DE VEEDIEVEN Over den Atlantischen Oceaan. ës^ Brandweerbericht. UMUID ER COURANT VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 rrrger een mooie en interessante hoek! Tafelberg, ook wel PhÓ^haatoerg ge- emd'achtei' Santa Barbara. Eerst weer een ...i- nvni' itpl'. l.p.pri:^ ovnpnpm* pn o-.pipt mooie wrdend« rit over 'net steeds groener en geler eiland. Want overal (komt het <jr&S C'Pi •vlakken van boterbloemen" kleuren ^en weg en ook de meeste' struiken ^gekregen. Santa Barbara was een mooie plantage. n een Engelschman het Phosphaat ont- ben dekte maar er niets van zei, de plantage i-oclvt en zich voortaan alleen met de pihos- nhaatontginning bemoeide. En dat is ook de J ,'ii.e waard. De ber,g is een paar honderd neter hb°S' en 1S een grotendeels uit ko- 3a'en opgebouwde kalkrots, zooals er hier ooveel op het eiland zijn. Maar hier is iets Szonders gebeurd. De kalk is voor het wootste gedeelte, soms voor 95 pet. in Cal- ciumpbosp'haat veranderd, die onmisbare «rondslet vor 01129 Superphosphaatf abrieken \tsschien hebben vele eeuwen achtereen Lvogels genesteld op deze kliip en daarop fflet hun mest phosphaat opgestapeld. Dit materiaal moet da.n door regenwater om- zijn gebracht en door scheikundige en óhjsiscbe werking den phosphaatberg heb ben doen ontstaan. Hier en daar komen harde stukken vrijwel onveranderde kalk oen vcor' maar de ontginning, die op flinke schaal is aangepakt en met een kabelbaan, kleinspoor met benzinelocomo- «even enz. den berg over zijn heele front •3ft, aangetast, vindt zeer zeker nog een eeuw lang meer materiaal, dan ze in de bu'digc omstandigheden kan kwijtraken. Een rijkdom vcor ons eiland, een zeer interes- san; verschijnsel en een belangrijk bedrijf, dal v/ij gaarne grooten groei en bloei" toe- ffenschen. Van den Phosphaatberg kan men Kti magnifiek panorama genieten over hen Ssaanscii water op den voorgrond en Caracas baai en het Schottegat op den ach- iararond. omlijst door de hoogere bergen van het eiland, de Drie Gebroeders, den St. Cfcristoffel en de kust van Hato. Daar overal heb ik herinneringen liggen, mis schien wel de mooiste in het Spaansche sater. Van Caracas-baai uit zijn, wij met ion motorboot buitén om gevaren om in de smalle sterk vertakte, maar vrij diepe baai ie komen, waar heb zeewater vrijen toepang beeft en dat is nu net precies, wat de kora len graag hebben.- En daar hebben wij mooie en leuke dingen gezien. Koralen en vdsschen van allerlei, vorm en kleur van geel door oranje tot bruin en rood, maar bok gmen en blauw en violet; Zee-appéls'' met lange, [lenijnig dreigende stekels,- en zeeëgels met die allerlei'schelpen en zelfs bladeren op den rug droegen; waarschijn- jjk om zich daaronder te verbergen. Prach- je anemonen leefden tusschen de koralen, roote wormen spreidden h-un 'waaierpluimen iin kieuwen in allerlei 'kleuren boven de ite ronde hersenkoralen en Astraea's uit. bn lang; hebben jyij daar gedreven, ge- ïommen en ménig mooi stuk voor mijn iliectie opgedoken. En ik heb mijn foto- jvstel en smalfilm-camera er aan gev/aagd- cm wadende en zwemmende tb 'trachten door emmer met glazen bodem die wonderen oer zee te fotografeeren. - En zoo zwerven wij rond over het eiland, en genietend van.'al wat er leeft. h dan zou ik de bewoners, haast mog. ver- reen. Naast de olie-menschen, die meest slechts-tijdelijk hier wonen, is er een kern "sn ..Curacaoenaars", afstammelingen van de eerste kolonisten, meest Protestanten ec Joden. Onder de eerste vindt ge vele molenaren en dit-o-ressen benevens enkele evenaars van plantages, exportzaken enz. De handel en het geldwezen zijn natuurlijk gwtendeels in handen der Joden, die èn vcor den geldhandel èn voor de scheepvaart o? Curacao vooral in vroeger jaren mooi ïerk hebben gedaan en ook thans nog tot ce elite van Curacao bëhooren. Prettige echte Groot-Nederlanders worden onder beide groepen gevonden. Zoodra de stad achter u ligt en ook al in ce buitenwijken op de markt en dn de rauwere straatjes heeft het gekleurde element de overhand, a'l donkerder naar mate ge meer naar buiten komt. Velen heb ben naast hun ebbenhoutkleur ook het ver dere negertype getrouw- bewaard. Kroeshaar ka» voorhoofd, dikke lippen en voet al, die heerlijke gemoedelijke grijnslach. Buiten de stad ziet men de heeren der schepping vaak op ezeltjes rijden, met hun •ange beenen meewippende op de -maat -van rraiuvtje's sukkeldraf. Keurig in de .kleeren Curasao. De Phosphaatberg en andere rijkdommen. vaak, vooral 's Zondags met den Spaansch aandoenden stroohoed. De negervrouwen en -meisjes gaan meest netjes gekleed, wel eens wat erg kleurig naar onzen zin, maar aan den anderen kant is het toch een goed ding om te cónstateeren, dat een groot deel van het gewin, dat de olie ook onder deze Inlahdsche bevolking heeft gebracht, .is be steed aan opknappen van huis en hof en eigen kleeding. Thans keert de negerbevol king geleidelijk tot den .akkerbouw -terug; de bruine schoenen worden voor den Zon dag op zij gezet en de bloote voeten heb ben hun eelt blijkbaar nog niet verloren. Geld wordt schaarsoh, maar aan eten heeft de bevolking voorloopig geen gebrek. Mais en cabrieten groeien nog overal. Moet ik nog meer verteilen van de schoon heden van Guracao? Ja zeer zeker, want er is ook schoonheid, die door menschen- hand en menschenvernuft ontstaat. E-r is schoonheid, in den arbeid, grootschheid in het scheppen van bedrijven, die millioenen verslinden en opbrengen en duizenden werk en levenslust geven soms "ver van hun va derland. VAN DER SLEEN. Het Amerikaansche gevaarteeksn op Hollandsche wegen: „Weest op uw hoede!" Bij de kruising SlaperdijkRijksstraatweg te Santpoort, heeft men deze loaar schuwing en geplaatst, omdat daar herhaaldelijk verkeersongevallen voorkomen. DR. COLIJN SPREEKT TE GENèVE. TWEE JAAR GEëlSCHT WEGENS MOORDAANSLAG. Het O.M. bij de Rechtbank te Amsterdam heeft twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den eigenaar van een wasscherij, die op 11 Juli j.l. met een pistool ïn de Rusten- i burgerstraat aldaar geschoten heeft op een i meisje, met wie hij omgang gehad had, doch dat thans met een ander omging. Verdachte had het plan het meisje en daarna zich zelf te dooden. Het meisje kreeg echter slechts een schotwond aan den arm en de aanvaller werd gearresteerd. Een waschmeisje' bij hem werkzaam, rukte hem het - wapen uit de hand. De Rechtbank willigde het verzoek tot onmiddellijke gevangenisneming m, daar ver- j dachte nog steeds het meisje bedreigt en lasterpraatjes over haar rondstrooit. Het vonnis is bepaald op 19 October. VROUW EN KOOPMAN KRIJGEN 5 JAAR. AMSTERDAM, 6October. Het Gerechtshof alhier, wees heden arrest 'in de strafzaak te gen de. 48-jarige. vrouw van den landbouwer te Bergen en een kaashandelaar uit Alkmaar, wegens de bekendevergiftigingszaak. Op' 8 Maart veroordeelde de Alkmaarsehe Rechtbank de vrouw wegens poging tot moord tot,6 jaar, den man wegens medeplichtigheid aan poging tot moord -eveneens tot 6 jaar ge vangenisstraf. De Officier en de beide verdachten gingen in hooger beroep. Het Hof heden arrest wijzende veroordeelde •de vrouw wegens poging tot doodslag tot 5 jaar, de koopman wërQ eyëhifeensifjrelföorcBêel# tot 5 jaar gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan poging tot doodslag. Het Hof hield bij de strafmaat rekening met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van de vrouw. De eisch was bevestiging van het Alkmaar sehe vonnis. Dr. H. Colijn. CRITIEK OP DE RESULTATEN DER CONFERENTIES. In de tweede com missie van de Vol kenbondsvergadering heeft dr. H. Colijn gisteren een rede gehouden, die het hoogtepunt der tot dusver gehouden economische en fi- nancieele discussies vormde. Aan het verslag in de N.R.Ct., ont- leenen wij het vol gende: De heer Colijn merkte ten aanzien van het rapport van den Italiaan Bianchinl op, dat hij in tegenstelling tot den Engelschen gedelegeerde, die het rapport voldoende optimistisch vond, in tegendeel een veel pessimistischer rapport voor meer overeenkomstig de waarheid zou hebben gehouden. Uit dit meeningsverschil bleek, dat de Italiaan, zooals dr. Colijn er kende, het juiste midden tusschen de ver schillende gevoelens der Volkenbondsverga dering heeft weten te houden. Hierop ver klaarde dr. Colijn, dat hij zich voor den nauwkeurigen tekst van de aan te nemen resolutie niet meer zoo warm kon maken als in de vorige jaren. Hij heeft- 6 jaar lang ac tief aan het economisch Volkenbondswerk deelgenomen, doch niet het minste bewijs gevonden* dat de aangenomen resoluties eenigen invloed op de-gedragslijn der regee- ringen uitoef eft en. Hij herinnerde eraan, hoe in 1927 de gedelegeerden zich naar de spreek- tribupe haastten om de instemming hunner regeeringen met de aanbevelingen van de deskundigen der economische wereldconfe rentie van dat jaar te betuigen. Dienovereen komstige daden zijn echter nimmer gevolgd. £EN BLINKEND XOET$\v£q. verzekert ^°g Op Uw remmeh, banden, stuurinrichting, verlichting, enz. komt het aan! Laat die door een vakman controleeren. K.N.A.C.-Vei lig hei ds week van 3 tot 8 October Daarna heeft de Volkenbond de ééne con ventie na de andere op economisch gebied tot stand gebracht, doch geen en kele daarvan is in werking getreden, behalve gedeeltelijk die van 1927 over de invoerver boden en invoerbeperkingen. Vervolgens nam de Europeesche commissie fraaie resoluties aan over internationale samenwerking tus schen de Europeesche staten, doch eenig re sultaat is ook daarmede niet bereikt. Intusschen, al is de inhoud der resoluties onverschillig, dr. Colijn wilde toch wel iets zeggen over de in het rapport geopperde vooruitzichten voor de toekomst. De Engel- sche gedelegeerde had betoogd, dat de toe stand in Engeland thans zooveel beter is dan verleden jaar. Dr. Colijn wil hierover niet met hem strijden, doch zijnerzijds moet hij de verMaring afleggen, dat in Nederland,en het onmetelijke koloniale rijk de toestanden veel en veel slechter zijn geworden. Zij, die de hoop op een spoedige verbetering koeste ren, vergeten, dat nog steeds de economische wapeningwedloop voortduurt. De belemme ringen van den handel worden nog steeds drukkender. Blijkbaar onder den indruk van het nieuws van de afbreMng der handels besprekingen tusschen Nederland ei Duitschland, wees dr. Colijn op het door een groot land in het midden van Europa aange kondigde plan om de invoermoeiliikheden nog belangrijk te vermeerderen Hij waar schuwde, dat dit slechts tot represaille maatregelen der betreffende landen zou kunnen leiden en tot een - verscherping van den economischen oorlog, althans in West- Europa. Hierna besprak dr. Colijn de teeke- nen van verbetering, waarop de optimisten zich beroepen, Lausanne, Ottawa, Stresa, Londen! Ten aanzien van Lausanne erkende Colijn de hooge moreele beteekenis van het bereikte accoord, dat echter, van streng zakelijk standpunt bekeken, slechts is een registree- ren van een algemeen bestaand en toestand. Ottawa zal- het vrije goederenverkeer binnen de déelen van het Britsche rijk vergemakke lijken, doch ook den goedërenruil tusschen de deelen van het Britsche rijk en de rest dei- wereld? Wij kunnen hier slechts het beste hopen, doch moeten ons op ernstige teleur stellingen voorbereiden. Wat de wereldconferentie van Londen betreft, allen zijn thans vel vrome hoop. Laat ons blijven hopen, dat die hoop te Londen niet vernietigd zal worden. In dien Londen niet erin slaagt een oplos sing in de vitale oeconomische kwesties te vinden en niet erin slaagt het streven der verschillende landen naar oeconomi sche zelfbevrediging te dooden, zal Europa oeconomische tijden tegemoet gaan, die ons levenspeil tot een standaard van een halve eeuw geleden zullen terugbrengen. Voorts drong dr. Colijn aan op streng-re aanmaning aan de schuldenaar-staten om hun financieele verplichtingen na te komen, vooral die welke uit een Volken- bondsleening voortspruiten. In de derde plaats richtte Colijn zich tegen de aanbeveling in het rapport ton gunste van de plannen van het Interna tionaal Arbeidsbureau voor de uitvoering der openbare werken In het rapport wordt heel verstandig niets gezegd over de fi nanciering dier plannen Colijn wilde in dit verband slechts opmerken, dat hij in zijn wildston droom nimmer geloofd heeft, dat de bedragen voor dergelijkeopenbare werken beschikbaar zouden komen, al thans in Nederland zou al het voor de be strijding der werkloosheid beschikbare ;eld voor de leniging der zorg in het eigen land moeten aangewend worden. De rede van dr. Colijn kreeg weer een zeer waardeerend applaus, het eerste dat 'n deze zitting van de tweede commissie vernomen werd. ZIEKTE VAN WEIL BREIDDE ZICH NOG UIT. In de afgeloopen week werden nog der tien nieuwe gevallen van ziekte van Weil aangegeven, waarvan 1 in Dordrecht, 1 in Rijswijk en 11 te Rotterdam. Te Haarlem deed zich een geval van meningitis cerebrospinalis epidemica voor, te Wijk aan Zee twee gevallen van po liomyelitis anterior acuta in één gezin. SCHEEPSBOTSING OP DE ELBE. HAMBURG. 6 October (Wolff) Heden ochtend zijn de' Stoomschepen Cap Arcona en Agen bij de vuurtoren Elbe IV tegen el kaar geloopen. De Cap Arcona kon op eigen kracht naar Brunsbüttelikoog stoomen, de Agen moest gesleept worden. DE Z.G.N. GEHEIME DUITSCHE BEWA PENING. LONDEN. 6 October (VD.) De Geneef- sche correspondent, van de Daily Herald weet eenige mededeelingen te doen over den inhoud der verzameling Fransche documen ten over de z.g.n. geheime bewapening van Duitschland. Vele mededeelingen uit deze documenten zouden echter algemeen bekend zijn. De correspondent van de Daily Herald, weet aan deze mededeeling toe te voegen dat Her- riot heeft besloten van zijn voornemens om de documenten tor onderzoek aan den Vol kenbond voor te leggen af te zien. daar zij geen gegevens bevatten die ernstig als grond slag zouden kunnen dienen voor een onder zoek van den Volkenbond. Ik ben, onder ons gesproken, Met dit onderwerp wat laat, Daar De Bilt vandaag, gelukkig, Niet meer in het brandpunt staat. Tjonge, toen we daarvan* hoorden, Broeders, zusters, wat een schrik, Ik zag tal van visioenen In een enkel oogenblik, 'k Zag depressies (IJslandsch import) Absoluut verkoold, in bed, 'k Zag een nachtvorst, die met moeite Door de brandweer werd gered. Gloeiend roode bliksemflitsen Ploften met een donderslag, Woedend loeide er een stormwind Als woestijnwind voor den dag. Alle thermo- stegen meters, Barometers daalden bar, Klokken wezen zomertijd aan, Heel De Bilt was in de war. Blanco- weerberichten renden, Uit het brandend huis vandaan En zij gaven slechts neerslagtig Als verwachting „brandweer" aan 't Visioen is weer verdwenen En De Bilt is gekalmeerd. En :;we mogen -dus verwachten, Dat! het zich weer daaglijks weert. Om ook u gerust te stellen, Kan 'k nog melden, dat de pet, Waar men dagelijks mee naar 't weer gooit, Uit den vuurgloed is gered. P. GASUS. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 October. Ondertrouwd 5 October: W. H. Switser en J. G. Besamusca; J. v. d. Horst en J. L. Draaisma; N. van Polanen en C. Ruitenberg; T. J. Geerts en J. H. Schouten; C. J. L. de Wilde en G. Wijts; M. H. M. van Loon en M. C. A. Pelsers; J. L. Melchior en W. G. Voor ter; A. J. G. Meij en A. Veenendaal; C. Vis ser en C. G. Beutler. Getrouwd 5 October; H. A. Harfst en J. Pellemans; H. W. Landwehr Johann en M. Grond; M. S. Otter en A. M. Does; T. J. Hoff man en M. v. d. Hoop; S. G. Cramer en T. M. Haasbeek; J. Poot en A. M. A. Henneke; G. A. v. d. Veldt en H. G. van Laar; P. Steur en M. C. de Graaf; H. J. Schutte en G. J. Brussé; A. L. Delissen en M. J. Claren; A, Prinsen en M. C. Zaagsma. Bevallen 3 October :E. M. van Bergen Sukert, z.; 4 October: M. H. M. Kenselaar Kloos, z.; J. BreedSchutte, d.; 5 October: B. RozaBouterse, d. Overleden 3 October: G. J. Boerlage, 49 j., Nieuwe Kruisstraat; 4 October; J. Klok, 69 j., Atjehstraat; J. Veth, 89 j., Merkmanstr'aat. FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. HOOFDSTUK XIV. Aan den rand van het plateau. Nu Ferguson overtuigd was, dat Leviatt *gen bad gezeten in 'het boschje boven toMing van ce arroyo, waar. hij de doo- Tv,'o Diamond-koe had gevonden, bleef een verontrustende gedachte over: W3S de ruiter, dien hij weg had zien rij- ïfÜ ,over. heuvelrij, weg van de arroyo? kij de identiteit van den ruiter ont- -«e, bleef hij volkomen in het duister '■Masten omtrent Leviatt's motieven, om 3 naam van dezen anderen medespeler ge- t:Un te houden. PI ij wist zeker, dat Leviat-t 3 ruiter kende, maar hij was er even ze- 3 Tan. dat Leviatt deze wetenschap ge- \jm 2011 houden. aar dezen morgen maakte hij zich niet bij noer druk over het geheim. Andere- din- n'ddenhem bezig. Zou Miss Radford "em gaan rijden? Zou zij in den nacht rwan =edac'hten veranderen? r3 r kdt voortrijden keek hij. op zijn tco h k°rl-°Se- Zij had gezegd, dat hij niet n/i, UUr moest komen. De wijzers van 3+ tL°S€ wezen half elf, toen hij op de 45» kwam en het was bijna elf uur, toen u deur van het huisje stond, waar miss Radford zag staan, die in rij- Meed, met keurige laarzen aan, rijhamdi- schoenen en een zachten vi'lthoed op hem ;stond 'te wachten. „Je bent laat", zei ze, terwijl zij glim lachend de veranda opstap to. Wanneer hij minder slim geweest was, zou hij opgemerkt hebben, dat zij hem gezegd had om eerst na tienen te komen en dat zij op hem had staan wachten, ondanks haar schijnbaren tegenzin van gisteren. Maar hij wist zorgvuldig deze hinderlaag te ver mijden, Hij steeg af en wierp de teugels over Mustard's kop, waarop hij naar de veranda kwam. „Ik wilde je niet haasten," zei hij „Maar wij zullen nu maar gaan. Het is een prach tige dag voor een ritje". Hij stond een oogenblik zwijgend om zich heen te kijken. „Daar sta ik je te vervelen met mijn praatjes en je paard wacht om gevangen te worden." Hij liep snel naar Mustard toe en maakte zijn lasso los. Zij stond op de veranda te kijken toen hij naar de corral stapte, den pony ving en hem het hoofdstel aandeed. Toen leidde hij het dier naar de veranda en gespte het zadel zorgvuldig vast. Hij wierp de teugels over den zadelknop en bleef, voor het dier staande, wachten. Zij kwam naar den rand van de veranda, zette een slanken gelaarsden voet in den stijgbeugel en steeg sierlijk op. In een oogen blik zat hij ook in het zadel en samen reden zij weg over den grauw-wit-ten bodem der vlakte. Zij reden- twee mijlen langs den zoom van. het bosch en bestegen toen een lange hel ling. Een -half .uur later keek Miss Radford om en zag de vlakte achter zich liggen, zwij gend uitgestrekt en verlaten-lag zij te slui meren in het witte zonlicht. Iets later keek zij weer en. nu was de vlakte niet meer te zien, want zij hadden den top der helling bereikt en hun weg leidde langs een.bi*eede vlakte, waar verscheidene mijlen weg, een nieuwe helling begon. Zij hadden meer dan twee uur gereden, zonder veel te spreken, 'toen zij den top der laatste helling bereikten en een, vele mijlen brcede, vlakte voor zich zagen, die zich naar drie zijden uitstrekte. Het was een grasplateau, maar het gras was droog en slap en ritselde onder de hoeven dier pony's. Er groeiden geen boomen, maar aan den zuidelijken rand lag een eikenbosehje en hierheen stuurde hij zijn pony. Zij volgde en glimlachte bij de gedachte, hoe hij zich vergiste, als hij dacht dat zij deze plek nog niet verkend had. Zij kwamen dichtbij 't boschje, hij sprong van zijn paard en kwam bij haar stijgbeugel staan. „Ik wou dat je het land eens van deze plek zag" zei hij, toen hij haar hielp afstij gen. Zij keek naar hem, toen hij de paarden vastzette, zoodat ze niet weg konden loopen Toen liepen zij samen naar den zoom van het boschje en gingen in de welkome scha duw zitten. Aan hun voet eindigde het plateau plotse ling, alsof het met een mes was afgesneden en even voorbij den voet was een smal ri viertje te zien, dat langzaam voortstroomde over zijn rotsachtige bedding, om den voet van een heuvel kronkelde, over een ondiep dal vloeide e,n tenslotte^ verderop tusschen de rotswanden verdween: Beneden hen was alles duidelijk te zien, maar ver weg. Hier verhieven zich knob bels, daar spreidde zich-een vlakte uit. In de verte verhieven zich dé Dergen, maar zco ver weg, dat het figuren van papier-maché geleken, die zich in e^n. blauwe zee ver hieven. Het landschap... iéek wel een kaart, toen Miss Radford en ^Ferguson er op neer keken, maar een groote: kaart, waarover men zich zou kunnen verwonderen; grooter, dui delijker en rijker aan-détails dan een, die haar ontstaan aan pienschelijke talenten te danken had. Heuvelrijen, va-lleien," -%eulen, heuvels, knobbels en holle wegen teekenden zich al len af in een reuzengroot bassin. Miss Rad ford's blik dwaalde af naar een vlak gedeelte bij de rivier. „O, maar'er löopt vee daar beneden!" riep zij uit. „Zeker", antwoordde hij, „dat is van de Two Diamond. Daar achter die heuvelrij staat de wagen." Hij wees naar een lange rij heuvels, die zich verscheidene mijlen ver uitstrekte. ,,De jongens, die -aan de andere zijde van die heuvelrij werken, kunnen het vee niet zoo duidelijk zien als wij. 't Lijkt belachelijk." „Er zijn geen mannen daar bij het vee", zei ze, op de koeien wijzende, die op de vlak te liepen. „Neen", antwoordde hij kalm, „ze zijn allemaal aan den anderen kant van de heu vels". Zij lachte verlegen tegen hem. „Dus wij zullen niet gestoord worden zooals giste ren", zei ze. Wist zij, dat dit de reden was, waarom hij deze plek als doel van hun ritje had gekozen? Hij keek haar vluchtig aan, maar antwoord de langzaam. „Zij zouden ons niet kunnen zien", zei hij. „Wanneer wij op de vlakte waren, zouden wij ons juist in den horizon bevinden. Dan zou iemand ons kunnen zien. Maar wij hebben dit boschje achter den rug en ik geloof, dat wij van daar beneden gezien, zoo goed als onzichtbaar zijn." Hij keerde zich om, vouwde zijn handen om een knie en keek haar strak aan. „Je hebt zeker heel wat aan je boek gewerkt gisteren nadat ik wegging?' Zij kleurde een weinig onder zijn 9trakken blik. „Ik bleef er niet lang meer", was haar antwoord. „Maar ik kreeg enkele heel goede ideeën en ik ben blij, dat ik niet veel ge schreven heb. Dan had ik het moeten ver scheuren, omdat ik besloten heb, om anders te beginnen. Ben is gisteren naar Dry Bottom geweest en gisteravond vertelde hij mij iets dat daar gebeurd is en dat mij een prachtige stof geeft voor een begin." „Dat is vreeselijk Interessant", merkte hij op, „Nu kun je je boek beginnen met iets, wat werkelijk gebeurd is?" „Werkelijk en origineel", antwoordde zij, terwijl zij hem een snellen blik toewierp. „Ben vertelde mij, dat eenige mannen, onge veer een maand geleden, in, Dry Bottom een schietwedstrijd hadden. Zij gebruikten een blik als doel en een man wist er; terwijl het in de lucht zweefde, zes kogelgaten in te schieten. Ben zegt, dat hij vrij handig is met zijn, wapens, maar dat hij nooit zoo iets zou kunnen doen. Hij zegt, dat weinig men schen dit kunnen an hij denkt haast, dat de man, die dit deed, een echte revolverschut- ter is. Jij hebt het zeker nooit geprobeerd?" Terwijl zij sprak, had het licht spottende glimlachje om zijn lippen gespeeld, dat sterker dan woorden getuigde van het koele cynisme, dat zich soms van hem meester maakte. Wist zij iets? Verdacht zij hem er van? De glimlach verborg een nieuwsgierig heid, die zijn oogen een weinig deed tintelen, toen hij naar haar keek. „Ik geloof, dat het heel kunstig schietën is", antwoordde hij langzaam. „Maar som mige mannen kunnen dat doen. Ik heb er wel gekend. Maar ik heb niet gehoord, dat het den laats ten tijd hier in het land ge beurd is. Ben heeft je zeker verteld, hoe die man er uitzag?" Hij slaagde er in deze vraag heel gewoon te doen en zij had den belangstellenden toon in zijn stem opgemerkt. „Wel het is heel vreemd", zei ze, terwijl zij hem behoedzaam aankeek; „volgens Ben's beschrijvin.g zou ik zeggen, dat die man heel veel op jou leek!" Wanneer haar antwoord hem verschrikte, dan liet hij er toch heel weinig van mer ken. Hij bleef - volkomen rustig zitten en keek met kalme oogen naar het groote bas sin. Een poosje bleef zij ook zwijgend zitten, waarbij haar blik den zijne volgde. Toen keerde zij zich om. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3