UIT HET BUITENLAND. hft belangrijkste nieuws. Democratische Zege? „MUIDER COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. van Woldemaras die hem er van beschuldig den staatsgelden tot een bedrag van 53.000 Deensche kronen te hebben verduisterd. Herriot spreekt in de Assemblée. „Frankrijk eischt het Volkenbondspact''. Pleidooi van Lord Cecil voor ontwapening. Uiteenzetting van den Deen Munch over het ontwapeningsontwerp in etappes. De Britsche kabinetscrisis.- Baldwin volgt Snowden op. In de plenaire zitting van de Volken-bonds vergadering heeft de Fransche Minister- nresident Herriot Donderdag zijn aangekon- Hi®de rede gehouden. De belangstelling was 7eer "root. en de zaal toonde het beeld van ^roecrere dagen. De perstribune en de diplo matenloges waren tot de laatste plaats bezet. Herriot zeide, dat Frankrijk bij de algemee- discussies in de Assemblée opnieuw uiting wilde geven aan zijn trouw aan den Volken- b°Het brandende middelpunt van het open bare loven is op het oogenblik de Ontwape ningsconferentie. Herriot sprak zijn bezorgd heid er over uit hier niet alles te kunnen zeg- „en zonder de plichtmatige eerlijkheid en ouenhartigheid geweld aan te doen. Thans moet niet naar voren worden gebracht wat scheidt, doch dat wat vereent. Elke mogend heid heeft haar eigen moeilijkheden en het «ju veel beter en eerlijker zijn de doeleinden die men nastreeft ter Ontwapeningsconfe rentie duidelijk te noemen, dan geheimzin nig te doen en voorbehouden te maken. De gaootste moeilijkheid van de Ontwape- nin^skwestie moet voorzichtig behandeld worden aangezien het lot van den Volken bond er bij op het spel staat. Frankrijk heeft echter den moed, al deze vraagstukken onder het oog te zien om ze op te lossen. Het succes der Ontwapeningsconferentie zou van door slaggevende beteekenis voor de algemeene rUOndanks de critiek en andersluidende op vattingen is het werk der Ontwapenings conferentie ongetwijfeld niet zonder resul taat gebleven De Conferentie moet thans op den bodem der werkelijkheid blijven. F.en nieuwe orde moet geschapen worden. Met stemverheffing riep Herriot uit: „Frankrijk wil het Volkenbondspact, niets dan het Vol- kenbondspaot, het volle Volkenbondspact, Frankrijk eischt recht". Verder besprak Herriot de beteekenis van ge plannen van Hoover. Hij prees het initia tief van de Amerikaansche regeering en sorak zijn vertrouwen in het slagen ervan uit Na de ontwapeningskwesties kwam hij oo 'de actueele economische kwesties. Ten slotte verklaarde hij dat de Volkenbond twee beslissende resultaten had bereikt: de onder drukking van de geheime diplomatie en het einde van de groote bondgenootschappen van voor den oorlog. Aan het slot verklaarde Hemot, dat alle naties in den Volkenbond op voet van gelijk heid behandeld moeten worden. De Volken bond heeft weliswaar tot nog toe het- geweld niet volledig kunnen uitschakelen, doch •noet thans een machtsysteem scheppen, opdat in de plaats van het geweld het recht treedt. Herriot's rede werd met applaus begroet. Als vertegenwoordiger van Engeland voerde in ge Volkenbondsvergadering verder nog het woord Lord Robert Cecil. Lord Cecil verdedigde den Volkenbond oe- gen alle aanvallen. Verwijten moeten niet tot den Volkenbond maar tot de leden ervan ge richt worden. Cecil noemde de Conferentie van Lausanne de eerse stap naar 't wereld herstel. en besprak vervolgens de Fransch- Duitsche betrekkingen. De gespannen verhouding tussclien Duitsch- land en Frankrijk achtte hij ernstiger dan alle andere conflicten. Overeenstemming tus- schen deze beide groote mogendheden zou de thans heerschende onrust- en bezorgdheid voor een belangrijk deel doen verdwijnen. Hij was niet voornemens, critiek op een der beide mo gendheden te oefenen. Niemand zou er ech ter aan twijfelen dat wanneer de politiek die deze mogéndheden voeren in volle overeen stemming zou zijn met de door den Volken bond aanvaarde grondslagen, automatisch alle moeilijkheden en tegenstellingen zouden verdwijnen. Alle mogendheden moesten eischen, .dat deze beide staten zich op de ba sis van het Volkenbondspact stellen. De vrede kan niet verzekerd worden zonder den beslis- senden wil tot vrede. Lord Cecil deed een beroep op de Fransche en de Duitsche regee ring om in de toekomst hun politiek met het Volkenbondsverdrag in overeenstemming te Vervolgens besprak hij de ontwapenings kwestie. De regeeringen stonden thans voor de belangrijke' beslissing of zij oorlog of vrede wilden. In de geheele wereld stelde men thans de vraag, of de regeeringen werkelijk willen ontwapenen. Juist de mogendheden met de grootste bewapening ter zee en te land moe ten een eerlijke ontwapening wenschen. Wan neer de Ontwapeningsconferentie een misluk king wordt, zal de wereld onvermijdelijk niet slechts terugkeeren tot de toestanden van voor den oorlog doch er zou een veel ernstiger en gevaarlijker toestand ontstaan. De regee'- 'ringen zouden hierdoor openlijk toegeven, dat zij geen vrede, maar oorlog willen. Naar aanleiding van de geruchten, die de laatste dagen de ronde deden over het zoo genaamde Deensche plan tot oplossing van bepaalde onderdeelen der ontwapeningspro- blemen, heeft de Deensche minister van Bui- tenlandsche Zaken Munch de pers der acht kleine staten te woord gestaan. (Deze sta ten zijn: Zweden, Denemarken, Noorwegen, België, Nederland, Zwitserland, Spanje en Cechoslovakije)Munch verklaarde. aldus lezen wij in de Tel. dat er inderdaad een ont wapening in etappes, zooals ook tijdens de besprekingen der voorbereidende ontwape ningscommissie steeds de bedoeling is ge weest, hetgeen de Duitschers op het oogenblik blijkbaar vergeten zijn. Aldus zóu geleidelijk Eelijkheid tusschen alle staten worden be reikt. Dit plan is tevens gebaseerd op het beginsel van president Hoovers plannen om bewapening met een bepaald percentage te verminderen. Voort-s bevat het juridische veiligheidsbepalingen en voorschriften om trent de definieering van den aanvaller en de door den Raad te nemen conservatoire maatregelen. Het plan is reeds in Juli ter loops door de acht staten besproken. Tijdens de bijeen komst van de Assemblée zullen opnieuw be sprekingen plaats hebben tusschen de acht staten en misschien ook tusschen andere. Het ontwerp beperkt zich niet tot Europa, doch strekt zich ook tot andere werelddee- len uit. Ook moet Munch de idee hebben geopperd, een luchtvloot uitsluitend voor enquête-doel einden ter beschikking van den Volkenbond te stellen. Deze vloot zou in geen geval voor sancties bestemd zijn. Zooals bekend is er bij de uitzending van de commissie-Lytton naar Mandsjoerije reeds sprake van geweest de geheele reis spoedshalve per vliegtuig te ver richten, waarover o.a. onderhandeld werd tusschen de K. L. M. en den Volkenbond. Baldwin. Als opvolger van Lord Snowden Is benoemd tot Lord Privy Seal Stanley Baldwin, de tegenwoordige Lord-Zegelbewaarder. Baldwin zal beide functies combineeren, doch hij zal voor zijn nieuwe ambt geen salaris ontvan gen. Voorts werden nog benoemd tot financieel secretaris van de schatkist mr Hore Belilia, nationaal-liberaal, die tot op heden de functie van onderstaatssecretaris van de Board of Trade bekleedde; tot parlementair onderstaatssecretaris van de Board of Trade dr. E. L. Burgin, nationaal-liberaal: tot par lementair onderstaatssecretaris van Kolo niën de Earl of Plymouth, conservatief, die in het laatste conservatieve cabinet onderstaatssecretaris voor de Domi nions - was; tot parlementair onder staatssecretaris voor het Transportwezen kolonel Morley Headlam, conservatief, vroe ger onderstaatssecretaris van de Admirali teit; tot parlementair onderstaatssecretaris voor India mr. R. A. Butler, conservatief. Laastgenoemde, de zoon van Sir Montague Butler is pas 30 jaar oud. Geitièvc. Heden seen plenaire V olkenbondsversaderins. De tegen heden Vrijdag vastgestelde zit ting van de Volkenbondsassemblee, waarin de algemeene beschouwingen zouden wor den voortgezet, is afgelast, aangezien behal ve de vertegenwoordiger van een Zuid- Amerikaanschen staat niemand het woord heeft gevraagd. DuitscMand, Aantal slachtoffers van politieke twisten aanzienlijk sedaald. In de periode van 1 Januari tot 23 Septem ber 1932 werden, zooals officieel wordt mede gedeeld, bij politieke twisten en vechtpartijen in Pruisen 155 personen gedood. In de maand Juni vielen 19, in Juli 86 slachtoffers. Door verscherpt politieoptreden en verhoog de rechterlijke straffen daalde het aantal in de maand Augustus aanzienlijk. In de maand September blijkt er een politieke rust te heerschen zooals in langen tijd niet meer is voorgekomen. De ontaarding van den poli- tieken strijd aldus nog steeds de offieieele mededeeling vooral in Juli, waarin alleen van 1 tot 20 Juli, den dag waarop de Rijks commissaris werd benoemd, 63 dooden vielen, maakte het noodig dat met alle middelen werd ingegrepen. Van 21 tot 30 Juli daalde het aantal slachtoffers van 38 in de vooraf gaande tien dagen tot 23. Op den dag van de in werking treding van de doodstraf-verorde- ning daalde het nog verder om tenslotte tegen het einde van Augustus en in de maand September het nulpunt te naderen. Het werkloozencijfer voor Pruisen. In den staat Pruisen waren, volgens offi eieele mededeelingen. per 31 Augustus 1.662.575 werkloozen die steun ontvingen, tegenover 1.612.801 per uit. Juli. In de maand Augustus is het aantal werkloozen dus met 49.774 toegenomen, d.i. 3,1*%. lifcawem Ex-premier Woldemaras vrijsesproken. In het proces tegen den vroegeren Lifcau- schen premier, prof. Woldemaras, heeft het opperste gerechtshof Donderdagmiddag, na een behandeling, welke drie dagen duurde, vonnis gewezen. Verdachte werd vrijgespro ken. Het proces is, naar gebleken is, aan hangig gemaakt door politieke tegenstanders Hongarije. Von Gömbös kabinets formateur. Rijksbestuurder admiraal Horthy heeft isteravond volgens een Routenbericht uit Boedapest den Hongaar schen minister voor landsverdediging Julius von Gömbös met de formatie van het kabinet belast. Brazilië. Weer rust in Sao Paulo? De regeering deel-ti volgens Reuter mede, dat de rebellen in Sao Paulo gevrgadd heb ben om stopzetting der vijandelijkheden. Dit verzoek is door de opstandelingen gedaan, om vredesvoorstellen aan de regeering te over handigen. De minister van handel heeft, volgens een Havasbericht uit Parijs een communiqué ge publiceerd, waarin hij o.a. zegt. dat het jong ste decreet, hetwelk de douanerechten op bo ter verhoogt, ongerechtvaardigde commenta ren heeft uitgelokt. De verhooging der rede nen brengt inderdaad de gedeeltelijke ver dwijning der contingenteering met zich. Met ingang van 1 October zal versche en gezoute buitenlandsche boter vrij in Frankrijk kun nen binnenkomen, terwijl door de contingen teering de grens gedurende de geheele laat ste drie maanden gesloten bleef. De orkaanramp op Portorico, 194 dooden, 1857 gewonden 75000 personen dakloos. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft naar United Press aan de Tel. meldt bericht ontvangen, dat als gevolg van den storm, die Portorico heeft geteisterd, 75.000 personen dakloos zijn. Voor zoover bekend bedraagt het aantal dooden 194 en dat der gewonden 1857. De aardbevingscatastrofe in Griekenland. Totnutoe 328 dooden en meer dan duizend gewonden. Assisfentie van Engelsche oorlogsschepen. LONDEN, 29 Sept. (V.D.1 Volgens uit Athene ontvangen berichten zijn Woensdag avond en Donderdagmorgen op het eiland Chalcidge opnieuw aardschokken waarge nomen. Te Chalcidice zijn eenige openbare gebouwen vernield. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht en hebben den nacht in de open lucht doorgebracht. Ook te Asvesto- eïfófi en andere dorpen in de omgeving van Saloniki werd ernstige schade aangericht. Er iseen scheur ontstaan van 3 K.M. lengte en 20 M. breedte. Volgens de laatste mededeelingen bedraagt het aantal dooden 328, terwijl meer dan 1000 personen gewond zijn. Engelsche oorlogsschepen verleen en assis tentie. De matrozen hebben direct de ber gingswerkzaamheden aangevangen. Weer een ramp met een onderzeeboot? Russische onderzeeër zou na botsing zijn vergaan. 35 slachtoffers? STOCKHOLM, 29 Sept. (V.D.) Volgens „Allehanda" is. naar eerst thans wordt ver nomen. de vorige week Woensdagavond een Russische onderzeeboot in de Finsche Golf door de Deensche stoomboot „Robert Maersk" geramd, waarbij de duikboot met zijn geheele bemanning, bestaande uit 35 koppen, zou zijn vergaan. De stoomboot sloeg bij de bot sing lek, zoodat naar Leningrad moest wor den teruggevaren. Volgens de mededeelin gen van „Allehanda", welke afkomstig zijn van het Deensche consulaat-generaal is het aan geen twijfel onderhevig of de Russische onderzeeër is met man en muis vergaan. In de omgeving van Leningrad hebben de vorige week groote vlootmanoeuvres plaats gehad. Van Russische zijde wordt de ramp geheim gehouden, zooals ook bij twee vorige gelegenheden het geval is geweest. VON PAPEN ZAL 16 OCTOBER A.S. EEN REDEVOERING HOUDEN BERLIJN, 29 Sept. (V.D.) De Rijkskanse lier von Papen zal den 16 October a.s. te Pa- derborn op een congres der werkgeversorga nisatie een redevoering houden. GEEN GODSVREDE BIJ DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND BERLIJN, 29 Sept. (V.D.) Naar van be voegde zijde wordt vernomen, zijn de berich ten, volgens dewelke de Rijksregeering de wederinvoering van een z.g. Godsvrede zou willen afkondigen, met een volkomen verbod van v-leringen, onjuist. VON GRONAU TE BATAVIA VOOR DE DUITSCHE ZENDERS? MANILA, 29 Sept. (V.D.) Von Gronau ver wacht Vrijdag gunstige weersomstandighe den voor het verdere deel van zijn re:s. De hooge temperatuur bereidt de Dornier Wal bij den start wel is weer eenige moeilijkhe den, doch deze zijn voor hem wel te over winnen. De Duitsche radiozenders zullen trachten von Gronau direct na zijn aankomst te Bata via voor de microfoon te krijgen. Dit gesprek zou dan door alle Duitsche zenders worden verspreid. BERLIJN, 29 Sept. (V.D.) Wolfgang von Gronau die, zooals gemeld, met de „Groen land Wal" Dinsdag te Manila is aangekomen, heeft besloten een dag langer te Manila te verblijven dan zijn oorspronkelijk voorne men was. Von Gronau is tot eere-burger van Manila benoemd. Waarschijnlijk zal Von Gronau Vrijdagmorgen zijn reis voort zetten naar Zomboanga en vandaar naar Tarakan op Oost-Borneo. HET CONTINGENT BOTER IN FRANKRIJK. GEDEELTELIJKE OPHEFFING 1 OCTOBER. haus, waarbij tal van militaire- en burger lijke autoriteiten en deputaties van marine enlandmacht, zoomede van 37 vereenigingen en voorts ontelbaar vele particulieren den jarige kwamen complïmienteeren. 's Avonds is een groot diner gehouden in hotel De Witte Brug. Onder de meer dan 100 aanzittenden wa ren de Prins, de minister van defensie, ar. Deckers, de oud-ministers van Dijk, Wester- feld, Welter, Bosboom en Rabonnet, de bur gemeester van 's-Gravenhage, jhr. ridder van Rosenthal, de commandant, van het veldleger, luit.-generaal jhr. Röell, de chef van den generalen staf, luit.-generaal Seyffardt, en een groot aantal actief die- iende en gepensionneerde vlag-, opper- en hoofdofficierei der land- en zeemacht. Tal van ministers en autoriteiten hadden telegramme gezonden. Merkwaardig was een brief van een vroe gere marketenster. CHINEESCHE ONTVOERDERS WEIGEREN HET AANBOD VAN WANG NJOETSJWANG, 29 Sept. (Reuter.) Zoo als bekend, had generaal Wang Tjen-tsjoeng den bandieten, die mrs. Pawley en Charles Corkran hebben ontvoerd, immuniteit en opneming in zijn leger aangeboden. De ban dieten hebben thans geantwoord, dat zij dit aanbod niet willen aanvaarden. AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP, VERGAAN. DE HULDIGING VAN GENERAAL SNIJDERS. HARTELIJKE PLECHTIGHEID OP ZIJN 80sten VERJAARDAG. Reuter seint uit San Francisco: Na de ontvangst van een SOS-sein vond het Japansche vrachtschip Oregon Maru, het Amerikaansche vrachtschip Nevada, dat bij het eiland Amtsjitka in de Beringzee was ge strand. De storm wierp de Nevada evenwel op de rotsen, waardoor de Oregon Maru verhinderd was de uit 35 man bestaande equipage op te pikken. In de Kurhauszaal te Scheveningen is Donderdagmiddag generaal C. J. Snijders op zijn 80sten verjaardag op zeer hartelijke wijze gehuldigd niet alleen door militaire kringen, doch ook door tal van burgerlijke vereenïgingen.Bij deze plechtigheid was prins Hendrik aanwezig en een vertegenwoor diger van. de Koningin. Oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter van het huldiginjgscomité heeft een rede gehouden, waarin hij zijn erkentelijkheid uitsprak jegens de Koningin voor het zen den van een vertegenwoordiger, aan den Prins voor het aanvaarden van het be schermheerschap en jegens den minister van defensie en de militaire autoriteiten voor hun medewerking. Zich tot generaal Snijders richtende schetste hij, hoe onafhankelijk van elkaar plannen tot stand kwamen voor een huldi ging aan militaire zijde en aan de zijde van de vereenigingen. Onze Vloot en Ons Leger, de vereenigingen die ook 't intiatief namen tot de actie welke geleid heeft tot het stichten van het monument voor Leger en Vloot op den Strandboulevard te Sche veningen. Tevens hebben bij de vereenigde uitvoe ring der plannen medewerking verleend de Nationale Bond Het Mobilisatiekruis, de Ver- eeniging het Nederlandsche Roode Kruis, het Algemeen Nederlandsc'h Verbond, de Vereeniging Oost en West, de Bond van Chr. Oranje-vereenigingen en de bestaande vereenigingen op het gebied der luchtvaart. Spr. gewaagde van de veelzijdige werk zaamheden van den generaal om vervol gens te spreken over den oorlogstijd en de groote verantwoordelijkheid, die toen op de schouders van den opperbevelhebber rustte, die de weermacht moest aanwenden tot handhaving van onze neutraliteit. De taak u opgelegd, was onnoemelijk zwaar, aldus spreker, en gij hebt die vervuld op een wijze, die bewondering afdwingt.De heer Van Dijk prees in generaal Sndjiders moed, beleid en ..trouw. Ook daar, waar uw belangstelling uitging naar een bijzonder terrein, was de grondge dachte het bevorderen van nationale be langen. Dat zooveel nationale vereenigin gen hier vertegenwoordigd zijn, moge u dan ook het bewijs zijn, dat men in u den groo- ten Nederlander wil eeren. De bevestiging van den eerbied en toege negenheid, die onder de oudgedienden is blijven voortleven is de wijze, waarop zij met zoovele anderen aan onzen oproep ge hoor hebben, gegeven. Vele ontroerende ge tuigenissen van aanhankelijkheid tot u zijn daarbij tot ons gekomen. De heer Van Dijk verzocht generaal Snij ders ten slotte op dezen feestdag een leg penning te aanvaarden met aan de eene zijde zijn beeltenis naar het model van den beeldhouwer Toon Dupuis en aan de an dere zijde het opschrift: „Hij waakte van Augustus 1914 tot November 1918 voor 's lands veiligheid". In het gedenkteeken voor leger en vloot is hetzelfde in den steen gehouwen onder leiding van ir. D. Roosen- burg. Daarbij verzocht spr. den generaal te aanvaarden een oorkonde, ontworpen en ge teekend door den sierkunstenaar en reserve officier H. F. D. Ozenaar. Generaal Snijders heeft zeer ontroerd een dankrede uitgesproken, waarin hij zich al lereerst richtte tot de Koningin en den Prins. Hij sprak voorts zijn diepe en onver gankelijke erkentelijkheid uit jegens allen die tot de luisterrijke betoogingen hebben meegewerkt. Défilé. Na de plechtigheid in de zaal werd op de boulevard een défilé gehouden. Voorbij trok ken detachementen van de koloniale reserve, voorafgegaan door het muziekkorps, de adelborsten, -de politiet-roepen, de Kon. Mil, Academie het reg. grenadiers en het reg. gre nadiers en het reg. jagers voorargegaan door dede Kon. Mil. Kapel, het reg. genietroe pen, alles met de vaandels, de Kon. ma rechaussee met standaard, het 2de regiment huzaren met standaard, voorafgegaan door het muziekkorps en het He reg. veld artille rie. eveneens met de muziek; voorts door deputaties van K. L. M., de Kona Ned. Ver. „Onze Vloot", de Kon. Ned. Ver. Ons Leger, de Haagsche Burgerwacht, de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis", de Vereeniging van Grenadiers en Jagers „De Garde", den Bond van Chr. Oranjeverenigingen, de Na tionale Unie. de afdeeling Rotterdam van de Transportcólonne vai het Ned. Roode Kruis, de Onderofficier-en-schietvereeniging „Ge neraal Slijiders", dei Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, afdeeling 's-Graven hage, den Eersten Ned. Bond van oud-on derofficieren van Land-, zeemacht en kolo niën, de Vereeniging van oud- en actief die nende onderofficieren van het NX leger en van de troepen in West-Indië, genaamd „Madjoe" en het Nationaal Jongeren Ver bond, allen met hun banieren. Het militair défilé stond onder algemeen bevel van den kolonel, garnizoenscomman dant J. J- G. baron van Voorst tot Voorst, en het burger-defilé onder algemeene lei ding van den reservekolonel der grenadiers F. J. Backer. Vele duizenden belangstellenden 1 sloegen het défilé gade. Daarna was er een receptie in het Kur- 35 OPVARENDEN OMGEKOMEN? Alle berichten uit Amerika wijzen nu op een aanstaande overwinning van den candi- daat der Democratische Partij, den gouver neur van den staat New-York Franklin Roosevelt, bij de aanstaande presidents verkiezingen. Misschien laat u dat tamelijk koud. Het is zoo ver weg, nietwaar? Maar daar zijn wij er niet mee af. Wij zijn voor Amerika veel ver der weg, dan Amerika voor ons is. Waarmee ik wil zeggen, dat Nederland geen invloed op Amerika uitoefent, maar Amerika wel, en in steeds stijgende mate, op Nederland. Niet alleen op Nederland: op Europa. Iedere za ken-man vooral voelt dat letterlijk iederen dag. Het begrip „efficiency" is trouwens al veel verder dan in de kringen van zakenlie den doorgedrongen. Via de Amerikaansche reclame, welker ontwikkeling de heele we reld is gaan beheerschen is dit begrip eigen lijk in ieders denken doorgedrongen. Tal van andere Amerikaansche invloeden voelen wij dagelijks, sinds jaren. Ze zijn niet alle even gunstig, maar ze zijn er en dringen door. Amerika's jazz, Amerika's film, Amerika's jacht-op-records hebben Europa veroverd. Ook de Amerikaansche litteratuur, die zich een kwarteeuw geleden in Europa nog be paalde tot de erkenning in selecten lezers kring van het genie van een Edgar Allan Poe, heeft bij haar nieuwe ontwikkeling haar afzetgebied in Europa gevonden. Schrijvers als Sinclair Lewis en Dreiser genieten tegen woordig in ons land evenveel vermaardheid als de voornaamste auteurs in Frankrijk, Duitschland, Engeland en Scandinavië. Waarbij hun dan nog het aureool wordt ge geven. dat zij een nieuwen toon doen hoo- ren. De stem van Amerika, die luider klinkt dan die van eenig ander land, en bij de jongere generaties den meesten weerklank vindt. Daarom kan het ons niet onverschillig laten wat de Amerikaansche presidentsver kiezing oplevert. Ook, in direct opzicht, om dat Wallstreet zijn enormen invloed op het zakenleven der wereld heeft behouden, om dat de Europeesche beurzen er vrijwel dage lijks direct op reageeren, en omdat in het zoeken naar grooter internationale politieke en economische samenwerking de vraag: „Wat doet Amerika?" telkens overheerscht. Als Franklin Roosevelt straks gekozen mocht worden hetgeen nu wel zeer waar schijnlijk lijkt zal dan van hem nieuwe activiteit mogen worden verwacht op den weg die zijn groote voorganger, de democratische president Wilson, stichter van den Volken bond, insloeg? Zal na Wilson, de democraat die naar Europa kwam om een Volkenbond te scheppen, Franklin Roosevelt naar Europa komen om dien arbeid voort te zetten? Het is nog maar een vraag. Roosevelt heeft zich tot dusver omtrent zijn internationale poli tiek weinig uitgelaten. Hij beidt zijn tijd, die er nog niet is maar er over drie maanden zijn kan. Intusschen rust op zijn partij, op de Democraten van Amerika, de traditie van het begonnen werk eener wereldhervorming. Dat is van veel beteekenis. Van een demo- cratischen president is niet te verwachten dat hij zich tevreden zal stellen met „de eerste businessman" binnen de grenzen van zijn land te zijn. Te minder omdat moderne business, wil zij bloeien, de hebbelijkheid heeft verworven een wereldprobleem en geen nationale aangelegenheid meer te zijn. Objectieve beoordeelaars van de kansen bij de presidentsverkiezing achten Hoover's papieren steeds dalende. Door de dagbladen van de Hearst-groep en door het tijdschrift „The Literary Digest" plegen tevoren proef- stemmingen onder hun lezers gehouden te worden. Dat is een echt-Amerikaansche lief hebberij. De proef-stemmingen wijzen nu voortdurend op Hoover's nederlaag. Zooals bekend stemt de natie bij een pre sidentsverkiezing niet direct. Er is een tusschen-station. De achtenveertig vereenig de staten kiezen gezamenlijk 531 leden van het kiescollege, dat de beslissende verkiezing doet. Het aantal afgevaardigden per staat verhoudt zich tot het bevolkingscijfer, dat ook geldt bij de vertegenwoordiging in het parlement. De staat New-York kiest 47 leden van het kiescollege. Dit is het grootste aantal van een staat, en er is geen twijfel aan dat zij op hun gouverneur Roosevelt zullen stem men. Daarbij komen dan, naar verwacht wordt, 113 stemmen van tien democratische Zuidelijke staten, 64 van zes grens-st-aten (Kentucky, Maryland, Missouri, Oklahoma, Tennessee en West Virginia) en 46 van de zes Westelijke staten Wisconsin, Minnesota, Washington, Nebraska en de twee Dakota's. Ook op Indiana (14 stemmen) wordt thans gerekend. Dit zou al een totaal van 284 stemmen geven, terwijl de vereischte vol strekte meerderheid slechts 266 is. En dan zijn er nog verscheidene twijfel achtige gevallen, zooals Massachusetts (17), New Jersey (16) en Ohio (26). Door velen wordt zelfs verwacht dat Hoo ver moeite zal hebben 150 stemmen te ha len, en er zijn er die Roosevelt een meerder heid van 4 tegen 1 voorspellen. Deze verwachte democratische „landslide" in Amerika klinkt wel heel anders dan het fascistisch rumoer dat wij hier telkens hoo- ren. En Amerika's geest is de geest van den modernen tijd, die Europa bevangen heeft.. R. P.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5