Uit het Buitenland. to Moskou heerscht groote opgewonden heid naar aanleiding van de publicatie van LI officieel rapport, waarin wordt medege- jtid dat zich in de Communistische PartJ] Sovjet Unie een uit 19 personen be staande contra-revolutionaire groep heeft ,JWUIDER COURANT WOENSDAG 12 OCTOBER 1932 TWEEDE BLAD. Contra - revolutionaire groep in Sovjet-Rusland /Jle leden van dit blok, waaronder Zinowjew en Kamenew uit de partij gezet. Pruisen's proces tegen de Duitsche regeering. Het bestaan van afspraken tusschen Hitler en Von Papen ontkend. Frankrijk's nieuwe ontwapeningsplan. wijziging m het reglement van orde, waardoor voortaan voorstellen ingediend kunnen wor den door ten hoogste vijftien leden. Voorts werd goedgekeurd het rapport van de zesde commissie betreffende de medewerking van de pers aan de organisatie van den vrede en de bescherming der minderheden. Aangezien de opvolger van Sir Eric Drum mond nog in deze zitting van de Assemblée gekozen moet worden, verwacht men dat de Assemblée wel niet voor Zaterdag as. zal worden gesloten. De vierde commissie, die de nieuwe samenstelling van het secretariaat- generaal moet voorbereiden, schijnt nog lang niet met haar werk gereed te zijn. Hrr BELANGRIJKSTE NIEUWS. RUSLAND geSraantal leden der partij heeft een Sov- Jhlok gesticht, dat van de regeenng en de riïi de invoering eischt van privaat-kapi- F^Ssche methoden in de Sovjet Unie, zoo- Sfmultregelen welke het particulier mi- heeft de verwijdering „O de Sovjetleiders, met inbegrip van Sta- K Këischt. Ook heeft zij getracht met be- ïulo van vervalschte documenten te bewij- de oolitiek der partij tot een poli- Se en economische instorting van het land nSilehetnhoofd van dit contra-revolutio- sovjet blok zouden hebben gestaan de Siende bolsjewistenleiders Zinowjew, Oegla- 0 De werkzaamheid dezer groep, aldus wordt verklaard, verschilt in geen enkel opzicht ran de politiek van TroteM en bekent verraad aan den Sovjetstaat en aan de Com- munistische dictatuur. Wet Centrale Executieve Comité der Com- TO,,7nWische Partij, dat het officieele rap- ffiftïStgepubliceerd, heeft besloten alle Sen van het Sovjet-blok en zijn organisa toren uit de partij te zetten. Reuter meldt nog eenige bijzonderheden die hebben geleid tot het royement van Zi- noviev cs. uit de communistische partij, zij 'nJen gebruik hebben gemaakt van geheime drukpersen, waarmede contra-revolution- naire litteratuur werd gedrukt, welke over het geheele land werd gedistribueerd. In politieke kringen te Moskou wordt de ontdekking van dit contra-revolutionnaire complot uitgelegd als een van de eerste triomfen van Stalin, sedert diens politiek on langs in de plenaire vergadering van het centraal comité van de communistische par tij op alle punten goedgekeurd werd, hoewel een nieuwgevormde oppositie in die verga dering trachtte tevergeefs evenwel ver scheidene onderdeelen van Stalins politiek aan critiek te onderwerpen. FRANKRIJK. De Geneefschë correspondent van de „Pe tit parisien", die een overzicht geeft over de voornaamste grondslagen van Frankrijks nieuwe ontwapeningsplan, wijst er volgens een bericht in de Tel. op, dat het voorstel in sommige opzichten aan de accoorden van Locarno herinnert, daar het eveneens een aantal accoordvoorstellingen bijeen groe peert. welke alle naar hetzelfde doel streven, t.w. de organisatie van den vrede. Het plan omvat: 1. Een algemeene ontwapemngsconventie. 2. Een algemeen consultatief pact. 3. Een regionaal veiligheids- en eontróle- pact. '4. Een pact in zake de progressieve schep ping van een internationale strijdmacht. 5. Èen protocol nopens de toepassing van het. principe der gelijkgerechtigdheid. Punt 3 heeft uitsluitend betrekking op Europa; het houdt rekening met de voorstel len der voorbereidende ontwapeningscommis sie en met de aanbevelingen van president Hoover. De consultatieve overeenkomst legt allen onderteekenaars den plicht op, om in geval van een conflict de daarbij betrokken partijen een ultimatum van hoogstens 48 uur te stellen om de vijandelijkheden te staken. Indien aan dit ultimatum geen gevolg wordt gegeven zouden direct alle sanctie-maatrege len waarin de overeenkomst voorziet, in wer king treden. Wat ten slotte het instellen van een inter nationale strijdmacht aangaat, is het de be doeling bombardementsvliegtuigen ter be schikking van den Volkenbond te stellen en den staten die de overeenkomst omderteeke- nen, het gebruik van deze vliegtuigen geheel te verbieden. Parallel hiermede loopt een strenge controle op de burgerlijke luchtvaart. De uitvoering in de practijk van het prin cipe der gelijkgerechtigdheid, denkt men zich aldus, dat in een diplomatiek document de volledige stand der bewapening van alle landen, Duitschlasnd inbegrepen, zal worden vastgelegd. Op den grondslag van de dan verkregen cijfers, die in geen geval verhoogd of verminderd mogen worden, zou Duitsch- land dan gelijkheid van recht kunnen wor den toegekend. DUITSCHLAND. Bij het voortgezette proces van de Duitsche landen tegen het Rijk heeft mimsterialdirek- tor. Dr. Brecht medegedeeld, dat volgens de verklaring van Severing Rijksminister von Gayl bij deze gelegenheid gevraagd of de Rijksregeering het voornemen had een Rijks commissaris voor Pruisen te benoemen. Von Gayl heeft zulks toen ontkend. Hierop heeft Severing met klem gewaarschuwd voor de instelling van een Rijkscommissariaat. Ministerialdirekbor Dr. Gottheiner las een telegram voor van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, hetwelk betrekking heeft op de zelfde aangelegenheid. Volgens dit telegram heeft Freiherr von Gayl midden Juni van dit jaar een onderhoud gehad met Severing over politieoneele kwesties. Daar bij heeft Severing het gesprek gebracht op de geruchten welke de ronde deden nopens de instelling van een Rijkscommissariaat voor Pruisen. In opdracht van de Rijksregeering legde mmisterialdirector Dr. Gottheiner met uit drukkelijke toestemming van den Rijkskanse lier voor het Rijksgerechtshof te Leipzig bij de behandeling van de zaak tusschen Pruisen en het Rijk, d® volgende verklaring af: «Er is geen overeenkomst getroffen tus schen den Rijkskanselier en Hitler over een actie tegen Pruisen Onderhandelingen hier over tusschen hen hebben niet plaats gehad. Ook de opheffing van het uniformverbod, de weder toelating van S. A.-lieden en het herstel van andere politieke vrijheden zijn niet het onderwerp geweest tusschen over eenkomsten van den Rijkskanselier en Hit- Ier doch behoorden reeds van te voren tot het program der Rijksregeering, die uit eigen initiatief had besloten om redenen van rechtvaardigheid de uitzonderingsbepa lingen tegen de nationaal-socialisten op te heffen.'* DuitsefilamcL Rijksda.gcommissie contra Rijksregeering. De Rijksdagcommissie voor Buitenlandsche Zaken, die evenals de commissie voor de handhaving van de rechten der volksverte genwoordiging volgens de grondwet ook na de Rijksdagontbinding intact blijft-, heeft een door den nationaal-socialist dr. Frick. het Centrum-lid Dr. Bell en het lid van de Beier- sche Volkspartij Graaf Quadt afgelegde ver klaring aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: De Rijksregeering heeft zich door haar nieuwe ongemotiveerd? weigering om voor de commissie van Buitenlandsche Zaken te ver schijnen, opnieuw aan overtreding van de grondwet schuldig gemaakt. Het blijft den nieuwen Rijksdag voorbehouden, daaruit de grondwettelijke' consequenties te trekken. De weigering der Rijksregeering om tegenover de commissie verantwoording af te leggen, be- teekent echter ook een ernstige benadeeling van de buitenlandsche politieke positie van het Rijk, aangezien de Rijksregeering daar door voor de geheele wereld bewijst, dat zij niet den moed heeft om te staan voor haar door negatieve resultaten gekenteekehde bui tenlandsche politiek te Lausanne en te Ge- nève en dat zij geen steun van het volk en van de volksvertegenwoordiging verwacht. Haar buitenlandsche politieke actie is dus ontbloot van de noodige beteekenis. Het wel zijn der natie eischt gebiedend een spoedig einde van dezen verderfelij ken en met de grond'wet in strijd zijnden toestand- De verklaring werd aangenomen met de stemmen van alle partijen. Alleen de com munisten namen niet aan de stemming deel'. Hongarije, Goemboes wenscht een gezonde kapitalistische politiek te voeren. Von Gövibös. De nieuwe Hongaarsche ministerpresident Goemboes heeft heden in het parlement zijn eerste groote rede gehouden. De klassestrijd noemde hij verouderd. Hij was een voorstander van samenwerking en evenwicht tusschen kapitaal en arbeid, en hij zou alles in he*- werk stellen om dit even wicht in te stellen. De leiding van de arbei dersklasse zou niet langer een monopolie der sociaal-democraten mogen zijn. Sprekende over de buitenlandsche politiek verklaarde Goemboes, de Pan-Euxopa-ge- dachte onuitvoerbaar te achten. Hij zou wer ken voor aaneensluiting der Oost-Europee- sche staten. Hongarije diende zich te voegen in de rij der Donaustaten. De vredesverdra gen waren zwaar en vernederend. In een periode van vredes- en ontwapeningsconfe renties mochten er geen tweede rangs-mo- gendheden bestaan. Hongarije wenscht zich niet te bewapenen. Het wil echter zijn zelf standigheid kunnen beschermen. Het wil in vrede leven met zijn nabuurstaten. Goem boes sprak de hoop uit. dat de politieke en commercieele betrekkingen met Duitschland en Oostenrijk steeds beter zouden worden. Goemboes verklaarde zich ook voor den geloofsvrede in het land. Ook de Jood is, wanneer hij zich voegt in de Hongaarsche volksgemeenschap, een broeder. Noodig is een algemeen geheim kiesrecht met veüig- heidstellmg. Naar een dictatuur streefde hij niet. Toen de sociaal-democraten hierop eenige hoonende interrupties riepen, zeide Goem boes, dat hij den heeren wilde vertellen, dat hij een gezonde kapitalistische politiek wilde voeren. De sociaal-democraten leefden slechts van de uitwassen en misbruiken van het ka pitalisme. Genève. Commissierapporten aangenomen. In de ochtendzitting van Dinsdag van de Volkenbondsvergadering werd een aantal rap porten zonder discussie aangenomen, o.a. over wijzigingen in de strafbepalingen ten aanzien van den handel in vrouwen en kin derbescherming. Voorts werd goedgekeurd een Opheffing van rechtbanken en 48 kantongerechten. Wetsontwerp thans verschenen EmgelsmtL Het onderhoud Davis- MacDonald ging over de ont wapeningsvoorstellen van Hoover. Het onderhoud van MacDonald met den Amerikaan Norman Davis heeft -bijna uitslui tend betrekking gehad op maritieme ontwape ningsaangelegenheden. Hoofdzaak aan Ame- rikaansche zijde was de Engelschen te bewe gen tot aanvaarding der ontwapeningsvoor stellen van Hoover, waarbij een vermindering der geheele seheepstonnage met ongeveer 1/3 onder behoud van de thans in gebruik zijnde roote linieschepen, terwijl van Engelsche zijde de theorie der kleinere linieschepen even wel met behoud of met vermeerdering van het aantal schepen wordt verdedigd. Het verluidt dat bij het onderhoud geen. werkelijke vorderingen zijn gemaakt ter over brugging van de bestaande tegenstellingen. Het blijkt thans dat de bespreking over ma- ritieme kwesties een belangrijke rol zal spelen bij het onderhoud dat MacDonald met Her- riot zal hebben. Norman Davis heeft Dinsdag ook een onder houd gehad met Sir Walter Lytton die Enge land zal vertegenwoordigen bij de praelimi- nairen voor de Economische wereldconferen tie. De taak die Norman Davis heeft te ver vullen omvat: overeenstemming te hereiken op het gebied der ontwapening ter zeeecono mische wereldconferentie en algemeene ont wapening. China Ultimatum aan de Chineesche vrijscharen. De Japansche opperbevelhebber in Mand- sjoerije generaal Muto, heeft een ultimatum gericht tot de Chineesche vrijscharen, waar in hij hun onmiddellijke overgave eischt. Indien zij niet aan dit ultimatum voldoen, zal een expeditie tegen hen worden op touw gezet. Bij Tsitsikar worden Japansche en Mand- sjoerijsche troepen geconcentreerd, om een aanval tegen den Chineesehen generaal Li- Hai-Tsjing te beginnen, wiens troepen het geheele gebied tusschen Mandsjoe-rije en Hailer beheerschen. Japansche gasaanval bij Charbin? Naar uit Sjanghaikwan wordt gemeld, zouden de Japansche troepen Maandag voor de eerste maal een gasaanval hebben on dernomen tegen de Chineesche vrijscharen, die eenige malen hebben getracht de stad Charbin te bestormen. De vrijscharen, die met gasmaskers zijn uitgerust, zouden daar bij belangrijke stellingen hebben veroverd en thans een grooten aanval voorbereiden op Moekden. DE SNELTREIN PARIJS-BAZEL ONTSPOORD. ZESTIEN GEWONDEN. De sneltrein ParijsBazel, die des mor gens te zeven uur van het Gare de l'Est te Parijs vertrekt, is gisteren tot nog toe on bekende oorzaak te Villepatour bij Gretz ontspoord. Het treinverkeer moest omgelegd worden. Bij de ontsporing werden 16 personen ge wond. De trein reed met een snelheid van 110 K.M. per uur toen de locomotief uit de rails liep. Als door een wonder ontspoorden slechts het postrijtuig, de bagagewagen en een wagon eerste en tweede klasse. COMMUNISTISCHE DREIGEMENTEN TEGEN AMERIKAANSCHE LEGATIE TE PARIJS. PARIJS, 11 Oct. (V. D.) Nu het Amerikaan- sche Hooggerechtshof het doodvonnis, dat we. gens aanranding van twee Amerikaansche vrouwen was uitgesproken tegen zeven negers, voor herziening vatbaar heeft verklaard en de zaak dus op nieuw zal worden behandeld, heerscht in communistische kringen te Parijs groote opwinding, zoodat men rekening houdt met ernstige excessen. Maandag verscheen in de Amerikaansche legatie een vertegenwoordiger van de commu nistische jeugd, die verklaarde, dat het ge bouw in de lucht zou vliegen, wanneer het doodvonnis zou worden voltrokken. Vijftien andere delegaties van de „Roode Hulp" en een reeks communistische vereenigingen hebben dergelijke bedreigingen uitgesproken. De Amerikaansche legatie verklaarde, dat in de zen alleen de regeering te Washington kon ingrijpen. Het legatiegebouw wordt zeer streng bewaakt. SAMUEL INSULL OP VRIJE VOETEN. ATHENE, 11 Oct. (V. D.) Samuel In suil de gearresteerde Amerikaansche millionnair is heden door de Grieksche autoriteiten op vrije voeten gesteld. Hij heeft zich teruggetrokken in het Petit Palace Hotel te dezer stede. Of schoon hij vrij is te gaan waar hij wil, blijft hij toch voorloopig onder politietoezicht. In verband met bovenstaande heeft de Ame rikaansche legatie formeel verzocht hem in arrest te houden tot- het verzoek om arresta tie uit Rome. waarheen dit uit Parijs verzon den is, zou zijn ontvangen. Daar echter de ratificaties van de uitleve ringsovereenkomst tusschen Griekenland en de Vereenigde Staten nog niet zijn uitgewis seld kon hieraan niet worden voldaan. DRIE BELGISCHE SOLDATEN OVERREDEN EN GEDOOD BRUSSEL, 11 October. (V.D.) Bij een bot sing tusschen een auto en een rijwiel zijn te Doornick drie soldaten gedood. Een arrondissement van Rijn tot Wadden? Rechtbank te Alkmaar wordt toch opgeheven. Vitale belangen niet aangetast Ingrijpende wijzigingen in rechterlijke indeeling. Oostelijk Noord-Holland zou onder Amsterdam komen. Thans is ingediend het wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van rechtsgebieden en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. De minister van justitie heeft opnieuw het ;evoelen der commissie-Bosch gevraagd. Deze commissie adviseert tot de opheffing van ze ven rechtbanken en 49 kantongerechten. Dit advies is bij de onderhavige' ontwerpen ge volgd al zijn er enkele afwijkingen. Opgeheven worden 7 rechtbanken en 48 kantongerechten. De voorstellen tasten de vitale belangen niet aan, brengen een goede rechtsbedoeling niet in gevaar. Zij laten de grondbeginselen van de rechterlijke organisatie in hun geheel. Het meermalen geopperde denkbeeld om, met onheffing der gerechtshoven, den Hoogen Raad te maken tot eénig hof van beroep (in laatste instantie over de feiten en het recht oordeelendeivindt men in de ontwerpen niet. De rechtspraak zal blijven toevertrouwd aan kantongerechten, rechtbanken, srerechtshoven en Hoogen Raad. In zooverre zijn deze voor stellen dus niet ingrijpend. Voor zoover de denkbeelden tot- bezuiniging op ander terrein liggen, b.v. in vereenvoudi ging van de procedure, en voor verwezenlij king vatbaar zijn. moeten zij worden toege past buiten het thans voorgestelde, gelijk de •egeering door de indiening van andere wets ontwerpen dan ook reeds stappen in deze richtine deed. Die andere maatregelen zullen zelfs effectiever worden bij concentratie door inkrimping van het aantal colleges. Wie bezuinigen wil moet. zonder het kleine te verwaarloozeh, een groote lijn volgen. De e volgen lijn is te dezen gevonden in de op heffing van verschillende gerechten. Wel is. wat de kantongerechten betreft, de mogelijk heid van zittingdagen buiten de kantonnal0 hoofdplaats geopend. Dit kan vooral ook van belang zijn voor de crisispachtzaken, welker behandeling krachten-s een wet, die een tijde lijk karakter heeft, is toevertrouwd aan de kan ton gerechten Voor de vraag, hoeveel rechtbanken en kan tongerechten moeten opgeheven worden is de .oestand van 's Rijks schatkist mede van be lang. Niet dat ee'n gerecht, waarvan een goede rechtsbedeeling de instandhouding eischt. met een beroep op den financieelen toestand zou zijn op te offeren doch de'regeering, ofschoon wetende hoe weinig opheffing van gerechten in den smaak valt, hoezeer het sentiment bii velen zich daartegen keert, kan daartegenover niet te toegevend zijn, nu inderdaad bezuinigd moet worden overal waar dit mogelijk is. De minister is geenszins blind voor de be denkingen, welke kunnen worden geopperd. Een groot voordeel is volgens den minister dat het corps rechterlijke ambtenaren wordt ingekrompen, hetgeen aan het peil slechts ten goede kan komen, eene winst voor de rechts bedeeling en voor de leden van het corps. Is minder personeel noodig, dan kunn®-n h-noffer* eischen worden gesteld. Ook de specialise!"'0 in later jaren opgekomen (politierechter, kin derrechter) komt beter t-ot haar recht bij een werkzaamheid van grooteren omvang. Gelijk uit de ontwerpen blijkt, wordt voor esteld de opheffing van alle rechtbanken, be- hoorende tot de tweede klasse. Dit is geen vooropgesteld uitgangspunt, doch het resi'l- taat van overweging ten aanzien van elk? rechtbank afzonderlijk of zij kan vrvallen. Dit laatste geldt evenzeer ten aanzien van de kantongerechten. Voorgesteld wordt op te heffen de arrondis- ments-rechtbanken te Roermond, Zutphen Tiel. Almelo. Dordrecht. Alkmaar en Winscho ten en de kantongerechten te Oss. Heusden Veghel, Oirschot, Oosterhout, Zevenberc^ri Tholen, Gulpen, Weert. Wageningen, Eist Doesburg, Groen-lo. Geldermalsen. Zaltbommri Druten. Vianen, Kampen, Harderwijk. Om men, Steenwijk. Goor. Alphen. Schoonhoven Sommelsdijk. Oud-Beijeriand. Ridderkerk. Si'e drecht. Goes. Oostburg. Hulst. Scha een, Me- demblik. Zaandam. Purmerend. Haarlemmer meer, Breukelen-Niienrode Wijk bij Duur stede. Woerden, Dokkum. Bergum, Harlinger) Bolsward, Lemmer. Zuidhom, Appingedam Onderdendam en Hoogeveen. Becijferd wordt een bezuiniging op de per- soneele en materieele uitgaven van de kan tonge'rechten van pl.m. f 365.000 per jaar en van de rechtbanken van pl.m. f 440.000 per jaar. Hierbij is buiten beschouwing gelaten dp mogelijk geworden vermindering van het aantal huizen van bewaring als gevolg van de opheffing van rechtbanken. Wel is reke ning gehouden met vermeerdering van getui- gengelden en met de omstandigheid, dat 'hier cn daar uitbreiding van personeel noodig zal zijn. Met wachtgelden is daarbij evenwel geer rekening gehouden, zoodat de reëel te berei ken bezuiniging voorloopig lager is. Verwacht mag evenwel worden, dat, mede door het stel len van een leeftijdsgrens voor de rechterlijke ambtenaren, de wacht-geldpost- binnen enkele jaren aanzienlijk zal zijn verminderd. Sterk verzet in de Kamer? De Telegraaf vernam uit betrouwbare bron dat het voorstel tot opheffing van zeven tweede-klasse rechtbanken bij de behande ling in de afdeelingen der Tweede Kamer op sterk verzet is gestuit bij de woordvoerders van alle fracties en dat er ernstige bezwaren zijn geuit tegen deze ingrijpende maatregelen, Er werd scherpe oritiek geoefend op deze be- zuinigingspogingen, die. volgens verschillende leden, geenszins bezuiniging zouden beteéke- nen en tot groote moeilijkheden zouden lei den. Te oordeelen naar de stemming in de fracties zou het niet waarschijnlijk zijn, dat. de Kamer met het voorstel tot opheffing de zer rechtbanken accoord zal gaan. Detailregelingen. In een afzonderlijk wetsontwerp zijn de noo dige wijzigingen in bepalingen betreffende, bevoegdheden van notarissen, aan tal rechters en rechters-plaatsvervangers enz. geregeld. De thans bij wetsontwerp (zie elders in dit nummer) voorgestelde wijziging in het rechtgebied van het Hof te Amsterdam, be helst voor Noord-Holland de volgende ver anderingen. Opgeheven zouden worden de kantons Schagen, Medemblik, Zaandam. Pur merend, Haarlemmermeer, Breukelen-Nij en- rode, Bijk-bij-Duurstede en Woerden en van het arrondissementAlkmaar, welke kantons en welk aiTondissement worden verdeeld over de overblijvende ressorten. De overblijvende kantons worden gewijzigd als volgt; Het kanton Amsterdam wordt uitgebreid met het katon Zaandam (nu bij Haarlem), uitgezonderd de gemeenten Assendelft en Krommenie, en verder de gemeenten Broek- in-Waterland, Landsmeer, Monnikendam, Ilpendma, Katwoude en Marken van het kanton Purmerend (nu bij Haarlem). Het kanton Hilversum blijft ongewijzigd. Het konten Alkmaar krijgt de gemeenten Assendelft en Krommenie van het kanton Zaandam, de gemeenten Heeskerk, Wijk aan Zee en duin en Beverwijk van het kanton Haarlem, de gemeenten Jisp en Wormer van het kanton Purmerend, alsmede het kanton Schagen, met uitzondering van de gemeenten Callantsoog en Anna Pauwlowna. Het kanton De Helder krijgt de gemeenten Callantsoog en Anna Paulowna van het kan toor Schagen. doch staat de gemeente Wie- ringen af het aan kanton Hoorn. Aan het kanton Hoorn worden toegevoegd de gemeenten Wijde Wormer, Purmerend, Edam, Middelie, Kwadijk, Beemster. Oost huize en Warder van het kanton Purmerend, het geheele kanton Medemblik en de ge meente Wieringen van het kanton Helder. Het kanton Haarlemmermeer, uitgezonderd de gemeenten Alkemade en Leimuidsn, ter wijl het de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk afstaan aan het kanton Alkmaar. Wat betreft de opheffing der rechtbank te Alkmaar, de kantons Helder en Alkmaar komen bij het arrondissment Haarlem, Hoorn bij het arrondissement Amsterdam. De opheffing van de Alkmaarsche recht bank, is, volgens den minister, zeker ge rechtvaardigd. gelet op den betrekkelijk ge- geringen omvang van haar werkzaamheden. Bij het Kantongerecht te Haarlem zouden dus worden ondergebracht de gemeenten: Haarlem, Bloemendaal, Zandvóort, Benne- broek, Heemstede, I-Iaarlemmerliede en Spaarnwoude, Velsen, Haarlemmerlieder, Aalsmeer, Lisse en Hillegom. Het Kantongerecht te Alkmaar: Alkmaar, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Bergen, Schoorl, Noord-Scharwoude, Zuid-Schar- woude, Broek op Langendijk. Heer Hugo- waard, Oterleek, Oudorp, Schermerhorn, Zuid- en Norod Schermer, Graft, De Rijp, Jisp, Wormer, Krommenie, Assendelft,- Be-, verwijk, Wijk aan Zee, I-Ieemskerk, Akersloot, Uitgeset. Castricum, Limmen. Heilo, St. Pan- cras. Koedijk, Warmenhuizen, Oud-Karspel.' Harenkarspel, St. Maartens, Schagen, Wie- ringerwaard. Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Zijpe. Bij Kantongerecht Den Helder: Den Hel der, Texel, Callantsoog en Anna Paulowna. Deze drie Kantongerechten zouden voortaan behooren bij de Arrondissements Rechtbank te Haarlem. De kantons Hoorn en Hilversum bij Amsterdam. De gemeenten A'Jkemade en Leimuiden thans behoorende tot het kanton Haarlem mermeer en dus het- arrondissement Haar lem, zouden overgaan naar het kanton Leiden, arrondissement 's Gravenlhage De minister aohit de opheffing der Alk maarsche rechtbank, zeker gerechtvaardigd, gelet op den betrekk elij ken geringen omvang harer werkzaamheden. En ook de verdeeling der daartoe behoerende kantons over andere arrondissementen is niet zco bezwaarlijk, dat van de opheffing ware af te zien. Het denk beeld is geopperd om niet het arrondissement Alkmaar, docih liet arrondissement Haarlem op te heffen. De minister is niet overtuigd dat de opiheffing dezer veel belangrijker rechtbank de rechtbedeeling ten goede zou okmen, te minder wanneer men aan dit denkbeeld verbindt de verplaatsing van het gerechtshof van Amsterdam naar Haarlem. GOUDDIEFSTAL AAN 'S RIJKS MUNT. Volgens de Tel. is te Utrecht een arbeider aan 's Rijks Munt gearresteerd, die zes randjes go.ud gestolen had. Bij zijn pogin gen om het goud te verkoopen, is hij ge snapt. Na opgemaakt proces-verbaal is hij op vrije voeten gesteld. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 0.90f 0.70. Griet per 50 kilo f 40f 23. Tongen per kilo f 1.60f 1.15. Zetsehol per 50 kilo f 31. Kleine schol per 50 kilo f 27f 7. Schar per 50 kilo f 21 f 1.90. Rog per 20 stuks f 26f 17.50. Vleet >per stuk f 4.10f 1.85 Pieterman en poon per 50 kilo f 5.50f 1.70 Groote schelvisch per 50 kilo f 34f 26.50. Middelschelvisch per 50 kilo f 25f 20.50. KI. Middelschelvisch per 50 kilo f 25—-f 11. Kleine schelvisch per 50 'kilo f 17.50f 4.70 Kabeljauw per 125 kilo f 86f 38. Gullen per 50 kilo (groote) f 19f 13. Gullen per 50 'kilo (kleine) f 15f 4.40. Leng per stuk f 1.35f 1.25. Heilbot perf kilo f 1.10. Wijting per 50 kilo f 5.20—f 1.70. Koolvisch per stuk f 1.05f 0.21 Makreel per 50 kilo f 13f 4.90. Versche haring per kist f 6.60f 3.10. Klein-middel hake p. kist 50 kaio f 45— f 42.— Kleine hake per kist 50 kilo f 35.—f 15. Zoute haring per mand f 2.30. BEVERWIJK DE R.-K. VEREENIGING „HET SCHOOL GAANDE KIND". In de Dinsdagavond te Wijk aan Zee en Duin gehouden vergadering van den gemeen teraad is aan de Vereeniging voor het School gaande Kind alhier, ten behoeve van de ex ploitatie van een speeltuin aan de Zeestraat, over het jaar 1933 een subsidie van f 125 toe gekend.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5