BELGIË-NEDERLAND (2-3) Een fraaie, zwaarbevochten overwinning voor de Oranjeploeg. OP HET RANDJE. IJMUIDER COURANT MAANDAG 17 OCTOBER 1932 VOETBAL. BRUSSEL, Zondagavond. De tweede wedstrijd, dien ons vertegen woordigend elftal in het BruisSsedsdhe Heysel- Stadion heeft gespeeld, is geëindigd met een zwaar bevochten 32 overwinning. Bijna tot de laatste oogenblikken van den strijd was de uitslag twijfelachtig, zoodat de span ning er ,fcot einde inbleef. Wie gedacht had. dat deze extra-wedstrijd tegen België niet veel belangstelling uit ons land zou trekken, heeft zich vergist Duizen den landgenooten hebben er de reis naar Brussel voor over gehad om den wedstrijd bij te wonen. Naar schatting bedroeg hun aantal zeker zes duizend. Met extra-treinen waren zij Zaterdagavond en Zondagmorgen naar de Belgische hoofd stad gekomen, een giroot gedeelte maate de reis ook in autobussen en .per auto. Deze duizenden bezoekers uit het Noor den veroorzaakte in de ochtenduren in het centrum der stad een gezellige drukte. Ook in België bestond voor dezen wedstrijd als steeds voor de voetbalkampen tegen de Nederlanders groote belangstelling. Extra-treinen brachten de bezoekers uit Luik, Antwerpen en andere Belgische steden Dat 'tenslotte het Heysel-Staddon, dat onge veer 55 tot 60 duizend toeschouwers kan be vatten, niet meer dan ongeveer dertig tot vijf en dertig duizend bezoekers had, zal voornamelijk wei het gevolg zijn geweest van het buitengewoon slechte weer van de laatste week. Ook Zondag liet het weer zidh niet al te gunstig aanzien. Brussel was nat en koud. Den geheelen Zaterdag had het geregend en ook Zondagochtend vlei er een druilerige regen.. Tegen één uur in den middag werd het echter droog enhet is tijdens den wed strijd droog gebleven. Zware wolken hingen weliswaar boven de stad, doch de zwakke wind bleek toch kracht genoeg te hebben om voor dezen middag den regen tegen te houden. Tegen een uur ook begon de uittocht uit Brussel naar het Eeuwfeest-Stadion dat vrij ver buiten de stad is gelegen. De extra-trams waren overvol en de taxi's maakten goede zaken. In het groote Heysel-Stadion werd om half twee reeds een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen twee politie-elftallen uit Parijs en Brussel. Rondom het veld waren greppels gegraven om den overtolligen regen van de laatste dagen te kunnen afvoeren. Het veld was daardoor, ondanks het vele water, dat er op gevallen was, goed bespeelbaar; hoewel op eenige plaatsen wel wat g'lad. De eerste helft. Acht minuten voor drie uur (Belg. tijd) komen de Nederlandsche spelers in het veld, luide toegejuicht zoowel door landgenooten ais door de Belgen. Het blijkt, dat Van Run van wien men men tot het laatste oogen- bliik in verband met zijn blessure niet wist of hij zou kunnen uitkomen, meespeelt. Na de gebruikelijke begroeting komen de Belgen, zoo mogelijk nog luider begroet en onmiddellijk daarna laat de Engelsche scheidsrechter Lewingstone opgooien voor den toss Hcoydonokx, de Belgische aanvoerder, is gelukkiger dan onze Van der Meulen; hij kiest den niet sterken wind mee. De elftallen, stellen zich dan als volgt op: België. Van den Berghe, Nou wens, Hooydonckx, Claessens, Hellemans, Van Brandt, Versijp, Voorhoof, CapeHe, Van Beek, Van Campenhout. Keeper v. d. Wint van V. S. V. in zweefvlucht tijdens den wedstrijd Haarlemsch elftal Brusselsch. elftal. de Belgen verkleinen den achterstand door den stand hiermede op 12 te brengen Onmiddellijk daarna is het rust. DE TWEEDE HELFT Te 3.55 uur wordt de wedstrijd hervat. In de eerste vijf minuten is Holland in den aanval, zonder echter voor doel zeer gevaar lijk te zijn. Adam is eenmaal heelemaal naai den linkervleugel verhuisd, waar hij een goeden voorzet geeft, die door Van den Ber ghe wordt onderschept. Nagels doet even later hetzelfde, doch ook thans werpt Van den Berghe zich er tusschen. De Hollandsche supporters moedigen de spelers aan; zij overstemmen daarbij bijna de Belgen. Na vijf minuten echter werken de Belgen zich los. Nagels krijgt een vrijen schop tegen zich; er ontstaat duidelijk een druk op het Nederlandsche doel. Van Beek kopt eenmaal even over de lat. Dezelfde speler neemt den bal even later uit een corner weer op het hoofd, doch alweer gaat de bal over het doel heen. Bij een uitval der Hollanders rent Van Nel len op Van den Berghe af; hij lost een kei Het Nederlandsch elf tal te Brussel opgesteld voor den aanvang van den wedstrijd tegen België. V. 1. n. r.: v. d. Meulen, Bonsema, Pel- likaan, v. Heel, Weber. v. Run, v. d. Broek (P. S. V.), Nagels, v. Nel len. Adam, v. d. Broek (Xerxes). Nederland: Van Nellen, Bonsema., Van den Breek IPS.V.), Adam, Nagels, Van Heel. Van den Broek (Xerxes), Pellikaan Weber, Van Run, Van der Meulen. Even voor drie uur trapt Van den Broek voor Nederland af. De eerste aanvallen zijn voor de Belgen, CapeUle kxijigt, als onze verdediging slordig wegwerkt een goede kans doch deze gaat door slecht schieten verlo ren. De eerste aanval van onze zijde ontstaat als Adam, die direct mooi op dreef is, een pass naar Bonsema geeft. Van den Berghe loopt uit en door zich voor den Groninger te werpen, kan hij een doelpunt voorkomen. Na de eerste vijf minuten is het spel ver deeld. Bij ons toont Adam zich bijzonder actief. Het duurt niet lang of de echte spanning komt er in. Van Nellen weet zieh mooi dooi de Belgische verdediging te werken. Hij schiet niet zelf op doel doch geeft den bal kort naar binnen waar de toeloopende Nagels het leder onhoudbaar voor den Belgischen doelverde- diger in het net schiet. Nederland leidt met 01. De duizenden Nederlanders juichen bij dit eerste doelpunt voor onze landgenooten, ge maakt nadat er nog niet langer dan zeven minuten gespeeld is. De Belgen trachten dan met kort gehouden samenspel de Nederlandsche verdediging te verschalken. Onze verdediging doet echter goed destructief werk, al werkt vooral Weber over het algemeen slordig weg. Boven dien worden de Belgische aanvallen slecht afgewerkt, waarbij het schieten zelfs buiten gewoon slecht is. Een schot van Claessens wordt daarna door Van der Meulen het veld In gewerkt. Nederland ver—-rot den voorsprong tot 02. De bal belandt dan bij Nagefls, die een af gemeten voorzet geeft. De Eintdlhovenaar Van den Broek stormt toe en met een kopbal verdwijnt het leder voor de tweede maal nadat de wedstrijd slechts veertien mi nuten oud is in het Belgische doel De Hollanders blijven in den aanval. Van Nellen werkt zich opnieuw door de Belgi sche verdediging heen. Ditmaal schiet hij echter zelf. De schuiver wordt door Van den Berghe vallende gestop., en wanneer de toe loopende Adam den Belgischen doelverdedi- ger te hardhandig aanpakt wordt een vrije schop toegekend, waarmede deze kans voor' ons verloren is. De Belgische aanvallen komen voorname lijk van links, waar de invaller van Cam penhout zich onderscheidt. Deze aanvallen zijn echter minder gevaarlijk, dan die van de Nederlanders, die soms zeer plotseling opzetten. Een nieuwe keurige voorzet van Nagels le vert Holland bijna weer een doelpunt, doch 't schot van Bonsema stuit tegen den paal terug; daar gaat het leder naast. Door het open spel der Hollanders zijn de situaties voor het Belgische doel veel ge vaarlijker, dan voor het doel van Van der Meulen. Nadat er 21 minuten gespeeld ik wordt de eerste corner genomen, tegen Nederland. Deze en kort daarop een tweede, beide door Ver- sijp genomen, leveren den Belgen echter geen doelpunten op. Intussehen zijn de Belgen steeds in het veld iets sterker geweest, een gevolg hoofd zakelijk van het falen van onzen spil Van der Broek. Zijn naamgenoot van P. S. V. krijgt in deze periode een onverwachte kans doch hij staat buitenspel. Hij besluit zijn ren op het doel met een schot in den hoek, dat de Belgische keeper er met moeite wist uit te houden. Een volgende Hollandsche aanval wordt door den Belgischen aanvoerder Hooy donckx, die in uitstekenden vorm is, gestuit. Eindelijk, wanneer de wedstrijd al een half uur geduurd heeft, ziet de Belgische mid denlinie haar fout in, door uitsluitend naar links te spelen, Versijp, op den rechtervleu gel, wordt dan aan het werk gezet; diens voorzet biedt de Belgische voorhoede een uit stekende kans. Van Campenhout krijgt den bal in vrije positie, vlak voor het doel, hij schietnaast! Aan den anderen kant moet Van den Ber ghe, bij die plotselinge gevaarlijke aanvallen van onze voorhoede, eenige malen uit zijn doel loopen om meer doelpunten te voor komen. Zoo nadert de rust. De Belgen blijven aanvallen; hun aanval len worden steeds krachtiger. Twee minu ten vóór half time slingert Voorhoof zich door de Hollandsche verdediging. Hij geraakt tusschen Weber en Pellikaan en wordt als het ware gekraakt. Het gevolg hiervan is een strafschop tegen Nederland, die door Van Campenhout genomen wordt Onhoudbaar gaat de bal in het Nederlandsche doel en hard schot, dat buiten bereik van den Bel gischen doelverdediger blijft. De bal komt echter net tegen de lat en stuit terug in het veld. Een corner op het Belgische doel wordt door Nagels achter geplaatst. Evenals in de eerste helft blijken de Bel gen in het veld ook thans sterker te zijn. I-Iun afwerking blijft echter slordig, zoodat Van der Meulen slechts zeer weinig gevaar lijke schoten te verwerken krijgt. Langzamerhand komen de Belgen er ech- tre beter in, Hun overwicht wordt steeds sterker. De Belgische backs staan bijna over de helft van het veld. Steeds beter wordt het spel; af en toe doet het weer denken aan dat fraaie technische spel van eenige jaren gele den. Een doelpunt moet er komen; het blijft dan ook niet uit. Een voorzet van Versijp wordt door Capelle op het hoofd genomen en het leder vliegt onhoudbaar voor Van der Meulen in het doel. De stand is gelijk Donderend gejuich der Belgen beloont dit doelpunt; bij onze Zuidelijke buren begint de hoop op een overwinning weer levendig te worden. Van den Broek van Xerxes en Van Heel wisselen thans van plaats, hetgeen een uit stekende maatregel blijkt te zijn. De Hol landsche voorhoede wordt nu veel beter ge voed en het spel wordt weer meer verdeeld. Na een half uur spelen werkt Nagels zich langs Hooydonckx. Zijn voorzet wordt door het Hollandsche middentrio gemist, doch Bonsema herstelt zich onmiddellijk en trapt voor de verblufte Belgische verdediging het winnende doelpunt onhoudbaar in (2—3). In het laatste kwartier heerscht zoo mo gelijk nog gröoter spanning. Vooral van Bel gische zijde wordt hard gewerkt om alsnog te trachten althans gelijk te spelen. Minuut voor minuut verstrijken. Het spelpeil zakt echter in; het tempo wordt langzamer en in den stand komt geen verandering. Eenige minuten voor het einde geeft België zich gewonnen, al leveren ook de laatste aanvallen van de Hollanders geen resultaat meer op. t Met een zwaar bevochten 32 zege voor onze landgenooten komt het einde onder luid gejuich van de supporters die speciaal voor dezen wedstrijd over de grens waren gekomen. Nabeschouwing. Hoewel er zooals reeds gezegd voort durend spanning was, kan deze wedstrijd toch geen mooie wedstrijd genoemd worden. Fraai technisch spel werd vooral van Hol landsche zijde slechts zelden te zien ge geven. De geestdrift der spelers vergoedde echter veel en heeft zeer zeker tot de over winning bijgedragen. België is in het veld gedurende den ge heelen wedstrijd bijna steeds iets in de meerderheid geweest, hoofdzakelijk het ge volg van beter ploegverband. De zwakke plek in ons elftal was de mid- denlïnie, waarin vooral Van den Broek als spil faalde. Van der Meulen heeft zich goed geweerd, doch bepaald gevaarlijke schoten heeft hij niet te verwerken gekregen. De beide doel punten waren echter voor hem onhoudbaar Weber schitterde in zijn verdediging, doch zijn wegwerken was nog altijd slordig. Van Run was iets minder, maar zijn prestaties over het geheel waren meer dan voldoende. In de middenlinfe was Van Heel verreweg de beste. Het debuut van Van den Broek was niet schitterend, terwijl Pelikaan op een matigen wedstrijd kan terugzien. Waar schijnlijk zullen de beide Pauwes hier wel terugkeeren. Het drietal in zijn geheel was in zooverre onvoldoende, dat het geen goeden schakel vormde tusschen verdediging en aanval. In de voorhoede was Adam de sterkste. Hij verraste weer ieder met zijn di-fbbeflen en zijn fraaie techniek. Bovendien wist hij zich voortdurend goed te plaatsen, zweefde waar noodig ook op het middenveld om daardoor de voorhoede aan het werk te kunnen zet ten. Hij was als van ouds de motor van de ploeg. Onze midvoor Van den Broek speelde een goeden wedstrijd, doch er ging niet veel initiatief van hem uit. Vooral bij de ver dee- Het Haarlemsch elftal,, dat gisteren Brusselsch elftal won. Van links naar r Michel, De Bock, Koper, een invaller. Pe ge nee 1, Oldenburg en Vreeken. Voorste i ling van het spel schoot hij nog te kort. Zijn doelpunt was schitterend. De beide vleugelspelers Nagels en Van Nellen waren actief; hun voorzetten uit stekend. Bonsema viel niet op, doch deed als schakel tusschen Van den Broek en Van Nellen goed werk. Het door hem gemaakte doelpunt mag voor hem zeker een voldoening zijn. Bij de Belgen was Hooydonckx de sterkste. Nouwens was veel minder, terwijl Van den Berghe in menige gevaarlijke situatie door uit te loopen redding bracht. De middenlinie speelde als linie uitstekend, doch individueel maar matig. Vooral Helle mans viel tegen, al speelde hij ongetwijfeld veel beter dan de Hollandsche spil. De voorhoede speelde goed samen, waarbij geen zwakke plekken vielen op te merken. Alleen de afwerking was totaal onvoldoende, terwijl het schieten een zeer slecht ver zorgd onderdeel vormde. De scheidsrechter heeft maar matig vol daan. Vooral met het buitenspel lag hij enkele malen overhoop, terwijl zijn beslis singen aarzelend werden genomen Maar toch gewonnen. P. De tijding diat het Nederlandsch voet balelftal te Brussel den extra wedstrijd tegen België had gewonnen, moet gisteren velen voetballiefhebbers vreugde hebben bezorgd, maar terzelfder tijd eenigszins verraste vreug de. Men, in het algemeen gesproken, zal er eenige hoop op gehad hebben, maar het tevens nauwelijks hebben durven verwachten. Er wa ren experimenten in de oranje ploeg en de roem van Lagendaal, den onberekenbar en werkt nog steeds na in zulk een mate dat on getwijfeld velen zich afvragen, wat er van te recht moest komen zonder hem. Nu is Lagen daal zeker geen slecht voetballer, hij is on getwijfeld veel meer dan een venijnig schut ter alleen, maar als zijn gloeiende schoten niet loskomen, staat hij toch niet boven spe lers van het kaliber v. d. Broek uit Eindhoven. Nederland heeft gewonnen en nooit is in eenigen wedstrijd duidelijker gedemonstreerd, hoe verrassend optreden gepaard met oppor tunistische schotvaardigheid, beter technisch veldwerk kan overwinnen. In die zwaargela- den periode na de zevende en tot de veertien de minuut van den wedstrijd, toen de onzen twee uitstekende doelpunten scoorden, waren de Belgen ongetwijfeld in het veld aanmer kelijk sterker. Zij speelden ontegenzeggelijk beter voetbal. Maar zij wisten niet te scoren, een oude kwaal, terwijl zij zich ettelijke ma len lieten verrassen, wat hun tweemaal nood lottig werd. Je reinste zege van het opportu nisme. Het bleef ook daarna zoo, het werd zelfs nog wat sprekender, al kwamen er dan geen Nederlandsche doelpunten meer. In de tweede helft was het al niet anders. Toen kregen we eerst het groote offensief der Belgen, waarvan idereen begreep, dat het ko men moest. En dit offensief leverde na 25 minuten den gelijkmaker op. Toen klopten de Nederlandsche harten angstig. Zou onze ploeg nu genoeg in reserve hebben om zich de Bel gen, die weer een kans op de zege zagen, van het lijf te houden? En het bleek dat de onzen inderdaad nog het meest in reserve hadden. De Belgische aanval had in dat langdurig fel offensief heel wat kruit verspeeld en Neder land was weer minstens de gelijke' in kracht. En weer had het opportunisme succes, dit aan den Schoterweg met 40 van het chts (achterste rij): trainer Bollington, ukel Jr. en Kammeijer. Midden: R. Jon- j: Haak, Van der Wint en v. d. Griendt. maal door Bonsema, hoewel aan Adam de eer van dit derde doelpunt behoort toe te komen. Daarna heeft het laatste kwartier nog wel angstige momenten gebracht, maar de Bel gen waren niet meer tot een overweldiging van onze verdedigers in staat. Ik kan me voorstellen, dat de Belgische opinie van dezen wedstrijd is. dat oranje zwakker was en het aan geluk te danken heeft, dat het dezen wedstrijd uit het vuur sleepte. Wel, zonder geluk voer nooit iemand wel en oranje Zondagmiddag ook ntet. Maar dat de Belgen niet meer gescoord hebben, lag •■■och aan eigen tekortkomingen en niet aan het gebrek aan medeleven van de fortuin. Er was geen schijn van geluk bij de eerste twee Nederlandsche doeteunten, maar wel 'ijkt het me waarschijnlijk, dat de wedstrijd een heel ander resultaat zou hebben gehad, wanneer het schot van Nagels en de kopbal van v. d. Broek minder zuiver gericht waren ze we est en de geweldige moreele steun van dien voorsprong in het eerste kwartier den on zen was onthouden. Dat is het zwakke punt van opportunisme, wannee'r het al te lang duurt voor het succes heeft., leidt het licht tot ontmoediging of tot peuterig spel, dat den op portunisten niet ligt. Maar almetal heeft onze ploeg een werkelijk keurige prestatie geleverd, die hoop geeft voor de naaste toekomst al is het dan niet met voetbal uit de hoogè school. Pellikaan voldeed als debutant, beter dan. Lagendaal's clubgenoot v. d. Broek. Geen won der. De moeilijkste opgave voor een voetballer- is toc.li zeker wel zijn eerste wedstriid als spil in een internationalen wedstrijd. Van den Broek is geen de Korver, .maar er is geen re den, waarom hij e.en volgend maal niet minstens een Anderiesen zou zijn. Zijn tekort aan snelheid zal echter tegen de Belgen' altijd een zwak punt blijven. Ik heb het onlangs in deze kolommen betreurd dat. Bonsema uit. de ploeg gelaten was Naderhand werd hij toch ingesteld als plaatsvervangervoor Mol. De veden van Mol's afwezigheid. een blessure, is betreurenswaardig. maar ik geloof niet dat Mol het te Brussel beter had kunnen doen dan Bonsema. En Nagels? De Belgen hebben de laatste ja ren steeds reden voor ontzag voor onze bui tenspelers gehad. Deze traditie is door Nagels niet verbroken. Hij was een der gevaarlijkste spelers van onze voorhoede. En ik geloof wel, dat het lang geleden is. sedert een debutant te het Nederlandsch elftal na 8 minuten spe ten al een doelpunt scoorde. Het feit dat hij dit punt niet scoorde met een wilden kogel, maar met een beheerscht zacht schot, stemnelt hem fot rasvoetballer. Nagels zullen wij niet voor de laatste maal in de oranje jersey hebben ge zien. Wanneer we een oordeel over de linies moe ten vormen zou ik zeggen: keeper en backs hebben gewerkt, zooals men in vol vertrouwen van hen verwachtte, de middenlinie was. wat de debutanten betreft, geen onmiddellijk suc ces, maar de voorhoede is hard meegevallen. Het programma voor Zondag. Eerste klasse: SpartaHaarlem. StormvogelsWest-Frisia. Z.F.C.—V.S.V. R.C.H.A.D.O Tweede klasse: Kinheim—W.F.C. Hercules—H.F.C. Z.V.V.—E.D.O. BloemendaalB.F.C.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5