DE VEEDIEVEN ^ettelijke regeling van het afbetalingssysteem. Twee wetsontwerpen samengesteld. Yo-yo verbod. IJMUIDER COURANT DINSDAG 11 OCTOBER 1932 Conclusies van de betreffende commissie. Aan het verslag der Commissie inzake -olijke regeling van de afbetalings-over- «rnkomst uitgebracht aan dein Minister van Tustitie is het volgende ontleend: ne commissie stelde een enquête in bij de aanmerking komende vereenigingen in stellingen en overheidsbedrijven. Dit leverde het volgende resultaat, ng afbetalingstransacties, afgesloten door •ie handelaren, die zijn aangesloten bij de honden en vereenigingen, van welke rappor ten zijn binnengekomen, bedragen ongeveer 90 pet. van den totalen omzet dier hande- ^De'groote meerderheid der afbetalingsover- „nkomst heeft een gunstig verloop. Toch valt er, volgens verschillende rapporten, sinds den oorlog een ongunstige tendenz in Li verloop der betalingen waar te nemen. Dit wordt geweten aan een sterk dalende mo raliteit van debiteuren, die het betalen van «huid en zorg voor andermans goed niet pjeer als een natuurlijke verplichting ge- voslen. Verduistering van m huurkoop gegeven voorwerpen wordt, in verhouding tot het aantal afgesloten contracten, betrekkelijk widen geconstateerd. Niettemin bestaan er over de werking en «volgen der overeenkomst in het bijzonder tegeval van wanbetaling, verschillende klach ten, m het bijzonder ten aanzien van proces sen weinig medewerking van de politie, ver loren gaan van het eigendom der handela ren bij executorialen verkoop, rechtsonzeker heid ten aanzien van de gehuwde vrouw, rechtskarakter der afbetalingsovereenkomst en zegelrecht. Voorts wordt ernstig geklaagd over het op laakbare wijze optreden van colporteurs. Groote eenstemmigheid bestaat over de omstandigheid dat de mislukking van tal van afbetalingszaken in zeer veel gevallen haar oorzaak vindt in onvoldoende informatie be treffende de credietwaardigheid van den huurkooper. Ook is er veel onwil bij den kooper, gesteund door de wetenschap, dat verhaal moeilijk is. De aandacht wordt hierbij gevestigd op het maken van ..zwarte lijsten", zooals in het buitenland wel bestaan. Tevens op beperken de bepalingen bij verkoop. Uit den aard der zaak kostte het meer moeite de benoodigde gegevens te verkrijgen van de zijde der afnemers. De commissie heeft zich met verzoek om Inlichtingen gewend tot zes bureaux voor rechtskundige hulp of sociale adviezen aan on- en minvermogenden; negen overheids instellingen, de 9 grootste arbeidersorgani saties en vrouwen vereenigingen. De bezwaren tegen het afbetalingscontract en zijn gevolgen die in de kringen der af nemers werden geopperd zijn in hoofdzaak: In 'vrijwel alle rapporten wordt over het slpairtagestelsel ernstig geklaagd. Het afbetalingsstelsel leidt tot overschrij den van koopkracht (overkoopen) en onge- wcnschte opeenhooping van afbetalings schulden. Deze klacht wordt uit alle kringen van afnemers vernomen. Geklaagd wordt over den dikwijls zeer be- mrenden inhoud der contracten en het op onredelijke wijze toepassen en ten uitvoer brengen van bepaalde bedingen. In nagenoeg al de bestudeerde buitenland- sche regelingen word de afbetalingsover- eenkomst opgevat en uitgewerkt als een bij zondere vorm van koop en verkoop. De commissie heeft de navolgende punten in behandeling genomen: Het rechtskarakter van de afbetalingsover- eenkomst. De regeling der afbetalingsovereenkomst kan zioh aansluiten bij den titel van koop en verkoop in het Burgerlijk Wetboek. De com missie acht het woord .huurkoop" een pas sende benaming voor den koop en verkoop op afoetaling met voorbehoud van eigendom. De commissie concludeert, dat publiciteit van contracten geheel aan het particuliere initiatief moet blijven overgelaten. De oplossing voor de colportage is gezocht fa de richting van een vergunningstelsel. Wie a!s colporteur werkzaam wil zijn moet daar toe vergunning vragen aan een autoriteit, die gemakkelijk in staat is tot beoordeeling van de persoonlijke eigenschappen van den col porteur. Van dezen immers hangt af of be hoorlijke uitoefening van het colporteursbe- roep kan worden verwacht. Door zoodanige regeling versterkt door een strafbedreiging tegen het optreden van onge- concessioneerde colporteurs, zal het mogelijk zijn op de huurkoopagenten eenige selectie toe te passen. FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 25) Onwillekeurig keek zij naar beneden. Ver over de vlakte, door de opening, in de neuvelrij, zag zij de beide ruiters wegstor- faen. »Oe lafaards!" riep zij uit. waarbij haar stem beefde van toorn. ,,In koelen bloede man neerschieten en dan wegloopen!" fi] keek Ferguson aan, terwijl zij zich, vast besloten oprichtte. „»"nanneer daarheen gaat, ga ik ook!" T^rtr<ie zih „Misschien heeft hij hulp noodig", vervolgde zij, toen zij de afkeu- in zijn oogen las, „en wanneer dat het |eyal is, kan ik hem die misschien geven, e weet", vervolgde zij, flauwtjes glim- ïtv n,d' heb eenige ondervinding van 'tëKen 0 zei niets meer, maar hielp haar zwij- hr zad-el en sprong in het zijne. Zij -tij hun dieren in een snellen draf, zij j?de hem op den voet. 1mTi as een ruw pad, dat door vele geli ft leidde, langs miniatuur heuvels, door ^dingen waar reusachtige rotsblokken en «r%lijk zand den weg versperden, langs duizelingwekkende klippen en over lavabed- ®gen, waar de grondslag onbetrouwbaar T Sevaarljj k was. Maar binnen een uur wa- '3 Z1J °P de vlakte en reden naar de ope- 111 de heuvelrij, waar geschoten was. 1 De kooper moet zich te allen tijde op de hoogte kunnen stellen van de bezwarende be dingen, welke hij heeft aangegaan. Het is daar om wenschelijk, dat die bedingen der over eenkomst, welk een sterk ingrijpende werking kunnen hebben, slechts schriftelijk kunnen tot stand gebracht worden. Hoewel van verschillende zijden gepleit is voor een verbod van clausules, welke tot be zwarende en onredelijke toepassing kunnen leiden, is een dergelijk denkbeeld niet aan vaardbaar. Wel kan, teneinde te voorkomen, dat bedin gen op onredelijk bezwarende wijze' worden toegepast, een z.g. „rechterlijk matigingsrecht" worden toegekend. Het komt gewenscht voor het nemen van verschillende rechtsmaatregelen afhankelijk te stellen van een tevoren gedane sommatie. Een uitzondering kan gemaakt worden voor gevallen waarin spoed noodzakelijk is. De commissie heeft gemeend, een algeheel verbod van cessie van loon te moeten ontra den. Zij heelt er echter een regeling voor ont worpen. De commissie behandelt vervolgens bepalingen o.a. wegens rechten aan derden, woekerbestrijding, faillissement, procesrecht, zegelrecht. Tenslotte heeft de commissie zich bezig ge houden met het samenstellen van twee ont werpen van wet. elk vergezeld van een toe lichtende memorie. In het eerste ontwerp wordt de grootste plaats ingenomen door een nieuwe afdeeling toe te voegen aan den titel van koop en ver koop in het derde boek van het Burgerlijk Wetboek, verder wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatie, het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering, de Faillissements- wet en andere wetten. Het tweede ontwerp houdt in een admi- nistratief-rechterlijke regeling van een twee tal onderwerpen te weten den kleinverkoop op afbetaling en het beroep van afbetalingscol porteur. GEMENGDE BERICHTEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND. VERTRAGING VOLLEDIG INGEHAALD. „DUIF" BRENGT PASSAGIERS VAN „IBIS" OP TIJD THUIS. Zondagmorgen 2 October vertrok do „Duif" gezagvoerder Parmentier. Reedis den volgen den dag was het toestel te Rangoon, na te Kohlak personeel en materiaal te hebben afgezet voor de reparatie van de door regen beschadigde, 30 September van Batavia ver trokken „Ibis" en de post en de passagiers van het vliegtuig te hebben overgenomen. In het volle besef, dat de post, volgens dienst regeling moest worden overgebracht, heeft de gezagvoerder Parmentier, de „Duif" een achterstand van twee dagen laten inhalen en is hij op Zondag 9 October te 1 uur vol gens schema op Schiphol geland. Den vorigen Zondag was de „Duif uit Batavia vertrokken. De overtocht had dus plaats in zeven en een halven dag. Daarbij werden enkele zeer lange trajecten gevlo gen. Wij noemden reeds MedanRangoon, dat overigens vaak door K.L.M.-vliegers in één dag afgelegd was; verder Rangoon Allahabad, Karachi-Bagdad en tenslotte Mersam atr o eBoedapest. Aan boord bevonden zich de werktuig kundige Buitenhuis, die 22 September uit Amsterdam was vertrokken en dus in 18 dagen heen en terug AmsterdamBatavia heeft gereisd. De gezagvoerder heeft met deze snelle reis het belang van het publiek ten zeerste ge diend. TREEDT STALIN AF? Londen, 10 October (V. D.) Uit Helsingfors wordt gemeld dat volgens aldaar ontvangen berichten Stalin voor het eind van de maand zou aftreden. Hij zou worden benoemd tot rector aan de Aziatische universiteit en ver vangen door Worosjilaf. De pony van den man was een weinig afgedwaald en liep onverschillig to grazen, toen zij aankwamen. Een bruine plek op het gras wees hun waar de man lag en onmid dellijk stond Ferguson aan zijn zijde, met een van zijn slappe polsen tusschen zijn vingers. Na een oogenblik stomdi hij op en bevond zich tegenover Miss Radford, die de laatste paar minuten van den rit iets achter gebleven was. Ferguson's gelaat stond ern stig en er was een licht in zijn oogen, wat haar een oogenblik deed beven toen zij hem aankeek. „Hij is niet dood, mevrouw", zei hij, toen hij haar van haar pony hielp. „De kogel zit in den schouder". Zij merkte een eigenaardigen toon in zijn stem iets smeekends, leek het wel. Zij keek hem snel, argwanend aan. „Ken je hem?" vroeg zij. „Dat zou ik denken, juffrouw", ant woordde hij. „Het is Rope Jones. Eens stond hij mij terzijde, toen hij dacht dat ik een vriend noodig had. Als er iets kans op is, zal ik hem naar je huis brengen waar je hem kunt verzorgen tot hij dit te boven komt als dat tenminste ooit gebeurt." Nu merkte zij, hoe dit treurspel haar ge schokt had. Zij wankelde en de wereld draaide om haar heen. Weer zag zij Fer guson op haar toesnellen, maar zij be dwong zich en glimlachte geruststellend. „Het is enkel de gedachte, dat ik mijn armzalig beetje kennis op zoo'n harde proef moet stellen", zei ze. „Het maakt mij een beetje beangst. Ik weet niet, of er iets ge daan kan worden." Zij slaagde er in om kalm te worden en gaf snel haar bevelen. „Leg iets onder zijn hoofd'" beval zij. „Neen dat zal te hoog zijn", vervolgde zij, toen zij zag dat Ferguson de zadelriem van zijn pony wilde losmaken. „Licht zijn hoofd een klein beetje op. Dat ronde ding, dat aan je zadel zit (de zadeldeken) zou heel goed zijn. Daar, Haal nu wat water." (De Fransche militaire overheid heeft de beoefening van het Yo-yo spel in het Fransche leger streng verboden.) Door een strenge legerorder, Door een hoogs te-hand besluit Is het met de yo-yo vrijheid In het Fransche leger uit Niemand durft nu meer te wagen, Met een yo-yo om te gaan. Daar er op die zware zonde, Ongezouten straffen staan. Yo-yo was in onze oogen Een wat kinderlijk vermaak, Maar het is hierdoor verheven Tot een imposante zaak. 't Heil van Frankrijk hangt ten deele Blijkbaar van dit vraagstuk af, Want dit is toch waar het leger Steeds het veege lijf voor gaf. 'k Weet niet, welke diepe gronden Men in dit verbod moet zien, Dreigt van 't klosje aan het touwtje Een verval van disciplien? Kan een maarschalk het niet leeren, Zooals een sergeant majoor? Zijn recruten weer op dezen In de yo-yo kunde voor? Neen, de reden voor die order Wordt u hier niet uitgelegd, Want met militaire kortheid Is die er niet bij gezegd. Maar hoewel ik in de yo-yo Niets bijzonder nuttigs zie, Doch beschouw voor groote menschen Als idiyoyoterie, Stuurde ik persoonlijk liever Naar het omgekeerde heen: Vechten is voortaan verboden. 't Leger yo-yo't nog alleen. P. GASUS. DE MOORDAANSLAG BIJ ZENDEREN. Een verdachte aangehouden. Omtrent de toedracht van den overval is heel weinig bekend geworden, omdat de oud ste zuster, die in het leven is gebleven, stok doof is en zeer verwarde verklaringen geeft. Men neemt aan, dat hij de zusters heeft willen dwingen te zeggen, waar het geld was, omdat de man wist, dat ruim een week ge leden een koe verkocht was, waarvan hij de opbrengst nog dacht te vinden. Heden is het onderzoek met kracht voort gezet. In den loop van den morgen werd in een bosch bij Azelo onder Ambt-Delden, door den Rijksveldwachter van Delden een man aangehouden, die bij het zien van den veldwachter op de vlucht was geslagen. Hij werd gevankelijk overgebracht naar Zende ren, daar aan een verhoor onderworpen, terwijl hem vervolgens op het politiebureau te Almelo een verhoor werd afgenomen. Daar na werd hij naar de plaats van den misdaad geleid ter confrontatie. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen en beweert een alibi te hebben. Er zijn echter enkele tamelijk sterke aanwijzingen tegen hem. Volgens nog onbevestigde geruchten zou in Tibet een oproer uitgebroken zijn en de- Dalai Lama de vlucht hebben genomen. Hierboven de priester- koning in vol ornaat. Het volgende oogenblik lag zij op haar knieën naast den gewonden man en sneed bij den schouder een stuk van zijn hemd weg met een mes, dat zij van Ferguson geleend had. De wond had niet erg gebloed en zat lager, dan Ferguson gedacht had. Maar zij verzorgde hem zoo goed mogelijk en toen Ferguson aankwam met het water uit de rivier, een mijl ver weg verbond zij de wond en maakte Rope's voorhoofd nat. Spoedig zag zij, dat haar pogingen weinig uitrichtten, Rope bleef beklagenswaardig slap en bewusteloos liggen. Na verloop van een uur boog Ferguson zich tot haar over met een vraag op zijn lippen. „Denk je, dat hij er door zal komen, juf frouw?" Zij schudde ontkennend het hoofd. „De kogel is ergens blijven steken misschien in de long, antwoordde zij. „Hij is juist bo ven het hart ingedrongen en hij heeft erg gebloed inwendig. Het kan best zijn, dat hij niet meer bijkomt." Ferguson's gelaat verbleekte van plotse linge woede. „In dat geval, juffrouw, zullen wij nooit weten wie hem neergeschoten heeft", zei hij langzaam. „En ik moet dat weten. Kun je hem niet bijbrengen, mevrouw al was het maar zoolang dat ik hem dat kan vragen?" Zij keek hem aarzelend aan. Ik kan het probeeren", zei ze. „Is er nog whisky in je veldflesch?" Hij haalde de flesch en zij bogen zich met hun beiden over Rope, om hem een groot ge deelte van de vloeistof in zijn keel te gie ten. Toen maakten zij afwisselend de wond en zijn voorhoofd nat en wachtten. Spoedig werden zij beloond door een flauwe beweging der oogleden en een beetje kleur, dat op zijn bleeke wangen kwam. Na 'n poosje open de hij de oogen. Oogenfolikkelijk waren Fer guson's lippen vlak bij Rope's oor. „Wie heeft op je geschoten, Rop, ouwe kerel?" vroeg hij gretig. „Je hoeft niet bang te zijn om het mij te vertellen ik ben Ferguson", UITZENDING VAN DE V.A.R.A. VERBODEN. „DORPSBARBIER" MOCHT DEN KLEPPER MAN NIET VERVANGEN. Naar Het Volk meedeelt heeft de radio- comtrole-commissie Zaterdagavond het stuk „De Dorpsbarbier". dat in de plaats zou komen van de uitzending van „Teun de Klepperman" van de V.AR.A. verboden. De commissie had bezwaar ter voorkoming van gevaren voor de openbare orde en goede zeden. Op het betreffende telegram zou een brief volgen. De V.A.R.A. heeft nu strijdliederen uitge zonden- In ,JDe Dorpsbarbier" doet een barbier het relaas van de politieke gebeurtenissen der laatste dagen. Zijn critiek richt zich tegen den burgemeester van Den Haag, die contact gezocht zou hebben met fascisten en verder tegen het fascisme in Nederland. WINDHOOS BIJ DEVENTER. EENIGE SCHADE. Zondagmorgen is tijdens een kort doch hevig onweder een windhoos in de omgeving van Deventer voorgekomen. Bij den kweeker Spijker aan den Twellosche Weg werden de kruinen van een aantal boomen afgerukt en een groot aantal ruiten van de fruitkassen kapot geslagen. Bij de uitspanning „De Plat voet" aan den weg naar Zwolle werd een zware schutting vernield en is een houten gebouwtje omgewaaid. Eenige huizen in de omgeving kregen schade aan het dak. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. VERSCHRIKKELIJK MIJN ONGELUK. LIFTKOOI TE PLETTER GEVALLEN. LEIGH (Lancashire) 10 October (Reuter) Een liftkooi met mijnwerkers is hedenoch tend in een mijnschacht te pletter gevallen Men vreest dat 15 menschen om ihet leiven zijn gekomen. GEMENGD NIEUWS WAARDEVOLLE STUKKEN LAND. Het grootste deel van den rijkdom aan delfstoffen in Australië, is van een klein ge bied afkomstig: de „Golden Mile" bij Kool- gardie, en de wijze waarop het werd ont dekt is wel zeer romantisch. Negen en dertig jaar geleden zond een Londensche maatschappij een deskundige, W. A. Mercer., naar Australië, om een zeker stuk land te onderzoeken. Hij kwam tot de conclusie dat het geen waarde had, en toen hij op het punt stond om te vertrekken, hoorde hij van een ander plekje, eenige mijlen verder. Dit was werkelijk buitengewoon rijk. Het was 18 acres groot en de prijs was 5.000 pond. De Londensche maatschappij weigerde het geld te verstrekken en Mercer vormde-zelf een maatschappij die het stuk grond kocht. Het bestond uit groote rotsmassa's en bleek den naam van „Treasure House", dien men het gaf, volkomen waai-d te zijn. Spoedig nadat men een schacht had ge graven, bleek, dat het onnoemlijk veel goud bevatte. In twintig jaar werd voor zes en een half millioen pond sterling aan de op pervlakte gebracht, uit het stukje grond, waarvoor de maatschappij geen 5 duizend pond wilde betalen en meer dan 3 m'llioen pond werd als dividend aan de aandeelhou ders uitgekeerd. De mijn heeft wat eens een woestijn was, in een van Australië's levendigste centra veranderd. Vroeger was er geen water, nu wordt het water er gebracht door een bui zenleiding van 370 mijl lengte. DIEREN ZIJN NIET INTELLIGENT. „Dieren zijn niet intelligent", zei Paul Eipper onlangs in zijn lezing over Vriend schap met Dieren ter gelegenheid van den Dierendag. „Dieren bezitten alleen een sterk herinneringsvermogen". Een mooi voorbeeld tot staving van deze bewering levert Rex Knight, lector in de ver- De oogen van den gewonden man waren glazig en zonder bewustzijn. Maar langzaam aan, alsof hij zich tenslotte flauw bewust was van het belangrijke van deze vraag, glinsterde in zijn oogen de kalme glans der terugkeerende rede. Plotseling glimlachte hij terwijl zijn lippen zich even openden. Beide toeschouwers bogen zich in spanning voor over, om de zacht gesproken woonden op te vangen. „Ferguson zei me, om op mijn hoede te zijn", mompelde hij. „Hij zei, dat ik moest oppassen, dat ze mij niet tusschen hen in kregen. Maar ik dacht niet dat het zoo zou kunnen gebeuren." Nu opende zijn oogen zich vol toom en hij richtte zich, met moeite op een arm op, terwijl hij naar een denk beeldig voorwerp keek. „Wat", zei hij langzaam en duidelijk, met koude, heldere stem. ,je bent een duivel van een opzichter! Wel, jijplotseling brak hij zijn woorden af, keek Miss Radfora strak aan. „Wel, is het een vrouw. En ik dacht Wel, juffrouw", vervolgde hij verontschul digend, „ik wist niet, dat u hier was!... Maar je gaat geen kalf wegdrijven, terwijl ik naar je sta te kijken. Allemachtig! Wat zal de baas verbaasd zijn, als hij hoort, dat Tucson en Hij huiverde krampachtig en ging, met groote krachtsinspanning, overeind zitten. „Jelui hebt mij te pakken, schurken!" schreeuwde hij. „Maar jelui zult nooit weer Hij zwaaide zijn rechterhand boven zijn hoofd, alsof hij een revolver in die hand hield. Maar plotseling viel de arm naar be neden, hij huiverde weer en zonk langzaam achterover met groote starende oogen, die niets meer zagen. Ferguson keek miss Radford scherp aan; zij had zich plotseling over den uitges'rekten man heen gebogen en haar hoofd op zijn borst gelegd. Na een poosje stond zij op met tranen in de oogen. „Het is afgeloopen" zei ze langzaam. gelijkende psychologie aan de Universiteit te Aberdeen. Hij heeft intelligentieproeven genomen op katten en verhaalt daar een der resultaten van. Een kat werd dagelijks opgesloten in een kastje, wat ze zelf kon openen door aan een riempje te trekken, dat aan een grendeltje gevestigd was. Als ze uit het kastje gekomen was, kreeg ze een schoteltje melk. Zoolang het riempje op dezelfde plaats en op dezelfde wijze was vastgemaakt, slaagde ze er uitstekend in hot deurtje te openen. Toen de positie van het riempje echter ge wijzigd werd, zag ze geen kans naar buiten te komen. Nog vreemder voor hen, die gelooven dat katten slim zijn is het feit, dat, toen ze buiten het kastje voor een schoteltje melk werd geplaatst, zij weigerde ervan te drin ken, vóórdat ze in het kastje was gesloten en zichzelf daaruit bevrijd had door aan het riempje te trekkenl OVER DE AUGURK. EEN SMAKELIJK RUSSISCH RECEPT. „En wat zijn dat nou?" vroeg het kleine stadslogéetje vol belangstelling, toen ik met hem langs een bed augurken liep. „Dat is een soort kleine komkommer, augurken" gaf ik hem ten antwoord. „O nou weet ik het riep hij, „die eten ze bij ons in Amsterdam zoo maar op straat uit een groote flesch!" De augurk is een vrucht, die haar eigen „karakter" heeft. In het Verre Oosten waar zij nog heden ten dage in aanzien staat en drie «tot vier maanden van het jaar het ge wone voedsel van de eenvoudigen uitmaakt, is haar „geboortegrond". Daar eet men ze rouw, met zout gekruid, pikant en geurig gemaakt-. Het is intusschen echter een be kend feit, dat de Oostersche augurken meer smaak hebben dan de onze. Als de „konin gin der augurken" kent men in Egypte een variëteit, ,-Chate" geheelen, die tot de kos telijkste verfrisschingen van dat land be hoort. Haar vleesch komt overeen met dat van den meloen; het lescht heerlijk den dorst. Ook maakt men er een drank van; men boort daartoe een gat in de augurk, waarna het vleesch met een stokje meerma len goed geroerd dient te worden. Vervol- Igens plakt men het gat dicht en laat de al dus behandelde vrucht eenige dagen onder de aarde liggen. Het sap dat nu gevormd wordt, is voor de inwoners een heerlijke drank. Ook de Grieken en Romeinen wisten de waarde van de augurk reeds op prijs Te stel len. Van de Turken kwamen ze bij de Slov/a- ken en van hen leerden de Germanen ze weer kennen. ,,Een opmerkelijke techniek voor het in leggen in 't zuur houden de Russen er op na, waar de augurk ook als volksvoedsel genut tigd wordt. Van de ontelbare manieren en recepten, die voor het inleggen van augurken gelden, bevat de volgende raadgeving gul den woorden: „Hoe gecompliceerder de me thode, hoe veelvuldiger de kruiden, des te minder bevredigend voor den smaakk is het resultaat". De Rus zet eenvoudig de versche augurken goed in 't zout en laat ze zoo vierentwintig uur staan. Daarna doet hij ze in een aar den- of leemen vaatje, waarna hij laag om laag eikenbladen, augurkenbladen en aalbes sen blad en legt. Dan wordt er nog dille (een welriekend kruid) aan toegevoegd en over het geheel wordt een opgekookt zoutnat ge goten. dat vermengd is met een klein scheut je azijn. Aldus bereide augurken, die na een week reeds voor het gebruik gereed zijn, moeten, zelfs voor de meest- verwende fijn proevers, iets heerlijks zijn. De ware augurk blijft echter altijd nog die in zuur. Reeds een „dichterlijk kookboek" uit den Biedermeiertijd (1815—1840) geeft aan, hoe men ze bereiden moet: „Die Gurken musst du schalen ganz sauber und ganz rein In .gleiche Radchen schneiden, Recht zierlich und recht fein; Daim leg sie auf den Teller Und streue Salz darein. Steht dieses eine Stunde. Genau nach meinem Rat So wird es zubereitet Wie anderer Salat". S. KONTNGNUNES VAS. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 October. Ondertrouwd 8 October: G. Kruger en W. J. v. d.Vlerk; J. Vorst en E. M. v. d. Lugt. Bevallen 5 October: S. M. A Schreuder— Rolf, d.; 7 October: M. KneppersKrolak, z. Overleden 7 October: A. J. van Laar, 72 j., Schotersingel; 8 October: E. Jansen, 67 j., Kleverlaan; B. Bunt. 46 j., Schoterbosch- straat. HOOFDTUK XV. Vrij spel. Het was bijna, middernacht, toen Fergu son de Two Diamond rancho naderde, met Rope's pony aan de hand. Zorgvuldig zadelde hij de beide dieren af en deed ze in de cor ral, terwijl hij vooral zorgde, om zoo weinig mogelijk leven te maken. Rope's zadel, een bijzonder soort met een hoogen zadelknop, waarop een zilveren plaatje zat, met den naam van den cowboy er in gegraveerd hing hij duidelijk zichtbaar, vlak bij de deur van de slaaploods. Het zijne hing hij zorgvuldig op, aan de gewone haak in het schuurtje. Toen ging hij, nog altijd zachtjes, de slaaploods binnen en zocht zijn brits op. Toen het morgen werd, hoorde hij buiten stemmen. Hij stond op en liep naar de deur. Verscheidene mannen stonden bij de stoep te praten. Een oogenblik bleef Ferguson staan en liet zijn oogen over de groep dwa len. Tucson was er niet. Hij ging terug in de slaaploods en wandelde onverschillig rond, een snellen blik op de britsen wer pende. waar de mannen nog lagen te sla pen. Toen keerde hij terug naar de deur, tevreden, dat Tucson nog niet thuisgekomen was. Toen hij de deur weer bereikte bemerkte hij, dat het groepje mannen het- zadel ont dekt had. Een hunner zei er iets van. „Dat is niet bepaald de manier, waarop ik voor mijn zadel zorg", zei hij tegen de anderen; „om het 's nachts buiten te laten". „Ik heb nooit geweten, dat Rope zoo zor geloos was", zei een ander. Ferguson keerde terug naar de slaap loods en gebruikte zijn ontbijt. Toen hij klaar was met eten ging nij naar buiten, ving Mustard, sprong in het zadel en reed naar de deur van het ranchohuis. Hij vond Stafford op het kantoor. Deze laatste be groette den nieuwen knecht met een glim lach. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3