Duitsche Rijksdagcommissies contra de regeering qet belangrijkste nieuws. Chili, DUIDER COURANT woensdag 14 september 1932 tweede blad Rijksdag vindt-, ontbind ik op grond van pa- Ben officiéél communiqué vermeldt, dat i ragraaf 25 van de Rijksgrondwet den Rijks- een Boliviaansch vliegtuig tusschen fort Arce en fort Chanar is neergeschoten. De feiten waren dezelfde als die van 12 September 1932. Ook toen ging het er om dat het gevaar bestond dat de Rijksdag gebruik zou maken van zijn recht tot opheffing van verordeningen. Evenmin als op 12 September jl. had toen voor de ontbinding een stemming plaats gevonden. De ontbinding werd zonder tegenspraak erkend. De ministers weigeren in de zittingen te verschijnen. Een briefwisseling van Goering met Von Hindenburg en Von Papen. De Rijksdagpresident verzoekt den rijkspresident zijn vertrouwen aan het huidige kabinet te onttrekken. Uiteenzetting van de regeering over de ontbinding van den Rijksdag. DUITSCHLAND De Rijksdagcommissie ter bescherming van J rechten der volksvertegenwoordiging te genover de Rijksregeering is gistermorgen om elf uur onder voorzitterschap van den gewezen Rijksdagpresident Loebe (sociaal democraat) bijeen gekomen. jffljcsdugpresident Goering (rechts) met partijgenoot op weg naar de sitting. De Commissie besloot de resolutie Ücfc uitspreekt tegen Rijkskanselier en Rijks minister van Binnenlandsche Zaken, omdat ze -weigerden voor de commissie te verschij nen, niet alleen ter kennis te brengen van de Rijksregeering, doch evenzeer ter kennis yan den Rijkspresident. Na een vrij langdurig debat, dat ten deele yan juridischen aard was werd een voorstel van Frank (N.S.D.A.P.) aangenomen, waar in de commissie constateert, dat de Maan dag gehouden stemming over de opheffing der noodverordeningen en het onthouden van het vertrouwen in de re geer in g von Pa pen constitutioneel waren, terwijl ook de beide door het Centrumlid Wegmann inge diende moties met betrekking tot het ont bindingsdecreet met de stemmen der Duitsch Nationalen tegen, werden aangenomen. Het voorstel Frank, waarbij de commissie verzoekt den datum van nieuwe verkiezin gen zoo spoedig mogelijk mede te doelen, wordt eveneens aangenomen. De voorzitter zal beoordeelen wanneer de commissie opnieuw zal bijeenkomen. De Rijksdagcommissie voor Buitenlandsche Zaken kwam gistermiddag om drie uur on der voorzitterschap van den nationaal so- cialistischen afgevaardigde Dr. Frick bijeen. Op de agenda stond de behandeling van de overeenkomst van Lausanne en de ontwape ningsonderhandelingen. Bij den aanvang der zitting was de regee ring niet aanwezig. Behalve de eigenlijke leden der commissie woonden eenige leden van den Rijksraad de zitting bij. Ambassadeur Naöoïny, die zich naar de bijeenkomst in den Rijksdag had begeven, verliet zeer spoedig de zaal en wel nog voor de zitting geopend werd verklaard, nadat bij vernomen had dat de Rijksregeering niet vertegenwoordigd zou zijn. De voorzitter deelde mede dat zoowel te lefonisch als schriftelijk getracht is den Rijkskanselier, den minister van Buitenland sche Zaken en den Rijksweerminister over eenkomstig den wensch der commissie te be wegen deel te nemen aan de zitting. Deze pogingen zijn vruchteloos gebleven. Bij afwezigheid der Duitsch Nationalen werd vervolgens met algemeene stemmen een Centrumsvoorstel aangenomen, waarbij de weigering der regeeringsleden deel te nemen aan de commissiebijeenkomst een schending oer grondwet wordt genoemd waartegen ten sterkste wordt geprotesteerd. De voorzitter zal beoordeelen wanneer de volgende zitting der commissie zal worden gehouden. De bijeenroeping zal voorts moe ten geschieden indien twee fracties zulks wenschen. Dinsdag heeft een briefwisseling plaats ge vonden tusschen den president van den Rijksdag Goering en Rijkspresident Von Hindenburg. Goering heeft een schrijven gericht aan Von Hindenburg waarin hij den Rijkskanse lier en den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken van openlijke schending der grond wet beschuldigt Hij eischt in deze van den Rijkspresident dat hij beide ministers op dracht geeft onverwijld voor de commissie te verschijnen. De Rijkspresident heeft in zijn antwoord de beschuldiging nadrukkelijk van de hand gewezen en de erkenning geëischt van den in verband met zijn decreet inzake de ontbin ding van den Rijksdag geschapen toestand. In dit geval zou niets het verschijnen van Rijkskanselier en Rijksminister van Binnen landsche Zaken in de zitting van de com missie tot handhaving van de rechten van net parlement in den weg staan. Het heeft in regeerïngskringen de aandacht DuItscMand. Ook nieuwe verkiezingen in Hessen? De Sociaal-democraten eischen de ontbin ding van den landdag van Hessen. Hiervoor is een tweederde meerderheid van den land dag noodig, zoodat de beslissing in deze bij de NSDAP ligt. De SPD landdagfractie heeft besloten zoo spoedig mogelijk een desbetreffend voor stel m te dienen.' Japan. Erkenning van Mandsjoekwo in geheimen raad goedgekeurd In een onder voorzitterschap van keizer Hirohito gehouden plenaire zitting van den geheimen raad is volgens Reuter de officieele erkenning van den nieuwen staat Mandsjoe kwo door Japan goedgekeurd. Engeland, president Goering aan president Von Hin denburg geen aanhef en ook geen slotformule bevatte. Dit feit is zonder praecedent. De Rijks president heeft op dezelfde wijze geant woord. Goering heeft daarna aan den Rijks president een tweede schrijven gericht. Het eerste schrijven dat het standpunt van de commissie tot handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging betreft, was, naar van nationaal socialistische zijde ver luidt, niet door hem persoonlijk, maar in de commissie opgesteld. Dit tweede door Goe ring persoonlijk opgestelde schrijven geeft in een samenvattend overzicht van de ge beurtenissen in den Rijksdag zijn officieel standpunt als Rijksdagpresident weer. In zijn schrijven zet Goering oun. het vol gende uiteen: Als president van den Rijks dag deelt hij den Rijkspresident mede dat de Rijksdag in zijn zitting van Maandag bij stemming besloten heeft de door de re geering Von Papen mede onderteekende noodverordening van vier en vijf September buiten kracht te doen stellen en een des betreffende eisch tot den Rijkspresident te richten, tevens heeft de Rijksdag hij stem ming het vertrouwen opgezegd aan de regeering-Von Papen, waarbij de regeering Von Papen met een overweldigende meerder heid bleek het vertrouwen van het Duitsche Volk te hebben verloren. Hiermede geeft de Rijksdag uiting aan zijn verwachting dat de Rijkspresident de betrokken noodverorde nlng onmiddellijk buiten kracht zal stellen, terwijl het natuurlijke gevolg van de motie van wantrouwen het aftreden der regeering Von Papen zal zijn, aangezien zoowel ten opzichte van het binnenland als ten opzichte van het buitenland deze regeering geen legitimatie van het buitenland heeft. Goering eindigt zijn brief als volgt: Hoe waardevol het gezag van Uw Excel lentie oog moge zijn, niet mag over het hoofd worden gezien dat het vertrouwen van den Rijkspresident in een regeering zijn aanvulling moet vinden in 't vertrouwen van het Duitsche Volk". De Rijksdagpresident geeft derhalve uitdrukking aan de gerecht vaardigde hoop dat de Rijkspresident even eens zijn vertrouwen aan de regeering zal onttrekken. Ook aan Rijkskanselier Von Papen heeft Goering een tweetal brieven gericht. Hij ver klaart allereerst gedwongen te geweest de stemming van den Rijksdag te doen door gaan, overeenkomstig het parlementaire ge bruik tot nu toe en derhalve verzoekt 't ver wijt inzake schending der grondwet terug te nemen, aangezien de voorwaarden voor een dergelijke eer-schending niet aanwezig zijn. In een tweede aan den Rijkskanselier ge richt schrijven verklaart Goering dat hij, na er zich van te hebben overtuigd dat ook ministers die door den Rijksdag ten val waren gebracht, het recht hebben een ont bindingsdecreet van den Rijksdag te con- trasigneeren, reeds gisteravond zijn meening in dier voege heeft gewijzigd dat hij de Rijksdag formeel als ontbonden beschouwt en dat derhalve verdere zittingen of onder handelingen met uitzondering van de in de grondwet benoemde commissies niet zullen plaats vinden. Officieel wordt medegedeeld: De president van den Rijksdag heeft den 12en September de voorlezing van het door den Rijkspresi dent uitgevaardigde ontbindingsdecreet ver hinderd en heden den Rïjkspresident mede- edeeld dat volgens zijn opvatting de ontbin ding van den Rijksdag pas rechtsgeldig is geworden na de gehouden stemming. De commissie tot handhaving van de rechten van het parlement heeft eveneens de rechts geldigheid der stemming beweerd. De Rijks president en de Rijksregeering deelen deze zienswijze niet. Over het feit op welk tijdstip de Rijksdag wordt ontbonden, beslist slechts de Rijkspresident. De ontbinding kan ge schieden of door voorlezing van het decreet door den Rijksdag of door de ter handstel ling van het decreet aan den Rijksdagpresi dent. Op het oogenblik der overhandiging, wordt de ontbinding van kracht. De van kracht wording kan niet afhankelijk worden esteld van het goed dunken van den Rijks dagpresident. De Rijksregeering heeft zich bereid ver klaard te onderhandelen met de overeen komstig art. 35 van de Rijksgrondwet be staande commissies. Zij moet evenwel, alvo rens hiertoe over te gaan. er volkomen van overtuigd zijn dat de nog aanwezige instan ties van den Rijksdag, dat zijn het presidium en de beide bij art 35 van de grondwet in gestelde commissies de door den Rijkspres.i- dent voor de stemming afgekondigde ontbin ding van den Rijksdag en de daarenboven voor de Rijksregeering ontstane positie er kennen. Zonder deze erkenning is de uïtnoodiging aan de Rijksregeering om te verschijnen voor de commissie tot handhaving van de rech ten van het parlement, evenals voor de com missie voor buitenlandsche zaken, in strijd met zich zelve. Overigens kan er aan herinnerd worden dat de eerste Rijksdag van de Duitsche re publiek op 13 Maart 1924 door Rijkspresdent Ebert ontbonden is met de volgende motivee ring: „Nu de Rijksregeering vastgesteld heeft dat haar verlangen de op grond van de mach tigingswet van 13 October en 8 December 1923 uitgevaardigde en door haar van vitaal be lang genoemde verordeningen op het oogen blik onveranderd te laten voortbestaan niet Nog geen overeenstemming in het textiel geschil. Op de gisteren te Manchester gehouden conferentie tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers in de katoen-in dustrie van Lancashire gaf de door het mi nisterie van Nijverheid aangewezen bemid delaar Leggett, die de bijeenkomstpresi deerde, een uitvoerige toelichting op den brief, dien de minister eenige dagen geleden tot beide partijen heeft gericht. Aan het slot der conferentie, aldus meldt Reuter, werd besloten een commissie samen te stellen uit vijf vertegenwoordigers der werkgevers en eenzelfde aantal werknemers gedelegeerden, teneinde een program voor de voortzetting der conferentie op te stellen. Deze werd daarop tot 15 dezer verdaagd, waarna de commissie van tien nog bijeen bleef. Men verwacht, dat de commissie he den met haar taak gereed zal komen. Ook de vertegenwoordigers der spinnerij- bedrijven kwamen te Manchester bijeen ter bespreking van de eenigen tijd geleden aan gekondigde verlaging der loonen met 2 shil ling 9 pence per pond sterling. Storting der Iersche betaling bij de B. 1. B.? De Britsche premier MaoDonald en de minister voor de Dominions Thomas hebben •naar Reuter meldt, beraadslaagd over een mededeeling van den Ierschen premier. De Valera. Daarin stelt, naar men aanneemt De Valera voor, het bedrag der annuïteiten over te maken aan de Bank voor Interna tionale Betalingen, im afwachting van een regeling der kwestie door arbitrage. Amerika, Gunstig vooruitzicht voor Frank Roosevelt. De verkiezingen voor het gouverneur schap van Maine, die heel belangrijk zijn, omdat men hierin een aanwijzing ziet voor het resultaat van de a.s. presidentsverkie zingen, leveren een gunstig vooruitzicht op voor de kansen van den candidaat der demo craten, Roosevelt. In totaal zijn er 639 dis tricten; de uitslagen van 50 districten zijn nog niet bekend. Op het oogenblik heeft, blijkens een Reuter telegram uit Portland, de democratische candidaat Brunn de lei ding met 1300 stemmen op Burleigh Martin, den candidaat der republikeinen. Indien Brunn de overwinning behaalt, zal hij eerste democratische gouverneur zijn na 18 jaren. Maine is de eenige staat, waarin voor November a.s. verkiezingen worden gehouden en men zegt: „zooals Maine stemt, stemt het land". Herziening van het Honoloeloeproces? Als gevolg van een enquête van vier maan den, door detectives op Hawaii en in de Ver- eenigde Staten ingesteld is er, naar de „New York Times" verneemt, een rapport opge steld waardoor ernstige twijfel rijst ten aan zien van de schuld van Kahawawai; de moord op dezen was de oorzaak van het befaamde proces-Massie te Honoloeloe. De ambtenaar van het OM. in het proces- Massie is uit Honoloeloe naar New-York ver trokken om over de zaak te confereeren met den gouverneur van Hawaii Judd. (Reuter) België, Duizenden mijnwerkers nog in staking. In de provincie Luik hebben volgens Reuter 5000 mijnwerkers den arbeid nog niet her vat, in het bekken van Namen 354 en in de provincie Henegouwen 13.000. Clja Japansche vlootdemonstratie voor Nanking Naar gemeld wordt zouden Japansche marinesoldaten, die door de Ja-pansche oor logsschepen aan land gezet waren aan de rivier Kais tegenover Nanking machinege weren hebben opgesteld, .gericht op het cen trale gebouw van de Chineesche regeering in Nanking. In de omgeving van Nanking zijn, volgens dit bericht, Japansche kleine oorlogsschepen geconcentreerd. De Chineesche overheid heeft onmiddellijk stappen gedaan om de Ja pansche oorlogsschepen te doen terugtrek ken. Men gelooft dat de Japansche regeerini met deze demonstratie een druk wil oefenen op de Chineesche regeering om deze er toe te brengen af tezien van alle maatregelen tegenover Japan naar aanleiding van de a.s. erkenning van Mand sjoekwo. Zuid-Amerika, getrokken dat Set schrijven, van Rijksdag- de toestemming van de meerderheid van den voortgezet. Nieuwe nota's van Paraguay Ter verdediging van haar houding in het conflict om den Gran Chaco heeft de regee- rins van Paraguay nota's gezonden aan den Volkenbond en de neutrale Amerikaansche mogendheden. De strijd om het fort Bouqueron wordt De regeering afgetreden. Naar uit Santiago de Chile wordt gemeld, is de Chileenscihe regeering afgetreden. Pre sident Davila zal de formatie van een nieuwe regeering op zich nemen. DE „VLIEGENDE FAMILIE" GERED. TOCH OVERWINTERING OP GROENLAND? De „vliegende familie KOPENHAGEN, 13 September (VU.) In een radiogram deelt de Engelsche trawler „Lord Talbot" mede dat de bemanning van Hutchinson's vliegtuig „The Flying Fa mily" gered is, dat alle acht geredden licha melijk wel zijn en dat de machine een wrak is. Wat thans met Hutchinson en zijn gezin en twee metgezellen moet gebeuren staat nog niet vast. Zij zullen of te Angmagsalik moe ten overwinteren, of zij zullen door het mo menteel te Julianahaab liggende motorschip „T. H. Stauning" van Angmagsalik moeten worden afgehaald. Of dit zoo laat in het jaar nog mogelijk is zonder dat de T. H. Stauning" gevaar loopt in te vriezen, valt te betwijfelen. Aan boord van de „Stauning" bevindt zich o.a. de bekende Poolonderzoeker Dr. Knut Rasmussen, die reeds Zondag opdracht heef: gekregen om al het mogelijke te doen om Hutchinson en de zijnen op te sporen. VELSEN MEJ. P. H. WOERLEE VERTREKT BIJNA 12 JAREN VAN VRUCHTBAREN ARBEID IN DEZE GEMEENTE. Eenigen tij'd geleden werd bekend gemaakt dat mej. Woerlee de Gemeente eerlang zou verlaten; haar benoeming tot inspectrice van het Kleuteronderwijs in Z.O. Drenthe was definitief geworden; slechts enkele formiliteiten waren nog te vervullen en dit is inmiddels geschied. Aan de na de oorlogsjaren gebouwde school bedoelr als hulde aan de in den oorlog omgekomen visschers uit deze Ge meente werd zij in September 1920 als Hoofd benoemde na vroeger bij het bewaar school onderwijs te Gouda en Zwammer- dam werkzaam geweest te zijn, in de laatste standplaats gedurende een 9rtal jaren als Hoofd der Nutsbewaarschool. Ruim 11 jaren heeft mej. Woerlee het 'kleu teronderwijs hier gediend op een wijze die boven lof verheven is; de school werd be gin Januari 1921 definitief in gebruik geno men en van dit tijdstip af dateert haar on afgebroken werkzaamheid in deze gemeente. Wij, ouders, die, het voorrecht hebben gehad onze, kinderen naar deze school te kunnen zenden, ze toevertrouwende aan mej. W. en haar staf van toegewijd perso neel, kunnen eenigermate beoordeelen de waarde dezer eminente onderwijskracht. Het oude en verouderde „bewaari'-schoolonder- wijs heeft zij nieuwen vorm en gestalte geven, getoetst aan de nieuwe inzichten, welke zich de laatste jaren op dit terrein baan gebroken hebben. Er waren, er zijn wellicht oude.rs, die het bewaarschool-on derwijs voor de kleinen verwerpen of slechts aanvaarden als een noodzakelijk kwaad. De bewegingsvrijheid, als eerste voorwaarde voor een harmonische ontwikkeling van het opj groeiende kind, wordt bij den aanvan van den leerplichtigen leeftijd wel zóó aan banden gelegd, dat -we onze kinderen zoo lang mogelijk de vrijheid moeten laten. Dit standpunt wordt nog door velen verdedigd en gedeeld; daartegenover heeft ook een andere beschouwing veld gewonnen, dat -de kinderen, die het voorbereidend onderwijs hebben gevolgd, een voorsuprong hebben op de anderen, als ze hun intrede doen op de „groote" school. Deze twee richtingen en opvattingen zijn in en door deze school nader tot elkaar ge komen. De voorstanders hebben het kleuter onderwijs indien mogelijk, nog meer leeren waardeeren, terwijl de tegenstanders of niet verklaarde voorstanders door de practijk dezer school en van dit onderwijs de dingen anders Ihebben leeren zien. Deze mooie school met- groote speellokalen met frissche lesvertrekken, toegankelijk voor zon en lucht, ruim, opgetrokken, verder aan gekleed. op prettige, het ook streelende wijze, RiJKSDAC-COMEDlE. De vertooning die zich Maandagmiddag in den Duitschen Rijksdag heeft afgespeeld stemt tot medelijden met een volk, dat aan zulk een verzameling politieke leiders is overgeleverd. De partijen van uiterst-rechts, die de democratie zoo zeer verguizen en zoo veel beter en vaster heeten te kunnen regee- ren, hadden moeilijk een maller figuur kun nen slaan. Het hoogtepunt werd bereikt toen de president Goring, een nationaal-socialist die eigenlijk aviateur is, den rijkskanselier Von Papen het woord weigerde ofschoon de wet gebiedt, dat aan de regeering ten allen tijde het woord verleend moet worden. Vol gens den president was de stemming al be gonnen. Dit was niet waar. Hij had alleen maar gezegd: „Aan de orde is nu de stem ming over de communistische motie, waarop de rijkskanselier onmiddellijk het woord vroeg. Het werd hem geweigerd, waarop hij naar de tafel van den president liep en er het door Rijkspresident Von Hindenburg ge- teekende ont-bindings-decreet op legde. De aviateur schoof dit verachtelijk opzij, de re geering liep daarna weg, de stemming over de communistische motie „verpletterde haar" (maar zij regeert nog) met 513 tegen 32 stemmen, en meneer GÖring's poging om den Rijksdag toch nog in leven te houden mis lukte doordat de socialisten en het Centrum weigerden dit spelletje mee te spelen. De Rijksdag is dus nu ontbonden, en die stem ming heeft geen geldigheid. Niettemin heeft zij bewezen dat de regeering-Von Papen maar 32 van de 545 leden achter zich heeft. Dat is zoowat zes procent De communist Torgler heeft de „handig heid" gehad dezen janboel te veroorzaken. Als communist zal hij er wel trotsch op we zen. Maar of zijn partij er voordeel van zal hebben is een andere zaak. De machteloos heid van de Duitsche politici om hun land te regeeren schijnt regelrecht te zullen voe ren naar een herstel van de Hohenzollem- dynastie. Dergelijke treurige vertooningen als deze laatste moeten de doodsteek worden misschien is deze het al geweest voor de arme constitutie van Weimar. Daar wordt allang fantastisch mee omgesprongen, maar nu schijnt de laatste eerbied voor de grondwet wel te verdwijnen. Intusschen „regeert" nog de heer Von Pa pen, met een zes procent minderheid, en zal maar weer nieuwe Rijksdagverkiezingen uit schrijven. Mochten ze werkelijk gehouden worden de tijd voor staatsgrepen schijnt nu wel zeer rijp, maar wie weet blijven ze nog uit dan kan men er bij voorbaat op rekenen dat wéér geen „working majority" bereikt zal worden. Wat dan? Maar weer ontbinden, en opnieuw gaan kiezen. Het Duitsche volk is wel een hardwerkend kies college geworden! Maar het kan op deze mannier natuurlijk niet blijven doorgaan. Komt het tot een herstel van het Duitsche keizerrijk, met bijbehoorende afscheiding van den Volkenbond en nieuwe ontwikkeling van de bewapening van het rijk, dan zal het verdrag van Versailles het hoogtepunt van zijn resultaten bereikt hebben. En de hemel weet wat dan nog den heldhaftigen op- marsch naar de volgende slachting-op- roote-schaal zal kunnen verhinderen. Voor de desorganisatie van Duitschland zijn de regeeringen der andere groote mo gendheden in de hoogste mate aansprakelijk. De vloek van het nationalistisch drijven heeft tot deze bende geleid. Men heeft ge tracht Duitschland eronder te houden, het onder voogdij te laten blijkbaar in de on zinnige verwachting, dat zooiets eeuwig zou kunnen voortduren en is nu de controle over den toestand in Duitschland volkomen kwijt. Noch de Duitsche regeering, noch de president van den Rijksdag zijn gisteren in staat gebleken zich te handhaven, en een volk van zestig millioen zielen raakt steeds meer in den toestand van een stuurloos schip. Wat de gemiddelde Duitscher, die een gewil lig burger is en bij voorkeur met krachtige hand geregeerd wordt, van den huidigen janboel moet denken, lijdt geen twijfel. Hoe kan hij nog respect voelen voor zulk een lei ding van zijn hoogste overheidscolleges? Hij, die van nature geneigd is tot orde, systeem, grondige voorbereiding van zaken, en die een soort van opéra bouffe ziet opvoeren waar bij een willekeurige communist den boel compleet in de war schopt? De Fransche Kamer geniet een zekere re putatie voor haar lichtbewogenheid, impul sieve daden en intriges, maar die is tegen woordig een statig regentencollege uit vroe ger eeuwen vergeleken bij den Duitschen Rijksdag.' Was de Fransche Kamer maar wat impulsiever geweest in de laatste twee ja ren Dan had zij alles kunnen doen om deze Duitsche desorganisatie, die een ramp voor de wereld zou kunnen worden, te verhinde ren. R. P. dit alles is als „doode" stof tot een centrum van kindervreugd en kindervertier gewor den door de bezielende en begeesterende wijze, waarop Hoofd en personeel met het „levende" materiaal, het jonge volkje wis±en op te gaan. We brengen in herinnering de vele open bare lessen, tentoonstellingen St.-Nicolaas- feesten en ouder-avonden, welke steeds veel belangstelling hadden en waar altijd tot uiting kwam de prettige verhouding tus schen personeel en ouders, waardoor zooveel tot stand gebracht kon worden, wat aan het onderwijs der kinderen ten goede kwam. Als van de ouders een financieele bijdrage werd gevraagd voor de uitvoering van het een of andere plan, werd nooit tevergeefs een beroep gedaan, zelfs hebben de ouders uit eigen middelen voor de aanschaffing van een piano gezorgd ten dienste van het zangonderwijs. We overdrijven niet, als we zeggen dat deze school door de bekwame en beproefde leiding van mej. Woerlee tot een model inrichting is geworden, waarop de gemeente Velsen trotsch kan zijn. Als een donkere plek, als een schaduw op deze mooie, eervolle loopbaan, werd door den Raad der Gemeente het besluit tot op heffing der school per 1 Januari aan staande genomen; uit „noodzaak" wordt deze school met een bevolking van ruim 250 leerlingen, welke ged/urende bijna 12 jaren haar bestaansrecht heeft bewezen, uit den schakel van het onderwijs weggenomen tot schade der kleinen, tot groot ongerief van vele ouders, wier omstandigheden deze school tot een onmisbare hebben ge maakt. Met dit woord van afscheid namens veel oud.rs, zeggen we mej. W. dank voor al het geen ze voor onze kinderen is geweest; we wenschen. dat het haar gegeven moge zijn, in haar nieuwen werkkring even nuttig en meth dezelfde geestdrift werkzaam te zijn voor het kleuteronderwijs, waaraan zij haar gaven van hoofd en hart heeft geschonken. Fröbel5s devies: „Laat ons voor de kin deren leven" heeft zij tot het hare gemaakt en hier in toepassing gebracht op een wijze die ons tot groote erkentelijkheid stemmen moet. Y. J. RETTSMA. Velsen, H September 1932.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5