren. Lisse steunde het plan-Sassenheim met warmte. W e s 11 a n d verklaarde zich tegen het plan-Sassenheim. De Aig. Vereen, heeft niet de bevoegdheid bij de regeering om steun aan te kloppen, omdat vele vakgenooten buiten die vereeniging staan. Verder heeft Neder land niet meer het monopolie van de bollen teelt. Ook is het nooit van te voren te zeggen, hoe groot de productie zal zijn. Voorts be pleitte spr. verruiming van het. afzetgebied. Hi 11egom deelde mede dat in de ver gadering der afd. Hillegom het voorstel- Sassenheim in zijn geheel verworpen is. Ove rigens zit niet alleen het bloembollenbedrijf in de put, maar er is een algemeene wereldcrisis. Er i s overproductie, maar dan ruime men op, wat niet meer geplant moet worden. Is daar nu zoo'n ingewikkelde rege ling voor noodlg? Voorhout pleitte voor aanneming van het plan-Sassenheim. Wij denes verklaarde zich voor productie volgens een vast plan. T e s s e 1 vreesde bij teeltbeperking van narcissen overstrooming met narcissen uit het buitenland. De bloembollenteelt moet niet in de eerste plaats van boven af geregeld worden. An dijk was tegen het plan-Sassenheim. Nieuwe lasten voor de toekomst moeten het vak niet worden opgelegd. Het- Hoofdbestuur neme liever maatregelen om loonen en sala rissen naar beneden te brengen. Oegstgeest. zag in het- plan-Sassenheim veel oneerlijks. Kwam dit nlan tot stand dan zou Sassenheim een grooten voorsprong op de andere afdeelingen hebben. Sassenheim heeft toch zooveel mogeliik bollen vastge houden, voor het geval zijn voorstel zou worden aangenomen. Warmond verwachtte dat de kleinere kweekers zullen inleveren wat zij maar kun nen inleveren, dan steun zullen vragen en het geld opmaken. De heer Zonneveld, namens de Vereen „De Narcis", betoogde dat de kweekers zoo ongeveer niets krijgen voor narcissen. En toch heeft niet de minste opruiming plaats; men gaat gewoon door met bollen planten ..De Narcis" voelt wel voor oprui ming, niet voor de steunregeling, zooals die in het plan-Sassenheim is uitgewerkt. Sassenheim (de heer Warnaar"» ver dedigde uitvoerig het plan-Sassenheim. Spr. betoogde dat er overproductie is. Daarover zijn allen het eens. En het eenige middel daartegen is beperking der productie. Aan het plan-Sassenheim is het element eigen belang volkomen vreemd. Voorts is het niet zoo duur als men denkt en administratieve rompslomp behoeft niet gevreesd te worden. Registratie kan op zeer eenvoudige wijze ge schieden. Is het voorts zoo erg, dat door de regeering voorgeschoten gelden moeten worden terugbetaald, b.v. in den vorm van belasting? Het is een misverstand als men denkt dat Sassenheim prijsregeling wil. Voor een ge wone crisis is „uitzieken" het middel, maar hen heeft nu niet te doen met een gewone crisis, maar met een ontwrichting over de geheele wereld. Maatregelen zijn thans dringend geboden. Laat ons met elkaar mid delen tot genezing beramen. Men is tegen het plan-Sassenheim, maar niemand heeft nog iets aangeboden, dat beter is. (eenig applaus). Het plan-Sassenheim is oppervlak kig bestudeerd en beoordeeld. Men geve ons mooie vak tenminste éénigen steun! (Ap plaus). Na re- en dupliek werd er gestemd. T-Tet plan-Sassenheim werd verworpen met 230 tegen 74 stemmen Slotwoord van den voorzitter. Na de beslissing sprak de voorzitter een slotwoord, waarin hij o.m. zeide: De beteekenis van de zooeven gevallen be slissing is de duidelijke uitspraak der Alg. Vereenlging voor Bloembollencultuur, dat zij geen gedwongen teeltbeperking voor het ge heele vak wenscht. zelfs niet wanneer daar aan een steunregeling verbonden zou zijn. Voor de afdeeling Sassenheim en hare medestanders is dit ongetwijfeld een diepe teleurstelling. Zij hebben zich maanden lang beijverd om een naar hunne meening bruik baar plan van saneering te ontweroen en dit plan is door het vak niet aanvaard. Men moet zich erover verwonderen, dat de afdeeling dit niet van den beginne af heeft voorzien. Want nog nooit heeft het bloem- bolleribedriif een teeltregeling willen aan vaarden. Ook ditmaal heeft de ervaring ge leerd dat het buitengewoon gevaarlijk is om te vertrouwen op hetgeen men omtrent de oogstvooTuitzichten meent te kunnen voor spellen. EEN PRINS-DIRIGENT. Prins Joachim Albrecht van Pruisen zal in. het Kurhaus te Scheveningen met het Resi dentie-orkest, zijn eigen composities diri- geeren. Dit is het echt-Haagsche begin van het nieuwe concertseizoen, en ik hoop het beste voor den prins. Hohenzollernsche com posities hebben gemeenlijk minder liefelijk geklonken. Men kan ze zich moeilijk anders meer voorstellen dan als een cacophonie van geknal, roffelvuur, gillen en steunen, en het is dus een verkwikkende gedachte dat er tenminste één dusdanige prins bestaat die voldoende heeft aan strijk- en blaasinstru menten en een Hollandsche compagnie vreed zame muzikanten, wanneer hij zijn aanvoer ders-lust- botviert. De Hagenaars zullen natuurlijk in massa toestroomen. zij zijn dol op prinsen en al wat daarmee samenhangt. Het snobistisch succes is bij voorbaat gewaarborgd. Alleen bestaat de kans dat dit den een of anderen criticus, die de Muze hooger stelt dan de Hohenzollerns, bitter stemt, en dat hij dien tengevolge zijn pen in sarcasme doopt. Het geen jammer zou zijn als hetgeen ten slotte best mogelijk is de composities van den prins werkelijke waarde mochten heb ben, en hij heusch dirigeeren kan bovendien. Kans op zuivere waardeering van zijn mu- zikalen arbeid heeft zoo'n prins niet veel. Ik heb een interview gelezen dat een ver slaggever van de Telegraaf met hem heeft gehouden, en beklaag hem heusch een beetje. Die verslaggever is met hem gaan zaniken over wie zijn grootvader en zijn grootmoeder waren, en heeft hem tactloos gevraagd naar zijn oordeel over den economischen en poli tieken toestand. „Ik ben alleen maar muzi kant", zei de prins daarop. Ja. Maar zoo zullen de Hagenaars het ze ker niet opvatten. „Hij is vlot in omgang en manieren", zegt de verslaggever, die blijk baar niet veel goeds van een Hohenzollern verwachtte, en zeker gedacht had dat-ie een beetje verlegen zou zijn. Heelemaal niet hoor. En hij had zich zoomaar ingeschreven in zijn hótel als Joachim Albrecht van Prui sen, met als beroep „componist", sans plus Eenvoudige man toch, nietwaar? Maar wat had hij anders moeten zetten, want zijn prinselijke titel bestaat officiéél in zijn land niet meer, en het beroep van prins even min Het blijft met die ex-koningen, ex-vorsten en ex-prinsen een mal gedoe. Als zij zien hoe snobistisch de democratische wereld, waar in zij nu zoo volkomen verzeild zijn, in de practijk des levens is, moeten zij er wel een tikje minachting voor voelen. Het kan moei lijk anders. Ook moeten zij daar wel uit af leiden dat hun kans op herstel-in-oude- glorie onverminderd blijft bestaan, hetgeen voor sommigen hunner een plezierige ge dachte en voor anderen een schrik zal zijn.... bij de herinnering aan holle palei zen, holle vleierij, stomvervelende protocols, krakende hofuniformen, eindeloos-herhaalde volksliederen en al wat daarmee samenhing. Om dan nog te zwijgen van de last die staatsgrepen, sluipmoordenaars e. d. hun in vroeger tijden plachten te bezorgen. Is prins Joachim Albrecht van Pruisen werkelijk een musicus van beteekenis, dan zou hij beter doen met zijn heelen naam maar af te schaffen, zich een pseudoniem aan te schaffen, zijn baard af te scheren en zich in werkelijk incognito te begeven naar plaatsen, waar ze niet weten wie hij ge weest is. Dan zou hij het publiek en de waar deering krijgen die zijn talenten werkelijk verdienen. Niet meer, en niet minder. Nu wordt het weer een ietwat-akelige vertoo ning, die een weeïg nasmaak je zal nalaten, die de Muze zal doen kreunen en die ons tenslotte geen zekerheid zal kunnen ge ven, uit hetgeen erover verteld en geschre ven wordt, of het werkelijk wat geweest is.. Maar als hij zeker wil zijn van een volle zaal, kan hij beter prins blijven. R. P. De indiening van het voorstel Sassenheim heeft niet het vakbelang gediend. Het heeft verwachtingen opgewekt, die niet vervuld konden worden, groote onzekerheid gewekt en ten slotte het 'vasthouden ln de hand ge werkt van plantgoed, dat reeds lang zou zijn opgeruimd, als het voorstel niet gekomen was. Er kan niet genoeg op worden aange drongen, dit overtollige plantgoed toch nog op te ruimen, waardoor men in de eerste plaats zich zelf teeltkosten bespaart en tevens een eventueele prijsstijging van het behouden kraam bevordert Het ls te hopen dat uit den uitslag dezer vergadering deze wijze les geput worde voor de toekomst dat men het bloembollenbedrijf niet opnieuw behoeft te verontrusten met plannen van gedwongen inkrimping of teelt- beperking omdat de overgroote meerderheid der vakgenooten, zelfs ln de tegenwoordige moeilijke omstandigheden, daar geen heil in ziet. Ik acht het een gelukwensch waard, dat het bloembollenbedrijf door deze uitspraak ondubbelzinnig getoond heeft, dat het geen collectieve steunregeling wenscht. en dat het als geheel door eieen kracht de moei lijke Jaren wil te boven komen. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat er in het bloembollenvak geen nood zou zijn. Er zijn noodlijdende bedrijven van kweekers en exporteurs, en indien er een kans bestaat om dezen door de moeilijke jaren heen te helpen, zal niemand onzer hun die kans willen ontnemen of misgunnen. Indien de Regeering voor dat doel een ren teloos voorschot wil beschikbaar stellen en zij zou daarmede het zelfde beginsel toepas sen. waarnaar reeds aan andere takken van tuinbouw steun werd verleend dan zou dat bedrag ten goede moeten komen aan die on dernemingen welke daarvoor in aanmerking komen, maar deze zelfde ondernemingen zouden zich tot terugbetaling van de hun verleende voorschotten moeten verbinden. Aan de verleening van deze voorschotten zou een inlevering van plantgoed tot voorwaarde kunnen worden gesteld en de gemeentebe sturen, die er groot belang bij hebben dafc hun zwakke ingezetenen op de been blijven, zouden althans voor een deel garant kunnen zijn voor de terugbetalig. Op die wilze zouden zoowel de kleinere kweekers, die het noodlg hebben kunnen geholpen worden, als de groote firma's, die voorstanders zijn van het plan-Sassenheim. Maar hetzij, een dergelijke steunregeling tot stand komt of nlefc de toekomst van het bloembollenbedrijf is daarvan niet af hankelijk. Die toekomst acht ik, ondanks de zeer ernstige bezwaren van het oogenblik volkomen verzekerd. Het feit, dat dit seizoen, bij een in hevigheid sinds October 1929 nog steeds toenemende wereldcrisis nagenoeg evenveel bloembollen uitgevoerd kunnen wor den als ln de topjaren, spreekt boekdeelen. Helaas, de opbrengst van dien uitvoer zal 10 a 15 millioen gulden lager zijn dan noodig is. Kon men toch eindelijk eens de handen in eenslaan tot een organisatie van den export, waardoor dat bedrag aan de bollenstreek ten goede komt! Wij hebben juist nü dat bedrag zoo hoog noodig en een nriisr^^v'orr voor den exnort zou den terugkeer tot de .velvaart versnellen. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5