HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BE VERWIJK e.Q velsen raadsvergadering ijmuiden ire jAARCANC NO. 284 WOENSDAG 5 OCT. 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Y* cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels /0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. Financieele voorstellen aange komen. De bijzondere bewaar scholen krijgen hun penningske, „Volksonderwijs" gaat school- bestuurt je spelen. De gemeente tot 1 Mei 1933 uit de financieele moeilijkheden. Tot slot een ge varieerd programma. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer ge- eente onder voorzitterschap van burgë- JL ester Rambonnet. Aanwezig zijn alle leden. Wijziging van begrootingen voor 1932. Zooals reeds uitvoerig is medegedeeld, stel ten B en W. den Raad voor, onder intrekking fyi de le en 2e suppletoire begrooting, de kegrooting dienst 1932 der gemeente en van (.«bedrijf en waterleiding 1932 te wijzigen, ftoals men weet is de beg-rootïng 1932 nog ■ieeds niet door Gedeputeerde Staten goedge- Beheer Visser (S.D.A.P.) bespreekt de «riaging van den post voor de straatverlich ting Deze is nu al slecht en spreker meent, ■i/we niet te zuinig mogen zijn. De heer T u s e n i u s. wethouder merkt op. djt'er niet éér. lantaarn minder is en er niet één lantaarn is uitgedraaid. De heer N ij s s e n. wethouder van financiën jeH nog, dat B. en W. f 2000 hebben weten te bezuinigen. t wordt een hoogere subsidie gevraagd Mor de Algemeen Burgerlijke Instelling van {30,000 en voor de R.-K. Burgerlijke Instelling van f 8000. Goedgekeurd. Het voorstel tot verhuren van de woning Stationsweg 69 te IJmuiden wordt goedge aard. eveneens het voorstel tot aankoop van Het perceel Zeeweg 54. Goedgekeurd wordt het voorstel tot verkoop in ongeveer 605 M2. grond aan den Stations- ,5» te Velsen a f 6 per M2 De heer Van Wo e n s e 1 (C. P.) verzoekt pteekening te hebben tegengestemd. Subsidie aan bewaarscholen. De besturen der bijzondere bewaarscholen fa deze gemeente hadden zich tot den Raad gevend met het verzoek om toekenning van m subsidie, gelijk aan dat hetwelk door de gemeente besteed zal moeten worden voor rentebetaling, aflossing enz. van de gemeente lijke bewaarscholen, vermeerderd met- het be drag aan wachtgelden aan het personeel der school. B. en W. stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. Het college wil alleen een bijdrage' verstrekken van 2 pet. van de ge taxeerde waarde van gebouw en grond, doch alleen voor wat betreft de gesubsidieerde scholen. De heer Zwanenburg (R.-K.) verzoekt dit punt te behandelen tegelijk met het vol gende punt. De heer Visser (S.D.A.P.) is hier tegen. Het moet niet op een ..handeltje" gaan lijken. Overgegaan wordt tot behandeling van het bovenstaande punt. De heer Maas (R.-K.) bestrijdt het voorstel van het college. Bij de becijfering voor de aanvraag is er rekening mee gehouden dat er geen cent subsidie aan de bewaarscholen ge geven zou worden. Tenslotte verklaart hij, dat zijn fractie voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer Visser (SJD.A.P.) merkt op, dat van de zijde van B. en W. is gezegd, dat er in 1933 geen uitgaven voor het- voorbereidend onderwijs ge'daan kunnen worden. Spreker heeft zich daardoor er over verwonderd, dat er nu toch wel f 1400 voor het voorbereidend bijzonder onderwijs gegeven kan worden. Men heeft alles, wat maar mogelijk was, wegge vaagd. Spreker staat hier voor raadselen. Spreker's fractie zal waarschijnlijk tegen stemmen. De heer Ten Broeke (C.-H.) meent, dat het eens genomen standpunt, geen gelden voor het voorbereidend onderwijs beschikbaar testellen, door dit voorstel onveranderd blijft. De schoolbesturen hebben zich voor verplich tingen gesteld en met aanneming van het voorstel krijge'n zii slechts 25 pet. van het geen zij noodig hebben. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) merkt op, dat de raad met de door den heer Ten Broeke genoemde verplichtingen niets te maken heeft De „heeren van de overzijde" moeten de con sequentie aanvaarden van het besluit tot on- heffing van het voorbereidend onderwijs, waaraan zij zelf hebben medegewerkt. De heer Homburg (A.-R.) zegt, dat het AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 5 OCTOBER Concertzaal: Kunst aan het Volk. Concert door het Nederlandsch Kamerorkest o. 1. v. Otto Glasstra van Loon. 8.15 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 8—12 uur. Luxor Sound Theater: „Tropenkolder" en uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur. Cinema Palace: ,.De Gravin van Monte Christo". Op het tooneel: Lola en clay, Ta lent. and Comedy. 7 en 9.15 uur. «embrandt Theater: „Ein Lied, ein Kuss, e-n Madel" geprolongeerd. Op het tooneel: ^ay en Caroll, Dancing Fools. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 0-12 uur. Bioscoopvoorstellingen. hem spijt, dat de raad niet is ingegaan op het voorstel van den heer Zwanenburg, dit punt met het volgende te verbinden, vooral nu hij heeft gehooid hoe men „aan de overzijde" hierover heeft gesproken. Spreker wijst op de jroote offers, door de voorstanders van het. bijzonder onderwijs gébracht. Spreker wil er toe medewerken, in stand te houden wat mo gelijk is. Met het luttele bedrag van f 1400 is dit onderwijs niet gered. Ondanks dat komen de schoolbesturen voor groote moeilijkheden te staan. De heer VanWoensel (C. H.) meent, dat de heeren van de rechterzijde zioh niet ongerust behoeven te maken ..want de kerk heeft nog wel een paar centjes". Spreker meent, dat het veel beter is, deze f 1400 ter beschikking te stellen voor het openbaar voor bereidend onderwijs. De heer Vermeulen (A.-R.) antwoordt den heer v. d. Flier op diens vraag, of de voor standers van het bijzonder onderwijs zich geen rekenschap hebben gegeven van de con sequenties. dat zij dat wel hebben gedaan en dat spreker steeds van meening is, dat aan de vereenigingen dit bedrag zal worden uitbe taald. Het is niet de bedoeling geweest, het voorbereidend onderwijs tot den grond af te breken, maar om de subsidies in to houden. De heer N ij ss e n wethouder van financiën, meent ook, dat geen geld meer voor 't voorbe reidend onderwijs mag worden uitgegeven, maar dit is iets, waarvan men rAet af kan. Het is een moreele plicht van de gemeente, dit geld aan de schoolbesturen uit te keeren. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) verklaart tenslotte, dat hij zijn stem zal geven aan het voorstel van het college. De heer Bosman, wethouder merkt nog op, dat de oorspronkelijke aanvraag hem ten zeerste verwonderd heeft. Spr. gelooft niet-, dat die f 1400 de schoolbesturen niets zullen helpen. 'De heer Tusenius, wethouder van onder wijs meent, dat het college binnenshuis de zaken eenigszins aan elkaar heeft gekoppeld, zoodat beide voorstellen als één behandeld hadden moeten worden. Nadat nog lang en breed door voor- en te genstanders is gedebatteerd, wordt het voor stel aangenomen met 6 stemmen tegen. De ouenbare bewaarscholen. De vereeniging „Volksonderwijs" heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek, haar om niet in bruikleen af te staan de openbare bewaarscholen tot voortzetting op bescheide ner schaal van het bewaarschoolonderwijs in deze' scholen. B. en W. stellen voor h.et verzoek onder eeni- ge nader genoemde voorwaarden in te willi gen. De heer Maas (R.-K.) wil „Volksonderwijs" de kans geven, omdat ze nu „schoolbestuurtje" zal gaan spelen. Spreker onderschrijft de mee ning van B. en W. dat sommige posten te hoog, andere te laag zijn geraamd. De heer Ten Broeke (C. H.) spreekt in gelijken zin. Spreker verheugt zich er over, dat het onderwijs voortgang zal hebben. Mr. v. d. F1 i e r stelt een kleine wijziging in de voorwaarden voor. De heer Vermeulen (A.-R.) na eenige technische moeilijkheden naar voren te heb ben gebracht brengt hulde aan het personeel voor het gebrachte offer. Het voorstel wordt aangenomen nadat de voorzitter had toegezegd de door den heer v. d. Flier bedoelde wijziging over te zullen nemen. Moties inzake openbare scholen. In behandeling komen daarna de moties der raadsleden A. v. d. Flier, E. Luikman, W. F. Visser en J. Stark inzake het opheffen der eerste klasse aan school C en inzake de nieuwe klasse-indeeling, zonder dat de commissie van toezicht hierover is gehoord. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) is getroffen door den toon in 'het antwoord van B. en W.. vooral waar gezegd wordt, dat B. en W. in geen' geval op de genomen besluiten terug ko men. Spreker is voldoende doordrongen van de financieele moeilijkheden der gemeente, meer dan B. en W. die nog altijd f 500 vergoe ding voor het gebruik van een auto geven aan den directeur van gas en water. Het zijn fas cistische methoden, dat men de commissie van toezicht heeft uitgeschakeld. School C is met moeite in stand gehouden en nu neemt men pardoes de ee'rste klas weg. Is het, wanneer er een klas moet worden opgeheven niet noodig te overwegen aan welke school dit geschiedt? Waarvoor dient de com missie van bijstand'? Als ze niet noodig is, kan ze wel worden opgeheven, meent spreker. Hij acht het ongewenscht, op het ontwerp-Terp- stra vooruit te loopen en meent, dat de ge meente een ander standpunt tegen de regee ring moet innemen, waar het geldt het aan tasten van de vitale belangen der gemeente. De heer T u s e n i u s wethouder van onder wijs zegt, dat er wel een eerste klas aan school C is, maar dat er geen kinderen voor zijn. Er zijn nu 44 kinderen in school A onderge bracht, waar ze zijn geplaatst in een mooi lokaal, terwijl ze in school C in een hok wa ren gekomen. De meerderheid der ouders zal de kinderen ongetwijfeld liever in school A zien. De heer Maas (R.-K.) meent, dat er veel onaangenaamheden voorkomen hadden kun nen worden, wanneer de commissie geraad pleegd was geworden. Na eenige discussie komt de eerste motie in stemming. Deze w©rdt verworpen met 13 te gen 14 stemmen. De tweede motie wordt met dezelfde stem verhouding verworpen. Een belangrijke mededeeïing van den voorzitter. Alvorens gelegenheid te geven tot de rond vraag. zegt de Voorzitter, dat door Ge deputeerde Staten namens de minister van Financiën is medegedeeld dat de regeering bereid is. de aan de gemeente verstrekte kas- geldleeningen groot f 1.125.000 en f 350.000. welke 1 October a.s. vervallen, te verlengen tot 1 Mei 1933. Gevraagd naar de voorwaarden zegt de Voorzitter, dait alleen als voorwaarde is gesteld, dat op den dienst 1932 een bedrag van f 14.000 voor aflossing wordt uitgetrok ken. Ais de voorzitter aan het slot zijner mede- deeling is. blaken de raadsleden duidelijk hoorbare zuchten van verlichting. Gevarieerd programma. Bij de ingekomen stukken bespreken de heeren ten Broeke (C.H.) en v. d. F1 ier (s.d.a.p.) het adres van het bestuur der Sant- poortsche Vrouwen club, waarin verzocht wordt aan de vereeniging de beschikking te verleenen over verlichte en verwarmde loka len ten 'behoeve van naai- en kooklessen. De heer v. d. Flier stelt voor het adres niet in handen van B. en W. te stellen ter afdoening, maar het college te verzoeken, op het adres gunstig te beschikken. De heer Tusenius wethouder wijst er oip, dat er moeilijkheden zijn ontstaan door dat er thans twee lichamen zijn die de zaak ter hand willen nemen. Spreker waarschuwt hiertegen, daar het gevolg wel eens zou kun nen zijn, dat er niets van terecht komit. Het vervolgonderwijs in onze gemeente is een voorbeeld geweest voor andere g~ meenten. Wat nu geschiedt, is niet ten voordeele van het onderwijs. Er volgt een discussie tusschen de heeren Tusenius en v. d. Flier, waarin eerstgenoem de er op wijst dat de gemeente er geheel buiten staat. De heer Visser (s.d.a.p.) merkt op, dat er toch nog een verordening is, al heeft de gemeente besloten geen geld voor dit onderwijs beschikbaar -te stellen. De Voorzitter meent, dat de gemeente leiding kan geven. De 'heer Tusenius wil het onderwijs zoo veel mogelijk leiden in oude banen. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat één onderdeel van dit onderwijs losgelaten wordt en in particuliere handen zal worden gegeven. Als de raad de motie van den hee: v. d. Flier aanneemt, kunnen B. en W. deze als richtsnoer bezigen 'bij hun besluit. Door den heer v. d. F1 Ier was nog mede gedeeld, dat al's de cursus onder den leider der bestaande cursussen komt het leergeld van vier op zes gulden zal worden gebracht. Verder bleek nog uit de discussies, dat de door het rijk beschikbaar gestelde naai machines door de voorzitster der Vrouwen- club worden vastgehouden. De heer Visser (S.D-A.P.) blijft op het standpunt staan, dat er nog gemeentelijk vervolgonderwijs bestaat, hetgeen door den heer Tusenius bestreden wordt, die tevens als zijn meening te kennen geeft, dat het een zaak is tusschen de beide instanties. De heer Bosman, wethouder voor Sociale zaken meent, dat het van belang is, dat de zaak in één hand gehouden wordt. De motie van den heer v. d. Flier wordt aangenomen. Broodgeld voor de werkverschaffing. In verband met opmerkingen van den heer Visser, merkt de Voorzitter (o(p. dat deze kwestie binnenkort behandeld zal worden in de contact-commissie. Spreker vermoedt, dat het 'broodgeld binnenkort wel verhoogd- zal worden. Tenslotte komt nog ter sprake het land huis Rooswijk, de uitzending naar de werk verschaffing, waaromtrent de heer Vi sser opmerkte, dat de aanwijzingen onoordeel kundig zijn geschied, 'hetgeen de heer Bos man; wethouder voor Sociale Zaken, ontkent •met de mededeeïing dat de vele weigeringen het gevolg zijn, van de geweldige agitatie, die tegen de werkverschaffing is gevoerd, hetgeen op zijn beurt de heer Visser weer ontkent, omdat er 70 arbeiders waren, die geldige redenen hadden om thuis te blijven De heer Bosman wethouder deelt als voorzitter van het crisiscomité mede, dat de heden gehouden collecte f 1183 heeft opge bracht. Hij zegt de medewerkers en de gevers hartelijk dank (applaus)» Vragen van den heer v. d. Flier. Op de vragen van den heer v. d. Flier (s.d.a.p.) inzake het verstrekken van in lichtingen aan raadsleden antwoordt de Voorzitter, dat het geenszins de be doeling is, geen antwoorden aan raadsleden to verstrekken buiten die. bedoeld in art. 17 van het regiemem van orde. doch dat het somtijds noodig kan zijn dat sommige vragen in het algemeen worden beantwoord en op de vragen van den heer Homburg inzake het veer over het Noordzeekanaal- dat er geen verandering zal worden aangebracht dan al leen dat er een goot zal worden aangelegd voor de rijwielen De heer Homburg meent, dat het veer op deze manier niet te handhaven is. Wel licht is de exploitant bereid een deel van de kosten mee te dragen. De heer Sluiters C.H. z-egt dat hij van den exploitant vernomen heeft dat deze be reid is, wanneer hij vergunning krijgt, den steiger te verplaatsen, en dit voor eigen rekening wil doen. De heeren Van He ijst (NP.) en v. d. Ste en (C.H.) wijzen nog op de onoor deelkundige ligging van het veer. De Voorzitter zegt nc-g dat een be hoorlijke afrit f 2000 zal 'kosten. B. en W. willen, plannen tot verbetering gaarne in overweging nemen. Rondvraag. De heer v. d. Flier (s.d.a.p.) brengt eeni- gen verkeersmoeilijkheden ter sprake vraagt verbetering daarvan. De heer Stark (s.d.a.p.) klaagt over de. slechte straatverlichting in Velsen-N., waar op sommige plaatsen slechts de helft van het aantal aanwezige lampen brandt. De heer v. Rumm.elen (s.d.a.p.) spreekt over kinderen uit onze gemeente die een school in Bloemen da al bezoeken en over het stukrijden van een straat. De heer Diependaal (R.K.) over een ketel voor centrale verwarming geplaatst in de Visscherijschool, de levering waarvan naar sprekers meening 'had moeten worden opgedragen aan iemand buiten de gemeente woonachtig. De heer ten Broeke (C:H.) vraagt of er nog contact is met de organisaties over de werkverschaffing. Dit in verband met een klacht over het feit, dat de arbeiders twee uur moesten loopen naai- hun werk. Uit het antwoord van den minister blijkt, aldus de Voorzitter dat deze goed kan vinden, dat onder de gegeven omstandig- hen geen enkel contact wordt onderhouden met de IJmuider Federatie. De heer v. d. Veer (s.d.ajp.) merkt naar aanleiding van dit antwoord op. dat de IJmuider Federatie niet gevraagd heeft om contact, wel de IJmuider bestuurdersbond. Dit was de slot-apotheose. Het was precies half elf. voetbal. A.s. Zaterdagmiddag half drie speelt in Van Gelderen's Sportpark V. G. S. n een wedstrijd tegen H. S. V. III van Zaandam. V. G. S. I speelt tegen „Algemeene Kan toorbedienden" te Zaandam. LIJK OPGEVISCHT. Gistermorgen is in het nabij de vuilnisbelt een lijk bleek te zijn van zekeren IJmuiden,-Oost. Het lijk was net. Vermoedelijk is B. des duisternis misleid te water Noordzeekanaal opgevischt, dat B. wonende te verward in een nachts door de geraakt. DE COLLECTE VOOR HET CRISISCOMITé. De gisteren in onze gemeente gehouden collecte voor het crisiscomité heeft opge bracht f 1188,72, een resultaat, dat zeer ze ker gezien de omstandigheden, bevredigend- mag worden genoemd. lm de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de heer P. Bosman, wethouder voor Sociale aangele genheden het resultaat aan- den raad mede- Bij die gelegenheid bracht hij allen die aan de collecte hadden medegewerkt, in het bij zonder aan de collectrices en allen die voor het goede doel hadden geofferd, hartelijk dank. EEN BELGISCHE STEM TEGEN DE CONTINGENTEERING. waarom de visch duur is. Het Noorsche s.s. KorsviJc is te IJmuiden aangekomen met een groote lading bevroren heilbotdie in een der koelhuizen wordt omgeslagen. Het lossen der visschen, die zoo hard zijn als hout. „L'Indépendance Beige" bevat een scherp artikel over de Belgische contingenteering, waaraan wij het volgende ontleenen: In den tijd van de vette koeien, toen ieder een z'n brood verdiende, de werkloosheid in de meeste Europeesche landen van weinig beteekenis was en het pond op 175 francs stond, vonden particulieren en maatschap pijen in Oostende het interessant en loonend om zich bezig te houden met de visscherij - industrie. De Engelschen, di'e groote visch- eters als ze zijn, bij al hunne maaltijden visch eten, waren goede klanten voor hen. En het werd hen niet moeilijk gemaakt, wat de kwaliteit van de koopwaar betreft, want het is een algemeen bekend feit, dat onze buren aan de overzijde van het Kanaal een minder ontwikkeld gevoel van smaak hebben dan de menschen van het vasteland. Het werd een goede tijd voor visschers, reeders, scheepswerven en geldschieters van kapitalen tegen hooge rente. Men kon zonder bezwaren, tegen hooge rente hypotheek geven op visschersvaartuigen, want de ont vangsten geschiedden in ponden sterling. Dan komt de crisis, het pond tuimelt naar beneden, het crediet wordt in zijn grond vesten aangetast. Onmiddellijk loopen alle belanghebbenden te hoop om een middel te vinden, om uit de narigheden te komen, om te zoeken naar een plaatsvervanger van het oude Engelsche melkkoetje. Het slachtoffer is spoedig gevonden: het zal de klant zijn, wïen men den rug had toegewend gedurende de periode van voorspoed, d.w.z. de Belgische verbruiker. En aldus geschiedde, dat de contingen teering ontstond onder de auspiciën van den Hoogen Raad voor de Visscherij, waarvan, voorzitter is de vroegere minister, de heer Baels, wiens persoonlijke en familiebelangen met de visscherij-industrie algemeen be kend zijn. Er wordt dan in het artikel op gewezen, dat de heeren Baels en oud-minister Anseele „groot-admiraal" van de „Pêcheries Osten- daises" ondanks de oppositie van eenige leden, die de massa der verbruikers ver tegenwoordigden, een contingenteering wis ten door te voeren, die aanvankelijk was vastgesteld op 75 pCt„ op het eerste gezicht zeer onschuldig. Maar er kwam een tweede bepaling, een verbod tot 100 pCt.; men verbood eenvoudig den invoer van alle visch, kleiner den 40 c.M., waarvan het gevolg fei telijk was, dat de invoer beperkt was tot 50 pCt. en de Oostendsche reeders het mo nopolie kregen van de normale schelvisch, tong schol, wijting enz. Men zou vrede kunnen hebben met dit monopolie, zoo vervolgt de schrijver, uit sym pathie voor de visschers, voor wie men wel een zwak moet hebben wegens hun hard leven en de bewijzen van heldenmoed, die zij meermalen aan den dag hebben gelegd. Maar men vergist zich als men denkt, dat het product van hun bedrijf gebracht wordt op de Belgische markt, om de vermindering in den aanvoer uit het buitenland als ge volg van de contingenteering te compensee- ren. De hooge koers van pond en gulden trok den reeder aan en de Belgische visschers vaartuigen bezoeken 'thans Lowestoft, Fleetwood, Milford Haven en IJmuiden. Er volgt dan een opsomming van de Belgische kotters, die van 18 Juli tot 24 Augustus (to- i taal 22) in IJmuiden binnenkwamen. Als voorstander van vrijhandel wil de schrijver geen critiek uitoefenen op de ree ders van bedoelde vaartuigen. Hij wenscht ze zelfs geluk met hun initiatief. Maar deze vrijheid eischt hij ook op voor den verbrui ker. De reeders mogen hun visch verkoopen, daar waar dit het voordeeligst is. maar ook de klanten moeten hun visch vrij kunnen koopen. daar waar zij dit wenschen. De schrijver wijst dan op de vele klachten in Brussel en Antwerpen over de kwaliteit van de Oostendsche visch, die veel minder is dan die van Zeebrugge, omdat de visschers van Zeebrugge Noordelijker visschen dan die van Oostende. Dit verschil in kwaliteit is het best merkbaar bij de schol. Kenners bevestigen, dat 's winters de schol van Ostende „n'a que le peau sur les arètes" (het vel op de graat heeft), dat men er doorheen kan zien. De Hollandsche schol en die van Zee brugge daarentegen is grooter en veel vetter. Men verwacht, dat er over eenige maanden een groot tekort aan visch zal zijn. De venters, die nu nog met fruit loopen, doch die 's winters in de arbeiderswijken met de kleine soorten visch venten (waarvan de in voer geheel verboden is) zullen groote moeite hebben om iets voor hun handel te vinden. Dit wat betreft de visch voor de menschen met smalle beurzen. De fijne vischsoorten, waarvan men het monopolie In handen heeft gegeven van de heeren Baels en Anseele, zullen geweldig in prijs stijgen. De tong bijvoorbeeld noteerde in de vfsch- mijn te Brussel: Dinsdag 27 September fr. 18 per K.G. Woensdag 28 September fr. 28 per K.G. Donderdag 29 September fr. 32 per K.G. Waardoor ontstond deze prijsstijging? Zeer eenvoudig: door de kunstmatige schaarste van dit artikel. Donderdag zond Oostende slechts vijf manden van 50 K.G. naar de mijn en dien dag liepen de tongen op tot fr. 28. Vrijdag beperkte Oostende haar ver zending tot 2 manden van 50 K.G.en steeg de prijs tot fr. 32. En toch is er in Holland geen gebrek aan tong. ©p het oogenblik. dat wij dit artikel schrijven, aldus het artikel, meldt men ons uit IJmuiden, dat een Hollandsche visschers vaartuig vier duizend K.G. tong van eigen vangst heeft aangevoerd, daarmede een vischrecord op z'n naam vestigende. En ter zelfder tijd vestigt men te Brussel een prijs- record. En dan tot besluit: „Wat is ze mooi. die wet van vraag en aanbod onder het gezegende contingenteerings-regime van de heeren Baels en Anseele, oud-ministers van dat Ko ninkrijk België, dat zoo gelukkig was ten tijde van de vrijhandel en van het vrije ruil- i verkeer". HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan de N. V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen te Am sterdam, vergunning is verleend tot: a. het uitbreiden van hare fabrieken te Velsen door het bijplaatsen van een hydrau lische pers: b. het uitbreiden van hare fabrieken te Velsen met een electriciënswerkplaats.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1