HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJK e.O 17s JAARGANG NO. 270 MAANDAG 19 SEPT. 1932 IJMUIDEP COUPANT AB0NNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE; P. W. PEERF.BOOM EN ROBERT PEERF.BOOM ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden meÜedeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN DE opleving TE IJMUIDEN. gr is wel eens dat de trawlers, die éénmaa' als §evolg van e slec^^e uitkomsten van het bedrijf in de Haringhaven of elders wel niet meer m de vaart .den komen. Zij die zoo spraken, gaven 5 van een wel wat al te groot pessimisme, n heeft geregeld in ons blad kunnen lezen ike booten in de laatste paar weken naar I yisscherij zijn vertrokken of daarvoor I rden klaargemaakt. Hun aantal nadei-t Smis de twintig en het stijgt nog geregeld, ïhans wordt weer de Zaanstroom 4 IJm. 197 1 klaargemaakt en er zullen nog wel meer TOigeenn'groot aantal zeevisschers en tal van ttchlossers en arbeiders in de nevenbedrij- door deze opleving weer emplooi Zoo vernamen wij, dat o.a. bij de Eera"~"weer een 14-tal metaalbewerkers in dienst was genomen. het lossen der buiten- landsche visschers- vaartuigen. ORGANISATIES STELLEN EEN ULTIMATUM. ondanks herhaalde besprekingen over het w=en van buitenlandsche visschersvaartiu- S zijn belanghebbende partijen er tot nu toe niet in geslaagd tot overeenstemming in deze aangelegenheid te komen. Naar ons van werkgeverszijde wordt mede gedeeld. hebben de betrokken organisaties zich dd. 16 dezer opnieuw tot de patroons gewend met diverse voorstellen, betrekking hebbende op het lossen van Engelsche e.a. j buitenlandsche haringdrifters, van buiten landsche stoomtrawlers en van Deensche en andere buitenlandsche stoomtrawlers. Inzake het lossen van de buitenlandsche dsschersvaartuigen stellen de organisaties als tüch invoering der door hen reeds eerder lïorgestelde regeling, verzekering van haven- arbeiders door aansluiting der betrokken be- drijven bij de Centrale Werkgevers Risico- bank en aansluiting bij de vischlosregeling en regelmatige betaling van de daaruit voort I vloeiende kosten. In de desbetreffende brieven deelen de or ganisatie-besturen mede. dat een accoord- bevinding verwacht wordt uiterlijk tot heden (Maandag) avond 8 uur. Indien deze accoord- bevïnding- op genoemd tijdstip niet mocht zijn ontvangen, zullen de organisaties de havenarbeiders voorstellen, de buitenland sche visschersvaartuigen tot nader order niet te lossen, terwijl zij tevens verklaren, dat zij zich in dat geval niet aan deze voorstellen gebonden achten en handhaving der be staande regeling vorderen benevens de ver langde verbetering. In verband met het lossen der harïng- drilters met eigen bemanning. Na gehouden besprekingen werd namens de reederijen voorgesteld bij de lossing aan te stellen drie Holl^ndsche lossers en een tallyman. Op 29 Augustus j.l. werd een drifter gelost met vier man en een tallyman. Deze regeling werd later, naar men ons van patroonszijde mededeelt, aanvaard, behoudens goedkeuidng der ledenvergadering. Thans komen de orga nisaties terug op hun eischen van 23 April j.l. n.l. het aanstellen van vijf man en een tallyman. Om aan te toonen het belang van dezen arbeid meldt men ons, dat van October tot en met December 1931 aan losloonen werd betaald 38.000.en aan leveranties 81.000.—. Inzake de lossing van buitenlandsche stoomtrawlers deelt men ons van patroons zijde mede, dat na gevoerde onderhandelin gen geen overeenstemming was verkregen. die zich met ingang van 1 October a.s. per kwartaal abonneeren ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 19 SEPTEMBER La Gaité. Raaks 13. Cabaret, dancing 8-12 uur. Palace: „Der Sieger". Op het tooneel: Al and Val Remo. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Army Ondra in „Eine Freundin so goldig wie Du". Oo het tooneel: Gorewa en Kireef, het beroemde Russische danspaar. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tot eiken prijs" en «Good News". 8.15 uur. Vel sen: Hotel „De Prins", Tentoonstel- hhg Kennemer Kunstenaarskring. 106 uur DINSDAG 20 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: Amsterdamsche Tooneelvereen. „In de Groene Papegaai" en .■Blanco Posnets ware gedaante. 8.15 uur. La Gaité. Raaks 13. Cabaret, dancing tf~12 uur. Bioscoopvoorstellingen. Vel sen: Hotel „De Prins", Tentoonstel- Kennemer Kunstenaarskring. 6 uui Tegenover een matige loonsverlaging stelden de werknemers de eisch, dat de arbeiders op de buitenlandsche trawlers bij een solide maatschappij werden verzekerd tegen onge vallen. In principe hadden de patroons zich hiertoe bereid verklaard. De patroons wijzen er op, dat voor het lossen van Duitsche trawlers van 18 Juli tot en met 16 September 1932 is betaald 14.480.91. Verder namen deze trawlers mee aan kolen voor een be drag van 25.000.aan ijs 17.500 en aan proviand eriz. 10.000. Wat de Deensche e.a. buitenlandsche kot ters betreft, hiervoor stelden de patroons vast voor sorteerders (pakkers) een loon van 7.50 en voor lossers een loon van 5.50 per man en per schip. Voor dit loon wordt volgens de patroons gemiddeld gewerkt 2 uur. Bovendien hebben de patroons toegezegd de arbeiders te verzekeren tegen ongelvallen. Voor het lossen van Deensche motorkotters werd betaald van 14 Maart tot 16 Septem ber 1932 14.907 en aan loon voor vletter- lieden ƒ1200. Ook voor ijs. olie en proviand laten deze scheepjes in IJmuiden nog wel wat achter. De houding welke de patroons tegenover het ultimatum zullen aannemen is nog niet bekend. De besturen van de IJmuider Federatie van Arbeiders in het Visscherij- en Transport bedrijf en de afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders hebben een rondschrij ven aan de arbeiders, werkzaam in het vis scherij bedrijf te IJmuiden gezonden waarin o.a. gezegd wordt: Sedert December van het vorig jaar wer den 'nagenoeg onafgebroken onderhande lingen gevoerd inzake de nieuwe regeling voor het lossen van buitenlandsche vis- schersschepen te IJmuiden. Onze organisaties hebben nu in de afge- loopen week met havenarbeiders en viseh- knechts vergaderd en besloten deze onder handelingen definitief te beëindigen en de betrokken' werkgevers op zeer korten termijn de eischen der havenarbeiders voor te leg gen. Zaterdag 17 September, zijn deze werk gevers allen in het bezit gesteld van de voorwaarden waarop onze organisaties be reid zijn deze buitenlandsche visschersvaar tuigen' te lossen. Deze voorwaarden bevatten ©enige con cessies inzake de losloonen, daar tegenover staat- ten eerste onze eisch, dat de haven arbeider tijdens het lossen van buitenland sche schepen tegen ongevallen verzekerd be hoort te zijin op dezeyfde wijze als dat bij het lossen van Nederlandsche schepen wet telijk geregeld is. Jarenlang heeft deze wantoestand be staan. Onze organisaties zijn niet langer bereid daarin te berusten. Ten tweede vorderen wij, dat voor al deze buitenlandsche visschersvaartuigen de Visch losregeling zal gelden en dat de daaruit voortvloeiende kosten, mede door deze sche pen zullen worden gedragen Wat hier in IJmuiden aan gezonde organi satie in het bedrijf is opgebouwd kunnen wij door buitenlandsche vaartuigen niet in de war laten sturen. Het gemeensehaopelijk belang van de Havenarbeiders vordert, dat hieraan streng de hand wordt gehouden. De gedane concessies zijn naar het oor deel van de betrokken werkgevers niet ver strekkend genoeg. De Havenarbeiders ichter kunnen en willen geen meerdere concessies doen. Daarom zijn bedoelde arbeidsvoorwaarden nog eenmaal schriftelijk aan de factors van de ^buitenlandsche visschersvaartuigen voor gelegd. Indien' niet uiterlijk op Maandag 19 Sep tember des nam. acht uur bericht is ontvan gen, dat de door onze organisaties aangebo den arbeidsvoorwaarden worden geaccep teerd zullen de havenarbeiders weigeren deze buitenlandsche visschersvaartuigen te lossen te rekenen vanaf den nacht van Maandag op Dinsdag. In dat geval zullen onze organisaties zich niet meer gebonden achten aan de in bo venbedoelde voorstellen vervatte concessies, maar zullen zij vorderen handhaving van de tot nu toe bestaande loon- en arbeidsvoor waarden, plus de verzekering tegen ongeval, plus aanvaarding van de vischlosregeling. AUTO-ONGEVAL. Zondagmiddag reed een auto op den Vel- serduinweg in de richting van het Velserdum- plein. Plotseling kwam een tweede auto uit den Engelmundusweg gereden. De chauffeur van eerstgenoemde auto trachtte door zijn stuur te wenden een aanrijding te voorko men. Doordat hij het stuur te veel naar links draaide, kwam hij op het. trottoir voor de Macvis verkoopcentrale terecht. Eenige wandelaars, waaronder een paar kinderen wisten zich door op zij te springen te redden Mejuffrouw G„ die eveneens op het trottoir liep werd door de auto gegrepen, waardoor haar mantel geheel vernield werd. Zij zelf bekwam geen letsel. De auto reed tenslotte tegen het ijzeren hek van den heer S. hetwelk eveneens vernield werd. De auto zelf werd erg gehavend. AANBESTEDING. Vrijdag had de aanbesteding plaats van het onder architectuur van den heer Ant. ten Broeke te verbouwen winkelhuis Zeeweg 126 IJmuiden (O.) plaats. Er werden 16 ïnschrijfbiljetten ingediend als volgt: M. J. Rolvink f 3600. J. de Waard f 3332, J. Stolk f 3330: Hh. Dudink en Schelvis f 3195, C. de Feber f 3150, H. M. Koning f 3133, P, E. Dekker f 3069, Fa. Heere Zn. f 3025, Fa. Zijp en Hamburg f 2990; H. Wich- mann f 2933; J. Lindhaut f 2888; B. v. Gel dorp f 2860, J, Meesters f 2781,40; H. Witte f 2743, N.V. Aann. Mij „Velsen" f 2738; J. J. Weber f 2480. Alle inschrijvers wonen te IJmuiden. De raming bedroeg "f 2959- SANTPOORT DE RINGRIJDERLJ. De minder gunstige tijdsomstandigheden ten spijt -is het bestuur van „Santpoorts Ringrijdien" er in geslaagd een dusdanige som gelds bij elkaar te krijgen, dat een fraaie collectie prijzen, waaronder een dres soir een boekenkast en een rooktafel, kon worden aangeschaft Die prijzen zijn te bezichtigen in de étalage van den heer Hazevoet Sidi Mohammed, de sultan van Marokko heeft een bezoek gebracht aan den Franschen president Albert Lebrun. kindje in een put gevallen BEWUSTELOOS ER UIT GEHAALD. Vrijdagmiddag geraakte het 2-jarig kind van W. uit de Piet Hein straat, dat aan het spelen was op het terrein bij de manden makerswerkplaats van B. in den put, waarin twijgen gewaterd worden. Het ongeval werd opgemerkt doordat men de beide beentjes van het kind boven den put zag uitsteken. Bewusteloos werd de kleine, die op het hoofd in den put was geraakt er uit ge haald, De ijlings geroepen geneesheer achtte het noodzakelijk de kleine naar het zieken huis te doen overbrengen, waar aanvankelijk voor het leven gevreesd werd. Naar wij later bij informatie vernamen, maakt de kleine het thans maar omstandig heden wel. ESPERANTO-TENTOONSTELLING. Zaterdag en Zondag werd in het Kolonie huis, Groeneweg, een tentoonstelling gehou den van de federatie van Arbeiders Esperan tisten afd. IJmuiden in het gebied der Neder landsche taal. De tentoonstelling, die ten doel had, propaganda te maken voor Esperanto, en de te beginnen cursus op 1 October, be antwoordde ten volle aan dit doel. Er waren tentoon gesteld allerlei uitgaven in Esperanto: Zoo stond er o.a. aangegeven dat een verslag van een congres van de Intern. Transport Arbeiders Federatie dat in 5 talen was uitgegeven nog door alle afgevaardigden niet kon worden gelezen. Op het gebied van literatuur was heel wat te zien. Zoo waren daar aanwezig de boeken van Remarque: „Van het Westelijk Front geen Nieuws" en „De Weg terug", Robinson Crusoë, het be kende jongensboek van Daniel Defoe enz. in Esperanto. Ook op het gebied van leermidde len, tourisme enz. waren boeken en geschrif ten in Esperanto aanwezig. Zaterdagavond 8 uur heeft de heer Kruyt uit Amsterdam, in genoemd gebouw een lezing gehouden over Esperanto. Spreker toonde aan de groote moeilijkheid van "net verkeer in de verschillende talen. Hij illustreerde dit met verschillende voorbeel den. Sinds vele jaren is men er op uit ge weest om één over de heele wereld verstaan bare taal te scheppen. Verschillende geleer den hebben geprobeerd iets in deze richting daar te stellen. Zoo heeft men het gepro beerd met teekenschrift. Dit bleek niet te voldoen evenmin Volapuk, todat een Poolsch geleerde, Ludiwico Lazaro Zamenhof uit Bjelastok het Esperanto samenstelde, welke hulptaal, naar gebleken is, als wereld hulptaal, in alle opzichten te voldoen. Espe ranto is een taal aldus spreker waarin de mensch zich met geheel zijn innerlijke ge voelens kan uitdrukken. Daaróm kan men gerust spreken van Esperanto, niet als hulp- maar als Inter nationale taal. Wij hebben op deze lezing ge sproken met een Italiaan waarbij als tolk door middel van Esperanto een IJmuide- naar fungeerde, die niet anders dan de O.L. School bezocht had. Den heer Mulder Groe neweg toonde ons correspondentie van iemand uit Kiew Zuid Rusland waarmee hij reeds geruimen tijd in Esperanto corres pondeert. De afd. IJmuiden heeft het plan om 1 October een cursus in genoemde taal aan te vangen. On de tentoonstelling hebben zich reeds velen hiervoor opgegeven en degene die hier iets meer van wil weten vervoege zich daar toe bij den Secretaris, den heer R. Pais, Platanenstraat 7. DE ZEELIEDENSTAKING. De schepen „Stad Dordrecht" en „Stad Zaandam" van de Haleyon-lijn liggen nog steeds in de Hoogovenhaven. De ,.Stad Dordrecht" zal daar voorloopig nog blijven en de „Stad Zaandam" moet Dinsdagmiddag vertrekken. Woensdag zal een vergadering wiorden ge houden om te trachten tot overeenste nming te komen. LOODSGELDEN. De opbrengst der loodsgelden bedroeg in Augustus van dit jaar f 249,086 tegen f 309.882 in dezelfde maand van het vorig jaar. Over acht maagden bedroegen die ontvangsten resp. f 2,177,950 (raming f 3 milllioen) en f 2.816.829. VELSEN velserbeek-concert. gemeentelijk sportpark aan de R.-K. Sport- vereeniging „D.E.M." 3. Praeadvies op het adres van de afd. Ken- nemerland van den Ned. Bond van Hotel- Café- en Restauranthouders in het Verlofs- bedrijf, houdend verzoek het sluitingsuur van alle café's in deze gemeente op 12 uur des nachts te willen vaststellen 4. Praeadvies op de adressen van de afd. Beverwijk van den Ned. Sigarenwinkeliers- vex-eeniging en van J. J. Bisschop, betreffen de het vaststellen van bepalingen ter afwij king van de winkelsluitingswet. 5. Voorstel tot verkoop van strooke'n grond aan de Hendrik Burgerstraat. 6. Voorstel tot het vaststellen van een nieu we steunregeling voor de werkloozen. 7. Voorstel tot- overname van een strook grond aan den Alkmaarschen straatweg en van de NV. de Kleys. 8. Mededeelingen en ingekomen stukken. DE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. EEN GESLAAGDE PROEFNEMING. Zondagmiddag gaf de Harmonie Kapel ..De Eendracht" een tuinconcert in Velser- beek. bij welke gelegenheid voor de eerste maal een proef werd genomen met het tegen betaling van 15 cent per persoon verkrijgbaar stellen van zitplaatsen. De belangstelling van het publiek rondom de tent was zeer groot, terwij] de vraag naar een rustig zitje, ten einde dir. Kerkhoff en zijn mannetjes te be luisteren, zoo enorm was, dat spoedig nieuwe voorraden tuinstoelen gerequireerd moesten worden. Als zoodanfg mag deze proefneming dan ook zeer geslaagd heeten. De baten van dezen middag komen in de „Sociale Kas", waaruit diverse onkosten van andere corpsen voor deze tuinconcerten zullen worden be streden. (De Harmonie-Kapel verleent n.l. geheel belangloos haar medewerking). Onnoodig welhaast te zeggen, dat de vrij zware nummers door het corps en onder dir. Kerkhoff's eminente leiding vlot werden weergegeven en dat de muziek het publiek zeer zeker geboeid heeft. Ondanks het groote aantal bezoekers, konden allen rustig van de mooie muziek genieten. WINKELSLUITING B. en W. van Velsen verleenden ten aan zien van de winkels in de afdeeling Santpoort ontheffing van de verbodsbepaling dei- Winkelsluitingswet 1930 op 21 September 1932 tot des nachts 12 uur. DE TENTOONSTELLING DFR KENNEMER KUNSTENAARS. De tentoonstelling van de jongere kunste naars in Kennemeiiand, welke in de week van 1924 September in de groote zaal van hotel „De Prins" wordt gehouden zal heden, Maandagavond te 8 uur door den burgemees ter van Velsen. Mr. F. L. J. E. Rambonnet officieel worden geopend. Deze expositie is georganiseerd door den onlangs opgerichten Kunstenaarskring, die hiermede voor de eer ste maal zijn werk onder de aandacht van het publiek brengt. De serieuze voorbereidin gen voor deze voor de ion ge kunstenaars zoo belangrijke tentconstellingsweek hebben we kenlang aan vele handen werk gegeven en het is aan geen twijfel onderhevig of het eer ste optreden van den Kring naar buiten zal met groote belangstelling worden gadegesla gen. Bovendien vermeldt het programma op Dinsdag 20 Sept. een litteraire- en on Don derdag 22 Sept. een muziekavond. De vol gende inzenders zullen hun werken exoosee- ven: H. F. Boot. H. J. Calkoen, F. J. Drost. H. A. Henriët, J. Hoogvorst, O. de Kat, A. Michel. J. Mulder, mej. H. Marcus, J. B. Kami) R. Pieters. W. Rees, G. Sluiter. A. van Til burg, E. Verboog. A. W. Verhorst, J. Veringa, R. Verwey, J. Wagemaker, Architect C. H. Bartels en Architect Joh. H. Groenewegen. De heer E. Snel exposeert kun.staardewerk en mevr. H. de Kat-van Zijl. De muzikale mede werkers zijn: mej. A. Hennes alt; mej. Su-ze Wintershoven, piano: mevr. L. Mulder-v. d. Weerd, piano; mej. R. H. Prins, piano: de heeren R. Halsema, piano. E. Biele, violoncel en G. Beths, viool. Litteraire medewerkers: Mr. L. Ali Cohen, mevr. G. Sierhuijs, de hee ren J. Sierhuys, Joop Over.ïteegen en E. Prins. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Zij wordt a.s. Za terdag te 10 uur besloten met een feestavond met attracties, gevolgd door een bal. De ten toonstellingscommissie verzocht ons mede te deelen, dat weekkaarten tegen betaling van f 1.50 verkrijgbaar zijn. De toegangsprijs voor de tentoonstelling is f 0.25. die voor den litte- rairen- en muziekavond f 0.50. De Kennemer Kunstenaarskring zal de helft van de op brengst der tentoonstellingsweek afstaan aan het crisis-comité te Velsen en aan de Licht hoeve te Santpoort. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 4 tot en met 10 September deed zich in onze gemeente één geval van roodvonk en één geval van de ziekte van Weil voor BEVERWIJK VASTSTELLING DER RIJKSREGELING. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 22 Sept. a.s. des avonds te half acht ter af handeling van de volgende agenda: 1. Benoemingen van vier leden der Com missie van bijstand in het beheer der bedrij ven; vier leden der Commissie van bijstand ?n het beheer der openbare werken: vier le den der Commissie van bijstand in het be heer der financiën; vier leden der Commis sie van bijstand in het beheer van het open baar slachthuis. 2. Voorstel tot verlenging van huur van het Tot de maatregelen, welke hebben geleid ot bet sluitend maken der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1932 behoorde o.m. het aanvragen van een Rijkssubsidie in de kosten van steunverleening aan werkloozen. Bij de aanvrage' om een Rijksregeling hebben B. en W. aan den Minister ter goedkeuring ngezonden de onlangs aangeboden concept- -egeling en de daarin aangebr?"1^" wïwerin- ren. De Minister heeft echter bezwaar ge maakt teven het voorgestelde tarief van iteunverleêning. Mede in verband met de wen^eho1 iikheïd, iat zooveel mogelijk uniformiteit in de steun regeling wordt verkregen, heeft de Minister bepaald, dat de redactie, der Rijkssteunrege- 'ing moet worden gevolgd, al. voor uitge- rokkenen, voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 12.50 per week. benevens f 1.35 oer week per gezinslid boven 2 personen; kostgangers f 9 per week: dubbel-uit getrok- e.nengehuwden en ongehuwde kostwinners f 11.50 per week. benevens f 1.20 per week oer gezinslid boven 2 personen. Kostgangers f 3 oer week. Voor reglementair nog niet rechthebben- en en ongeorganiseerden bedraagt de steun fen hoogste voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 10 per week. benevens f 0.85 ner week per gezinslid boven 2 personen. Voor kostgangers f 7 per weekf De Minister heeft verder bezwaar, dat steunverleening ingevolge de nieuwe regeling in natura geschiedt. De huurtoeslasr, voor de nitgetrokkenen en dubbel-uitgetrokkenen vastgesteld op een maximum van f 2.50 én voor de reglementair nog niet rechthebben den en ongeorganiseerden oo een maximum van f 2 per week. werd door den Minister goedgekeurd, evenals de bepaling, dat van de verdienste der vrouw van een gesteunde de ^erste f 3 niet in aanmerking komt voor ver mindering van het steunbedrag. Omtrent het verstrekken van een brand- ïtoffentoeslag zal de Minister te zijner tijd bericht zenden De Rijkssteunregeling is door den Minister geldig verklaard voor de in deze gemeente woonachtige werkloozen, afkom stig van de navolgende bedrijven: het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden de Plaatwellerij te Velsen, de Vereenigde Blikfabrieken te Krom menie: de Papierfabrieken te Velsen, de Vis- seheriibedriiven te IJmuiden. Wessanen's Ko ninklijke Fabrieken te Wormerveer en de Amsterdamsche Ballast maatschappij te TJmuiden. Vervolgens voor de navolgende be drijven, gevestigd in deze gemeente: Haven en Transportwezen, si'garenindustrie en land en tuinbouw. De regeling geldt tot en met- 24 September voor de werklooze land- en tuin- bouwarbe'ders. Het subsidie aan deze gemeente in de kos ten van steunverleening over het tijdvak van 4 Sept tot 31 Dec. 1932 heeft de Minister vastgesteld op 75 pet. Naar de thans bestaande gegevens bere kend is de Rijksbijdrage te stellen op onge veer f 1300 per week. welk bedrag nog aan merkelijk wordt verhoogd, indien de bouw vakarbeiders in de Rijkssteunregeling worden opgenomen. B. 'en W. hebben den raad voorgesteld deze '•egeling vast te stellen. Dit voorstel zal in de raadsvergadering van a.s. Donderdag worden behandeld. het auto-ongeluk op den provincialen weg. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Na beëindiging van het onderzoek zijn de lijken van de beide slachtoffers van het vreeselijk-auto-ongeluk, dat Vrijdagmiddag op den Provincialen weg onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin gebeurde, door de justitie vrijgegeven. Hedenmorgen is te Heemskerk de 13-jarige Marie Tesselaar ter aarde besteld. Te 9 uur werd in de geheel ge vulde parochiekerk aldaar de Requiem Mis opgedragen, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof volgde. De baar werd o.m. ge volgd door de klasgenooten van het jeugdige slachtoffer, dat een leerlinge was van de R.K. Zusterschool in de Peperstraat te Be verwijk. Op het kerkhof was de belangstel ling zeer groot en velen konden, toen de kist daalde, hun ontroering niet bedwingen. Aan de groeve merkten wij o.a. op burgemeester W. Vreugde van Heemskerk en diens echtge- noote. De begrafenis van de 13-jarige Marietie Niesten is vastgesteld op Dinsdagmorgen. Te 9 uur wordt in de St. Agat-hakerk in de Bree- straat de H. Uitvaartdienst opgedragen, waarna de teraardebestelling volgt op het R.K. Kerkhof in de Peperstraat. Bij informatie deelde men ons aan het Roode Kruis Ziekenhuis mede. dat de toe stand van de 15-jarige Aagje Tesselaar, die ernstig, doch niet doodelijk gewond werd, tamelijk bevredigend is.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1