HET NIEUWE AVONDBLAD VQDD VELSEN, BEVERWIJKe.O 17e JAARGANG NO. 274 VRIJDAG 23 SEPT. 1932 IJMUIDEP COURANT aBONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Vz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorICennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij" abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden me'dedeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN ONZE VISCHEXPORT NAAR FRANKRIJK. Het contingent voor een groot deel opgebruikt door Engelsche visch waakzaamheid dringend geboden. Oiwevier tien dagen voor het einde van Jt tijdvak kwam de boodschap uit Parijs, 3 het contingent voor de loopende drie 3anden is uitgeput, met als gevolg, dat niet Seen alle uitvoer van fijnvisch. maar ook e van de grove soorten tot 1 October a.s. Hem die eenigszins den weg weet in het dnolhof der contingenteerin.gsmaatregelen, ?al het bekend zijn, wat de oorzaak is van 5?zen vroegtijdigen afloop van het contin ent" het zijn de Engelsche „hammen", waar- van'ook nadat minister Verschuur zoo naief Wis op de vragen van den heer Drop te ant- ïnorden, dat doorvoer over ons land ten tnste van ons contingent niet meer plaats vond nog groote hoeveelheden via ons land fl-er 'de Fransche grens gingen. Naar ons van welingelichte zijde werd medegedeeld, moet mi deze wijze een hoeveelheid van niet min- V. dan 150.000 K.G. van deze vischsoort, ge vangen door Engelsche schepen, op rekening van^het Nederlandsche contingent zijn uitge voerd, tot nadeel dus van ons visschenj- direct merkbare gevolgen van de ge dwongen stopzetting van den uitvoer is een aanzienlijke daling van de hakeprijzen. Teffen veler verwachting in bereikte de prijs van deze vischsoort in dit seizoen het hooge niveau van verleden jaar, ca. f 150 per groote vjSt Voor de exploitatie der Noordzeebooten was'dit een zeer gunstige factor en het is niet het minst aan de goede vraag van Fransche afnemers naar onze hake en andere soorten grove visch te danken, dat de Noordzeebooten en tot voor eenigen tiid ook de Westkust- booten mooie besommingen maakten. Wan neer de een of andere trawler een partijtje bake aan den wal bracht, was de reeder al lij voorbaat verzekerd van een goede reis. Zoodra was het niet afgeloonen met den uitvoer naar Frankrijk of de prijs van de hake daalde, zooals nog nooit op de beurs een aandeel, zelfs niet het meest speculatieve is gedaald. De groote en middelhake die, tot j voor eenige dagen nog ca. 150 oobrac-ht. liep terug tot ca. 50, de kleinmiddel en hake daalde navenant. De goede prijzen van deze vischsoort had menigen reeder verleid, één of twee booten r.aarzee te zenden. De eerste klapoen zijn reeds gevallen: een reeder kon tot zijn spijt 'constateeren. dat een trawler, die eergisteren aan de markt was door deze aanzienlijke prijsdaling ongeveer f 800 minder besomde. De trawlers, die de komende dagen nog bin nen komen, zullen ook en in niet mindere mate de nadeelige gevolgen ondervinden. Minister Verschuur gelieve hiervan nota te nemen. Opnieuw ongerustheid. Nauwelijks is een lichte verbetering van den toestand ingeluid of opnieuw is er onge rustheid in de reederswereld. Er schijnen voorteekenen te zijn, dat na en wellicht naast Engeland, thans ook Duitschland zich gereed maakt, om een aanval te doen op ons Fran sche contingent van de komende 3-maands- periode. die zooals men weet 1 October a.s. ingaat. Om eigen contingent te sparen, schijnen Duitsche handelaren stappen te doen om over ons land visch, zoowel fijne als grove, naar Frankrijk uit te voeren. De heer Drop, die door zijn vragen aan den minister reeds meermalen den vinger op de wondeplekken heeft gelegd, zal wel zoo goed willen zijn, zijn aandacht op deze zaak te vestigen Wat zeide burgemeester Rambonnet Don derdagmiddag ook weer in zijn toespraak tot de rondom hem verzamelde werkgevers? „En terwijl, gelijk de oude Romeinen zeiden dat „deliberante Senatu.s Saguntum perit" (ter wijl de senaat beraadslaagde, ging Sagantum onder), de regeering nu al jaren wikt en weegt en delibereert zonder ook maar iets of die zich met ingang van 1 October a.s. per kwartaal abonneeren ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel 300ste „Wijze Kater". 8 uur. Palace: Zwei glückliche Tage. Op het too- aeel: 3 Chatams. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De Philantroop. 8.15 uur. .Rembrandt Theater: Ein Lied, ein Kuss, oin Madel. Op het tooneel: de H. O. V. en 9.15 uur. Veis en: Hotel „De Prins", Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 106 uur ZATERDAG 24 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Nederl. Indisch T°oneel: Apotheek de Ooievaar, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Amsterdamsch Too- ne«: Het Verleden Eener Vrouw. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. een enkele maatregel in het belang van het IJmuider bedrijf daar te stellen, gaat IJmui den niet, gelijk Saguntum oncler, maar waagt zijn allerlaatste restje kapitaal om zichzelf en zijn bedrijf weer op gang te helpen". VERKOCHTE SCHEPEN. De stoomtrawler Uranïa IJm. 65 van de in staat van faillissement verkeerende visscherij maatschappij „Die Scelvisch". is aangekocht door de heeren Kerkhoven en Parkvliet al hier. Het schip, dat geruimen tijd opgelegd is geweest, zal weer in de vaart worden ge bracht. OP WACHTGELD. De ambtenaren bij het Staatsvisscherijbe- bedrijf D. van Duivenbode en J. Koevoets worden met 1 Januari op wachtgeld gesteld. KENNEMER KUNSTENAARS KRING. In de voor deze gelegenheid in gedempte tinten en indirecte verlichting gehouden zaal van het hotel „De Prins" gaven 1.1. Donder dagavond de musici uit den Kennemer Kun stenaars Kring een concertavond, welke door een klein, doch select gezelschap kunstvrien den bezocht werd. De dames Annie Hermes (alt) en Suze Wintershoven (begeleiding! openden het pro gramma met een drietal liederen in ouden stijl. De zangeres beschikt over een aange name, gave stem. Zij het zich na de pauze in een modern repertoire hooren, wat haar veel minder lag, dan Scarlatti en Gabrielli. Hoewel haar zang van technische cultuur getuigt is het goede erin nog eensdeels be perkt; haar zang is niet expressief genoeg, zoodat op den duur de modernen en matten indruk maken. In de klassieke nummers trekt dit niet zoo de aandacht; men kan daar de zuivere bedoeling" en een volstrekt gemis van pose of effectbejag waardeeren. Mej. Suze Wintershoven, welke de zangeres slagvaardig aan den vleugel terzijde stond, werd hierin gesecondeerd door den heer Eduard Biele, die de bijbehoorende obligaat- cellopartij fijntjes en bescheiden verzorgde. Deze cellist deed zich nog solistisch hooren in een lang-ademige Suite van Schenk, wel ker uitvoering door enkele vergissingen dei- pianiste niet geheel enal vlekkeloos was. Het trio in Bes-dur van Beethoven was voor mij wel 't hoogtepunt,van dezen avond. Bij dit prachtige brok .ware muziek ver- bleeken nog vele moderne „kunstwerken". De drie uitvoerende kunstenaars (de heeren Gij's Beths, viool; Eduard Biele, cello en Piet Hal- sema, piano) hebben het werk met vuur en geestdrift vertolkt, waarbij de stuwende kracht van den piano-conductor opviel. De violist strijkt een vollen warmen toon (en heeft een superieur instrument) en weet ook ïn zijn voodracht veel muzikaliteit te leggen. De cellist make nog meer werk van een breederen zangrijker toon; daar kunnen zijn goed-ontwikkeld stijlgevoel en uit nemend samenspel ten zeerste bij winnen. Het luisteren naar Beethoven's werk werd door hem tot een waar genot gemaakt. Koe boeiend is b.v. het Thema con Variazoni, zoo vol geestige wendingen en verrassingen. (De variaties ontleende deze Grootmeester der Componisten aan een thema uit Weigls Opera „l'Amore marinaro", en deze opera effecten zijn nog duidelijk te herkennen). Uitnemend, gaaf spel van onberispelijk technlscne homogeniteit was ook in de executie van Debussy's Viool Sonate te waar deeren. Toch leek men ondanks dit technisch voortreffelijk musiceeren niet sterk genoeg van den innerlijken geest doordrongen en kreeg deze sonate nog te weinig relief. Niet temin viel ook hier veel te waardeeren. Men heeft de executanten van dezen concert avond geestdriftig en welverdiend beklapt. Een volgende maal hopen wij ook eens eigen werk van hen te hooren. W. een flinke koe. De slager G. v. cl. Kolk, Velserdhinweg, heeft op de landbouwtentoonstelling te Alkmaar aangekocht een koe, die het respectabele ge wicht heeft van 1764 pond. Het dier dat met een eersten prijs bekroond werd, was opge fokt door den burgemeeser van Oudkarspel. nutsbibliotheek. De bibliotheek van het Departement IJmui den van het Nut zal Woensdag 28 September des avonds van 7 1/29 uur worden openge steld en wel in school C ingang tegenover Thalia. Daar de commissie niettegenstaande de slechte tijden kans heeft gezien haar collectie wederom met een flink aantal nieuwe boeken aan te vullen, hoopt zij ook dat er dit seizoen zeer veel gebruik van zal worden gemaakt, temeer daar het inschrijvingsgeld slechts 15 ets. en het leesgeld 4 ct. per week en per deel bedraagt. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd dat voortaan Woensdagsavonds boeken ruilen zal plaats hebben en niet zooals voorheen Donderdags. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. hervormde evangelisatie. De Hervormde Evangelisatie-vereeniging hoopt Zondag weer een aanvang te maken met het houden van Evangelisatie-samen- komsten. Als sprekers zullen optreden de hee ren Ds. A. A. Wildschut en J. Sevensma uit Amsterdam. De aanvang dezer bijeenkomst is bepaald op 7.30 uur. VELSEN Burgemeester Rambonnet's toespraak tot de werkgevers. Belangwekkend betoogdat getuigt van een breeden blik. Na afloop van het bezoek aan de nieuwe Centrale van heb P.E.N. en de Cementfabriek der Hoogovens, werden de bezoekers van de in „Concordia" gehouden jaarvergadering van het verbond van Nedeiiamdsche Werk gevers officieel ten gemeentehuize door heb gemeentebestuur ontvangen. Onder de bezoe kers merkten wij o.a. op de hear Ir. A. H. Ingien Hpusz, directeur van heb Hoogoven- bedrijf Joan H. A. Kruimel en Smit van Gelder Jr. directeuren, der Papier fabriek, Jac. Boon, directeur der Java-deunenfabriek. J. G. B. Olie, directeur der N.V. Piaatwellerij", enz. Burgemeester Rambonnet, die in ambtsge waad was, hield voor een groot aantal con gressisten een zeer interessante toespraak. Na een woord van welkom en nadat hij zijn spijt had uitgedrukt over de afwezigheid der wethouders, zeide de burgemeester, dat het gemeentebestuur het congres gaarne op geheel andere wijze ontvangen had. Veisen voorheen en thans. Dat u. mijne heeren. meest allen verte genwoordigers van de door mij t laatst ge noemde groep desalniettemin belang stelt in de aanraking met het bestuur van een grootere industrie-gemeente moet ons tot verheuging stemmen en kan niet anders dan aan de onderlinge waardeering ten goede komen. Het zal u dan ook zeker interesseeren om iets meer te vernemen van dieze merk waardige gemeente, die in ruim 50 jaar tijds van kleine conservatieve plattelandsgemeente van 6 of 7000 inwoners is gegroeid tot wat eigenlijk meer is een dichtbevolkt gewest me; 43Ó00 ingezetenen, en die nu in deze tijden nog maandelijks met circa 100 zielen aan groeit. In het tegenwoordige noordelijk .stadsge deelte is niets meer te herkennen van het „Zegepralend Kenneimerland" van weleer waar tientallen aaneengesloten buitenplaat sen van landadel en Amsterdamscihe koop lieden het wonderschoone duinlandschap van Beverwijk tot Heemstede vulden met de voorname statigheid van lust- en rustoord van het echt-Bollanidsohe patriciaat. De aanleg van, het Noordzeekanaal heeft de ge- heele streek onherkenbaar doen veranderen, Het noordelijk en westelijk deel dier gemeente is geheel ingenomen door industrie van mis schien de zwaarste soort die ons vaderland kent en door de zeevissoherij ane.t haar over- talrijke bij- en mevenibedrijven. Daar leeft en wenkt een uitgebreide arbeidersbevolking rondom de groote gebouwen en machine- insitaillaties die, wonderen van techniek, diwg jen macht doordraaien en razen, daar is des nachts de lucht rood gekeurd door den schijn der Hoogovens en rijen zich de lichten van de andere fabrieken eiken avond als een feest illuminatie langs het kanaal. Als een wonderlijke tegenstelling ligt daarnaast in het centrum der gemeente het oude dorp Veisen, dat in 50 jaar tijds in bebouwing en bevolking nog weinig is vooruitgegaan. De trotsche viermaster „Peking" uit Hamburg is aan Engeland verkocht, waar het voor opleidingsschip zal worden gebruikt. burgemeester rambonnet. En op de plaats waar 52 jaar geleden wijlen Koning Willem III.de kleine groep van vis- schers- en poLderwerkershuttem den doop naam van „IJmuiden" gaf, ligt nu een stad van ongeveer 30.000 inwoners, welke bevolking in al haar geledingen bijna haar bestaan moet vinden in het bedrijf der paar hon derd visschersschepen. Dit geheel e noorde lijke en westelijke deel waar het natuur schoon voor een deel verdwenen is, waar. de Westerstormen blazen in de door het kanaal gevormde opening in den duin- en bosch- rand, is nieuw en jong, sterk en ruw.- Daar kaïn het leven en de krachitisinspanning zich zelf tot ongekende hoogte opvoeren, daar kan de strijd der menschelijke hartstochten wild en meed oogen loos worden gevoerd, daar kunnen vermogens worden verdiend, maar beleeft rnien het volgende oogenblik de meest hopelooze „Zuzammenbruch". De bevolking van dit gedeelte is niet autochthoon maar samengeraapt uit alle streken en oorden van ons vaderland, maar daar is thans onder den invloed van ruw klimaat, zeemansleven, har den arbeid en emotievol bestaan bezig een nieuiw en sterk ras te groeien waarop een groote verwachting voor de toekomst kan worden gebouwd. Ik heb deze streek, dit volk wel eens willen vergelijken met sommige deelen van Noord- Amerika in haar tijd van ontginning en opkomst. Werkelijk in dit nieuwe IJmuidsn- Veisen ligt nog veel van „the spirit of Wild- West"! Zoo geheel anders is het midden en zuide lijk deel van de gemeente. Daar nog de beboschte duinen, de onmetelijke wandelin gen en buitenplaatsen, de rust van het wer kelijk landelijke leven. Daar woont naast de zeer talrijke fonensenbevblking. de oude be volking van het Kennemer plasland- nijver in boerderij, tuinbouw en bollenteelt-. Daar bestaat nog het gemoedelijk leven van het Hollandsche platteland, daar worden oude tradities in eere gehouden. Dit ales neemt echten- niet weg, en ik wil het van deze plaats gaarne onderstreepen, .aldus ging de burgemeester voort, dat- ons gemeentebestuur overtuigd is van de belang rijkheid en het gewicht van uw organisatie en juist daarom zoo verheugd, is dat juist op onze gemeente de keuze voor deze jaar- lijksche vergadering mocht vallen. De werkgevers en de democratie. Er is echter nog een andere reden waar om wij uw bezoek apprecieeren en die is ge legen in het feit, dat juist u als organi satie van meest grootere werkgevers en in dustrieel en een contact hebt gezocht met ons, een gemeentebestuur, zich demoii- streerend in uw beleefdheidsbezoek van dit oogenblik. Het is tooh een algemeen bekend verschijnsel dat, voortspruitende uit de overal doorgedrongen democratische ibijids- mentaliteit, nog al eens hier en daar en op verschillende tijdstippen de maatregelen en besluiten, de wetten en verordeningen van officieele lichamen, speciaal gemeentebestu ren, in botsing kwamen met die uwer orga nisatie en van haar individueele leden. Het is misschien van mij niet misplaatst en u zult het mij niet ten 'kwade duiden, wanneer ik de verdenking uit dat niet alle maatregelen en besluiten van alle Neder landsche gemeentebesturen in uwe kringen steeds an et bijval en toejuiching worden begroet. En misschien, is hier wel gedeelte lijk de reden gelegen van het feit, dat juist uw vertegenwoordigers zoo veelal in de ver tegenwoordigende lichamen en in de bestu ren der belangrijke gemeenten worden ge mist. En toch moet dit verschijnsel worden betreurd. Want niet alleen heeft het op deze wijze ver van elkaar afstaan een geest van ..onbekend maakt onbemind" geschapen maar ook heef.t die onbekendheid van personen en lichamen tevens een onbekendheid ver oorzaakt met elkanders drijfveeren, nooden en belangen. Onze tegenwoordige staats instellingen hebben meestal een overwegen de invloed verzekerd in de vertegenwoordi gende en besturende lichamen van die groepen der bevolking die in aantal het sterkste zijn. Omdat echter- daarnaast andere geledingen bestaan waarvan -infret/ door getal sterkte maar door andere redienien en mid delen een belangrijke invloed op het econo mische leven uitgaat, zal wanneer de stem van deze niet of onvoldoende in het bestuur van land en gemeente wordt gehoord, van een evenwichtige samenwerking' ge>en sprake kunnen zijn, hetgeen aanleiding kan geven tot onnoodigen strijd en botsing, amidat men elkanders belangen niet kent, toegrijpt en waardeert. Daar ligt uit gemeentelijk financieel oog punt- bezien een moeilijk 'te hoog te schatten belang. Daar is, zonder het machtige na tuurschoon te schaden- nog. overal plaats te over voor vestiging van hen, die aan den rand der groote zakencentra een rustige woonplaats zoeken dan wel hun „otium cum dignitate" wenschen te genieten. Ik zou nog lang kunnen doorgaan met u mijn nog zoo versche indrukken van deze gemeende me de te deelen maar daarvoor ontbreekt mij de tijd. Ik kan mij echter voorstellen dat u misschien bijna allen met een zekere vraag op de lippen naar hier zijt gekomen en van mij de beantwoording dier vraag ver wacht. Die vraag luidt aldus: „Wij hebben allen gehoord en gelezen Van de groote ma laise, ineenstorting en ellende in IJmuiden en zijn bedrij ven en industrieën wat denkt u van, de toekomst?" Ik twijfel niet of de belangrijke en in teressante rede die u heden hebt aange hoord en uw onderlinge besprekingen zullen u over den algemeen economischen toestand en over den wijzerstand én de neiging dei- economische depressiebafometer in alge- meenen zin meer licht- hebben ontstoken dan ik die slechts plaatselijke symptomen con troleer, u kan geven. Ikwil slechts enkele feiten memoreeren; bij al de werkelijk be staande naarheid, bij de groote ellende in alle zakenleven in deze gemeente, bij de overgroote werkloosheid die nu al enkele jaren heerscht, bij al deze feiten.waarvan de pers u steeds een overvloedig verslas: 2af, verneem ik dat één der grootste -hier geves tigde industrieën ernstig overweegt de stich ting van een geheel nieuw groot verwant bedrijf, heeft de laatste paar weken het volgens de werkelijk juiste berichten in dood strijd verkeerende vissch erij be d rijf zijn zee gaande vloot bijkan-s verdubbeld. Doet zulk een taaie energie en volharding niet den ken aan de uitspraak onzer Hollandsche voorouders, die zeiden: „Handel te zullen drijven tot des noods in dé poorten der hel, al zouden ze er hun zeilen bij verbranden"? En terwijl, gelijk de oude Romeinen zeiden dat „deliberante Sen-atus Saguntum perit", de regeering nu al jaren wikt en weegt en delibereert zonder dan ook maar iets of een enkelen maatregel in het belang van het IJmuider bedrijf daar te stellen gaat IJmui den niet, gelijk Saguntum. onder, maar waagt zijn allerlaatste restje kapitaal om zichzelf en zijn bedrijf wéér op gang te hel pen. Het taaie bedrijf gaat niet ten onder. Mijne Heeren, zulk een energiek ras, zulk een taai bedrijf gaat niet ten onder, mis schien zullen de slagen die ons treffen nog zwaarder worden, wanneer de regeerin.g in haar afwijzende houding volhardt, misschien zal er nog een grooter en betreurenswaar diger aantal slachtoffers moeten vallen, maar eindelijk zal voor de overblijven den de volharding beloond worden en zal de zon opgaan over een nieuw „Zegepralend Ken- nemerland". In verband met dit laatste gesprokene is ons juist ook nu uw bezoek zoo welkom, wij weten dat ook zoovele, ja bijkans alle onder u door de slagen der crisis zwaar zijn ge troffen, in onze moeilijkheden zal voor u een bekend geluid klinken, wij weten ook dat alles wat met zakenleven en sociale toe standen in verband staat uw levendige be langstelling heeft, dat als 't ware onze moeilijkheden en strijd ook de uwe zijn. En mocht u dan ook in de toekomende tijden weer op eenigerlei wijze in aanraking komen met onze gemeente of haar zakenleven dan hoop ik dat u een indruk zult hebben me de genomen van de gemeente met een be volking, waarin een ontmetelijke capaci teit aan kracht en energie huist, die als alle jongeren wel eens aan zware kinderziekte heeft geleden en wel eens heel vlot heeft geleefd maar die inwendig nog kern gezond is. Wij hopen ook .dat u dien indruk zult mede- nemen dat het dagelijksch bestuur dezer gemeente zijn verantwoordelijkheid wel be wust is en niet eenzijdig de belangen van enkele bevolkingsgroepen behartigt, dat wij overtuigd zijn van de groote waarde voor deze gemeente die is gelegen in het bezit harer kapitaalkrachtige bewoners die wij met kracht en klem zullen verdedi gen tegen niet te rechtvaardigen belasting druk, dat wij ook diep overtuigd zijn van de waarde van het bezit onzer kostbare in dustrieën. Met dezelfde ijzeren hand waar mede wij de rust en orde in onze gemeente handhaven zal ook de orde op financieel en economisch terrein door ons gewaarborgd worden. Ik dank u voor uw aandacht waarmede u mijne misschien wat uitvoerige rede hebt ge volgd. Met mijn dank voor uw komst spreek ik de wensch uit voor het succes en het welslagen van uw congres in de hoop, dat, wanneer toch eenmaal eens betere tijden voor ons land en volk zullen zijn aangebroken uw instelling nog weer eens opnieuw haar jaarvergadering in deze gemeente mag hou den. Nu liggen onze havens nog vol opge legde schepen evenals het zelfde het geval is met de havens van heel het economisch leven in Nederland; mogen dan weder onze havens geheel ledig zijn als gevolg van het feit, dat de vloot van het Nederlandsche economische en zakenleven weder zee heeft gekozen met de oude Oranje-blanje-bleu- vlag in top. Op de rede volgde een krachtig en lang durig applaus. Zij werd beantwoord door den heer H. P. Gelderman van Oldenzaal, voorzitter van het verbond.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1