HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.Q VOOR HET KONING WILLEMSHUIS. 17e JAARGANG NO. 297 DONDERDAG 20 OCT. 1932 IJMUIDEP COURANT aBONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmniden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENT I EN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1JMUIDEN IJSELMEER- EN BINNEN- VISSCHERIJ. WIJZIGING IN DE V1SSCHERIJ ALS GEVOLG VAN DE AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Zoo heeft dan weer de herfst zijn intrede waarmede tevens de z.g.n. herfst- visscherij kan beginnen, tenminste wat het vroegere Zuiderzeegebied betrof, wat nu IJsel- nieer moet heeten, aldus Emzet in „De Vis- ^IJselineer". Welk een vreemde en welk een moeilijke naam voor ons, menschen, die op- eevroeid en oud geworden zijn, die geboren en* ge togen zijn aan de kusten van de voor malige Zuiderzee! Het valt moeilijk om dien naam uit te smeken, want nog altijd en immer hoort men denzelfden naam: de Zuiderzee noe men: wij menschen zijn daaraan gewoon. Wij kunnen niet zeggen, de visschers gaan de meer op"; nog altijd gaan de visschers naar zee en schieten hun netten in die zee en zij keeren terug uit zee. Maar, ofschoon de naam vooreerst zeer moeilijk in den volksmond zal wijzigen, de visschèrij zelf zal des te gauwer aan veran deringen onderhevig zijn, hetgeen nu reeds duidelijk merkbaar is. Duizenden kilo's spiering werden vorige jaren als inzet van de herfstvisscherij, welke' 1 October begon, hier aangevoerd, gevangen met de wonderkuil en spieringsleeonetten. Tot nog toe heb ik thans echter van geen aanvoer gehoord. Met de z.g.n. jouw werd vroeger in de na ven vaak ook nog wel vrij wat spiering ge vangen: er wordt thans niet eens naar ge- vischt! Het schijnt wel, dat de baars wat m aantal toeneemt, vergeleken bij vorige jaren. Ik wil daaraan echter de opmerking toevoegen, dat ik in het voorjiaar van 1931 ongeveer 20 maal zooveel jonge baarsjes in mijn fuiken ving. als in dit voorjaar. De baarsjes haalden toen een lengte van 8 a 10 c.M.'en werden natuurlijk direct weer vrijgelaten. Met November kwam vroeger de visschèrij op de herfstharing. Deze visschèrij is echter nu onherroepelijk afgeloonenbinnen het af gesloten gedeelte der Zuiderzee- die visschè rij heeft afgedaan, is voorbij. Vele handen in de nevenbedrijven vonden daardoor tevens werk: de bokkinghangen zonden slierten rook de lucht in; waardoor de plaats mijner inwoning meestijds in een rooknevel gehuld was. Maar die rooknevel was een gewoonte ge worden; de visschèrij en de bereiding van de visch bracht zulks met zich mede en gaf het cachet aan de plaats van leven en wer ken: het behoorde er bij. Die rooknevels sieren onze plaats niet meer en de handen van de werkers vinden niets meer te doen. Jonge menschen die anders hun werk vonden in die bedrijven, brengen thans hun tijd zoek met hengelen, voetballen of een vermakelijkheidsspelletje en ook met kaart spelen, niet wetende, wat zij anders moeten doen, terwijl zij met verlangen uitzien naar werk. Dit als gevolg van de wijzigingen in de voormalige Zuiderzee visschèrij, die gedoemd is te verdwijnen door de afsluiting. Die af sluiting verhindert het binnentrekken van de haring en ook van de spiering. De visch kan niet meer naar binnen trek ken en omgekeerd kan de visch er evenmin uit. Wanneer In September de zware regen buien loskomen, gepaard gaande met den eersten herfststorm dan begint de paling haar trek naar den Oceaan. De schieralen, welke thans de- Zuiderzee of eigenlijk het IJselmeer, doortrekken, op weg naar hun paargebieden, vinden thans hun weg afgesloten door den afsluitdijk. Er worden daar aan dien dijk ruime aal- vangsten gemaakt, maar toch vraag ik mij af: welke invloed zal dit hebben op de pa lingvangst en voor welke wijzigingen komen wij ten opzichte daarvan te staan? De tijd zal het ook hier moeten leeren, maar toch geloof ik, dat de afsluiting ook hier hare gevolgen zal laten gelden. Of dit, wat de aalvangst -betreft, ten goede of ten kwade zal beteeke'nen, blijft n.m.m, vooralsnog een raadsel. Thans is de aal of paling daar in de om geving van den afsluitdijk zoekende om een uitweg en daar er den laatsten tijd niet ge spuid wordt mét de sluizen, is de weg totaal versperd. Aan de Friesche kust bij Hindeloopen en Workum ving men vroeger al zeer weinig schieraal, terwijl thans ook daar deze aal- AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 20 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Stadsschouwburg: Münchener Opera. Mo zart Festsoele „Figaro's Hochzeit", 8 uur. La Gaité, Raaks 1—3, Cabaret dancins 8^12 uur. Luxor Sound Theater: „De vrouw zonder Naam" en „De Wreker". 8.15 uur. Palace: „Hoera, 'n jongen!" Op het too- neel: The Brions, flegmatiek acrobaten. en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madehen zum Hei raten". Op het tooneel: Brownings in hun komische scène: „Een flirt op de fiets". 1 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 OCTOBER Bioscopen. Nieuw programma. La Gaité. Raaks 1—3, Cabaret dancing &-12 uur. soort wordt gevangen, terwijl Stavoren thans ook van den Noordkant vangt. In tegenstelling daarmede was vroeger al tijd de trek der paling vanuit de Zuiderzee, vanuit den Zuidkant dus, en stonden dan ook als regel de fuiken op den Zuid- of Oost kant der schutten. Deze feiten, welke zich thans voordoen, wijzen reeds op veranderingen en wijzigin gen op het afgesloten Zuiderzeegebied en ieder, die visschende wil blijven op dit ge bied, zal zich bij die veranderingen en wij zigingen dienen aan te passen. CONCERT JULIANA De prestaties van de Christelijke Muziek vereniging „Juliana" die Woensdagavond in de Julianaschool wederom een concert gaf, beluisteren we gaarne, omdat bij dit nog jeugdige corps, dat uiteraard nog aan lichte programmanummers gebonden is, twee fac toren onmiddellijk „in 't gehoor springen" en wel: een zuivere stemming en een ver zorgde uitvoering. Directeur P. D. Klut liet zijn corps een aantal buitenlandsche werken uitvoeren, waarvan we noemen willen het Cortege Guerrier, dat een mooie vertolking genoot. Daarentegen was de Gavotte nog niet pro gramma-,,fahig". Juliana, dat op het laatst gehouden concours in den Helder in de derde afdeeling een eersten prijs heeft behaald, be wijst hiermede zeer zeker haar bestaansrecht Plet ensemble, hoewel klein in aantal, produ ceert een bevredigend klankvolume; bas- en middenregister kunnen ons wel bekoren, doch de pistons wilden zich nog dikwijls leelijk vergissen. De jeugd van dit hooge koper doet echter veel vergeven.' Het was voor Juliana een goed concert, waarop weer verbetering bij vorig jaar ge constateerd mocht worden. Evenals verleden jaar werkte aan de uit voering verder nog mede het Solo-Mannen- kwartet „Euphonia" uit Haarlem, dir. Nico Hoogerwerf f afwezig). Deze heeren hadden zich uit het groote repertoire de meest populaire nummers ge kozen en deden met de weergave van Kreut- zer's Schaf er s Sonntagslied, Le Rossignol. Die Vesper e.a. een staaltje van gezond-en man-' nenzang hooren. Dit kan ik niet zeggen van Schuberts lied Die Nacht, hetwelk overdre ven genuanceerd werd en daardoor zeer di lettantisch aandeed. De tenor had hierin ook steeds neiging tot stijgen. Prachtig van klank en rhyt-hme waren Le So.ssignol en het Alt- Niederlandisches Lied. Vooral de sublieme bas viel hierin op. Jammer, dat bij al het uitgevoerde geen woord Hollands.ch._was, Het aandachtig luisterend gehoor heeft met het gulle applaus, dat hun deel werd, getoond, het optreden van deze zangers zeer op prijs te stellen. De avond, welke door ds. A. A. Wildschut ingeleid werd, gevolgd door gemeenschappe lijk zingen van Psalm 33, werd eveneens op de gebruikelijke wijze met dankzegging ge sloten. Even wil ik nog wijzen op een waar woord van ds. Wildschut: Hoe in de 16e en 17e eeuw een Psalm rhytmisch gezongen werd en hoe dit dezen avond ook gespeeld zou woi'den niet zeurig en alles even langzaam, doch in vlotter tempo met heele en halve noten. Zulk een wijze van samenzang moge meer ingang vinden! Tot stijving der vereenïgmgskas werd in de pauze een verloting gehouden, waarvoor prijzen welwillend beschikbaar gesteld wa ren geworden. W. DOOR DEN STORM Tengevolge van den hevigen storm is de sroomdrifter Condor uit Banff in de Noord zee gezonken. De stoomdrifter Concordia slaagde er met veel moeite in de opvarenden te redden. VOOR DEN MICROFOON De R.K. Zang- en Operette Vereeniging „Zang en Vriendschap", dir. Jan Nibberrng, zal inplaats van, zooals eerst gemeld, 6 No vember. Dinsdag 6 December a.s. Robert Planquette's operette „De klokken van Cor- neville" voor den K. R. O. microfoon uitvoe ren. Zooals wij reeds berichtten, gaat de eerste uitvoering hiervan Zondag 3-0 Oct. a.s. in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, waarna Donderdag 3 Nov. in het Thalia Theater te IJmui-den-West de tweede gegeven zal wor den. De bazar geopend. Ook aan het Koning Willemshuis, deze populaire inrichting aan de Kanaalstraat, zijn de crisisdagen niet ongemerkt voorbij gegaan. En om den penningmeester wat geld in het laatje te verschaffen besloot men den, in zulke gevallen meer en meer gebrui- kelijken weg te bewandelen en een bazar te houden, waarvan de opbrengsten aan het Koning Willemshuis ten goede zouden ko men. Er werd een comité gevormd, waarvan burgemeester Rabonnet het eere-voorzitter- schap op zïch nam. Woensdagmiddag vond de officiëele ope ning van den bazar, die gehouden wordt in het Gebouw voor Christelijke belangen plaats. Deze plechtigheid geschiedde door Ds Swaan, die in zijn toespraak zeide ver heugd te zijn over zooveel belangstelling. Ds. Swaan vond het een aangename taak, den bazar te mogen openen, maar het was hem aangenamer geweest, als burgemeester Ram- bonnet deze taak op zich had genoanen, wat deze reeds half had toegezegd. De bur gemeester was echter wegens het vervullen zijner militaire dienstplichten verhinderd, om welke reden spreker de taak op zich had genomen. Ds. Swaan bracht dank aan den burge meester, dat hij zoo vriendelijk Is geweest, het eere-voorzitterschap van het bazar comité op zich te willen nemen en daarmede toonde belangstelling voor het werk van het Koning Willemshuis te hebben. Waarom een bazar waarom een bazar voor het Koning Willemshuis? vervolgde spreker. Er is al eens eerder iets over ge zegd In een over de gemeente verspreiden oproep. Er is gezegd, dat het Koning Willems huis in moeilijkheden verkeert en als we de commissie van beheer niet tijdig aan de noodlge middelen geholpen zou worden, zou het voortbestaan bedreigd worden. Er waren moeilijkheden ontstaan door de moei lijke tijdsomstandigheden. Er komen minder gasten, de verteringen worden geringer. Het Koning Willemshuis is noodig, omdat het als tehuis voor de jongelui van 't Mosterd zaadje aan de eischen beantwoordt. Het is er gezellig,- - vertrouwd en Christelijk, gezel lig door dé'-fefeer, die te danken is aan den heer en mevrouw Tismeer, vertrouwd omdat de jongens In een omgeving komen, waaraan we ze gerust kunnen toevertrouwen en Chris telijk. omdat onze Christelijke beginselen er gehandhaafd worden. Elke bezoeker, die komt logeeren vindt op z'n kamer een bijbel tje. De 'oazar is een daad van grooten moed. Het plan is niet alleen opgevat, maar ook doorgevoerd. Er zijn moeilijkheden geweest, maar het resultaat Is zoo geworden, dat de verwachtingen verre zijn overtroffen. Tallooze handen zijn opengegaan, die met liefde heb ben bijgedragen en nu zullen de beurzen ook wel opengaan. Er is in de bladen ge schreven over „stervend IJmuiden", maar wie hier komt zal zeker bekennen, dat IJmuiden niet stervend is, maar nog vol leven. Er is juist een opleving gekomen. Spr. hoopte, dat ook de bazar hiervan zal profi teered Ds. Swaan wees tenslotte op de snelle wijze waarop de bazar is Ingericht en na dank te hebben gebracht aan allen, die hun mede werking hadden verleend, verklaarde hij den bazar voor geopend. De aanwezigen werden daarna uitgenoo- digd, een bezoek te brengen aan het „mu seum" van den heer B. Slikkerveer, dat Is ondergebracht in een nevenzaal. De heer Slikkerveer heeft hier een aantal scheeps modellen bijeengebracht, die een collectie vormen, die er zijn mag. Er is ook nog een verrassing, maar die moet men zelf maar eens gaan zien. De bazar, die er gezellig uitziet, mocht zich den eersten avond reeds in een druk bezoek verheugen. HET JAARVERSLAG VAN HET STAATS VISSCHERSHAVEN- BEDRIJF. De Belgische vrachtboot „Scheldestad" brak op weg van Ostende naar Italië haar schroefas, als gevolg waarvan de machinekamer volliep. Niet lang daarna zonk het schip. De bemanning bestaande uit 22 koppen werd op het laatste moment gered door een reddingboot van het stoomschip „Lancastri'a". Toestand van den vischhandel. Het aantal kooplieden, dat hier geregeld versche visch en gedeeltelijk daarbij ook ha ring en zoutevisch kocht, bedroeg op 31 De cember van het verslagjaar 261 tegen 253 in het vorige jaar, waarbij buiten beschouwing zijn gelaten de handelaren die hetzij over het geheele jaar voor een bedrag van minder dan 100 kochten, hetzij min of meer gere geld alleen de veilingen van haring en zoute visch bezochten. De handel had in het afgeloopen jaar met veel moeilijkheden te kampen. In de eerste plaats moeten hierbij worden genoemd de groote aanvoeren op de buiten landsche markten zoowel van visch van Scandinavische markten als van visch van Duitschen oorsprong. Verder ondervond de handel in sterke mate den nadeeligen invloed van de door vele landen getroffen maatregel op fiscaal en op handelspolitiek gebied, waar door een afzet tegen loonende prijzen steeds moeilijker werd. Voorts werd de handel in zijn afzet belemmerd door de valuta-moeilijk heden, welke in den loop van het verslagjaar in de verschillende landen zijn ontstaan. De deviezen-maatregelen toch, van Duitsche zijde genomen, maakten het doen van zaken met de afnemers in Duitsehland zeer be zwaarlijk. Verder werd de handel met' En geland nagenoeg onmogelijk gemaakt door het loslaten van dit land van den gouden standaard in het midden van September en het heffen van invoerrechten op visch van buitenlandschen oorsprong. Einde October werden alle belanghebben den bij het visschèrij bedrijf, speciaal zij die zaken doen op Frankrijk sterk verontrust door de afkondiging van contingenteeringsmaat- regelen voor den invoer van visch door de Fransche regeering, waarbij aan Nederland een zeer onvoldoend kwantum fijne visch was toegewezen. Gelukkig werd deze onge rustheid voor een groot deel weggenomen toen het bericht binnenkwam, dat het na onder handelingen, gevoerd te Parijs, was gelukt, het contingent fijne visch belangrijk te ver- hoogen, zij het dan ook ten koste van de grove soorten. Tenslotte ondervonden de te IJmuiden ge vestigde handelaren de concurrentie van de van elders per auto komende kooplieden, die zij vroeger in vele gevallen tot hun afnemers konden rekenen. Van de ingeschreven handelaren kochten 27 voor meer dan 100.000 in den afslag, waarvan vier het bedrag van 400.000 over schreden. Visschèrij. Zooals reeds werd opgemerkt, is de ver mindering van het aantal binnengekomen stoomtrawlers voornamelijk het gevolg van het groote aantal stoomtrawlers dat als ge volg van de slechte visschèrij-uitkomsten in het afgeloopen jaar werd opgelegd. Tevens werd er reeds op gewezen, dat de achteruit gang van den vischstand in het Zuidelijk deel van de Noordzee aanhield. In het bij zonder hadden de stoomtrawlers van het kleine tyne, de z.g. kustbooten. die dit deel van de Noordzee plegen te bevisschen, daar van te lijden. In het verslagjaar werden door 13 stoom trawlers 44 reizen gedurende het haringsei- zoen gedaan, tegen 24 stoomtrawlers met 102 vangsten in het vorig jaar. Hoewel de vangsten ruim waren, daalden de prijzen bij eenigszins grooten aanvoer, hetgeen vooral veroorzaakt werd door de komst van Duitsche hai'ingstoomtrawlers, die in Duitsche havens geen voldoende besom ming voor hun vaxxgst konden maken, tot beneden loonend peil. De resultaten waren België's contingenteeringen. - Haar einde nabij? Wij vestigen de bijzondere aandacht van onze lezers op de politieke gebeurtenissen in België, die voor ons land van het grootste directe belang kunnen worden. Onze Brussel- sche correspondent heeft ixx zijn artikel over deix nieuwen toestaixd de drie conclusies ver meld. waartoe de vijf liberale leden van het kabinet-Renkin plus de liberale fractielei der in de Kamer, de minister van Staat Al- bert Devèze. gekomen zijn. De tweede van die conclusies luidt: „Dat de liberale partij zich, zoowel om practische als om principieele re denen, in het vervolg radicaal moet verzet ten tegen alle maatregelen tot beperking van den invoer (de z.g. contingenteering) Onze correspondent wijst er voorts op dat, behalve bij de socialisten, ook bij een belang rijke groep der (in dit opzicht verdeelde) Katholieken een groote afkeer van contin genteering bestaat, en eindigt zijn beschou wing over de mogelijkheden, die zich na een Kamerontbinding bij nieuwe verkiezingen zouden voordoen, met de verzekering: „Hoe het ook uitvalt, de contingenteexing zal moei lijk gehandhaafd kunnen worden." Dit klinkt zeer hoopvol. Wat ons district betreft is het vooral van belang voor IJmui den. Wij verwijzen naar het artikel van S. B. iix dit nummer, waarin hij aantoont dat de practische onuitvoerbaarheid van de con tingenteering van Nederlandsche visch in België reeds gebleken is. De storm heeft daar bij belangrijk geholpen. Een tweede storm, de politieke, die thans in Brussel opgestoken is, schijnt de rest te zullen doen. Verder is het vaxi belang te noteeren wat de directeur vaxi de Handelsovereenkomsten bij het Belgische Ministerie van Buitenland sche Zaken. Max Stxetens, gisteren aan een Neder landsch-Belgische Rotary-lunch te Brussel heeft verklaard. Deze Belgische re- geeringsambtenaar heeft met nadruk gewezen op de reactie tegen de contingenteerings-po- litiek die niet alleen in zijn land maar ook in Frankrijk optreedt. Hij ziet de economi sche toenaderings-gedachte, belichaamd in het verdrag van Ouchy, ook in andere landen veld winnen. In Engeland geeft het uittre den van de libei'ale ministers uit de Natio nale Regeei'ing er ook een bewijs van. Wij mogen daaraan toevoegen, dat in ons eigen land zich hetzelfde verschijnsel voor doet in het krachtige verzet tegen minister De Geer's voorstel tot verhooging van het algemeen invoerrecht van 10 tot 13 pet. Onze Haagsche correspondent heeft in ons' vorig nummer gemeld dat kans op een kabinets crisis deswege bestaat. In vele landen dus een groeiend verzet te gen de handelsbelemmeringen. In België een ;poedige mogelijkheid op afschaffing van de contingenteeringen.' Hoopvolle" teekenen! dan ook over 't algemeen onbevredigend, wat de reden was dat het grootste deel der ha- ringtrawlers deze visschèrij na 1 of 2 reizen beëindigde, hetgeen voor de IJmuider reedeLs een gi*oote teleurstelling was, omdat de ha- ringvisscherij met het trawlnet in 1930 over het algemeen bevredigende resultaten had opgeleverd. In de maanden Juli en Augustus, de daar voor meest gunstige tijd werd door een twin tigtal van het groote type stoomtrawlers en 2 motortrawlers de vangst uitgeoefend op stokvisch (hake> aan de Westkust van En geland (Clyde). Deze vischsoort, welke over het algemeen bestemd is voor uitvoer naar Parijs, bracht over het algemeen goede prij zen op. De resultaten, met deze visschèrij be reikt. liepen zeer uiteen. Een deel maakte goede besommingen, doch een ander deel bereikte minder gunstige resultaten en be ëindigde reeds na één reis deze visschèrij. Door eenige der grootere stoomtrawlers werd wederom in het voorjaar de visschèrij nabij IJsland uitgeoefend. De resultaten daarmede behaald, waren echter in vex'band met de lage vischpriizen zoo slecht, dat deze visschèrij eex-der beëindigd moest worden dan in normale jaren het geval is. Het gemiddelde vangstcijfer, over het ge heele jaar berekend, was zeer ruim en nog grooter dan in 1930 Het bedroeg n.l. 1108 K.G. per reisdag tegen 94-6 K.G. in 1930. De gemiddelde prijs van alle Noordzee- trawlvisch was over het verslagiaar 24 ets. per K G. tegen 27.2, 33.5. 33.6. 29. 29. 29.8. 32.8, 31, 26.2, en 30.1 ets in de jaren 19301921. De gemiddelde jaarbesommingen van de stoomtrawlers, welke geregeld in den Rijks- afslag visch aanbrachten bedroeg f 74.512 tegen f 74.126 in 1930. Deze gemiddelde jaar- besomming geeft echter geen zuiver beeld van den toestand. Deze toch was veel slech ter dan in het voorafgaande jaar. Gedurende het geheele jaar namen slechts die schenen aan de visschèrij deel, waarvan de reeders gunstige uitkomsten konden verwachten, terwijl het overige gedeelte der vloot, waar van meer dan de helft gedurende verschei den maanden, blfcef opgelegd. SANTPOORT TURNVEREENIGING „SANTPOORT". Bovengenoemde turnvereeniging heeft haar winterpx'ogramma vastgesteld. Zooals elk jaar te doen gebruikelijk is, zullen ook dit win terseizoen weer onderlinge wedstrijden wor den gehouden. Dan zal door de dames en heeren worden deelgenomen aan de vaardig- heidsproeven van den Kennemer Turnkring. De winteru itvoerüxg werd vastgesteld op Donderdag 2 Februaxi a.s. Voorts hoopt men tot de oprichting van een kleuterklas te kun nen overgaan. Zoo juist vernemen we. dat, hoewel nog enkele kinderen van 58 jaar geplaatst kun nen woxxlen, de oprichting van een kleuter klas vexzekex-d is. Voor de a.s. handbalcompetitie werd een elftal samengesteld. Tenslotte werd nog besloten een verloting te organiseeren teneinde eenige toestellen te kunnen aankoopen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1