DE VEEDIEVEN IJ. F. C.-Nieuws. GYMNASTIEK. HANDBAL Dierendag. Haarlem 2: De Vries, Boot, Van den Berg, Van der Valk, Dik, Van den Bosch, Cornet, Schornagel, De Winter, Verwaal, Hurkmans. Stormvogels 2 Jonge, Struijs, Schipper, L. Spruit, Zwaan, Kuiper, Rijkeboer, A. Spruit, Van Gelder, Heilig, Wagenaar. In het begin doen de partijen niet veel voor elkaar onder; de verdedigingen blijven voorloopig meester van het terrein. Na eenigen tijd neemt Haarlem door De Winter de leiding (1—0). Deze voorsprong wordt oogenblikkelijk door Schipper te niet gedaan (11). Keeper De Vries loopt een ernstige hand blessure op; hij wordt vervangen door Voogd. Deze keeper, een junior kwijt zich op uit stekende wijze van zijn taak in dit voor hem vreemde milieu. I-Iij moet echter spoedig zwichten voor een schot van Schipper (1—2). Evenals bij den voorsprong van Haarlem, duurt de vreugde van de Stormvogels ook niet lang want direct hierop maakt Verwaal ge lijk (2—2). Kort vóór de rust benut De Winter nog een through pass, waardoor met den stand 32 in het voordeel van' Haarlem van doel verwisseld wordt. Zeer spoedig maakt Schipper dan zijn hat trick (3—3). Hierna domineert Haarlem eenigen tijd; uit een scrimmage geeft De Winter weer de leiding aan Haarlem, welke voorsprong door Verwaal na een mooien soloren tot 53 ver hoogd wordt. Nadat Zwaan nog eens voor Stormvogels gescoord heeft, maakt Verwaal de Haarlem overwinning tot een feit (64). De scheidsrechter leidde uitstekend. HAARL VOETBALBOND. De uitslagen. 1 A: DamiatenH. F. C. 3 22 RipperdaSchoten 2 41 E. D. O. 3—V. S. V. 3 7—1 E.H.S.—R.C.H. 3 2—2 1 B; R.C.H. 4Stormvogels 3 24 I.V.O.—R.C.H. 5 1—6 D.W.O.Bloemendaal 2 33 SpaarnevogelsHaarlem 3 10 D.I.O.—E.D.O. 4 2—0 2 A: Haarlem 3 AD.S.K. 5—3 Spaarnestad—Schoten 3 82 Stormvogels 4Kinheim 3 56 2 B: Kennemers 3E.D.O. 5 04 Ripperda 2Haarlem 5 04 T.H.B. 2Beverwijk 2 34 V.V.H.—Droste 1—6 Schoten 2 Aandvoort 2 42 D.I.O. 2—Hillegom 2 4—3 2 D: Zandvoort 3Swastika 24 T.H.B. 3Bloemendaal Vet. 35 3 A: D.S.K. 2Kennemers 5 22 R.C.H. 7—V.S.V. 6 4—0 Kinheim 4I.V.O. 2 62 3 B: Bloemendaal 3-V.V.H. 2 62 V.V.B.—Kinheim 6 18—0 R.C.H. 8—V.S.V. 5 5—3 Beverwijk 4Spaarnevogels 3 14 3 D: Swastika 2D.S.K. 4 62 R.C.H. 9V.S.V. 4 2—6 V.V.H. 3—Beverwijk 3 1—6 3 E: Bloemendaal 4Kinheim 5 121 D.I.O. 3Heemstede 4 (Heemstede niet opgekomen. 3 F: DeCeO—R.C.H. 10 13—2 3 G: Hillinen 5Bloemendaal 5 10 D.S.K. 3—Haarlem 6 2—7 Droste 2—E.H.S. 3 2—6 3 H: Haarlem 7Hillinen 2 38 Zandvoort 5E.H.S. 4 33 H.F.C. 5—Schoten 4 4—3 3 I: Hillinen 4Bloemendaal 6 12 Zeemeeuwen 5E.D.O. 6 05 RozenpriëelH.F.C. 6 410 MAANDAG 3 OCTOBER 1932 3 J: D.O.A. 2Zandvoort 4 04 Halfweg 4Hillinen 3 04 E.D.O. 7—Thalia 2 4—5 H.F.C. 7—DeCeO 3 6—3 V.O.G. 3—Hillegom 3 0—9 JUNIORES: Afd. A: H.F.C. aV.S.V. 4—2 Haarlem aE.D.O. a 52 Afd. B: Vliegende Vogels—Bloemendaal a 3—4 Haarlem bZeemeeuwen 74 Afd. C: Kinheim—D.W.O. 12—1 Afd. D: SpaarndamR.C.H. c 08 Bloemendaal cSwastika 240 T.O.G.—Hillinen 3—8 Afd. E: H.F.C. cBloemendaal d 32 R.C.H. d—R.C.H. e 1—5 Beverwijk—D.I.O. 62 ADSPIRANTEN. SpaarndamBloemendaal a 25 Haarlem bRozenpriëel a 21 Z.S.V.Haarlem c 34 Kennemerland aBloemendaal b 32 R.C.H. dBloemendaal d 100 ZeemeeuwenHillinen 13 E. D. 0.3—V. S. V. 3 (7—1) Direct is de thuisclub in de meerderheid, doch voorloopig worden de gemakkelijkste kansen gemist. Het is de linkshalf Kuipers, die den V.S.V.-keeper met een welgeplaatst schot passeert. (10). Niet lang plezier heeft E.D.O. van den voor sprong, want spoedig ligt de gelijkmaker ach ter Verhagen. (11). Na eenige vergeefsche E.D.O.-aanvallen komt toch de rust met 21 voor de thuisclub. De tweede helft is de voorhoede van E.D.O. 3 veel productiever. Regelmatig weet zij dan ook de score op te voeren, zoodat die eind stand 71 is. Eerste klasse B. R. C. H. 4Stormvogels 3 (2 P Voor de rust speelt R. C. H. 4 met den wind in den rug, hetgeen echter niet verhin dert, dat Stormvogels 3 vrijwel het beste van het spel heeft. De voorhoede van R. C. H. brengt niet voldoende opluchting en wanneer zij een aanval ondernemen is deze zóó door zichtig, dat de Stormvogelsachterhoede er wel raad mee weet. Stormvogels boekt het eerst succes, wanneer zij met een goed schot doelpunt (01). De R. C. H.-achterhoede blijft zich geducht weren en zet den R. C. H.-aanval steeds aan het werk, voorloopig echter zonder succes. Na een half uur zendt Van Balen een mooi schot in, dat doel treft, waardoor de partijen weer op gelijken voet staan. Kort voor de rust is het echter weer Stormvogels, die de leiding herovert met een uitstekend doelpunt (12). Was vóór de rust Stormvogels in de meer derheid, na de rust zijn de rollen omgedraaid. Steeds weer trekken de blauwzwarten ten aanval; werkelijk slagen zij er in, den gelijk maker te scoren. Zij blijven regelmatig in de meerderheid doch tot doelpunten komthet niet. Kort voor hot einde krijgt Stormvogels eon vrijen schop te nemen, waaruit tenslotte de winnende goal ontstaat.Alsde scheidsrechter het einde aankondigt heeft Stormvogels met 32 gewonnen. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE IJ. F. C.Tramvogels (93) De IJmuIdenaren spelen het eerst tegen een sterken wind en nemen direct het spel in handen. Tramvogels kan het niet verder brengen dan tot de backs van IJ.F.C. De IJmuIdenaren scoren het eerst (10). Spoe dig is het 20, als de keeper van Tramvogels den bal door z'n beenen laat glippen. Nu is het de Tramvogelsvoorhoede die van 'n weifeling in de achterhoede van IJ.F.C. pro fiteert en een tegenpunt scoort (21). Ter stond hierop krijgt de linksbuiten van IJ.F.C. den bal; met een keihard schot in de stand 3—1. De Tramvogels geven zich nog niet ge wonnen; na eenige goede aanvallen heeft hun rechtsblnnnen den achterstand verkleind tot 32. Wanneer de keeper van Tramvogels te laat uitloopt heeft de middenvoor van IJ.F.C. maar voor intrappen (42). Na rust ziet IJ.F.C. in, dat er beter aange pakt moet worden; haar voorhoede geeft zcih dan ook geheel. Uit een voorzet van links maakt IJ.F.C. er 5—2 van. Zij brengt weinig minuten later den stand op 62, spoedig gevolgd door no. 7. Daarna weet de Tram- vogelsrechtbinnen den achterstand te ver kleinen (7—3). Het is voor de Tramvogels achterhoede om hopeloos te worden; steeds weer zitten de roodzwarten voor hun doel. Vóór het einde ziet IJ.F.C. haar keurig werk nog tweemaal beloond (93). Tramvogeïs 2De Spaarnestad (21) De reserves van de Tramvogels hebben het tot een overwinning kunnen brengen. Eerst scoorde Tramvogels, daarna maakte Spaar nestad gelijk. Tramvogels zag daarna kans, den stand te vergrooten. V. V. IJ.Kennemerland (33) De bezoekers zijn sterker; al spoedig ligt de bal achter de Waard als Visser een voor zet van rechts inkopt. De tegenaanvallen van V. V. IJ. zijn door hun snelheid heel gevaar lijk, doch het achtertrio van de oranjehem den speelt uitstekend. Met een prachtig vleu gelschot brengt A. van den Berg den stand op 20 voor de gasten. Een overtreding in het V. V. IJ. gebied wordt met een penalty bestraft; de bal wordt echter overgeschoten. In de tweede helft is V. V. IJ. veel beter op dreef. Het combineeren vlot nu uitstekend. Met een effectvol schot verkleint Hoek den achterstand, terwijl K. de Koning kort daar op den gelijkmaker achter Berkemeyer schiet. Kennemerland is nu de kluts kwijt. Zelfs weet van Leeuwen V. V. IJ. te leiding te geven. Tegen het einde komen de bezoe kers weer opzetten. Er wordt tegen paal en lat geschoten, na vele vergeefsche pogingen maakt D. van Waveren gelijk. Bij de thuis club blonk de rechtsbuiten G. Hoek uit bij de bezoekers was Rijk Prins, de rechtshalf, buitengewoon op dreef. De uitslagen. A: V. V. IJ.—Kennemerland 3—3 B: Kennemerland 2V. V. IJ. 2 32 C: Kennemerland3Kennemerland 4 8—3 IJ. F. C.Tramvogels 93 Adspir anten Kennemerland aBloemendaal b 32 Kennemerland bR. C. H. g 06 Buiten de Competitie: Droste (kantoor)Graficus 115 IJMUIDER COURANT Haarlem 2Stormvogels 2 (64) Haarlem 2 is op den ingeslagen weg voort gegaan en heeft ditmaal de zege veroverd op het lang niet zwakke Stormvogels 2. Met zes punten uit 3 wedstrijden staan de Haarlem mers er nu uitstekend voor. De opstellingen waren als volgt: FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 18) Zijn oogen zijn klein, liggen diep in zijn hoofd en glinsteren als hij praat. Maar ze zijn kalm en koud haast wreed. Men denkt onmiddellijk aan een tijger. Ik zal trachten om dien indruk op te wekken in den geest van den lezer." Op een andere plek had zij dit neergeschre ven: „Ik zou niet graag hebben, dat er iemand gedood werd in mijn boek, maar wanneer ik dit noodig mocht vinden, zou Le- viatt den moord moeten begaan. Maar ik ge loof, dat het beter zou zijn, wanneer ik hem iemand anders laat gebruiken om dit te doen; dat zou juist het karakter zijn, wat het beste bij hem paste. Ik moet hem voor stellen als te laf neen, niet te laf. want ik geloof niet, dat hij een lafaard is; maar te geslepen om het gevaar te loopen van be- traot te worden." Blijkbaar had zij er met Ben over gespro ken, want op een ander blad had zij geschre ven: „Ferguson, Daar moet ik om denken niet alle cowboys dragen twee revolvers. Ben wel, hij zegt, omdat hij tweehandig is, met beide handen even goed schiet. Maar hij bindt de uiteinden van zijn holsters niet vast, zooals Ferguson; hij zegt, dat sommige mannen dit doen, maar meestal zijn dit lui, die buitengewoon vlug zijn in het trekken van hun revolvers, en dat vastbinden van de holsters vergemakkelijkt het trekken der wapens. Zij worden beschouwd als gevaar lijke menschen. „Ben zegt, dat een man, die gauw klaar staat om te schieten, een revolver-schutter wordt genoemd en dat hij, die twee revolvers draagt, twee-revolver-schutter heet. Daar moet ik om denken. Ben zegt, dat Ferguson, al mag hij hem heel graag, hem toch een weinig verdacht voorkomt. Hij schijnt niet te kunnen begrijpen, waarom Stafford een twee-revolver-schutter zou hu ren, om verdwaalde koeien op te zoeken." Hieronder stond een kleine beschouwing over Ferguson. „Hij is heelemaal niet verwaand eer verlegen, zou ik zeggen. Maar zijn verlegen heid heeft iets aantrekkelijks. Een held mag niet verwaand zijn. Er bestaat een groot onderscheid tusschen brutaliteit en openhar tigheid. Ferguson lijkt openhartig te zijn in zijn spreken, maar een tikje spitsvondig. Ik geloof, dat dit een zeer aangename karakter trek is voor een held uit een boek." Er volgden nog meer interessante aantee- keningen omtrent Leviatt, die den opzich ter menig boos oogenblik bezorgd zouden hebben. En er waren interessante beschrij vingen opgeteekend, wanneer zij onder den indruk was van het land. Maar Fergu son werd niet meer vernoemd. Hij de held van haar boek moest grondig bestudeerd worden. HOOFDSTUK XII, Het verhaal begint. Juffrouw Radford bond haar pony aan den stam van een slanken pijnboom en klom naar den top van een kleinen heuvel. Daar stonden meer boomen, een beetje gras, wat kreupelhout en er waren geen slangen. Zij overtuigde zich van dit feit. voor zij zich neerzette op een klein rotsblok, naast een hoogen ceder. IJ. F. C. ITramvogeïs I 93 IJ. F. C. II—Telefonia I 2—3 V. E. W. H—U. F. C. Hl 1—5 Het eerste elftal zette de competitie goed in. Het stuurde de Tr,am-menscben met een flinke nederlaag huiswaarts. Het tweede elftal verloor de eerste twee kostbare pun ten. Telefonia beschikt over een goed elftal en zal wel één der grootste concurrenten worden om de bovenste plaats. Het derde elftal voldeed aan alle verwachtingen, en nam beide punten mee naar IJmuiden. Vaardigheidsproeven K. N. G. V. Voor 't eerst werden de nieuwe vaardig- heidsproeven K. N. G. V. in den Kennemer Turnkring afgenomen. In den Kennemer Turnkring haddén zich voor de vaardigheidsproeven alleen heeren aangemeld en wel van Bato, allen uitsluitend voor diploma C (gymnastiek) 2e graad. De proeven werden beoordeeld door de heeren J. J. van Doorn en B. J. Wieland Los, leden der T. C. van den K. T. K. Als onderdeelen golden: een vrije oefening een paardsprong breedte, een paardsprong lengte, en oefeningen aan hoogrek, hoog- brug, paard en ringen (stil en zwaai). De oefeningen waren vrij zwaar. Bato had zich evenwel met zorg voorbereid, wat niet kon wognemen, dat drie turners onvoldoendes kregen en dus zakten. De geslaagden zijn: Jac. Hoogstraten, Jan Hoogstraten en W. J. van Houten, die allen in groote veelzijdig- heid keurig werk lieten zien. Kracht en Vriendschap. Bij de te Alkmaar gehouden vaardigheids- proeven, uitgaande van het Ned. Chr. Gym nastiek-Verbond, slaagden van de Christ. Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriend schap" te Haarlem Mej. G. Kuneman 1ste graad; Mej. E. K. Ligtenberg en de heer P. Mei'nsma 2e graad. De Uitslagen. Rapiditas IRapiditas II (dames) 62. Rapiditas IKracht en Vlugheid (heeren), 9—1 Een halve mijl de rivier af zag zij een hoekje van Ben's woning, een gedeelte van de corral-heining, en een der kleine bijge bouwen. Tegenover het huisje, aan de over zijde der rivier, verhieven zich de rotswan den, waarop haar oogen altijd rustten, wan neer zij aan de huisdeur stond. De heuvel, waarop zij zat, had zij dikwijls gezien, wan neer zij in den avond naar de ondergaande zon keek en de gouden stralen met haar blik volgde. Meermalen had zij, wanneer de zon langzaam verdween in een bergkloof, dezen heuveltop zien schitteren in een saffraangeel licht, de eenige plek op de vlakte, die zich verhief boven de sombere, naderkomende schaduwen van den den nacht. Hier begon, naar het scheen, de rose sluier die volgde op de breede, saffraangele licht streep, die recht omhoog leidde naar de bergen. Dikwijls werd zij door diep ontzag bewogen, wanneer zij keek naar de schoon heid van dezen heuvel in den langdurigen zonsondergang. Het was hier romantisch en geheimzinnig; een plek, uitverkoren door de zonnegoden, die haar omringden met een heerlijken stralenkrans, die dralend en lang zaam wegtrok, wanneer d*e lange schaduwen der duisternis zich uitspreidden over het aangezicht der wereld. Het was niet haar eerste bezoek op den heuvel. Menigmaal was zij hierheen geko men, verrukt over het moo's uitzicht en ge durende een van deze bezoeken was zij tot het besluit gekomen, dat zij, op het rots blok op dezen heuveltop gezeten, de eerste bladzijde van haar boek zou schrijven. Met dit doel was zij nu hier gekomen. Nadat zij plaats genomen had, opende zij een handtasehje, waaruit zij vellen papier, een veelgebruikte uitgave van Shakespeare en een potlood nam. Zij kwam in de ver zoeking om te beginnen met een beschrijving van dit stukje land, waarop haar blik rustte, want al lang geleden had zij besloten, dat de plek, waar haar verhaal speelde, Bear Flat zou zijn. Maar zij zat langen tijd op het eind van haar potlood te bijten en talm Jhr. Mr. N. C. DE GIJSELAAR ZIEK. Naar onze Haagsche correspondent ver neemt, is het c.-h. Eerste Kamerlid Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, oud-burgemeester van Lei den, wegens een noodzakelijke operatie, in het Haagsche Diaconessenhui's opgenomen. aan het woord. ingezonden. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Opheffing Vakonderwijs Gymnastiek Zooals men uit het Raadisverslag van Dins dag 13 September hééft kunnen lezen, heeft de wethouder van Onderwijs in de gemeen teraadsvergadering op dien dag, de mededee ling gedaan, dat van B. en W. eerstdaags een voorstel is te wachten, om het vakonderwijs in de gymnastiek aan de lagere scholen op te heffen, teneinde de begrooting sluitend te maken. Later kon men een mededeeling le zen, dat er daardoor f 10.900 bezuinigd werd. Inmiddels hebben de betrokken leerkrach ten eveneens mededeeling van deze plannen gehad en hebben zelfs enkele bijzondere schoolbesturen de gymnastiekonderwijzérs ontslag aangezegd, aldus op de beslissing van den gemeen teraad vooruitloopend e en in d e overtuiging dus dat de raad dit wel zal slik ken. Het gymnastiekonderwijs is dus de sluitpost van de begrooting. Na het bewaarschoolonder- wijs, dus deze slag aan het kind toegebracht. Er moet bezuinigd worden; doch zeker alleen op onderwijs. Het behoeft dan ook geen be toog, dat de taak van wethouder van Onder wijs in Velsen geen benijdenswaardige' is. Want de groote liefde van den wethouder voor het onderwijs kennende, valt het niet te be twijfelen of hij heeft zich met hand en 'tand verzet tegen dezen aanslag op zijn ressort. Deze bezuiniging betreft alleen salaris van leerkrachten. En des te gemakkelijker ging men er toe over. aangezien maar een der leer krachten bij 'het openbaar onderwijs werk zaam is (de tweede leerkracht is tijdig den dans ontsprongen, door benoeming ergens el ders) en dus in de termen van wachtgeld valt. Doch de bijna 20 aanwezige gymnastiekloka len met de zich daarin bevindende toestellen, welke duizenden hebben gekost, blijven. An dere uitgaven waren er bijna niet, dus geen leermiddelen, bedrijfsonkosten, enz. Wie had gedacht dat men in 1932 in een groote gemeente als Velsen er toe zou over gaan het gymnasiekonderwijs, dat sinds 1918 of 1919 hier was ingevoerd op te heffen. Want alle paedagogen, de mee'ste vooruitstrevende onderwijsmannen, medici, mannen aan het hoofd van de groote maatschappelijke bedrij ven staande, waren van meening. dat het on derwijs in lichamelijke oefening een groote plaats in het leerplan der school moet inne men en eer diende te worden uit^ breid, dan ingekrompen. Is het niet noodig, dat de kin deren lichaamsoefeningen krijgen? Zie de houdingen onzer schoolgaande jeugd. Hoe meer het geestelijk onderwijs hen in beslag neemt, hoe hooger steeds de eischen in dit opzicht worden, hoe mee'r hunne lichamen den nadeeligen invloed van schoolbanken en huiswerk ondervinden. Door lichaamsoefenin gen kan aan dit euvel eenigszins tegemoet ge komen worden. En niu mag het waar zijn. dat een enkel uur per week, niet afdoende is, het is toch beter dan heelemaal niets. En nu zwijgen wij nog maar van de paedagogische ;nvloeden, omdat nog tal van menschen daar van niet veel gelooven, doch wel zien den goe den invloed van gymnastiek op het lichame lijke. Maar met 1 Januari a.s. is dat niet meer noodig. Doch de wet op het lager onderwijs bepaalt toch dat aan alle scholen lichamelijke oefening onderwezen moet worden. Slechts bij gebrek aan ruimte of gelegenheid kan een gemeentebestuur of schoolbestuur vrijstelling verkrijgen. En dit is in Velsen niet het geval. Zoo pas noemden wij al het getal 20, als zijnde dit ongeveer het aantal aanwezige gymnas tieklokalen; misschien zijn het er wel meer op de 31 aanwezige scholen, alleen in de nabij heid van het Kennemerplein in IJmuiden vijf. Dus vrijstelling zal de gemeente niet kunnen verkrijgen, of de lager onderwijswet zou op dit punt weer verkracht worden. Wie moeten dan het onderwijs in gymnas tiek geven, als de gemeente geen vrijstelling verkrij gt. Natuurlijk de klasse-onderwijzer (es) de met beginnen, uit vrees, dat zij niet in staat zou zijn, om het recht te doen weder varen. Eindelijk begon zij; onder verscheidene mislukte pogingen begon zij telkens weer op nieuw. Tenslotte had zij een zin. die bleef staan, Blijkbaar voldeed deze haar; want een andere zin volgde; toen nog een, en nog een. Spoedig volgde een heel blad. Toen keek zij op, met een diepe zucht van verlichting. Het be grin was gemaakt. Zij had een zuiver beeld gemaakt van de vlakte; zij was stil blijven staan bij haar een zaamheid, haar verlatenheid, haar uitge strektheid, het stralende zonlicht, de afwe zigheid van leven en beweging. Maar toen zij rondkeek en een critische vergelijking maak te tusschen wat zij geschreven had en de werkelijkheid, zag zij beweging een ruiter was binnen haar gezichtveld gekomen. Hij naderde door een kleine geul, die uitliep op de vlakte en reed in draf door het lange gras op het huisje toe. Het kon Ben niet zijn. Ben had haar ver teld, dat hij van plan was, om een dertig mijlen stroomafwaarts te rijden en hij kon nog niet terug zijn. Zij boog zich voorover en keek in gespannen aandacht, het verhaal was vergeten. De ruiter reed een kwartier onafgebroken voort. Toen bereikte hij de open plek, waarop het huisje stondzij zag, hoe hij die overstak en verdween. Vijf minuten later kwam hij weer te voorschijn, stond aarzelend stil aan den zoom van de open plek en liet zijn pony toen gaan in de richting van den heuvel, waarop zij zat. Toen hij te voorschijn reed uit de schaduw der boomen, op een achtste mijl afstand van haar, viel het zonlicht juist op den pony. Zij zou Mustard onder een lieele troep andere pony's herkend hebben. Zij haalde plotseling diep adem en ging rechtop zitten, terwijl zij het losgewaaide haar van haar voorhoofd streek. Zag de ruiter haar? Een oogenblik leek het, of het antwoord ontkennend moest wezen, want hij verdween Zonder nu evenwel aan deze menschen t» kort te doen, durven wij gerust te zeggen, <h dit niet meer mogelijk hier is. Zeker in dé fe gere klassen, doen zij het nu ook. En hoor eens de verzuchting als het uur van gymnaa, tiek aanbreekt. Maar de hoogere klassen* waarin de oudere leerkrachten staan, die siM- 1918 of 1919 geen les meer gegeven hebben, *j worden de dupe. De klasse-onde'rwijzer w het niet meer. Hij heeft geen interesse er voor, hij houdt het vak niet bij, hij is licha melijk niet meer in staat de oefeningen voor te doen. Er gebeuren ongelukken, als zij op toestellen worden los gelaten. En daarom is het besluit van B. en W. een euveldaad. De ouders moeten niet willen', dat ook deze aanslag op het levenspeil hunner kinderen wordt gepleegd. En daarom is het te hopen dat vele hunne stem hiertegen zullen verheffen. In de eerste plaats de Inspecteur van het lager onderwijs vervolgens het geneeskundig schooltoezicht' 'de onderwijzersorganisaties, de schoolbesturen' de oudercommissie en tenslotte de ouders. Laten allen de handen ineenslaan en 'het college van B. en W. en den Gemeenteraad met protesten overladen. Het laatste woord is aan den gemeenteraad. In het belang van het kind vragen wij den Raad, om een bezuiniging van enkele duizenden guldens, dit voorstel niet aan te nemen, EEN OUDER. (Dinsdag 4 October zal weer internationaal dierendag zijn.) Als de Zondag naar de maan Is, Komt na Maandag weer een dag, Ditmaal wordt die Dinsdag dierbaar, Als ik het zoo noemen mag. Dierendag, een aardig denkbeeld, Maar als je zoo om je ziet, Denk je toch wel eens, die dieren Hebben het zoo slecht nog niet. Poes is in de ergste crisis Van de kat-astrofe vrij En ik hoor nog geen malaise In de poezenspinnerij. 't Hondje van mijn naasten buurman Vindt zijn hondenbaantje fijn, Het kan in den laten avond Zelfs te „uitgelaten" zijn. Er 's geen werkloosheid bij koeien, Die zijn steeds haar melk nog waard, En een paard vol p aardekrachten Mag nog werken als een paard. Ook al piept de muis een beetje, Musschen zingen 't hoogste lied, 't Varken knort, maar -de kanarie Voelt zich nog een heele piet. Kortom dier zijn lijkt me heden Werkelijk nog niet zoo zwaar. Ondanks crisis en malaise, Vinden zij hun hapje klaar. Maar nu dat eenmaal gezegd is. Geef ik verder toch met klem Aan den grooten dag der dieren Ook mijn menschelijke stem. Wat uw zorgen en uw nooden In het harde leven zijn: Steun en help ©n spaar de dieren. Alle dieren, groot en klein! P. GASUS. DE RUSSISCHE DUIKBOOT NIET VERONGELUKT MOSKOU 1 Oct. (V.D.) Van officieele zijde wordt het uit Stockholm en Kopenhagen af komstige bericht over het zinken van de Russische duikboot in de Finsche Zee ge dementeerd. Medegedeeld wordt dat de duikboot na de botsing met het Deensche stoomschip Ro- ber Marsk aan bakboordzijde ernstige schade heeft opgeloopen, doch dat de duikboot op eigen kracht naar Kroonstad is teruggekeerd Het Deensche stoomschip is te Leningrad binnengeloopen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. TOURNIAIRE NIET UIT HET GEZELSCHAP SAALBORN. Namens den heer Oscar Tourniaire en de N.V. Gezelschap Saalborn wordt ons medege deeld dat het bestaande misverstand tot bei der tevredenheid is opgelost en de heer Tour niaire op zijn besluit om per 1 October uit te treden is terug gekomen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 October. Bevallen 29 September: J. van Schooten- Hetem, d.; C. M. AdamsStiller, d.; S. M. KokHoogers, z.; 30 September: E. J. Burger- Bernard, d.; J. LemmersJansen, z.; T. V. EijsvoogelPijnacker Hordijk, z.; 27 Septem ber: M. van RotterdamVisser, d. Overleden 29 September: F. E. Wettig, 46 j.t Gasthuisvest; N. Gitz—Kruij f f69 j., Rijks straatweg; J. Duivervoorde, 64 j„ kamper laan. achter eenig dicht struikgewas op de vlakte beneden en scheen op het punt te staan, om den heuvel voorbij te rijden. Maar juist aan den rand van het struikgewas, maakte Mus tard plotseling een draai en kwam regel recht op haar toe. Zonder op te zien, keek zij heimelijk hoe Ferguson afsteeg, Mustard naast haar eigen paard vastbond en een oogenblik kalm naar haar stond te kijken. „Je wilt het land eens op eigen houtje be kijken?" vroeg hij. Zij deed alsof zij schrok, en keek hem blijk baar verrast aan. „Wel," luidde haar uitvlucht, „ik dacht, dat er mijlen in den omtrek geen mensch te bekennen was!" Zij zag zijn oogen flikkeren in het zon licht. „Natuurlijk", zei hij gerekt, „het is ook zoo vreeselijk donker, dat men onmogelijk een pony op de vlakte kan zien aankomen. Denk je, dat je den weg naar huis zult kun nen vinden?" Zij bloosde en gaf geen antwoord. Zij hoor de hem naar boven klimmen over de losse steenen en spoedig stond hij naast haar. Zij deed alsof zij schreef. „Ben je thuis geweest?" vroeg zij, zonder op te zien. Hij keek haar spottend aan, terwijl hij de armen over de borst kruiste en de vingers van zijn rechterhand zijn kin streelden „Of ik er geweest ben?" herhaalde hij. ,JK zou het werkelijk niet kunnen zeggen. Het lijkt me van wel. Zie je, ik was het niet van plan, maar ik reed dien kant uit en dacht, dat ik wel even kon stilhouden en een praat je maken met Ben". „O!" Soms kan één lettergreep een wereld van spotternij inhouden. „Maar hij was er niet. Niemand was thuis. Ik rekende er niet op, d'at iedereen wegge* loopen kon zijn." (Wordt vervolgd)-

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6