GROEN FRONT. umuider courant vrijdag tweede blad. 7 october 1932 Politiek in de landbouworganisaties. In Friesland, Groningen en Drente is zich een proces aan het voltrekken, hetwelk de noodige aandacht verdient, te meer waar het hier een uiting betreft, welke' niet op zich zelf «Lat. Do Drentsche en Groninger Boerenbon den én de Friesche Agrarische Bond hebben kortgeleden door de uitgifte van een eigen 0Taaan: Landbouw en Maatschappij, onder redactie van den heer J. Smit, oud-referen- jgrjs van de Directie van den Landbouw, uiting willen geven aan een nieuwe richting, peze zon men kruinen noemen: politiek in den Landbouw. Het betreft hier een zienswijze, welke iden tiek is niet een streven in den Middenstand. ^el Werd in 1907 in de bekende Groninger motie, het standpunt van den Middenstand ter zake uitgestippeld, maar in den loop der jaren zijn herhaaldelijk middenstandsleiders (n bet krijt getreden voor het devies: politiek in den Middenstand. Men denke in dit ver band alleen maar aan de publicaties van Paul Man, een Leidsch middenstander. Hoe ver baren deze landbouworganisaties, in den aan hef genoemd, hun houding? Hun grondge dachte is deze, dat de moeilijkheden, waar mede onze landbouwers te kampen hebben, van eeonomischen en socialen aard zijn,. Deze gillen alleen ongedaan gemaakt kunnen wor den langs denzelfden weg, als zij tot stand zijn bekomen. Dat beteekent: langs den politieken ^.€g, De moeilijkheden voor den landbouwen den stand zijn. volgens het oordeel dezer groe pen. voortgesproten uit de bevordering der vrijhandelsgedachte voor den afzet onzer land bouwproducten, terwijl men op ander terrein deze vrijhandelsgedachte heeft laten varen. Pat geldt dan in 't bijzonder voor de loon politiek en de sociale wetgeving. Met opzet heeft men op dat gebied de vrije mededinging gedwarsboomd. Als gevolg dier politiek wor den de prijzen der landbouwproducten op de wereldmarkt in vrije concurrentie vastgesteld, doch de bedrijfskosten, de loonen en verschil lende andere factoren worden meestal niet in vrije concurrentie, doch in beschutte bedrij ven. vastgesteld. Daar treedt dus een beperkte :oncurrentie op. Wanneer men dit standpunt inneemt, is het „only one step" om te laten volgen: de boerenstand wordt uitgebuit dooi de andere volksgroepen, mede met de hulp onzer politieke partijen. Den anderen politieke groepen wenscht men dit inzicht bij te bren gen. Het mag oogenschijnlijk een juist stand punt lijken, de praktijk zal m.i. zoo meteen bewijzen, dat de langs dien weg verkregen re sultaten nihil of uiterst gering zijn. Volgt men de beschouwingen, welke in de beide nummers van „Landbouw en Maatschappij" verschenen dan vindt men daarin niet enkel beschouwin gen, die de meergenoemde „politieke" zijde belichten, maar op meer dan één plaats zou men meenen met een der organen onzer Landbouwm aatschappij en te maken te heb ben. Daar schuilt nu juist de groote moeilijk heid Zoodra dat het geval is, wordt het aantal bestaande organisaties met één uitgebreid, de geweldige versnippering, welke reeds in het organisatieleven van den Landbouw be staat. wordt vergroot en het aantal aan de Regeering uit te brengen adviezen met één vei-meerderd. Blijkbaar voelt deze jonge land- bouwersgroepeering dit bezwaar, zelf ook wel Intusschen drukt zij op de bestaande land bouworganisaties een stempel, hetwelk deze niet verdienen, maar hetwelk m.i. alleen ter hand genomen wordt om de tweeslachtige hou ding, welke zij zelf aanneemt goed te praten. Zoo worden de bestaande landbouworganisa ties door haar: „technische", organisaties ge noemd, u voelt wel waarom? Om zelf het niet- technische gedeelte als het ware ter -beharti ging te reserveeren. De leek weet evenwel, dat de bestaande landbouworganisaties, vooral in deze crisisjaren, vrijwel in het geheel niet aan „techniek" doen, maar zich bijna uitsluitend bezig houden met economische en sociale pro blemen. Het bovenstaande is een voorbeeld, waaraan ook anderen zich kunnen spiegelen. Het schoenmaker blijf bij uw leest, is hier van toe- oassing. Met zekere gebeurtenissen in het vooruitzicht is het wel van belang daarop de aandacht te vestigen, MOLLERUS. ARR. RECHTBANK. Een diefachtig vreemdeling? De man fietste langs den weg op dien mooien morgen. Aan zijn stuur hingen een paar waterlaarzen en hij droeg een grijs vil ten hoed. Hij was een vreemdeling en wilde naar Alkmaar. Doch hij kende den weg niet en in Spijkerboor gekomen besloot hij inlichtingen in te winnen. Maar op dat uur van den dag-was er in Spijkerboor nie mand te zien. De man zette zijn fiets tegen een paal en liep een bakkerswinkel binnen waarvan de deur open stond. Niemand te bekennen. Toen vonid hij den weg niet naar Alkmaar, maar naar de lade van een kastje, waarin ten geldknip lag. Even later kwam hij den Tinkel weer uit, 2 bankjes van f 10 en eenig mder geld rijker, greep zijn fiets en ver volgde den weg. Ging af en toe een winkel oi café binnen. Ongestoord.Tot dat een auto hem achterop kwam met eenige veldwach ters, die hem fouilleerden en mee namen naar een politiebureau. Op hem werd een portemonnaie, inhoudende een kleine f 20 aan zilver gevonden. Zoo ongeveer moet het gegaan zijn op dien morgen van den 18den Augustus vol gens den officier mr. Paardenkooper Over man, die den vreemdeling, een Pool, voor de rechtbank gebracht had terzake van dief stal. De man ontkende. Hij had het geld niet weggenomen, hij was zelfs den winkel niet binnen geweest, doch voor de deur blijven staan. Dit lijkt mij wonderlijk. ALs ik den weg wil weten en er is niemand op straat, dan loop ik een winkel in, maar blijf niet voor de deur staan. De bakkersvrouw bevond zich in de kamer toen zii gerammel van sleutels en geld hoorde. Even later kwam de verdachte langs het raam. Haar knipje, waaruit ze pas te voren den groenteboer nog betaald had en waarin toen nog ruim f 20 zat, bleek leeg. Dit was bezwarend voor den Pool. Nog bezwarender echter was de verklaring van een buurvrouw, die in haar kamer aan het werk was. Zij zag door het raam een man met een grijs vilten hoed en water laarzen aan het stuur van zijn fiets aanko men het rijwiel neerzetten en den winkel binnengaan. Alles bij elkaar was voor den Officier re den om den diefstal bewezen te achten. De verdachte heeft tijdens het onderzoek eerst gezegd de op hem gevonden f 19 verdiend te hebben. Later vertelde hij dat het de op brengst was van een verkochte harmonica. Mr. Overman eiseht een gevangenistraf van 6 maanden met aftrek. De verdedigster mej. mr. M. J. Kluitman vindt de getuigenverklaringen vaag. Belang rijk acht ze het feit, dat de bankbiljetten niet op den man gevonden zijn. Zij vraagt vrijspraak. Aanrijding te Hillegom. Op 3 Mei reed een vrachtauto op de Wee- lesteinstraat te Hillegom. Een luxe-auto haalde den vrachtawgen in en net op het oogemblik dat zij hem wilde passeeren week de vrachtwagen naar links uit om de Meer man in te draaien. Even raakten beide wa gens elkaar, de luxe auto reeds het trottoir DP en botste tegen een hek aan. Door den schok brak een inzittende dame haar scheen- en kuitbeen. De bestuurder van den vrachtauto stond thans terecht wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer en voorts wegens het niet tijdig geven van een teeken. De inzittenden van de luxe-auto verklaarden dat hun wagen signalen gaf en dat de an der dat niet deed, ook geen richtinigaan wij - Z€r uitstak. De chauffeur van den vracht wegen verklaarde geen signaal gehoord te hebben en zelf wel 35 M. voor de bocht zijn ^ing-sveranderingkenbaar gemaakt te hebben. Zoo ook verklaarde een getuige a decharge. De officier betreurde het, dat deze getuige a decharge pas zoo laat in de zaak betrokken was. Door zijn verklaring achtte hij het inlaste gelegde niet bewezen en hii vroeg dan ook vrijspraak. Aanrijding te Zaandam. motorrijder reed rechts van den weg we Oostzijde). Toen hij een bocht moest nemen gleed zijn voet van de voetreim, hij raakte zijn stuur kwijt en kwam iin die bocht links terecht. Ongelukkigerwijze reed daar een andere motor met duopassagier, die ge raakt werden en ernstige wonden opliepen: de bestuurder heeft 9 weken zijn vrouw 7 weken in het ziekenhuis doorgebracht. De aanrijdende motorrijder had zich voor dit feit te verantwoorden. Hij verklaarde 35 K.M. te hebben gereden. De motor had hij pas kort geleden gekocht. Hij heeft de reparaties aan het rijwiel der getroffenen betaald, maar de overige f 650 schadever goeding nog niet. Wel heeft hij eenige malen naar de gezondheidstoestand der slachtof fers geïnformeerd. De officier was van oordeel, dat verdachte, die den weg daar tér plaatse kent, zachter had moeten rijden. Daar verdachte reeds 7 jaar lang tot volle tevredenheid van zijn patroon chauffeur is bij een garagehouder en»daar nooit een ongeluk heeft gehad, wil de officier hem niet het rijbewijs ont nemen, ofschoon het beter ware, dat ver dachte niet meer op een motor ging zitten. De eisch luidde f 50 of 25 dagen. Onder den invloed. Een rijwielhandelaar uit Tiel, was dooi den kantonrechter veroordeeld tot 1 week hechtenis met intrekking van rijbewijs voor enkele maanden terzake dat hij op 7 Juli 1932 in Hillegom onder den invloed van al cohol een auto bestuurd had. Zoowel hij als de ambtenaar waren in appèl gegaan. Voor de rechtbank diende de zaak Donder dagmiddag. Een agent van politie zag ver dachte op den bewusten dag over den weg slingeren met een vaart van 25 K.M. Nu eens zat zijn auto op het rijwielpad, dan weer op de tramrails aan de overzijde. Toen de auto tenslotte in Hillegom tot staan was gebracht en de bestuurder er uit kwam, bleek deze zóó oanig gebruik gemaakt te hebben van al coholica, dat hij ter ontnuchtering moest worden ingesloten. Verdachte zegt 6 of 7 glazen bier ge bruikt te hebben. Hij kan absoluut niet te gen alcohol volgens eigen verklaring. Deze beide feiten combineerend vindt de officier het rijden op dien dag zeer ernstig. Hij vraagt verhooging van de straf door den kantonrechter opgelegd tot 3 weken hechte nis en intrekking van rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. De winkelsluitingswet. Een winkelier in de Meer heeft op een goeden Zondag een jacht aangehouden en gevraagd aan de opvarenden of zij bij hem iets wilden koopen. Het gold hier de princi- pieele kwestie of hij op Zondag mag verkoo- pen aan de bemanning van een jacht. Dooi den kantonrechter was hij veroordeeld we gens overtreding van de winkelsluitingswet. De man had natuurlijk hooger beroep aan- geteekend. Hij legde zijn verklaringen voor de rechtbank af en was van meening. dat een toerend jacht behoort bij de binnenkomende of uitgaande schepen waarvoor de wet ont heffing verleent van de sluitingsbepalin- gen. De officier was dit met hem eens. Toen de jacht opvarende eieren en melk kocht in dit geval, was de winkelier niet strafbaar, daar de wet voor genoemde schepen een uit zondering toelaat. Hij vraagt dan ook ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak in deze zaken vindt plaats over 14 dagen. VON GRONAU IN INDIë. BATAVIA. 6 Oct. (Aneta). Von Gronau vertrok hedenochtend van Soerabaja naar Tandjong-Priok alwaar hij na 3 uur en 40 minuten is aangekomen. VOORBAND VAN MOTORFIETS GESPRONGEN Donderdagmorgen is op den Rijksstraat weg tusschen Leksmond en Vianen de voor band van een motorrijwiel gesprongen, waardoor de motor over den kop sloeg, en de bestuurdervde heer v. Dalen en de dame die op de duo zat, werden over den weg geslingerd. De motorrijder werd met een zware hersen schudding opgenomen en spoedig daarna met een ziekenauto naar de Rijkskliniek te Utreeht overgebracht. De dame kreeg slechts enkele lichte won den. HULP AAN TUINDERS. WAT DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND DOET. De leden dei* Prov. Staten van Noord- Holland H. F. van Vuland en A. Grave- stem hebben aan Ged. Staten de volgende f vragen gesteld: Nu de Provinciale Staten van Noord- Holland in de zomerzitting van 1932 100.000 hebben uitgetrokken voor „het verstrekken van tegemoetkomingen aan tuinders, Wier producten op de veilingen de onder goédkeu ring van Gedeputeerde Staten vastgestelde minimum-prijzen niet opbrengen", wensch- ten wij aan Ged. Staten te vragen: Is het mogelijk, dat Gedeputeerde Staten thans reeds kunnen mededeelen. in welk sta dium van voorbereiding de uitvoering van bovengenoemd besluit zich bevindt? Achten Gedeputeerde Staten het niet ge- wenscht, dat spoedig tot uitvoering van dat besluit wordt overgegaan, opdat de tuinders de resultaten hiervan weldra zullen kunnen incasseeren. en kunnen Gedeputeerde Sta ten in dit verband al reeds mededeelen, wan neer de definitieve uitvoering kan worden tegemoet gezien? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Ter uitvoering van het bovenbedoelde Sta tenbesluit is aan de Commissie tot het in stellen van een onderzoek naar de toestan den in den land- en tuinbouw in Noord- Holland advies gevraagd omtrent de wijze, waarop het in- en verkoopbureau zal moeten worden ingericht en zal funct-ionneeren ter bereiking van het gestelde doel, alsmede over de wijze, waarop de toegestane gelden kun- !nen worden besteed in dier voege, dat eens- i deels het beschikbaar gestelde bedrag niet 'wordt overschreden, andersdeels de grond gedachte (uitbetaling van de minimum prijzen) tot haar recht komt. ook indien het verloop der aan de veilingen behaalde prij zen ongunstig is. In het uitvoerig advies, door de Commissie on den dagteekening van 1 Augustus j.l. om trent deze punten uitgebracht, werd de wen- ■schelijkheïd betoogd, er naar te streven, de steunmaatregelen voor den tuinbouw, bij de iRegeering in overweging, met het in- en verkoopbureau van de provincie te verbln- 'den, hetgeen zou kunnen worden verkregen 1 door met de Regeerings- en de provinciale 'bijdragen te zamen de minimum-prijzen zoo veel te vermeerderen, dat deze voor de tuin ders de gelegenheid openen voor him artike len een prijs te verkrijgen, die ten naasten bij de productiekosten dekt. Naar aanleiding daarvan zijn inlichtingen 'ingewonnen betreffende de voornemens der Regeering rnet betrekking tot de maatrege len, van Rijkswege te nemen ter leniging van den nood in den tuinbouw. Hoewel omtrent den aard dezer maatregelen nog geen zeker heid kon worden verkregen, kan thans toch worden aangenomen, dat, al zal een samen werking als bovenbedoeld waarschijnlijk niet verwezenlijkt kunnen worden, de instelling van een in- en verkoopbureau, zooals dit door de bovengenoemde provinciale Commis sie is voorgesteld, naast de hulpverleening van het Rijk bestaanbaar zal zijn en de we- derzijdsche maatregelen niet storend op el kander zullen werken. Gedeputeerde Staten achten om die reden het tijdstip gekomen bij wijze van proef tot de instelling van het in- en verkoopbureau over te gaan en daartoe de noodige geld- ■middelen beschikbaar te stellen. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT. Tomaten 610 per K.G. Appelen 6 20 ct. per K.G. Peren 530 ct. per K.G. Snijboonen 20—32 ct. per K.G. Heerenboonen 6—14 ct. per K.G. Andijvie 1540 ct. per kist. Posfcelijn 4060 ct. per kist. Spinazie 4080 ct. per kist. Groene kool 2550 ct. per K.G. Gele kool 6075 ct. per K.G. Sla f 1f 6 per 100 krop. Bloemkool 616 ct. per stuk. Komkommer 26 ct. per stuk. Roode kool 57 ct. per stuk Wortelen 49 ct. per bos. Prei 410 ct. per bos. Selderij 2—19 ct. per bos. Pieterselie 210 ct. per bos. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders in dit nummer). ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alcyone (thuisreis) 7 (12 v.m.) te Rott. verwacht. Ilwaki (thuisreis) 4 October van Monte video. Aldabi 5 October van Hamburg naar Rot terdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, 6 van Vancouver te Rotter dam. Drechtdijk, 4 van Rotterdam te Vancou ver. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk 6 van Rotterdam te Amster dam. Serooskerk, (uitreis) pass. 5 October Gi braltar. Zuiderkerk (uitreis) 6 October te Iloilo. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk (uitreis) p. 5 October Oues- sant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Rietfontein (thuisreis) 3 van Port Na- tal. Meliskerk (thuisreis) 6 (n.m.) van Duin kerken. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJstroom (uitreis) 5 October van Lagos. HALCYON LIJN. Stad Arnhem 5 te Bagnoli voor Alrne- ria. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono thuisreis) pass. 5 October Sa- gres. Kot-a Baroe 5 van Rotterdam te Ham burg. Sibajak, 6 October van Rotterdam te Ba tavia. Baloeran, (uitreis) 6 October te Mar seille. Tapanoeli 6 van Rotterdam naar Bata via. BEVERWIJK SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. DEBAT OVER DE WERKVERSCHAFFING. Donderdagmiddag hield de gemeenteraad een spoedeischende raadsvergadering, welke was bijeengeroepen op verzoek van de leden mevr. T. Kemp-Haan, J. Eijking en J. Visser. Deze leden hadden B. en W. verzocht de volgende vragen te beantwoorden: 1. Is de gemeente door den Minister ver plicht het werk te laten uitvoeren door de Nederlandsche Heidemaatschappij 2 Wordt het loon uitbetaald door de Ge meente of door de Ned. Heidemaatschappij? 3. Heeft de gemeente medezeggingschap over de loonen? 4. Wat is de oorzaak, dat, inplaats van 38 ct. per uur (welk loon door den Minister was vastgesteld en waarmede ook de Raad accoord ing) f 10.91 per week is uitbetaald? 5. Zijn B. en W. bereid den Minister tele grafisch te verzoeken, of hij bereid is de Hei demaatschappij opdracht te geven, dat in elk reval in doorsnee eén loon van minstens 38 cent per uur gegarandeerd wordt? 6. Zijn B. en W. bereid pogingen aan te wenden, dat het tekort uitbetaalde loon nog zal worden, bijbetaald? 7. Zijn B. en W. bereid te bevorderen, dat aan degenen, die op rechtmatige wijze gewei gerd hebben het werk te aanvaarden of te hervatten, voor deze week hun gewonen steun zal worden uitbetaald? Afwezig was de heer C. Versteeg. De Raad besloot deze interpellatie toe te staan, waartegen, zooals de voorzitter mede deelde ook B. en W. geen bezwaar hebben. Het college beantwoordde de vragen als volgt: 1. De controle en de uitvoering berust bij de Ned. Heidemaatschappij. Zij bepaalt vol gens de instructies van de regeering, het ac- cooTdloon. 2. Het loon wordt uitbetaald door den op zichter van de Ned. Heidemaatschappij. De gemeente verstrekt de gelden. 3. Neen. 4. Dit is o.rn. een gevolg van den eisch van den Minister, dat in accoordloon moet worden gewerkt. Opgemerkt wordt echter, dat volgens B. en W. verstrekte inlichtingen, door de ar beiders bij de werkverschaffing, die een loon ontvingen van f 10.91, slechts voor 40 pet. ar beid was geleverd. 5. Need, aangezien te verwachten is, dat een dergelijk verzoek niet zal worden ingewilligd 6. Neen, aangezien deze pogingen tot niets zullen leiden. 7. Neen, aangezien dit volgens de mi- nistrieele voorschriften niet mogelijk is. De debatten. De heer Visse r vroeg waarom de raad een week later is bijeengeroepen, dan was ge vraagd. Spr. had het wenschelijker gevonden, wan neer B. en W. hun antwoorden voor de ver gadering hadden ingediend. De Voorzitter antwoordde, dat spr. de zen dag de meest geschikte achtte. De heer Visser achtte dit antwoord niet gemotiveerd. Wanneer de voorzitter eenig ge voel had voor de menschen, die het werk hebben neergelegd, dan zou het verzoek der drie raadsleden wel zijn ingewilligd. Ook is niet voldaan aan het verzoek, om de vergade ring des avonds te houden. Spr. had den in druk, dat de voorzitter tegen deze' drie leden revanche heeft willen nemen. Tot de zaak zelf komend vroeg spr. zich af of politie en mare chaussee bij de uitbetaling waren voor de be langen van de arbeiders. Dit was echter niet het geval, maar men vreesde blijkbaar terecht „den roskam" omdat men bang was, dat de arbeiders, die „bestolen" zijn, zich ontstemd zouden toonen. De gemeenteraad heeft inder tijd de conclusie getrokken, dat een loon van 38 ets. per uur betaald zou worden. Daarom blijft spr. het betreuren, dat zijn motie, om 50 ets. per uur te vragen, in de raadsvergadering, waarin het onderwerp aan de orde kwam werd verworpen, Spr. was van meening, dat de ar beiders op minderwaardige wijze zijn behan deld. Zij zijn voor de verplichting gesteld voor een accoordloon te gaan werken, hoewel dit zelfs den Raad niet bekend was. Deze handelwijze moest spr. ten zeerste afkeuren. Het ergste is echter, dat zelfs aan twee ar beiders minder werd betaald, dan zij in ac coordloon hadden verdiend. Dit werpt aldus spr. toch wel een zonderling licht op de werk verschaffing. Men heeft verzuimd om maatregelen te ne men, dat een loon van 38 ct. per uur ook wer kelijk bereikt kon worden. Spr. drong er op aan, dat B. en W. zullen trachten een betere overeenkomst met de Ned. Heidemaatschappij en den Minister te verkrijgen. Vervolgens on derwierp de heer Visser de door B. en W. ge geven antwoorden aan een bespreking. Spr. verwachtte voorts, dat het gemeente bestuur alle pogingen zal aanwenden, dat het tekort uitbetaalde loon aan de arbeiders zal worden teruggegeven. Vervolgens wijdde spr. uit over de overproductie, welke heerscht in alle landen. Tenslotte diende spr. een motie in, waarin de Raad zijn afkeuring uitsprak over de te kort uitbetaalde loonen en er bij B. en W. op aandrong pogingen aan te wenden, dat een minimum loon van 38 ets. per uur betaald wordt. De heer E ij k i n g bracht hulde aan de menschen, die bij de werkverschaffing in sta king gingen, maar spr moest zijn afkeurini uitspreken over de handelwijze van den voor zitter, die de vergadering te laat uitschreef. De ervaring, die de gemeente heeft opge daan met de Ned. Heidemaatschappij is voor deze gemeente al heel slecht. Deze instelling heeft practisch geen ver stand van de bodemgesteldheid in Noord- Holland en haar had de uitvoering van de havenwerken zeker niet moeten worden op gedragen. Dat- slechts 40 pet. arbeid werd ge leverd' is dan ook te wijten aan de ongezonde wijze waarop de Heidemaatschappij dit werk tot uitvoering brengt. Het is voor de arbeiders absoluut onmogelijk geweest het loon van 38 ets. te bereiken. Op deze man-ier komt van dit werk „geen spaan terecht", zei spr. èn het Sportpark èn de begraafplaats zijn de bewij zen, dat de Heidemaatschappij voor dit werk niet deugt. Spr. stelde voor het aan de eerste ploeg tekort betaalde loon alsnog uit te kee- ren en dit aan den Minister te verzoeken. Vervolgens gaf spr. zijn afkeuring te ken nen over de houding van den voorzitter, die den stakers geweigerd heeft steunboimen te verkoopen. De Voorzitter zei den indruk te heb ben, dat de heer Eijking er op los praat, zon- 4 der er iets van te weten, Zoo is het niet. Mevr. Kemp-Haan achtte het volkomen begrijpelijk, dat de arbeiders het werk heb ben neergelegd. De ambtenaar belast met de uitvoering had de menschen in de gelegen heid moeten stellen, zich in te werken en in verband daarmede een trainingsloon moeten uitbetalen, Bovendien is hen den moed ontno men. Spr. was van meening, dat de Raad met B. en W. aan het hoofd alle pogingen moeten aanwenden om den Minister te bewegen een trainingsloon te doen uitbetalen. Voorts was spreekster medegedeeld, dat de arbeiders nog meer hadden kunnen verdie nen, maar het blijkt wel, dat dit niet waar was. Spreekster vond het een schandaal, dat den arbeiders niet eéns het door hen verdien de loon was uitbetaald. De heer Bilderbeek wees er op. dat de Raadsleden de consequenties van hun daad, om voor de werkverschaffing te stemmen, had den moeten overzien. Zij hadden op de hoogte moeten zijn van het feit, dat de Hei demaatschappij het werk moest uitvoeren. Ook de heeren Visser en Eijking hebben voorgestemd en spr. noemde het schandelijk, dat de heeren Visser en Eijking, die de men schen in den put hebben helpen trappen, nu spelen met het leed van de w-erkloozen. terwijl zij zeker weten, dat de Minister geen stap van zijn eenmaal ingenomen standpunt zal af wijken. Dat. weten ook de heeren Eijking en Visser. Nochtans hoopte spr. dat B. en W. met de inmiddels gevormde contact-commissie met hun pogingen, om eenige verbetering voor de arbeiders te verkrijgen, succes zullen hebben. De beer De Groot snrak namens de R.-K. Raadsfractie de verwachting uit. dat B. en W. niets zullen nalaten, om tot een oplossing fe komen. Het had spr. getroffen, dat de lei ding van het werk gezegd zou hebben: „je hebt- je best- gedaan maar je krijgt niet meer!" Indien dit waar is, dan acht spr. dit zeer af te keuren. De heer E ij king in tweede instantie het woord voerend, bleef van meening, dat de re- reling van het werk niet deugt Ook meende spr., dat de wethouders, al heeft- het college dan ook geweigerd steun tonnen te doen verkoopen, niet- naar de po litie zouden zijn gegaan om proces-verbaal te laten maken. De Voorzitter: „Dat doet ook de bur gmeester niet!" De heer Visser was van oordeel, dat de heer Bilderbeek in dit geval een gek figuur sloeg, omdat hij meende uit dit geval poli tieke munt te moeten slaan. De heer Bilder beek laadde grootere consequenties op zich door tegen te stemmen omdat deze werkver schaffing tenslotte noodzakelijk was, wilde de steunverleening niet in het gedrang komen. Wethouder Steyn wees er op. dat- trai ningsloon reeds betaald werd. Bovendien is het gemeentebestuur medegedeeld, door den hoofdopzichter van de Heidemaatschappij, dat het aangeboden accoordloon hooger was, dan voor geschoolde arbeiders is gesteld, Voorts merkte spr. op, dat reeds na den eersten dag, dat in accoordloon werd gewerkt, werd opge merkt door de leiding, dat anders gewerkt zou moeten worden om het loon te kunnen halen. Psychologisch achtte de wethouder het niet verantwoord de menschen te pressen, vooral na een tijd van werkloosheid. De dingen, die B. en W. ter oore kwamen, werden direct ter bevoegder plaatse gebracht. B. en W. staan op hetzelfde standpunt als de Raad en deelen den wensch, dat deze catastrophe spoedig tot het verleden zal behooren, opdat het werk kan worden hervat op een basis van overeen stemming. De zaak is er een van organisatie en niet van politiek, te meer waar de menschen toch eigenlijk gefaudeerd hebben. Het is niet ge rechtvaardigd een raadsvergadering aan te vragen en bij de betrokkenen de verwachtin gen te wekken, als zou de Raad een verbete ring kunnen bewerkstelligen. B. en W. hebben ook geprobeerd de uitslui ting tot 10 Oct. ongedaan tc maken, doch de Minister heeft bepaald, dat de uitsluiting voor (wee weken absoluut gehandhaafd blijft. Overigens zal aan de tafel van B. en W. een eerechfcvaardigde klacht een gewillig oor vin den. De hee'r De Groot betuigde zijn tevreden heid met de houding van B. en W. en hoopte, dat ook de betrokkenen zouden probeeren door onderling overleg tot een goed resultaat te komen. De heer Visser sprak vervolgens als zijn meening uit dat het werk beter kan worden stopgezet, wanneer men met de meening van den Raad geen rekening houdt De Raad kan de menschen niet voor een hongerloon aan het werk zetten. De motie van den heer Visser werd vervol gens in stemming gebracht en met 2 tegen 9 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Visser en Eijking. De heer E ij k i n g stelde voor, de regeering te verzoeken de Heidemaatschappij op te dra gen het tekort betaalde loon uit te betalen. Dit voorstel werd met 3 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Welagen, Eijking en Visser. Hierna sluiting. IJMUIDEN DAMMEN. DAMCLUB D. I. D. D.I.D, opende Dinsdag j.l. wederom haar seizoen, ditmaal met 31 leden, welke ver deeld zijn in drie afdeelingen en wel: Afd. 1: T. Roodzand. C. Geijteman, G. Ol denburg, J. Fransen, J. van Gelder, J. Dam mers, J. Roodzand, G. Stekenlenburg, P. Jansen, C. de Koning, J. Rink Afd. 2: Zwier, Barnhorn, Nieuwedijk, Van Veen, De Korver. v. d. Bosch, Croonenborg, Hoek, Schadé, Joppe. Afd. 3: 10 leden. Na een kort openingswoord van den voor zitter, werd besloten afd. 1 direct voor de competitie te laten spelen, terwijl afd. 2 en 3 eerst eenige oefenwedstrijden spelen, om hieruit een 2e afd. voor de competiie samen te stellen. De eerste uitslagen van afd. I zijn: P. JansenG. Stekenlenburg 20 C. de KoningG. Oldenburg afgebr. J. RoodzandJ. v. d. Gelder 20 G. Box—B. Glas 0—2 C. GeijtemanJ. Fransen 20 NIEUWE ZAAK. Hedenmiddag wordt in de Keizer Wilhelm- straat 22 een filiaal geopend van den beken den koffie- en theehandel Marcelis uit de Trompstraat. Een bezoek aan deze nieuwe zaak zal ieder overtuigen, dat men hier een aanbevelenswaardig adres heeft voor koffie, thee en aanverwante artikelen. Wij brengen hierbij in herinnering dat de verkochte kof fie en thee door de firma zelf geïmporteerd is. Als openingsreclame krijgt een ieder die aan koffie, thee of cacao voor 60 cent be steedt. als herinnering een aardig trommeltje met inhoud cadeau. Voor grootere bijdragen worden waardevoller cadeaux gegeven.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5