De Duitsche nota gepubliceerd het belangrijkste nieuws, Koning André. ijmuider courant WOENSDAG TWEEDE BLAD 7 SEPTEMBER 1932 Volgende week het Fransche antwoord Eisch van gelijkberechtigdheid ten opzichte der ontwapening-reorganisatie der weermacht. Een definitief systeem in overeenstemming met de behoeften des lands noodzakelijk. Wapene die bij de ontwapeningsconferentie niet alge meen verboden zijn, moeten ook voor Duitscfv land geoorloofd zijn. Een verklaring van Von Neurath. ne Rijksminister van buitenlandsche za heeft Dinsdag het volgend document ter hiSe gegeven. Het bevat de mondelinge DultsclM "Se de ontwapeningskwestie, zooals den Sen Augustus de Fransclie ambassa ■Sr te Berlijn heeft gedaan. Bij deze ge Menheid heeft freiherr von Neurath zich S het doel van het document en omtrent beweegredenen voor de publicatie als '"aind"1'de Fransche pers de eerste berich ten publiceerde betreffende mijn vertrouwe Wk onderhoud met den Franschen amfoas» airr Francois Poncet heeft zij het optreden itr Riiksrégeering in de ontiwapeningskwes te voortdurend tot onderwerp van com Mnaties en verwijten gemaakt, welke voort komen uit de klacht dat Duitschland on torden dekmantel van zijn eischen inzake rechtsgelijkheid naar niets anders streeft am naar zijn eigen wapening en het herstel Sefwocgere militaire maoht. Br. is geen 2?voudl-er weg om deze verdraaiingen te SS dan mijn zienswijze ie publicee rcne Duitsche démarche hij den Franschen ambassadeur was niets ongewoons of verras «nds zooals vele buitenlandsche pers. «reanen thans meenen te mogen fte^en Sli is volkomen gehouden hmnen het kader ran de ontwapeningsconferentie van Gem£« en moest er slechts toe dienen een positief resultaat van haar werkzaamheden mogelijk behoef er geen geheim van te sat in onmiddelijke aansluitmg op de laatste Sferertte-onderhandelingen nog te Geneve Se door de Duitsche en Fransche verte eenwoordigers is afgesproken spoedig de onderhandelingen te hervatten inzake de rechtsgeldighend. Dat van Duitsche zude op dit punt allereerste aan de Fransche re eeerlng is gedacht vindt zijn eenvoudige vKW in het feit, dat Frankrijkbijde onderhandelingen te Geneve het "tuist gekomen tot het Duitsche standpunt. De motieven welke de Fransche regeering aanleiding hebben gegeven thans de mede S van .ons onderhandelmgsvoorstel aan de receerinsen welke tot het z.g. pact-van. vertrouwen zijn toegetreden te doen niet bekend. Het pact kan toch onmogelijk ten doel liehben een diplomatieke onderhan delm» tusschen twee of drie staten te ver Wen In ieder geval wil het mij voorkomen tolde landen welke tot nu toe tot. het pact ziin toegetreden, een aantal machtige Euro pe staten zijn hier nog niet bij. geen Schaam vormen dat voor ontwapenmgskwes^ ties een bijzondere competentie ^ou kunnen opwijzen. Vanzelfsprekend hoeft de Duitsche rceerin" er niet aan gedacht de door haar ^Ste besprekingen met de FTansche regeering voor andere regeeringen geheim te houden. Ik heb van het begin af aan onze bedoelingen in dit verband nadrukkelijk uit- een-ezet en heb het van belang geacht dl reef na mijn onderhoud met deni Franschen ambassadeur de regeermgen weike er het meeste belang bij hebben van de Duitsche démarche op de hoogte te stehen Het-S evenwel iets anders een zekere krm„ van re^oerin^en te onderrichten dan deze van het begin af aan bij gemeenschappelijkei on derhandelingen te vereenigen. Mocht wat ik niet hoop. de toepassing van het pact-van- vertrouwen van de zijde der ^"a-nsche *ege® ring de beteekenis hebben dat deze thans niet bereid is tot een directe Dultf£hTr*"e sche gedachtenwlsselrng, dan zou een nieuwe toestand zijn geschapen, welke nieuwe be sluiten der Rijksregeering noodzakelijk zou "zooveel staat thans evenwel reeds vast dat het voor Duitschland niet mogelijk is deel te nemen aan de verdere beraadslagingen te Ontwapeningsconferentie alvorens, de kwestie der Duitsche rechtsgelijkheid., niet die van onze wapening, 00 het punit is gekomen da^- wij bij de debatten, hebben geeischt. In liet document dat den 29en Augustus <3en Franschen ambassadeur is overhandigd en dat een samenvatting inhoudt van ne Duitsche standpunt in het ontwapenmgs- vraagstuk, wordt o.m. gezegd: I. Na de laatste onderhandelingen te Ge- nève over het Ontwapeningprobleem konu het er op aan de poging te doen spoedig langs diplomatieken weg het probleem op heldoren dat de Duitsche delegatie in haar slotverklaring van 22 Juli heeft opgeworpen. De Duitsche regeering zou zich te dien einde in vervolge op de hierover reeds te Geneve met den Fransche vertegenwoordigers ge voerde vertrouwelijke besprekingen allereerst met, de Fransche regeering in verbinding willen stellen. n. De houding der Duitsche delegatie te genover de resolutie van de algemeene com missie van 29 Juli was uitsluitend bepaald door redenen die uit de zaak zelve voort vloeiden. en was onvermijdelijk. De resolutie legt belangrijke puntten voor de definitieve ontwapeningsconventie vast en wel op een wijze die reeds doet blijken dat de conventie betreffende de vermindering der bewapenin gen buitengewoon ver zal acherblijven bij he verdrag van Versailles In feite hebben de besluiten voor Duitsch land in het geheel geen zin. In de resolutie blijft de vraag volkomen open of de genomen besluiten ook van toepassing zullen zijn op Duitschland. Zoolang deze vraag niet is op gehelderd is voor de Duitsche delegatie me dewerking niet mogelijk. i in. Onder deze omstandigheden werd door de resolutie van 23 Juli direct de principieele ■vraag opgeworpen welke in de tot dusverre gevoerde discussie aangeduid is als het- pro^ bleem der gelijkgerechtigheid van Duitsciv land. Ten einde ieder misverstand in dit verband uit te sluiten zal hieronder nogmaals resn meerend uiteengezet worden wat Duitsch land verstaat onder gelijkgerechtigheid hoe het zich practisch, de venverkelijkin; van dit principe voorstelt. IV. Vooropgesteld moet daarbij worden dat er bij de door de Duitsche regeering verlang de radicale wijze van algemeene ontwapening geen bepalingen zijn die in Duitschland we gens draagwijdte der daarin vervatte binden de elementen zou afwijzen, wanneer het door de conventie te scheppen algemeene regime voor alle staten geldt. Onder deze omstandigheden zal niemand de Duitsche regeering kunnen verwijten ge noegen te nemen met een conferentieresul taten dat voor de sterkbewapende landen slechts een minieme verandering van hun huidigen bewapéningsstand met zich brengt, doch voor Duitschland den status van Ver sailles zou handhaven. Duitschland heeft het zelfde recht op nationale veiligheid als iede ren anderen staat. V. In dit verband kunnen drie elementen in de regeling worden onderscheiden nl. ten eerste de juridische vorm der regeling, ten tweede de tijdsduur van haar geldigheid ten derde haar materieele inhoud. Het ligt voor de hand dat met betrekking tot de beide eerste elementen slechts één oplossing denk baar is: zoowel de juridische vorm als ook de geldigheidsduur der verdragsverplichtin gen moeten voor Duitschland in de toekomst dezelfde zijn als voor alle andere staten. VI. In tegenstelling tot de beide eerste ele menten der regeling geeft de materieele in houd van deze regeling ruimte voor onder handelingen. De Duitsche regeering kan er weliswaar geen afstand van doen dat in de conventie het recht van Duitschland op een met zijn nationale veiligheid in overeen stemming zijnde bewapeningsstand op ge paste wijze tot uitdrukking komt. Zij is ech ter bereid zich voor den duur der eerste con ventie tevreden te stellen met zekere wijzi gingen in den stand h-arer bewapening aan gezien zij van meening is dat men na het afloopen der eerste conventie tot een tweede conventie moet komen welke in de vermin dering der bewapeningen der sterk-hewa- pende staten aanzienlijk verder gaat en daa: door meer recht doet aan het Duitsche stand punt. in het bewapeningsvraagstuk. Ten einde er een beeld van te geven welke maatregelen voor de reorganisatie van de Duitsche weermacht in aanmerking komen, geeft de Duitsche regeering hieronder een toelichting van eenige der voornaamste pun ten. VII. Op het gebied der kwalitatieve ont wapening is de Duitsche regeering bereid ieder verbod van wapenen te aanvaarden dat voor alle staten in gelijken mate tot uitdruk king komt. Daarentegen moeten die catego rieën wapenen die door de conventie niet al gemeen worden verboden principieel ook Duitschland veroorloofd zijn. Wat het defensieve systeem betreft, moet de Duitsche regeering ook voor zich aan spraak maken op het recht van alle andere staten om dit in het kader der algemeen geldende bepalingen zoo te organiseeren als dit in overeenstemming is met de behoeften zoowel als met de economische en sociale bi- zondere geaardheden des lands. Aan den eenen kant komt het daarbij aan om orga nisatorische veranderingen, zooals bijv. rege ling van den actieven diensttijd der langdie- nenden en vrijheid in de geleding van de weermacht. Aan den anderen kant komt het daarbij aan op de opleiding van een bizon- dere dienstplichtige militie voor doeleinden betreffende de in stand houding der binnen- landsche orde, zoowel als der grens en kust- bescherming. Het spreekt van zelf dat de Duitsche regee ring bij de door haar bedoelde maatregelen rekening zal houden met den financieelen toestand van het Rijk. In feite staan de zaken thans zoo dat de kwestie der Duitsche gelijkgerechtigdheid niet meer langer onopgelost mag blijven. De noodzakelijkheid dezer oplossing blijkt -uit het verloop tot dusverre en den huidigen stand van de ontwapeningsonderhandelingen van Genève, maar daarenboven ook uit rede nen die samenhangen met den algemeenen internationalen toestand. Het zal essentieel bijdragen tot opheffing van de bestaande spanningen en tot kalmeering der politieke verhoudingen, welke door het Duitsche Volk als deemoediging wordt gevoeld en die tege lijkertijd het herstel van een rustig evenwicht, in Europa verhindert. Het Havasagentschap publiceert een be richt, waarin o.a. wordt gezegd, dat volgens inlichtingen uit goed ingelichte kringen het antwoord van de Fransche regeering op het Duitsche memorandum in de gelijkgerech tigdheidskwestie niet voor het eind van deze of begin volgende week verwacht kan wor den. Dit antwoord zal gepubliceerd worden. DuatscMand. Nazis en Centrum confereeren weer. In het gebouw van den Rijksdag werden Dinsdagmiddag de besprekingen tusschen de afgevaardigden der N.S.D.A.P. en het Cen trum hervat- De president van den Rijksdag Goer in g heelt achtereenvolgens ontvangen den vroegeren rijkskanselier Dr. Bruenins en den Rijksdagafgevaardigde dr. Bell (beiden Centrum). Engeland Bezuiniging van tenminste 90 millioen pond. Voor de komende parlementszitfcing, zoo verneemt de „Daily Mail", worden wetsont werpen voorbereid, waardoor een bezuiniging van minstens 90 millioen pond sterling zal worden verkregen. Het blad gelooft, dat de minister van Financiën in staat zal zijn, de eerstvolgende begrooting beneden de 700 millioen pond te houden. De begrooting voor net loopende jaar bedroeg 766 millioen pond sterling. De regeeringsbemiddeling in het katoenconflict. De secretaris van de werkgeversorganisatie in de katoennijverheid in Lancashire heeft volgens Reuter verklaard dat het bestuur he den, Woensdag, zal bijeenkomen om den brief van den minister van arbeid, waarin deze zijn bemiddeling in het conflict aanbiedt, te bespreken. De secretaris van de werknemersorganisa tie heefit medegedeeld, dat zijn bestuur Don derdag zal vergaderen om zijn antwoord te bepalen. De brief, dien de minister van Arbeid tot de vertegenwoordigers der katoenindustrie ir Lancashire heeft gericht, heeft den. volgen den inhoud: „Ik acht het mijn plicht, zekere overwegin gen te uwer kennis te brengen. De huidige toestand is teweeggebracht door een i-eeks betreurenswaardige gebeurtenissen en het is meer dan ooit noodzakelijk, dat werkgevers en werknemers besluiten tot samenwerking, zoo wel in hun eigen belang als in dat van het algemeen. Ik geloof', dat er geen enkel werke lijk verschil tusschen beide partijen bestaat wat betreft de beginselen, waarvan de hand having der collectieve loonovereenkomsten afhankelijk is, en dat het werkelijke verschil gelegen is in de toepassing dier beginselen. Ten einde de feiten te onderzoeken en tot een conclusie te kunnen komen, adviseer ik tot instelling van speciale commissies met de taak. de loonkwestie te bestudeeren. alsmede de oplossingen, welke in andere takken van bedrijf zijn gevonden en welke daar zeer goede resultaten hebben opgeleverd. Het zal mij aangenaam zijn, wanneer beide partijen zoo spoedig mogelijk bijeenkomen ten einde deze vraagstukken te bespreken". Ten slotte ver klaart de minister zich bereid, hierbij zijn medewerking te verleenen. Steun voor de stakende textielarbeiders. In de zitting van het Vakvereenigingscon- gres deelde de voorzitter volgens een Reu- tertelegram mede, dat er onder de auspiciën van het Vakverbond een centrale kas zal worden gevormd voor de steunverleening aan de arbeiders in de katoenindustrie en dat er een rechtstreeksch beroep zal worden ge daan op alle aangesloten vakbonden om bij - dragen uit hun eigen kas te verstrekken. Voorts nam het congres een resolutie aan inzake het probleem der werkloosheid, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt over de toeneming van het aantal werkloozen. hetgeen het aan de door de regeering ge voerde politiek toeschrijft. De omstandig heid, dat de regeering op het oogenblik be zig is de loonen te verlagen draagt tot de vermeerdei-ing der werkloosheid bij. De resolutie verlangt van de regeering dat zij haar voornaamste aandacht zal schenken aan het schrappen der oorlogsschulden er herstelbetalingen aan de verlaging der ta rieven en de versterking der binnenlandsche markt om aldus arbeid te scheppen. Boven dien wordt een openlijke controle van het bankwezen en de industriemonopolies als mede een heffing naar de waarden van het grondbezit geëischt. Stijgende werkloosheid. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg volgens officieele mededeelingen per 22 Augustus 2.859.829, d.i. 48.046 meer dan de daaraan voorafgaande maand en 126.046 meer dan per overeenkomstigen datum van verleden -^sar. Denemarken Sociaal-democraten hebben succes bij de verkiezingen. De verkiezingen voor een deel van de'Eer ste Kamer hebben naar het Volk meldt vol gens de tegen middernacht bekende resulta ten een overwinning voor de sociaal-demo cratische partij gebracht. De twee groote burgerlijke partijen/de con servatieven en de boerenpartij, handhaven zich of lijden geringe verliezen. De commu nisten konden geen enkel succes boeken. Hoewel het onwaarschijnlijk is door de ver liezen van de radicale partij, dat een sociaal- democratisch-radicale meerderheid in de Eerste Kamer tot stand komt, beteekent de uitslag van deze verkiezingen een versterking van het kabinet-Stauning. Het nieuwe kabinet. De tot president der Mexicaaneche repu bliek gekozen generaal Rodriguez heeft zijn nieuwe kabinet reeds 'gereed. Minister van buitenlandsche zaken is Teilez, minister van financiën Pani. De ministeries van Oorlog en binnenlandsche zaken worden voorloopig door onderstaatssecretarissen waargenomen. Tsjang Tsjoeng Tsjang, de bekende Chineesche generaal, eens de rechterhand van maarschalk Tsjang Tso Lin, is vermoord. Polen, Boeren volgen Amerikaansch voorbeeld. De Poolsche boerenvereenigingen hebben besloten den toevoer van levensmiddelen naar de steden voorloopig voor een week te staken-. Het is de bedoeling om door vermin dering van den aanvoer de prijzen der land bouwproducten omhoog te brengen. Deze boerenstakir.g is Maandag begonnen. CL .na. Rapport Lytton minder scherp dan verwacht? De „Times" meldt uit Tokio, dat als gevolg van te Tsjangtsjoen gevoerde onderhande lingen het. protocol inzake Mandsjoekwo eenigszins is gewijzigd en uitgebreid. Het zal heden aan het kabinet worden voorgelegd en daarna naar den geheimen raad worden ver wezen. Volgens Japansche berichten is het rap port der commissie-Lytton minder scherp dan verwacht werd. De feiten zouden worden weergegeven, maar de commissie zou zich hebben onthouden van het trekken van con clusies. Vernomen wordt dat de commissie in over weging geeft dat de Volkenbond rekening zou houden met veranderingen die zich zouden voordoen tusschen de voltooiing van het rapport en de behandeling ervan te Genève. Dit wordt uitgelegd als een advies dat het feit der erkenning van Mandsjoekwo door Japan wijziging dient te brengen in het vroe ger gevormde standpunt. (Reuter). Geen bombardement uit Russisch vliegtuig? Van Russiscnhe zijde wordt officieel ve klaard dat de berichten dat een Russisch vliegtuig den spoorweg PekingHankau zou hebben gebombardeerd cn dat dit vlieg tuig zou bebooren aan het Chineesche rood- leger, onjuist zijn. Er bevinden zich geen Sovjetvliegtuigen ii China, en deze kunnen dus ook niet deel nemen aan operaties tegen de Chineesche centrale regeering. Geen rechtstreeksche Japansch Chineesche onderhandelingen Officieel wordt aan Reuter medegedeeld dat het bericht volgens hetwelk de Japansche gezant Ariyosji voorstellen naar Nanking zou overbrengen met betrekking tot het openen van rechtstreeksche Chineesch-Japansche onderhandelingen tot regeling van het con flict in Mandsjoerije niet wordt bevestigd. Er wordt zelfs de nadruk op gelegd dat zelfs wanneer het bericht gegrond zou zijn, de Chineesche regeering niet van haar oor spronkelijke politiek of zou wijken om de re geling der quaestie aan den Volkenbond over te laten. Dientengevolge zijn rechtstreeksche Chineesch-Japansche onderhandelingen bui ten quaestie, temeer omdat de datum van de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering nabij is. Zuld'Amerika. Bolivia en Paraguay met econo mische blokkade bedreigd. Volgens niet offfcieele berichten uit Asun cion, aldus meldt Reuter uit Asuncion, zullen Argentinië. Brazilië, Chili en Peru ingeval de vijandelijkheden tusschen Bolivia en Para guay geopend zouden worden, tegen beide oorlogvoerende staten een economische blok kade afkondigen. LA PAZ. 6 September. De Boliviaansche af gevaardigde Molena heeft in het parlement een voorstel ingediend om Paraguay den oorlog te verklaren. Presidentsverkiezingen ii Ecuador. De verkiezing van den nieuwen president van Ecuador is thans bepaald op 30 October a.s. Tot waarnemend president werd, zooals bekend, eenige dagen geleden de vroegere president van den Senaat, Martinez, be noemd, nadat de opstand, welke onder leidlnj stond van Eonifaz was bedwongen. Amerika. Coolidge beveelt Hoover aan. Oud-president Calvin Coolidge heeft, vol gens Reuter Hoover zijn steun toegezegd bij de komende presidentsverkiezing. In een ar tikel in de „Saturday Evening Post" schrijf: Coolidige: „De eenige leiding in deze crisis welke den naam „leiding" waardig is, is ge geven door Hoover. Wij weten, dat hij veilig en betrouwbaar is". .Brltscb-Intillë Geheime zender voor radicale propaganda. Van verschillende zijden is waargenomen dat het Indisch Nationaal Congres sedert eenigen tijd een eigen geheimen zender in gebruik heeft genomen, welks plaats voor loopig nog onbekend is. De zender wordt ge bruikt voor radicale propaganda tegen de Indische regeering en tegen Engeland. Regel matig wordt opgewekt tot boycott van En- gelsche waren. De nieuwe zender heeft bij de autoriteiten groote ongerustheid gewekt en met behulp van politie en radiodeskundigen wordt ge tracht de plaats van den zender op te sporen. AUTOKARAVAAN DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. DRIE CONSULAIRE AGENTEN TER NAUWERNOOD ONTKOMEN. TEHERAN, 6 Sep.t (Reuter)Te Teheran zijn drie Amerikaansche consulaire agenten in uitgeputten toestand aangekomen. Zij waren door bandieten gevangen genomen en verplicht een marsch van veertig kilometer in de bergen af te leggen. Zij slaagden er ten slotte in tijdens een gevecht tusschen de roo- vers en een troep Perzen te ontkomen. De roovers hadden bij Kangavar een kara vaan van 21 automobielen aangehouden, die zij plunderden. Zij lieten alle reizigers ver trekken, behalve de drie consulaire agenten, van wien zij een losgeld wcnschten. De Fransche automobielkoning Andrë Citroen is nog eens even in Amsterdam ge weest. waar zijn wieg heeft gestaan. Toen heette hij nog Citroen, evenals zijn vader, en groeide ongetwijfeld op tot een heel slim klein jongetje. Dit zette zich voort in ver snelden mate nadat hij Parijzenaar was ge worden en die trema op zijn naam had gezet. Na den oorlog was hij de eerste in Europa die de massa-fabricage van auto's, die kleine kittige Citroëns. aanpakte en sindsdien is zijn bedrijf geweldig gegroeid. Toen maakte hij dertig auto's per dag, nu duizend. Hij heeft 80.000 man aan het werk aan zijn fa brieken, en er is er nog geen éen wegens de crisis ontslagen, waarop koning André, blij kens een interview dat ds Telegraaf met hem gehad heeft, geen klein beetje t-rotsch is. In dit interview heeft hij ook verklaard dat hij heelemaal niet tevreden is met ons auto-gebruik. De Duitschers staan ook ver bij Frankrijk ten achter, dat anderhalf millioen auto's bezit. In verhouding rekent hij Duitsch land en Nederland op eer kwart van dat aan tal. In Frankrijk zijn er duizenden gezinnen die het zonder dienstbode doen en op de klee ding en de voeding bezuinigen om toch maar een auto te kunnen houden. „Een karakte ristieke Fransche eigenschap", zegt koning André. „die wij automobielfabrikanten na tuurlijk zeer appreciëeren". Nu, dat begri.it> ik. Toch zijn er zulke menschen bij ons ook al. Ik heb een echtpaar gekend dat dermate bezuinigde op personeel, woninginrichting, kleeding en voeding, alleen om een mooie auto te kunnen houden, dat de buren en de vriendinnen van mevrouw unaniem verze kerden dat het tweetal geen ander geriefelijk vertrek meer had dan het. interieur van de auto. dat het gezamenlijk in een jaar tijds dertig pond was afgevallen en dat meneer al voor het vierde jaar met zijn winterjas liep, terwijl de zomerhoed van mevrouw vijf a zes modes ten achter was en voor haar alleen de hoop bestond, dat die hoed den heelen cir kelgang der mode zou meemaken er. ;rn;euw en vogue komen als die volbracht zou zijn. Maar u weet hoe buren en vriendinnen van mevrouw zijn. In elk geval waren dit mensoh®" r.aar het hart van André Citroen, evenals dat Londen- ^che echtpaar, dat ik eveneens ?°kend heb en dat zoozeer verarmd was, dat het alleen nog maar den blinkenden voorsteven van zijn Cadillac uit de steeds nwi -deu ren kon laten steken. Er was geen geld om benzine te betalen en met het luxe-voorwerp uit te gaan. Maar het CTediet bij den slager, den bakker en den knndenier werd er min of meer door gehandhaafd. Men moet zijn tijd begrijpen. Koning André zou ook een geval als dit weten te waardeeren. Belangrijker is overigens, wat hij in het bewuste Interview verteld heeft over ziin or ganisatie van het. autobusbedriif in Frank rijk. Voor ons land zijn die verklaringen, ver- gelijkingsgewijze. ook alleszins belangwek kend. Ik ontleen er b^t. volgende aan: „Het treinvervoer bleef ten achter bij de wenschen der massa. Of beter, wij hebben de massa snel verplaatsbaar gemaakt, schijn baar ten koste der spoorwegmaatschappijen, doch hierover later. Het betrof aanvankelijk de korte afstanden waar de treinen met de slechte aansluitingen soms een gemiddelde van slechts 10 K.M. per uur maakten. Met de autobus kon men sneller en gemakkelij ker zijn doel bereiken. Een voorbeeld: Mar seille, met een even groot, aantal inwoners als Amsterdam, ligt 30 K.M. van Aix, dat 30.000 inwoners telt. Treinverbinding: vier maal per dag met gemiddeld 20 passagiers d. i. totaal 80 passagiers per dag. Thans heb ik een autobusdienst tusschen genoemde plaatsen georganiseerd, die elke 3 minuten een wagen met 20 passagiers overbrengt. Ook mijn concurrent Renault volgde mijn voor beeld, zoodat op dit traject thans om de V/2 minuut een bus vertrekt en het er op som mige dagen in de week zoo druk loopt, dat de politie de files- der wachtende passagiers moet regelen. Op het traject RouaanLe H&vre organiseerde ik eenzelfden autobus dienst om het half uur. In Parijs zelf bracht ik verschillende autobuslijncn Binnen twee jaar hoop ik dat 10.000 Citroën-autobussen 400 passagiers per dag zullen vervoeren op diverse trajecten in Frankrijk. Dat beteekent dus een verplaatsing van 4.000.000 passagiers per dag en dikwijls over afstanden van 50 tot 100 K.M. Natuurlijk zullen de kleine winkeliers in de provincieplaatsen er onder lijden, want men gaat nu in de „stad" z'n inkoopen doen, doch daar staat tegenover dat zij die een maal in de „stad" zijn ook meer geld uit geven waarvan weer anderen profiteeren. Ik stipte reeds aan dat de spoorwegen oogen- schijnlijk een deficit zouden boeken door deze autobusconcurrentie. De strijd heeft echter elk zijn deel gegeven, waardoor bei den zijn gebaat. Het passagiersvervoer in de groote treinen blijft natuurlijk gehandhaafd, alleen de korte verbindingen zullen haar passagiers aan de autobussen moeten af staan. Hierop bestond reeds voor de autobus invasie een verlies van 80 pCt„ zoodat nu dit bedrijf op de spoorlijnen zal worden uit geschakeld, ook het verlies komt te vervallen, wat dus een winst beteekent. Het vrachtvervoer zal voor het groote deel aan de spoorwegen moeten blijven. Mijn strijd, is dan ook niet tegen de spoorwegen gericht, maar tegen het vervoer op zware vrachtauto's over groote afstanden. Deze „camions" bederven onze autowegen, die moeten dus weg. Maar ook in dit opzicht dienen de spoorwegen zich te reorgandseereai want het gewone vrachtvervoer Parijs Marseille per trein neemt nog een 14 dagen in beslag terwijl de auto het in 24 uur" af kan. De Fransche regeering, die mij indertijd een studie van de tabaksregie opdroeg welk rapport haar een bezuiniging van 3 milLioen francs per jaar opleverde, heeft mij thans de vereerende taak opgedragen een studie te maken van de reorganisatie der spoorwegen, in verband met het aufco- busvervoer. Ik zal er minstens drie jaar aan moeten arbeiden, doch verwacht stellig een resultaat te bereiken, waarmede beide ver voermiddelen gebaat zijn". Dit zijn, zooals u ziet, wel beschouwingen die te denken geven. Het proces, dat zich ook in ons land doet gelden in de verkeers- verhoudingen, blijkt in Frankrijk al in ver sneld tempo te werken Het voorbeeld van de diensten Marseiile-Aix is wel heel frap pant. Overigens ligt er een belangrijk ver schil in het feit dat autobusdiensten door root-industriëelen als Citroën en Renualt worden georganiseerd. De meeste bij ons worden geëxploiteerd door kleine onderne mertjes. R. P. DE GRAF ZEPPELIN TERUG. HAMBURG, 6 September (V.D.) De Hamburg Amerika Lijn deelt mede, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" Woensdagmor gen te ongeveer half zes te Friedrichshafen terug verwacht wordt.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5