HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJK e.O. TIENJARIG JUBILEUM „CONCINERE". A. A. fVt JAARGANG NO. 277 DINSDAG 27 SEPT. 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE; P. W. PEF.REBOOM F.N ROBERT PEERFBOOM. IJMUIDEN ADVERTENTIEN1-5 repels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 23 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingen dubbele prijs. VER. VAN VRIJZINNIG- HERVORMDEN. LEZING DS. HORREUS DE HAAS. Voor de Ver. van Vrijzinnig Hervormden <nrafc Maandagavond in het vereenigingslo- vaal wn den Groeneweg ds. Horreus de Haas n zwolle over: ,.Kan de menschheid voor uitgaan zonder religie?" Het zaaltje was geheel bezet toen de voor zitter der vereeniging ds. A. J. van Leusen de aanwezigen welkom heette. Spreker deed een beroep op de hulp der aanwezigen in verband met het fe^' V€reeni?inS is overge gaan tot het aanstellen van een predikant, betgeen groote lasten op de schouders der ver eenigins le2t. pa. Horreus de Haas zegt-, dat het onder trerp gekozen is door het bestuur als onder werp voor de in den komenden winter te hou- c?n lezingen. Spreker legt verband tusschen <jë door den voorzitter gehouden lezing over z'n reis naar Rusland. Öok hij zal de Russi sche toestanden ter sprake brengen. De Rus ziet de religie negatief. Hier wordt het pro bleem scherp gesteld. Het Russische probleem stroomt de wereld door, het is ebh waarheids probleem. een probleem van ons allen. Wan peer we in gedachten naar Rusland reizen dan hooren we een duidelijke uitspraak over de vraag, die ons bezig houdt. De Lenin- of Stalin-Rus heeft over de godsdienstvraag een beschouwing die zeer kort is. „Dat er religie jpde wereld is, is begrijpelijk want er is den voor dat een nageslacht religieus dacht. De mensch van vroegere eeuwen kon niet an ders dan religieus denken. Hij was het maak sel en den speelbal van onbekende krachten Hoe kon een mensch. die leefde in de oude wereld anders dan religieus denken. Hij ging noodwendig denken aan hoogere machten. De mensch van heden mag niet meer religieus zijn. want die heeft met z'n wetenschappelijke middelen en methoden de natuur begrepen Hjj heeft ook de maatschappij begrepen en d» kapitalistische wereld doorzien. We hebben dit alles nu zelf in handen, we beheerschen de maatschappij en we begrijpen de natuur. Zoo ongeveer is de gedachtengang van den Sus. Achter alles ziet men de materie, de stof. Jet menschelijk leven daarbij inbegrepen e-:!'s het gedachtenleven wordt materieel ver klaard. Gedachten zijn een fijn afscheidings proces van de hersenen,-gedachten-zijn wer kingen van de materie, van het denken. Dit is het dynamische proces, de dialectiek, d.i. de voortgang der gedachte door tegenstellin gen. Wanneer men in Rusland een vooraan staande plaats inneemt moet men een aan hanger zijn van deze wereldbeschouwing. Hst dialectische materialisme is de officieele Rus sische wereldbeschouwing. De religie be schouwde men ook als een fatale macht, in handen ven den staat. Godsdienst was een reactionnair misbruik, het opium voor het volk. De leuze „Godsdienst is privaatzaak" be schouwde men onjuist. Er is in Rusland een bond van de .-strijden de goddeloozen", die in 1925 50.000, in 1929 millioen en in 1931 5 millioen leden telde. Daarbij moeten nog geteld worden 2 millioen „Octoberkinderen", die op hun wijze willen ondersteunen den strijd van de goddeloozen. Zij hebben van den Kerstdag een gewonen arbeidsdag gemaakt. Uit deze cijfers blijkt, dat men hier te doen heeft met een volksbe weging. Uit Rusland komt op de vraag, die spreker zich tot onderwerp van den avond heeft ge kozen tot antwoord, een hartstochtelijk: neen! Door vooraan te staan bij den arbeid, willen de strijdende goddeloozen onwaarheid der religie aantoonen. Wat moeten wij nu aan dezen Rus antwoor den? Zit er een kant van waarheid aan het Russische begrip? Voor den Rus was religie vereenzelvigd met de Grieksch-Katholieke kerk Er was een in nig verbond tusschen het Tsarisme en de Grieksch-Katholieke Staatskerk. Dezen gods dienst heeft de Leninist leeren kennen als een onhoudbaarheid. In het verdere deel van z'n betoog vóór de pauze' voerde spreker z'n toehoorders naar oude tijden, naar de religie van de Semieten die zich met ingang van I October a.s. per kwartaal abonneeren ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 27 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelconcert. 8.15 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret, dancing 8—12 uur. Palace: Zwei glückliche Tage. Op het too neel: 3 Chatams. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De Philantroop. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Ein Lied. ein Kuss. ein Made! Op het tooneel: de H. O. V. 7 en 9.15 uur. Veis en: Hotel „De Prins", »JFentoonstel- Kennemer Kunstenaarskring. 1020 u. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met Carrière, 8.15 uur. La Gaité, Raaks 13. Cabaret, dancing 3-12 uur. ftw®|?scoopvoorstellingen 's middags en des enz. waarbij hij naar voren bracht, dat men al.e religie moet zien in den geest van den tijd. In het tweede deel zijner lezin.; wil spreker aantoonen, dat Lenin tenslotte diep ongelijk heeft. Lenin vergrijpt zich aan de waarheid, omdat zijn wereldbe schouwing even onhoudbaar, alleen nog vlak ker is dan de oude godsdienstige wereldbe schouwing, die ze moet vervangen. Men kan de wereld zien als een reeks van stoffelijke processen. Op grond vap de gedachte, dat het verheven mysterie van den geest niet te ver klaren is, verklaart spreker, dat de leer van Lenin onjuist is. Er is iets dat ons leven, dat ons denken doet: wie dat begrijpt, is religieus. Er is waarde, oordeel, innerlijke roeping in het leven; dat is ook religie. De religie is de hoog ste samenvatting van het innerlijke leven. Als we het zoo bekijken zien we dat de leer van Lenin onwaar is. Men grijpt verkeerd als men zegt, dat de vooruitgang van de wereld alleen komt van de religie; er is ook een wereld van techniek. Hoe men ook over de dingen denkt, het zal noo- dig zijn. dat de maatschappelijke verhoudin gen zich geheel wijzigen. Er volgde ten slotte nog ampele gedachten- wisseling met den spreker. snurrevaadvtsscherij gfëindïgd. Met de IJmuider Snurrevaadvïsscherij is het al weer afgeloopen. Het eenige vaartuig, dat- van hier uit de snurrevaadvisscherij uitoefen de, namelijk de Willy Johan. dat met verlies van netten en met den tros in de schroef eenige weken geleden in den Helder binnen liep, is sindsdien niet meer ter visscherij uit gevaren. ongeval bij de hoogovens. De 17-jarige G. W. Boer. wonende te Vel- sen-Noord en werkzaam bij de Hoogovens, kwam aldaar Maandagmiddag bij het opgaan van een trap te vallen tengevolge waarvan hij een polsfractuur en eenige schaafwonden opliep. Hij werd door de zorgen van het be drijf naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar hij voor enkele dagen is opgenomen. wandelsport Maandagavond heeft in Café Royal een vergadering plaats gehad, die ten doel had de oprichting van een wandelsportvereeni- ging. Besloten werd, om op nader te bepa- lren datum een vergadering te houden met als spreker de heer Brandwijk uit Beverwijk, die dan een lezing zal hooiden over: „Wan delsport en wandeltourisme." Tot deze vergadering zullen de besturen der verschillende sportvereenigingen worden uitgenoodigd. Deze vergadering is tevens toegankelijk voor belangstellenden. Een voorloopig bestuur werd samenge steld uit de heeren d. Brandwijk, Beverwijk, Groenelaan 73. voorzitter, W. D. Wilgoord, Keizer Wilhelmstr. 6, secretaris. W. van Cit- ters Jr., Willebrordstr. 74, penningmeester, alwaar belangstellenden alle gewensohte in lichtingen kunnen verkrijgen of zich als lid kunnen aanmelden. In den Duitschen staat Oldenburg is het tot een conflict gekomen tusschen den minister president en de Lambertikerk wegens een voordracht van den hierboven afgebeelde neg er-zendeling Kwami uit Togo. HET HOOGOVENBEDRIJF OP DE WERELDMARKT. ONGUNSTIGE INVLOEDEN VAN INVOER RECHTEN EN BETALINGSBELEMMERINGEN IN HET BUITENLAND. Aan het jaarverslag van de Kon. Neder! Hoogovens en Staalfabrieken ontleenen we nog het volgende: De internationale beteekenis van ons be drijf als exporteur van ruwijzeris in deze cri sistijden relatief .steeds belangrijker gewor den, hetgeen een natuurlijk gevolg is van het feit, dat wij onzen export min of meer handhaven, terwijl de totale export van ruw- ijzer voortdurend geringer is geworden. De ernstigste gebeurtenis voor onzen han del in ruwijzer in den laatsten tijd is geweest het verlies van de Engelsche markt. Wij hadden besloten onzen afzet naar En geland te handhaven, niettegenstaande de waardedaling van het pond sterling en niet tegenstaande de heffing van een fiscaal in voerrecht van 10 pet., doch toen op 14 Juni 1932 een invoerrecht van 331/3 pet-, van kracht werd, moesten wij dit afzetgebied prijsgeven. Wat dit voor ons beteekent. blijkt uit het feit, dat onze export naar Engeland in het afgeloopen boekjaar 74.300 ton ruw ijzer bedroeg. Buitengewoon storend waren de gevolgen van de maatregelen die verscheidene landen troffen om het afvloeien van gouw zooveel mogelijk te voorkomen. De betalingsbelem meringen, die door deze maatregelen ver oorzaakt worden, hebben onzen ruwijz-erafzet naar de Centraal- en Oost-Eurc-peesche markten en naar Denemarken en de Balkan- landen zeer ongunstig beinvloed. In het buitenland duiken herhaaldelijk be weringen op dat ons bedrijf op eenigerlei Een feesfconcert in October. wijze financieelen steun geniet van den Ne derlaridschen Staat. Ook in dit verslag wenschen wij te verkla ren dat voor deze beweringen alle grond ontbreekt. Ons bedrijf ontvangt geen enke len financieelen steun, terwijl de Neder- landsehe markt voor ruwijzer, zooads bekend geheel onbeschermd is. De financieele resultaten waren in het af geloopen jaar zeer ongunstig. De waardeda ling van het pond sterling had na een korte aarzeling ten gevolge dat ruwijzer in gelijke mate in waarde daalde als het pond sterling; daarna is deze daling nog verder voortgezet, zoodat thans de prijs minder dan de helft is van dien, welke voor het begin van de crisis gold. De prijzen der voornaamste grondstoffen, ertsen en kolen, toonden een analoge ont wikkeling. Ook deze kwamen op een niveau terecht zooals» nog nooit bestaan heeft. De verliezen, welke voor onze onderneming voortvloeiden uit leveringen van grondstof fen op contracten van ouden datum, waren veel aanzienlijker dan de reserve van f 400.000, welke daartegen in de balans was opgenomen. Voor het loopende boekj aai* hebben wij dan ook gemeend voor dit doel een bedrag van f 650.000 te moeten reserveeren. ofschoon uit den aard der zaak onze verplichtingen uit hoofd van oude contracten geringer zijn geworden. Wij kunnen hieraan toevoegen dat in het loopende boekjaar eenige schade lijke contracten zullen afloopen. zoodat daar na onze positie, voor zoover dit punt betreft-, belangrijk zal verbeteren. Door de enorme daling der prijzen gingen onze voorraden grondstoffen en producten aanzienlijk in waarde achteruit. De daar door noodzakelijk geworden afschrijvingen veroorzaakten een belangrijk verlies. De bedrijfsinkomsten uit anderen hoofde dan door den verkoop van ruwijzer, konden op bevredigende wijze worden gehandhaafd. Daaren tegen leverden onze deelnemingen in aanverwachte ondernemingen nagenoeg geen inkomsten. Wat de markt voor bijproducten betreft, kan het volgende worden vermeld. De op brengst van onze teerproductie week weinig af van die, welke in het vorige jaar werd ver kregen. Aan benzol ontstond, doch eerst na afloop van het boekjaar, schaarsohte. Dit artikel wordt als motorbrandstof hoe langer hoe meer gevraagd en de productie is zeer sterk verminderd. De markt voor ammoniumsulfaat toonde een beeld van volslagen anarchie. De prijzen daalden op de Nederlandsche markt beneden f 30 per ton af fabriek. In den zomer van dit jaar kwamen over eenkomsten tot stand tusschen de Europee- sche producenten van synthetische stikstof, als gevolg waarvan de prijzen,zoowel voor ex port als voor binnenlandse! verbruik, zich eenigermate hebben kunnen herstellen. motorsport Op de Zondag te Beek Limburg ge houden motorwedstrijden, op de grasbaan 800 meter, wist onze plaatsgenoot L. W. de Waard in de klasse nieuwelingen met 6 pun ten den eersten prijs te behalen. In de afdeeling voor nieuwelingen kwamen elf deelnemers uit. VELSEN DE RAADSELEN DER WINKELSLUITING. WINKELIERS DOEN EEN BEROEP OP DEN BURGEMEESTER. kVelsen: Hotel „De Prins", Tentoonstel- Kennemer Kunstenaarskring. 1022 u. Op 1 April 1922 vierde het Protestantsch Christelijk onderwijs in Beverwijk een ju bileum. Ter opluistering van het jubileum was uitgenoodigd het Hervormd Kerkkoor, directeur de heer D. Klut alhier. Het geval deed zich voor, dat voor deze gelegenheid ook ingestudeerd was de „Hochzeitsmarsch" van Mendelssohn-Bartholdy en om dit num mer tot zijn recht te doen komen werd de hulp ingeroepen van eenige violisten enz. Deze marsch oogsttte veel bijval, niet het minst dooh de medewerking der musici. Deze muzikale medewerking gaf den stoot aan de oprichting van het muziekgezelschap „Concinere" dat aan het hoofd van dit stukje staat afgebeeld. Want de begeleiden de musici drongen er bij den heer Klut op aan, deze medewerkers tot een gezelschap te vereenigen, waaraan de heer Klut maar al te zeer geneigd was gevolg te geven. Den 15en Mei 1922 vond de eigenlijke oprichting der vereeniging plaats, zoodat 15 Mei j.l. „Con cinere" tien jaar bestond. Om verschillende redenen kon op den da tum van het jubileum geen herdenkings feest plaats vinden, maar de vereeniging heeft thans besloten het jubileum te vieren met een feestconcert, dat zij denkt te ge ven in de eerste helft van October. In de tien jaren, die sedert den datum van haar oprichting zijn verstreken, heeft „Con cinere" een belangrijke rol in het muziek leven vervuld. Het gezelschap geeft tweemaal per jaar een concert voor donateurs en be langstellenden. Verder concerteert het gere geld in „de Westerboirg" te Beverwijk en voor de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum. Oorspronkelijk had „Concinere" haar ze tel in Beverwijk. Tengevolge van moeilijk heden in verband met het repetitielokaal en ook omdat de meeste leden in de gemeente Velsen woonachtig zijn. besloot de vereeni ging twee jaar geleden IJmuiden-Oost tot haar domicilie te kiezen. „Concinere" heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door het geven van concerten voor liefdadige doeleinden. Haar muzikalie mede werking werd steeds op hoogen prijs gesteld en vooral om deze reden hopen we van harte dat de heer Klut en z'n leden, waaronder drie zoons van den directeur, nog tal van jaren het mooie werk mogen voortzetten. t Men schrijft ons: De wettelijke bepalingen inzake de win kelsluiting hebben reeds menigen winkelier tot wanhoop gebracht, vooral omdat deze be palingen zoozeer indruischen tegen elk be grip van gezond verstand, dat hetgeen mag. en niet mag ongetwijfeld een dankbaar on derwérp zou vormen voor een klucht in zoo veel bedrijven. Wat er van te denken, dat een winkelier in vis'ch, fruit, koek, bonbons en andere lekker nijen z'n winkel op Zondagmorgen van 8—12 open mag houden voor fruit en visch en op Zondagnamiddag van 48 voor koek en bonbons. Dat hij, als hij tusschen eerstge noemde uren een pond druiven of tusschen laatstgenoemde een ons bonbons verkoopt, alle kans loopt, met een proces-verbaal te worden vereerd, hetgeen inderdaad reeds is geschied. Stel u eens voor, dat een vreemdeling 's Zondagsavonds een wandeling gaat maken door IJmuiden. Hij heeft trek in, laat ons zeggen een banaan Hij ontdekt een geopende fruitwinkel. De winkelier staat achter z'n toonbank. In de etalage liggen trossen goud gele bananen. Twee bananen alstublieft! 't Spijt me wel meneer, maar die mag ik niet verkoopen. U kunt wel een ons koekjes krijgen, zal hij wellicht ten antwoord krijgen. De klant zal vermoedelijk denken dat het den winkelier in z'n bol is geslagen. Ook geen druiven? Meneer, ik heb honderd pond druiven in m'n kelder, maar ik mag ze niet verkoopen vanwege de winkelsluiting. Maar u bent toch niet gesloten? De winkelier doet vergeefsche pogingen, om tekst en uitleg te geven, maar hij slaagt er niet in, z'n klant ook maar iets wijzer te maken. Eenige winkeliers, die gaarne Zondags zouden willen verkoopen, stellen thans naar wij vernemen, pogingen in het werk. om aan dezen wantoestand een einde te maken. Zij hebben de vorige week een onderhoud met den burgemeester gehad, die bleek, een open oor te hebben voor de bezwaren der winke liers. Hij heeft toegezegd, het vraagstuk der winkelsluiting ernstig onder de oogen te zul len zien en te zullen trachtten, zooveel moge lijk aan de wenschen van deze winkeliers te gemoet te komen. De winkeliers zijn tevreden als hun wordt toegestaan, des Zondags gedurende vier uren open te mogen blijven. Zij achten hiervoor het tijdvak van 10 tot 2 uur het beste, maar zouden dit eventueel bij enquete willen laten vaststellen. De winkeliers zouden dan op de vastgestelde uren alles dienen te mogen ver koopen. wat zij in hun winkel hebben en niet alleen bepaalde artikelen. Hierdoor vermeen de of werkelijke overtredingen, die thans ge maakt. worden, voorkomen kunnen worden, waardoor dus de contröle zeer vergemakke lijkt wordt. Voor tal van winkeliers, die toch al moei lijke tijden meemaken, is het te hopen, dat burgemeester Rambonnet er in mag slagen, een voor hen bevredigende oplossing van het ingewikkelde vraagstuk der winkelsluiting te vinden. reisclub-werkers van „kindervreugd". Op de laatst gehouden vergadering der reisclub werd het reglement behandeld en goedgekeurd. De reisclub bestaat thans uit ruim 40 leden met een contributie van 10 cent per week, waarvan als de tijd daar is een reisje zal worden ondernomen. Thans wordt gecontribueerd met 11 cent per lid om hen die lang werkloos zijn in de gelegenheid te stellen aan de reisjes deel te kunnen nemen. Tot leden der controlecommissie zijn benoemd de heeren J. Brouwer en M. v. d. Kooj. arttstenffest kennemer kunstenaarskring. Ter gelegenheid van de eerste tentoenstel- ':r°r van den Kcnnc kunstenaars Krirg, welke in hotel „De Prins" wordt gehouden en die inmiddels verlengd is tot en met 29 September a-s., werd Zaterdagavond een ar- tis'tenfeest gegeven. Het werd een feest „a grand spectacle" met medewerking van de meest gevierde en beroemdle filmsterren, die voor deze bijzondere gelegenheid "P"-"—vood in den steek hadden wlatcn en voor het door brengen van hun weekend >De Prins" had den uitverkoren. De bekende en goede ..Lunitie-Band'" had er te voren reeds alles op gezet, om de gasten een inderdaad indrukwekkende ontvangst te bereiden. Het was alles heel uitzonderlijk. Maurice Chevalier zag zij.n fleurige verschij ning aangekondigd door Maohteld en Gerard van Velsen, die uit het grijs verleden te voorschijn traden, een eer welke eens in de vijf eeuwen een filmartist te beurt valt. Het werd wel zeer op prijs gesteld, dat al deze filmgrootheden zich verwaardigden op het tooneel te verschijnen en zelfs een proeve van hun talent te genieten gaven. Overigens was het „de bloem der natie", die vertegen woordigd was door Greta Garbo met haar onafscheidelijke -nasleep van. managers, re porters en detectives. Anna May Wong, die natuurlijk aangerand werd: Hons Albers met een gesoigneerde witte pantalon en MarJène Dietrich met een heeleboel raffinement. Er werd gezongen en gedanst en alles begon een beetje op „Hamdorff" te lijken. Het was het nog wel niet ten volle, maan: het begin was veelbelovend. Het behoeft geen betoog, dat het contact tusschen bühne en zaal ?:er nauw was. Het zette zich trouwens nog voort, toen het gordijn al lang voor de laatste maal gevallen was en Terpichore verwoed den scepter zwaaide. De filmacteurs en actrices mitsgaders de Wolga-lieden, mengden zioh heel vrijmoedig onder de gewone toeschouwers en sommige kunstenaarszielen vloeiden op schier aandoenlijke wijze ineen. In ieder ge val het was „knal" en de Kennemer Kunste naars Kring kan ten opzichte van het orga- niseeren van artistenfeesten ziioh boven alle critiek stellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN LAATSTE WEEK ZOMERPRIJZEN Slu'splein Zeeweg 263 t. 907 SANTPOORT opdracht Aan onzen plaatsgenoot Martin var. _.us- sel is opgedragen het glas en schilderwerk van 8 dienstwoningen a.d. Hembrug ten be hoeve van den Rijks Waterstaat. bezoek aan de ruïne van brederode De Ruïne van Brederode werd devorige week bezocht door 685 personen, waaronder school kinderen uit Haarlem en Ter Aa en reis- clubs uit Monster, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. BEVERWIJK het ongeval op dfhv hard draverijdag. Het 9-jarig dochtertje van den heer j. wo nende aan den Wijkerstraatweg te Velsen- Noord, dat op 15 September tijdens de hard draverij op den Velserweg door een op hol geslagen harddraver werd omver geworpen en daarbij ernstig werd gewond, is Zaterdag nacht in het Roode Kruis Ziekenhuis aan de ;evolgen van het ongeval overleden. inbraak. Zondagavond is ingebroken ten huize van G. aan de Bik en Arnoldkade. Vermist wordt een ijzeren geldkistje met inhoud. bridgen. De Beverwijksche Bridgeclub houdt op 6 Oct. in het Kennemer Hotel een onderlinge' drive, waaraan een duplicate match is ver bonden. Op 18 Oct. houdt de heer E. Belin- fante voor de leden een lezing over Real- Bridge.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1