HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD IJMUIDER COURANT IJMUIDER COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 waarde der opcenten op de gemeentefonds belasting, als van de gedaalde opbrengst van andere bronen van inkomsten en de stijgen de uitgaven voor armenzorg, werkloosheid, enz. De fout in enkele gemeenten is dan ook niet, dat zij te weinig prikkels tot bezuini ging hebben, maar dat zij de verzenen tegen de prikkels slaan. Indien een ingrijpende percentsgewijze korting op de uitkeeringen niet in aanmer king komt, is een ander middel van redres, dat zich vanzelf aanbiedt, een tijdelijke ver sterking van de fondsbelasting. Hierdoor zal het fonds in meerdere mate „selfsupportin; worden dan dit anders gedurende dez-e felle crisis het geval kan zijn. I tot 150 opcenten op fondsbelasting. Het betreffende ontwerp, tegelijk met deze Nota ingediend, beoogt over het aanstaande belastingjaar 30 opcenten te heffen op alle aanslagen in voormelde belasting. Dit aantal van 30 zal voor de hoogere inkomens gelei delijk tot 150 stijgen. Hoewel het in het- alge meen geen aanbeveling verdient, bij de hef fing van opcenten op een belasting, waarvan de hoofdsom reeds progressie vertoont, an dermaal een stelsel van progressie toe te passen, meent de minister, dat in dezen bui tengewonen tijd bij wijze van tijdelijke uit zonderingsmaatregel tegen de voorgestelde gedragslijn geen overwegend bezwaar behoeft te worden gemaakt. Wie ook thans nog over hooge inkomens te beschikken hebben, ver- kceren, wat het stoffelijke aangaat, in een zoo bevoorrechte positie, dat een abnormaal offer van hen kan worden gevraagd. De stijging van het aantal opcenten is al dus geregeld, dat bij iedere 1000 inkomen boven de 30.000 één opcent méér geheven wordt, tot een maximum van 150. Dit abnor maal hooge maximum vindt zijn rechtvaardi ging, behalve in het karakter van noodoffer dat deze heffing draagt, in de omstandig heid, dat de progressie in de hoofdsom der gemeentefondsbeïasting vrij matig is. Willen de hoogste inkomens, die ons nog overge bleven zijn, in deze acute noodheffing naar evenredigheid bijdragen, dan kan de voorge stelde correctie op het tarief der a-emeente- fondsbelasting in dit speciale geval bezwaar lijk worden gemist. De opbrengst van de voorgestelde opcenten over het belastingiaar 1933 '34 wordt op de basis van de sterk verlaagde raming der hoofdsom geraamd op 24 millioen. Het 2'3 deel hiervan, dus 16 millioen. zal ten goede komen aan de Rijksbegrooting voor 1933. Het gemeentefonds wordt, behalve door de gemeentefondsbeïasting. gevoed door 5n op centen op de vermogensbelasting. Deze 50 op centen vormen de ..Erganzungssteuer" van de gemeentefondsbelasting. Het schijnt rede lijk. de heffing der overbrugginasopcenten ook hierop toepassing te doen vinden. Voor gesteld wordt daarom. 30 extra-oueenten te heffen op alle aanslagen in de vermogens belasting, hetgeen neerkomt on een heffing van 60 pet. van de bovengenoemde 50 opcen ten uit de vteeerende wet. Voorzoover de ver mogens not? inkomsten opleveren, worden ze uiteraard daarnaast door de straks n-enoemde progressieve opcenten op de fondsbelasting getroffen. De opbrengst van de extra-opcenten op de vermogensbelasting wordt voor het belasting jaar 3 933''34 geraamd op 3 millioen. Het 2'3 deel daarvan zal ten ccoede komen aan de Riiksbeerootina voor 1933. Als gezamenlijke opbrengst van de voorge stelde verzwaring der directe heffingen kan alzoo gerekend worden op een iaa^-nnhrenget van f 27 millioen. Het budget ron 1933 wordt hierdoor met 18 millioen ontlast. Opgemerkt moge nog worden, dat de tot dusver besproken versterking der middelen budgetair zich vertoont als een verlaging der uitgaven.' Onder de middelen der Rnksbesroo- ting zal men deze versterking: niet- aantref fen: wél bevordert zij een veripvino- wü' uitgaven, immers een vermindering der bii- drage aan het gemeentefonds vm ïc HerHii -o niet begrepen in de „versterking der midde len ad 36 millioen". hierboven genoemd, al wordt zij, daar zï.i een feitelijke belasting verzwaring beteekent, in dit verband behan deld en toegelicht. Omgekeerd zal onder de middelen wèl op genomen worden de opbrengst van de 5 pets.- verhooging van het premieverhaal. waarvan boven sprake was. en die in wezen uiteraard beteekent een verlaging der Rijksuitgaven, al zal zij het uiterlijk aspect daarvan missen. millioen te verlagen, nadat het eerst met 54 millioen verhoogd is. In zóóver bestaat dus overeenstemming tusschen het advies der Commissie en dc bovenstaande uiteenzetting; ook deze laat ste plaatst immers een aanmerkelijke, auto matische verhooging van het budget voor op (voor Ieeningsdienst, gemeentefonds en spoorwegtekort), alvorens de verlagingen toe passing kunnen vinden. Nadat alzoo, zoowel in het plan der Com missie als in de ingediende begrooting, het niveau van uitgaven vooraf met ruim f 50 millioen verhoogd is. bedraagt de verlagin.. daarvan in het plan der Commissie, de pers pectiefbesparingen inbegrepen en zonder uit trekking van bedragen voor wachtgelden, 102 millioen: in de ingediende begrooting daarentegen, welke uiteraard slechts de on middellijk invpfinde h*"-"»—kan heva+ ten en bedragen voor wachtgelden moest uittrekken, f 57 millioen of. indien men geliik juist is en ook in het plan der Com missie geschiedt de weddeverminderïner in de daling der uitgaven betrekt, maar ander zijds de opcenten op de fondsbelacting daar van aftrekt: 57 14,5 18 53,5 millioen. Bij een vergelijking van de cijfers 102 millioen en 53,5 millioen behoort intusschen in het oog gehouden: lo. dat in het eerste cijfer 2* millioen aan salarisverlaging zit, in het tweede cijfer slechts f 14.5 millioen. Door dc Commissie is amelïik meceeteld de f 7 millioen verlagin1 die in den loon van dit laar reeds is ;n»e- voerd, en de 2.5 millioen 3 nets. aftrek voor ongehuwden. welke reeds tevoren bestond Daar beide baten reeds aan de begrooting voor 1933 waren ten go-ede geschreven vóór dat de Commissie haar tekort van 108 mil lioen en de Reeeering haar teknrt van r 147.6 millioen becijferde, kunnen zü niet dienen ter dekking van dit tekort. De Commissi- zelve heeft hierop op blz. 450 van haar rapport dan ook gewezen. TTit een en ander volgt, dat de f 24 millioen slechts voor f 14,5 millioen een dekking van het tekort beteeke nen, en dat derhalve het ciifer van f 102 mil lioen met 9,5 millioen moet worden ver laagd; 2o. wat de f 20 millioen uit het ..Verkeer.s- fonds" van de Commissie-Welter betreft, merkt de minister op. dat op de vruchten van het verkeersfonds in geen geval voor het Rijksbudget van 1933 is te rekenen, daar op de beerootïng voor 1933 het spoorwegtekort van 1932 drukt en dit laatste van de nieuwe regeling in élk geval den invloed niet meer zal kunnen ondervinden. De meergenoemde besparing ad f 102 mil lioen moet dus voor 1933. behalve met f 9.5 millioen, ook met f 20 millioen verminderd worden, zoodat overblijft een besparing van f 72.5 millioen Dit laatstgenoemde ciifer van 72.5 mil lioen is mitsdien vergelijkbaar met het bovenvermeld bedrag van 53.5 millioen, in de ontwerp-begrooting besnaard. Gelijk reeds werd aangeduid, vindt het verschil tusschen deze beide cijfers ziin voor naamste oorzaak in de omstandigheid, dat door de Commissie het uiteindelijk resultaat van haar voorstellen becijferd werd. terwijl de voorliggende begrooting met wachtgelden moest rekenen en ook overigens slechts de in het eerste iaar te verkrijgen vruchten tot uiting kon brengen. De minister noemt, daarvan voorbeelden. Vele van de adviezen der commissie ziin opgevolgd of er ziin maatregelen van gelijke bate tegenover gesteld. Bij een en ander wordt uiteraard uitslui tend gedacht aan zoodanige adviezen der Commissie, als tot het bovengenoemde cijfer van f millioen hebben bijgedragen. Daar negens bevat het rannorf, tq.i Van adviezen welke niet de gewone Rijksbegrooting betref fen, of alt-hans niet tot een concreet voor stel tot besparing op die begrooting hebbi geleid. Tot de hier bedoelde adviezen behoo- ren b v. die welke gelden de uitkeeringen aan de werkloozen, alsmede verschillende maatregelen geheel of ten deele rakende andere publiekrechtelijke lichamen dan het Rijk. De regeering meent, dat vele voorstel len der commissie als zoodanig nog ernsti; onderzoek verdienen. door belast-ingverzwaring aan alle pijnlijke versoberingsmaatregelen kan- ontkomen, wanneer het volksinkomen relatief daalt. Verlaging van ambtenaarswedden acht de minister geen achter-stelling van de landsdienaren bij anderen, omdat destijds bij verhoogde indexcijfers verhooging ook geen bevoordeeling geacht werd. De Regeering vertrouwt in- dezen op de organisaties der ambtenaren. Zij zullen door dit inzicht te deelen het wezenlijk be lang der ambtenaren dienen, immers den goeden geest en de opgewektheid bevorde ren. die ook in donkere dagen ons niet be hoeven te verlaten. Wat het, niet alleen voor de ambtenaren, maar ook voor anderen die stoffelijke be langen of idicelc desiderata door de nood zakelijke versobering bedreigd zien, soms niet-gemakkelijk maakt zich bij het onver mijdelijke neer te leggen, zijn de fantasti sche verhalen, die meermalen de ronde doen over dat de Staat zou kunnen besparen in dien de goede wil daartoe aanwezig was en niet willekeurig, of zelfs tendentieus, be paalde takken van Staatsdienst aan den greep der bezuiniging werden onttrokken. Het dragen van lange messen zonder vol doende koks-routine komt nu eenmaal op dit- gebied veel voor. Voor den lezer van deze Nota is het niet noodig, op de meeste dier verhalen in te gaan. LEENIN GSPOLITIEK. De minister geeft echter wel nog een uitvoerige beschouwing, waarin hij zegt. dat de Staat steeds tegen de laagst mogelijke rente leent en converteert indien dit eenigs- zins mogelijk is. HET TEKORT BIJ DE SPOORWEGEN. BelastJngverzwaring is tijdelijke overbrugging. Andere belastingen. De 36 millioen aan middelenversterking, bovengenoemd, zal gevonden worden uit de heffing gedurende één jaar van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den bieraccijns (f 26 millioen), voor welker toelichting naar het betreffende wetsontwerp moge worden verwezen, en uit de totstandkoming van de reeds sedert eenigen tijd bij de Kamer aan hangige weeïdeverterms'shelasting 10 mil lioen), waarover de betreffende Comrmssie uit de Kamer destijds reeds verslag heeft uitgebracht en waarover overlegd zal worden. VERGELIJK MET WELTER. Minister de Geer laat hierop volgen eenige nadere aanduiding, in hoever het hier mee gedeelde kan geacht worden zich aan te slui ten bij het advies, uitgebracht in het rapport van de Staatscommissie-Weiter. Laatstgenoemd advies bevat een besparing op de uitgaven ad f 102 millioen, tegenover een geraamd tekort op de begrooting voor 1933 ..van f 108.5 of rond 100 millioen" (blz. 40 *ran v»et rapport). Dit tekort van 108,5 millioen is in het 1 rapport der Commissie samengesteld uit de volgende factoren: een raming van 9.5 mil lioen tekort op de begrooting voor 1932; een verhooging van de uitgaven van 1932 op 1933 met f 54 millioen (leeningdienst, ge meentefonds en spoorwegtekort); en een verlaging van de middelenraming van 1932 op 1933 met 45 millioen. Deze drie cijfers luiden in de bovenstaande uiteenzetting van deze nota: f 10,3 millioen. f 50.9 millioen en 63.4 millioen, makende te zamen, met de 18 millioen van het reservefonds (welke de Commissie reeds te voren aan den dienst van 1933 had ten goede geschreven), een tekort van 147,6 millioen. Het is dus voornamelijk de verdere daling der inkomsten, welke noopte tot een hoogere tekortraming dan die van de Staatscommissie. Commissie Welter was te optimistisch. Uit het bovenstaande blijkt, dat de voor stelling, die hier en daar gewekt is, als zou de meergemelde Commissie een weg gewezen hebben om het uitgavencijfer der loopende begrooting in de toekomst met 102 millioen te verlagen, zoodat dit beneden de 500 mil lioen zou komen, niet juist is en dat derhalve de beschouwingen, op die voorstelling ge grond, als zou de Commissie te straf besnoeid hebben, een feitelijken grondslag missen. De Commissie stelfc yoor, het budget met 102 Intusschen zal uit vorenstaand overzicht wèl gebleken zijn. hoezeer de hier en daar uitgesproken onderstelling, als zou het geheel van besparingen, door de voormelde Commis sie in haar 102-millioen-voorstel neerge legd, vèr uitgaan boven wat in dezen tijd noodig is, op een enorme vergissing berust. Van die 102 millioen zijn 9.5 millioen reeds geldend recht en antérieur aan het be cijferd tekort, en berusten 20 millioen op een nieuwe heffing en een in aansluiting daarmede gehoopte verbetering van den stand der spoorwegbegrooting. De resteeren- de 72.5 millioen zullen, ook indien ze later volledig effect zulen verkrijgen, van verre niet voldoende zijn om het thans, becijferd tekort op het gewone budget zonder belas tingverzwaring te dekken. Dit tekort immers bedraagt ruim 147 millioen en na verdwij ning van het spoorwegtekort ruim 127 mil lioen. Bij een volledige effectueering van de 72.5 millioen, en een algeheele weewerking van het spoorwegtekort, blijft er alzoo een nadeelig saldo van 55 millioen. De thans voorgestelde fiscale overbruegingsmaatrege len zijn in hoofdzaak bedoeld om-den tijd door te komen, waarin de ter hand genomen perspectiefbesparingen nog niet volledig ge- effectueerd zijn. Buiten de weeldeverterings- belasting dragen ze een zeer tijdelijk karak ter. Indien men dan bovendien bedenkt, dat ook verschillende door de Commissie voor gestelde en door de Regeering overgenomen besparingsmaatregelen niet dan tijdelijk kunnen werken (gedacht worde inzonder heid aan de verminderde bijdrage aan het invalidflteitsfonds en het pensioenfonds), dan is het wel héél duidelijk, dat van de op dit oogenblik voorgenomen bezuinigings maatregelen ook en vooral voorzoover ze als blijvend zijn gedacht, geen enkele kan wor den gemist, wil men niet binnen korten tijd zich door onoverkomelijke moeilijkheden zien geplaatst. Bij alle onzekerheid-, die de toe komst biedt, staat wel muurvast-, dat met minder dan thans in het voornemen ligt, niet zal kunnen worden volstaan. Ook zij, die in de naaste toekomst een zekers milde opleving mogelijk achten, zullen niet willen voorbijzien, dat de huidige financieele situa tie op zóóveel tijdelijke stutten berust, dat zelfs van hun standpunt de voorgenomen duurzame versoberingen, elke op zich zelve en alle tezamen een onverbiddelijken eisch vormen van den ge-wijzigden economischen toestand. Slechts wie in een „fool's paradise" leeft, en meent, dat een- verarming, als thans de wereld onderging zonder invloed op de verzorging van onze collectieve behoeften kan blijven, omdat de toovermacht van den Staat over onzichtbare welvaartsbronnen be- schikt, kan hieromtrent anders denken. Terugkomend op de cijfers der ingediende begrooting, zegt minister De Geer, dat het resteerend tekort van f 22 millioen onge veer overeenstemt met het bedrag (ruim f 20 millioen), dat in het aanstaande be- grootingsjaar als extra-last op het budget zal drukken ter dekking van het spoorweg- tekort over 1932. Dit tekort zal namelijk, naar verwacht wordt, rond f 26 millioen be dragen, terwijl f 5.5 millioen hiervan, naar de vigeerende bepalingen, zal gevonden wor den uit gelden die anders voor afschrijving bestemd zijn. Dit spoorwegtekort is thans een der don kerste punten op de Rijksbegrooting. Het zal tot de vermelde hoogte in het loopende jaar stijgen ondanks door de directe reeds ingevoerde bezuinigingen en ondanks een loonsverlaging, welke over een half jaar heeft gegolden. De oorzaak is een voortdu rende teruggang der inkomsten, en deele als gevolg van de concurrentie der auto's, vooral autobussen en vrachtauto's. Daarbij komt de verplichting, welke voor de spoor wegmaatschappij uit eertijds aangegane overeenkomsten bestaat, vele met groot ver lies werkende locaalspoorwegen te blijven exploiteeren. Een en ander is weliswaar door de crisis ten zeerste verscherpt, maar het gering weerstandsvermogen, dat het bedrijf in dezen tijd toont te bezitten, vindt toch voornamelijk in de bedoelde omstandigheden zijn oorzaak. De Regeering is met de Di rectie der spoorwegen in overleg getreden tot het voorbereiden van maatregelen om in 1933 het tekort op de exploitatie dat op de Rijksbegrooting van 1934 zal drukken tot de geringst mogelijke afmetingen terug te brengen. Inmiddels is het denkbeeld van het in stellen van een Rijksverkeersf onds bij de Regeering in overweging, hoewel zij twij feit aan het verlossende effect voor de spoorwegen, dat ook de verhoogde benzine- belasting niet te weeg bracht. Intusschen is de instelling van een Ver keersfonds m-ogelijk ook zonder dat een versterking van -de wegenbelasting wordt aangebracht. In elk geval, en ook afgescheiden van een eventueel in te stellen verkeersfonds, zal 't spoórwegbekort in den eersten tijd de voortdurende aandacht van de Regeering vorderen. Met een tekort als over 1932 ge raamd moest worden, kan voor de toekomst vanzelf geen vrede worden genomen. Intusschen is met'de dekking van dit te kort thans hoofdstuk IX der Rijksbegroo ting voor 1933 moeten worden belast en vormt deze dekking de oorzaak, dat er een nadeelig saldo van f 22 millioen op het Rijks budget voor het volgend jaar blijft be staan. Indien het parlementair overleg over de ingediende Rijksbegrooting er toe mocht leiden, dat Regeer in g en Kamer tot het gezamenlijk inzicht komen, dat een of an dere niet-voorgedragen besparing (of tijde lijke middelen versterking) evenzeer of misschien zelfs nog méér aannemelijk zou zijin dan een wèl voorgedragene, dan zal het stellig overweging verdienen, de eerst bedoelde te gebruiken om het resteerend na deelig saldo ad f 22 millioen alsnog geheel of gedeeltelijk op te vangen. Vier wegen laten zich denken- ter ophef fing of beperking van dit tekort: lo. een kentering in den ongunstigen loop der mid delen; 2o. een verder gaande blijvende be sparing op de uitgaven; 3o. een verduurza ming van de op dit oogenblik voorgedragen belastingverzwaring, in dezen óf in een an deren vorm; 4o. een wegvallen van het ab normaal uitgaven-accres hetwelk begonnen is de begrooting voor 1933 met f 50.9 mil lioen te verhoogen. Wat den vierden factor aangaat, mag al leen gedacht worden aan de verhoogde bij drage aan het gemeentefonds. De heer De Geer waarschuwt echter tegen te groote verwachtingen van een kentering. VERDERE BEZUINIGING OVERWOGEN. De conclusie, waartoe een blik in de toe komst op dit oogenblik voert, lean geen andere zijn dan dat behalve krachtige in voering van de thans ter hand genomen versoberingsmaatregelen, zoodat deze bin nen den kortst mogelijken tijd hun volledig effect verkrijgen, noodzakelijk is een ern stig onderzoek naar mogelijkheden van verdere besparing. De Regeering is van die noodzaak overtuigd en in die richting werk zaam. VERLAGING VAN WERKLOOZENSTEUN? maatregelen van besparing voor te bereiden als met het oog op het gedaalde indexcijfer en zonder de belangen, die hier behartiging verdienen uit het oog te verliezen, oirbaar zullen blijken. De nota besluit met mededeelingen om trent den stand der kas. In den aanvang zijn de definitieve cijfers over de voorgaande ja- ren sinds 1929, voorzoover bekend, ver meld. VERLAGING VAN HET PARTICULIER DISCONTO. BERLIJN, 19 September (V.D.) Nu na de wijziging van het statuut van de Rijksbank verandering van het disconto mogelijk werd heden reeds het particulier disconto aan de Berlijnsche beurs met 1/2 pet. tot 4 pet. verlaagd. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 20 September 1932 1. De commanditaire Vennootschap Gebr. Luppens en Co., gevestigd te IJmuiden, Hof- laan8. Curator Mr. F. M. Hagemeyer. alhier. 2. H. Luppens, firmant van de Handels vennootschap onder de firma Gebr. Luppens en Co.. wonende te IJmuiden, Hoflaan 8. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. De vennootschap naar Engelsch recht 3. Mooy Brothers Ltd. zetelende te Londen, kantoorhoudende te Haarlem. Kampersingel 42. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. 4. C. J. Surendonk, dir. Mooy Brothers Ltd. te Londen, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat 59. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 5. A. Nijmeyer, winkelier, wonende te Haarlem, Kruisweg 30zw. Curator Mr J. H. van Gelderen, alhier. 6. G. Olof, caféhouder, wonende te Haar lem. Wagenweg 134. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. 7. R. Koekkoek Brower lid der Comman ditaire Vennootschap Gebr. Luppens te IJmuiden, ingenieur, wonende te Amsterdam. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. 8. I. Stork, reiziger in laboratorium ge reedschappen. wonende te Zandvoort, Van Speykstraat 19. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. 9. J. Roorda, schilder, wonende te Sant poort, Hagelfngerweg 175. Curator Mr. G. E. Mellema. alhier. Rechter-Commsisaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. KAMER VAN KOOPHANDEL Dinsdagavond hield de Kamer van Kc$p, handel voor Haarlem en Omstreken openbare vergadering onder leiding var. dea heer G. J. Droste Jr. Eenige ingekomen stukken werden y<», kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een afschrift van brief van de Kamer van Koophandel Leiden aan den Minister van Economisch* Zaken en Arbeid betreffende den nood j; den tuinbouw en stelde de heer T r e u' voor, adhaesie te betuigen. Besloten werd, deze aangelegenheid het Bureau over te laten. Jubileum Joan H. A. Krui®,,] Het lid der Kamer, de heer Joan H, Kruimel, was on 25 Juli 1932 veertig jaar verbonden aan Van Gelder's Papierfabrieken Alhoewel het niet de bedoeling is geweest van den jubilaris aan dit feit eenige r-ucbu baarheid te geven, meen ik toch uit uw aüer naam te spreken, aldus de Voorz'tte wanneer ik den heer Kruimel vanaf dez- plaats met dit jubileum van harte geluk, wensch (Applaus). Margarine-distributie, In verband met de troor den heer J. d. Burg gestelde vraag, omtrent de distri. bu-tie der 2 millioen K.G. margarine aan de meest behoeftigen in den lande werd op 25 Augustus j.l. aa.n het Bureau medegedeeld dat deze distributie in handen blijft van het Crisis Zuivel Bureau. Deze regeling houdt verbandb met het feit, dat de circa 30.000 kruideniers in ons land ieder jaar plan. 66 K.G. margarine te dtstribueeren zouden krijgen, d.w.z. circa 11/2 K.G. per wefek. l ko-'-n voor administratie daarvan zouden zóó hoog worden, dat het Crisis Zuivel Bureau meent daartoe niet te moeten overgaan, aldus de Voorzitter. De heer v. d. Burg was wel dankbaar, maar niet voldaan. Hij zou gaarne willen' dat deze distributie in handen kiwam erkende organisaties te Haarlem, namelijk twee van de melfch andelaren en drie van de kruideniers. De Voorzitter vreesdedat hieraan niet) veel meer gedaan kon worden. Maar mis. schien heeft de secretaris alsnog gelegen heid om te zien of er nog wat aan te doen De heer v. d. Burg mee. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. J. A. de Haan, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 2. Jac. A. de Haan, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator Mr. F. A. Davidson,, alhier. 3. H. Aardenburg, wonende te IJmuiden. Curatrice Mevr. Mr. S. M. Koolde Bruyn te IJmuiden. 4. Joh. Verbeek .wonende te Haarlem. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 5. N.V. Automobielen Handel Mij. v.h. John. Moos in liquidatie gevestigd te Heemstede. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 6. L. Ebbing wonende te Hillegom. Curator Mr. Ali Cohen alhier. 7. J. G. van Es, wonende te Haarlemmer meer. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. VOOR EEN BURGEMEESTER A. COLIJN- MONUMENT. Voor het op te richten monument voor wij len burgemeester A. Colijn te Nieuwer Am-stel is volgehs de Standaard thans ongeveer f 2400 ingekomen bij den penningmeester van het j comité, notaris M. Kluwer. VIJFTIEN OF ZESTIEN INBRAKEN OPGEHELDERD. DOOR DE ARRESTATIE VAN EéN MAN. Te Rotterdam is gearresteerd een 26-jarige varensgezel die in Den Helder 15 a 16 in braken gepleegd heeft van Januari tot Mei van dit iaar. De meeste heeft hij reeds be kend. Hij had reeds eerder drie maanden gevangenisstraf ondergaan. nam daar genoegen Benoemingen. De heer J. M. van Seggelen te Haarlem werd in vasten dienst der Kamer benoemd met ingang van 1 October 1932, die als zoo danig tijdelijk werkzaam was. Herbenoemd werd tot ambtenaar in tijde- lijken dienst der Kamer voor den tijd rail één jaar, de heer J. Garnier. Vacantïeverdeeling. In behandeling kwaim het rapport van bet Bureau inzake het onderzoek naar een mo- cel like vcantieverdeeling. Mede naar aam- leiding van binnengekomen mededeellr.;;a van onderwijs-organiaaties stelde het Bureau in overleg met den heer Gunthers voor, thans geen verdere stapper te doen. aange zien het welslagen van het denkbeeld- Gunthers op dit oogenblik als uitgesloten be schouwd moet worden. De Kamer vereenigde zich hiermede. GoedveVpur.-q werd tevens het verslag van de desbetreffende commissie over de cur sussen der Kamer in het afgeloopen seizoen. Tot voortzetting werd besloten. Het vërslag van den heer Lasschuit van het congres van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te Arnhem werd goedgekeurd. De Voorzitter bracht den heer Las- schuit hulde voor zijn verslag. Het Bureau stelde voor, een bedrag van f 25 te schenken aan het Nationaal Comité tot teugeling van het cadeaustelsel 'te Voorburg. Werd goedgekeurd. Hierna sluiting. Financieele berichten. ZIEKTE VAN WEIL RIJ EEN DRENKELING IN VERVUILD KANAAL GELEGEN. Bloed onderzoek in gen hebben, volgens de N. R. Ct. aangetoond, dat er te Vesndam drie gevallen ziin van de ziekte van Weil. De pa tiënten zijn het hoofd der openbare lagere school de heer J. P. Blomhoff. de heer P. H. Bakker, accountant, en de iisco-man Dol, die onlangs in het erg vervuilde kanaal is ge tuimeld. De beide anderen zijn geregelde be zoekers geweest van het zwembassin aan de Lange Leegte, dat nu door het bestuur is ge- gesloten. Tenslotte roert de minister nog aan dat zich met het Leeningfonds 1914 moeilijkhe den kunnen voordoen, aangezien daaruit de crïsiszorg voor werkloozen betaald wordt, welke een omvang heeft aangenomen, zoo groot dat het saldo onvoldoende zal zijn om hem te dekken. Tot het sluiten van nieuwe crisisleenin- gen zal, nu de oude nog in vele jaren niet zullen zijn afgelost en nu op de leeningsca- paciteit van den Staat ook in andere rich ting een beroep wordt gedaan, niet dan in het uiterste geval moeten worden overgegaan. Onder deze omstandigheden is het de plicht en het voornemen der Regeering, ook ten VAN DE kost slechts 5 cent per week en heeft bovendien een zeer hooge gratis Ongevallenverzekering. Verschijnt iederen Vrijdag. BURGERLIJKE STAND De minister betoogt verAer dat mea niet aaneen yan d HAARLEM, 20 September. Bevallen 17 September: J. Hurkman—v. d. Zeeuw, d.; J. M. FolkersmaNoorloos, z.; C. M. Knijffvan Schie, d.; 18 September: M. M. BauerKwarten, z.; M. W. Hetem Bouwman, z.; G. S. M. v. d. BerghKlein Robbenhaar, d.; 19 September: A. C. Har- debil—van Hoorn, z. Overleden: 17 September: T. A. Kleijnhens, 62 j., Anslijnstraat; G. v. d. Wiel—Dekens, 57, U Pieter Maritzstraafc. DIVIDEND DE GRUYTER 8 pet. De N.V. P. de Gruyter Zoon te 's-Herto- gentoösch maakte over het verslagjaar 1931— 1932 een winst van f 2.213.563 (v. j. f 2.482.770) Het dividend der gewone aandeelen zal 8 pet bedragen (v. j. 10 pet.) VERLENGING VAN HET CREDÏET AAN DE DUITSCHE RIJKSBANK. BAZEL, 19 Sept. (V.D.) De leiders van de belangrijkste circulatiebanken hielden voor de bijeenkomst van den Bestuursraad van de Bank voor Internationale Betalingen een conferentie ter bespreking van de ver lenging van het crediet van 90 millioen aan de Durtsche Rijksbank. De conferentie be sloot den Bestuursraad te adviseuren het cre diet te verlengen SCHEEPVAARTBER1CHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, N.-Orleans n. Rott. 18 (4.19 n.m.) 640 mijl ZW. v. Bishops. Breedijk, N.-York n. Rott. 18 (12 midd.) 632 mijl W .van Westnet. Dinteldijk, Vancouver n. Rott. via Liver pool 19 (5.22 v.m.) 420 mijl Z.W. v. Valentla. Lochmonar, Vancr. n. Rotterdam 16 te Bel- iingham. HALCYON LIJN. Rozenburg 19 v. Torre Annunziata te Tunis, voor Ayr. Stad Zwolle. 19 v. Heysham. ^wport. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Arendskerk (thuisreis) 17 v. Manilla. Ouderkerk 19 v. Rotterdam te Yokohama. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) p. 19 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (thuisreis) p. 20 (5 v.m.) Pc- rim. Kota Nopan (uitreis) p. 19 11 vm.) F'* nisterre. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisreis) p. 19 Las Palmas. Alwaki .(uitreis), J9 te Montevideo,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6