HET NIEUWE AVONDBLAD VQDD VELSEN, BEVERWIJKe.O 17e JAARGANG NO. 262 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2}4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1-5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN de werkverschaffing VVS TELEGRAM VAN DE IJMUIDENSCHE FEDERATIE. Het volgende telegram is Donderdag ver zonden aan den minister van Buitenlandsche Zaken Burgemeester en Wethouders Velsen be moeilijken opnieuw oplossing conflict werk verschaffing door van 8 weigeraars, leden onzer organisatie, 7 schriftelijk af te wijzen van iederen steun, zonder opgaaf van redenen. Menschen worden daardoor tot het uiterste gedreve IJmuïder Federatie. OPENING NIEUWE ZAAK. Zaterdag wordt in de Trompstraat hoek Reeweg geopend de nieuwe verbouwde zaak van den heer Smeenk. Genoemde zaak die voorheen in dezelfde straat twee verschil lende winkels, nl. een van heerenmode-arti kelen, en een van dameshand werken enz. had heeft' deze, ofschoon van elkander geschei den, onder een dak weten te brengen. De opening hiervan heeft plaats a.s. Za terdag wanneer tevens herdacht wordt het feit °dat genoemde firma zich 20 jaren geleden in het oude pand heeft gevestigd. Bij ons bezoek aan de nieuwe zaak gebracht, trof het ons direct dat het winkelgebouw een aan winst is voor de omgeving. In de winkels trof ons niet alleen de col lectie heeren-modeartikelen in de eene, maar bovenal de collectie dames-handwerken, tri- botages enz., die in de andere afdeeling wa ren tentoongesteld. Vooral de geweven artikelen, alle vervaar digd naar eigen ontwerpen, hadden onze aan dacht. Hier is voor degene die de weefkunst wil bëoefenen het adres. Al heeft men van Öit mooie werk niet de minste kennis, bij de firma Smeenk wordt gratis onderricht hier in gegeven, zoodat men in den kortst moge- lijken tijd zijn eigen divankussens, tafelloo- pers, vloerkleeden enz. kan vervaardigen. Een bezoek aan bovengenoemd magazijn ge bracht zal een ieder hiervan overtuigen. Volgens de advertentie voorkomend in ons blad van heden wordt aan ieder kooper van (minstens f 2.50 als jubileumgeschenk aange boden een fraai Indisch handwerkbakje, het welk door de hieraan bevestigde klem met één vingerdruk aan tafel, stoel enz. bevestigd kan worden. FEESTAVOND (SCHIETVEREENIGTNG GROOT IJMUIDEN. (Donderdagavond heeft in (Lunchroom. Eynthoven een feestavond plaats gehad van de sohietvereeniging Gr ooit IJmruMien". Deze avond was belegd naar aanleiding van het gehouden schietconcours op 3 en 5 September. Bij afwezigheid van den voorzitter, open de de waarnemende voorzitter den. (heer W. P. Ramaker den feestavond. Na een woord van welkom tot de aan wezigen en in het 'bijzonder tot noltiaris Anter, eerelid der vereenigptng, die op zich had genomen de prijzen uit te reiken, sprak hij tevens een woord van dank voor den ondervonden steun en medewerking van de overige eereleden. Hierna werd notaris An ter het eere-insigne der vereenoiging over handigd. Alvorens notaris Anter tot de uitreiking der prijzen overging, sprak deze een woord van dank inzonderheid hot de Commissie die dezen avond had voorbereid en hem had ultgenoodigd den winnaars de door hun ge wonnen prijzen te willen uitreiken, aan welk verzoek hij gaarne gevolg wilde geven Na den prijsuitreiking volgde het feestelijke deel van den avond. Het middernachtelijk uur behoorde al tot het verleden eer men er aan dacht huis waarts te keeren. De isohiebvereenigiing „Groot IJmuiden" kan terug zien op een goed geslaagden feestavond. Klasse a. Kwaa'k 96 punten, Eskes 95 p. Wijker 94 p. de Ridder 94 p., N. de Ruyter 93 p., Dijkema 91 p., Hoefakker 90 p.. Ramaker 89 p., v. d. Kolk 87 p., Schellevis 86 p., van Beek 81 p. Klasse B. Bouman 94 punten, Langbroek 94 p., Rem 93 p., Haver 88 p., Namne 85 p., Jasperse 85 p., p. Hamers 84 p., Bonte Koe 83 p.. C. de Ruyter 82 p., J. Weber 81 p., Koelemeijer 80 p., B. Hamers 80 p., Burger 79 p., van Laer 77 p., Van Straten 76 p., v. d'. Steen 70 P.. Petersen 61 p., Kalkntan 52 p. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 9 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Huldiging Jac. van Eg- mond. Specialiteitenprogramma. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mam'zelle Nitou- che". Uitgebreid voorprogramma 8.15 uur. Palace: „Emil en zijn detectives". Op het tooneel: Dr. caligari, het geheimzinnige cabinet. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ein Toller Einfall" Op het tooneel: George Hurd, de onover troffen jongleur. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 10 SEPTEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoe ring van ,,'n Zomerzotheid". 8 uur. Schouwburg JanswegOpvoering van de groote lach-revue: ,,'n Wit bandje, Tante!" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. stoomtrawlers en de wet op het uitwijken. HET CARNEVAL-LICHT. Met de inlassching in 1906 van art. 9 in de wet op het uitwijken is een onzekerheid ont staan en die nog bestaat, aangaande de plicht van een stoomtrawler om uit te wijken wanneer er een gewoon stoomschip van stuurboordzijde kruist. De regelen omtrent het uitwijken bevatten geen speciale bepa lingen aangaande den vóórrang van stoom trawlers, ofschoon art. 26 voorschrijft, dat zeilschepen onder zeil moeten uitwijken voor zeilschepen of zeilbooten die visschende zijn met netten, lijnen of trawlnetten, aldus schrijft de heer BeTger van het Nationale College te Bremen in Lloyds List and Ship ping Gazette. In 1908 beslisten zoowel het Hof in Enge land als het Seeamt, dat een trawler moet manoeuvreeren als een gewoon stoomschip. Het Seeamt gaf de volgende uitspraak in een geval van een botsing tusschen een Duitschen en een Engelschen stoomtrawler: „Visschersvaartuigen hebben geen voorrang bij varende stoomschepen en hun plicht, af te houden blijft ongewij zigd. De eenige reden, op zulke stoom trawlers bijzondere lichten te voeren is alleen, om aan te toonen, dat zij lang zaam voortbewegende schepen zijn en moeilijk kunnen manoeuvreeren en dat dientengevolge andere stoomschepen bijzonder op hun hoede moeten zijn". Een gelijksoortige uitspraak werd in 1908 gedaan door het Engelsche Admiraliteitshof in de zaak Clytie versus Cape Wrath_ Deze uitspraak luidde: „Onder de bestaande bepalingen tot het voorkomen van aanvaringen op zee had de Clytie als stoomtrawler geen recht van voorrang en was de trawler volgens art. 9 verplicht, zoodanig te manoeuvreeren, dat een aanvaring met de Cape Wrath vermeden werd". Een andere interpretatie. Van deze interpretatie werd echter afgewe ken door het Engelsche Hof in 1910, toen in het geval Europe versus Grovehurst de rech ter de volgende interpretatie gaf van het Carnaval-licht: „In mijn meening is de eenige reden, in de wét de noodzakelijkheid van het voeren van carnaval-lichten door vis schende trawlers op te nemen, om aan te toonen, dat de trawler volgens de gewone regelen wil handelen, maar dat hij op dat oogenblik niet in staat is dit te doen en dat het naderende schip moet uitwijken". Deze zaak werd in hooger beroep behan deld door de Court of Appeal, die tot dezelfde conclusie kwam. Aan het slot van zijn vonnis merkte de rechter o.a. op dat „indien als gevolg van een verhoogde vaart van trawlers of bij andere om standigheden men meent, in het belang van een veilige navigatie de bedoelde uitzondering niet behoort te blijven voortbestaan, deze verandering moet worden aangebracht op gezag van de Admiraliteit, de „Board of Trade" en de „Privy Council". In tegenstelling met deze interpretatie heeft het Duitsche Seeamt steeds den voor rang aan stoomtrawlers geweigerd. Maar la ter, in 1928 en 1929 kwam dit vraagstuk in een nieuw stadium in verband met twee ge vallen van aanvaringen tusschen een stoom schip en een zeilschip met hulpmotor waar van de motor op het tijdstip der aanvaring in werking was. Volgens de scheepvaartwet moeten laatstgenoemde vaartuigen worden beschouwd als trawlers. Er valt niet aan te twijfelen, dat ze het carnaval-licht moeten voeren en volgens de Duitsche bepalingen vallen ze onder de gewone zeebepalingen. In de laatste der beide uitspraken, die bijna van gelijken inhoud waren, bepaalt het See amt het volgende: „Er is geen twijfel aan, dat de visch- kotter Ella de bij de wet voorgeschre ven lichten niet voerde. Volgens de in leiding bij de wet op het uitwijken, par. 2 is elk vaartuig onder stoom, hetzij zeilende of niet te beschouwen als een stoomschip en overeenkomstig par. 3 is onder „stoomschip" te verstaan elk schip, dat door een machine wordt voortbewogen. Bovendien moeten over eenkomstig art. 9 trawlende vaartuigen als ze zijn stoomvaartuigen de drie kleurige lantaren boven het witte vischlicht voeren, waardoor ze zijn te herkennen als stoomschepen. Het moet erkend worden, dat zulke motor-visch- kotters, wanneer ze visschende zijn, moeilijk met dezelfde vaart uit den weg kunnen komen als een gewoon stoomschip. Maar dit feit mag in geen geval er toe leiden dat het een alge meen gebruik wordt, dat deze motor- kotters geen carnaval-licht voeren en zich aantoonen als zeilschepen. Zoo lang deze wet op het uitwijken blijft bestaan, is het Seeamt genoodzaakt toe te zien, dat de wet wordt gehandhaafd, in het bijzonder omdat bij de laatste herziening deze bepaling niet gewijzigd is. Aangezien het voldoende bekend is, dat stoomtrawlers en in het bijzonder kleine motorschepen, wanneer ze vis schende zijn onvoldoende kunnen ma- noeuvreeren, moeten andere stoom schepen uit voorzorg uit den weg gaan, onafhankelijk van het feit of zij over eenkomstig art. 19 uit den weg behoo- ren te gaan, d.w.z. vroeg genoeg en zoodanig dat elk risico van. een botsing vermeden kan worden." In sommige gevallen, bijv. op de Doggers- bank, waar Duitsche en Engelsche trawlers visschen, zou de officier van een Duitsch koopvaardijschip niet kunnen beslissen of bij moet uitwijken of koers en vaart moet hou den. Het is merkwaardig, dat dit verschil in interpretatie van een internationale bepaling na 21 jaar nog niet uit den weg is geruimd, ondanks dat er inmiddels een wijziging van de wet op het uitwijken heeft plaats gevon den. COöP. INKOOPVEREENIGING „ONS BELANG". In de bestuursvergadering van de Coüp. ünlkoopvereemging „Ons Belang" bleek dat dit seizoen ruim 1000 H.L. eierkolen en 1700 H.L. anthraciet was verstrekt voor den prijs van resp. f 1.04 en f 1,82 welke leverantie werd verzorgd door den heer de Weers. Deze verklaarde zich bereid de nieuw toe te tre den leden in September niog te bedienen maar met pil.ni. f 0.10 opslag op de prijzen van de eerste leverantie. Tevens werd beslo ten tot het nemen van een proef met graslin nen en molton dekens. Zij die nog lid wen- schen te worden of verdere inlichtingen wen- schen kunnen deze krijgen bij A. Boersma, Velserduinweg 201, IJmuiden-Oost. HUISVLIJT. Donderdagavond vergadende de huisvlijt- commissie te IJmuiden-Oost. Besloten is om ten spoedigste weer te be ginnen met de huisvlijt onder de kinderen. Hiervoor zal getracht worden met jongens en meisjes van 8 jaar af weer clubs te vormen en hen bezig te houden met figuurzaag-snij - werk en nuttige handwerken, en vervolgens van de vervaardigde voorwerpen weer een tentoonstelling te houden. Wegens bedan ken van den heer Walthuis als secretaris, is in diens plaats benoemd den heer W. Bou man, Kalverst-raat 168. STRAATPREDLKING Naar wij vernemen, zal de straatprediking uitgaande van de Geref. Kerk (West) be houdens toestemming van de autoriteiten op a.s. Zaterdagavond gehouden worden. Ds. Wesbonk en anderen zullen spreken, het koor der Evangelisatie zal eenige liederen zingen. GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen, gaat de debatvergade ring, die Maandagavond tusschen O.S.P. en C.P.H. gehouden zou worden niet door, daar de vergadering door de politie verboden is. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Door B. alhier is aangifte gedaan van dief stal van zijn rijwiel, dat hij had geplaatst voor de woning van zijn patroon in de Van Linschotenstraat te IJmuiden. VELSEN Luitenant-vlieger L. T. C. J. M. van Hootegem. die Woensdag te Soesterberg verongelukt is. In Stresa aan het Lago Maggiore is de landbouwconjereniie geopend, die den toeder- opbouw van Zuid-Oost Europa ten doel heeft- Ook Nederland is vertegenwoordigd. Het openingswoord van den voorzitter George Bonnet. de zeeliedenstaking. De „Stad Dordrecht". Naar wij van de IJmuider Fede ratie vernemen, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat men de pogingen, welke her haaldelijk zijn ondernomen om een beman ning aan te monsteren voor de „Stad Dordrecht", zal staken. De stakings-leiding heeft uit zeer betrouwbare bron vernomen, dar. de donkey-man order heeft ontvangen het vuur „af te banken" en te vertrekken. Het schip zou worden verhaald naar een andere ligplaats. Niettegenstaande deez berichten blijft het schip onder bewaking der posters. De „Oud-Beijerland" vertrokken. In ons blad van Woensdag werd reeds medegedeeld, dat de bemanning van het m.s. „Oud Beijerland" voor een lading bloem bollen had gemonsterd en dat, niettegen staande dit, het schip werd bevracht met een deel der lading van de in staking liggende schepen. Hoewel in de monsterrol geen enkele clausule werd aangebracht, meende de con tact-commissie geen enkele aanleiding te hebben, het uitvaartverbod op te heffen. De bemanning echter, drong meer en meer aan, dat rekening zou worden gehouden met het feit, dat de monstering hen dwong, óf te varen, óf een gerechtelijke vervolging als consequentie van de weigering te aanvaar den. Tot dit laatste was men uiteindelijk niet bereid, zooals verschillende malen te kennen werd gegeven. De contact-commissie heeft op verzoek der bemanning van de reederij de verstrekkende verklaring verkregen welke hieronder volgt: Hiemede verklaren wij dat onze motor schepen: „Oud Beyerland", „Zuid-Beyerland", „Nijverdal", en „Maraboe", na het eindigen van de reis van het m.s. „Oud Beyerland" van Amsterdam naar Leith, geen leiding meer zullen vervoeren welke vervoerd zal moeten worden door schepen welke thans door sta king stil liggen. (w.g.) Com. der N.V. Scheep vaart Maatschappij Oud Beyer land, Voskamp. Rotterdam, 8 Sept. 1932. De contact-commissie wilde echter de uit eindelijke beslissing overlaten aan de IJmui der stakingsleiding. Deze liet vervolgens ook de kapitein de volgende verklaring teekenen: IJmuiden, 8 September 1932. Ondergeteekende, Kapitein van het Motor schip „Oud Beyerland", verklaart hiermede, dat wanneer bovengenoemd schip lading zal moeten vervoeren, welke vervoerd zal moe ten worden door schepen welke in de staking in het scheepvaartbedrijf zijn of worden be trokken, U onmiddellijk gerechtigd is, om het dienstverband tusschen U en mij te ver breken. De Kapitein motorschip „Oud Beyerland" (w.g.) B. Pieksma. Slechts noode werd over gegaan tot be spreking dezer zaken en het bestuur der IJmuider Fedatie meende dan ook dat de beslissing moest worden genomen door de .medeverantwoordelijke groepleiders. Het resultaat van de vergadering waar aanwezig waren de bemanning, een ver tegenwoordiger van de Centrale van Koop- vaardij-officieren, het bestuur van de Cen trale van Koopvaardij-officieren, het bestuur der IJmuider Federatie en de geheele sta kingsleiding, was, dat werd overeengekomen, (voor laatstgenoemde slechts onder den drang der omstandigheden) dat met hun vermelde verklaringen genoegen zou worden genomen. Gevolg hiervan is geweest dat het schip Jater is vertrokken. OPRICHTING „ANTIFO" Woensdagavond is na gehouden besprekin gen alhier opgericht een „Antifo" comité. Gevormd is een voorloopig bestuur, bestaan de uit vertegenwoordigers van O. S. P., R. S. P. en P. A. S. Andere organisaties zullen wor den aangeschreven met het verzoek zitting in bovengenoemd comité te willen nemen. Be reids kunnen wij melden, dat de C. P. H. ge weigerd heeft toe te treden. DE BONDSWEDSTRIJDEN VAN DEN N. S. B. Het bestuur van „Kijk uit" heeft van meer dan één zijde dankbetuigingen ontvangen voor de schitterende regeling van de in hotel De Prins gehouden kampioenswedstrijden. De heer Hartogensis, secretaris van het hoofdbestuur schrijft o.a. dat de wedstrijd in Velsen absoluut de prettigste is ge weest, die hij in de tien jaren heeft geleid. Ook de heer Koopman, gérant van hotel „De Prins" wordt met eere genoemd. Een ande re official schrijft, dat van al de wedstrij den die hij heeft meegemaakt, deze wel het best geslaagd mag heeten niet alleen, maar ook het best georganiseerd. De zaal was steeds frisch en de ventilatie uitstekend. Hij besluit met de woorden: „Velsen's Schaak club hoog! Wat daar gepresteerd is! Veel grootere clubs in den lande kunnen bij u een lesje komen nemen". DRS. M. FABER. In aansluiting op ons bericht aangaande de te wachten benoeming van drs. H. Faber tot voorganger van de afd. Velsen-IJmuiden- Oost van de Ver. v. Vrije Hervormden kunnen wij nog het volgende melden: De heer Faber stamt uit een geslacht van predikanten. Zijn vader is Ned. Hervormd predikant te Oostburg in Zeeland, terwijl de door het incident met inkwartiering bekende ds. Faber uit Zutfen zijn oom is. Drs. Faber voltooide zijn theologische stu diën te Leiden, waar hij zich vooral op het wijsgeerig deel daarvan toelegde. Sedert vorig jaar is hij assistent van Prof. Dr. L. J. van Holk en geeft hij les in godsdienst-wijsbe geerte. De heer Faber neemt een vooraan staande positie in in de Ver. v. studenten in de Theol. Faculteiten in Nederland en is hoofdredacteur van haar blad „Vox Theolo- gica". Ook is hij voorzitter van den Centra- len Raad voor het Vrijz. Herv. Jeugdwerk en lid van het Dag Bestuur van de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale. BEVERWIJK FUSIE-COMITé „GROOT BERWIJK" Donderdagavond hield het comité „Groot Beverwijk", dat zich ten doel stelt een sa menvoeging te bevorderen met deze gemeen te en de gemeente Wijk aan Zee en Duin ten raadhuize een algemeene vergadering. Na een inleidend woord van den voorzit ter van het voorloopig bestuur, den heer P. J. J. Haazevoet, werd besloten in de eerste plaats punt vier der agenda in behandeling te nemen. n.l. de omlijning van het voor stel tot uitbreiding. De discussies liepen voor namelijk over de vraag of het comité al dan niet de actie tot Velsen-Noord zou uitbrei den. De heer A. Smit uit Velsen, wees er op, dat aan een samenvoeging met Velsen-Noord niet gedacht moet worden. Nog afgezien van het feit, dat dit zeer zeker voor Beverwijk geen voordeel zou be teekenen, heeft Amster dam zulke groote belangen bij het bezit van beide kanaaloevers, voornamelijk in verband met het. havenvraagstuk, dat de hoofdstad niets onbeproefd zal laten om die in de toe komst in haar bezit te krijgen. Bovendien is het aan gerechten twijfel onderhevig of een poging van qen kleine gemeente om een deel van een grootere te annexeeren tot eenig succes zou leiden. Wel was spr. het er volkomen mee eens, dat getracht moet wor den tot een betere grensregeling tusschen Velsen en Beverwijk te komen, omdat inder daad op dit gebied zeer zonderlinge situaties bestaan. De heer Meijer, eveneens uit Velsen, was het met deze meening volkomen eens, even als meerdere comité-leden, die van oordeel waren, dat een betere grensregeling met Velsen de voorkeur verdient boven een po ging tot samenvoeging. Na eenige besprekingen werd dan ook be sloten, dat het comité zich ten doel zal stel len: samenvoeging der gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin en een betere en billijke grensregeling tusschen Beverwijk, Velsen en Heemskerk (Strandgedeelte). De verkiezing van een voorzitter, een rap porteur, twee secretarissen werd aangehou den tot een volgende vergadering. Wel werd overgegaan tot tijdelijke uitbreiding van het voorloopig bestuur met twee leden, woon achtig in Wijk aan Zee en Duin. Hiervoor werden gekozen de heeren Th. Runia en J. Vel. Tenslotte werd besloten aan de gemeente raden van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin een verzoek om subsidie te richten. Voor de vorming van subcommissies voor financiën, bedrijven, haven, Land- en tuin bouw, handel, nijverheid, veiligheid, ver keer, badplaats, sociale zaken. Volksgezond heid, volkshuisvesting, onderwijs en petition nement zullen verschillende leden worden aangezocht. Met een woord van dank voor de reeds ondervonden medewerking sloot de voorzitter de vergadering. VERKEERSONGEVAL De tuinder C. H. I., wonende te Heemskerk werd op de Schans aangereden door een hem achterop rijdende personenauto, be stuurd door W. J. H. J. uit Alkmaar. Het ongeval ontstond, doordat I., die een rij wiel bereed, plotseling naar links uitweek. Hij werd vrij ernstig gewond in een lunch room binnengedragen. Dr. Duterloo, die spoe dig aanwezig was, constateerde o.m. een breuk van het linker bovenbeen en achtte opname in een ziekenhuis noodzakelijk. Per poli tiebr an card werd het slachtoffer naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht, de autobestuurder had aan het ongeval geen schuld.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1