DE VEEDIEVEN pe dertiende Volkenbondsvergadering Fiscale penetralie. UMUIDER COURANT DONDERDAG 13 OCTOBER 1932 De vierde commissie yeroorzaakt een langdurige zitting. Vrouwen in het hol van den leeuw! Dr. Coiijn's eritiek vindt algemeen instemming. Bekende strijdvragen weer aan de orde: al of gedeeltelijk verbod van cpiumrooken en de minderhedenkwestie. GENèVE, 8 October 1932. dertiende Volkenbondsvergadering zou U liiri rlnrAn niEfarliilr (-uiaa ken' Dit was de algemeene opvatting, die ■Volkenbondskringen heerschte, toen de delegeerden van 53 regeeringen op 26 Sep- t iber bijeenkwamen. De algemeene debatten nnden dit jaar heel kort zijn; van de zes fadltioneele commissies zou de „derde" die oh met het ontwapeningsvraagstuk pleegt Sff te houden, geheel achterwege blijven, Max de Ontwapeningsconferentie reeds ge- Vp„ praatgelegenheid daarover biedt en zij n«en in staat is het praten in daden om t zetten; de economische crisis-debatten ■f den a^n de komende Economische Wereld inference van Londen worden overgelaten, de strijd over Mandsjoerije zou eerst in 0 guitegewone Volkenbondsvergadering van November/December gevoerd worden. Wij zijn thans aan het einde van de tweede ffeelc en het is thans vrijwel zeker, dat nog *.ina een gansche derde week aan de vooraf gaande zal moeten worden toegevoegd. Praat Tucht over de brandende vraagstukken van het oogenblik, de ontwapeningskwestie, de «ononiische crisis en het Japansch-Chinee- t'ne geschil, draagt echter niet de schuld ervan dat eenige honderden personen hun v°rbli]f in het dure Genève (waar, zooals dezer dagen in de budgetaire commissie met ttatistieken werd aangetoond, de kosten van levensonderhoud sinds 1920 slechts met 2% L gedaald!) nog met een week hebben moeten verlengen. De eenige schuld hiervan draagt deze vierde budgetaire commissie zelf, die in haar ijver, om op de Volkenbondsbegrooting bezuinigin- «en aan te brengen, zulke eindelooze betoogen over het nut van bezuinigingen hield, dat de ]3e volkenbondsvergadering alleen daardoor den Volkenbonds en den deelnemenden re- seeringen minstens honderdduizend gulden meer zal kosten dan noodig zou zijn geweest, al die bezuinig aars ook op hun eigen porden wat hadden willen bezuinigen. Nu het door het vele overbodige gepraat in de vierde commissie in geen geval meer mo gelijk werd de Volkenbondsvergadering nog in twee weken te beëindigen, hebben de andere commissies zich begrijpelijkerwijze de egenheid niet laten ontnemen, om kwes- „j, die anders met de zweep van den presi dent erdoor zouden zijn gejaagd, ook op al hun gemak te behandelen. Wanneer men toch nog in de Volkenbondsstad blijven mout, kan men dit even goed pratende als luierende doen, meende men blijkbaar! Zoo kregen wij dan nog onverwachts levendige debatten over de Haagsche Con ventie van 1930 betreffende het recht van nationaliteit, over het opiumrooken in de tolopiën en over de bescherming der natio- •jle minderheden. En ofschoon de tweede immissie zich aan de afspraak hield, om ;et in bijzonderheden de taak'der Economi sche Wereldconferentie te bespreken, werden «enige optimistische uitlatingen van Engel- sch, Fransche en Italiaansche zijde over de betering, die in den economischen toe stand der wereld reeds zou zijn ingetreden, ie aanleiding tot een nieuwe indrukwek kende rede van dr. Colijn, die de tegenwoor dige omstandigheden 'heel wat pessimisti scher beoordeelde en daaraan de ernstige vermaning verbond, te Londen eindelijk het gezond verstand weder te laten zegevieren, want anders zou de wereld een eeuw in beschaving achteruitgaan! Optimisten en pessimisten, alle waren het eens, dat Colijn wederom een meesterlijke rede gehouden had en dat zijn verwijt aan de regeeringen, die al het economisch Volkenbondswerk van 1927 af gesaboteerd hebben en te Genève den economischen Vrede bepleitten, om daarna thuis den economischen oorlog verder te Voeren, volkomen verdiend was. De vele vrouwelijke belangstellenden in het verloop der Volkenbondsvergadering ver drongen zich deze week in een commissie, die in andere jaren van haar belangstelling geheel verstoken pleegde te zijn: de juridi sche commissie, waar minister Beelaerts van Blokland den voorzitterszetel inneemt, dien de groote Italiaansche volkenrechtsgeleerde Scialoja, daar zoovele jaren met eere en scherpzinnige geestigheid bekleed had. In deze commissie, waar men in den regel slechts in dorre rechtskwesties vergrijsde juristen pleegt aan te treffen, coryphaeen als de Zwitser Max Huber (oud-president van het Haagsche Internationale Gerechtshof) de Belg Henri Rolin en onze landgenoot Lim- korten tijd duren, uiterlijk twee burg, waren dit jaar verschillende vrouwe lijke gedelegeerden doorgedrongen, om daar de wenschen der vrouwenorganisaties te be pleiten. Het was een ware heldendaad dier vrouwen, zonder bepaalde rechtskennis zich in het hol van den leeuw te wagen, en een debat over de Haagsche conferentie tot codi ficatie van het volkenrecht aan te durven! Doch de dames trachtten, zooals Rolin het aardig uitdrukte, met de „welsprekendheid harer bekoring" de manlijke „bekoring der welsprekendheid" te overtroeven. Wat haar dan ook vrij aardig gelukte en misschien zou haar triomf nog grooter geworden zijn, als minister Beelaerts niet zoo listig was ge weest, in die kleine ondercommissie, waar ten slotte feitelijk de beslissing vallen zou, wel de welsprekendste, maar niet de bekoorlijkste der dames gedelegeerden te benoemen. Onze minister had blijkbaar niet genoeg vertrouwen in de juridische standvastigheid der man nen, wanneer zij met de lieftalligste der vrouwen te spreken zouden hebben. Tenge volge van deze krijgslist van minister Bee laerts is ten slotte de stormloop der dames tegen de Haagsche conventie afgeslagen en moeten zij zich troosten met het vooruitzicht, dat later een herziening mogelijk zal worden, wanneer de openbare meening der verschil lende landen meer voor het denkbeeld van de gelijkheid van recht van nationaliteit voor de gehuwde mannen èn vrouwen gewonnen zal zijn! De vierde, de budgetaire commissie hield, zooals ik reeds vermeldde, eindelooze bezui nigingsdebatten. Er werd gesproken over salariskorting der Volkenbondsanibtenaren over inkrimping der Volkenbondswerkzaam heden en nog allerhande meer. Doch toen de vertegenwoordigers der kleinere staten nog een andere bezuiniging voorstelden, n.l. de afschaffing der drie posten van onder secretaris-generaal, wedijverden de groote mogendheden, zelfs zij die het ergst op besparingen hadden aangedrongen, in krachtig verzet tegen deze kostenbesparende hervorming. Want tot dusverre is het de ge woonte, dat iedere groote mogendheid in de hoogste directie van het Volkenbondssecreta riaat (secretaris-generaal, plaatsvervangend- secretaris-generaal en drie onder-secretaris- sen-generaal) vertegenwoordigd is en nie mand wilde de kans loop en zijn zetel te ver liezen. Bezuinigen op geld wilden zij allen, bezuinigen op eigen invloed niemand! De vijfde commissie brengt ieder jaar denzelfden strijd: de beschuldigingen van China, Italië en eenige Zuid-Amerikaansche Staten tegen de koloniale mogendheden, die in hun bezittingen in het Verre Oosten nog steeds het opiumrooken onder bepaalde om standigheden toestaan in plaats van het on voorwaardelijk te verbieden. Ieder jaar hoo- ren wij dezelfde aanklacht, dat Engeland, Frankrijk, Nederland en Portugal zich slechts door egoïstische overwegingen laten leiden en geen afstand willen doen van de finan- cieele winsten van het opium-monopolie. Ieder jaar hooren wij de verdediging, dat een totaal verbod van opiumrooken slechts leiden zou tot een uitbreiding van den smok kelhandel en dat de afschaffing van het monopolie slechts mogelijk zal zijn, nadat de verboden opium-aanbouw in China inder daad zal ophouden te -bestaan. Ook de zesde, de politieke, commissie had dit jaar weder een debat, dat wij er reeds menigmaal gehoord hebben: over de taak van den Volkenbond ter bescherming der nationale minderheden. Ditmaal bestond er echter bijzondere belangstelling voor, omdat allen in gespannen aandacht afwachtten, hoe de gedragslijn der nieuwe Duitsche en der nieuwe Fransche regeering op dit punt zou zijn. Zouden de Duitschers ook hier een zooveel forscher geluid laten hooren? En zou de regeering-Herriot nog steeds Polen en de Kleine Entente ondersteunen, die van geen enkele verbetering der Volkenbonds procedure willen weten? Het viel erg mede. De Duitsche gedelegeerde was even gematigd als vroeger Stresemann en Curtius en drong slechts op eenige be scheiden verbeteringen aan, waarvan de heer Loudon en de gedelegeerden van Denemar ken en Noorwegen, evenals Lord Cecil, het goede recht erkenden. En de Fransche woord voerder liet geen „Non possumus" meer hooren en gaf eveneens toe, dat voor die ver beteringen veel te zeggen was. Zoodat wij op dit punt althans van een Fransch-Duit- sche toenadering mogen spreken! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. (Een Nederlandsch belasting inspecteur zal, op verzoek van de regeering van Irak, daar te lande het belastingstelsel herzien.) In het kabinet van Irak, (Zoek het op de landkaart maar) Zaten de ministers onlangs Voorhoofdfronsend bij elkaar. En Financiën zei somber: Irak is niet crisisvrij. Handel, Binnenlandsche Zaken, Vielen hem al zuchtend bij. Er moet komen zei Justitie, Idem zooveel nieuw millioen, Uit belasting en accijnzen, Maar hoe moeten wij dat doen? Toen sprak Buitenlandsche Zaken: Er bindt ons een vriendschapsband, Zooals wij dat altijd noemen, Aan het volk van Nederland. Daar kan men belasting heffen, Zooals niemand anders 't kan, Laat ons daar adviezen vragen, En we zijn weer boven Jan. Deze week vertrekt naar Irak Een belastingconsulent, Uit het land, waar men de knepen Van dat kunstje zoo goed kent. In zijn koffers heeft hij schroeven, Persen en een dwangbevel, Deurwaarders en andre zaken, Gangbaar in het abel spel. Arme, zielige I-rakkers, Strakjes komt hij aan, de tolk Van de achting en de vriendschap Van het Nederlandsche volk. Binnenkort zult gij ervaren, Hoe ze het in Holland doen, Zet u schrap, er komt een aanslag, Maak u vaardig als citroen, Duid het ons niet al te euvel, Heusch, wij meenen het wel goed, Ja, wij voelen medelijden Uit het diepst van ons gemoed. Straks weer binden ons meer banden; Uit ons zwaarbelaste hart Roepen wij: reik ons de handen, Broeders in belastingsmart! P. GASUS. OPLOSSING VOOR HET WEGGOOIEN VAN VOEDSEL. WEST FRIESCHE GEMEENTEN VRAGEN STEUN IN NATURA. De hoofden der 50 Westfriesche gemeente besturen zijn wederom in vergadering bijeen geweest om de situatie te bespreken, ontstaan door den toenemenden nood in den tuinbouw. Besloten werd de Regeering te verzoeken om perfectie van hulpverleening in werk verschaffing en steun. Verlangend wordt uit gezien naar de tuinbouwsteunwet. Door nood gedwongen, gingen zeer veel stemmen op voor steun in natura. Besloten werd uitvoerig advies hierover te dioen uit brengen aan de Commissie-Lambooy. De vertegemwoordging van den midden stand verzette zich ter vergadering tegen steun in natura wanneer niet de midden stand zelf hiermede gedeeltelijk wordt ge red. Dezer dagen werd de burgemeester van Wemeldingen, de heer F. Wabeke Anz., 70 jaar. Hij is reeds ruim 28 jaar burgervader dezer gemeente en houdt nog steeds de oude kleederdracht in eere. PROVINCIAAL DISTRIBUTIEBUREAU TE ALKMAAR. Naar wij vernemen zal het door dc Provin cie Noord-Holland in te stellen In- en Ver koopbureau voor Tuinbouwproducten worden gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar. Tot directeur van het bureau is benoemd de heer P. Klant, secretaris van de Provin ciale Commissie uit de veilingen in Noord- Holland. De heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten van Noord-Holland zal optreden als voor zitter van de commissie, die op de verrich tingen van het In- en Verkoopbureau toe zicht zal hebben te houden. De samenstel ling van deze commissie moet nog geschie den. Zooals bekend is stelt het In- en Verkoop bureau zich ten doel de aan de Noord-Hol- landsche Groenteveilingen aangevoerde pro ducten, die de daarvoor gestelde minimum prijzen niet kunnen opbrengen voor reke ning van de Provincie aan te koopen. Aan elke veiling wordt één van de handela ren als vertegenwoordiger van het bureau aangesteld, die zorg meet dragen voor de verzending van de producten. De door de Provincie overgenomen produc ten zullen worden gedistribueerd als men- schelijk voedsel, daar waar een tekort bestaat of als veevoeder. Voor de distributie als men- schelijk voedsel zal de directeur zich in ver binding stellen met liefdadige instellingen en inrichtingen van sociaal nut, in verschil lende plaatsen van het lar.d, voor zoover de ze in richting in aanmerking komen, om door het bureau te worden bediend Voor de levering van groenten, eventueel ook van vroege aardappelen, zooals veevoeder of pluimveevoeder, wordt de medewerking ge zocht van diverse landbouworganisaties. Zij, die zich met het Bureau in verbinding wenschen te stellen kunnen zich wenden tot den directeur, Landbouwhuis te Alk maar. ERNSTIGE BOTSINGEN IN BELFAST. Drie dooden tallooze gewonden. BELFAST, 12 Oct. (Reuter). Bij de werkloo- zen-onlusten zijn in de botsingen met de po litie drie personen gedood, elf zwaar gewond en 100 lichter gewond. De werkloozen schoten van de daken op de politie. Een regiment infanterie staat gereed naar Belfast te marcheeren, teneinde de politie te versterken. NIEUWE COMMISSARISSEN VAN POLITIE. DRIE BENOEMINGEN TE AMSTERDAM Bij Kon. besluit zijn benoemd tot commis saris van politie te Amsterdam de heeren K. H. Broekhoff, A. van IJsendijk en M. N. F. M. Mouwen, allen thans hoofdinspecteur. De drie nieuwe commissarissen zijn thans ach tereenvolgens chef van de Centrale in zake Falsificaties, waarnemend leider van de Cen trale Recherche en verbonden aan een dei- administratieve af deelingen van het hoofd bureau van politie. BELASTINGVERHOOGING GAAT NIET DOOR. TOCH EEN SLUITENDE BEGROOTING TE AMSTERDAM. Het Volk meldt, dat de wethouder van financiën, Ed. Polak te Amsterdam er in is geslaagd de verhooging van de personeele belasting voor 1933, die aanvankelijk werd noodig geacht om de begrooting sluitend te maken, te voorkomen. Er is een andere wijze van dekking voor de geraamde uitgaven mogelijk gebleken. Den gemeenteraad wordt nu een sluitende be grooting aangeboden zonder loonsverlaging en zonder verhooging van belasting! Voor het terugnemen van dez-e verhooging was een bedrag van ongeveer één millioen noodig. Het is gevonden door een zorgvuldig nagaan van de begrooting van het loopende jaar. Op deze begrooting is nog een aantal be zuinigingen aangebracht Deze zullen wor- ken samengevat in een suppletoire begre-o- t-ing. Het vrijkomende bedrag zal worden ge stort in het reservefonds, vanwaar het naar den dienst 1933 kan wordei] overgeheveld. De schrijver Emil Ludwig, vooral bekend door zijn boeken over Napoleon en Bismarck en door zijn interviews met Stalin, den leider der Sovjet-republiek en met Mussolini, den dictator van Italië, zal in ons land als spreker optreden o.a. in Den Haag (21 October Amsterdam (22 October) en Utrecht (24 October). PROF. EINSTEIN HOOGLEERAAR IN AMERIKA. Prof. Einstein heefit een benoeming aan genomen tot hoogleeraar aan het nieuwe instituut voor voortgieeette studie, daó in den herfst van 1933 za<l worden geopend. Einstein zal doceeren in wiskunde en theo retische physica. Het instituut wordt tijdelijk ondergebracht in de universiteit van Prin ceton en heeft een gift ontvangen van 5 millioen dollar. WIJK AAN ZEE EN DUIN. EXTRA IIULP VOOR WERKLOOZEN. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de raad op voor stel van B. en W. besloten uit de middelen van het burgerlijk Armbestuur een bedrag be schikbaar te stellen van ten hoogste 10 cent per ingezetene, ten behoeve van het ver-lee- nen van extra hulp aan ondersteunde werk loozen in deze gemeente in den vorm van kleeding, beddegoed, schoeisel enz. Het beschikbaar gestelde bedrag zal door de vegeering met eenzelfde som worden aange vuld. De uitdeeling zal worden opgedragen aan een comité, dat een onderdeel vormt van het plaatselijk crisiscomité, twee leden van het college van B. en W. en vertegenwoordi gers der voornaamste plaatselijke vakcen trales. Verder heeft de raad nog op aandringen van Gedeputeerde Staten besloten tot. intrek king vah'het raadsbesluit betreffende het aangaan eener crisisleenina ten bedrage van f 60.000. Gedeputeerde Staten hadden name- hjk opgemerkt, dat zij bun beslissing over de vraag of voor crisis uitgaven die ten laste van den dienst van 1932 komen, mocht worden ge leend. wenschten aan te houden totdat vast zou staan, dat deze uitgaven op den gewonen dienst van 1932 een r.adeelte saldo hebben ver oorzaakt en dekking van dit saldo uit de ge wone middelen van den dienst van 1933 niet mogelijk zou b'ijken. Aangez'en B. en W. niet verwachtten, dat Gedeputeerde Staten hun standpunt- zouden herzien, hadden zij den raad in overweging geeeven aan het verzoek van het college te voldoen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 October. Ondertrouwd 11 October; K. Seubring en M. H. de Jongh. Bevallen 8 October: D. v. d. DoolZwaan, z.; M. M. van Ravensberg— Bremer, z.; 9 Oc tober: E. J. van DeldenSpringveld, z.; 10 October: H. Wilgenkample Febre, z.; M. C. van Loevenzijnvan Raaphorst, z.; 11 Oct.: C. M. EsselmanPollé, z.; C. Boogh Humme, z. Overleden 9 October: C. Visser, 84 j., Leidschestraat; C. Junge, 75 j„ Burgwal; 10 October: W. C. Dessing, 50 j„ Rijksstraatweg; 11 October: C. C. M. MeermanHommes, 62 j., Emmakade. FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 27) oogenblik bleef Leviatt met gefronst voorhoofd staan. Toen trad hij glim- w'ner.d naar voren en ging naast haar op oot rotsblok zitten. Onmiddellijk wierp zij wm een afkeurenden blik toe. Toen zij dat hij bleef zitten, schoof zij haar «'geneommen een weinig opzij en volgde toen zelf. Hij kan zich niet vergissen in de be tekenis van deze beweging, maar wanneer slim geweest was, zou hij gedaan heb- _n hij niets merkte. Een vrouw kan een afstooten, maar wanneer hij deze te- f11?wijzing aanvaardt zonder iets te zeggen, hij tamelijk zeker zijn van haar mede tel €n m«delijden is een pad vol belof- Maar de opzichter verzuimde zijn gele- Koneid. Hij beging de vergissing te den- «n, dat hij, omdat hij haar meermalen ont bootte, wanneer hij haar broeder bezocht, jju gerust een zekere intimiteit tegenover w? kon aannemen. •;Mij dunkt dat dit rotsblok groot genoeg f voor ons beiden", zei hij, op beminnelij- toon, Zij mat den afstand, die tusschen hen was bet een berekenend oog. „Dat is zoo", ant- «oordde zij rustig, „wanneer je precies blijft z'"ten, waar je nu zit." Hij lachte gedwongen. „En als ik dat niet doe?" vroeg hij. „Dan mag je de plaats alleen hebben", antwoordde zij koel. „Ik heb je niet ge vraagd, om hier te komen". Hij verkoos geen acht te slaan op haar werk, maar vertelde haar, dat hij aan het huis was geweest om Ben te bezoeken en, daar hij hem niet thuisgetroffen had, door de vlakte was gereden. „Ik zag je, toen ik nog een heel eind weg was," besloot hij, „en dacht, dat je je misschien eenzaam zoudt voelen." „Wanneer ik mij eenzaam voel, kies ik zelf mijn gezelschap", antwoordde zij koel. „Och, natuurlijk", zei hij, ietwat sarcas tisch, „je zult wet weten, met wien je het liefst praat. Maar je hebt er toch niets tegen, dat ik op dezen heuvel ga zitten?" vroeg hij. „De heuvel is niet van mij", merkte zij kalm op en bekeek een der beschreven bladzijden van haar boek, „je kunt hier blij ven zitten, zoo lang je wilt". „Dank je". Hij zei deze woorden op ge- rekten toon. Op een elleboog achterover ge leund, strekte hij zich uit, alsof hij er zeker van was, dat zij geen verdere tegenwerpin gen zou maken. Zij nam niet de minste no titie van hem, zocht haar papieren bij el kaar en begon weer te schrijven. Een poosje bleef hij zwijgend zoo liggen kijken naar het potlood dat over de breedte van het blad gleed en weer terug. Een bundel voltooid manuscript lag naast haar, de bladen bedekt met zorgvuldig geschreven, duidelijk leesbare woorden. Zij was altijd trotsch geweest op haar schrijftalent. Ben poosje keek hij verbaasd naar haar en trachtte tevergeefs om de woorden, die op de bladzijden te voorschijn kwamen, te ont cijferen. Maar de afstand was te groot en tenslotte gaf hij het op en ging naar haar liggen kijken, maar toch vastbesloten, cm het geschreven geheim, dat zich naast haar opstapelde op te lossen. Tenslotte, toen de stilte hem begon te vervelen sprak hij als toevallig: „Je moet lang op school geweest zijn om zoo te kunnen schrijven". Zij gaf geen antwoord, daar zij op dat oogenblik verdiept was in een gedachte, die zij onder woorden wenischte te brengen, voor zij vleugels kreeg en voor immer ver dween. „Schrijven gaat sommige menschen ge makkelijk af", hield hij aan. De gedachte was opgeteekend; zij keerde zich een weinig om. „Ja" zei ze en keek hem kalm aan, „dat is zoo. Net als brutaal zijn". Hij lachte luchtig. „Ik ben niet van plan, om brutaal te zijn", antwoordde hij. „Ik kan toch niet denken, dat het brutaal is, als ik je vraag, wat je schrijft. Het is te lang voor een brief." „Het is een boek". Hij lachte, verrukt over deze gedeeltelijke toenadering. „Mij dunkt, dat je een bijzon der soort vrouw moet zijn, om een boek te schrijven", merkte hij bewonderend op. Zij zei niets. Hij ging overeind zitten en boog zich tot haar over, terwijl een plotse linge hartstocht zijn oogen deed schitte ren. „Wanneer dat het geval is", zei hij veel- beteekenend, „dan wil ik je wel zeggen, dat ik een voorliefde heb voor dat bijzondere soort." Haar kin ging een weinig omhoog. „Je gevoelens laten mij ijskoud", antwoordde zij, zonder hem aan te kijken. „Zoo'n vrouw zou natuurlijk heel veel we ten", vervolgde hij, alsof hij haar afwijzing niet gehoord had, „zij zou zeker wel zooveel weten, dat zij zien kon, wanneer een man haar liefheeft." Blijkbaar begreep zij zijn bedoeling, want haar oogen glinsterden listig. „Dan is het jammer, dat jij geen „bijzonder soort man" bent", antwoordde zij. „Wat bedoel je?" vroeg hij, terwijl zijn oogen gretig glinsterden. „Ik bedoel, dat je, wanneer je een „bijzon der soort man" was, zou weten te zeggen, wanneer een vrouw je niet kan uitstaan", zei ze koel. „Dan geloof ik niet, dat ik van een bijzon der soort ben", verklaarde hij, terwijl hij een weinig kleurde. „Natuurlijk heb ik wel gezien dat je niet veel met mij op schijnt te hebben. Maar ik heb hooren beweren dat er vrouwen zijn, die gewonnen kunnen worden, wanneer een man maar aanhoudt." „Sommige mannen houden er van, om hun tijid te verknoeien", antwoordde zij rustig. „Ik noem het geen tijd verknoeien, wan neer ik met je praat", verklaarde hij snel. „Onze opvattingen verschillen", merkte zij kortaf op, terwijl ze het potlood liet rusten op het blad dat zij beschreef. Haar profiel was naar hem toegekeerd; haar wangen waren licht gekleurd; eenige losgewaaide haarlokjes vielen langs haar voorhoofd en slapen. Het was een aantrek kelijk beeld, zooals zij daar zat met het zachte zonlicht achter zich, een beeld, welks schoonheid Leviatt's hart deed kloppen van plotselinge woede en teleurstelling. Zij had de zijne kunnen zijn, wanneer Ferguson er ni«t tusschen gekomen was. En nu zou hij baar verliezen, dank zij dezen nieuwen knecht. Een plotselinge woede maakte zich van hem meester, hij boog zich voorover, met een boosaardige uitdrukking op zijn gelaat. „Misschien zou ik wel iemand kunnen noe men, die zijn tijd niet verspilt!" zei hij spottend. Snel keerde zij zich om en keek hem aan, terwijl zij potlood en papier losliet en haar oogen toornig flikkerden. „Je bent een van de lafaards, die mannen vleien en weerlooze vrouwen beleedigen!" verklaarde zij, deze woorden langzaam en duidelijk uitsprekende. Voor zij antwoordde, had hij al gemerkt- dat hij een vergissing begaan had en hij lachte verontschuldigend: zijn gelaat ver wrong zich onder deze poging. „Dat bedoelde ik niet bepaald", zei hij flauw. „Ik zou denken, dat het een vrij ter rein is en geen gunstbewijs. Hij kwam een stap naar haar toe, zijn stem werd afgeme ten. „Ik ben dikwijls naar je huis gekomen, onder voorwendsel, dat ik Ben kwam bezoe ken. Maar ik kwam niet voor Ben ik wilde jou zien. Ik geloof, dat je dit wel weet. Een vrouw moet wel zien, wanneer een man haar liefheeft. Maar je hebt mij nooit de kans gegeven, om het je te vertellen. Ik wil dat je mijn vrouw wordt. Ik ben opzichter voor de Two Diamond en ik heb zelf wat vee en geld op de bank in Cimarron. Ik zal een huisje bouwen een paar mijlen de rivier af en „Halt!" beval Miss Radford gebiedend. Leviatt had vlug gesproken, geheel in be slag genomen door zijn onderwerp, terwijl de zekerheid uit zijn oogen straalde. Maar op Miss Radford's bevel hield hij plotseling op en verstijfde, terwijl hij groote oogen op zette van verwondering. „Je hebt genoeg gezegd," vervolgde zij, „meer dan genoeg. Ik heb nooit over je ge dacht als een aanbidder. Ik weet zeker, dat ik niets gedaan heb waardoor je zou kunnen denken dat ik met je wil trouwen. Ik houd zelfs niet van je voel zelfs geen achting voor je. Ik weet niet, of ik wel ooit zal kunnen trouwen, maar wanneer ik het doe, dan toch nooit met een man, van wien iedere blik een beleedigirg is." Zij keerde zich hooghartig om en begon haar papieren te verzamelen. Haar optreden verried niet de minste opwinding; haar stem was kalm en effen geweest, gedempt door een lichte boosheid. Een korten tijd bleef Leviatt staan voor de volle beteekends van haar weigering langzaam tot hem doordrong. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3