HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK e.O DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. 17e jAARCANC NO. 291 DONDERDAG 13 OCT. 1932 IJMUIDER COURANT aB0NNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2lA cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENT I EN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. RECEEREN. Gouverner c'est prévoir", zegt een Fransch 'Zwoord. Regeeren is vooruitzien. Dat ffelcit voor iedereen, in de eerste plaats in 4e wijze waarop hij zichzelf regeert, in de hveede plaats in zijn beroepsbezigheden. U L]t misschien zeggen dat de meeste men- schen in hun beroep niets te regeeren heb ben Daar ben ik het niet mee eens. Iedere onderwijzer, iedere onderopzichter, iedere nloegbaas, iedere voorman in een fabriek, iedere afdeelingschef, iedere voorzitter van een vergadering regeert. Wij beginnen er vroeg mee. De aanvoerder van het achtste giftal van de groote voetbalclub doet het al on zijn twaalfde jaar en als hij een slim jog is komt hij dan al tot de ontdekking dat regeeren vooruitzien is. Een andere vraag is. 0f !t hem lukt. Maar bij het achtste elftal is zijn falen nog niet zoo erg. Ontdekt hij de waarheid van dat Fransche spreekwoord maar, dan is hij al een heel eind. Dan zal ervaring de rest wel doen. Wellicht groeit er n0fr een staatsman uit hem. Er moeten op dit moment vele ministers zijn, die hun eerste regeringspogingen hebben gedaan als cap tain van een achtste elftal. Helaas over- heerscht de deprimeerende meening, dat slechts zeer weinigen hunner bijtijds de waarheid „gouverner c'est prévoir" ontdekt schijnen te hebben. Het lijkt alsof de mees ten, toen zij twaalf waren en „spil" speelden, met den stand 10, binnen een kwartier of een half uur of zoo. hun elftal al in veilige haven gewaand hebben. En alsof de ettelijke teleurstellingen, die daarop gevolgd moeten zijn. hun niets hebben geleerd. Mijn Engelsche collega J. A. Spender, die aan de overzijde van de Noordzee een zeer bekend journalist is, trekt te velde tegen de alom heerschende depressie aangaande de bekwaamheid en het inzicht der regeerders. Kij noemt dat „de blijkbare hulpeloosheid van staatsmanschap zoowel op politiek als op economisch gebied", en hij vindt die opvat ting een gevaarlijken ondergrond van den huidigen toestand. Waarin ik volkomen met hem accoord ga. Het is in alle landen zoo. ook in het onze. Het vertrouwen in het over heidsbeleid is geducht geschokt. Verschijn selen als de slappe, sombere Troonrede, de naargeestige radio-rede van minister Ruys en het jongste interview van het Correspon dentiebureau met minister De Geer strekken niet tot verhooging van dit vertrouwen. De toon, die tegenwoordig uit Den Haag klinkt, heeft veel van: „Zie maar dat jullie er zelf bovenop komthet ziet er beroerd genoeg uitweten jullie er soms wat op?doe het maar eens beter als je kunt". Het ver trouwen van cle Overheid zelf in de Overheid is allerminst indrukwekkend. Ik zou er wat voor geven als ik eens wat- regeerings-uitla tingen kon plaatsen onder dat hoofdje „De Opleving", waaronder wij in de laatste maand, tot onze vreugde, herhaaldelijk gun stige berichten van particuliere zijde hebben kunnen plaatsen. Ik mag daarbij zeggen, dal wij van ettelijke zijden gehoord hebben hoe zeer men dit incidenteele rubriekje waar deert. als een geneesmiddel tegen het eeuwige pessimisme dat Den Haag emaneert. De internationale depressie omtrent de bekwaamheid der regeeringen in het „gou verner c'est prévoir" is erger. Want daarvan hangt tenslotte alles af. De heele wereld weet dat met ontwapening en slechting van tol muren begonnen moet worden om de wel vaart te herstellen. Maar er gebeurt nog steeds niets. Nu gaat Herriot naar MacDonald om het met hem eens te worden over een ontwape- ningsplan. Worden zij het eens, dan komt er een Vijfmogendheden-conferentie. Wordt die het eens. dan komt de Ontwapeningsconfe rentie zeker tot resultaten. En de dan vol gende Economische Wereldconferentie waar schijnlijk ook wel. Spender wijst er nu op dat de heeren Her riot en MacDonald uit zullen moeten gaan van de redeneering: „Hoe zal de wereld er over tien of twintig jaar uitzien als wij ons laten voortdrijven op den stroom, zooals tot dusver?" Ik ben het met hem eens, al zou ik het anders uitdrukken. Namelijk zoo: „Wat moeten wij nu doen, om te bereiken dat de wereld binnen één jaar in een nieuw spoor is geleid, waardoor voorkomen wordt dat zij binnen tien of twintig jaar ten onder gaat?" Verder citeer ik Spender met volmaakte instemming: „Wat er ook gebeuren moge, de stemming waarin alle staatsmanschap als hopeloos en oorlog als onvermijdelijk wordt beschouwd moet tot eiken prijs bestreden en uitgeroeid worden. Het was ditzelfde fatalisme dat den vredeswil verlamde vóór den grooten oorlo: Maar er is een verschil. De vooroorlogsche staatslieden hadden tenminste het excuus dat zij niet wisten hoe de oorlog zon wor den. De tegenwoordige staatslieden hebben dat excuus niet. Zij weten dat de moderne oorlog het doodvonnis zoowel voor de over winnaars als voor de overwonnenen betee- kent. Met de herinnering eraan in hun geest schijnt het ongeloofelijk dat zij ervan zouden kunnen droomen als van „een instrument der politiek" of als van het onvermijdelijke resultaat van hun eigen hulpeloosheid. Verleden week las ik in een conservatief tijdschrift een lang artikel vol beschimping van den Volkenbond en zijn ij delen vredes- droom1'. De schrijver verlustigde zich in den komenden oproep „Te wapen!" van de „levenskrachtige" naties. Of dit geschreven werd door een kind, te jong om te beseffen, of door een seniel oud wrak, te oud om zich iets te herinneren, weet ik niet. Maar het klonk als het gebrul van een Artis-leeuw te gen etenstijd". Aldus deze Engelsclië journalist. U ziet dat ik niet de eenige ben die in dezen t-oon schrijft. Helaas behooren Spen der en ik tot de minderheid. Maar wij hebben een groot ding vóór. Er wordt naar ons geluisterd. En we zullen nog eens zien wat zegeviert: uet gezonde verstand of de onbekookte, on verantwoordelijke wartaal. R. P. IJMUIDEN „WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG." H-et gebouw voor Christelijke Belangen was Woensdagavond tot in alle hoeken met belangstellenden bezet die kwamen kijken naar de vertooning van de film: Waar een wil is is een weg. Deze film is vervaardigd in opdracht van de Nederl. Centrale Vereeni- ging to.t bestrijding der Tuberculose, ten dienste'der propaganda. De afdeeling IJmui den van genoemde vereeniging kan dan ook terugzien op een uitstekend geslaagden avond. Nadat de heer Ungen de aanwezigen welkom had toegesproken was, alvorens öe film werd vertoond, het woord aan den heer Geesink uit Zwolle, die de aanwezigen op wekte, het mooie werk der vereeniging te steunen. Wij kunnen aldus de heer Gee sink bewijzen, dat het sterftecijfer der Lb.c.-patiënten bij .vroeger vergeleken, aan 't verminderen is daarom dient nu met alle macht de bestrijding voortgezet. Als dit niet gedaan wordt, dan loopen wij de kans, met het oog op de crisis en de tijdsomstandig heden, dat er weer terrein van dit mooie werk verloren wordt. Spreker uitte dan ook den wer.sch, dat deze filmvertoonrng er toe zou medewerken, dat velen zich gedrongen zouden voelen om als lid der vereeniging toe te treden. Hierna werd de film vertoond. Deze film, vervaardigd onder regie van den heer Mullens door de N. V. De Haegefilm, is er een waarvan men kan zeggen: het is een prachtfilm. Zij brengt ons naar een der vele sloppen, stegen en nauwe straatjes, daar waar zoo vele menschen wonen, en waar bij na nooit zonlicht of frissche lucht binnen komt. Wij maken hier kennis met een fami lie waarvan het gezinshoofd door de tuber culose is neergeveld. In die bekrompen wo ning merkt de dokter op dat het voor de dochter des huizes wel eens goed zou zijn, eens een bezoek aan het Consultatiebureau te brengen. Het blijkt, dat ook zij moet op passen. „Waar een wil is, is een weg". Met behulp van het Consultatiebureau lean ze verpleegd worden in het sana torium te Hoog Laren, Frans, haar broeder die in het smidsvak werkzaam is gaat er prat op dat hij de sterke is. Hij geeft geen acht op wat de dokter hem zegt. Wij ontmoeten Frans op de wielerbaan. Hier behaalt hij triomfen. I-Iier wordt ech ter zijn gezondheid geknakt. Zijn zuster Els je keert hersteld uit het Sanatorium terug Zij is gezond, maar Frans rust op het kerk- hof. Later zien- we Elsje -terug. Als moeder haar dan komt opzoeken klaagt deze, dat haar kind zoo ver weg woont. Elsje heeft een woning buiten de stad, -zij wil niet gelijk velen, in de nauwe straten der stad wonen, Zij wil frissche lucht en zonlicht, de eerste vereischten voor een goede gezondheid. Nog eens, de vereeniging tot bestrijding der T.B.C. kan met dezen filmavond op een succesvol len propaganda avond terug zien. DE OPLEVING. Naar wij vernemen zal de stoomtrawler Raaf van „de Mazeraten" worden gereed gemaakt voor de visscherij. Van genoemde maatschappij zal als ook de Raaf is uitgevaren een 12-tal trawlers in de vaart zijn, waardoor het aantal opge legde booten van „de Marezaten" tot 5 is te ruggebracht. De voorstellen van burgemeester Rambonnet. Minister Verschuur kan nog geen beslissing nemen. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier: „Car rière". 8.15 uur. Palace: „Holzapfel weiss Alles". Op het tooneel: Bren en Godien. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Peter Voss, de mil- lioenendief". Op het tooneel: Vijf Rosetti's, Oostersch draad-act. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: .,'t Is maar een Gigolo" en „Wie gaat mee naar de Zee?" 8.15 uur. La Gaité, R*aks 1—3, Cabaret dancing 8—12 uur. VRIJDAG 14 OCTOBER StadsschouwburgAbonnementsvoorstel ling, ls'te serie. „Masker en Mensoh". 8 uur. La Gaité, Raaks 13, Cabaret dancing 8—12 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Den 27en Augustus jij deed burgemeester Rambonnet minister Verschuur een aantal voorstellen geworden, die volgens den burge meester in aanmerking zouden komen als maatregelen tot verbetering van den huidigen toestand in het visscherijbedrijf. Wij hebVon indertijd uitvoerig van deze voorstellen melding gemaakt. Thans ontvangen wij van den burgemeester ter publicatie het antwoord dat deze uit Den Haag op zijn voorstellen heeft ontvangen. Het bedoelde schrijven is gedateerd 21 September en geteekend door den heer A. B. Brouwer, chef van de afdeeling Visscherïjen van het departement van Economische Zaken en Ar beid en luidt als volgt: „Namens Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken en Arbeid heb ik de eer U edelachtbare te berichten, dat Zijne Excellen ce gemeend heeft met het nemen van een be slissing op de door U gedane voorstellen tot- het verleenen van rechtstreekschen steun aan het stoomtrawlerbedrijf te IJmuiden nog even te moeten wachten, totdat beoordeeld zal kun nen worden, of de opleving, welke de stoom- trawlvisscherij den allerlaatsten tiid vertoont, van eenigszlns blijvenden aard val zijn. Hiertoe werd vooral aanleiding gevonden in het volgende. In Uw advies wordt ten aanzien van het verleenen van directen steun aan het bedrijf er terecht op gewezen, dat er verband zal moeten bestaan tusschen het aantal varen de schepen en de afzetmogelijkheden, en dat- begonnen zal moeten worden met het steunen van een zoodanig aantal schepen, dat niet door een te grooten aanvoer de vischprijzen te veel zouden worden gedrukt. Bij het ontwerpen van plannen tot steun verlening in eenigen vorm en ook hij de over weging van Uw voorstellen, is op grond van mij verstrekte gegevens als grondslag geno men, da't er voorloopig door een 70-tal stoom trawlers van IJmuiden misschien loonend zou kunnen worden gevischt. Wanneer men nu ziet, dat er op het oogenblik reeds een 60-tal stoomtrawlers in de vaart zijn. welk aantal, jezien de booten, die nu nog klaar gemaakt worden, aan het einde dezer week tot een 70- tal kan stijgen, dan ligt het voor de hand om thans den toestand' even aan te zien. Zijne Excellentie heeft mij verzocht er wel op te willen wijzen, dat intusschen doorge daan wordt met de verdere behandeling dei- door U ingediende voorstellen" Dus weer nul op het request. Want iets anders kan uit dit antwoord niet- worden afge leid. Tenzij men nog de gevolgtrekking wil maken, dat men in Den Haag een slechten kijk op den gang van zaken in IJmuiden heeft- Bij het ontwerpen van plannen is op grond van verstrekte gegevens als grondslag geno men. dat er voorloopig door een 70-tal stoom trawlers van IJmuiden misschien loonend zou kunnen worden gevischt. schrijft de heer Brouwer drie weken geleden. Thans visschen er al 80 trawlers loonend en voortdurend komen er nog meer bij en als Frankrijk niet al te gauw zï.in grenzen voor onze visch sluit, zal het aantal in bedrijf zijn de trawlers zeker tot 100 stijgen. Maar dan ligt er altijd nog een bijna even groot aantal booten in den hoek, vertegen woordigende een kapitaal van 2 a 3 millioen gulden. En juist om die trawlers, of een deel daarvan is het te doen. Er moet verband bestaan tusschen het aan tal varende schepen en de afzetmogelijkhe den, merkt de heer Brouwer in z'n brief aan den burgemeester op. Zeer juist. Maar de af zetmogelijkheden kunnen verruimd worden. Daarvoor is propaganda noodig en ook hier over heeft de burgemeester het een en ander gezegd. Deze propaganda staat los van alle andere voorstellen. De heer Brouwer zwijgt er over in alle talen. Verstrekken van visch in kazernes gevan-ge nissen, ziekenhuizen enz., het aanstellen van ee'n propagandist, al deze dingen, die het HOSPITAAL-KERKSCHIP VERTROKKEN. Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is Woensdagmorgen voor een nieuwe kruis tocht naar de haringvisscherij in zee ge stoken. De zware wolkbreuk in California was o.moorzaak dat een locomotief door een geheel ondermijnden spobnvegdijk zakte, terwijl de overige wagens ontspoorden. Zooals wij des tijds meldden eischte de natuuramp in totaal 40 slachtoffers. vischverbruik zouden kunnen bevorderen, heeft de burgemeester in z'n voorstellen ge noemd. De minister wil eerst nog even wachten of de opleving van eenigszlns blijvenden aard zal zijn. Zoodat. als er straks weer eens een inzin king mocht komen (men denke aan Frank rijk) we weer even ver zijn als voorheen. Dan kan weer opnieuw begonnen worden met- het overwegen van maatregelen, die als er dan weer een opleving komt ook weer nog niet noodig zijn. Dit is de vicieuze" cirkel. We hebben er ons over verheugd dat de za ken in IJmuiden wat beter gaan. En dat- IJmuiden. „stervend IJmuiden" nog lang niet dood is. Maar misschien was het beter, dat deze opleving nog wat op zich had laten wach- :en. Want IJmuiden zal wel eerst aan z'n laat- sten ademtocht moeten beginnen, eer minis ter Verschuur met 't zuurstof-apparaat kom! aandragen. Juist nu is het psychische moment daar, om de propaganda-machine in werkini te brengen. Maar de minister wil liever nog even de kat uit den boom kijken. IJmuiden zal zich misschien redden, ook zonder minister Verschuur en zonder den heer Brouwer. Maar we trekken uit de houding van de regeering de conclusie, dat van haar niets, maar dan ook niets te verwachten is.Zelfs geen maatregelen ter bevordering van het visch verbruik. S. B. DE NOODTOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. BUITENLANDSCHE CONCURRENTIE. Van bevoegde zijde schrijft men uit IJmui den aan het Persbureau Vaz Dias: Niettegenstaande er op het oogenblik eenige opleving in het visscherijbedrijf te IJmuiden valt waar te nemen, ziet het er voor onze roots te visschershaven nog donker uit. Zelfs nog met verlies en wanneer er niet spoedig de best georganiseerde bedrijven werken thans verandering in komt, vreest men dat het ge- heele bedrijf ten gronde zal gaan. Er zijn verschillende oorzaken voor den slechten toestand in het visscherijbedrijf. De contingenteering in verschillende landen voornamelijk België en Frankrijk kan niet ongedaan gemaakt worden. Naar Duit-schland is uitvoer vrijwel onmogelijk ten gevolge' van de Duitsche deviezenverordening. De grootste oorzaak is evenwel de huitenlandsche concur rentie te IJmuiden zelf, waartegen de IJmui- der reederijen door de bevoorrechte positie der buitenlandsche visschersvaartuigen, niet op gewassen zijn. Wanneer aan deze bevoor rechte positie een einde zou worden gemaakt. dan zal naar men ons verzekerde het grootste gedeelte van de IJmuider visschers- vloot weer in de vaart kunnen worden ge bracht. De bevoorredh'tinig der buitenlandsche scheipen vindt haar oorzaak in de wijze van exploitatie van het Staatavissdher-slh avenbe- drijf te IJmuiden. De IJmuider vdssohers- haven is een vrij-lhaven, waar dus voor geen enkel vaartuig havengeld moet worden be taald. De 'kosten van de haven exploitatie rente en aflossing en onderhoud moeten echter worden opgebracht door het Staats- visscherslbavenbedrijf in zijn geheel. Deze exploitatiekosten moeten echter uitsluitend door de IJmuider reeders worden opgebracht Zij betalen een hooge erfpacht voor den grond om de haven, welke zij in gebruik hebben (hoewel uitgestrekte gronden ren teloos liggen, wordt op het grondbedrijf van het Staa tsivisscbershavenfoedrij f toch winst gemaakt), zij betalen buitensporig hooge doifegeiden, zij betalen 30 of 35 cent per M3. water, terwijl de gemeente IJmuiden het water aan de Ijsfabriek voor den Visch- handel als groot-verbruiker voor 10 cent per M3. levert De reederijen zijn echter ook groot-veihruikers. De buitenlandsche visschersvaarfeuigen be talen echter niets, hetgeen per reis en per trawler voor de IJmuider reederijen een na deel van f 100 tot f 150 bedraagt. Per jaar beteekent dit ongeveer vierduizend gulden en per tien jaar ongeveer vijftigduizend gul den. hetgeen ongeveer gelijk is aan de waar de van een schip. De buitenlandsche schepen betalen evenmin een premie voor de Rijks- verzekeringsbank (7 1/2 pet.) op de loonen van het personeel, dat de schepen lost. Een andere bevoorrechting der buiten landsche vaartuigen is, dat deze hun visch, wanneer zij hun lading 's nachts aanbren gen, geheel of gedeeltelijk onmiddellijk per auto's als consignatievisch kunnen doorzen den naar de onder-markten (Amsterdam, Scheveningen, Rotterdam enz.). De IJmuider visschers moeten wachten totdat hun visch des morgens in den afslag is geweest, beta len dan 2% marktgeld en 2% koopmans korting en komen dan na de visch, aange bracht door buitenlandsche schepen op de ondermarkten, waar zij dan geen of geen voldoenden afzet meer vinden. Het grootste onrecht echter is naar de meening der reeders te IJmuiden dat er geen maatregelen worden genomen in ver band met de contingenteering. Ons land mag naar eenige staten slechts een zeker contingent visch uitvoeren. In België, waar men ook naar Frankrijk uitvoert, hebben de autoriteiten maatregelen genomen, dat de visch, welke naar Frank rijk gaat, ook werkelijk visch is. die in België door Belgische visschers wordt aangebracht. In ons land echter wordt het grootste ge deelte van het contingent, dat naar het buitenland kan worden -geleverd, ingenomen door visch, aangevoerd door buitenlandsche schepen. Belgische en Duitsche visschers brengen bijvoorbeeld te IJmuiden visch aan, welke als onderdeel vari het Nederlandsche contingent naar Frankrijk worden uitge voerd, terwijl toch zoowel Duitschland als België zelf een eigen contingent naar Frank rijk leveren. Aan dezen toestand kan onmiddellijk een einde worden gemaakt door de invoering van „certificaten van oorsprong!', zooals deze ook in België bestaan. Terwijl alle buitenlandsche visschersvaar- tuigen vrij van de. haven- van IJmuiden ge bruik kunnen maken, moeten de Nederland sche visschersvaartuigen in alle buitenland sche havens (Grimsby, Hull, Fleetwood, Aber deen, Wesermünde, Hamburg, enz.) haven geld betalen, dat door de wijze van bereke ning overal hooger is dan voor schepen van eigen nationaliteit. Te IJmuiden is men er van overtuigd, dat wanneer er evenals overal elders havengeld wordt geheven ook van IJmuider visschers vaartuigen met tegelijkertijd een billijker berekening van de andere takken van het St-aatsvisschershavenbedrijf, welke uitslui tend door de IJmuider reeders worden be taald en wanneer het door middel van certificaten van oorsprong onmogelijk wordt gemaakt, dat buitenlandsche vaartuigen beslag leggen op het grootste gedeelte van het Nederlandsche contingent voor verschil lende landen, de IJmuider visschersvloot ge heel of bijna geheel weer in de vaart zal kunnen worden gebracht en dat het bedrijf dan weer loonend zal zijn. Men vreest geen buitenlandsche concurrentie, mits er geen bevoorrechting plaats heeft. Men zou zelfs de voorkeur geven aan den absoluten vrij handel, doch deze is door de maatregelen van het buitenland thans niet mogeliik. Hoe slecht de toestand is, blijkt wel uit het feit, dat er voor eenige weken van de 196 te IJmuiden thuisbehöörende trawlers niet meer dan 30 in de vaart waren. Op 1 October j.l. begon een nieuwe contfiingenteeringspe- riode voor Frankrijk eh België, loopende over drie maanden. Als gevolg daarvan is het aantal in de vaart zijnde schepen tot onge veer 70 gestegen. Door de buitenlandsche be voorrechting vreest men echter, dat binnen zes weken het toegestane contingent reeds zal zijn uitgeput, waarna opnieuw een groot aan tal vaartuigen zal moeten worden opgelegd. VELSEN DE WERKVERSCHAFFING REGEERINGSTOESLAG WORDT NIET VERHOOGD. Zooals Burgemeester en Wethouders in de laatste raadsvergadering hebben meegedeeld, was door hen aan den Minister van Binnen- landsche Zaken verzocht, den door de regee ring op de loonen bij de werkverschaffing verleenden toeslag van 20 pCt. te verhoogen. Uit het hieronder vermelde antwoord van genoemden Minister op dit verzoek blijkt, dat de Regeerihg niet bereid is een hoogere toeslag te verleenen. Het antwoord luidt als volgt: In antwoord op nevenvermeld schrijven heb ik de eer uw College mede te deelen (in zake het broodgeld heb ik U reeds bij af zonderlijken brief ingelicht), dat mij, mede gelet op de steunregeling, welke in Uwe ge meente van kracht is, een toeslag van 20 pCt. alleszins redelijk voorkomt. De arbeiders uit uwe gemeente hebben, sedert den aanvang der tewerkstelling af, gemiddeld per week verdiend 15 a 21. DE VERBETERING VAN DEN STATIONSWEG Eenige dagen geleden is een begin gemaakt met de uitvoering van het besluit van den gemeenteraad tot verbetering van den Sta tionsweg nabij het Postkantoor. Het ijzeren hek is een eind naar achteren geplaatst, waarvoor een der zware boomen geveld moest worden. B. en W. willen zoo mogelijk den anderen fraaien boom behouden. Aangezien de boom juist op de scheiding tusschen rijweg en trot toil* zal komen en dus in zekeren zin een bolwerk voor de voetgangers is, waarachter zij bescherming kunnen vinden tegen de den Stationsweg inrijdende voertuigen is het behoud van dezen boom om twee redenen ge- wenscht. Mocht later blijken. d>at het beter is, den reus toch te vellen, dan kan dat altijd nog geschieden. BEVERWIJK COMITé DER KATII. SOCIALE ACTIE Woensdagavond hield het comité der Ka tholieke Sociale Actie een algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer N. J. Out. In het jaarverslag van den secretaris werd melding gemaakt van de sta king der bioscoopexploitatie voor eigen re kening. De bioscoop zal met ingang van a.s. Zondag als sound-theater door een particu lieren exploitant worden beheerd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen wei-den de heeren W. Lubbers en Joh. N. Tromp ter voorziening in de va catures ontstaan door bedanken van de hee ren C. Zeelenherg en H. van Doorn. In de derde vacature, ontstaan wegens periodieke aftreding van den voorzitter, den heer N. J. Out, zal in een volgende vergadering worden voorzien. Bij monde van Deken J. M. Lucassen werd aan de aftredende bestuursleden dank ge bracht voor het vele werk, dat zij in het. be lang der Katholieke Sociale Actie hebben verricht, terwijl van de nieuwe bestuursleden de verwachting werd uitgesproken, dat zij alle krachten zullen inspannen om de K. S. A. tot nieuwen bloei te brengen. Nadat de voorzitter tenslotte ook nog de aftredende bestuursleden dank had gezegd voor de collegiale samenwerking, werd de vergadering gesloten.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1