Het Hongaarsche kabinet Karolyi afgetreden. HEDENAVOND STADiONBAAN DMUIDER COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 UIT HET BUITENLAND Moeilijkheden in de regeeringspartij over agra- c|,e kwesties de vermoedelijke oorzaak. van Litwinow aan het bureau der ontwa- gningsconferentie. Neemt Herriof geen deel 33n de besprekingen over Duitschland's „alükberechtigdheid? Thans een regeering van nationale con centratie onder Karolyi? strekkende hervormingen aanbracht in het beheer der gemeente, zal, naar Reutor uit New York meldt, krachtens rechterlijk besluit tot November van het. volgend jaar in functie blijven Tammany Hall, bestaande uit aan- hangers van Walker, had pogingen aange wend om dit jaar een nieuwe verkiezing te verkrijgen. China. Geen erkenning van de Mandsjoerijsche regeering door Amerika? Volgens een Russisch bericht uit Washington heef.t de Amerikaansche re geering besloten de Mandsjoerijsche regeering niet te erkennen. Washington zou voorts de groote mogendheden hiervan in kennis hebben gesteld. Een bevestiging van dit bericht uit Moskou is tot dusver nog niet uit Washington ont vangen. SPORT EN SPEC. iffTBELANGRIJKSTE NIEUWS. HONGARIJE. Het Hongaarsche kabinet is gisteren afge treden De Rijksbestuurder heeft het ont- aanvaard en minister-president Karolyi verzocht zich nog met de loopende werk enleden te belasten. Graaf Karolyi Het besluit van het kabinet om af te tre den werd den Rijksbestuurder Woensdagmid dag door Karolyi medegedeeld. Het onder- liioud tusschen beide staatslieden duurde twee uren. De minister-president gaf den Rijksbestuurder een overzicht van den bin- jienland'schén politieken en economischen toestand van het land. Karolyi wees er op, dat het kabinet zijn ontslag had genomen om de voorwaarde te scheppen het land uit lijn ernstigen toestand te halen. De Rijks bestuurder heeft tijdens dit onderhoud ver zocht om de ontslagaanvraag in te trekken, doch Graaf Karolyi bleef evenwel bij zijn besluit. De Rijksbestuurder aanvaardde daarop de ontslagaanvraag en verzocht Ka rolyi tenslotte zich met de loopende werk zaamheden te willen belasten. Reuter meldt nog: Ofschoon de tituatie in de regeeringspartij den laatsten tij d niet van dien aard was, dat de regeering-Karolyi op den steun der ge- beele partij kon rekenen, heeft het ontslag van het kabinet in politieke kringen toch eenige verrassing gewekt. De pogingen der regeering om de financieele crisis in Hon garije te boven te komen, hebben van vrijwel alle kanten lof geoogst, doch den laatsten tijd werd ontevredenheid merkbaar in agra rische kringen, die tot moeilijkheden leidde binnen het kader der regeeringspartij. Wel licht heeft graaf Karolyi om tactische rede nen zijn ontslag genomen, ten einde de partij voor een voldongen feit te plaatsen en een herhaling van de aanvallen, zooals die op de jongste partij-conferentie tegen hem gericht werden, te vermijden. Het_ wordt niet uitgesloten geacht, dat Karolyi wil pogen een eenigszins gewijzigd kabinet te vormen of dat hij een lang gekoesterd plan wil ver wezenlijken om een concentratie der natio nale krachten tot stand te brengen. GENèVE. Het Bureau van de Ontwapeningsconfe rentie heeft na een korte geheime zitting een openbare zitting gehouden, op dezelfde wijze als zulks bij den Raad van den Volkenbond geschiedt. Bij de opening van de openbaTe zitting gaf de president Henderson een overzicht van de werkzaamheden der conferentie sinds haar onderbreking. Hij wees o.a. op het onvermin derd voortduren van de economische crisis op de wereld, welke slechts door internationale samenwerking kan worden overwonnen. De redenen voor de noodzakelijkheid van een werkelijke vermindering der bewapening zijn thans sterker dan ooit. Het Bureau moet thans onmiddellijk practische voorstellen uitwerken en de reeds bereikte resultaten moeten in daden worden omgezet. Henderson besloot zijn openingsrede met het uitspreken van de verwachting, dat de Ontwapeningsconferentie het gestelde doel zal bereiken. Vervolgens deed Henderson mededeeling Van een schrijven van Litwinof, waarin de Sovjet-regeering weigert in de toekomst ver tegenwoordigers naar de technische commis sies der conferentie te zenden, zoolang geen besluiten over een werkelijke verminderin; der bewapening zijn genomen. Het Bureau heeft zonder discussie goedge keurd het voorstel van den president om de discussie over de wisseling van notas met de Duitsche regeering uit te stellen. Naar van Fransche zijde verluidt, zou Mi- uister-president Herriot gisteravond naar Parijs terugkeeren. Maandagmorgen komt bij weer naar Genève om de openingszitting van de Volkenbondsassemblée bij te wonen. Deze mededeeling heeft hier algemeene verbazing gewekt, immers daardoor is het uiet mogelijk geworden dat de te verwachten besprekingen tusschen de staatslieden van Engeland, Frankrijk en Duitschland inzake den Duitschen gelijkberechtigdheidseisch aan ft'ansche zijde door Herriot gevoerd zullen worden, doch hoogstwaarschijnlijk door Paul Boncour. Deze besprekingen zouden worden gevoerd in verband met de op Vrijdag a.s. ^VarJgende zitting van den Raad van den d. Men neemt thans aan, dat Her riot slechts naar Genève gekomen is om de be- teekems van de Bureauzitting naar voren te laten komen en om op reis naar Genève be sprekingen te kunnen voeren met Sir John Simon over het verder in te nemen stand punt. ten aanzien van Duitschland. DUITSCHLAND Bij het bijeenkomen van den Pruisischen Landdag waren Woensdagmiddag alle plaat sen op de tribunes bezet. Ook in de zaal wa ren de meeste zetels ingenomen. Alleen de regeeringsplaatsen bleven leeg. Nadat president Kerrl de zitting geopend had, gaf hij onmiddellijk het woord aan den nationaal-socialisten afgevaardigde Hinkler, die namens zijn fractie de volgen de verklaring aflegde: .,In verband met de verklaringen aan de oers van den Rijkskanselier Von Papen met jetrekking tot de opvatting van de natio- naal-socialistische Pruisische Landdagfrac tie omtrent de rechten en de plichten van de beambten tegenover den Rijkscommissaris in Pruisen, verklaart de fractie het volgende: De fractie heeft op 30 Augustus gestemd voor een communistisch voorstel, daar op den zelfden dag op last van de commissoriale Pruische regeering aan alle beambten der ministeries in tegenstelling tot de gewoon ten der vroegere regeering en in tegenstel ling met de rechten van de volksvertegen woordiging verboden was de lokalen van den Landdag te betreden en hun verplichtingen tegenover de volksvertegenwoordiging na te komen. Gedurende de laatste drie weken heeft de Pruisische regeering naar aanleiding van dit besluit getracht, verdere schendin gen van de grondwet tegenover de volksver tegenwoordiging te vermijden. De nationaal socialistische fractie van den Pruisischen Landdag verklaart naar aanleiding hiervan dat zij er niet aan denkt, de beambten en ambtenaren te bewegen tot schending van hun plichten tegenover de volgens de grond wet optredende regeering (gelach links). Voor zoover de Rijkscommissarissen Von Pa pen en Dr. Bracht onder den druk van den Rijkspresident Von Hindenburg niet twijfelen aan den trouw tegenover de grond wet (opnieuw gelach links), beschouwt de fractie der nationaal-socialisten het een na tuurlijke plicht van alle beambten en amb tenaren ook hunnerzijds hun plicht tegen over de grondwet in Pruisen na te komen." De communisten hadden bij het begin der zitting een voorstel ingediend tot ontbinding van den landdag. Dit voorstel is met de stem men der Duitsch-nationalen. de nationaal- socialisten en de Duitsche Staatspartij te gen, verworpen. Bij de discussie over de regeling der werk zaamheden werd volgens Wolff de commu nistische afgevaardigde Kasper van het ver dere bijwonen der zitting uitgesloten, omdat hij den voorzitter van den landdag ironisch een Pracht-Kerrl noemde. Kerrl zelf nam deze betiteling niet al te tragisch op en toen hij de verzekering had gekregen, dat het niet zoo kwaad bedoeld was, trok hij het besluit tot uitsluiting weer in. Enöeland Onderhandelingen in textiel- geschil vastgeloopen. De onderhandelingen inzake het conflict in de katoenindustrie -zijn, volgens een Reu ter telegram uit Manchester feitelijk vastge loopen daar de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers niet schijnen te willen afwijken van het standpunt door hen Augustus ten aanzien der loonen ingeno men. OP DE Hansson heeft het formateur- schap nog niet aanvaard. In de Stockholmsche bladen worden de volgende namen genoemd voor een eventueel nieuw te vormen kabinet: Minister-president: Per Albin Hamsison Minister van Buitenlandsche Zaken: Sandier leider van het Statistische Centraal Bureau vroeger premier; Minister van Justitie Schlyter: Minister van Oorlog: Nilsson: Mi nister voor Sociale Aangelegenheden: Mö'.ler par tij-secretaris der Sociaal-Democraten. Minister van Landbouw: Sköld. Momenteel is er evenwel nog geen beslis sing genomen, of Hansson de opdracht van den Koning aanvaardt en een Sociaal-Demo cratisch kabinet tot stand komt. Gisteren zou nog een besluit vallen. Bij de Sociaal- Democraten schijnen overigens sltroominigèn te bestaan die tegen het nemen der regee- ringsverantwoordelijkheid zijn. Indien ér geen sociaal-democratische regeering tot stand mocht komen, houdt men er rekening mz- dat de Koning den leider der Boerenpartij opdracht zal gieven tot vorming van een kabinet- Amerika McKee blijft voorloopig burgemeester van Neiv-York. Joseph McKee, de nieuwe mayor van New York. die sedert hij Walker opvolgde, ver- DE TREINRAMP IN ALGIERS. OFFICIEEL 61 DOODEN EN 219 GEWONDEN PARIJS. 21 September (VD.) Het gouvernement van Algiers publiceert thans een offieieele lijst van de slachtoffers van het spoorwegongeluk in de nabijheid van Tiemcen. Het totaal aantal dooden bedraagt 61; hiervan zijn 56 personen soldaten van het vreemdelingenlegioen en voorts vijf spoor wegbeambten. Twee en vijftig personen wer den onmiddellijk gedood, negen anderen zijn in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. Het totaal aantal gewon den bedraagt 219. Hieronder bevinden zich 2 ambtenaren en 217 soldaten. Van deze ge wonden zijn 69 personen ernstig, de anderen licht gewond. Onder de overblijfselen van de wagens be vinden zich geen lijken meer. RECORDVLUCHT VAN GRAF ZEPPELIN. PERNAMBUCO—FRIE IN 6714 UUR. FRIEDERICHSHAVEN. 21 September (V.D.) Het luchtschip Graf Zeppelin is heden avond om half tien terugkeerende uit Zuid- Am erika vlot geland. Het luchtschip heeft deze maal een recordvlucht gemaakt, aange zien het traject Fernambuco-Friederichs- hafen in 671/2 uur werd afgeegd. GANDHI AANMERKELIJK VERZWAKT. HEDEN EEN ACCOORD? Twee leden der Hindoe-delegatie, welke gisteren aan Gandhi een bezoek hébben ge bracht om te onderhandelen over een com promis betreffende de positie der ,,onaan- raakbaren" in het ontwoi-pen kiesstelsel, heb ben volgens Reuter medegedeeld, dat d-f mahatma reeds aanmerkelijk is ver-zwakt en dat zijn stem minder krachtig is. De gedelegeerden hebben gewezen op de noodzakelijkheid van onderhandeingen be treffende een accoord, dat naar wij zeiden morgen of nooit" moet tot stand komen. Na een tiental dagen vasten zou Gand-hï waarschijnlijk zóózeer zijn uitgeput, dat hij niet meer aan de besprkingen zou kunnen deelnemen en wellicht zou hij nooit meer herstellen, ofschoon hij nog een paar weken zou kunnen leven. Sedert meer dan dertig uren heeft Gandhi niets gebruikt behalve water, waarvan hij veel drinkt. Hij gaat door -met spinnen en bidden. De mahatma is thans overgebracht naar een cel nabij den ingang der gevangenis, onidat dit gemakkelijker is voor de bezoe kers. De kans, dat heden overeenstemming wordt bereikt, wordit vrij gunstig geacht. DE HUTCHINSONS IN SCHOTLAND AANGEKOMEN. LONDEN, 21 September (Reuter). De trei'ler „Lord Talbot" heeft gisteren het „vliegende gezin" Hutchinson in Schotland aan wal gezet.- RADIOREDE VAN VON PAPEN. De Duitsche Rijkskanselier Von Papen zal, naar wij in het Alg. Handelsblad lezen, hedenavond om 7.20 (D.T.) door de radio spre ken over de win ter ondersteuning. De rede zal over alle Duitsche zenders worden door gegeven. EERSTE KAMER. 21 September. Vandaag hield de Eerste Kamer een ver gadering, welke alleen beteekenis had van wege de beëediging der in Juli nieuw-gekozen Senatoren. Zij legden behalve de voorzitter, die reeds door de Koningin beëedigd was in handen van den heer De Vos van Steen wijk de vereischte eeden en beloften af. Twee ni'euw-gekozenen waren nog niet aanwezig, n.l. de heer Briët, die ernstig ziek is en Mr. Slingenberg, die door wel zeer droevige fa milie-omstandigheden verhinderd was. Ook ditmaal werd besloten de Troonrede met een adres te beantwoorden. De s.-d. frac tie wilde geacht wezen te hebben gestemd tegen des voorzitters voorstel. Zij bleef bij haar oude meening, dat het^ goed is van de Troonrede kennis te nemen zonder meer. De afdeelingen wezen als voorzitters aan de heeren van Sasse van Ysselt, Wibaut, Fock. Janssen en Blomjous en als commissie van redactie voor het adres van antwoord de heeren Droogleever Fortuyn, J. ter Haar, Bergh, de Savorni'n Lohman en Michiels van Kessenich. Morgen wordt het adres van Antwoord ,ter tafel gebracht". INTIMUS. van Egmond of Moeskops VAN EGMOND. MOESKOPS We herinneren er aan, dat hedenavond op de Amsterdamsche Stadion- wielerbaan eerewedstrijden zullen plaats hebben ten bate van den bekenden motorwielrijder Hans Herkuleijns, die eenigen tijd geleden bij een val zoo zwaar gewond werd. Zooals we reeds eerder medegedeeld hebben is hiervoor een zeer aantrekkelijk programma -samengesteld. O.a. is er een revanche sprintmateh tusschen Van Egmond en Moeskops. GYMNASTIEK. VERGADERING „TURNLUST" TE BEVERWIJK. Onder leiding van den heer J. Steijn hield de Beverwijksche Gymnastiek Vereeniging „Turnlust" haar halfjaarlijksche vergadering. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de oprichting van de kleuter-afdeeling en de resultaten, behaald in de athletiek- competitie K.T.K., de onderlinge ahtletiek- wedstrijden, de grens- en slingerbalwedstrij- den, en den veelzijdigheidswedstrijd. In het bestuur werden herkozen mej. A. Wagenaar (commissaresse) en de heer L. Visscher (penningmeester). De vergadering benoemde voorts in de vacature mevr. SchmidtzHoogland (commissaresse), die als bestuurslid had bedankt, mej. A. Hoogland. Mevr. SchmidtzHoogland wei'd in verband met haar veeljarig werk voor de vereeniging, waarvan geruimen tijd als bestuuslid, tot lid van verdienste benoemd. De penningmeester werd op voorstel van de kascommissie gedéchargeerd Gedeeltelijk als onderdeel van andere wed strijden zal volgend jaar zoo mogelijk een veelzijdigheidswedstrijd worden gehouden. De jaarlijksche uitvoeringen zullen plaats vinden op 22 en 23 Februari in het Kenne- mer Theater. WANDELSPORT. EEN CLUB TE IJMUIDEN Men deelt ons mede, dat te IJmuiden veel belangstelling voor de wandelsport be staat, maar dat tot dusver pogingen, om tot de oprichting van een wandelsportvereenï- ging te geraken, mislukt zijn. Er zal echter weer een nieuwe poging gewaagd worden. Op Maandag avond 26 September zal daartoe in Café .Royal" aan den Wijk aan Zeeërweg een vergadering worden gehouden, met het doel om zulk een vereeniging op te richten. Zij, die deze bijeenkomst niet kunnen bij wonen en toch met het doel sympathiseeren, kunnen hun bewijzen van instemming sturen aan den heer Jacq. Tellier, Kanaalstraat C 73. DE MILLIOENEN-NOTA. Wij hebben gisteren een zeer uitvoerig over zicht gegeven van de Millioenen-nóta van den minister van Financiën, jhr. mr. de Geer, die onmiddellijk op de Troonrede is gevolgd, zoo als te doen gebruikelijk is, en de door de regeering ingediende Staatsbegroo- ting begeleidt. Op enkele hoofdpunten wil ik hier in het bijzonder wijzen. Een tekort van 147 millioen moest over brugd worden. Een geweldig tekort dus, op een totaal van 573 millioen aan uitgaven. De regeering stelt daartoe maatregelen voor deels door bezuiniging, anderdeels door nieuwe bronnen van inkomsten die 125 millioen zouden dekken. Rest dus 22 millioen van het tekort, die niet gedekt zijn en ver klaard worden door het zeer belangrijke de ficit bij de spoorwegen. Dit zijn zeer sombere cijfers, maar er is geen aanleiding om er in paniekstemming over te geraken. Maanden geleden is deze toestand ons al in uitzicht gesteld, en de eerste, niet-officiëele berichten gewaagden zelfs van een tekort van 175 millioen. De re geering wijst er nu met nadruk op dat- de voorgestelde bezuinigingen in het plan-Welter (106 millioen) niet voldoende zijn om het gat te stoppen. Dat was ook allang in uitzicht gesteld. Dat de „aanboring van nieuwe bron nen" ons boven het hoofd hing is dus even min nieuws. Derhalve is er geen reden om deze Millioenen-nota als een soort sensatie te beschouwen, want dat is zij niet. Met jammeren en ach-en-wee geroep, met de neerslachtigheid die de zoo leege en onbe duidende Troonrede heeft gekenmerkt, ko men wij niet uit de moeilijkheden. Tusschen twee haakjes zij opgemerkt dat die Troon rede over het geheel een slechte pers heeft gehad. Moed en optimisme worden vereischt, durf en initiatief. Niet deze treurzangen, die ontmoedigen. De Millioenen-nota bevat punten, die velen reden tot verheugenis zullen geven. Aan het veelbestreden plan-Welter zijn verscheidene tanden uitgetrokken. De commissie-Weiter had voorgesteld de bestaande tijdelijke kor ting op de salarissen van het rijkspersoneel, met degressie (d.w.z. verminderende korting) voor lager bezoldigden en gehuwden, te ver vangen door een definitieve uniforme korting van acht procent en daarnaast den 3 pCt. aftrek voor ongehuwden te vervangen door een 5 pCt. aftrek. De Regeering heeft dit laatste punt wel overgenomen, maar het eerste niet. Zij is van meening dat de drie jarige korting met degressie, zooals die ver leden jaar werd toegepast, onverminderd kan blijven. Derhalve wordt geen blijvende sala ris vermin dermg voorgesteld, wordt de de gressie niet tusschentijds beëindigd, worden de pensioensgrondslagen niet meer in de ver laging betrokken. Het regeeringsvoorstel brengt dus, na de adviezen van het plan-Welter, een verbete ring voor het rijkspersoneel. Daarentegen wordt wel voorgesteld het bestaande verhaal op de pensioenpremie met 5 pCt. te verhoo gen en dus van 3 pCt. op 8 pOt. te brengen, met handhaving evenwel van de bepaling dat dit verhaal een facultatief karakter draagt en dus bij K.B. verlaagd" kan worden. Verlaging van werkloozensteun wordt nog niet voorgesteld, maar wel spreekt de minis ter van „voorbereiding van zoodanige maat regelen van besparing, als met het oog op het gedaalde indexcijfer en zonder de be langen die hier behartiging verdienen uit het oog te verliezen, oirbaar zullen blijken". Een diplomatieke zin. Dat de belastingverzwaring als „een tijde lijke overbrugging" wordt voorgesteld is te traditioneel, om op dit punt veel hoop te koesteren. Het hoofdontwerp tot belasting- verhooging beoogt, over het aanstaande be lasting.) aar dertig opcenten te heffen op alle aanslagen in de gemeentefondsbelas ting. Dit is evenwel geen uniforme heffing; zij is progressief en zal voor de hoogere in komens geleidelijk tot 150 opcenten stijgen. Het is duidelijk dat deze maatregel een zeer aanzienlijke belastingverhooging beteekent. De 30 opcenten zullen geheven worden op alle inkomens tot en met 30.000. Daarboven zal voor iedere 1000 extra inkomen één op- cent extra geheven worden tot een maximum van 150. Geraamd is dat de opcenten-ver- hooging 24 millioen zal opbrengen. Ten aan zien van de inkomens boven 30.000 merkt de minister op dat „wie ook thans nog over hooge inkomens te beschikken hebben, wat het stoffelijke aangaat in een zoo bevoor rechte positie verkeeren, dat een abnormaal offer van hen kan worden gevraagd". Op de bestaande 50 opcenten op de vermo gensbelasting komt een extra-heffing van 60 - opcenten, zoodat het totaal van 50 tot 80 stijgt. Deze nieuwe inkomsten worden voor een jaar op drie millioen geraamd. Totaal der nieuwe directe heffingen 27 millioen. Daarbij komen dan nog de heffing geduren de één jaar van 30 opcenten op alle invoer rechten en op den bieraccijns (26 millioen) plus een voorgestelde weelüeverteringsbelas- ting (10 millioen), bij welke laatste men zich wel afvraagt of bij de raming voldoende re kening gehouden is met de daling in de weeldeverte-ring, die de overige nieuwe belas tingen zullen veroorzaken. Voor de enorme bezuinigingsmaatregelen, waarvan de meeste al bekend waren, verwijs ik naar ons uitvoerig overzicht van de Millioenen-nota. Het heeft geep zin er hier nog een extra-uittreksel van te geven. De minister betoogt met hevïgen aandrang dat hij het niet met minder kan doen en wijst met nadruk op de vele „tijdelijke- stutten" waarop de huidige financieele situatie be rust. Dit aan het adres van hen „die in de •oekomst een zekere milde opleving mogelijk achten". In dezen term vindt men opnieuw de zwartgalligheid van de Troonrede. Van de recente opleving wordt hier zelfs niet ge rept. Later zegt de minister nog in zijn toelich ting, dat hij zich vier wegen kan denken tot opheffing of beperking van het tekort: le. eeli kentering in den ongunstigen loop der middelen; 2e. een verder gaande blijvende be sparing op de uitgaven; 3e. een „verduurza ming" van de thans voorgestelde belasting verzwaring, in dezen of in een anderen vorm; 4e een wegvallen van het abnormaal uitga- venaccres dat begonnen is met de begrooting voor 1933 met 50.9 millioen te verzwaren (ver hoogde bijdrage aan het gemeentefonds). De minister waarschuwt evenwel tegen te hooge verwachtingen van een kenteringde re geering is blijkbaar doodsbang voor opti misme. Da^ wij allen op onzen levensstandaard zullen moeten bezuinigen blijkt uit deze Mil lioenen-nota onomwonden. Voor een groot aantal onzer is dit zeer wel mogelijk zonder dat hun levensblijheid er in het minst door behoeft te verminde ren. Ik wijs daarop met nadruk, omdat van die zeer velen de minst beproefden in de eerste plaats de moed, de ondernemings geest, de opgewekte durf moeten uitgaan die ieder volk in deze tijden broodnoodig heeft, en die een onmisbare voorwaarde ziin om tot voortgezette opleving, tot herstel ie komen. R. P. 500 BELOONING UITGELOOFD. WEGENS DEN AANSLAG IN DEN HAAG. Een belooning van 500 isuitgeloofd voor dengene, die zoodanige aanwijzingen ver schaft, die kunnen leiden tot de opsporing, aanhouding en veroordeeling van den dader van den moordaanslag op den verkeersagent Baars op de Heerengracht tijdens de relle tjes van Dinsdag. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders in dit nummer). HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rott, n. N.-Orleans 19 te Houston. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 20 te S Franc. Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 19 v. L. Angeles Drechtdijk Rott. n. Vancouver 19 v. Cris tobal. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 20 v. Vlaardingen te Lulea, voor Rotterdam/Vlaardingen Stad Zwolle 20 v. Heysham te Newport, voor Philippeville. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk 21 van Amsterdam naar Beira. Rietfontein (uitreis) 20 van Mozambique. Nijkerk (thuisreis) 20 van Zanzibar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) p. 18 Casablanca. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk 19 van Yokohama n Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Tjandi (thuisreis) 19 te Singapore. Kota Radja (uitreis) p. 21 (9 v.m.) Pt de Galle. Baloeran 21 (v.m.) v. Kopenhagen te Rott.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5