UIT HET BUITENLAND. het belangrijkste nieuws. IJMUIDER COURANT ZATERDAG 1 OCTOBER 1932 Een plan van Henderson ter oplossing van de kwestie der gelijkgerechtigdheid? - Van Duitschen kant worden de mededeelingen hierover onjuist geacht. Een nieuwe uiteenzetting van Von Neurath over de Duitsche eischen. GENèVE. Van Franische zijde wordt in ©enige Gemeef- sche bladen beweerd, dat Henderson vóór zijn vrtrek naar Londen een ontwerp voor een verklaring zou hebben uitgewerkt, waaraan ook de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon, zijn medewerking zou hebben verleend. Dit ontwerp zou de strekking hebben een uitweg te vinden uit den. toestand, die door Duitschlandis afwe zigheid van de Ontwapeningsconferentie, is ontstaan. Het zou in de bedoeling liggen, de verklaring in de eerstvolgende zitting van 10 October a.s. aan de orde te stellen. Naar aanleiding van deze verklaring, waaraan een memorandum van Henderson is toegevoegd, zou Duitschland's terugkeer in de Ontwape ningsconferentie volgen. De algemeene com missie der Conferentie zou dan reeds tegen het einde van November bijeen geroepen kunnen worden. De Duitsche Rijksminister van Buitenland sche Zaken Von Neurath zou, naar verluidt, vóór zijn vertrek naar Berlijn van het ont werp in kennis zijn gesteld. Henderson's verklaring berust op de vol gende drie hoofdpunten: 1. Hoofdstuk V van het Verdrag van Ver sailles wordt in herzienen en gewijzigden vorm in de Ontwapeningsconventie opge nomen. 2. De sterk bewapende mogendheden ver plichten zich tot een verhoudingsgewijze werkelijke bewapening. 3. De aanvaarding van deze beide grond slagen beteekent de definitieve regeling van de gelijkgerechtigdheidskwestie. Van Duitsche zijde wordt naar V.D. meldt beweerd, dat de Fransche mededeelingen over Henderson's plannen onjuist zijn en bedoeld zijn om den indruk te-wekken, dat de weg voor Duitschland's terugkeer naar de Ontwapeningsconferentie reeds geëffend zou zijn. Aan minister Von Neurath zijn vóór lij vertrek dergelijke voorstellen niet gedaan. Van de zijde der vroegere geallieerden zijn ten aanzien van de gelijkgerechtigdheids kwesties nog geen tegen-voorstellen gedaan. De besprekingen tusschen Von Neurath en Henderson droegen in wezen slechts een in- formatorisch karakter. Henderson heeft den Rijiksminister van Buitenlandsche Zaken slechts op de hoogte gesteld van zijn bespre kingen met Simon en Herriot. Nu de Ont wapeningsconferentie in een impasse zit, spreekt het vanzelf dat allerlei voorstellen opduiken, die ook in de pers gelanceerd worden. Het z.g.n. plan van Henderson zou men van Duitsche zijde onaanvaardbaar achten. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath heeft een Duitschen persver tegenwoordiger in een interview mededeeling gedaan over de door hem gevoerde bespre kingen te Genève en de toekomstige mogend heden. Hij keerde zich vooral tegen de op vatting, als zou hij te Genève ex gesprek met Herriot hebben ontweken. Indien Herriot iets te zeggen zou hebben gehad, zou de Fransche minister-president wel hebben geweten dat hij, Von Neurath echter reeds Woensdag gehoord had, dat Herriot niet over de ontwapeningskwestie wilde spreken, bestond er niet langer reden om zijn reeds op Woensdag bepaald vertrek naar Berlijn nog langer uit te stellen. Von Neurath verklaarde, dat het de taak van andere staiten is, voorstellen te doen. nu de besprekingen te Genève tot geen resultaat hebben gevoerd. Wat DuitschÜand te zeg gen heeft is reeds ondubbelzinnig gezegd in het op 29 Augustus 'te Berlijn aan den Franschen ambassadeur overhandigde me morandum. ónmiddels wordt va.n belangheb bende zijde steeds weer getracht. Duitsch land in een ongun-stig licht te stellen. Geen enkele verdachtmaking kan echter het feit van de Duitsche ontwapening loochenen. Het kan ook niet ontkend worden, dat de alge- meene Ontwapeningsconferentie na een duur van zes maanden zonder resultaat uiteen is gegaan. Evenmin als het feit, dat de be wapening der andere staten topzwaar 'is. De houding van Duitschland kan door methoden als bijvoorbeeld de voortdurende toespelingen op het nog steeds niet gepTibli- ceerde Fransche document over de z.g.n. ge heime bewapening van Duitschland. niet be ïnvloed worden. Tenslotte verklaarde Von Neurath met na druk, dat aan de eenzijdige discriminatie van Duitschland voorgoed een einde moet komen. Geen Duitsche regeering kan het recht op vrijheid van verdediging en op veiligheid op geven. Duitschland zal net zoo lang niet aan de onderhandelingen over de Ontwanenings kwestie deelnemen, totdat garanties zijn ge schapen dat be gelijkgerechtigdheid van Duitschland van geen enkele zijde meer in twijfel kan worden getrokken en dat de al gemeen e ontwapeningsconventie voor ande ren dezelfde verplichtingen zal inhouden als voor ons. Duitschland is te al1 en tijde bereid over details te spreken, doch slechts op voorwaarde dat zijn geiiikgerechtigdheid wordt erkend en aan de discrimineerende ver houding een einde komt. Genève. Man^^'-yerijsche conflict voor de Commissie van 19. De voorzitter der buitengewone Volkenbond? versader mg Humans heeft voldaan aan het Chineesche verlangen en de commissie van 19 tegen Zaterdagvoormiddag bijeengeroepen ter behandeling van het Chineesch-Japansch conflict inzake Mandsjoerjje. 1 Ohina eischt, dat de commissie de verlen ging van den termijn voor de indiening van het rapport-Lytton zal behandelen en maat regelen zal aangeven om Japan te beletten uit •een verdere vertraging van de oplossing der quaestie nog verder voordeel te trekken. Zaterdagmiddag houdt de vergadering een plenaire zittdng. Europeesche Studiecommissie weer bijeen. De studiecommissie voor de Europeesche Unie is Vrijdagmiddag voor het eerst na anderhalf jaar weer bijeengekomen. De tri bunes waren geheel bezet. Alle Europeesche staten, zoomede Turkije en Sovjet Rusland, waren vertegenwoordigd. Motta presideerde de bijeenkomst, waarin verslag werd uitgebracht door den president van de conferentie van Stresa, Georges Bon net. Op voorstel van Motta werd Herriot met algemeene stemmen tot voorzitter van de Europacommissie benoemd, nadat Motta nog in een redevoering den stichter der com missie, Aristide Briand, had gememoreerd. Herriot bedankte namens Frankrijk en hield een korte openingsrede. Bonnet heeft zijn rapport besloten met een opwekking aan de Europacommissie de voor stellen der conferentie van Stresa in practijk te brengen. De zitting der commissie is verdaagd Engeland. Thans dreigt een conflict met de spinners in Lancashire. Nu de weversstaking in Lancashire is bij- gelegd wordt de Lancashire katoenindustrie opnieuw bedreigd door een loonoonflict, thans met de spinners. In een gisteren gehouden bespreking tusschen werkgevers en vertegen woordigers van de spinners-organisatie, den bond van Master spinners operatives"', gaven de werkgevers den wensch te kennien de spin- nersloonen te verlagen met 15 1/2 procent van •het thans geldende tarief. De bespreking duiurde zes uur, zonder dat eenig resultaat kon worden bereikt. De textielondernemers verklaarden dat zij 't voornemen hadden ge had om de collectieve loonovereenkomst, die per 15 October a.s. afloopt, op te zeggen teneinde de loonen met 25 procent te ver lagen. De verlaging van 15 1/2 procent, die zij 'thans aanboden, was beslist noodzake lijk en de uiterste concessie die zij konden doen. Van de zijde der spinners-organisaties werd verklaard, dat Indien de werkgevers deze verlaging wilden doorvoeren, zij op het felste verzet der arbeiders zouden moeiten rekenen. Nieuwe ministers in het kabinet. Volgens een Reuterbericht- uit Londen is Ernest Brown (liberaal) tot minister voor het mijnwezen benoemd en Geoffrey Shakespeare tot parlementair secretaris van het ministerie van openbare gezondheid, als opvolger van Brown. De koning is Vrijdagmorgen van zijn zo merverblijf Balmoral (Schotland) te Londen teruggekeerd. Direct na aankomst ontving hij den premier MacDonald, met wien hij zich gedurende meer dan een uur heeft onderhouden. DmntseMancL Communist krijgt 12 jaar tuchthuis wegens doodslag. De jury te Hamburg heeft Vrijdagmiddag vonnis gewezen in de zaak tegen een commu nist, die een wachtmeester van politie heeft doodgeschoten. Verdachte werd veroordeeld tot twaalf jaren tuchthuisstraf wegens dood slag en overtreding van de wet op vuur wapens. Twee verdachten werden ieder tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de vuurwapenwet. Amerika. Roosevelt voor herziening der tarief verdragen. Op een vergadering van landbouwers heeft de democratische candidaat voor het presi dentschap, Franklin Roosevelt blijkens een Reutertelegram verklaard, dat de economi sche wereldcrisis moet worden toegeschreven aan twee hoofdoorzaken, welke beide in de Vereenigde Staten haar oorsprong vonden, en wel in de eerste plaats het douanetarief, en in de tweede plaats het op onberaden wijze verstrekken van buitenlandsche lee ningen. Na critiek te hebben uitgeoefend op het door de republikeinsche regeering inge stelde tarief, beloofde Roosevelt voor het geval dat hij gekozen mocht worden, te zul len streven naar het sluiten van tariefver dragen, welke in de situatie verbetering zul len kunnen brengen. Vloot blijft voor bezuiniging in den Stillen Oceaan. Het departement van Marine maakt be kend dat de Amerikaansche Atlantisch vloot nog gedurende een jaar in den Stillen Oceaan zal blijven. De chef van den Admiralen Staf, admiraal Pratt, motiveert dit besluit als bezuinigings maatregel bij de verdere manouvres. Het besluit der Amerikaansche regeering genomen vóór de publicatie van 'het rapport Lytton, is des te meer opmerkelijk, aange- zien Japan in de laatste dagen een officieuse sta,p Siet het doel een deel ven de Ameri kaansche Vloot uit den Stillen Oceaan -te*g te doen trekken overwoog en deswege admi raal Yomoera naar Washington wilde zen den. Zooals bekend heeft de concentralie van de geheele Amerikaansche Vloot in den Stillen Oceaan in Japan groote beroering gewekt. Hongarije. Het kabinet-V on Gömbös samengesteld. regeering over de kwestie der erkenning van 1 Mandsjoorije reeds delinitif afwijzend 'had beschikt. Strijd om Tsitsikar. Opstandige troepen, die tot het leger van generaal Ma behooren, hebben een nieuwen aanval ondernomen op Tsitsikar. In de voor steden van Tsitsikar kwam het tot hevige gevechten. De verbinding van Tsitsikar met Charbin is verbroken. Mandsjoekwo een monarchie onder Poe Nji? Naar van gezaghebbende zij-de wordt mede gedeeld, aldus verneemt de Tel. van de Daily Telegraph Service verwacht men, dat in hat a.s. voorjaar de monarchale regeerlngs vorm in Mandsjoekwo zal worden ingevoerd. Op het oogenbli'k worden de plannen inge voerd. Op het oogenblik worden de plan nen hiervoor uitgewerkt. Naar verluidt, zal Henry Poe-Nji de voormalige keizer va,n China en huidige heerschar in Mandsjoekwo, zijn troon weer innemen. Hij zal regeer en met een constitutie, welke elementen zal bevatten van de oude Chineesch en van de Engelsche grondwet. Er zal een adelstand in het leven worden geroepen, terwijl vroegere titels en onderscheidingen weer hersteld zul len wordn. Verschillende verouderde instel lingen zullen evenwel worden afgeschaft. EEN KLEINE KANS VOOR JIMMY WALKER. HET FASCISME IS ER! IN ENGELAND INGEVOERD. LONDEN, 30 September (Reuter) Het reeds vroeger aangekondigde plan van sir Oswald Mosley, eens Conservatief Parlements lid, daarna vertegenwoordiger der Arbeiders partij in het Lagerhuis en thans geestdriftig aanhanger van Mussolini, om het Fascisme in Engeland te introduceeren heeft zijn be slag gekregen. De „nieuwe partij", welke Mosley na zijn aftreden uit de Labourregeering stichtte, zal voortaan den naam van „Britsche Unie van Fascisten" dragen. DE „REX" HEEFT ERNSTIGE SCHADE AAN DE TURBINE. GIBRALTAR, 30 September (V.D.) Naar eerst thans bekend wordt is de electrische installatie van het Italiaansche Oceaanschip „Rex" grootendeels defect. De herstellings werkzaamheden worden dag en nacht met den grootsten spoed voortgezet. Niettemin gelooft men niet dat het schip de eerstvol gende dagen gereed zal zijn voor de voort zetting der reis naar de Vereenigde Staten, aangezien nieuwe onderdeelen uit Italië zul len moeten worden gezonden. De teleurstel ling bij de 2000 passagiers is buitengewoon groot. HET MODERNE DUITSCHLAND. SCHWARZENBERG (Saksen), 30 September (Wolffbureau). Twee kasloopers zijn vanmor gen door gemaskerde autobandieten aange houden en onder bedreiging met revolvers van 39.000 Mark beroofd. Von Gömbös. Reuter meldt uit Boedapest: De demissionnadre minister voor landsver dediging Julius von Gömbös, heeft gister avond aan de leden van de eenheidspartij medegedeeld dat de nieuwe regeering zich als volgt heeft geconstitueerd: Minister-.president en landsverdediging: Gömbös, Buitenlandsche zaken: Fuky, tot nog toe vlice-president van het Huis van Afgevaardigden. Financiën: Imrédy. Onder was en godsdienst: Homan, Justitie: Lazar. Binnenlandsche zaken: Keresjtes Fischer. Landbouw: Kallay. Handel: Fabinyi. Gömbös en Keresjtes Fischer zijn de eenig© leden van de oude regeering die ge handhaafd zijn gebleven; beiden hebben hun portefeuille behouden. Naar men zich her innert werd Kerestjes Fischer, een vertrouwe ling van Bethlen, eerst als candidaat voor het premierschap genoemd. Griekenland! Tsaldaris minister-president. Na de verkiezingen in Griekenland van Zondag j.l., waarbij noch Venizelos, noch Tsaldaris de absolute meerderheid behaal den, werden terstond onderhandelingen tus schen de beide partijen geopend, waarbij president Zaimis een belangrijke rol speelde. Naar wordt medegedeeld schijnt thans overeenstemming tuschen beide partijen te zijn bereikt, waarbij Tsaldaris, de leider der volkspartij, het nieuwe kabinet zal samen stellen en Venizelos zal opvolgen als minis ter-president. Venizelos zelf acht deze op lossing eveneens de beste. Verwacht wordt dat Tsaldaris een nationaal of een coalitie kabinet zal vormen. In het laatste geval zou hij tegenover de oppositiepartijen de toezeg ging doen, dat hij in de komende zes maan den niet de vertrouwensquaestie zal stellen. Chili. Staat van beleg afgekondigd. Te Antofagasta is de reeds sinds enkele dagen verwachte opstand openlijk uitge broken. Het door de autoriteiten gesteunde garni zoen heeft een tegenregeering gevormd voor Noord-Chili, onder leiding van generaal Vig- nola. De regeering te Santiago de Chili heeft voor geheel Chili den staat van beleg afge kondigd en oorlogsschepen naar het Noorden gezonden. Mexico. Encycliek over den toestand van het katholicisme. De encycliek van den Paus over den toe stand der Katholieken in Mexico begint met de woorden „Acerbo Animi" en is gedateerd 29 September, St.-Michielsdag. In deze encycliek wordt o.m. verklaard, dat de Heilige Stoel, hoewel deze zich geen illusies heeft gemaakt, niettemin de huidige modus vivendi met de regeering van Mexico heeft goedgekeurd om de zoo lang ont beerde uitoefening van den godsdienst mo gelijk te maken. Do Mexicaansche regeering daarentegen heeft zich verplaatst de wet ten in hup practische toepassing nopens -de kerk te verzachten. Helaas, aldus wordt in 't weede deel van de encycliek gezegd, zijn de verwachtingen niet beantwoord en in plaats van vrede is een toestand van verscherpte vervolging in getreden. De houding en de methodes van den Mexi- caanschen staat worden vergeleken met de toestanden in de Sovjet Unie. Ten slotte worden in de encycliek de richt lijnen aangegeven voor de Mexicaansche geestelijkheid en de geloovigen, omdat er niet eensgezind is opgetreden. Voor alles wordt vastgesteld, dat de gedwongen onder werping waarbij men tenminste heeft ge tracht den godsdient te redden, noch een er kenning van deze onrechtvaardige wet, is noch een formeele samenwerking met de re gering beteekent. China. Sovjet-Rusland weigert erkenning van Mandsjoerije. In een onderhoud met den Sovjet-ambas sadeur te Tokio verklaarde de Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de Japansche regeering de erkenning van de Mandsjoerijsche republiek door de Sovjet- xgeering ten zeerste zou toejuichen. De Sovjet ambassadeur antwoordde hierop, dat zijn BURGEMEESTERSVERKIEZINGEN TOCH NOG DIT JAAR. NEW YORK. 30 September (VjD.) De kansen voor den afgetreden burgemeester van New York, James Walker om als zoo danig dn November as. te worden herkozen, zijn iets gestegen door een nieuwe rechterlijke uitspraak. Men zal zich herinneren dat de waarnemende burgemeester Joseph MacKee een rechterlijke uitspraak wist uit te lok ken. waarbij bepaald werd. dat de in No vember a.s. te houden burgemeesterverkie zingen tot 1934 uitgesteld konden worden Tammany Hall ging tegen deze uitspraak dn beroep en het democratische hoofdkwartier smaakt thans het genoegen, dat de Kamer van Beroep heeft bepaald, dat de verkie zingen op 8 November a.s. gehouden moeten worden. Tegen deze uitspraak is wederom beroep aangeteekend. zoodat de eindbeslis sing thans in handen ligt van 'het Hof van Appèl. BOOT MET NEGEN SCHOLIEREN VERGAAN MOSKOU, 30 Sept. (V.D.) Op de Karna geraakte een boot met negen scholieren in een storm en sloeg om. Alle negen inzitten den verdronken. NIEUWE AARDSCHOK TEISTERT CHALCIDICE. BEVOLKING DE HUIZEN UIT GEVLUCHT. ATHENE, 30 September (Reuter). Op het schiereiland Chaleidice zijn in den afge- loopen nacht opnieuw aardschokken waarge nomen, waardoor nog verdere verwoestingen werden veroorzaakt. De toestand voor de be woners is zoo ernstig geworden, dat zij dringend om overplaatsing naar andere pro vincies verzoeken. Ook in Saloniki heeft een krachtige aard schok plaats gehad, waardoor spleten zijn geslagen in de muren van verschillende openbare gebouwen. De bevolking vluchtte de huizen uit. Engelsche oorlogsschepen zijn een hulp actie begonnen voor de geteisterde bevolking. Tenten levensmiddelen en geneesmiddelen worden verstrekt. NA DEN AANSLAG OP HIROHITO TOKIO. 30 September (Reuter). De Ko- reaan Rikosho, die begin Januari van dit jaar een bom had geworpen naar den Ja- panschen keizer, is ter dood veroordeeld. NIEUWE EISCHEN DER BANDIETEN. SMEEKBRIEVEN DER ONTVOERDE ENGELSCHEN. NANKING, 30 September (Reuter). De bandieten die Mevr. Pawley en den heer Corkran ontvoerd hebben, hebben het aan bod afgeslagen van generaal Wang Tien Tsjoeng, die hun immuniteit beloofde en hen bij zijn regiment wilde inlijven als zij hun gevangenen in vrijheid stelden. De ontvoerders hebben nu weer nieuwe en veeleischender voorwaarden gesteld, voordat zij de Engelschen in vrijheid zullen stellen. Deze nieuwe voorwaarden zijn belachelijk, maar men gelooft toch nog, dat het geluk ken zal de Engelschen te bevrijden, die wan hopige brieven schrijven om hen snel te ver lossen, daar de bandieten anders hun dreige menten ten uitvoer zullen leggen en de ge vangenen zullen martelen. NAAR HET PRUISISCHE VOORBEELD. In de vergadering van gisteren van den Weenschen gemeenteraad beweerde, de gouw leider van de nationaal-socialisten Frauenfeld, dat zijn partij niet met vagebonden en laf aards (de sociaal-democraten bedoelende) to zamen wilde zitten. De sociaal-democraten begonnen te joelen en te schreeuwen en de nationaal-socialisten verlieten onder „Heil Hitler"-geroep de zaal. Bij de deur kwam het tot een hevige vechtpartij. Er werd met inkt kokers, tafels en stoelen geworpen en zeven leden van den raad, waaronder Frauenfeld, werden tamelijk ernstig gewond. BOMMENAANSLAG OP SOCIËTEIT IN BELGRADO. BELGRADO, 30 Sept. (Reuter)Er is een po ging gedaan om een bomaanslag te plegen op de officier-societeit alhier. De helsche machi ne ontplofte echter, voordat het pakket, waar in zij zich bevond, het gebouw binnen was gebracht. Een man en een vrouw werden doodelijk ge wond en pok een officier zou gekwetst zijn. De daders bleven onbekend. CONFLICT IN DE DUITSCHE ZEE- VISSCHERIJ. HAMBURG. 30 Spt. (V. D.) De arbeidsover eenkomst voor de zeevisscherij is door de werk gevers per 30 September opgezegd. Tot nu toe hebben geen onderhandelingen tusschen de oartijen plaats gehad. Van werkgeverszijde is den zeeliedenorganlsaties voorgesteld, de oude 'oonovereen komst allereerst tot. 31 October te verlengen. De werknemers hebben evenwel besloten, dit voorstel van de hand te wijzen. Hunnerzijds hebben zij reeds voorgesteld de opzegging nietig te verklaren. De zeelieden organisaties hebben haar leden bevel gegeven, voor het geval de reeders niet zullen togeven, den lste'n October het werk neer te leggen. LANGS DE STRAAT. Het Verlorene. Er zullen lieden leven, die aan de vol strekte en' onomstootelLjke waarheid van het navolgende twijfelen. Zij hebben volledig onrecht. Zij mogen nog leeren, dat op deze nieuwe en oude waereld en hare bestratin gen geen enkel geval absoluut onmogelijk is. De echtheid wordt gegarandeerd. Er waren dan eenige vernuftige jongelie den op de zoutelooze id'ee gekomen in de straat een grapje uit te halen, dat niet geheel nieuw, of bijster opvroolijkend was. Ze hadden aan een oude portemonnale een touwtje bevestigd, of als ge wilt andersom, doch in ieder geval zoo, dat zij in staat waren met dat touwtje die portemonnaie over de straat te verplaatsen. De jongelingen zaten in een portiek, als spinnen aan den rand van een weg. Het wachten was op den man of de vrouw, die uit zucht naar buit zich buikken zou, om de portemonnaie op te rapen. Ongetwijfeld zou dan het verloren voorwerp wegdansen onder het verbaasd gezicht van den beet- genomene, waarbij joelend gelach tot vluch ten noopte. Het zij hier dadelijk gezegd, dat bun truc al te doorzichtig was. Vermoedelijk zou al leen een blinde het over het. trottoir ge spannen touw niet hebben kunnen bemer ken, maar dan ook evenmin de pohtemon- naie. Ieder ander zag onmiddellijk de geheele opzet en wachtte zich wel zich te bukken om te grijpen naar de natuurlijk leege .porte monnaie. Het succes der jongelui was dus gering, maar niet omdat in deze goede stad geen brave lieden wonen, toch wèl bereid tot het aanvaarden van een zeer onverwacht for tuintje. Het was alleen maar, dat, gelijk ge zegd. de opzet te doorzichtig was. waardoor het hoogtepunt nog geen enkelmaal werd bereikt. Toch was er wel eenig aanvankelijk succes. Daar was de oude juffrouw, die bij het •geval haar karbies weer opnam en hoofd- het touwtje schopte, dan naar de .portiek keek, eenige onverstaanbare woorden mek kerde, haar karbis weer opnam en hoofd schuddend doorliep. Daar was de deftige mevrouw, die, met paraplu onder haar arm, schijnbaar achte loos. de portemonnaie passeerde, maar toch terugkeerde en met haar paraplu een klapje gaf tegen het verloren voorwerp en dan zonder blikken of blozen in een juist aan rijdende taxi stapte. De portiek-jongens had ze geen blik waardig gekeurd, maar het was bijna zeker, dat ze hen had gezien en zonder hen tolt bukken gekomen zou zijn. Toen kwam het slimme oude heertje. Reeds de bril vóór op zijn neus duidde pienter heid en geen gemakkelijke prooi voor de be lagers in de portiek. Zijn oogen moeten, on dersteund door diezelfde bril, nog uitstekend geweest zijn, want reeds in do verte hield hij zijn korte passen in en schuifelde bijna naar de portemonnaie. Toen paste ook hij een trucje toe. Overdreven langzaam nam hij de bril van zijn neus, zocht uit zijn broek zak een zakdoek en achtte bet juist nu noodzakelijk de glazen op te wrijven. Daarna liep hij door. Hij wist er nu alles van. Hij verliet die plek zonder eenige beschadiging aan zijn pienterigheid te hebben opgeloopen. Een slagersjongen lachte hconend. toen hij den val voorbij fietste. Het was duidelijk dat bij hem die truc nog te frisch in het ge heugen lag. Natuurlijk onitmoedigde zooveel déveine de tijdelijke portiekbewoners, maar het mocht gerust den nekslag worden genoemd, dat zelfs een agent, met rustigen stap, pas seerde, omdat hij in zooiets naïefs geen kwaad ontdekken kon. Toen kwam de lange aanspreker. Zijn ge zicht was wat het zijn moest: wit en ern stig. Zijn houding was de waskaars gelijk. Zijn hoed stond neet zwierig, maar als lood recht uit den hemel gevallen op zijn hoofd. Het succes was formidabel. De lange bukte zich, statig en plechtig. En dadelijk daarop kwam ook voor de jongelui de geweldige ver rassing. De portemonnaie bekeek hij zelfs niet, maar hij nam van den grond het kwartje, dat er. wie weet hoe lang, gelegen had, als het ware de prijs voor dengene, die zich bukken zou TON RUUGROK.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 7