HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJK e.O. \h IAARGANG NO. 258 MAANDAG 5 SEPT. 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Yt cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN duitsche visschers. missen een hospitaal-kerkschip. jn de Deutsche Fischerei-Hundschau brij ft 'Dr. Ericli Drösoher uit Berlijn een belangrijk 'artikel over de verzorging van de opvarenden van Duitsche visscbersvaartui- gen OP zee' daii> we llier in z'n seheel laten ^j&n' berichtje, dat eenigen tijd. geleden door de pers he ronde deed, geeft mij aan leiding tot de volgende 'beschouwing. In één der bladen kwam de volgende zin voor: ,.Wat doet Duitschland voor de gees telijke 'Verzorging van zijn groote vias-cherij - vloot, wat vcor de kustViSschers, wat voor de groote visscherij? Wij vreezenniets!" tj:t°dezen zin blijkt dat nog niet voldoen de bekend is, dat ook in Duitschland zoo ooed mogelijk voor het geestelijk en licha melijk welzijn van de visschers gezorgd wordt. Zeker, Duitschland is een arm land «reworden en kan zich daardoor in tegen zet Hollanders, Engelsehen en Franschen den bouw van speciale hospitaal- en kerk schepen niet veroorloven, maar OD-k Duitsch land kan de opvarenden der visschersvaar- tuieen geestelijke- en lichamelijke hulp bie- ^hi de eerste plaats moeten in dit verband orjze visscherij-poll'tievaartuigen genoemd wórden. Hun taak is het niet alleen, de Duitsche territoriale wateren "te bewaken <beCTen het onbevoegd uitoefenen der vis scherij, maar ze dienen eveneens om aan de bemanningen der vischersvaartuigen op zee alle mogelijke hulp «te verleenen. In dit opzicht staan wij zeker niet bij het buitenland ten achter. De beide politie- vaartuigen ,,Elbe" en „Weser" zijn uitgerust met alle hulpmiddelen, om wanneer het noodig mocht zijn, elk soort van genees kundigen bijstand te kunnen verleenen. Zij hebben een dokter aan boord en een goed geoutilleerd hospitaal. Zij zoeken elk jaar systematisch in bepaalde tijdperken de vamgplaatsen van de trawlers nabij IJsland en die der loggers in de Noordzee op. In de jaren 1928 tot Juli 1982 is volgens iet onderstaande overzicht hiulp verleend: 1928: 135 gevallen, opgenomen 17 ernstige zieken. 1929: 98 gevallen, opgenomen 13 ernstige zieken. 1930: 107 gevallen, opgenomen 31 ernstige zieken. 1931: zieken. 1932: zieken. In die gevallen, waarin de zieken niet in het hospitaal aan boord der poliitieschepen gehouden konden worden, werden ze in het dichtstbijzijnde ziekenhuis aan land gebracht Bovendien derden de manschappen in tal- lorze gevallen geholpen door afgifte van ge nees- en verbandmiddelen. Deze hulpverleening beperkt zich niet tot de opvarenden van Duitsdhe schepen maar wanneer het geweruscht wordt, kun nen ook de bemanningen van vreemde vis- schersvaartiuigen deze bulpverleenening deel achtig worden. Ook bij strandingen grijpen onze politie vaartuigen zoo noodig in. en hierbij hebben zij reeds menig memschenleven gered. Mij is een geval bekend, dat aan het ingrijpen van een politievaartuig het te danken was, dat de geheeil e bemanning van een bij IJs land igestranden stoomtrawler gered en in veiligheid kon werden gebracht. Een geestelijke verzorging van de opvaren den der visschersvaartuigen, zooals de Hol landers met behulp van hun hospitaal- kerkschip „De Hoop" en ook de Engelschen en Eranschen met dergelijke vaartuigen uit oefenen- bestaat er in Duitschland echter niet. Deze vraag is vroeger reeds en wel met het oog op het werk der Hollanders, aan leiding giweest tot een onderzoek. Heit bleek eohter, dat aan een dergelijke verzorging verschillende .moeilijkheden verbonden zijn Van de manschappen der visschers vaar lui gen wordt, terwijl zij op zee zijn, ILcha- nieliijk zooveel geë'ischt, dat zij niet bijster ontvankelijk zijn voor een geestelijk woord. Tegen dit argument is zeer zeker aan te voe ren, dat juist de zieken onder de opvarenden maar al te zeer behoefte aan een opbeurend voord hebben, waarom het toe te juichen zou zijn, dat in de kringen, waarin men zich voor deze wijze van verzorging .interesseert (leze vraag ernstig onder de oogen zou wor den gezien. Een dergelijke verzorging kan echter alléén met particuliere middelen ter hand worden genomen, daar het niet de taak er regeerlng is, hier financieel in te grijpen. In de paats van de geestelijke verzorgin, op zee treedt in Duitschland op 't wrak der Evangelische zeemansmissie. Aan den arbeid van onbaatzuchtige mannen als dominé Thun te Altona e.a. is het te danken, dat tter een werk van aanzienlijken omvang is ontstaan. In het gebied van de Noordzee zijn met medewerking van de zemansmissie zeven zeelieden-tehuizen opgericht en wel in Ham 77 gevallen, opgenomen 5 ernstige 32 gevallen, opgenomen 3 ernstige AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 5 SEPTEMBER Palace: „Hare Majesteit de Waschvrouw". Tooneel: The Londo's. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een lach en een traan" en „Elf uur getrouwd". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Juffrouw Kerk huis". Tooneel: Wilba. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 SEPTEMBER - Bioscoopvoorstellingen. DE WERKVERSCHAFFING BIJ WIPPERSTUW. HET STORMSEIN HAD OOK VACANTIE. Als bijzonderheid kan. worden gemeld dat gedurende, de geheele maancl Augustus het weer van dien aard was, dat noch het storm- sein, noch het attentiesein ge hesehen be hoefde te worden. EEN ONGEWENSCIITE BEZOEKER. Zaterdagavond wilde zekere D. een bezoek brengen aan het café van den heer E. in de Frogerstraat. Aangezien hij echter niet meer éheel nuchter was, werd hem de toegang geweigerd. D. maakte zich hierover zeer drif tig; hij trapte de deur in en, eenmaal binnen den boel te vernielen. Een groot aantal politie-agenten was noo- zijnde nam hij de gelegenheid te baat om dig om den woesteling te overmannen. Onder hevig verzet werd hij naar het politiebureau overgebracht en gearresteerd. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag is een vischauto van den vischhandelaar C. S., komende van de rich ting Velsen, na eerst tegegn een lantaarn paal te zijn gereden en dezen te hebben be schadigd, tege'n den muur van een der tun nels gereden. De auto werd aan de rechter zijde ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. De bestuurder bleef ongdeerd. Een ploeg arbeiders uit onze gemeente legt even het werk neer voor een plaatje in de IJmuider Courant. Men kan tevens zien, welke taak ze hebben te verrichten. burg, Altona, Cuxhaven. Wesermünde, Bre- merhaven, Emden en op Helgoland. In het gebied van de Oostzee bestaat een dergelijke inrichting, het zeelieden-tehuis op de Greifs- walde r Oie. Het ontstaan van deze inrich- ting is te danken aan de bemoedngen van de Du itsche Zee visscherij ver eeniging. In deze tehuizen vinden de opvarenden van de visschersvloot een vriendelijke en nette ontvangst en verpleging, zij kunnen daar hun post in ontvangst nemen en schrijven, kunnen daar oc.k hun spaarpen ningen in bewairing geven en zijn tegen uit buiten van welken aar ook gevrijwaard. Zoolang ze aan den wal zijn kunnen ze in de tehuizen goede boeken lezen, terwijl ze ook lectuur voor de reis mee kunnen krij gen. Vooral het tehuis op Helgoland, dient gemeld te worden. De lichamelijke verzor ging wordt, zco noodig aangevuld en ge steund met geestelijke verzorging. Uit het vorenstaande blijkt-, dat ook Duitschland heel wat voor zijn zeelieden doet. De Duitsche zeevisseherij heeft er ech ter belang bij, dat dit onbaatzuchtig opge bouwde en den geestelijken wederopbouw van ons vaderland dienende werk van prac- tisohe naastenliefde blijft voortbestaan en zij behoort dit te steunen, waar het maar mogelijk is. De werkloosheid treft den Duitschen vis- schersstand des te meer. omdat deze grooten deels los van eigen huiselijken aard in de havensteden moet blijven om. het verband met hun beroep niet te verliezen. De mid delen aangewend voor het behoud der zee mansmissie zijn daarom niet verloren. Ook de Duitsche zeevisseherij-vereeniging heeft, er kennende de moreele beteèkenis er steeds naar gestreefd, dit liefdewerk daadwerke lijk te bevorderen en het ook materieel, zoo veel als in haar vermogen is, te steunen. de nieuwe reddingboot voor het noorderstrand. geslaagde proeftocht onstuimige zee. Zaterdagmorgen is te Katwijk aan Zee naar men aan het Handelsblad meldt, de nieuwe motorstrandreddingboot, welke voor de N. Z. H. Reddingmaatschappij is gebouwd, volgens de door deze verstrekte gegevens door de bootbouwers Gebroeders Taat te Katwijk aan Zee, beproefd. De zee was zeer woelig en de belangstelling van de Katwijksche bevolking groot. Aan het strand teruggekomen met de ge bruikelijke voorzorgsmaatregelen, uitten bootsman Dropman en de adj.-secretaris H. Th. de Booy, alsmede de bemanning hun volletevredenheid over de prestaties van deze boot. die het resultaat zijn van langdurige proefnemingen. Binnenkort zal zij worden gestationneerd te IJmuiden, ten Noorden van de haven. Al vorens haar te doopen met den naam .Ha rend van Spreekens", een der oprichters der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, moest zij toon en in alle opzichten bruikbaar te zijn. De oefening van heden heeft de overtuiging gegeven, dat dit het geval is. Met de stationneering van een dergelijke boot op wagen is een bedrag van meer dan 20.000 gemoeid. COMMISSIE VAN BEHEER GEREFOR MEERDE KERK (WEST) Tot lid van de commissie van beheer is door den raad van bovengenoemde kerk benoemd de heer C. J. van Keulen, die reeds jaren lid van dit college is geweest maar door omstandigheden voor enkele jaren verplicht was te bedanken. GEREF. STRAATPREDIKING A.s. Dinsdagavond zal vanwege de evange lisatie der Ger. Kerk Oost, een openluchtsa menkomst plaats vinden aan den Ooster duinweg. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. Een zangkoor zal ter afwisseling eenige lie deren zingen. de staking in het scheepvaartbedrijf. in ijmuiden wordt gepost. De IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders deelt ons het volgende mede: Sinds het uitbreken der zeeliedenstaking wordt regelmatig op verschillende, daarvoor in aanmerking komende punten gepost. Nauwkeurig wordt toegezien dat uit IJmui den geen werkwilligen worden geleverd, ter wijl de binnenkomende schepen direct met den stand van zaken op de hoogte worden gesteld. Vrijdag kwam het bestuur der IJmuider- Federatie ter oore, dat een te IJmuiden ver- blijfhoudend zeeman zich als matroos had laten aanmonsteren voor het s.s. „Clio", dat des avonds naar zee zou vertrekken. Daar van de stakingsleiding te Amsterdam bericht s ontvangen, dat voor dit schip niet mocht worden gemonsterd, stelde bovenge noemd bestuur zich met den betrokkene in verbinding, met als resultaat dat deze van de rei-s afzag. Pogingen in den avond gedaan ook nog een kok voor dit schip te monsteren, mislukten eveneens. De bemanning van het stoomschip was reeds jl. Maandag, dus vóór dat het conflict uitbrak gemonsterd. Den volgenden dag is dus niet meer ge monsterd, ook niet ter complet-eering der be manning. Het bericht als zou de reederij van ge noemd stoomschip er in zijn geslaagd „een volledige bemanning bij elkaar te krijgen", i; geheel onjuist. Het schip is. voor zoover com pleet, met een normaal gemonsterde beman ning vertrokken. M.s. Sambre en s.s. Beyerland opgehouden. Nader deelt men ons van dezelfde zijde me de, dat in overleg met de contact-commissie het m.s. „Sambre" dat reeds voor geopende sluizen gereed lag om te vertrekken, het uit varen werd belet. Ook het vertrek van het s.s. Beyerland werd tegengegaan, zoodat beide schepen vermoe delijk morgen terug zullen gaan naar Amster dam. Er wordt scherp gepost. Van andere zijde vernamen wij nog, dat van het m.s. „Sambre" drie opvarenden, die reeds hadden gemonsterd, alhier van boord zijn gegaan. SANTPOORT AANRIJDING. Gisterenmorgen reed de 15-jarige J. uit Haarlem-Noord op het rijwielpad langs den Hagelingerweg in de richting Driehuis. Aan het einde van dit voor hem links van den rijweg gelegen fietspad gekomen, wilde hij den Hagelingerweg oversteken. Juist naderde uit tegenovergesteld richting de heer D. uit IJmuiden-Oost op zijn fiets met huipmotor. J. werd door dezen aangereden. Beide werden tegen den grond geslingerd. J. werd bij „De Lichthoeve" binnengedragen, waar spoedilg Dr. De Groot aanwezïg was. Deze vervoerde het verkeersslachtoffer per auto naar Haar lem. D. kwam er beter af. Alleen zijn rijwiel was eenigszins beschadigd. Door de rijkspolitie werd proces-verbaal opgemaakt. VELSEN de rioleering in ijmuiden-oost. AANBESTEDING Vrijdag 23 September a.s. zal door den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aanbe steed het bouwen van een steenkolenpark, magazijn en sintelbergplaats bij de Noorde lijke wal'inrichting van elk der stoompont- veren over het Noordzeekanaal nabij d-e Hem- brug en te Buitenhuizen. De raming bedraagt f 10.000. OPENING INSTUIF In navolging van IJmuiden-Oost heeft de C. J. M. V. „Philadelphia" te -Velsen ook een instuif aldaar opengesteld. Zondagavond is deze onder groote belangstelling geopend. Bij afwezigheid van den voorzitter der C. J. M. V. richtte de heer P. Kraayenveld, na in ge bed te zijn voorgegaan, zich met een woord van welkom tot de aanwezigen, en een woord van dank tot degenen die de C. J. M. V. in staat hadden gesteld, dezen instuif te ope nen. Hierna werd aan ds. Th. Meyer gele genheid gegeven, den instuif te openen. Al vorens hiertoe over te gaan, las ds. Meyer Psalm 25 voor, waarna hij het doel van den instuif uiteen zette. Het is niet de bedoeling aldus spreker om onder onze jonge mensehen door deze instelling de uithuizig heid te bevorderen, dit zij er verre van. Wij trachten hier die jonge menschen, die an ders hun tijd op straat dooi-brengen, gele genheid te verschaffen hier een vrienden kring te vinden, om hen door de gezelligheid hier uit de verleiding te houden, waaraan zij op straat bloot staan. Spoedig nadat ds. Meyer geëindigd had, werclen de verschillende spelen, zooals dam-, schaak- en sjoelbakspel t-er hand genomen en heerschte er een gezellige sfeer en was het, alsof de instuif reeds geruimen tijd be staan had. Even willen wij nog opmerken dat de in richting van het gebouw van Ohr. belangen als instuif zeer gezellig was aangekleed. Langs de wanden tafeltjes voor dam- en schaakspelers, voorzien van keurige sche merlampjes. In het midden een tennistafel en op het eind een tafel voorzien van lectuur ten dienste van hen die liever lezen dan spelen. een schrijven van de gezondheids commissie aan b. en w. De gezondheidscommissie heeft het vol gende schrijven verzonden aan burgemeester en wethouders dezer gemeente: „Wij wenschen nogmaals uwe aandacht te vestigen op de wantoestanden die bij hevi- gen regenval ontstaan in de Zoutmanstraat, de Van Galenstraat en de Piet Heinstraat. J.l. Zaterdag hebben de bewoners van eerst genoemde straat wederom en dat voor de zooveelste maal, ondervonden, wat 't betee- kent te wonen in een straat waarin geen be hoorlijke rioleering aanwezig is. Doordat een rechtstreeksche aansluiting van 't riool in deze straat op dat in de Willebrordstraat ont breekt, werd de inhoud door de straatkolken enz. naar buiten geperst, met het gevolg, dat niet alleen de straat, maar ook vele ach tertuintjes overstroomd werden met een zeer onwelriekende vloeistof, waardoor een ern stige bodemverontreiniging is ontstaan. Dit dreigt zich telkens bij flinke regenbuien te herhalen zoodat een voorzienine dringend geboden is. Tot onze verwondering hebben wij moeten constateeren, dat zoowel in de Piet Hein- straat als in de Van Galenstraat geen straat- kolken aanwezig zijn. Hierdoor verzamelt zich in de laatstgenoemde straat bij neerslag steeds een groote hoeveelheid hemelwater, dat nergens een uitweg kan vinden. Het is zeer noodzakelijk, dat genoemde straten nog vóór den komenden winter van rioolkolken worden voorzien." BEVERWIJK Tivee snapshots van den Duitschen Stahlhelmdag. Op de afbeelding twee leiders van deze beweging, n.l. Seldt en Duesterberg (v.l.n.r.j INTREDE DS. C. M. KRIJGER. Na Zondagmorgen door Ds. I. Voorsteegh uit Den Haag bevestigd te zijn heeft Ds. C. M. Krijger des middags zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv, gemeente, waar mede de vacature ontstaan door vertrek van Ds. Jac. Poort weder bezet is. Het kerkgebouw was geheel gevuld, o.a. wa ren vele Ring-collega's, de consulent Ds. A. Hooy uit Wijk aan Zee en Duin, vele predi kanten uit de omgeving, alsmede 'vele 'vrien den uit Rijsoord, welke gemeente de nieuwe predikant voor Beverwijk verwisselde. De dienst werd geopend met het zingen van Gez. 2 verzen 1 en 3 waarna Ds. Krijger den kansel beklom en den eersten dienst in zijn nieuwe gemeente leidde. Na votum en geloofsbelijdenis werd van Gez. 52 vers 13 gezongen en las de predikant van den Evangelist Johannes hoofdstuk VI, 22—35. Als tekst voor zijn prediking koos Ds. Krijger vers 27 uit hetzelfde Evangelie: „Werk niet om de spijze, die vergankelijk is. maar om de spijze, die blijft tot in het eeuwige le ven, welke de Zoon des menschen u lieden geven zal. Want deze heeft God de Vader verzegeld". In het eerste gedeelte zijner predikatie wees Ds. Krijger er op, dat de gemeentenaren van hem geen ontwikkeling van een werk program konden verwachten, omdat hij het terrein nog slechts ten deele kon overzien. De inhoud van de boodschap, welke hij komt brengen, is die. zooals de tekstwoorden aan geven. De predikant zette vervolgens nader uiteen, dat niet gestreefd dient te worden naar het aardsche. doch naar het eeuwige. Daarvoor heeft God zijn Zoon ge'geven. Hij is de spijze, die blijft. De gemeente zong vervolgens van Gez. 43 de verzen 1 en 6. waarna het tweede gedeelte der prediking volgde. Hierin schetste de pre dikant het werk Gods. God heeft zijn Zoon van een kenmerk, van een zegel voorzien, Zijn werken immers getuigden, dat Hij de ware Heiland is. Christus is het Brood des levens en God heeft het verzegeld. Ten slotte sprak de predikant een persoon lijk woord, in de eerste plaats tot den burge meester, die weliswaar verhinderd was den dienst bij te wonen, doch van wien spr. van ganscher harte hoopte, dat, wat predikant en hoofd der gemeente ook scheiden mag, bei den toch één zijn in den wensch om voor de gemeentenaren het beste te zoeken. Verder sprak Ds. Krijger vriendelijke woorden van dank tot zijn bevestiger Ds. I. Voorsteegh uit Den Haag, den consulent Ds. A. Hooy en kiescollege voor de reeds ondervonden steun en de Ring-collega's voor hun tegenwoordig heid. Spr. zegde verder gaarne zijn steun toe dankte vervolgens kerkeraad. kerkvoogden, aan de vereenigingen, waarvan de Chr. Nat. Werkmansbond hem ree'ds het eere-voorzit- terschap aanbood. Na nog een hartelijk afscheidswoord te heb ben gesproken tot de Rijsoorden aren, die in groote getale aanwezig waren, richtte de pre dikant nog een laatste woord tot zijn nieuwe gemeentenaren, hen daarbij verzoekende om hun gebed. Daarna werden nog woorden van welkom 'gesproken door den ouderling. den heer Blaauw, die tevens den consulent- dankte en namens de Ring-collega's door Ds. A. Hooy. Staande zong de gemeente haar nieuwen heredr Gez. 25 vers 4 toe, en Ds. A. Hooy Ps. 134 (Dat 's Heeren zegen op u daal!). Het Ned. Herv. zangkoor zong tenslotte nog een. toepasselijk lied, waarna de dienst met vers 10 van Psalm 66 werd besloten. Na afloop van den dienst bestond aan de pastorie gelegenheid tot nadere kennisma king met Ds. Krijger en zijn echtgeïioote, waarvan vele gemeentenaren gebruik hebben gemaakt.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1