DE BILT VlSSCHERIJ EN SoiEEPVAARTBERKHTEN VERWACHT WORDEND! SCHEPEN: DE STORM. IJMUIDER COURANT WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 Schip Verm. aankomst Laatste bericht Arantza Mendi Buenos Aires. 23 Oct. Alton a Ned.-Indië 4 Nov. Aalsum San Lorenzo Sundsvall heden Palermo 20 Oct. Ned.-Indië 17 Nov. 21 Oct. Aurora Midd. Zee 14 Nov. Hamburg 23 Oct. Baarn Chili Bodegraven Chili Barneveld Chili Bengkalis Ned.-ndië 11 Nov Delfland San Nicolas 2 Nov. Deucalion West-Indië Dovrefjell Curacao Buenos Aires 4 Nov. England Danzig heden Bilbao heden Ned.-Indië 22 Nov. Rosario< 27 Oct. Haarlem Chili Heemskerk Zuid-Afrika Homiedal Bilbao heden ürene Midd. Zee 31 Oct. Ingrid Thorden Londen heden Mexico La ome don Ned.-Indië 22 Oct. Larenberg Archangel Luchana Susa heden Margot Rosario heden Montferland Rosario 1 Nov, Merula Balik Pappan Monte Bianco Nicolajeff 22 Nov. Magdalena West-Indië 7 Nov. Maria Stathaton Buenos Aires Mars Midd. Zee 30 Oct. Neumark Ned.-Indië 22 Nov. Orestes Alexandria 25 Oct. Odin Buenos Aires heden Orion Rouaan Papalemos Buenos Ayres 20 Oct. Peisander Ned.-Indië 25 Oct. PL Ned.-Indië 8 Nov. Portsea Constantza P C. Hooft Ned.-Indië 8 Nov. Phobcs Singapore Poseidon Kopenhagen 24 Oct. Riet fontein Zuid-Afrika Recina Buenos Aires Rapid Parijs heden Rhea Kopenhagen 25 Oct. West-Indië 29 Oct. Skosvik Igarka heden Saturnus Bourgas 20 Nov Stuyvesant West-Indië 29 Oct. Sa'.land Hamburg heden Sejrö Leningrad 18 Oct. St: Annaland Newcastle 19 Oct. Triton Midd. Zee 31 Oct. Tre lawny Buenos Aïrres 4 Nov. Tawali Ned.-Indië. .30 Oct. Tara Buenos Aires 2 Nov. Taj andoen Ned.-Indië 16 Nov Theseus Kopenhagen heden Trajanus West-Indië Virginia Archangel 23 Oct. West-Afrika - Zaanland Buenos Aires 26 Nov. juid-Beijerland Port Talbot 19 Oct. 24 Sept. 15 Oct. 12 Oct. 12 Oct. 17 Oct. 14 Oct. 16 Oct. 15 Oct. 17 Oct. Vertretoi van Montevideo van Port Said, te Rosario. vertrokken van Triest, van Gibraltar, van Batavia, van Bonanza, van Venetië 22 Oct. 17 Oct. te Hamburg 11 Oct. van Curacao 13 Oct. van Valparaiso. 17 Oct. van Belawan 15 Oct. v. Fern. Noronha. 10 Oct. van Kaap Haitien Vertrekt 29 Oct. 2 Oct. vertrokken 13 Oct. vertrokken 17 Oct. van Dover 15 Oct. van Padang 12 Oct. van Fern. Noronha 11 Oct. van Callao 11 Oct. van Mozambique 15 Oct. vertrokken 15 Oct. van Napels 14 Oct. uitgeklaard. 17 Sept. vertrokken. 11 Oct. van Port Said in lading 13 Oct. van Gibraltar. 13 Oct. te Antwerpen. 13 Oct. van Bahia 17 Oct. te Liverpool. 6 Oct. van Stamboul. 17 Oct. van Pt. Limon. in lading 16 Oct. van Colamata 15 Oct. van Macassar 17Oct. van Algiers. 12 Oct. te Rosario 16 Oct. vertrokken 16 Oct. van Madeira. 18 Oct. van Port Said. 12 Oct van Belawan in lading 16 Oct. van Sabang 19 Oct. te Pauillac 17 Oct. te Aarhus. 9 Oct. van Kaapstad in lading 15 Oct. vertrokken 16 Oct. te Gdynia 13 Oct. van Trinidad 14 Oct. van Harstad 17 Oct. van Constantza 13 Oct. van Paramaribo 17 Oct. vertrokken 12 Oct. vertrokken 18 Oct. vertrokken 13 Oct. van Bari. 8 Oct. vertrokken 17 Oct. van Perim 16 Oct. v. Fern. Noronha. 15 Oct. van Batavia. 14 Oct. van Aalborg 15 Oct. van Kingstoir 13 Oct. vertrokken 14 Oct. van Duala. in lading. 16 Oct. vertrokken Visschershaven Papierfabriek VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE MM.UIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Noor s.s. Resolut Siglifjord Noor s.s. Haugland Archangel visch hout OPGELEGDE VLOOT. Volgens een statistiek van de Noorscihe reedersvereeniging waren op 1 dezer opge legd 263 Noorscihe schepen met 1.3 millioen ton draagvermogen tegen een gelijik aantal met vrijwel denzeifden inhoud op den len September. Bij deze schepen zijn niet op geteld de vaartuigen in reparatie of de wal vis ehvan gers. LOODSGELDEN. De loodsgelden, hebben in September van dit jaar f 2-36.466 of 90.000 minder opgebracht dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Over de afgeioopen negen maanden bedroeg die opbrengst f 2.414.416 tegen f 3.143.318 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. AARDAPPELVERSCHEPING. In de binnenhaven ligt op gunstig weer te wachten het Nederlandseh motorschip Wim, dat in Broekerhaven bij Enkhuizen een volle lading aardappelen heeft geladen voor Londen. Naar dezelfde bestemming is de vorige week ook al een dergelijke lading rechtstreeks uit West-Friesland verscheept. DE STORM. De zware storm, welke gisternacht en verder den heelen dag woedde, was oorzaak dat er geen schepen naar zee vertrokken. De loodsdienst werd om dezelfde redenen al heel spoedig stopgezet; de binnenkomende Liver- poolboot werd op de gebruikelijke wijze voor- gestoomd. HOUT VOOR VELSEN. Na langen tijd' van stilstand is gisteren weer een boot met hout voor de Papierfabriek binnengekomen Het was het- Noorsche stoom schip Haugland, dat in Archangel een lading papierhout had ingenomen. WAT DE NOORDZEE OPLEVERDE. De aanvoer van zeevisch in Nederlandsche havens bedroeg in 1932 in Januari 2295 ton, Februari 3906 ton. Maart 4138 ton, April 3072 ton, Mei 3293 ton, Juni 3591 ton. Juli 4563 ton, Augustus 8631 ton, totaal 33489 ton. waaronder 9217 ton (a 1000 K.G.) haring Het aantal schepen, dat in de maand Augustus de zeevisscherij uitoefende 'bedroeg 549. IJSLANDSCHE VISCH. Het Noorsche stoomschip Resolut is giste ren van Siglifjord (IJsland) aangekomen met ongeveer 60.000 kilo visch bestemd voor ^en plaatselijken importeur. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Woensdag 19 October radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveni'ngen Radio: Alwaki Baloeran. Chr. Huygens, Dempo. Houtman, Indrapoera, Kota Agoeng, Kota Pinang, Kota Tjandi, Marn. v. St. Aldegonde. Oranje-Nassau, P. C. Hooft, Poelau Laut, Riet fontein, Sibajak, Simon Bolivar, Tasman, Tawali'. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kos ten 44 centen per woord. Aangekomen schepen 18 October: Tringa ss. Liverpool. 19 October: Nereus ss. Kopenhagen. Joh. v. Oldenbarnevelt m.s. Batavia. Rapid m.s. Parijs. Vertrokken schepen: 18 October: Belgia ss. Antwerpen. Stanislas ss. Leith. Maasstroom ss. Londen. Laverock ss. Londen. Vliestroom. ss. Huil. Streefkerk ss. Rotterdam. 19 October: Oranje Nassau ss. Paran^aribo. Trawlers: Antje Ro 15, 145 manden f 3800. H. C. 231 750 manden f 6100. Henriette Jacoba, IJm 190 315 manden f 3100. Gerberdina Johanna, IJm. 38, 1200 man den f 4600. Schoorl IJm 39, 315 manden f 2600. Proef II IJm. 24, 150 manden f 3200. Perseus IJm. 45 125 manden f 3000. Bruinvisch Um. 97 90 manden f 3100. Condor IJm. 72, 65 manden f 2700. Loggers: KW. 24 f 780, KW. 49 f 610, KW. 130, f 650, KW 62 f 770, KW. 154 f 470. Kotters: E 280 f 200, IJm 113 f840. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.050.65. Griet per 50 K.G. f 4220. Tongen per K.G. f 1.751,20. Kleine schol per 50 K.G. f 308. Schar per 50 K.G. f 17—10.50. Rog per 20 stuks f 2817. Vleet per stuk f 3.201,73. Pieterman en poon per 50 K.G. f 122.90. Groote schelvisch per 50 K.G. f 40. Middelschelvisch per 50 K.G. f 3116.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16.50—5.60. Kabeljauw per 125 K.G. f 80—33. Gullen per 50 K. G. f 203.60. Leng per stuk f 1,151.10. Heilbot per K.G. f 0.70. Wijting per 50 K.G f 7.50—1.30. Koolvisch per stuk f 1,130.16. Makreel per 50 K.G. f7.—3.60. Versche haring per mand f 5.704.90. Idem per kist f 7. Klein middelhake per kist 50 K G. f 45. Kleine hake per kist 50 K.G. f 34. DE MOTORTRAWLER „TARANA" KOMT NAAR IJMUIDEN. Naar wij vernemen, zal de motortrawler „Tarana", die voor de Nederlandsche Zee visscherij Mij te Rotterdam is gebouwd, bin nenkort naar IJmuiden komen, om van hier uit eenige proef reizen te maken. Een zusterschip van de „Tarana", de „Te- lene" is nog in aanbouw voor dezelfde ree- derij. SCHIPBREUKEN OP DE NOORDZEE Tengevolge van hat vliegend s'iormweei- der laatste dagen zijn weer verschillende scheepsongevallen gerapporteerd Het meer vermelde Italiaianische stoom schip Monte Nevoso, dat onder de Engelsche •kust op de Haisboirough Sands gestrand was, is totaal wrak geslagen Nadat Zaterdag een zevental sleepboot-en vergeefsohe pogingen tot vlot slepen hadden aangewend, zijn van meerdere dezer sleep- bopten door de hooggaande zeeën de tros sen gebroken en zijn ze in afwachting van beter weer naar de haven van Great-Yar mouth gevlucht. De uit 29 man bestaande equipage van het Italiaansche stoomscihp is Zaterdagavond door de reddingboot van Dromer van boord gehaald. De kapitein, de eerste stuurman, de eerset- machinist en mar conist, wensebten het sc-hip nog niet te verlaten, maar toen het weer steeds slechter werd en men op het langzaam brekend schip den nacht niet durfde door te brengen, heb- ben deze vier opvarenden, die tot het einde toe op hu npost bleven, op eigen gelegenheid de overgebleven schespsboot gestreken, ten eined daarmede den vasten wal te 'bereiken. Dit is hun met veel inspanning gelukt- en in uitgeputten toestand zijn zij te Gorie st on aangekomen. Het schip, dat een lading van 8000 ton graan in had, is volgens experts een totaal verlies. Voor de verzekeringsmaatschappijen die in deze zaak betrokken zijn, beteekemt dit een gevoelig verlies. Naar ruwe schatting bedroeg de waarde van schip en lading ruim f 1.000.000. Door de ruwe zee slaat het wrak lang zaam maar. zeker uit elkaar. Het Hollandsche stoomschip St. Anna- land rapporteerde Maandagmiddag, dat op de brug waargewonemen was, dat plotse- ling een drifter met het achterschip naar beneden opgenomen en gezonken was. Het Hollandsche schip had onmiddellijk het roer gewend en de omtrek afgezocht, maar men vond niets anders dan eenige brokstukken ongemerkt wrakhout en een kleine soheeps- boot. Van de opvarenden kon men geen spoor notdekken. De drifter bevond zich toen het ongeluk plaats had op ongeveer één mijl afstand van de St. Annaland, wier positie vijf mijl. O. t. N. van het lichtschip Cross Sand bleek te zijn (er hooge van Yar- r.iouh) Een groot zwart geschilderde viermasit- bark was door voorbijvarende schepen ge rapporteerd als te zij nonbestuuribaar rond drijvende. De positie vermeldden: twee mij. Oost van het lichtschip Shipwasih ter hoogte van Harwich. De Nederlandsche sleepboot Noordzee is daarop van Yarmouth vertrokken, ten einde assistentie te verleen en. Later berichtte 'het Zweedsche stoomschip Gotihia, dat men in bovengenoemde positie de zee had afgezocht doch niets meer ge vonden had dan wrakhout en een roodge schilderde boei, welke den naam Condor vermeldde. Geen spoor van opvarenden werd gevonden. Wederom een slachtoffer van de steeds weer eischende zee? Bij Scateraw (Schotland) is een scheepje van onbekende nationaliteit gestrand. Nadere bijzonderheden hierover ontbreken nog. Voorts is bij Lochry het in Glasgow thuis behoorende stoomschip Morion op de kust geworpen. Het Engelsche stoomschip Red Sea heeft de 48 opvarenden gered van de Franse he viermast-schoener L'Essor, die (het schip, toen het in zinkenden toestand verkeerde moesten verlaten. De schoener, welke 12 jaar ou dwas, (454 bruto tons groot) was op weg van de Ne w Found landsübe banken n aar Granville. Nadat de bemaninng 'het bijna met de waterlijn gelijk drijvende zeilschip verlaten had, werd -het in brand gestoken. Het wrak werd geraoporteerd te drijven op 53.35 N.B. en 28.41 W.L. DE „JOHAN VAN OLDEN BARNEVELT" BINNEN. BIJNA 24 UUR OPONTHOUD. Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, dat zooals gisteren is gemeld, na des morgens voorgaats te zijn geweest, later weer de ruim te koos, is gistermiddag omstreeks 4 uur weer in het gezicht van de haven gekomen. Het bleef van dien tijd af tot donker geregeld voorgaats, doch ofschoon een loods aan boord was, kwam het vaartuig niet binnen Omstreeks 7 uur wendde het den steven naar het Noorden, nagestaard door een groot aan tal belangstellenden, w.o. vele familieleden van opvarenden en passagiers. In den afgeioopen nacht te drie uur is de Johan van Oldenbarnevelt binnengekomen. GEEN TRAWLERS UITGEVAREN Er is gisteren wegens den storm geen enkele trawler uitgevaren. Er waren heden negen trawlers binnen, die echter alle des nachts zijn binnengekomen, toen de storm wat ge luwd was. De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" heeft den geheelen dag in de Visschershaven klaar gelegen om zoo noodig hulp te verleenen. Ge lukkig behoefde het vaartuig niet uit te varen. IJMUIDEN VROUWENVEREENIGING D. E. D. L. Maandagavond was bovengenoemde ver eeniging voor haar 14e jaarvergadering, in de turnzaal van de Julianaschool bijeen. Deee vergadering, die een feestelijk ka rakter droeg, stond onder leiding der presi dente mevrouw Wildschut. Met een kort woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de afgevaardigden der zustervereenigingen, opende mevr. Wildschut de vergadering, die bij deze gelegenheid ook door een aantal heeren werd bijgewoond. Na dit openingswoord, werd gelegenheid gegeven aan de afgevaardigden van de zusterver eenigingen om hun gelukwenschen over te brengen. Vervolgens was het woord aan de secre taresse die in haar verslag er van kon ge wagen, dat de vereeniging met 14 leden was vooruitgegaan en dat zij verleden Kerstmis 80 gezinnen heeft kunnen verblijden met het geven van kleeding, levensmiddelen en eenige versnaperingen. Volgens het verslag van de penningmees- teresse, mevr. Geyteman was er een batig saldo. Dak van opslagplaats der Cementfabriek gewaaid. Hoe het dak van de Cementfabriek te IJmuiden er uitzag storm er had huisgehouden. nadat de De hevige storm, die gistermorgen opstak, heeft groote schade teweeggebracht aan de opslagplaats van de droge cementfabriek van het hoogovenbedrijf aan de Rijkabinnen- haven. Deze opslagiplaatts is opgetrokken van plaatijzer en aan de voorzijde gedeelte lijk open. De orkaan trok en duwde en ram melde net zoo lang aan de kap, dat een plaat losraakte. En toen er een begin was, ging het hoe langer hoe sneller, totdat weldra enorme lappen plaatijzer her- en derwaarts werden geslingerd en er van de enorme kap weinig meer overbieef Zelfs Wierden groote stukken ijzer over de silo's geslingerd. Het mag een wonder heeten, dat niemand werd ekwetst. Daar de losgewaaide stukken plaatijzer een gevaar voor de omgeving bleven opleveren, heeft de politie het omliggende terrein als mede den weg vóór de fabriek afgezet. Ge bleken is, dat ook de zijfwanden bescha digd zijn. Ernstige schade lijdt de fabriek echter, doordat de groote voorraad hoogovenslakken die in de loods lagen opgeslagen, nat zijn geworden en daardoor ongeschikt voor de cementindustrie. Te Santpoort Woensdagmorgen woei op den Hagelinger- weg van een driewielige bakikersfiets door "den hevigen storm de klep open. Hierdoor kreeg de wind nog meer vat op de fiets die dan ook bij een volgende rukwind omsloeg. Achter de fiets reed in dezelfde riclhting een auto, die juist links wilde passeeren, wat in dit geval bet-eekende, dat de bestuurder dat gedeelte van den weg wilde gaan berijden, hetwelk onvrijwillig door den bakker en zijn driewieler werd ingenomen. Gelukkig echter had de bestuurder van den auto een en ander blijkbaar voorzien en kon hij nog juist maatregelen nemen om erger jte vóór komen. meldt Hoogste barometrstand 770.1 m.M Rocheford. Laagste barometerstand 742 m.M. te Men. en voorspelt Matigen, later weer toenemenden Westelijken tot ZZuid-Wes.dijken wind L delijk opklarend, later waarschijnlijk weer r gen. Aanvankelijk kouder, later zachter "e* Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 764 57 p. 48 F. 50 F. Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUig Kanaalstraat 83 IJmuiden WATERSTAND. October 19 20 21 22 23 Hoog water - v.m. n.m. 5.27 5.39 6.01 6.16 6.43 7.02 7.34 8.01 8.42 9.16 Verder werden eenige samenspraken, voor drachten en zangstukjes ten beste gem™ Ds. A. A. Wildschut sloot deze - - met de opmerking dat de vereeniging d e D. L. op een goed geslaagde jaarvergadering kan terugzien. 5 PERSONALIA. Tot beambte bij de halpolitie is benoemd de heer J. F. Jacké, voorheen in dienst bij de militaire politie in Den Haag. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. Het bureau van afgifte van certificaten van oorsprong, noodig voor visch. bestemd voor uitvoer naar Frankrijk is hed'en open gesteld. Tot beambte belast met de afgifte der certificaten is benoemd de heer A. Kool voorheen inspecteur van de V.E.M. DE CONTINGENTEERING VOOR VISCH IN BELGIë. EEN NATIONALE ACTIE VOOR OPHEFFING? De contingenteering voor visch in België heeft "de regeermg van dat land reeds veel critiek bezorgd. Vooral nu de laatste dagen blijkt, dat de eigen visscherij plus de quota van invoer in de verste verte niet voldoende zijn om in de behoeften van het land te voorzien, heerscht er veel ontstemming en wordt er van vele zijden niet het minst van den kant der bevolking op opheffing der contingenteering aangedrongen. Het voor de kust-visschsrij steeds ongunstiger wor dende jaargetijde, heeft tot gevolg, dat de aanvoer van kleine visch hoe langer hoe ge ringer wordt, zoodat vooral de soorten, die als volksvoedsel kunnen worden aangemerkt-, zeer schaarsch worden. Het bericht uit Brussel, dat tot 30 Octo ber wijting voor 50 pet. van den vroegeren invoer mag worden ingevoerd, is ot nu toe niet bevestigd, althans in IJmuiden is daar van niets bekend, evenmin als van andere genoemde wijzigingen. Wel hebben Belgische factoors en afnemers aan hun leveranciers alhier bericht, dat in België een groote na tionale actie voor de opheffing der vischcon- tingenteering zal worden gevoerd, terwijl te vens wordt medegedeeld, dat de laatste da gen bij de grens de controle veel minder scherp is dan voorheen. DAMMEN. MASSAKAMP DAMCLUB IJMUIDEN- HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond had in „Kennemerhof" te IJmuiden de jaarlijkse he massakamp om den zilveren wisselprijs plaats tusschen de Dam club IJmuiden en de Haarl. Damclub. Even als vorige jaren speelde de Damclub IJmuiden met handicap thans een schijf voorgift aan alle borden (behalve de eerste tien). De uitslag luidt als volgt: Damcl. IJmuiden Haarl. Damclub DukelJ. W. van Dartelen 0—2 BasstraJ. P. van Eijk 2—0 A. LichthartH. G. Teuni'sse 1—1 K. de JongA. de Jong 1—1 H. DiederiksJ. van Looij 0—2 Lij theJ. Poppen 0—2 A. Pos'tW. van Pelt, 0—2 H. SchaapH. van Lunenburg Jr. x—x D. Ott—J. Balk 2-0 H. v. d. Hij deTh. Wesselman 2—0 KaanJ. H. Reedijk 1—1 P. v. d. Velde—P. J. Bijrij 1-1 VersteegW. J. A. Matla 2—0 A. KraaijH. Rozijn 2—6 A. SchagerH. G. J. Andriessen 0—2 MeijerH. C. Souverein 1—1 van StratenH. C. Stappers 2—0 van BuurenH. W. C. van Rhoon 2—0 P. Schager Jr.J. C. Bom 0—2 W. Vrijhof—A. Smit 2-0 de WildeL. J. Froonhof 0—2 C. SuijtPh. G. Amelung 1—1 G. PostmaB. Henneke 1—1 Totaal 23—21 De met een x gemerkte partij werd afge broken; die wordt arbitrair beslist. VOETBAL. LEZING KAREL LOTSY TE VELSEN. Het bestuur van den Haarl. Voetbalbond en de scheidsrechterscommissie hebben den heer Karei Lotsy, bestuurslid van den k.N.V.B. en voorzitter van de Technische Commissie be reid gevonden een lezing te houden op Dins dag 8 November a.s. in hotel „De Prins" te Velsen-Noord. Een serie lichtbeelden zal de ongetwijfeld boeiende bespreking over de op leiding, training enz. van voetballers en de oefeningen van het Nederlandseh Elftal ver duidelijken. Zij, die de causerie wenschen bij te wo nen kunnen hun wensch daartoe vóór 22 Oc tober kenbaar maken aan den heer G. W. TI. de Korte, Marnixstraat 152 Haarlem-

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2