SCHOENMAKER!) HET NIEUWE AVONDBLAD VQDR VELSEN, BEVERWIJK e.Q -o L Per sleepboot van IJmuiden naar Danzig. TAXI NOODIG? Jacq. Tellier Visscherij-Snufjes. TAXI l7e JAARGANG NO. 257 ZATERDAG 3 SEPT. 1932 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2J4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuïden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COS-TER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingen dubbele prijs. Het sleepen van een zandzuiger. Door de groote welwillendheid van de di rectie van het Bureau Wijsmuller en door het feit dat kapitein De Koe van de „Utrecht", hoe' noodig de beperkte ruimte op een sleep boot. ook is, mij een schitterende slaapplaats in de kaartenkamer wilde afstaan, kan ilc thans m'n steeds eenigszins sluimerende be langstelling voor alles, wat zeevaart is, nog eens heerlijk door de golven laten wakker schudden. De zandzuiger Smok I, gebouwd door de werf Conrad te Haarlem, moet naar Danzig gesleept worden. De „Utrecht" met haar vracht onder een spoorbrug. Na de ee'rste kennismaking met kapitein De Koe en kapitein Van Dijk, die deze reis als stuurman gaat meemaken, en met Bram, den scheepskok, die direct verschijnt met een groote „mok" thee en vraagt of ik wel zee- beenen heb, gaan weldra de trossen los en komt de „Utrecht" na geschut te zijn langszij van de Smok I, die dichtgetimmerd en wel broederlijk met ons wordt verbonden. Zoo gaan we nog eens door de sluis en om 6 uur in der. avond van 15 Augustus is de reis be gonnen. Nog binnen de pieren is de zuiger weer los gemaakt en met z'n bemanning van twee runners tot 200 M. uitgevierd aan de zware sleeptros. Direct buiten is er een heerlijke" bries en al stampend zetten we koers om de Noord op vuurschip Haaks, De eerste vraag is nu wie om 8 uur op acht moet komen, de kapitein" of de stuur- ptan. De beslissing is eenvoudig genoeg: twee lu cifers, een met en een zonder kop, worden me voorgehouden; ik trek en de stuurman is „de sigaar". Hoewel het aan den wal prachtig weer was, ïoopen we al spoedig in een mistbank. Dof gromt de „Utrecht" z'n mistseinen met regel matige tusschenpoozen, haar hoe we ook luisteren, het lukt ons niet een schip te ont dekken. Af en toe zijn zelfs de vuren van de „Smok" geheel onzichtbaar. Als het weer klaar wordt, verschijnt opeens het vuur van de Haaks. We zijn dus op den goeden weg en achtereenvolgens passeeren v?e de vuurschepen Terschellingerbank, Bor- kumerrif en Nordesney, terwijl ook aan den wal ons de weg gewezen wordt met ettelijke yuren. We schrijven thans 16 Aug. en vanavond tegen 11 uur hopen we den rivierloods aan boord te krijgen, die ons over den mond van de Elbe naar Brünsbüttel zal loodsen. Mis rekening schijnt hier uitgesloten te zijn en prompt op tijd is „Heinrich" aan boord. Intusscben bevaren we alle zeeën tegelijk; nu gaan we met een dok naar Valparaiso dan met een baggermolen naar Japan, d.w.z.: de leden der bemanning vertellen er van. Heerlijk is het de eenvoudige verhalen over die reizen te hooren van de mannen zelf. Niet zonder reden is de Hollandsche sleep vaart wereldbekend! Hier geen luxe, geen dikdoenerij; slechts groote eenvoud en in spannend werk zijn in staat het hoofd te bie den aan ontberingen en aan de vaak ontke tende kracht van wind en zee. In den vroegën morgen van 17 Augustus wordt de Smok weer ingehaald en langszij van de „Utrecht" gemeerd en na eenig ma- noeuvresren liggen we in de sluizen van het Kaiser Wilhelm Kanaal, dat Schleswig-Hol- stein doorsnijdt. Na 6 jaren van zwaren ar beid is dit 98 K.M. lange kanaal, dat speciaal voor de marine een korte verbinding tus schen Noord- en Oostzee moest vormen, ge reed gekomen in 1914. Thans maakt de koopvaardij er graag ge bruik van. Zes enorme spoorbruggen, die alle 42 meter boven den waterspiegel liggen, zorgen voor de verbinding van de oevers en laten de schepen onder zich passeeren. De langste is 3 K.M. lang. Het ietwat sombere landschap, zoo schit terend beschreven door Gustav Frenssen. wordt door de zon beschenen en de glooiende stoppelvelden dwingen direct de gedachten r.aar de gevulde schuren van den boer, die hier hard moet werken om tenminste iets uit den grond te halen. Ook hier is de crisis duidelijk merkbaar; het anders zoo druk bevaren kanaal is ver laten. Slechts de kleine kustvaart, die nu het seizoen mee heeft, is tamelijk levendig. Meermalen passeeren we de Nederlandsche driekleur, gevoerd door tjalken van Stadska naal en motorschoeners van Groningen. Langzamerhand wordt het land heuvel achtig en varen we verder tusschen zwaar be'boschte hooge oevers. Op het achterdek begint een poëtisch aan legde geest het Lorelei-lied te fluiten. Dit moet overigens meer een kwestie van voor gevoel geweest zijn, want opeens verschijnt aan den waterkant een blonde Holsteinsche schoonheid, die „begeisterd" door ons wel willend applaus, zich onderste boven keert en op de handen door het gras gaat wande len. Een uitstekende parodie op het schoone Rijn-lied, want ze is in badpak en heeft bobbed" haar. Jammer genoeg was ze onbe- •eikbaar voor m'n Brownie! Tegen twee' uur bereiken we Hoïtenau en na nog eens „gesluisd" te hebben glijden we de Kieler Bocht in. Hier ontmoeten we een droevigen stoet: twee zware lichters dragen tusschen zich het wrak van het pas veron gelukte schoolschip Niobe. 60 jonge zeelui worden teruggebracht naar hun land, ten prooi gevallen aan een verraderlijke wind vlaag. Even zijn we stil en het is als stampt de machine de maten van een treurmarsch. We passeeren veel monumenten met bronzen adelaars en worden voorbij geloopen door een pijlsnellen torpedojager, die ons onszelf slak- kerig doet voelen, maar desondanks gaan we welgemoed verder de Oostzee in. Hier viert de zeilvaart nog hoogtij; schoeners en barken van diverse 'Noorsche nationaliteit varen af en aan niet hout, steeds hout. Ze brengen net naar de grootere haven, waar wordt overge laden op de stoomers. Een prachtig gezicht zoo'n volgetuigde bark! AGENDA TE HAARLEM Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Re vue: ,.Wat doe j€ in de kou?" 8 uur. Palace: „Hare Majesteit de Waschvrouw". Tooneel: The Londo's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een lach en een traan" en „Elf uur getrouwd". 2.30 en 8.15 u. Rembrandt Theater: „Juffrouw Kerk- muis". Tooneel: Wilba. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 4 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „De Voddenraper van Parijs". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Oude boerderijen met rieten kappen breken de oneindige vlakten, terwijl verderop een hooimijt of een bruine veenplas getuigen van ïnenschenwerk. De graanpakliuizen van Danzig. Met steeds nog bladstil weer varen we in den middag van 19 Augustus het Putniger Wiek binnen, een inham van de zee, zooals de Duitsche kust ze meer heeft, nl. de Haf fen. Door een zeer lange landtong, door aan slibbing ontstaan, worden deze baaien steeds verder ingesloten en zullen misschien, als de rivier zijn kracht eens verliest, gedoemd zijn om meer te worden. Langs het fleurige badplaatsje Zoppot gaan we en naderen de Poolsche haven Gdynia, die zeer snel groeit en ongetwijfeld eens een wereldnaam zal krijgen. Scherp afgeteekend tegen den intens blauwen hemel staan daar de kranen, kolossen, waardige vertegenwoor digers van het moderne technische kunnen. Een paar mijlen verderop ligt Neufahrwas- ser, de voorhaven van de vrijstad Danzig. De Smok wordt weer langszij genomen en nadat de douane-formaliteiten vervuld zijn, varen we de rivier op en maken vast vlak bij de stad. De reis van 650 sleepmijlen is schitterend volbracht! De Smok I zal hier onder persoon lijk toezicht van de C-onrad vaar- en zuig- klaar worden gemaakt om daarna op eigen kracht, de reis naar centraal Polen te vervol gen. Intussclien hebben wij een walpakje aan getrokken om te gaan passagieren. De vrijstad Danzig is een eiland-staatje in Polen en stelt zich veel van de toekomst voor. Om maar bevolking tot zich te trekken wordt overal gebouwd aan enorme kazerne-wonin gen naar het Russische systeem. „Zelf doen" is het motto van de oude Hanze-stad daarom is alles er erg duur. Tabak, sigaret ten, spiritualiën, bouwmaterialen, alles is staatsmonopolie en met zware subsidie ver vaardigd; artikelen, die nog van buiten moe ten komen zijn zeer zwaar belast en haast niet te betalen. Een flescli gewone Rijnwijn kost er b.v. vier gulden! Prachtige oude graan pakhuizen en andere „Lagerhauser" liggen langs de rivier ij door hun speciaal oud- Hollandsehen bouwtrant herinneren ze aan de zeer belangrijke connecties die Nederland daar vroeger heeft gehad Het Poolsche element heeft verreweg de overhand: dat toont het geheele stadsbeeld. Ontzettend veel vleeschwinkels en distilleer derijen spreken van den zwaren kost, dien de Pool zoo graag gebruikt. Na een korte obser vatie bleek me, dat vooral de worst-winkels geen gebrek aan klandizie hebben, veel men- sc'nen in de straat Ïoopen genoegelijk te knabbelen op een halve worst, die ze zeer de monstratief in de hand houden. Ook hier is de Hitier-strooming duidelijk merkbaar. Overal patrouilleeren de geelhem- den met het „hakenkreuz" op den arm. In den avond is er nog een ernstig handgemeen tusschen Nazi's en communisten, dat in zeer korten tijd afdoende verholpen wordt door de politie, die hier al zeer korte metten schijnt te maken. Evenals in Duitschland wordt de politiek int-ens gevolgd. Nauwelijks is een nieuw bulletin voor de ramen verschenen, of een drom nieuwsgierigen pakt zich samen als een onweer om even plotseling weer uiteen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n Altijd 't Voordeeligst» Heeren zol. en hak. 1.75 - Dames zol. en hak. 1.25 KALVERSTR, 14, UMUIDEN-OOST Sa Ka te spatten in heftige ontladingen van het ge redetwist tusschen verschillende partijen. Al dit ostentatief gedoe doet den meer flegma- tieken Hollander niet aangenaam aan en we zijn dan ook blij weer op den buitenweg naai de haven te zijn. waar de koele nachtwind en de schitterende sterrenhemel ons snél tot ons zelf brengen enzooals nu eenmaal de zeeman is: wij hebben weer genoeg gezien en verlangen al lang weer naar de ruimte van de zee. Toch laat het nieuw geziene wel degelijk z'n indruk achter, wat blijkt uit het feit, dat we plotseling gelijktijdig beginnen te zingen: Das gibt's nur einmal Aan boord slaap ik op het vloertje als op een donzen matras, aan welke gewaarwor ding het Danziger bier wel niet geheel vreemd geweest zal zijn! 20 Augustus Vandaag gaan we weer huistoe en zwaar rookend vaart de „Utrecht" de rivier af, laat nog even gillend saluut klinken tusschen de vele stoom- en zeilschepen en vol vertrouwen danst zij de pieren uit. We zijn weer in zee. Zondag en Maandag prachtig weer, slechts even verstoord door een kort onweer ter hoogte van Bomliolm. We varen de sluizen van Brünsbüttel uit en zakken de Elbe af, al len verheugd over het mooie weer, dat ook de Noordzee ons schijnt te bedeelen. Maar in Cuxhaven wordt deze vreugde grondig ver stoord door een stormsein, dat gemoedelijk iets vertelt van windkracht 8 bij Borkum. Maar een andere, veel heftiger vreugde komt hierdoor naar voren: Misschien is er daar iets te verdienen! Veel „essoëssies" roept een matroos opgewekt. Dit mag nu wel erg koud en slecht klinken jegens onze collega's koopvaarders, maar zij hebben in dat geval de sleepboot o zoo noo- dig, en daarvan moet de sleëpvaart weer be staan. Dus is, uit economisch standpunt bezien, onze vreugde volkomen gerechtvaardigd! Doch voorloopig merken we nog niets en aan de waarheid van de mededeeling uit Cuxhaven wordt een beetje getwijfeld. Ook ik twijfel en pas midden in den nacht wordt die twijfel van me weggenomen door een kist je sigaren, een inktpot en een tandenborstel, die de nijdige „Utrecht" me op m'n slapend gezicht slingert, opdat ik toch vooral niets misse van zijn wilide galop! Het is een oor- verdoovend lawaai van rollende emmers, slaande deuren, krakende schotten en har tige woordjes uitende stokers, die van 't kast je naar den muur worden gerold op de stook plaat. Een prachtig gezicht aan dek! Hoog aanschietende, witgepluimde ze'eën komen aanzetten, schieten onder de Utrecht door, en gaan verder als was er niets op hun weg. Af en toe geeft de boot een nijdigen duw tegen een te voorbarige zee en spattend vliegt een hoos water over ons heen. Jammer voor ons en gelukkig voor anderen hebben we niets kunnen verdienen. A. TEN CATE. DE OMZET IN DEN RIJKS AFSLAG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN In Augustus wederom een groote daling. AANDEEL DER BUITENLANDSCHE VAAR TUIGEN WEER STERK GESTEGEN. BEL OP 259 EERSTE IJM. CHAUFFEURSCHOOL V. HOFTEN EN LUBBERS Wat het meest opvalt bij een vergelijking van de statistische gegevens voor 't Staats- vïsschershavenbe drijf over de maand Augustus j.l. met die van dezelfde maand van het vorig jaar is de buitengewone stij ging van het aantal der buitenlandsche visschersvaartuigen. Hoe langer hoe meer gaat het buitenland onze markt veroveren. De totale opbrengst van de visch, aange voerd door Duitsche stoomtrawlers, Belgi sche, Deensche en Zweedsche motorkotters dreigt die van de Nederlandsche stoom trawlers zoo niet te overtreffen, dan toch te evenaren. Er kwamen niet minder dan 147 schepen van vreemde nationaliteit aan den afslag met een totale besomming van f 180.000.terwijl het aantal Nederlandsche stoomtrawlers 123 bedroeg met een totale besomming van f 303.224. De omzet daalde in de vorige maand weder om zeer aanzienlijk, vergeleken bij de over eenkomstige maand in 1931, n.l. van f 998.260.— op f 612.621.— of met niet min der dan f 386.000.De omzet in de eerste 8 maanden van 1932 bedroeg nog slechts f 4.881.351.—, tegen f 7126.488.—, d.i. ruim f 2.245.000 minder. Uit deze cijfers kan wor den afgeleid, dat de omzet in dit jaar hoog stens 50 pCt. zal bedragen van de jaren vóór de crisis. Hieronder volgen de gedetailleerde cijfers. Trawlvisscherij. Van de trawlvisscherij kwamen binnen: 123 (260) Nederlandsche stoomtrawlers met een totale besomming van f 303.224.(f 743.575) en 29 (13) Duitsche met f 108.782 (f 46.475), 134 (64) motorloggers met f 69.471 (f 45.116), 724 (737) motorkustvisschers met f 69.471 (f 45.116), 724 (737) motorkustvisschers met f 38.175 (f 75.016), 6 (19) open booten met f 23 (f 117), 6 (1) Duitsche motorkotters met f 2.095 (f 337), 14 (7) Belgische met f 4.988 (f 5.237), 96 (13) Deensche met f 63.091.— (f 11.030) en 2 (0) Zweedsche met f 1.069.—. Drijfnetvïsscherij. Van de drijfnetvisscherij kwam slechts 1 (0) Engelsche stoomlogger binnen met f556 Kwamen in Augustus van het vorig jaar nog 8 stoom- en 3 motorloggers binnen met een totale besomming van f 61.000, door de om standigheden vond geen aanvoer van pekel haring plaats. De enkele haringschepen, die IJmuiden nog in de vaart brengt brachten hun vangsten in Vlaardingen ter markt. IJmuiden heeft derhalve als markt voor pekelharing afgedaan, voorloopig althans. Consigmatiezendingen. De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 21.143 (f 8.954). De gemiddelde reisbesomming der traw lers in de vorige maand bedroeg f 2460.— tegen f 2300 in de maand Juli. Oogenschijn- lijk een flinke verbetering, in werkelijkheid echter het gevolg van het deelnemen van een betrekkelijk groot aantal Noordzeebooten, waarvan enkele goede besommingen maakten. Wat de motorloggers betreft, voor deze vaartuigen was de maand Augustus veel veel gunstiger dan de maand Juli. Zij be- somden n.l. in Augustus gemiddeld ca. f 520 of bijna f 100 meer dan in Juli. Voor Sep tember valt wederom een steiging te ver wachten, daarwederom veel tong gevangen wordt, waardoor al weer besommingen van meer dan f 1000 te noteeren zijn. Vergelijken we die cijfers der eerste acht maanden van 1932 met die van dezelfde periode in 1931, dan zien we weer, duidelijker dan ooit, dat vooral de trawlers van de crisis te lijden hebben. Er kwamen in genoemd tijdvak binnen 1232 (2002) stoomtrawlers met f 2.871.065 (f 4.997.029), 1678 (1544) motorloggers niet f 922.817. (f 1.010.734), 3938 (4153) motor kustvisschers met f 243.392 (f 306.241) en 470 (185) buitenlandsche vaartuigen met f 507.263 (f 308.099). Hieronder zijn begrepen 323 (95) Deensche kotters met f 225.541 (f 83.240) en 57 (52) Duitsche stoomtrawlers met f 208.972 (f 198.919). De Deensche kot ters hebben wel het leeuwenaandeel van den buitenlandschen vooruitgang voor hun rekening genomen. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1931.) DE ZEEMANSSTAKING. Het hier aangekomen Nederlandsche stoomschip Stad Dordrecht heeft de geheele bemanning afgemonsterd. Of onder de tegen woordige omstandigheden van het zeelieden conflict opnieuw aangemonsterd zal worden is nog niet bekend. MACHINESCHADE. Het van Hamburg naar hier bestemde Nederlandsche motorschip N ie u wend am, kreeg op de Elbe machinesohade en moest voor anker gaan. Naad at de schade was her steld is het schip weer verder gegaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor buitenlandsche Dagbladen SIGARENMAGAZIJN ORANJESTRAAT hoek KANAALSTR. LXXVL Om maar met de deur in huis te vallen: er kwamen deze week 34 trawlers binnen en er waren er onder deze trawlers, die heele besommingen maakten, maar dat waren in hoofdzaak de zeven Duitschers, die met z'n zevenen f 24000.— besomden. En laat ik niet vergeten te vertellen, dat er ook nog 23 kotters van internationaal pluimage IJmui den tot marktplaats kozen, welke 28 kotters ook nog wel een kleine vijftien duizend gave Hollandsche guldens In gedeprecieerde Deensche kronen konden laten inwisselen. De markt was vrij vast; de hake bereikte zelfs weer de fancy-prijzen van verleden jaar d.w.z. ca. 60 cents per pond, voor welken prijs je de fijnste tarbot kunt koopen. Ze schijnen daar in Parijs heel veel van „colin" te houden, want als een mootje van deze visch, waarvan men in ons land over het algemeen niet houdt (omdat men ze niet kent) in de hotels geserveerd wordt, zullen stapeltje francjes moeten neergeteld worden. Maar laten ze hur. gang maai gaan Zoo dacht zeer zeker de reeder van de „Adelante", welke trawler het geluk had, op de Noordzee een flinke partij van deze mat- zilveren vischjes in z'n net te krijgen. Wie het partijtje in den afslag heeft zien staan, zal niet hebben kunnen denken, dat daar voor f 2800.betaald zou hebben. De prijzen van de tong zijn weer terug- geloopen. Als men niet persé de duurste soorten wilde hebben, kon men j.l. Vrijdag deze visch der vlsschen tegen denzelfden prijs inkoopen als de hake. IJmuiden is nooit een belangrijke markt voor pekelharing geweest, maar zoo nu en dan werden er eenige jaren geleden nog wel eens aanzienlijke partijen verhandeld, al was het dan ook weinig, In verhouding tot Vlaan- dingen. Dit jaar schijnt het gedaan te zijn met IJmuiden als haringmarkt en bijna met IJmuiden als haringhaven. Er varen nog een paar stoom- en motorloggers van de V.E.M. maar deze gaan steeds naar Vlaardingen ter markt. Heeft de reederij het vertrouwen in den IJmuIdenschen haringhandel verloren? En is daar reden voor? Ongetwijfeld is de IJmuidensche handel niet meer bij machte, geregeld groote hoe veelheden te plaatsen, maar het wil mij voorkomen, dat de vangst van die paar schepen, die van hier uit op de haring zijn, nog wel met goed succes op de Tegelti es- markt aan den man te brengen zijn. Vele vïschhandelaren hebben nog wel een haring klantje voor een paar kantjes per week en haring „heeft geen zout noodig". Voor deze handelaren is het zeer onge rieflijk, dat ze thans genoodzaakt zijn hun behoefte in Vlaardingen te dekken. Dat brengt altijd extra kosten met zich mee, het zij ze op den afslag laten koopen, hetzij ze bij een grossier terecht komen. En dan komt er nog de vracht bij. De extra-kosten worden daardoor zoo hoog, dat het moeilijk wordt, met de Vlaardinger of Katwijker han delaars te concurreeren. Maar misschien komt er weer eens een andere tijd. PIETERMAN. Een beeld uit het Engelsche industriegebied gevolg van de aangekondigde loonsverlaging berichten hebben thans in totaal 160.0001 Lancashire, waar de katoenarbeiders in staking zijn gegaan. Volgens de laatste arbeiders het werk neergelegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NOODIG? Bel op Tel. 77 T. LEVAS 1 ER Pr. Heridrikstr. 89

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1