Uit het Buitenland. Rust, kalmte en zelfbeheersching STA TEN- GENERAAL. De Bedrijfsradenwet in behandeling. (jMUIDER courant ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 ^|s plaats der vier-mogendhedenconferentie is Genève aangewezen. Duitschland zal er niet aan deelnemen. Italië gaat accoord met het voorstel. Crondwétshervorming in Duitschland ln voorbereiding. Overeenstemming te Londen bereikt. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN keercn weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuw tabletten. Glazen Buisje 75 et. Eij Apoth. en Drogisten. ONVEILIG MANTSJOERIJE. ONGERUSTHEID OVER HET LOT VAN 300 JAPANNERS EN KOREANEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. ENGELAND. De Quai d'Orsay heeft Vrijdagmiddag het volgende officieele communiqué gepubliceerd: °„In Downingstreet heeft gisteren en vandaag een gedachtewisseling plaats ge vonden tusschen MacDonald, Sir John Simon' en Herriot over het Britsche voorstel om een conferentie tusschen Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië te houden, die ten doel zal hebben, de huidige moeilijkheden te Denève op te lossen. De ministers zijn tot overeenstemming gekomen omtrent de op vatting dat de conferentie de vier genoemde mogendheden moet omvatten en dat Genève de meest geschikte plaats van samenkomst i5 De Britsche regeering zal thans de beide andere regeeringen om goedkeuring vragen. De conferentie zal een officieus en praelimi- nair karakter dragen. Onderwerp der be sprekingen zal zijn het onderzoeken en voor stellen van middelen, die tot hervatting van de Ontwapeningsconferentie binnen het al gemeene kader van den Volkenbond kunnen leiden." In politieke kringen in Frankrijk heeft men met voldoening kennis genomen van het bericht, dat de Conferentie te Genève zal bijeenkomen. De Parijsche avondbladen zijn over het algemeen tevreden met het resultaat der be sprekingen te Londen, omdat het Herriot oelukt is MacDonald te bewegen Genève aan te nemen als zetel voor de Viermogendheden- conferentie. In politieke kringen legt men er den na druk op, dat het besluit van Londen in ieder geval moet worden ten uitvoer gelegd .ten einde de ontwapeningsonderhandelingen we der te kunnen opnemen. I>e Londensche correspondent van de „In- transigeant" meent te weten, dat MacDonald zich niet afkeering heeft getoond van het Pransche voorstel met betrekking tot de internationaliseering van de luchtvaart. In ieder geval aldus wordt in politieke kringen verklaard, zal de conferentie geen uitstel ondervinden en in de tweede helft van November worden gehouden. Na zijn besprekingen met MacDonald heeft Herriot verklaard dat het onderhoud buiten gewoon hartelijk en vriendschappelijk is ge weest. Door deze bijeenkomst is de Engelsch- Fransche vriendschap nog versterkt. Herriot verklaarde met MacDonald als nog béter vrienden te zijn uiteengegaan dan zij reeds vroeger waren geweest. Frankrijk heeft zich nimmer verzet tegen een vriendschappelijke gedachtenwisseling van de mogendheden die er het meeste belang bij hebben. Frankrijk heeft zulks reeds te kennen gegeven bij de besprekingen welke dezen zo mer met de Amerikanen zijn gevoerd. Frank rijk heeft er evenwel steeds bij gepersisteerd dat deze onderhandelingen op een of andere wijze in verband met of in het kader van den Volkenbond of van de Ontwapeningsonder handelingen moesten plaats vinden en der halve in Genève zouden moeten worden ge houden. Herriot is Vrijdagmiddag om vier naar Parijs teruggekeerd. MacDonald en Sir John Simon waren bij het vertrek van den trein aanwe zig. Verklaard wordt dat hoewel de Duitsche Rijksregeering de uitnoodiging der Britsche regeering deel te nemen aan een te Londen over de kwestie der Duitsche rechtsgelijkheid te houden conferentie heeft aangenomen, zij er niet in kan toestemmen deze confe rentie te Genève te doen houden. Genève zou als zetel der conferentie slechts dan voor de Rijksregeering aanvaardbaar zijn, indien te voren door de overige mogend heden de Duitsche eischen inzake rechtsge lijkheid zouden zijn erkend en een mogend- hedenconf eren tie te Genève deze erkenning nog slechts zou moeten 'bekrachtigen. Daar entegen staat Duitschland er niet op de con ferentie te Londen te houden, zooals oor spronkelijk door Engeland wtas voorgesteld. Het komt er slechts op aan te verhinderen dat de vertegenwoordigers van Duitschland niet eventueel te Genève, den zetel der ont wapeningsconferentie, wordt betrokken in de ontwapeningsonderhandelingen, alvorens de Duitsche eischen -inzake rechtsgelijkheid reeds zouden zijn erkend. Aanvullend kan worden medegedeeld, dat Italië reeds geantwoord heeft dat het met Genève als plaats van samenkomst accoord gaat. DUITSCHLAND De rijksregeering heeft thans officieel de betrokken instanties van het rijksministerie van binnenlandsche zaken opdracht gegeven een ontwerp uit te werken voor een grond wetshervorming. Voor dit ontwerp zijn de richtlijnen in groote trekken reeds opgesteld. Hieruit blijkt dat de eigenlijke grondwetsveranderingen tot een minimum zullen worden beperkt, terwijl de overige veranderingen zoo veel mogelijk door eenvoudige maatregelen van bestuur tot stand zullen worden gebracht. Wat Pruisen betreft, zullen slechts twee Pruisische ministeries grondwettig als zelf standige ministeries blijven bestaan, n.l. het ministerie van binnenlandsche zaken en het ministerie van financiën, Verdere grondwets veranderingen zullen den Pruisischen land dag betreffen, die niet meer het recht zei krijgen om éénmaal, in den aanvang der wet gevende periode zijn standpunt te bepalen k o. v. de door den staatspresident, resp. rijkspresident benoemde regeering. Wanneer de landdag dan geen motie van wantrouwen aanneemt, blijft de Pruisische regeering ge durende de wetgevende periode van den landdag in functie, vooropgezet, dat de rijks dag als rijksregeering het vertrouwen niet opzegt, waarna de rijkspresident nieuwe be sluiten zou moeten nemen. Ds rijksregeering moet onafhankelijk ge maakt worden van de al te onzeke1^ invloe den van de partij- resp. toevalsmeercterheden Zoo zullen rijksdagbesluiten sleolits genomen kunnen worden met een wettige meerderheid dus niet met een meerderheid van de aan wezigen. Tevens zal een eerste kamer naast den rijksdag worden ingesteld, die het recht zal hebben rijksdagbesluiten te verwerpen. Het ten val brengen van de rijksregeering zou aan dezelfde bepalingen onderworpen zijn. Al deze, de verhouding van rijksregeering tot rijksdag betreffende veranderingen zouden natuurlijk grondwetsherzieningen beteekenen De eerste kamer zou gevormd worden uit den rijksraad. De huidige rijksraad, de voorloopige econo mische rijksraad, zouden verdwijnen. Het kiesrecht voor den rijksdag zal door verhoo ging van den kiesgerechtigden leeftijd met de mogelijkheid van herstemmingen veran derd worden. De voor den rijksdag gekozen Pruisische afgevaardigden zullen tevens den Pruisischen landdag vormen. Genève. Geen overeenstemming over de leiding van het V olkenbondssecretariaat. De geheime zitting van de commissie van veertien, die gisteravond om 22 uur 30 zou beginnen, is eerst om 23.30 aangevangen, daar in de particuliere vertrekken van den secretaris-generaal een streng vertrouwelijke bespreking plaats vond tusschen den secre taris-generaal, den voorzitter der commissie en den Duitschen gedelegeerde von Rhein- haben. Bij dit onderhoud is men er niet in geslaagd een overeenstemming tot stand te brengen. In verband hiermede is overeen gekomen de geheele kwestie der reorganisatie van de politieke leiding van het volkenbonds secretariaat uit te stellen tot de November- vergadering. Engeland. Nu weer moeilijkheden bij de spoorwegen. Op eein conferentie van vertegenwoordigers der spoorwegdirecties en drie vakbonden van spoorwegpersoneel hebben de arbeiders naar Reuter uit Londen meldt, verklaard, niet de voorstellen der maatschap-pijen te kunnen aanvaarden' om de loonen met 10 pet. te verlagen. Het voorstel der maatschappij én zal thans naar de centrale looncommissie worden verwezen. De onderhandelingen met De Valera hervat. Gisteren zijn- te Londen de besprekingen hervat tusschen vertegenwoordigers van den Ierschen Vrijstaat met De Valera aan het hoof.d en van de Britsche regeering inzake de land-annuïteiten en andere bedragen die vroeger door den Ierschen Vrijstaat aan het Vereenigd Koninkrijk werden betaald, doch door den Vrijstaat waren ingehouden. I-Iet gaat om een tof-aal bedrag van f 5 millioen waarvan 2.900.000 vxoor de land-annuïtei ten. De conferentie werd te 3 uur verdaagd zonder dat er een communiqué werd ver strekt. Heden worden de besprekingen voortge zet. (Reuter.) Amerika. Roosevelt de overhand bij een proef stemming. Door het tijdschrift „Literary Digest" wordt ook dit jaar, evenals bij vorige presi dentsverkiezingen, een referendum gehou den, dat tot op zekere hoogte als maatstaf zou kunnen dienen voor de stemming in de Ver. Staten. Er zijn aldus lezen wij in de Tel. bij dit particuliere referendum op Roosevelt 1.620.080 stemmen uitgebracht, op Hoover 781.431 en op Norman Thomas 106.352 stem men. In 31 staten heeft Roosevelt de leiding. LONDEN, 14 October (Reuter). De „Times" meldt uit Moskden: De Japansche autoriteiten leggen groote be zorgdheid aan den dag voor de veiligheid van 300 Japanners en Koreanen, die door de op standige troepen van generaal Soe Ping Weng te Mantsjoeli in de provincie Hailar gevangen worden gehouden. Daar vreedzame pogingen om de vrijlating der gevangenen te verkrijgen gefaald hebben, bereidt het Japansche leger een beslissende militaire actie voor tegen de rebellen, die nu het beheer hebben over den •eheelen Oost-Chineesche nspoorweg in Hailar. De legerautoriteiten geven toe, dat deze" ac tie de rebellen er wellicht toe zal brengen de gevangen Japanners en Koreanen dood te schieten, doch zij verklaren, dat de huidige situatie zoo onverdraaglijk is. dat het leger zijn gezag in het Noord-Westen van Mands- joerije. koste wat het kost, moet herstellen. De Sovjet-regeering is bereid den gevange nen een toevlucht te verschaffen op Rus si schen bodem, doch de rebellen weigeren hen vrij te laten, opdat Soe Ping Weng zijn eigen voorwaarden aan de Japansche autoriteiten kan opleggen. De rebellen hebben reeds een aantal brue- en ongeblazen, waardoor zij het voortrukken der Japansche troepen belemmeren en het internationaal treinverkeer stil leggen. Politieke aanslasr in de hoofdstad. Gisteravond is te Tsjangsjoen de hoofdstad van Mandsjoekwo, een vroeger regeeringsoer- soon van Mandsjoeriie in de provincie Hai- loengkiang genaamd Li Yih Soèn, terwijl hij met een vriend in een hotel dineerde, met een bijl aangevallen door generaal Sjen Sjie Joean lid van den Raad van State van Mandsjoekwo, die de opvolger was van generaal Ma Tsjang als gouverneur van Hailoenkiang. Li Yih Soen, die attaché is aan den Raad van State van Mandsjoekwo. werd zoodanig gewond, dat men voor zijn leven vreest. De oorzaak van den aanslag moet daarin gezocht worden, dat Sjen Sjie Joean Li Yih Soen beschuldigde hem tot aftreden als gou verneur te noodzaken. Deze misdaad, die de eerste is van politieken aard sedert de vestiging van Mansjoekwo als eigen staat, beeft in de hoofdstad groote con sternatie verwekt. DUITSCH DORPJE DOOR EEN CYCLOON GETEISTERD WEINHEIM, 14 Oct. (V.D.) Gisteravond is het dorp Laudenbach bij Weinheim door een hevigen cycloon geteisterd. In het Zuidelijk en het Oostelijk deel van het dorp werden van ongeveer 150 huizen de daken afgerukt. Ruim 200 ooffrboomen werden uit den grond gerukt. De wegen zijn met dakpannen en puin bedekt. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. PRINS LOUIS NAPOLEON OVERLEDEN Uit Genève wordt gemeld dat Prins Louis- Napoleon, die den laatsten tijd te Prangis aan de oevers van het Meer van Genève woonde, aldaar gisteravond aan longontste king is overleden. Prins Louis-Napoleon, die 68 jaar oud is geworden, was een broeder van wijlen prins Victor-Napoleon. hoofd van het Huis Bona parte en pretendent naar den Franschen troon. Deze was gehuwd met prinses Clemen tine van België en overleed in 1926 te Brussel. Prins Louis-Napoleon was ongehuwd. (Alg. Handelsblad) ONTVOERDE ENGELSCHE GEWROKEN CHINEESCHE BANDIET GELYNCHT. Spanje. Twintiaduizend textiel arbeiders in staking. De bond van werklieden in de textielin dustrie heeft een algemeene staking afge kondigd, welke ook voor de aanverwante in dustrieën geldt. Ongeveer 20.000 werklieden zijn bij de sta king betrokken. DmtscMamd. Pruisische Staatsregeering dient zoo spoedig mogelijk te worden ingesteld. Aan het slot van de ochtnedzit-ting van Vrijdag van het Rijksgerechtshof legde de vertegenwoordiger der Rijksregeering Gott- heiner de volgende verklaring aaf: De Rijksregeering wenseht zoo spoedig mogelijk de totstandkoming van een tot wer ken in staat zijnde Pruisische staatsregee ring. waardoor het Rijkscommissariaat kan worden opgeheven. In den Pruisischen Land dag moet een meerderheid gevonden worden, die de vorming van dergelijke regeering mogelijk maakt. De Rijkscommissaris zal, evenals tot nog toe op een dergelijke moge lijkheid aansturen. De afzonderlijke maat regelen in deze richting hangen af van ont wikkeling van den politieken toestand, spe ciaal na de Rijksdagverkiezingen. De Pruisische vertegenwoordiger dr. Brecht verklaarde naar aanleiding hiervan, dat thans duidelijk was gebleken, dat de Pruisi sche ministers definitief en niet zooals tot nog toe beweerd werd, voorloopig waren afgezet. LONDEN. 14 October (Reuter). De „Times' meldt uit Charbin: een der Chineesche ban dieten, die de Engelsche dame Mrs. Woodruff vermoordde, is door de woedende menigte ge lyncht. Zijn hoofd hangt nu aan een boom nabij de plaats, waar de moord werd bedreven. De bewoners van Charbin zijn ontsteld over het terugkeerend gebruik van ontvoeringen, waar. tegen de plaatselijke autoriteiten klaarblijke lijk machteloos staan. NIEUWE TREINAANSLAG IN CHINA. GROOT AANTAL JAPANSCHE MILITAIREN GEDOOD EN GEWOND. Vogens berichten uit Carbin is op den Chi neeschen Oosterspoorweg als gevolg van een aanslag een Japansche militaire trein ont spoord. De locomotief en vier wagens zijn van den spoordijk gestort. Volgens nog niet bevestigde mededeelingen zouden 21 solda- tei zijn gedood en 65 ernstig gewond. De aanslag is gepleegd door Chineesche vrij scharen. COMMUNISTISCHE AGITATIE IN JERUZALEM. COMPLOT TOT UITROEPING VAN EEN ARABISCHE NATIONALE REGEERING. .JERUZALEM, 14 October (V.D.) In Jeru zalem is een communistische centrale voor Arabië in het Oosten ontdekt. Uit documen ten welke in beslag genomen werden blijkt, dat er een nauwkeurig urogram voor het uit roepen van een Arabische nationale regeering opgesteld was. Het lag in het voornemen de staatsschulden te schrappen, en de concessies oo te heffen. Verder werd een brief, bestemd voor Rus land Gevonden, waarin beweerd wordt dat de Joden het leven der communisten in Pa lestina bedreigen. TWEEDE KAMER. Overleg over opheffing vein Amsterdam's vroedvrouwenschooL Geen interpellatie-motie. De Liberalen tegen bedrijfsra- den. A.-R. fractie er voor. „Schijndoode regeling", zeggen de s.-d. Maar met eenige kans op leven. 14 October. Vandaag heeft de Tweede Kamer de behan deling voortgezet van de interpellatie van mevr. de Vries-Bruins over de opheffing van de vroedvrouwenschool te Amsterdam. Er werden nog twee' uren aan dit onderwerp ge wijd mej. Katz en de heeren Dr. Vos, Peere boom, Zandt en Slotemaker de Bruine deden zich nog met den minister hooren maar eenige verandering in de positie der stukken heeft de tweede dag niet meer gebracht. Aan den eenen kant de minister, die zegt, dat er voor het onderhouden van de twee Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Am sterdam en Rotterdam veel te weinig animo is. De regeering heeft alleen het onderwijsbelang in het oog te houden. De bijkomstige' voor- deelen van de aanwezigheid in een stad van i een vroedvrouwenschool, zooals kraamvrou wen-consultatie, cursussen voor kraamvrou- wen-verpleging enz. enz., zijn geen direct Rijksbelang, wel. een direct gemeentelijk be lang, zooals vele gemeenten dezen arbeid dan ook zelfstandig ondernemen op eigen kosten. De regeering begrijpt echter het belang voor Amsterdam bij behoud der school en wil daar om minister Ruys zeide het nóg eens toe gaarne met Amsterdam tot overeenstemming komen over het behoud, wanneer althans de in uitzicht gekomen bezuiniging behouden blijft. De Kamer wacht nu op het resultaat van de onderhandelingen die daarover gaande zijn. Misschien was het beter geweest zooals Prof. Slotemaker deed doorschemeren maar heelemaal op dat resultaat te wachten. Dan had de geheele interpellatie aan de Kamer bespaard kunnen blijver.. Misschien is uit de zekerheid van de Amsterdamsche bereidheid tot overleg ook wel de weinig levendige stem ming gedurende de interpellatie te verklaren. Het bleef vandaag een debat zonder hoogte punten. Want de redevoeringen der heeren Peereboom en Zandt, die, vanwege hun vrees voor het opzetten van de macht van Rome voor het opheffen van de school in Heerlen hebben gepleit, werden aangehoord, maar er werd niet op gereageerd. Aan den anderen kant stonden mej. Katz en Dr. Vos, met mevr. de VriesBruins. Zij betoogde, dat wanneer de regeering maar duidelijk de positie 'begreep der vroedvrouwen wanneer deze positie door de regeering in het belang der volksgezondheid zekerder gemaakt werd, de toeloop tot de vroed vrouwenschool wel zou toenemen. Waarop de regeering dan weer antwoordde, dat ei volgens deskundige gegevens voldoende vroed vrouwen hier te lande zijn. Dr. Vos betoogde, dat dit „voi'doende" wel spoedig zou afnemen, wanneer de groote toel'-oop van artsen verminderen gaat. En voorts was hij 't met juffrouw Katz eens. dat het goede van de Amsterd'amscihe sclhool buiten de opleiding, ook een rijksbelang is. De Kamer wacht dus nu op het resul taat van het overleg met Amsterdam. Een uitspraak in den een of anderen zin werd door de interpellante niet gevraagd. De Tweede Kamer maakte vandaag een aanvang met de behandeling van het ont werp tot instelling van bedrijfsraden. Minister Verschuur acht de instelling daar van noodig, ten einde de economisch zwak kere positie van den arbeider sterker te maken en het productieproces zooveel moge lijk zonder schokken te doen verloopen. Voorts om een deel van de Overheidstaak aan het bedrijfsleven zelf over te laten Naar 's ministers inzicht moet de arbeid allereerst consólideeren de gunstige rerri'-a- ten, die in de sociale ontwikkeling van bet economische leven werden bereikt. Daarbij wil hij 't echter niet laten, maar bc endien de mogelijkheid scheppen voor een verdere ontwikkeling van de organisatie van het bedrijfsleven hij wil door de Kroon ook bedrijfsraden doen instellen naast die, .._ar- voor erkenning gevraagd wordt, wijl ze ui: zich zelf gegroeid zijn. De minister maakt bedrijfsraden mogelijk geen ondernemingsraden. Hij meent, dat eerst later aan ondernemingsraden mag ge dacht worden. De door den minister ge dachte werkkring van den bedrijfsra-ad is zoo. dat de raad zal optreden ais orgaan van overleg, van advies, van uitvoering, van ---chiüenbeslechting en als orgaan van be middeling. Vandaag hebben zich ma over dit ont werp drie sprekers uitgelaten. Van c is alleen de heer Amelink vóór De heeren Dr. Vos en Mr. v. d. Bergh aarzelen, de oorspronkelijke gedachte van het ontwerp lijkt hun niet onsympathiek ze willen al leen wachten op den uiteindelijken, inhoud van het ontwerp op den uitslag dus van de pogingen tot amendeering, bij welke pogingen dan op het oogenblik de serie-Kortenhorst- voorop staat. We volgen nu de drie sprekers in het kort. Dr. Vos wenseht met den minister in te stemmen, wanneer deze den klasse-strijd wil tegengaan. Of dat nu echter moet gebeuren mee door de bedrijfsraden. zooals de minis ter die ziet? Allereerst ziet Dr. Vos nog heel veel duisters in de functie van den be drijfsraad. Voorts wil hij de bedrijfsraden een gedachte, die ook in de amendementen- Kortenhorst leeft doen ontstaan zonder eenigen drang, alleen dus uit het leven zelf opgekomen raden een plaat-s geven. Voorts acht de heer Vos de geheimhou ding in de bedrijfsraden niet genoeg ge waarborgd. Hij wil de samenwerking daarin beperken tot die onderwerpen, waarover een communis-opinio bestaat, dat- ze voor bespre king zich leenen. Wanneer de minister on dernemingsraden wil bevorderen, dan onder vindt dat weer geen verzet bij de liberale fractie. Ondernemingsraden geeft hij in het kader van de bedoeling van het ontwerp meei waarde, dan bedrijfsraden, waarvan hij vermoedt, dat ze heel gemakkelijk tot deba tingclubs worden. De cardinale kwestie is, wat het ontwerp beteekent voor een of anderen vorm van bedrijfsorganisatie. Wanneer de heer Amelink die met een beroep op dr. Kuyper, met heel 's ministers voorstel meegaand, het ook daar in toejuicht, dat de bedrijfsraden nog geen verordenende bevoegdheid hebben gekre gen, wijl de tijd daarvoor nog niet rijp is en over de wenschelijkheid daarvan nog geen algemeene overtuiging bestaat, dan zegt dr. Vos dat hij nimmer mede zou gaan met een amendement, hetwelk die verordenende bevoegdheid zou willen geven. Daarmede zou een stap teruggetreden worden in de economische ontwikkeling, een groote stap, nl. naar de Middeleeuwen. Het parlement moet blijven, de democratie moet geen plaats maken voor de idee van den fascisti- schen corporatieven staat. Wel wil dr. Vos aan de bedrijfsraden een groote taak geven in het raam van zijn hoop op een gedecen traliseerde uitvoering der sociale verzekering. Men weet, dat het hoogst bekwame lid der Kamer Mr. Dr. v. d. Bergh promoveer,cüe op een proefschrift over „Medezeggenschap en Bedrijfsorganisatie". Een onderwerp, dat in alle opzichten parallel liep met 's mi nisters bedrijfsraden. Mr. v. d. Bergh heeft de Kamer vergast op een beknopte, maar zeer knappe samenvatting van de grondge dachte van dat proefschrift, toegepast op heit ontwerp-Verschuur. De heer v. d. Bergh dan. eerst sprekende over de, wel van bedrijfsorganisatie te onder scheiden medezeggenschap, geloofde dat aan de bedrijfsraden van den minister zeer wel, onder de noodige controle de bevoegdheid zou gegeven kunnen worden verbindend verklaring uit te spreken. Voorts vroeg hij waarom de minister geen ondernemings raden had ingesteld, welke de z.g. medezeg genschap aan den voet hadden kunnen uit oefenen, medezeggenschap over de arbeids voorwaarden. En wanneer het ten slotte ging om werkelijke adviseerende medezeggen schap de medezeggenschap aan den top, in de leiding dan geloofde de heer van den Bergh, dat ook daarvoor de tijd geko men is, maar niet in het bedrijf, doch in de onderneming: dat is de tastbare eenheid. Wat nu de bedrijfsorganisatie betreft in verband met het ontwerp, zag Mr. v. d. Bergh het ontwerp als een dorre stem. die echter, zij het ongezien, toch wel mogelijk heden bieden voor een vruchtbare ontwikke ling in later stadium. De s.d.a.p. heeft steeds een bedrijfsorgani satie voorgestaan waarin het belang van de consument of zei Mr. v. d. Bergh van de gemeenschap voorop staat. De s.d. woord voerder nu was van meening, dat het ont werp teveel den kant opging van de bedrijfs organisatie, zooals Prof. Veraart die wilde, en"waarin het belang van den producent do mineerde. Dr. v. d. Bergh wilde daarom in de bedrijfsraden. zooals de bewindsman die scheppen wil, ook de medewerking van den niet-producent Vooral wil de heer v. d. Bergh het ontwerp mee doen uitwerken, dat er „nieuwe orga nen" (art. 194 der Grondwet) worden ge schapen, die uitvoerende bevoegdheid in ruime mate zullen krijgen, onder behoud van de parlementaire controle waardoor er een ideaal huwelijk zou kimnen ontstaan tusschen de coöperatieve en cTe parlementaire staatsgedachte. INTIMUS. SCHEEPVAARTBERICHTEN KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Agamemnon 13 van Amsterdam te Rotter dam. Amazone. 13 16.30 St. Catherines P. gep. Aiadne, 13 te Triëst. Atlas, 11 te Curacao. Barneveld. 12 te Valparaiso. 13 van Valparaiso naar San Antonio. Calypso. 13 van Amsterdam naar Rotterdam 14 te Rotterdam. Ceres 13 van Amsterdam naar Rotterdam. 14 te Rotterdam. Stuyvesant, 13 van Paramaribo naar Ma deira. Theseus, 13 van Kopenhagen naar Aalborg. Titus, 13 23 uur te Hamburg. Triton, 13 van Bari na.r Catania. Venezuela, 13 van Curacao naar Pto. Ca- bello. Vesta 13 van Barcelona naar Genua. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam, N.-York n. Rotterdam 14 (8.30 i.m.) van Plymouth. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (uitreis) p. 14 (11 v.m.) Kaap Bon. Kota Pinang thuisr.) 13 (10 n.m.) v. Colombo Kota Agoeng (uitreis) 14 (1 n.m.) te Genua. Dempo (thuisreis) 18 (7 v.m.) te Marseille verwacht. ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisreis) 14 October te Bahia. KON HOLL. LLOYD Oehoe, thuisreis, 14 te Medan. Orania, thr. 12 21 uur te Coruna. HALCYON LIJN. Maasburg 13 van Vancr. n. Pt.-Royal. Stad Amsterdam Lulea n. Rotterdam-VIaar dingen p. 13 Brunsbuttel. Stad Arnhem 13 van Almeria n. Rott.- Vlaardingen. Stad Zaandam 14 van Oron te Huelva voor Sas van Gent. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (thuisreis) 13 van Marseille. Klipfontein (uitreis) 14 (5 n.m.) van Antwerpen. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitreis) 12 van Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaas ter kerk (uitreis) 13 van Izmir. Tanimbar (thuisreis) p. 13 Gibraltar. Arerudskerk (thuisreis) 14 van Port Said. Serooskerk (uitr.) 14 van Suez. Meerkerk 13 van Hamburg n. Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Streefkerk (thuisreis) 14 van Hamburg n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dem.po (thuisreis) 14 (11 v.m.) van Port Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Alcinous 13 van Batavia te Hamburg.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5