MINISTERCRISIS IN ENGELAND UIT HET BUITENLAND het belangrijkste nieuws. Brussel zonder stroom De Geneefsche Knoop. UMUIDER COURANT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Snowden, Samuel en Sinclair afgetreden. Zij ver langden uitstel van de door de conferentie van Ottawa noodig geworden maatregelen. Scherp protest van Snowden tegen MacDonald inzake de protectie- politiek. Reeds opvolgers der afgetreden ministers benoemd. pn£>si ENGELAND Snowden. Zooaïs verwacht werd is het resultaat van ge Woensdag gehouden kabinetszitting ge weest, dat de drie ministers, die zich niet met de uit de overeenkomsten van Ottawa voort vloeiende wijzigingen in de vrijhandelspoli tiek konden vereenigen, uit de regeering zijn De Lord Privy Seal Lord Snowden. de mi- sister van binnenlandsche zaken Sir Herbert Samuel en de minister voor Schotland Sir Archibald Sinclair hebben hun functies neergelegd. In het officieele communiqué, dat na af loop van de kabinetszitting werd uitgegeven en waarin van het ontslag mededeeling wordt gedaan, wordt verklaard, dat de drie uitge- tredenen uitstel verlangden van de door de overeenkomst van Ottawa noodig geworden wettelijke maatregelen. Tooi de meerderheid van het kabinet zulks onmogelijk achtte, jenden zij hun ontslag in, B. meldt naders; De koning heeft de ontslagaanvrage van de ministers Lord Snowden, Sir Herbert Sa muel en Sir Archibald Sinclair aanvaard en er in toegestemd dat Sir John Gilmour, die sinds 1931 minister voor Landbouw was, de portefeuille van Binnenlandsche Zaken ver krijgt; majoor Elliot, tot nu toe conservatief financieel secretaris voor de schatkist, mi nister van Landbouw wordt en Sir Godfrey Collins, liberaal nationaal parlementslid be noemd wordt tot minister voor Schotland. Een opvolger voor Lord Snowden is nog niet benoemd. Het was bekend dat Samuel en zijn liberale aanhangers tegen de beslissingen van de Ot- tawa-conferentie zijn en in een gisteravond gepubliceerde verklaring, zetten zij uiteen dat zij het met de politiek der regeering, voor zoover deze andere dan fiscale maatregelen betreft, eens zijn. In den namiddag heeft het kabinet, zon der de afgetreden ministers, een bijeenkomst gehouden, waarin de gewone staatszaken werden behandeld. Vrijdag zullen de bespre kingen worden 'voortgezet. De leden van de nationaleliberale groep welke onder leiding staat van Sir John Simon hebben niet hun ontslag aangevraagd. Naar voorts gemeld wordt, hebben ook de volgende liberale staatslieden ontslag geno men: Isaac Foot, onderstaatssecretaris van het Mijnwezen; Markies van Lothian onder staatssecretaris van Indië; Sir Robert Ha milton onderstaatssecretaris van koloniën; H. Graham-White, W. Russell Rea, Allendale, Mackenzie Wood en Jonnstone. In een brief aan Mac Donald zetten de af getreden liberale ministers uiteen, dat de po litiek van protectie den handel heeft doen inkrimpen, waardoor er gebrek aan werk is ontstaan. Hierbij komt, dat de overeenkomst van de conferentie te Ottawa Groot Brittan- nië in zijn vrijheid zal beknotten om op de a.s. economische wereldconferentie regelin gen te treffen met verschillende landen met het doel den handel uit te breiden. In een aan MacDonald gerichten brief zegt volgens het Handelsblad Snowden, de af getreden Lord Privy Seal, dat hij niet langer lid zou kunnen blijven, zonder zijn per soonlijke waardigheid te verliezen, van een regeering, die een politiek voert, welke hij noodlottig acht voor het welzijn van het land en schadelijk voor de eenheid des rijks, en die gevaren voor de internationale betrek kingen met zich brengt. Sedert Augustus en November van verleden jaar zijn de om standigheden gewijzigd. Het voornaamste doel van de vorming der nationale regee ring is bereikt en de toen bestaande buiten gewone toestand heeft opgehouden te be staan. Snowden verwijt Mac-Donald en zijn col lega's dat zij zich leenen tot het voeren van een protectionistische en conservatieve po litiek. Toen de conservatieven, zegt hij, tot de nationale regeering toetraden, werd de ta riefkwestie niet te berde gebracht. Zij werd nooit geopperd, behalve door den leider der arbeiderspartij. Geen van de gunstigste re sultaten, die door de voorstanders van het protectionisme werden voorspeld, heeft zich voorgedaan. Onze buitenlandsche handel is aanzienlijk afgenomen, de werkloosheid neemt toe, en de probectionnistische politiek heeft buitenlandsche represailles en be perkingen uitgelokt. Snowden laakt bitter hetgeen hij de impe rialistische tariefpolitiek der conservatieven noemt en komt op tegen de conferentie van Ottawa, welke haar doeleinden niet heeft bereikt. Wij hadden, aldus Snowden, de ver zekering onzer delegatie dat in niets zou worden toegestemd, dat onze vrijheid van onderhandelen met het buitenland over ver laging van tarieven zou kunnen belemme ren, doch de delegatie keerde terug met overeenkomsten, welke de bestaande tarie ven handhaven en nieuwe rechten invoeren. De liberale staatslieden markies Crewe, markies Reading en burggraaf Grey of Fal- loden hebben in een proclamatie tot hun partij genooten verklaard, dat zij die de opvat tingen van Samuel nopens de Ottawaconfe- rentie deelen het aftreden der ministers onvermijdelijk moeten beschouwen. Zij hopen evenwel dat dit verschil van meêning niet zal beteeken en een zich scharen aan de zijde der oppositie om de regeering omver te werpen, aangezien zulks het financieele cre- diet van het land zou schokken en de pro ductie grooter afbreuk zou doen dan zelfs een verkeerde fiscale politiek zou kunnen doen. Het is ook van belang dat in Indische, Europeesche en internationale aangelegen heden de regeering in het algemeen door de natie wordt gesteund! De premier MacDonald heeft namens zich zelf en zijn „nationale labour" collega's Lord Sankey en J. H. Thomas verklaard: Twaalf maanden geleden hebben wij een zeer moeilijk werk aangevangen. Wij wisten wat het beteekende. Het werk is niet be ëindigd en kan niet beëindigd worden al vorens op een of andere wijze de kwestie der herstel- en schuldenproblemen is geregeld, terwijl er nog de economische wereldconfe rentie is. Wij zullen niet heengaan voor deze aangelegenheden zijn afgehandeld. De natie heeft nog steeds een onpartijdige regeering noodig en zuivere partij overwegingen zouden onzen national en invloed in de wereld ver zwakken en een slag beteekenen voor de werkzaamheden met betrekking tot het her stel. Gemève. Herriot spreekt heden voor dc Volkenbondsvergadering. In de Volkenbondsvergadering van Woens dagmorgen, die slechts kort duurde, legde de vertegenwoordiger van Bolivia een vrede lievende verklaring af. Voorts werd helt woord gevoerd door den Zwitserschen Bondsraad Motta, die zijn bekend standpunt inzake de versterking van den Volkenbond uiteenzette De voornaamste discussie in de plenaire zit ting werd verdaagd 'tot morgen. Van Fransche zijde werd aangekondigd, dar Herriot heden een rede zal houden, waarbij hij zich hoofdzakelijk zal beperken tot vol kenbondsaangelegenheden en noch over ont wapening. noch over de Fransch-Duitsche betrekkingen zal spreken. Ondanks deze ver klaring wordt zijn rede met groote belang stelling tegemoet gezien. Nederlanders in de Volken bondscommissies. Aan de Tel. wordt bericht, In de eerste commissie van de Volkenbonds Assemblee, welke minister Beelaerts van Blokland tot voorzitter heeft gekozen, is mr. J. Limburg zooals reeds kort gemeld de eer te beurt gevallen tot vice-voorzitter te zijn gekozen. Mr. Limburg heeft reeds vele jaren deze functie vervuld, doch het is tot nu toe nim mer voorgekomen, dat zoowel de president als de vice-president tot een en dezefde natie behoorde. De Nederlandsche delegatie is ove rigens als volgt over de verschillende com missies verdeeld. In de tweede commissie voor technische, financieele en economische aangelegenheden zit de heer H. Colijn, in de vierde commissie voor het budget mevr. C. A. Kluyver, in de vijfde voor sociale en humani taire aangelegenheden prof. C. Moresco en in de zesde voor politieke kwesties jhr. Loudon. In den Volkenbondsraad is bij de behan deling van het werk der intellectueele sa menwerking tot lid van de Volkenbonds commissie voor intellectueele samenwerking benoemd prof Loder, oud-voorzitter van het Internationaal Gerechtshof. Roemenië Titulescu afgetreden als gezant te Londen. De Roemeensche gezant te Londen, Titu lescu, heeft thans, naar Reuter weet mede te deelen, zijn ontslagaanvrage bij de Roemeen- regeering ingediend. In Londensche politieke kringen vat men zijn aftreden op als een protest tegen het non-agressie-pact tusschen Roemenië en Rusland, dat weldra zal wor den gesloten. Titulescu zou ook voornemens zijn, af treden als Roemeensch vertegenwoor diger bij den Volkenbond. In politieke kringen te Boekarest heeft deze stap van oud-minister Titulescu, die aldaar zeer groot aanzien geniet, overal veel opzien verwekt, en men is van meening. dat zijn aftreden zal leiden tot ernstige gevol gen voor den bïnnenlandschen politieken toestand in Roemenië. De aardbevïngscatasfrofe in Griekenland. 141 dooden en 403 gewonden Millioenen drachmen schade. ATHENE, 28 September (VD.) Bij de aardbeving in Chalci-dice zijn in totaal 2600 huizen geheel verwoest en 850 and-ere ge bouwen zoo ernstig beschadigd dat zij voor verdere bewoning ongeschikt zijn geworden. Het aantal dooden bedraagt, volgens de laatstee opgaven, 141, er zijn 403 personen ge wond, van wie 52 ernstig. De materieele schade wordt op eenige millioenen drachmen geraamd. Alleen voor den bouw van nieuwe noodwoningen is een bedrag van 27 mallioen drachmen noodig. Op den berg Atfhos werd slechts geringe schade aangericht. Nog meer slachtoffers? United Press meldt aan de Tel. d.d. 28 September: Te Saloniki is heden een ernstige aard beving waargenomen, die thans de stad zelf heeft geheisterd. De ambtenaren van het telegraafkantoor moesten hun posten verlaten zoodat de gevolgen van deze 'beving nog niet bekend zijn. In Chalcidice wei-den, voor zoover thans bekend, 328 personen gedood en meer dan duizend gewond. SPORT EN SPEL WIELRIJDEN. EEN ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. Hevige brand vernielt de electrische centrale. Openbare leven zoo goed als geheel stilgelegd. BRUSSEL, 28 September (V. D.) Heden middag te ongeveer half twee is in de elec trische centrale van Brussel een kortsluiting ontstaan. Er ontstond een brand, welke on middellijk oversloeg op de twaalf turbines die zich daar bevinden. Het dak van de centrale is ingestort. Een arbeider werd levensgevaarlijk'gekwetst. De gevolgen welke deze brand met zich sleept zijn nog niet te overzien daar slechts een enkel bijstation van 36.000 P.K. behouden is gebleven. Als er geen wijziging In den toestand komt, zal morgen geen telefoonverkeer met de hoofd stad meer mogelijk zijn. De geheele stad is zonder electrischen stroom, zoodat het open bare leven zoo goed als geheel stil ligt. De schade wordt geraamd op 100 milboen fran ken. Nader wordt gemeldt; de bladen konden hedenavond niet verschijnen. Een ontzaglijke menschenmenigte bevindt zich langs het kanaal van Willebroek bij de Praetbrug, waar de electrsiche centrale is gelegen. De electrische centrale welke door het vuur werd vernield, was een gebouw van on geveer 100 meter lengte, 25 M. breedte en 20 M. hoogte. De centrale ontving stroom van de „Interbrabant" op een sterkte van .000 volt en moest deze herleiden tot 5000 volt. Daarop werd de stroom door middel van feeders verdeeld over de verschillende bij stations van de stad op een sterkte van 220 en 110 volt. Daar nu deze feeders, van de centrale uitgaande, door den brand werden vernield, zit geheel Brussel zonder licht. Men behelpt zich met kaarsen en petroleum lampen. Bioscooptheaters en schouwburgen zijn gesloten; avondbladen zijn niet ver schenen, met uitzondering van „Le Soir". Ook 2/3 van de gemeenten in de provin cie Brabant zijn zonder stroom. De schade door het vuur veroorzaakt wordt thans ge schat op 150 millioen franken. HOE DE BAGGERMOLEN VERGING. LONDEN, 28 September (Reuter). Te Falmouth heeft gisteren het gerechtelijk onderzoek plaats gehad naar de omstandig heden, waaronder de 31-jarige Nederlandsche zeeman Cornells Ras uit Maassluis den d-ood heeft gevonden toen de baggermolen, welke werd gesleept, in de Golf van Biscaye kap seisde. Het bleek, dat de baggermolen moeilijk te hanteeren was. en de mannen gaven de „Ebro" te kennen, dat geoogd moest worden de naaste haven binnen te loopen. De schipper der sleepboot besloot te trachten Ferrol in Spanje te bereiken, doch twee uur later verdween de baggermolen in de golven. Verondersteld wordt dat zij was gekap seisd en de beide mannen had meegesleept. De „Ebro" vond den volgen'den morgen alleen het wrak en het lijk van Ras met gebroken schedel. Van Sperling werd geen spoor gevonden. Het verdict van den lijkschouwer luidde, dat Ras is overleden aan schedelbreuk ten gevolge van het bij ongeluk kapseizen van den baggermolen. GANDHI IN DE BESTE STEMMING HIJ VERTELT GRAPPEN AAN KINDEREN. EEN MYTHISCHE GANDHI-BOOM Twaalf koppels verwacht. POENA, 28 Sept. (Reuter). Gandhi wiens gezondheidstoestand goed vooruit gaat, bracht gisteren een groot deel van den dag door met schertsen met het Iegertj kleine Indische kinderen, die met hun moeders op de binnenplaats van de gevange nis toefden om Gandhi hun gelukwenschen met zijn verjaardag te brengen. Gandhi scheen zeer opgewekt en lachte van genoegen toen hij den kop met vruch tensap uitdronk, welke hem op zijn aan dringen slechts werd gegeven op het uur, waarop de gevangenen hun maaltijd krijgen- Heden zal geitenmelk aan zijn voeding worden toegevoegd. Hij had vergunning gekregen zijn parti culieren musicus te ontbieden en luisterde gretig naar het spelen van zijn lievelings liederen. De mangoboom, waaronder Gandhi rust, begint even mythisch te worden als de boom, waaronder Boeddha zijn inspiraties kreeg. Tal van Gandhi's bewonderaars nemen bladeren en takken als reliquien mede. Rausch Hürtgen. Reeds eerder hebben we medege-deeld, dat er plannen bestaan, om van 18 tot 24 No vember a.s. in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een zesdaagsehen wielerwedstrijd te organiseeren. Over deze plannen hebben we Woens dag in het Carltonhotel te Amsterdam in een conferentie van de Vereeniging De Amster- damsche Sportpers met de organisatoren van deze voor ons land. zoo groote sport gebeurtenis eenige nadere bijzonderheden gehoord. De heer Strengholt sprak een kort ope ningswoord, waarna de heer Hollander mede deeling over de voorbereiding en over zijn ervaringen van deze wielerwedstrijden in Duitschland deed. Met den bouw van de baan is door de fir ma De Wilde uit Gouda reeds een begin ge maakt. In totaal zullen 6000 personen de wedstrijden kunnen zien, namelijk 3800 zit- en 2200 staanplaatsen. Maar die menschen zullen dan ook alles werkelijk goed kunnen zien in tegenstelling met de overdekte wie lerbaan te Parijs, waar een paar duizend personen alleen maar van-hooren-zeggen wat te weten kunnen komen. Doordat de onkosten nogal groot zijn, namelijk ongeveer f 130.000, kunnen de toe gangsprijzen helaas niet al te laag zijn, Des middags, wanneer het minste publiek verwacht wordt, kost een staanplaats f 0.80 en zit plaatsen f 1,50. Des avonds bedragen de prijzen f 1,25 voor een staan- en f 2 tot f 8 voor een zitplaats. Deze laatste perso nen hebben echter ook recht om den ge- heelen nacht op de baan aanwezig te zijn. Toen uit de vergadering tegen deze hooge prijzen eenige bedenkingen werden geopperd, antwoordde de heer Hollander, dat een zes- daagsche wielerwedstrijd dan toch ook geen alledaagsche. gebeurtenis was en dat vooral in Amsterdam veel belangstelling voor de wielersport bestaat-. In veel kleinere plaat sen in Duitschland had de zesdaagsche ook een ongekend succes. Dus waarom zou het in Amsterdam dan ee>n mislukking moeten worden. Van de zijde van het organiseerend niité zal alles het werk worden gesteld, om het welslagen te ver zekeren Een be langrijke factor de vraag, welke renners op de baan zullen ver schijnen. Medege deeld werd, -dat in ieder geval de bekende Nederlandsche renner Pijnenburg reeds geëngageerd is. Het is nog niet bekend wie zijn koppelgenoot zal worden. Verder werden de namen van het Duitsche koppel Rausch-Hürtgen genoemd. In totaal zullen er twaalf koppels op de baan komen, namelijk zeven buitenland sche en vijf Hollandsche. Eén der andere organisatoren, de heer Grolms, gaf daarna nog eenige technische bijzonderheden' over de inrichting der baan die ruim 166 M. lang wordt dus even groot als die te Berlijn. Bekwame deskundigen zullen bij den bouw toezicht houden. Alles zal dan ook zoo solide mogelijk gemaakt wor den. Op den openingsavond zal met een inter nationalen amateurswedstrijd begonnen worden en dan begint om tien uur de Zes daagsche. Namens de aanwezige sportjour-nalisVn, sprak de heer Nijland een woord van dank tot de organisatoren en wenschte ze veel sue ces toe. PIJNENBURG KINHEIM-ADSPIR ANTEN. Aan de Kinheim-adspiranten wordt ver zocht Donderdag 29 September op het Kinheim-terrein aanwezig te zijn, voor een bespreking en mededeeling in verband met de opening van het nieuwe sportterrein van Kinheim. In Genève is de knoop, waarin men ge raakt is door Duitschlands te rechter tijd gestelden pariteits-eisch, nog niet ontward. Maar de teekenen zijn gunstig. Terwijl Duitschland uit het bureau van de Ontwa peningsconferentie wegblijft, zit het wel in de Assemblée van den Volkenbond. Een deur verder, om zoo te zeggen, kijken de Fransche en Duitsche delegaties elkaar dus aan. Maar meneer Herriot en meneer von Neurath pra ten niet, met elkaar. Beiden hebben gisteren :edaan of ze elkaar niet zagen. Beiden heb ben na afloop tegen de journalisten gezegd, dat zij niet den eersten stap tot een bespre king konden doen. Intusschen beijveren Henderson, president van de Ontwapenings conferentie, de Madariaga, gedelegeerde van Spanje, en Munch, minister van Buitenland sche Zaken van Denemarken, zich om „de kloof te overbruggen". Munch heeft blijk baar de beste kans, gezien de uitlatingen van Herriot in zijn jongste rede (te Camart) over de belangrijke pogingen van „vooraan staande mannen in Scandinavië". Volgens de Tel. is het plan-Munch al in Juli informeel besproken in de bijeenkomst van de afge vaardigden der „Kleine Acht", waartoe ook Nederland behoort, en is het op het oogen- blik 't onderwerp van drukke gesprekken in de couloirs der Assemblée". Het zou „vermoe delijk gebaseerd zijn op wederzijdschen bij stand bij een aanval, arbitrage en interna- tionaliseering van de burgerlijke lucht vaart". Deze laatste mededeeling is vaag genoeg, maar het geval geeft hoop. Ook klinken de verklaringen van den Duitschcn rijkskanse lier Von Papen in zijn antwoord aan Herriot nogal hoopvol. Von Papen zegt: „Wij hebben nooit verlangd in denzelfden omvang als Frankrijk en de anderen te bewapenen. Wij hebben steeds verklaard, dat wij met elke beperking der bewapening genoegen nemen, als die voor allen geldt. Wij verlangen geen verhooging van ons bewapeningsniveau, maar ontwapening der anderen volgens de zelfde mqthodes, die voor ons moeten gelden. Nooit kan de vrede van Europa bereikt wor den, indien gepoogd wordt enkele staten te degradeeren tot staten met minder rechten". Dit is gezonde taal. Een ander verheugend teeken is dat de Engelsche z.g. „Nationale" regeering haar eind nabij is door het uittreden van de libe- raie ministers (de z.g. „Samuelisten") en dat bij de reconstructie van het kabinet de positie van Sir John Simon als minister van Buitenlandsche Zaken wel als onhoudbaar zal worden erkend. Deze ouderwetsche advo caat uit den „Wait and see"-tijd, die door onzen correspondent in Genève als de voor naamste „draaier" van de Ontwapenings conferentie wordt aangeduid en haar voor naamste rem is gebleken, zal nu blijkbaar naar Binnenlandsche Zaken worden overge heveld. Een opluchting! Misschien zal Stan ley Baldwin hem vervangen. Die is in elk geval een man van veel grooter allure, en hij zal het verzet van de geheele Engelsche pers tegen Sir John Simon's beleid, dat in den laatsten tijd zoo sterk tot uiting is ge komen, niet kunnen negepren. De groeiende volksstemming pro-ontwa pening in Engeland, haar uiting vindend in een onafgebroken stroom van resoluties en petities uit alle groote en kleine steden en zelfs uit de dorpen, is een van de beste tee kenen van kentering die deze tijd oplevert. Bewerkt zij straks het heengaan van Sir John Simon, dan is dat een duidelijke proeve van de macht die de volkswil kan uitoefenen om het welslagen in Genève af te dwingen. Het is typeerend dat Sir John tegenover den radicalen voorzitter der Conferentie al bak zeil heeft moeten halen uit vrees, dat de Engelsche pers over de geheele linie Hen derson's partij tegen hem zou kiezen. Voor het versterken van den aandrang op de Conferentie is de tijd nu wel zeer gunstig. Nederlandsche organisaties die. al eerder ge adresseerd hebben en het zijn er ettelijke zullen goed doen met aan hun actie te herinneren. Al is het slechts per eenvoudig telegram aan Henderson. Plaatselijke orga nisaties kunnen het ook doen. Ik beveel het allen vereenigingen in dit district aan. Laat men zich toch niet laten weerhouden door dat lamme, slappe, futlooze: „Wat geeft dat nou". Laat men liever beseffen dat duizen den organisaties in de geheele wereld die misselijke houding verworpen hebben en dat voortdurend, in een onafgebroken stroom, hun missives blijven binnenkomen. Onlangs heb ik er nog over geschreven: „vier pagina's van het officiëele Journal der Conferentie vol met vermeldingen van dergelijken aard, uit tallooze steden en dorpen en van natio nale organisaties uit een heele reeks lan den der wereld. En dat was maar één num mer van het Journal Wat heeft het tot dusver uitgewerkt? vraagt u. Het heeft uitgewerkt dat deze Con ferentie niet meer onverrichterzake uiteeA kan gaan, dat zij voelt een oplossing te moe ten vinden, dat niemand het aandurft haar te laten mislukken. Het heeft o.a. het geval- Simon bewerkt, en zijn retraite tegenover een conferentie-president, die in zijn eigen land slechts de aanvoerder is van een zwakke oppositiegroep. Er zijn hervormingen van oneindig minder beteekenis in de wereld tot stand gekomen, die heel wat langer tijd gevorderd hebben dan deze Ontwapeningsconferentie. Al dat ongeduld en ongeloof bij een zoo geweldig ingrijpende zaak is dwaas. De Ontwapenings conferentie staat er op dit oogenblik een stuk gunstiger voor dan in het voorjaar. Daarom: volhouden, en geen lammenadige „ziejenouwels", „watheppikjegezegds'', „hetis- altijdzoogeweests" en „derzaltochaltijdoorlog- blijvens". p DAMMEN. KOMT H. DE BOER VOOR D.C.IJ. UIT? Naar wij vernemen heeft de heer H. de Boer. hoofdklassespeler, ex-D.C.IJ.er ex-HD.C.er het voornemen nu D.C IJ. I misschien- in de eerste klasse van den N.D.B. wordt toegelaten, voor D. C. IJ. uit te komen. Dat dit een belangrijke winst is voor het eerste tiental van D. C. IJ. behoeft geen na der betoog.Met aanvoerders als meester Dukel kampioen Groot-IJmuiden, A. Ligthart, Bas- stra, clubkampioen 1932 D.C.IJ., H. de Boer erkend hoofdklassespeler en Diederiks be hoeft D.C.IJ. zich niet bang te maken uit de eerste klasse te verdwijnen door middel van degradatiewedstrijden. Ligthart in vorm tegen Dukel. Zooals men weet speelt de kampioen van Groot-Umuiden A. Ligthart een vijf kamp tegen Dukel. De eerste partij die gelijk op ging werd remise. De tweede ging voor Ligthart in het eindspel verloren en de derde en vierde partij werden wederom remise. De stand na vier partijen luidt dus 53 voor Dukel. Er moet thans nog één partij gespeeld worden en als Ligthart deze wint kan hij nog evenveel punten behalen als meester Dukel. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN Diefstal van benzine. Tegen twee Duitschers, die in Juli 30 tot 40 liter benzine gestolen hadden in Velsen, had de officier elk 7 maanden gevangenis straf met aftrek geëischt. De rechtbank ver oordeelde hen onderscheidenlijk tot 4 en 6 maanden. IJMUIDEN TOONEELVOORSTELLING. De N.V. Anisterdamsche Tooneelvereeniging gaf in het '-Kennemer-Theater voor een niet geheel bezette zaal een voorstelling van „Het Chineesche Landhuis". Alber van Dalsum ver tolkte daarin weer op meesterlijke wijze de rol van den Chinees Mr. Ching Wu, daarin op keurige wijze bijgestaan door Sara Heyblom, Nel Knoop en anderen. Het prachtige spel liet niet na, diepen indruk op de aanwezigen te maken. Aan het slot van de voorstelling werd, in het bijzonder aan Van Dalsum, een lang durige hartelijke ovatie gebracht. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer C. v. d. Ploeg slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen in dö medicijiteji,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5