DEMI/AI JON/ 18.- PEEKICLOPPEMBURfi DE BILT DE VEEDIEVEN pe Kamer werkt binnenskamers verder umuider COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 STA TEN- GENERAAL. TWEEDE KAMER. De heer Van Schaik aanvaardt zijn ambt. Verschillende com missies benoemd. Toegestane interpellaties. Bedrijfsra- denwet vóór de begrooting. Regeering moet wachten met de wet-Terpstra. 22 September tv Koningin heeft den wensch der Kamer JJrbiedigd en nummer één van de voor bracht voor het presidentschap, Mr. van Schai. tot voorzitter van ons Lagerhuis be- ^De'hoer van Schaik aanvaardde zijn ambt t de volgende rede: in dezen tijd vol onzekerheid en verwar- waarin het oude en bestaande afbreekt, voordat nog het beeld van het nieuwe zich duidelijk afteekent, is voor hem, die de zorg heeft voor publieke zaak, de taak niet ^Van^ons, volksvertegenwoordiging, wordt verwacht, dat wij op de bres zullen 4aan voor de bevordering en als het moet verdediging der rechtmatige volksbelangen. Maar nu de omstandigheden dwingen tot cterk ingrijpen op allerlei levensterrein, is het trekken der grenzen tusschen vermeend en waar volksbelang niet zoo eenvoudig als sommigen, die geen verantwoordelijkheid hebben0te dragen, ons wel zouden willen doen ^oo^staat ons een parlementair jaar te wachten, waarin de meeningen over hetgeen ■s lands welzijn wèl en niet eischt, zich naar „he waarschijnlijkheid scherp tegenover el kander zullen afteekenen Nu echter de algemeene overtuiging be staat, dat de toestand, waarin de economi sche'en financieele wereldontreddering ook ons land en zijn bevolking heeft gebracht, m<rijpende voorzieningen vordert, is over ga èn in eigen boezem èn met de Regeering meer dan ooit geboden. Dit overleg zal slechts mogelijk zijn, indien men zich niet bij voor baat blind staart op eigen aanvankelijk oor deel. Brengt staatmanswijsheid niet mede, dat men tracht ook een open oog te hebben VOor andermans inzicht, het goede daarin op te sporen en in eigen opvatting te ver werken? Hetgeen te gemakkelijker wordt, in dien men zich bewust is, dat ook in den po- litieken tegenstander de begeerte leeft om naar beste weten en naar eerlijke overtui ging de belangen van het land te dienen. Ondanks het tijdelijk karakter dat een deel onzer beslissingen wellicht zal dragen, behoeft onze arbeid geen onvruchtbare te zijn. Want in zijn diepste wezen is en blijft het gemeenschappelijk en parlementaire werk een geestelijk proces, waarin het nieu we uit maatschappelijke behoeften ont staande recht tracht, zich te kristalliseeren. Ons deel leverend aan dit proces van rechtsontwikkeling en rechtsverschuiving, zullen wij goed doen de stoffelijke belangen van het volk, hoe sterk die thans ook mogen spreken, mede aan zijn zedelijke belangen te toetsen. Hopen wij dat de menschheid spoedig de diepe inzinking waaraan zij ten prooi is, zal weten te boven te komen. Slechts moeizaam zal de weg naar een betere toekomst kunnen worden gebaand. Maar als het sterk ontwik kelde voortbrengingsvermogen ook gevolgd wordt door de overwinning van het beginsel van betere ordening van den arbeid en van het economische leven, zal met Gods hulp de volkswelvaart zich geleidelijk kunnen her stellen, en meer dan dat. Laten wij dus, hoezeer beseffend dat ons land leeft in groot internationaal verband, ah volksvertegenwoordiging onzen blik ge richt houden op den scheppenden nationalen arbeid, waartoe wij nu en in de toekomst ge roepen zullen worden. Ik verklaar op uw wensch met de leiding der Kamer belast, gaarne het voorzitterschap opnieuw te aanvaarden Daarna stelde de Kamer verschillende com missies samen. In de commissie voor Buitenl. Zaken wer den benoemd de heeren Marchant, Snoeck Henkemans, Vliegen, Bongaerts, de Wilde en Knottenbelt. In de vaste commissie voor de rijksuit gaven de heeren Aalberse, Vliegen, Oud, Schouten, Feber, Bierema en Rutgers van Rozenburg. In de commissie voor het Straf- en Pri vaatrecht de heeren Marchant, Beumer, Knottenbelt, Kortenhorst, v. d. Bergh, Gose- ling en Mej. Katz. In de commissie voor de belastingen de heeren Fleskens, v. d. Tempel, Oud, Schou ten, v. d. Wilde, Suring en Rutgers van Ro zenburg. In de commissie voor de Waterstaatsaan gelegenheden de heeren Bongaerts, v. d. Waerden, van Dijk, Ebels, Feber, en Prof. v. d. Bilt. In de commissie voor de Handelspolitiek de heeren Oud, Hermans, v. d. Waerden. Schou ten, Bierema, Lovink en Kortenhorst. In de commissie voor de verzoekschriften de heeren Bakker, Suring, Cramer, Dr. Vos en Amelink. Herkozen werden de Huishoudelijke com missie en de leden der Tweede Kamer in de gemengde commissie voor de Stenografie. De huishoudelijke commissie bestaat uit de heeren Beumer en Vliegen, leden der Steno grafiecommissie zijn en blijven de heeren Marchant, Snoeck Henkemans en Aalberse. Tot voorzitters der afdeelingen werden ge kozen de heeren Aalberse, Beumer, Snoeck Henkemans, Albarda en Knottenbelt. Drie der aangevraagde interpellaties wer den toegestaan: n.l. de interpellatie-Kupers over de werkloozen- steunverleeningen in de vier groote steden, de interpellatie-de Visser over het recht van demonstratie en betoogen (de commu nist liet op aandrang van den president ver vallen, dat aan demonstraties en betoogin gen „thans meer dan ooit behoefte is") en de interpellatie-de Vries-Bruins over de opheffing der rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. Het vragen-verzoek van den heer de Visser over de geweigerde visa voor sommige vreem delingen, vooral uit 'Rusland, die het anti- oorlogscongres hadden willen bijwonen, werd met 852 stemmen geweigerd. Inder daad: hierbij was heel geen haast en de be- grootingsbehandeling geeft alle gelegenheid daarover te spreken. De interpellatie-de Vries-Bruins staat wijl daarbij wèl haast is intusschen reeds op de agenda voor de dagen, wanneer de Ka mer weer haar openbare werk verder zal voortzetten. Want twee en een halve week arbeidt zij thans in stilte: aan studie van de begrootingen en aan de behandeling in de afdeelingen. De interpellatie van Mevr. de Vries staat als voornaamste punt op de agenda voor de vergaderingen na 13 October mèt het ont- werp-Bedrijfsradenwet van Mr. Verschuur. De regeering had gaarne gewild, dat de L. O.-wet-Terpstra zou worden behandeld in dien tijd. En de voorzitter wilde de regee ring wel steunen. Maar de regeering zal geduld moeten hebben, want de Kamer wilde niet. De heeren Aalbers, Ketelaar, Albarda Marchant en Knottenbelt hebben allen be toogd, dat drie a drie en een halve week veel te weinig is voor een wet, als de L.O.wet, waarbij heel wat vraagstukken in den breede zullen en moeten worden besproken. De heeren Colijn en Snoeck Henkemans pleitten voor het standpunt der regeer int zij wilden, en achtten dat ook mogelijk, de L. O.-wetswijziging, behandeld zien om een argument van Mr. Aalbers voor z ij n stand punt. Deze vreesde, dat, wanneer de Bedrijfs- radenwet eerst na het winterrecès zou wor den behandeld, zij met het oog op de ver kiezingen van het volgend jaar, niet meer in het Staatsblad zou verschijnen. De heeren Colijn en Snoeck Henkemans vreesden echter hetzelfde voor de wijziging van de L.O.-wet. Intusschen hadden zij nog een ander ar gument en dat werd gevonden in de bespa ringen, welke de L. O. wetswijzigingen zou den opleveren en waarop de regeering vast rekent. Hiertegen plaatste de heer Marchant de opmerking, dat de regeering deze met noodwetjes ook bereiken kan. Welke dan ook ongetwijfeld zullen komen, nu de Kamer met 5924 stemmen besloot de Bedrijfsra den-wet voor de begrooting te behandelen en niet de L. O.-wet-Terpstra. Tot 13 October is de Tweede Kamer dus niet in openbare vergadering bijeen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer benoemde vandaag tot huishoudelijke commissie de heeren van Lanschot en Polak. En tot leden der gemeng de commissie voor de Stenografie de heeren Janssen, de Veer en Slingenberg. Verzoek schriften worden behandeld door de heeren de Gijselaar, van Embden, Mendels en Die penhorst. Morgen behandelt de Senaat de redactie van het adres van Antwoord. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. meldt: Hoogste barometerstand 763.7 mM. te Boe dapest. Laagste barometerstand 739.3 mM. te Nor- dyan. en voorspelt: matigen aanvankelijk tijdelijk afnemenden. Noord-Westelij ken tot Zuid-Westelij ken wind. Meest zwaar bewolkt of betrokken, waar- ichijnlijk regenbuien. Aanvankelijk iets koeler. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 58 F. 52 F. 60 F. Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmulden Barometer Stand van heden 751 m.M. (Regen of Wind) Vorige stand 764 mM. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KELP Groote Houtstraat (naast Luxori Telefoon No. 11640. MAXIMUMSTRAF GEëlSCHT TEGEN STRAATROOVERS GEPOOGD LOOPER EEN TASCH TE ONTRUKKEN. Vier j aar gevangenisstraf is geëischt voor de Rechtbank te Amsterdam tegen een 40- jarigen lossen werkman en een 36-jarigen timmerman, die 22 April van dit jaar op de Kalkmarkt te Amsterdam gepoogd hebben een looper van de Maatschappij Nederland een tasch te ontrukken door hem met een revolver te dreigen en te slaan, hetgeen niet gelukt is, doordat de looper zich krachtig verzette en om hulp riep, welke kwam op dagen. Verdachten ontkenden, dat zij de roovers gewe.est waren. De oudste verdachte is echter reeds tienmaal veroordeeld wegens diefstal, de andere heeft 5 jaar in de gevangenis ge zeten. De geëischte straf is de hoogste, welke de wet kent voor poging tot diefstal. De uitspraak is 5 October. De Zweedsche Kabinetscrisis. Peer Albin Hans- son, de Zweedsche sociaal-democraat die de opdracht heeft gekregen tot het vormen van een kabinet. NIEUWE WERKLOOZEN- ONLUSTEN IN LIVERPOOL. WINKELS GEPLUNDERD. Liverpool 21 September (Reuter)De werkloozen onlusten hebben zich gisteren avond herhaald. Ettelijke winkelruiten werden ingegooid en er werd zelfs een poging gewaagd om te plunderen. Deize werd eohter door het tijdig aanruk ken van de bereden politie verhinderd. Vijftien personen werden gearresteerd. Rondom het onrustige deel van de stad, een van de armslte wijken, is een politie- cordon opgesteld; stilstaan is verboden. Te middernacht was het kalm, doch eenige spanning was merkbaar. LIVERPOOL, 29 September (Reuter). Volgens de laatste berichten zijn bij de on lusten gisteren 18 burgers en 7 politieman nen gewond naar het ziekenhuis vervoerd. 16 Personen werd gearresteerd en verschil- lende levensmiddelenwinkels zijn geplunderd. WAAROM HERRIOT TE GENèVE WAS. PARIJS, 22 September (Reuter). De cor respondenten van de Fransche bladen te Genève verklaren, dat het korte verblijf van Herriot te Genève in verband stond met de vrees welke in Fransche klingen heerschte, dat in het Bureau van de Ontwapenings conferentie van Russische of Ibaliaansche zijde zou worden voorgesteld, mot Duitseh- land te onderham delen, inzake het weder deelnemen aan de conferentie, en de te verdagen, totdat overeenstemming was be reikt. Alles is eohter rustig verloopen en Herriofc aohtte zijn verdere aanwezigheid te Genève niet noodzakelijk. WATERSTAND. Hoog water 24 9.16 9.55 25 1D.50 11.32 WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN OP DE STADIONBAAN. De wedstrijden op de Amsterdamsche Sta-" dionbaan moesten gisteravond wegens het slechte weer onderbroken worden. Van de match tusschen Moeskops en Van Egmond werd één rit verreden, welke door Moeskops werd gewonnen. Hedenavond worden de wedstrijden voort- ezet. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 Ceptember. Ondertrouwd 21 September: H. A. Harfst en J. Pellemans; A. Prinsen en M. C. Zaag- sma; H. W. Landwehr Johann en M. Grond; G. A. v. d. Veldt en H. G. van Laar; J. Poot en A. M. A. Henneke; S. C. Cramer en T. M. Haasbeek; M. S. Otter en A. M. Does; A. L. Delissen en M. J. Claren; T. J. Hoffman en M. v. d. Hoop. Getrouwd 21 September: J. Mudde en W. Kaptein; T. Jansen en W. A. Weijers; J. Dörr en I. E. Schnaubelt; A. C. Suidgeest en W. Nieuwenhuizen; J. W. de Vos en E. de Leeuw; G. Drayer en M. W. G. v. d. Brink; F. J. Wsber en E. K. Stratmann; F. J. Wigchert en J. C. Coblens; D. Roest en E. Nijssen; D. J. Thuis en N. Groothelm; H. M. J. Fiege en E. A. W. Peterse; J. van Kasteel en M. J. Bremer; A. Tappee en A. J. Veer; F. de Wolf en E. J. Franchi; A. J. P. Heerschop en M. F. C. Suurendonk. Bevallen 18 September: A. C. v. d. Sluis— Toepoel, z.; 20 September: A. Zonneveld—de Vos, z.; 21 September: E. HarkmansSegsa, d.; G. Heijmans—Cornelisse, d. FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 10) Ferguson rolde een sigaret. Hij stak haar aan en rookte een oogenblik zwijgend ter wijl de baas naar hem keek. „aDarginds in Dry ottom", zei Ferguson nu, ..was een man op een blik aan het schieten, toen ik in de stad kwam. Hij joeg vijf kogfls to het blik. Was dat je opzichter?" Stafford glimlachte. „Dat was Leviatt mijn opzichter", antwoordde hij. „Wij gingen naar Dry Bottom om een goeden revolver- schutter te zoeken. Wij moesten iemand heb ben, die heel vlug kon schieten. Hij moest vtog zijn, want Radford is zoo vlug als het weerlicht met een revolver. Leviat zei, dat het schieten op een blik een goede manier zou zijn om een man te vinden, die het tegen Radford kon opnemen voor geval dit noo- dig mocht zijn, voegde hij er snel aan toe. Ferguson's gelaat geleek een onbeweeglijk masker. „Waar is Leviatt nu?" vroeg hij. .T>e Ute op met het personeel". „Hoe ver naar boven?" „Dertig mijlen". Ferguson's wimpers trilden. „Is Leviatt binnenkort nog hier geweest?" vroeg hij. „Niet sinds eergisteren". „Wanneer verwacht je hem terug?" De jongens komen over een week terug. Waarschijnlijk komt hij met hen mee". „Hm-m. Je iaat mij vrij spel?" „Natuurlijk." Ferguson slenterde naar de deur. „Ik ga eens een beetje rondkijken", zei hij, „om wat wegwijs te worden, Ik heb liever niet. dat je mij bij het personeel voegt dat vind je zeker wel goed?" „Ik huur je om een bepaald iets te doen," antwoordde Stafford. „Ik zeg je niet, hoe je het doen moet. Je hebt er tijd voor tot de herf stinspec tie Ferguson knikte. Hij liep naar de heining van de corral, maakte zijn pony los en feed over de vlakten maar de rivier. Stafford keek hem na tot hij niet meer was dan een stipje aan den horizon. Toen glimlachte hij vol daan. „Die kerel bevalt mij", zei hij in zichzelf. „Hij stelt zich niet aan, maar je kunit op hem rekenen." HOOFDSTUK VII, Man tegen man. In de week die volgde op Ferguson's aan komst op de Two Diamond rancho, zag Staf ford niet veel van hem. 's Morgens stapte hij naar de corral, ving zijn pony, steeg op en reed weg. Eerst met het vallen van den avond keerde hij terug. Meermalen had Stafford uit het raam van zijn kantoor, hem weg te zien rennen in den maneschiji. Fergu son kookte zijn eigen potje, want de kok was met het personeel en de wagens meegegaan de rivier af. Stafford viel den nieuwen knecht niet lastig met voorschriften of raad gevingen; het werk waarvoor Ferguson ge huurd was, moest hij alleen doen, want wan neer er zich complicaties voordeden, moest de eigenaar zorgen, er buiten te blijven. De Two Diamond rancho was niet veel an ders dan vele andere, die zich groepeerden op de grasvlakten van de Territoriën. De groote afstand, die Stafford van de naast- bijzijnde sctheidde, belette niet, dat hij den eigenaar daarvan „buurman" noemde, want de afstanden werden aldus bepaald en wa ren bijma altijd onnauwkeuirg. De reiziger, die naar de plaats van zijn bestemming vroeg, moest haar maar ergens in de onbe kende verte gaan ontdekken. De Two Diamond rancho had de benij denswaardige reputatie van „in de puntjes" te zijn wat beteekende dat Stafford werk zaam en zuinig was en dat de rancho een on gewoon netten aanblik bood. Ctafford dweep te bijvoorbeeld met de irrigatie. Een heining omgaf zijn gebouwen een andere omsloot een groote uitgestrektheid goed gras en vormde zoo een weinde voor de paarden. Zijin gebouwen, ofschoon ruw, zagen er aantrekkelijk uit, want zij getuigden van voortdurende zorg. Zijn woonhuis prijkte met een schuin dak en geplaveide galerijen. Een tuin achter het huis gaf een ander blijk van Stafford's werkzaamheid. Hij bezat oeien, die extra verzorgd werden, omdat het „melkgeefsters" waren, want Stafford had zenn jeugd op een boederij doorgebracht en hij herinnerde zich dagen, waarop zijn va der hem naar de wei had gestuurd om de koeien naar huis te drijven om gemolken te worden. Er waren ook vele andere din gen, die Stafford niet vergeten had, want kuikens trippelden in grooten getale rond op de plaats van de rancho en drongen nu en dan door binnen de gewijde grenzen van den tuin en de bloembedden. Zijn paarden ston den netjes opgestald gedurende de koude, ruwe dagen, die onvermijdelijk kwamen, zijn mannen hadden weinig reden tot klachten en er hing over het algemeen een sfeer van welvaart over de geheel rancho. Maar den laatsben tijd had de eigenaar van de Two Diamond zich niet erg tevre den kunnen voelen. Als zes maanden waren veedieven aan het werk geweest onder zijn vee. Het resultaat van de voorjaars-inspectie was verre van bevredigend geweest. Hij wist dat er nieuwe bewoners in de buurt gekomen waren; een hunner Radford verdacht hij op aanwijzing van zijn opzichter. Rad ford had den raad gekregen om Bear Flat te verlaten, maar deze waarschuwing was in den wind geslagen. Maar er was nog een uitweg overgeble ven en Stafford had dezen gekozen. Hij had geen oogenblik geaarzeld; hij moest het eigendom van de Two Diamond beschermen. In deze omstandigheden was alle gevoel mis plaatst. Daarom nam Stafford tegenover Fer guson's optreden een schijn van opzettelijke onverschilligheid aan,, hoewel hij er niet aan twijfelde, naar hetgeen hij van den man ge- eien had, dat deze bij gelegenhenr zou komen aanrijden en berichten dat het werk waar voor hij werd gehuurd, was voltooid. In het laatst van de week kwam het per soneel met de wagens thuis. Zij kwamen al leen met tweeën en drieën, gebruinde, ster ke, verweerde jongemannen, weinig spraak zaam, met ernstige oogen en handig. Er kwamen er steeds meer, tot er zeven en twin tig bijeen waren. Later op den dag kwamen de wagens en remuda. Uit een periode van kalmte en rust, ont waakte de rancho nu tot leven en beweging. De slaaploods werd geschrobd; „gezwab berd", volgens het woordenboek der cowboys; het schaarsche beddegoed werd „gestoomd" in het witte zonlicht; en de kok werd aan gesproken om zijn uiterste best te doen bij het bereiden van het voedsel, om den mannen schadeloos te stellen voor het gemis aan goede dingen, gedurende het veertien- daagsch verblijf op de open vlakte met de wagens. In den avond van den eersten dag na hun thuiskomst, was Rope Jones, een lange, leni ge jonge herder, die zijn weinigen vrijen tijd doorbracht met het africhten van wilde paar den, die nu en dan op de Two Diamond aanlandden, bezig om zijn zadelleer in te smeren. Hij zat op een bank bij de slaaploods en merkte, dat Stafford naast hem stond. „Is Leviatt al thuisgekomen?" vroeg de eigenaar. De herder grinnikte. „Neen. Toen ik Davè het laatst zag, reed hij als de wind naar Bear Flat. Hij zei, dat hij later thuis kwam'.' Hij sprak iets zachter en zei veelbeteeke- nend: „Ik geloof, dat dat meisje Radford Dave niet met rust laat." Stafford glimlachte koel en wilde juist antwoorden, toen hij Ferguson zag, die bij het hek van de corral op zijn pony sprong. Rope, die Stafford's blik volgde, zag Fer guson ook. Hij keek Stafford aan. „Een nieuwe?" vroeg hij. Stafford knikte. Hij had een aannemelijke verklaring bedacht voor de aanwezigheid van Ferguson. Vroeger of later zouden de jongens ontdekt hebben, dat deze laatste niet bij het andere personeel was gekomen. Wanneer hij nu dus van te voren met zijn verhaal op de proppen kwam, zou dit latere verwikkelingen vermijden. „Jelui hebben genoeg te doen", zei hij, terwijl hij aldaar naar Ferguson keek. „Ik heb dezen man gehuurd om naar verdwaalde die ren te zoeken. Hij kan daar nu het grootste gedeelte van zijn tijd aan besteden." Rope keek op en wierp een vluchtige blik op den rug van de: eigenaar. Toen grinnikte hij heimelijk. Twee revolvers", merkte hij kalm op; „en de uiteinden van zijn holsters vastgebon den. Ik geloof, dat die man, dien je voor de verdwaalde dieren gehuurd hebt, niet met zich laat spotten." Maar Stafford had zijn verhaal gedaan en wist, dat Rope dit, binnen niet al te langen, tijd, aan de andere mannen zou vertellen. Daarom liep hij, zonder te antwoorden, naar het woonhuis. Voor hij dit bereikte, zag hij, dat Leviatt afzadelde bij het hek van de corral. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5