HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.Q De toestand in het visscherijbedrijf. 5CH0EMI1AKER!) "A. A. M. Visscherij-Snufjes. TAXI NOODIC? TAXI 17e JAARCANC NO. 275 ZATERDAC 24 SEPT. 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2J4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN. I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN De geheimzinnige Commissie-Rykens. VELSEN VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Et-i tipje van den sluier opgelicht. Net wachten is op een der belangrijkste rapporten. Donderdag 30 Juli 1931 werd op het depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw door den heer R. G. Rij kens geïnstal leerd de commissie, waaraan was opgedragen bet instellen van een onderzoek naar de oor zaken van den ongunstigen toestand, waarin bet trawlvisscherijbedrij f te IJmuiden ver keert, daaromtrent op korten termijn verslag uit te brengen en daarbij zoo mogelijk de mid delen aan te geven, welke zouden kunnen lei den tot verbetering van het bedrijf. Zooals men zich zal herinneren was onze oud-burge meester tot voorzitter der commissie be noemd. voorts dat het algemeene bevreemding bi IJmuiden verwekte, dat de vischhandel in de commissie niet vertegenwoordigd was. Er zijn thans bijna vijftien maanden sedert dat bovengenoemde gebeurtenis plaats vond, ver streken en nog steeds laat het rapport, dat „op korten termijn" zou worden uitgebracht en dat begrijpelijkerwijs in IJmuiden met zoo veel belangstelling tegemoet wordt gezien, op zich wachten. Van de commissie wisten we tot nu toe alléén maar, dat inmiddels in hare samenstelling eenige wijzigingen waren geko men en dat ze ettelijke malen vergaderde. Voor de rest huldde zij zich in een sluier van geheimzinnigheid. Wij zijn thans in staat, een tip van dezen Sluier op te lichten. Het lange uitblijven van het rapport, ge paard met de geruchten, die den laatsten tijd over de oorzaken daarvan de ronde deden, deed ons besluiten, ons tot den voorzitter der commissie, oud-burgemeester Rijkens te wen den, met het verzoek ons omtrent den stand van zaken in te lichten. Reeds eenige dagen later deelde de secretaris der commissie, de heer M. K. Hofstede ons namens den heer Rijkens mede, dat aan dit verzoek niet kon worden voldaan. We hebben ons daarop ge wend tot het commissielid, den heer W. Drop te Voorburg, die verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben, ons omtrent de belangrijk ste punten in te lichten. Dezer dagen hadden wij in Den Haag een langdurig onderhoud met den heer Drop. die ons het volgende mededeelde, ons daarbij machtigende, zijn mededeelingen te publicee- xen. Het was eind December 1931 dat in de com- missie een voorstel werd aangenomen van den heer Drop, om een aantal hoofdpunten vast te stellen, waaruit het rapport zou moe ten bestaan. Afgesproken werd, dat over die hoofdpunten, een zeven-tal, verschillende, daarvoor aangewezen leden der commissie voorfoopige rapporten zouden samenstellen. De heer Drop heeft daarbij aangedrongen op een spoedige afdoening van zaken. Hij meende, dat deze rapporten heel goed vóór Paschen klaar konden zijn. INGEZONDEN MEDFDFFT.TNGEN LAATSTE WEEK ZO MER PR IJZEN Slu^^nJ^^^^^3tjSi07j Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. per kwartaal abonneeren ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 24 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Nederl. Indisch Toon eel: Apotheek de Ooievaar, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Amsterdamsch Too neel: Het Verleden Eener Vrouw. 8.15 uur. La Gaité, Raaks 1—3. Cabaret, dancing 8—12 uur. Palace: Zwei glückliche Tage. Op het too neel: 3 Chatams. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De Philantroop. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ein Lied, ein Kuss, ein Madel. Op het toon eel: de H. O. V. 2.30, 7 en 9.15 uur. V e 1 s e nHotel „De Prins", Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 106 uur ZONDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ned. Ind. Tooneel: Dokter Stieglitz. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Het Chineesche Landhuis. 8.15 uur. La Gaité, Raaks 13. Cabaret, dancing 8—12 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Vel sen: Hotel „De Prins", Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring:. 106 uur. MAANDAG 26 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen. .Velsen: Hotel „De Prins", Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 106 uur. Vol goeden moed togen allen aan het werk en de heer Drop had goeden moed, dat de zaak voor elkaar zou komen. Het zou echter niet zoo zijn. Het rapport van ee.n belangrijke sub commissie bleef uit. Een aantal rapporten kwam binnen, echter niet dat over „het financieel beheer en de financieele grondslagen der reederijen en de manier, hoe de zaken zouden kunnen wor den gesaneerd". Op dit rapport zit de com missie thans nog te wachten. De voorloopige opvatting was, dat saneering alleen mogelijk zou zijn, wanneer het reederij- bedrijf werd omgezet in een semi-overheids bedrijf in den geest van het bedTijf der Staatsmijnen. Inmiddels werd de toestand in IJmuiden hoe langer hoe critieker en alhoewel de com missie-Rij kens niet tot taak had deze inci- dentieele crisis te trachten op te lossen, meen de de heer Drop. dat het hoog tijd werd, dat er iets gedaan werd. Den 13en Mei 1932 zond de heer Drop den voorzitter der commissie het volgende schrij ven: „Tot mijn leedwezen is blijkbaar in den voortgang van het werk der Commissie een vertraging ontstaan, doordat eenige voorloo pige rapporten nog steeds niet gereed zijn. In gewone omstandigheden zou dat te ver klaren en tot op zekere hoogte te billijken zijn, omdat de vraagstukken, waarvoor de Commissie zich gesteld ziet .ingewikkelder wa ren dan waarschijnlijk is vermoed. Nu evenwel de toestand in IJmuiden zich hoe langer hoe meer toespitst, 4/5 deel van de visschersvloot is opgelegd en de werkloos heid daardoor onrustbarend is gestegen, ter wijl de steunmaatregelen voor de werklooze arbeiders onvoldoende zijn. acht ik het niet verantwoord langer te wachten u mede te deelen, dat naar mijn opvatting verdere stag natie in het werk der Commissie een verant woordelijkheid meebrengt, die moeilijk langer te dragen is. Daarom verzoek ik u of met den grootst mogelijken spoed de afdoening van het werk der Commissie te bevorderen, -of een speciale bijeenkomst der Commissie te beleggen, ten einde na te gaan of incidenteel een bijzon der advies over de oogenblikkelijke moeilijk heden te IJmuiden aan de Regeering zou kunnen worden uitgebracht". De voorzitter was echter van meening. dat op de nog ontbrekende sub-raoporten gewacht moest worden. In de e.v. bijeenkomst, waar het denkbeeld van den heer Drop ter sprake werd gebracht, gehouden in het laatst van Mei werd echter besloten, dat de commissie zich afgezien van alles, tot den minister zou wenden met de mededee'ling, dat de ontwik keling der geheele positie van IJmuiden on middellijk ingrijpen noodzakelijk maakte. Al dus geschiedde. Den minister werd in over weging gegeven, iemand, die zich tot nu toe niet met de zaken had bemoeid, die dus bui ten het bedrijf en buiten de commissie stond, opdracht te geven, alle belanghebbenden freeders. vischhandel. vertegenwoordiger uit de nevenbedrijven, vakvereenigingen van alle richtingen en gemeentebestuur-) bij elkaar te roepen, om met die belanghebbenden na te gaan, wat op korten tijd zou kunnen worden gedaan ter bestrijding van de oogenblikkelij ke moeilijkheden. De minister ging op het plan in en verzocht oud-minister Mr. J. B. Kan zoo spoedig mo gelijk, de functie van onbevooroordeeld bui tenstaander op zich te nemen. Mr. Kan kwam naar Velsen, hield op het- gemeentehuis een bespreking met alle belang stellenden, kwam al zeer spoedig met een rap port maar werd in z'n tempo niet op den voet gevolgd, nog minder bijgehouden door den minister en legde deswegen zijn taak neer. Wel eenigszins begrijpelijk, maar daarom niet min der betreurenswaardig. Van deze goed bedoelde poging der com missie, om buiten haar taak om, incidenteel iets voor IJmuiden te doen is dus niets te recht gekomen. Hoe het rapport zal worden samengesteld. De zaken staan thans dus op het traditio- neele doode punt. Zoolang het bewuste rap port uitblijft is het te verwachten, dat de com missie geen stap verder komt. Maar het is de opvatting van den heer Drop. dat de commis sie haar werk zal moeten afmaken. Als handleiding voor het in te dienen rap- Tx>rt. heeft de commissie een uit 11 punten bestaand schema opgemaakt, dat luidt als volgt: 1. Instelling en opdracht van de commissie. 2. Installatie van de commissie. 3. Wijze van werken van de commissie. 4. Ontwikkeling van het bedrijf f soort ma teriaal) en tegenwoordige toestand. 5. Oorzaken van den ongunstigen toestand waarin het visscherijbedrij verkeert (perio dieke inzinking). 6. Beheer van het bedrijf (financieele opzet, onderhoud materiaal, onoordeelkundig ge bruik materiaal, assurantie, brandstoffen-eco nomie) 7. Nevenbedrijven ren ara tie werkplaatsen ^enleverantie, ijsfabrieken) 8. Personeel en arbeidsvoorwaarden (loon. bekwaamheid, verantwoorde!ijkhedsgevoel, o^ leiding, snelle uitbreiding, monsteren voor 1 an geren tijd,vermindering bemanning, sociale wetten). 9. Vischhallen (aanbrengen, lossen, sortee- "«u visch, geflatteerde noteeringen door over wicht) 10. Vischhandel (credieten, verloop handels- beweging, consignatie, vischprijzen, visch naar S. O. S. h Al tij d 't Voordeeligsti Heeren zol. en hak. 1.75 - Dames zol. en hak. 1.25 JKALVERSTR, 14. 1JMUIDEN-OOST J binnen- en buitenland, belemmeringen vracht tarieven, reclame) 11. Middelen tot verbetering. Zooals het er thans met de commissie voor staat, zullen we nog wat geduld moeten uit oefenen, misschien zelfs heel veel geduld. Van onder-af zal er in de commissie geen bewe ging te brengen zijn. Dit zou alleen de mi nister kunnen doen, mocht hij soms zijn ge duld verliezen. Maar dit zal vermoedelijk wel niet zoo spoedig het geval zijn. Daarvoor zijn voldoende bewijzen voorhanden. In de Tweede Kamer hebben de heeren Kortenhorst en Drop telkenmale door het stellen van schriftelijke vragen de aandacht van den minister op de toestanden in het visscherijbedrijf gevestigd. In den regel zijn de vragenstellers niet veel wijzer geworden door het antwoord van den minister, terwijl het ministerieele antwoord somwijlen getuig de van een weinig serieus onderzoek, dat aan het antwoord voorafging. Herinneren we in dit verband slechts aan het antwoord van den minister op de vraag van den heer Drop in zake de hammen-kwestie: „In overleg met en met medewerking van de betrokken Neder- landsche importeurs-vischhandelaren is be doelde verzending van Engelsche zeevisch evenwel stopgezet, zoodat te dien opzichte geen verdere maatregelen behoeven te worden genomen". En dan te weten, dat er sindsdien nog duizenden kilo's zijn verzonden! Met deze feiten voor oogen valt niet te ver wachten, dat de minister de commissie tot afdoening harer zaken zal aansporem Een verkeerd idee. In IJmuiden, zeide de heer Drop, heeft het idee post gevat, als zoude de commissie in grijpen in de huidige omstandigheden. Dit is echter onjuist. Voor de oogenblikkelijke po sitie is van de commissie niets te verwach ten, maar voor een duurzame verbetering van verschillende zaken kan de commissie veel en goed werk verrichten als men maar de hoofd zaak in het oog houdt, d.i. de financieele en organisatorische saneering van het bedrijf. Een visscherijbedrijf in den geest van de staatsmijnen herhaalde de heer Drop, zou de eenige oplossing zijn. Er zijn te groote belangen aan het bedrijf verbonden, dan dat men niet alle mogelijke plannen zou beramen en middelen aangrijpen om het bedrijf op de been te helpen. Ook voor den staat is het van het allergrootste belang, dat de zakeïi weer gaan marcheeren, met het oog op de groote en kostbare werken van het Staatsvisschershavenbedrij f Aangaande de voorstellen van burgemees ter Rambonnet, waaromtrent we de meening van den heer Drop vroegen, gaf deze als zijn meening te kennen, dat de voorstellen te wei nig zijn samengetrokken op bepaalde punten, zoodat het niet zeker is, dat alle belangheb benden er achter staan. Het Plaatselijk Crisis-Comité meldt ons: Door den heer Dalhuysen, hoofd van de Chr. School aan de James Watt-straat te IJmuiden, is een bedrag van f 25,50 afgedra gen, ingezameld op genoemde school. Het comité stelt deze inzameling op hoogen prijs en hoopt, dat dit goede voorbeeld op andere scholen mag worden nagevolgd. Den heer Dalhuysen en het person.ee! met de leerlingen zijner school onzen hartelijken dank! Tot nog toe hebben verschillende vereeni- gingen op tooneel- zang- en ander gebied, hare medewerking verleend ten bate van ons Comité. Ook nu weer richten wij het verzoek aan alle vereenigingen om ook dit seizoen ons hare daadwerkelijke hulp niet te onthou den. Zij, die eventueel een uitvoering wenschen te geven, worden verzocht, zich in verbin ding te stellen met den heer F. Wildeboer, voorzitter van de Commissie van Ontspan ning van ons Plaatselijk Crisis-Comité, Prins Hendrikstraat 97, Telefoon 676, IJmuiden. Van de oprichting van ons comité af tot 14 September j.l. zijn in totaal behandeld: 3308 steunaanvragen. Hiervan werden 2500 aanvragen toegestaan en 808 afgewezen. (De aanvragen om z.g. B-steun zijn in deze opgave niet begrepen.) Over bovengenoemd tijdvak is uitgekeerd f 24460.87 B-steun 8510. Totaal f 32970.87 Ongeveer f 33.000 uitgekeerd! De winter nadert! De eerste najaarsvla gen kwamen onheilspellend over ons neer. In tal van gezinnen wacht men met angst den bangen wintertijd af. Voor hoevelen zal het zijn: leven dat voed sel vraagt en daarbij geen arbeidskans om eerlijk brood te winnen? Ons Crisiscomité heeft in de afgeloopen maanden honderden gezinnen van het hoogst noodlge kunnen voorzien. Zooals hierboven is vermeld, is in totaal niet minder dan bijna drie en dertig duizend gulden (f 33.000) aan steun uitgekeerd. Dank zij het saamhoorigheidsgevoel van onze gemeentenaren is het mogelijk geweest, dat de ergste kommer en ellende aan tal van ouders en kinderen bespaard kon blijven. Het S.O.S.-sein blijft helaas! in top. Wij blijven een beroep doen op een ieder, om ons de onontbeerlijke hulp niet te onthou den. Geeft steedsen geeft veel! Honderden kleuters, honderden moe ders en vaders, zullen in gedachten de onbe kende gevers dankbaar gedenken. S. O. S. KENNEMER KUNSTENAARSKRING De tentoonstelling van schilderijen en gra fieken in hotel „De Prins" te Velsen wordt verlengd tot Donderdag a.s. Zaterdagavond heeft een feestelijke réunie plaats waar het vroolijk toe belooft te gaan. Men deelt ons mede, dat o.m. aan wezig zullen zijn Maurice Chevalier, Greta, Garbo, Mariene Dietrich, Hans Albers, Lu- cienne Boyer, Louis Douglas met z'n compleet neger-chorus enz. Verder zal reeds dan de huldiging plaats hebben van den Olympischen kampioen 1936 van den Hink-stap-sprong. Hoogst waarschijnlijk zal ook de verkie zing van miss Velsen plaats vinden, terwiil de muziek verzorgd wordt door the Pont Band en de Kale Kanaal Kanaries. Beperkte introductie is toegestaan. LXXIX. Het aantal trawlers, dat we elke week aan onze markt zien, blijft nog vrij stationnair. Maar ondanks dat er in de afgeloopen be- richtweek van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 23 September twee trawlr-looze dagen voor kwamen telde ik in deze week nog 43, waar-* onder drie Duitschers. Het aantal IJmuiden- sche trawlers was dus drie meer dan verleden week. Dat er wat meer vraag naar visch komt bewijst wel dat ondanks dat er vier dagen achtereen een flink aantal booten aan de markt was: de vischprijzen zich vrijwel kon den handhaven. Dit geldt echter niet voor tong en hake, welke soorten zeer in prijs terug liepen. Wat de daling der tongprijzen betreft, dit is zeker het gevolg van het feit, dat de „r" in de maand is gekomen. Dat klinkt een beetje vreemd, omdat na de vier „r"-looze zomer maanden de maand September het vischsei- zoen heet in te luiden. Voor tong geldt dit thans, nu er geen uitvoer van deze vischsoort is, niet. De zomerhotels. thans de beste afne mers van dit lekkere vischje, zijn bun gasten kwijt en dientengevolge is er thans weinig vraag. De hake ging omlaag, doordat de Fransche grens niet geheel onverwacht ook voor grove visch gesloten werd. Ons contingent was uit- ;eput, tot schade onzer Fransche exporteurs. In de IJmuider Courant van gisteren kan men over dit drama een beschouwing vinden Om niet in herhaling te treden kan ik deze zaak wel buiten beschouwing laten. Maar iets wil ik er toch nog van zeggen. Men zal het den visohkooper. die kans heeft gezien, aan den doorvoer van hammen iets te verdienen niet al te kwalijk nemen, dat hij zich op deze negotie heeft geworoen. Toch was het, naar mijn mee'nmg de plicht der IJmuider Visolihandelsvereeniging geweest, te trachten bedoelde vischkoopers aan het ver stand te brengen, dat zij met dezen handel niet behoorden door te gaan. Dit is, voor zoo ver ik weet, niet geschied, wellicht omdat de vereeniging er machteloos tegenover staat. Maar acte de présence had ze toch wel kun nen geven. Nu is naar men zegt. een hoeveel heid van niet minder dan 150.000 K.G. ham men over ons contingent naar Frankrijk ge gaan. Had men hiervoor hake verzonden of andere visch van e rooter waarde, dan zou het contingent niet alleen een hooger waarde hebben vertegenwoordigd en er derhalve een gunstiger handelsbalans zijn verkregen, maar ook onze reeders, die hun laatste krachten in spannen om hunne booten naar zee te krij gen, zouden er ook beter bij gevaren hebben. Dit is weer IJmuiden op z'n smalst. We hadden weer eens een conflict in de hal, ditmaal in het wereldje van de vischlossers. Zooals men weet bestond er tot nu toe geen vaste regeling inzake het lossen der buïten- landsche schepen (trawlers, kotters en drif ters) en dit gemis gaf nog al eens aanleiding tot kleine botsingen. Na een gelukkig kort stondige staking hebben de factors aan de door de organisaties gestelde eischen toege geven. Overeengekomen werd dat zoowel voor de Engelsche drifters als voor de Deensche kotters de bestaande regeling tot 31 Decem ber 1932 gehandhaafd zal blijven, echter met dien verstande, dat de lossers van de buiten- landsche schepen evenals die der Hollandsche voor rekening der factocrrs Creeders) tegen ongevallen zullen worden verzeke'rd. Voorloopig is deze zaak dus geregeld. Te ren het einde van het jaar zal deze kwestie tegelijk met de besprekingen over nieuwe col lectieve overeenkomsten wel weer op de prop pen komen. PIETERMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN BEL OP 259 EERSTE IJM. CHAUFFEURSCHOOL V. HOFTEN EN LUBBERS BEVERWIJK De Duitsche Rijkskanselier Von Papen en Staatssecretaris (Lr. Meissner bij een morgen- ritje in de „Berliner Tiergarten". De premier is een uitnemend ruiter en een groot lief hebber van de paardensport. POLITIEVAKURSUS. De afd. Kennemerland van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael" zal een politievak- cursus openen waaraan jonge man-nien ook niet-Katholieken uit de geheele omgeving kunnen deelnemen. OPENBARE VERKOOPING. In de bovenzaal van „Oud Meerenstein" word Donderdagmiddag ten overstaan v.an notaris J. H. Bremmers in he't openbaar ver kocht: 1. een woonhuis met erf en werkplaats aan de Schoolstraat no. 2, groot 1.54 A. Eigen dom A. J. Daalimeijer. Hoogste bieder: P. P. Pruys te Santpoort voor f 4500. Bij afslag niet gemijnd. 2. een woonhuis met erf en aanhoorieiheden te Wijk aan Zee en Duin aan den Hoflander- weg 64, groot 1.71 A. Eivmdiom van J. J. Vessies. Hoogste bieder P. P. Pruys te Sant poort voor f 2350. Bij afslag niet gemijnd. 3. een woonhuis met schuurtje en erf aan den Grooten Houtweg no. 43 te Wijk aan Zee en Duin. groot 1.42 A. Eigendom van de familie v. d. Oudenrijn. Hoogste bieder D. Nauta te Wijk aan Zee en Duin voor f 1500. Bij afslag op f 180 gemijnd door A. v. d. Oudlenrijn te Beverwijk. Opbrengst f 1680. PERSONALIA. Het politiediploma verwierf te Amsterdam de heer H. Smaal, Beverwijk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN NOODIG? Bel OD Tel. 77 T. LEVASI ER Pr. Hendrikstr. 89

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1