Pe Duitsche Rijksdag ontbonden. Von Papen kon niet aan het woord komen! Stemmingen gingen door. hf.t belangrijkste nieuws. DUITSCHLAND'S NOTA VOOR CELIJKBERECHTICDHEID. DE HERVATTING. Frankrijk, u^uider COURANT DINSDAG TWEEDE BLAD 13 SEPTEMBER 1932 Het parlement weigert echter uiteen te gaan. yon Papen BERLIJN. 12 September (V. D.) Bij den aanvang van de Rijksdagzitting van heden heeft de communistische afgevaardigde Tor- eler voorgesteld de door zijn fractie inge diende moties inzake intrekking der nood verordeningen direct op de agenda te plaat sen en zonder debat hierover te stemmen. Spreker stelde verder voor direct over te caan tot stemming over de tegen de regee- ring-Von Papen ingediende moties van wan trouwen. Voor het geval hiertegen bezwaar zou bestaan, eischte spr. directe sluiting der ritting en de vaststelling van een uur later te houden zitting. Afgevaardigde Loebe (sociaal-democraat) Stelde voor de door zijn fractie ingediende moties eveneens dierect op de agenda te plaatsen. Krachtens deze moties zullen de nog niet in werking mogen tredij vóór de Rijksdag zich zal hebben uitgesproken over de moties betreffende de intrekking dezer nood verordeningen. Spreker verklaarde, dat ook hij accoord gaat met de spoedige afwikkeling der moties. President Goering richtte vervolgens tot de afgevaardigden de vraag af er bezwaar be staat overeenkomstig het communistische voorstel als eerste punt op de agenda te plaatsen de stemmingen over de ingediende moties. Er blijken geen bezwaren te bestaan. Onder algemeente opwinding stelde de iratlonaal socialistische afgevaardigde Dr. Frick vervolgens voor de zitting gedurende een half uur te schorsen. Dit voorstel werd aangenomen met een meerderheid bestaande uit Nationaal Socia listen, Centrum- en Beiersche Volkspartij. Tegen 4 uur werd de zitting van den Rijks dag 'heropend. Reeds na het luiden van de eerste bel waren de afgevaardigden reeds In de zaal aanwezig, terwijl de regeeringsbank leeg bleef. President Goering verscheen in zaal, waar hij allereerst plaats nam op zijn afgevaar digden zetel, om na een korte bespreking met eenige vooraanstaande leden van zijn fractie pleats te nemen op den zetel van den Presi dent van den Rijksdag. Nadat president Goering vervolgens de zitting herooend had, verscheen ook Rijkskanselier Von Papen, op nieuw in de zaal. Hij had een roode actemap onder den arm. In het Huis heerschte vroo- lijkheid en opwinding toen dit feit werd op merkt. President Goering verklaarde: „Nadat te voren geen protesten waren ingebracht tegen de nieuwe dagorder, is thans aan de orde de stemming over de moties van afgevaar digde Torgler, Communist". Rijkskanselier Von Papen verheft zich van zijn zetel, terwijl President Goering ver volgt: Ik verzoek degenèn, die voor de motie is, een kaart met „ja", wie er tegen is een kaart met „neen" af te geven. Onder buitengewoon groote opwinding in het heele Huis begeeft Rijkskanselier Von Papen zich vervolgens naar den presidents zetel waar hij den President van den Rijksdag een blad papier voorlegt waarop de Verordening van den Rijkspresident inzake de ontbinding van den Rijksdag, wordt be volen. De tekst van deze verordening luidt: Op grond van artikel 25 van de Grondwet van het Rijk ontbind ik den Rijksdag, omdat er gevaar bestaat dat de Rijksdag de in trekking van mijn verordening van 4 Sep tember j.l. eischt!" Deze verordening is ge- teekend door Rijkspresident Von Hindenburg, Rijkskanselier Von Papen en den Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken Von Gayl. Hoewel de Rijksdag reeds was ontbonden liet de president van den Rijksdag Goering öe stemming doorgaan. Bij de verbonden Moties der communisten en nationaal-so dalis ten wordt de intrekking van de nood verordening geëischt, terwijl eveneens het vantrouwen in de regeering Von Papen "ordt uitgesproken. Er werden 550 kaarten afgegeven. Vijf af- gevaardi'gden onthielden zich van stemming 32 afgevaardigden waren tegen, 513 vóór de voorstellen. -iP®, onitbinding van den Rijksdag had plaats, kennis aangezien president Goering geen nam van het decreet bij de overgave van dit decreet door Rijkskaneslier Von Papen aan Goering. Deze trachtte evenwel het blad papier terug te geven. Goering liet hierop 'tot stemming overgaan. Niettemin is de ontbinding een feit. Rijiksdagpresident Goering verklaarde vervolgens dat hij intusschen een schrijven heeft ontvangen dat geconrasigneerd is door den Rijkskanselier en den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, die intusschen even wel uitgestemd zijn. In verband hiermede is aldus Goering, de ontbinding dus van nul en geener waarde. „Wij zullen alle maat regelen treffen ten einde de intrekking van dit ontbindingsdeoreet te bewerkstelligen" Daarna werd een voorstel aangenomen to' verdagen van den Rijksdag tot heden. Dinsdag geen Rijksdagzitting. BERLIJN. 12 September (V.D.) De voor een half uur na sluiting van de ple naire Rijksdagzitfing in uitzicht gestelde zitting v.an het Seniorenconvent vindt niet plaats. De sociaal democratische leden van het seniorenconvent, hebben aan deze zitting •niet deelgenomen, aangezien zij op het standpunt staan dat de ontbinding ook be trekking heeft op het seniorenconvent. Aan gezien ook de vertegenwoordigers van het Centrum tegenover den president van den Rijksdag hebben verklaard dat er naar hun •meening geen Rijksdag meer bestaat, heef! president Goering zich genoodzaakt gezien ook de -tegen Dinsdag vastgestelde zittin van den Rijksdag niet te doen doorgaan. Commissie voor het parlement bijeengeroepen. Als lid van het seniorenconvent en te ge lijikertijd als voorzitter van de commissie tot handhaving van de rechten van het parle ment heeft de sociaal-democratische afge vaardigde Loebe den volgenden brief gezon den aan den president van den Rijksdag, Goering: „Zeer geachte heer president. De sociaal democratische leden van 't seniorenconvent nemen niet meer deel aan de door u bijeen geroepen zitting van het seniorenconvent, aangezien het seniorenconvent, mede getrof fen wordt door het ontbind'ingsdecreet van den Rijksdag. De kwesties van staatsrechter lijken aard welke in uw sluitingsrede zijn op geworpen behooren thuis in de commissie voor de handhaving van de rechten van het parlement welke commissie ni^t door het de creet wordt getroffen. Als voorzitter roep ik deze commissie bijeen. Het juiste tijdstip der zitting-zal ik nog heden bekend maken. Met hoogachting: Loebe". Van Papen richt zich tot Goerinj Rijkskanselier Von Papen heeft een schrijven gezonden- aan den president van den Rijksdag Goering. waarin hij constateert dat Goering t-wee malen in strijd met de grondwet heeft gehandeld, door dat hij de eerste maal den Rijkskanselier op diens ver zoek niet het woord heeft verleend en ten tweede male dat hij, hoewel de Rijksdag was ontbonden, nog een stemming heeft laten houden. De Rijksregeering is voornemens ingeval de Rijksdag, hoewel hij ontbonden is, niet temin mocht trachten bijeen te komen, de-ze samenkomst onmogelijk te maken. Zij wil slechts die afgevaardigden toegang tot het gebouw van den Rijksdag verleenen die deel uitmaken van de commissie tot handhaving van de rechten van het parlement of van de commissie van buitenlandsche zaken, aange zien slechts deze beide commissies ook in den tijd tussclien de ontbinding van den eenen Rijksdag tot het bijeenkomen van den nieu wen Rijksdag in functie blijven. De Rijksregeering heeft den Rijksnresident nog geen- voorstel gedaan betreffende de vaststelling van den datum der nieuwe ver kiezingen, aangezien zij eerst de verdere ont wikkeling gedurende de volgende dagen wenscht af te wachten, Sociaal-democratisch Volksbegehren De SPD heeft bij den Rijksminister van Binnenlandische Zaken de toelating vraagd van een v-olksbegehren tot opheffim van het sociaal politieke deel der verorde ninig van Rijkspresident von Hindenburg dd. 4 September. Naar van sociaal-democratische zijde wordt verklaard, moeten, door de aanneming van dit volksbegehren ,-,de loonsverlagingen" on mogelijk worden gemaakt. De andere deelen van de Nood-verordening moeten niet in het Volksbegehren worden betrokken, aange zien deze bepalingen betreffen van de Rijks- begrooting of financieele wetten, welke vol gens de grondwet n-iet langs den weg van een referendum kunnen worden gewijzigd. VON PAPEN VOOR DE MICROFOON. Maandagavond heeft Rijkskanselier Von Papen een radiorede gehouden, welke door alle Duitsche zenders is uitgezonden. Millioenen Duitschers in en buiten Duit-sch- land hebben geluisterd naar hetgeen het hoofd van hun regeering heeft gemeend moeten zeggen Doch ook vele niet-Duitschers zullen zeker met belangstelling zijn verkla ringen aangehoord hebben. Eenigszins opge wonden echter klonken zijn woorden, vooral in den aanvang, toen de Rijkskanselier zelf het Duitsche volk verslag uitbracht van de zitting van den Rijksdag, die zelfs niet staat bleek de verklaring van de regeering aan te hooren. „De Rijksdagpresident was op grond van artikel 33 van de Rijksgrond wet verplicht mij het woord te geven. Hij Von Papen vertelde verder, hoe hij niet de gelegenheid heeft, gekregen zelf het ontbin- aingsbesluit van den Rijksdag voor te lezen. De stemmingen, welk na het overhandigen van het ontbindingsbesluit hebben plaats gehad, zijn echter in strijd met de grondwet en derhalve ongeldig. „De Rijksdag, die de speciaal uit Moskou overgekomen Clara Zetkiiv met aandacht heeft aangehoord, heeft geweigerd in deze beslissende uren den leider der Rijksregee ring aan te hooren, die rekenschap wilde reven van hetgeen gedaan is." De Rijkskanselier schetste den strijd van het Duitsche volk voor vrijheid en gelijkge- rechtigheid. Dit zijn de eenige grondslagen voor de samenwerking met het buitenland. .Wij kunnen ons onmogelijk als een volk van den tweeden rang laten behandelen". Von Papen zeide, dat het antwoord van Frankrijk het vraagstuk der gelijkgerechtigd heid niet nader tot. een oplossing heeft ge bracht en dat de Duitsche regeering zal be raden wat thans te doen staat. Hij sprak van de „gigantische poging" de werkloosheid te overwinnen, de maatregelen der regeering, die niet beoogen de sociale instellingen af te breken, doch integendeel deze voor de toe komst te behouden. En met nadruk besloot hij dit deel van zijn betoog, dat het gaat om .arbeid en brood". Zoowel tegen de Communisten als tegen de Nationaal-socialisten keerde von Panen zich scherp, verfoeiend elke nieuwe coalitie, elk nieuw compromis. De „zuiver formeele demo cratie heeft afgedaan" en hij kondigde in samenwerking met de landen een grondwets wijziging aan, die het mogelijk zal maken, dat de Rijksregeering boven de partijen staat. Hierbij zal tegelijk de verhouding tusschen het Rijk en Pruisen opnieuw geregeld wor den. Met het land toe te roepen „Met Hinden burg en voor Duitschland" eindigde von Papen zijn rede. loop opnieuw beginnen. Bij de kwestie, welke Frankrijk is voorgelegd, is derhalve geheel Europa onmiddellijk geïnteresseerd en Frankrijk kan het niet verantwoorden voor zich alleen een antwoord te geven in een probleem van een d erge lijken omvang. Indien Duitschland derhalve blijft staan op zijn voornemens, dan za-1 een algemeene aotie moeten worden doorgevoerd. Op welke basis? Niet op de basis der ont wapeningsconferentie, in de eerste plaats hierom omdat de eisch van Duitschland uit den aard der zaak direct in strijd is met het doel dezer conferentie hetwelk hierin be staat vermindering en niet verhooging der bewapeningen te bereiken en voorts om dat aan deze conferentie deel wordt geno men door vertegenwoordigers van naties die geen deel hebben -in de vredesverdragen De vereisch'te onderhandelingen zouden on getwijfeld niet kunnen worden gevoerd, ja zelfs niet kunnen worden ingeleid, zonder overleg met de mogendheden welke den 13 Juli 1932 zijn toegetreden tot het vertrou wenspact. Bovendien is v-oor de discussie over het verdrag van Versailles, van primair belang da t -he't na et eenzijdig k.an worden gewijzigd en in het bijzonder niet artikel 164, welks tweede zinsnede luidt: In den bij het verdrag vastgelegden stand der bewapening wordt geen wijziging toege staan voor Duitschland in den Volkenbond is opgenomen. Deze kan eventueel gewensch-t schijnende wijzigingen goedkeuren. Derhalve berust de beslissing alleen bij den Volkenbond. Frankrijk kan niet in strijd handelen met de verplichtingen welke het tegenover den Volkenbond heeft aangegaan ■en behoudt zich voor te zijnertijd aan den Volkenbond de motieven uiiteen te zetten welke het Frankrijk onmogelijk maken toe te stemmen in de herbewapening van Duitschland. Het Fransche antwoord gepubliceerd. Duitsche eischen in strijd met de Ontwapeningsconferentie. Het antwoord der Fransche regeering op de Duitsche eischen inzake gelijkgerechtigd heid, welke den 29 Augustus ter kennis zijn gebracht van den Franschen ambassadeur te Berlijn, wordt thans gepubliceerd, nadat het antwoord reeds Zondagmiddag aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Neurath. was overhandigd. Frankrijk verwerpt in het antwoord den Duitsche wapening en verwijst voor de be- beslissing in de kwestie der Duitsche ge lijkgerechtigdheid naar den Volkenbond. Het antwoord bestaat uit twee dealen, waarvan he't eerste deel -betrekking heeft op de ontwapeningsconferentie, terwijl 'in het tweede deel in bijzonderheden geant woord wordt op de Duitsche eischen. De Fransche regeering v-erik'laart o.m. dat de Duitsche opvatting a-lr zou he't verloop der ontwapeningsconferentie onbevredigend zijn, vooruitloopt op de gebeurtenissen en niet gerechtvaardigd wordt door een juiste waardeering van hetgeen 'tot nu toe is tot stand gebracht. De regeering der Fransche republiek is zich er van bewust alles te hebben gedaan om een ordelijken voortgang der conferentie werkzaamheden mogelijk te -maken. Volgens de Fransche opvatting ligt het zwaartepunt, der ontwapeningsconferentie bij artikel acht van het Volkenbondsstatuut waaruit blijkt dat men niet mag streven naar de wapening van afzonderlijke staten, doch naar een gecontroleerde algemeene ontwapening. Indien de Duitsche regeering het haar recht zou willen noemen haar eigen bewapening te wijzigen met- een be roep op haar meening dat van het- thans in voorbereiding zijnde verdrag slechts on toereikende resultaten zullen zijn te ver wachten dan zou zij niet alleen handelen in strijd met de verplichtingen van het door haar onderteekende verdrag, doch zou zij door haar houding ook de v-erwezenlïjkin; der algemeene ontwa-penong onmogelijk maken. Deze werkzaamheden waaraan Frankrijk in oprecht liberalen zin denkt deel te nemen zullen het mogelijk maken, vast te leggen welke de rechtspositie van Duitschland zal zijn binnen een algemeene vredesorde onder bescherming en controle. Duitschland ver klaart dat de ontwapeniingseonventae ii-pse jure in de plaats moet komen van het ver drag van Versailles en dat geen bijzondere bepalingen voor Duitschland mogen worden in-gelascht. In dit verband, wordt in de nota verklaard: De Fransche regeering kan deze these van reehtsstandpunt bezien, niet on derschrijven. Wat de zakelijke kant 'betreft, wordt in de nota verklaard dat de Fransche regeerin< niet behoeft te dralen met de bekend making van haar richtlijnen. Frankrijk legt er vervolgens den nadruk op dat de Fransche v-eili-gheidsgedachte en de uitdrukking veiligheid voorkomen in het Volkeriibond-sstatuut en dat Frankrijk nier voornemens is een verkapt imperialisme te vertegenwoordigen.- Frankrijk heeft in de kwestie der veiligheid positieve voorstellen gedaan. Het is niet alleen bereid ev-entueei-e ambities van Dudtscbland te onderzoeken, doch het verzoekt deze ambities evenals die van andere staten. Niets zou voor de paci ficatie van de wereld doelmatiger schijnen dan een samenwerking van Duitschland en Frankrijk op dit gebied. In het tweede deel van het antwoord der Fransche regeerdng wordt verwezen naar hoofdstuk VII van de Duitsche aide-mé- moiré. Ten einde er zeker van te zijn dat deze tekst niet verkeerd wordt geïnterpreteerd, heeft de Fransche regeering zich gehouden aan de verklaringen van den Rijksweer- minister* in de „New York Times" van 8 Augustus, van den „Heimatdienst" van September van de „Resto del Carlino" van 31 Augustus. Diensvolgens gaat het er om dat voor Duitschland op het gebfied-van het leger worden geëëischt luchtstrijdkrachten, pantserwagens, zware artillerie, zoomede luchtdoel artillerie en pantserschepen. Vervolgens wordt in de nota letterlijk ver klaard: Reeds thans -moet er op gewezen worden dat deze wapening zich onafwend baar zal uitbreiden tot al die staten welke door verdragen aan een zelfde regiem zijn gebonden als Duitschland. Het aan de orde stellen van het geheele heeft mij dit geweigerd. Ik verzocht voor de Midden- en Oost Europeesche probleem zou tweede maal het woord. Dit werd opnieuw derhalve het onmiddellijk gevolg zijn en op geweigerd". deze breede basis zou de bewapeningswed- Duitschland. Conferentie bij Hindenburg uitgesteld. Het bezoek eer vertegenwoordigers der nat-ionaal-socialistische partij, van het Cen trum en van de Beiersche Volkspartij bij den Rijkspresident, dat Maandagmiddag vijf uur zou worden afgelegd is op verzoek der betrokken partijen niet doorgegaan. Op het verzoek van Rijksdagpresi-dent Goering om de ontvangst Dinsdag te willen coen schieden heeft de Rijkspresident geant woord. dat hij zich het tijdstip, waarop hij de partijleiders wenscht te ontvangen voor behoudt. Geen directe Duitsch-Fransche besprekingen. Het Rijkslcabmet heeft in verband met de oinnenlandsche politieke gebeurtenissen van Maandag geen stelling kunnen nemen tot het Fransche antwoord. Hiertoe zal in de eerstvolgende dagen gelegenheid zijn. In kringen der Rijksregeering verklaart men echter dat een eerste kennisneming van c\e Fransche nota reeds thans doet zien dat de Fransche regeering den Duitschen eisch naar gelijkgerechtigheid niet erkent en dat de poging te komen tot directe Duitsch-Fran- sche besprekingen als mislukt moet worden beschouwd. De Rijksregeering zal dientenge volge haar verdere besluiten moeten reser veeren. Men acht het zekeT dat de Duitsche regeering niet zal verschijnen op de op den 2.1en September, vastgestelde zitting van het bureau der ontwapeningsconferentie. Eerste zitting der Ontwape ningsconferentie uitgesteld. De zitting der eerste na de zomervacantr weer bijeen komende technische commissie der Ontwapeningsconferentie, de commissie voor de bewapeningsuitgaven, die gisteren bijeen zou komen, is zonder opgaaf van re- lenen uitgesteld tot Donderdag as. De bijeenkomst van deze commissie was met groote spanning tegemoet gezien aange zien men meende uit het al of niet deelne men van Duitschland te kunnen opmaker hoe Duitschland's houding ten opzichte var. ie Ontwapeningsconferentie zou zijn. In leidende Fransche Volkenbondskringen spreekt men de hoop uit dat Duitschland on danks de jongste gebeurtenissen zich in deze commissie zal l-at-en vertegenwoordigen ten- ■hnde de deur voor de verdere deelneming van Duitschland aan de Ontwar^'- ferentie open te laten. Het uitstel der com missiezitting houdt ongetwijfeld verband met de hoop in leidende kringen, dat vóór Donderdag een regeling van de gelijkgerech- tigheidskwestie zal zijn gevonden, die Duitsch land het zenden van een vertegenwoordiger mogelijk maakt. In dit najaar moet de Ontwapeningscon ferentie, die „zwemmende in phrasen", uit een is gegaan, hervat worden. Er is nu een begin van economische ople ving in de wereld. Men kan daarop voort bouwen. Men kan het ook vernietigen. Er is een begin van hersteld vertrouwen. Men kan dat tot enorme ontwikkeling brengen door elkaar eerlijk in de oogen te zien en te handelen zooals alle menschen. met gezond verstand dat willen. Men kan daarentegen dit hersteld vertrouwen ook in het diepste wantrouwen veranderen en den ondergang van Europa verder gaan voorbe reiden. 1-Iet begin van die voorbereiding kost op dit tijdstip de verzamelde naties tiendui zend millioen gulden per jaar. Verder gaan op den weg naar den onder gang is geen moeilijk proces. De Duitsche nota aan Frankrijk, die eenvoudig het alter natief stelt: pariteit in ontwapening of pari teit in bewapening toont dat aan. Door tactloos, dom beleid tegenover Duitschland hebben de ex-gealliëerde mogendheden in dat land een soort desperado-stemming cloen groeien, waaruit een régime is gevolgd dat van het vooroorlogsche alleen nog in zooverre verschilt, dat het keizerschap (nog) niet hersteld is. Maar dezelfde Pruisisch» jonkers zitten weer op het kussen. Oorlogs zuchtig gezwets is niet van de lucht. Het lijkt bijna ridicuul dat de Fransche minister president gisteren in zijn rede bij het Mame monument gezegd heeft: „Men moet begrij pen, dat Frankrijk bezorgd is als het hoort van zekere gevaarlijke betoogingen". Ja, natuurlijk is het daarover bezorgd. En Frankrijk niet alleen, maar de heele wereld! Maar wie hebben ze letterlijk geprovoceerd, door hun bekrompen, kortzichtige methode waarbij een volk van zestig millioen zielen in de ellende werd gehouden, waarbij mil lioenen energieke jonge kerels tevergeefs naar werk, naar een toekomst, naar levens geluk uitzien? Herriot doet een beroep op „verstandig en onafhankelijk denkende lie den". Het antwoord kreeg hij dat maar in duizenden brieven zou zijn: „Man, tracht je toch eens in de gedachten, in de nooden van anderen te verplaatsen! Wees niet zoo gruwelijk geborneerd in je redeneeringen! Schei uit met leuteren, en bedenk dat je de kans hebt het grootste gevaar, dat Europa ooit bedreigd heeft, nog net bijtijds te be dwingen Ais je den oorlog voelt als een dwaze bar- oaarschheid, zooals je hem in dezelfde rede noemt, en als de vrede werkelijk „een diepe hartstocht" bij je is. zooals je ook betoogd nebt, handel daar dan eindelijk naar! Ver veel de wereld niet langer met je eindelooze ohrasen. Prob°er eens innlaats van een na tionaal noliticus, een groot man te wezen! Mussolini, even zwaar bewapend als Her- iot maar tenminste bereid tot daden, erkent n een artikel in Berlijnsche Bör.senkurier, enminste rondweg de rechtvaardigheid van 'e laatste Duitsche nota aan Frankrijk. Hij •vijst er op dat Duitschland's' uittreden uit ten Volkenbond zooiets als het begin van het einde zou zijn. Hij erkent dat, veiligheid "■'leen in ontwapening tot het minimum <"het duitschland opgelegde minimum) kan liggen. Hij zegt over de kwestie der pariteit precies ezel f-de dingen die ik verleden week in een. n-tikel onder den titel „Pariteit" heb betoogd, 'k zeg daarmee niets aanmatigends, want iet, zijn alle zeer eenvoudige dingen. De heer '■Terriot erkent ze nog geenszins. De hervatting van de Ontwapenlngscorife- •entie zal haar zetten voor het alternatief, -'at Duitschland in zijn nota gesteld heeft. Niets minder dan dat. De heeren zullen het u maar voor 't kiezen hebben: verder be- ■vapenen staat, gelijk aan ondervang', ontwa- aenen aan opbouw. Verkiezen ze dit laatste iiet, dan krijgen we de Hohenzollern-histo- "ie met de complete bijbehoorende ellende -pnieuw. En als slot: Europa's zelfmoc-rd in 'en „heldendood". R. P. Donderdag executie van Gorguloff? De president der Republiek, Lebrun, heeft Maandagmiddag de beide verdedigers van Gorguloff, die een laatste poging deden hun cliënt voor het schavot te redden, ontvan gen. De definitieve beslissing van den president is eerst Dinsdag of Woensdag te verwachten, aangezien de verdedigers nooit direct ant woord op verzoeken van dezen aard ont vangen. Mocht president Lebrun, wat verwacht wordt, het verzoek om gratie weigeren, dan zal de executie van Gorguloff Donderdag morgen plaats hebben Engeland. Het parlement Maandag bijeen. De Engelsche regeering heeft blijkens een Reutertelegram besloten dat het Britsche parlement 19 September a.s. bijeen zal ko men inplaats van 27 September. Internationaal mijnwerkers congres te Londen. Heden zal, naar Reuter meldt, te Lon den het dertiende internationale congres ge opend worden van de internationale federa tie van mijnwerkers. Het congres zai bijna de geheele, week duren en gepresideerd worden door den Belgischen vertegenwoor diger. Er zijn honderdvijftig deelnemers aan he»- coneres. van bijna alle landen in Europa, ook Nederland. Italië. Italiaanschf. ^elspatie voor den Volkenbond. Mussolini heeft tot leden van de Italiaan- sche delegatie naar de komende Assemblée van den Volkenbond benoemd den ambas sadeur Rosso, baron Aloisi, senator Cavallero, senator Cavazzoni, den juridlschen deskundi ge Massimo Pilotti, de afgevaardigd-en Ca- salini en Bianchini, den gezant Biancheri en professor Callavxesi. Chili. President Davila door militaire junta vervangen? Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat al daar geruchten de ronde doen dat president Davila als zoodanig zal aftreden en- dat h-ij zal worden vervangen door een militaire jun-ta. sim. Registratie van Mandsjoerije bij den Volkenbond? Naar verluidt zou de Japansche regeering voornemens zijn de overeenkomst, waarbij de erkenning door Japan van de Mandsjoerij- sche republiek wordt geregeld, niet eenzijdig af te kondigen, doch overeenkomstig art. 18 van het Volkenbondspact bij den Volken bond te doen registreeren. Het is de vraag hoe het Volkenbonds secretariaat hierop zal reageeren en of geen der andere bij den Volkenbond aangesloten mogendheden naar aanleiding hiervan tegen den inhoud van het verdrag zal protestee ren. DE RAMP VAN DE „OBSERVATION". MISDADIGE AANSLAG? NEW-YORK, 11 September (Reuter). Vier personen .waaronder de eigenaar en twee brandweerlieden, worden in verzekerde bewaring gehouden in verband met de ont ploffing aan boord van de veerboot „Obser vation". Men vermoedt, dat het ongeluk te wijten is aan, een dynamiet-aanslag.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5