HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BE VERWIJK e.O. Tooneelvereeniging „VARIA". JUBILEUM HERVORMD KERKKOOR. 17® ■jAARCANC No. 300 MAANDAG 24 OCT. 1932 IJMUIDER COURANT ^gONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2z/t cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke reget meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertentie* van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN het certificaat van oorsprong. £en onbillijke belasting voor de exporteurs. het beoogde doel wordt niet bereikt. Het is itu al weer eenigen tijd geleden, dat de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, de aandacht der regeering vestigde op het feit, dat groote hoeveelheden visch uit En geland via ons land, dus ten koste van ons contingent naar Frankrijk werden uitge voerd. Men zal zich herinneren, dat spoedig nadat' de heer Drop zijn vragen tot minister Verschuur richtte, het antwoord kwam. De minister wist er alles van en inmiddels was de zaak stopgezet. Welk antwoord niet ge heel klopte met de feiten, want de zaak werd nog geruimen tijd op denzelfden voet voort- geReeds spoedig nadat deze kwestie in offi- cieele kringen ter sprake was gebracht, wer den van regeeringswege maatregelen in uit zicht gesteld, die bedoeld waren te voorko men. dat buitenlandsehe visch ten koste van ons contingent werd uitgevoerd. Van de zijde der reeders werd aangedrongen op het be strijden der concurrentie, die de Nederland se trawlers van de buitenlandsehe. in het bijzonder van de Duitsche werd ondervonden en het was de heer Kortenhorst, die dezen wensch bij de regeering naar voren bracht. De regeering zou dus IJmuiden in bescher ming nemen. En zij deed dit door de invoe- rin/der certificaten van oorsprong. die se dert jl- Woensdag imperatief zijn gesteld voor den uitvoer van visch, echter alle eh naar Frankrijk. Maar dit mocht de regeering na- tuurliik geen geld kosten. En aangezien deze maatregel geld ko*t. moest er wat op gevon den worden, om dit op de een of andere wijze terug te krijgen. De meest aangewezen weg zou natuuriiik zijn. deze kosten op de reederijen te verhalen. De certificaten waren immers ingevoerd ter bescherming van de visseherij. Het zou dus niet meer dan billijk zijn, dat de reeders dc kosten betaalden. In Den Haag dacht men er anders over Men liet de exporteurs de kosten betalen; er werd nl. bepaald, dat voor de afgegeven cön- centen 1/2 ct. per K.G. uit te voeren visch betaald moest worden. Op het oog liikt dat heel onschuldig en het zou ook inderdaad niet zoo erg zijn, als de opbrengst Tan de heffing overeenstemde met de werkelijke kosten. Dit nu is in de verste verte niet het geval. De regeering heeft het zoowaar aan gedurfd, den vischhandel, dien het ondanks de opleving nog lang niet voor den wind gaat, nog een extra belasting op den hals te jagen. De juistheid hiervan is gemakkelijk aan te toonen. Het is niet precies te becijferen, wat het consentenbureau aan de regeering kost. Ons werd echter medegedeeld, dat de beide amb tenaren. die met de afgifte der consenten zijn belast, een klein salaris genieten. Veel meer dan f 6000 a f 7000 per jaar zullen de kosten niet bedragen; misschien is het nog veel min der. En wat krijgt de regeering daarvoor terug? De ontvan o-sten nu zijn vrij nauwkeurig te becijferen. We weten reeds, dat voor de uit te voeren visch 1/2 ct. per K.G. moet worden betaald. Voorts is ook bekend, dat Frankrijk aan ons land in de 12 maanden van 1 Octo ber tot 30 September een contingent van 4.750.000 K.G. visch heeft toegewezen. En- aangezien er niet aan behoeft te worden ge twijfeld, dat dit kwantum in z'n geheel zal worden opgebracht, is het een klein kunstje om uit te rekenen, dat de certificaten voor versche visch zullen opbrengen een bedrag- van f 23.750, vermindei-d met- een klein be drag. omdat de regeling eenige weken na 1 October in werking is getreden. Welke min dere opbrengt echter gecompenseerd wordt door het minimum-tarief van 30 ets. per zen ding en door de opbrengst der haringconsen ten. Het staat dus onomstootelijk vast, dat het rijk aan deze certificaten-affaire een slor dige vijftien mille verdient, verdient aan de exporteurs, die het toch al niet gemakkelijk hebben en.die er niet om gevraagd heb ben. Want behalve de kosten, geeft de invoe ring der certificaten een nieuwe documenten- rompslomp, waardoor de exporteurs er een schepje op moeten gooien en wellicht nu en dan een mannetje extra moeten aannemen om op tijd voor den, om 12 uur vertrekken- den trein gereed te komen. Is het dus te verwonderen, dat de expor teurs ontevreden zijn en de IJmuider Visch- handelvereeniging aan de regeering verzocht heeft-, de certificaten zoo spoedig mogelijk af^te schaffen? is bovendien een halve maatregel, of weiiieht niet eens eeh halve. De Duitsche trawlers, de practijk heeft het reeds bewezen, Wijven er niet om weg. De certificaten zou den alleen dan effect sortee-ren, wanneer ze verplichtend werden gesteld voor den uit voer waarheen ook. Maar we gelooven. dat wanneer de regeering hiertoe zou overgaan, er onder de exoorteurs een revolutie zou uit breken, want -het gehe'ele vervoer zou gevaar loopen er door te ontwrichten. De zaak beschouwende, zouden we niet gaarne een pleidooi willen houden voor het terugkeereri op den ingeslagen weg. Maar twee onbillijkheden, hierboven aangetoond het maken van winst op de certificaten en- het brengen der kosten ten laste van den vischhandel. dienen zoo spoedig mogelijk uit den -weg te worden geruimd. Bij haar a.s. 30-jarig bestaan. Deze foto werd gemaakt bij het 25-jarig jubileum van den heer A. P. Roza. Op de voorste rij zien we o.a. de heer en F. J. H. Schneiders, adviseur (2e van links), oud-burgemeester Rijkens (in het midden) en P. W. Jansen, beschermheer (5e van links). Den 22sten November 1902 was, op hiitia- tief van een drietal kunstvrienden, een groepje belangstellenden in de tooneelspel- kunst bijeengekomen in de zijzaal van het toenmalige Hotel „De Willem Barendsz", ten einde, naast de destijds reeds bestaande too neelvereeniging „Vriendenkring" tot oprich ting van een nieuw gezelschap te komen. De vereeniging, welker naamkeuze nogal zorg baarde,, werd dien avond geconstitueerd met als eerste bestuursleden de drie boven bedoelde initiatiefnemers, de heeren J. F. A. Jungbacker, P. Bais en nu wij len P. H. Boeree. Na diep peinzen en lang beraad werd de jongeborene gedoopt met den naam „Varia", wijl haar program in dien geest opgesteld zou worden. Dat zelfs de Kroon zich met het bestaan dezer baby kon vereenigen, blijkt uit haar Koninklijke goed keuring in Augustus 1903. Tijdens haar eerste lustrum waagde Varia het, uit te komen op een in 1907708 te Haar lem gehouden concours van de Tooneelver eeniging D. I. En het was voor het jonge Varia een verheugend feit, dat de jury haar bij den uitslag van het concours kon med-e- deelen, dat haar de eereprijs voor uitspraak en de tweede prijs van den wedstrijd voor spel kon worden toegekend. Het gezelschap kwam uit met een blijspel van Moser, „Ein delijk!" geheeten. Na dien mocht Varia nog vele successen op tooneelcóncoursen behalen, hoewel zij geen „concoursjageres" is. Wij wil len in dit verband nog noemen de successen, welke zij oogstte te Alkmaar in 1918(1), te Hoogeveen in '19, later nog in Zwolle en ten slotte in 1930 te Utrecht. En nu zal zij Dinsdag 22 November a.s. haar 30-jarig be staan vieren. Tevens zal dan de Orkestver- eeniging „Kunstkring", dir. Sam Vlessing, gedurende al die jaren de muziek verzorgd hebben. Het is- toch ontegenzeggelijk een verblij dend feit, dat in onze, zoo jeugdige, plaats met haar gemengde bevolking een vereeni ging zulk een jubileum vieren kan. In een harer oude programma's bladerend kwamen wij het Turksche spreekwoord tegen: „Slechts bij treden klimt men de trap op!" Als dit er gens van toepassing is, dan is dit wel op het gebied van het dilettantisme. De tooneelspeelkunst is de drang tot uiten, niet wat in ons zelf leeft, doch hetgeen in een ander leeft of heeft geleefd. En hoe meer men zich in de rol, welke men wenscht uit te beelden, heeft ingewerkt, des te gaver zal de vereischte creatie zijn. De moeilijke trap, welke tot verwezenlijking van dit ideaal leidt, heeft Varia ook moeizaam bestegen. Doch daarvan plukt zij nu de vruchten der voldoening, omdat zij, wat slechts per trede is bevochten, nu kan staande houden op het huidige niveau. Want diegenen harer kunstlievende leden, welke de vereeniging de laatste jaren met be langstelling beschouwd hebben en niet al leen kwamen om het „vermaak" maar ook ter wille van Varia zelf, zullen kunnen be amen, dat zij op hoog peil staande uitvoe ringen te genieten kregen. Verzorgd niet alleen qua decors en costumes, maar in de allereerste plaats qua creatie, het zich inle ven in de toebedeelde rol. Enkele toppres taties der laatste jaren willen we in dit ver band nog noemen: DolleHans, Sonja, De rech te Lijn, Een Boete, Vrouwen-krijg, Hanenge vecht, Demon. En wie herinnert zich o.m. nog niet die prachtige kluchten „In het Gouden Haantje" en het kostelijke „Partijtje Poker", zoo tintelend door de Varianen gespeeld! Varia heeft in het klucht- en blijspelgenre wel haar grootste triomfen behaald. Ieder werkend lid van Varia individueel, leeft zich nu eenmaal bete;- in dit genre in. Reden wellicht, dat men zich voor den jubi leumavond weer heeft gekozen een voor 11 jaar gespeeld werk, dat vele oudere kunstlie vende leden nog wel in vriendelijke herinne ring bewaarden, n.l. De Weg naar de Hel, een blijspel in drie bedrijven van Gustav Kadelburg. Vele stormen zijn er over' het hoofd der ju- bilaresse getrokken. Als wel iedere vereeni ging heeft ook zij haar up en downs gekend hetgeen in zulk een snel wisselende gemeen te geen bijzonderheid is. Maar Varia heeft zich in de afgeloopen decenniën vele vrien den mogen maken en in dien tijd heeft zich een kern van kunstlievende leden gevormd, waarop zij bouwen kan. En dit is een eerste vereischte voor een vereeniging om staande te kunnen blijven. Behalve de voorstellingen voor haar kunst lievende leden (wij willen even memoreeren, hoe zij op haar eerste uitvoering in de schouwburgzaal Cycloop kon uitnoodigen: 5 donateurs en 60 kunstlievende leden) heeft Varia zich vele malen in dienst der liefdadig heid gesteld. Van de oprichting der Vereeniging af is er één die in den kring der werkende leden nog steeds een actief aandeel heeft, en wel de heer D. J. Bais. Deze is onafgebroken 30 jaar werkend lid van Varia geweest en is nog steeds een van degenen, welke niet ge mist kunnen worden. Van die 30 jaren heeft hij bovendien nog eenige jaren zijn beste krachten als bestuurslid gegeven. Naast hem dient zeer zeker Varia's regis seur, de heer A. P. Roza genoemd te worden, de man die in den kring der werkende leden de stuwkracht, de onvermoeide werker is, die met strenge hand op de repetities re geert, mede uit hoofde van zijn regisseur schap, deel uitmaakt van de Tooneelcom- missie en dien post reeds sinds 1911 bekleedt. Aan de regie is bij Varia' uitvoeringen reeds zóó dikwijls lóf toegezwaaid, dat we die niet nader behoeven te releveeren. De vereeniging heeft in den loop der jaren een 5-tal heeren tot haar eereleden benoemd te weten de gebroeders D. J. en P. Bais, J. F. A. Jungbacker, A. P. Roza en Sam. Vlessing. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld de heeren Holslag, voorzitter, Van Geelen- vice-voorzitter, Slort, secretaris, Roza Jr. pen ningmeester en Boeree, commissaris. Om de tijdsomstandigheden heeft het be- stuur het niet verantwoord geacht ditmaal van eenig uiterlijk feestvertoon, zooals in 1922 en 1927 het geval, was (teoneelconcour- sen) blijk te geven. Mochten voor haar de in dezen depressie' tijd geenszins uitgesloten zorgen komen, dat zij niet versage.doch dan de kracht putte uit haar schitterenden staar van dienst. Moge, nu Varia haar zevende lustrum ingaat, deze jubileumavond een aansporing worden voor allen, om met den werkenden kring den naam van Varia hoog te houden. Dit kan slechts geschieden door den krachtigen steun van kunstlievende- en werkende leden, welke tot op heden eendrachtig en ondanks kleine verschillen in goede harmonie hebben samen gewerkt om hun troetelkind te maken tot wat het nu is. Want niet alleen financieel, maar in de allereerste plaats cultureel geldt voor een dilettantentooneel-vereeniging het: „Slechts bij treden klimt men de trap op." En deze zucht naar het „Excelsior" moge bij Varia nimmer te loor gaan. Het is immers deze prikkel, die maakt dat haar alreeds zoo verzorgde uitvoeringen op nog hooger plan zullen komen te staan. w. B. C. E. ZWART Jr. Te Amsterdam is na een kortstondige ziek te in den ouderdom van 46 jaren overleden de heer B C. E. Zwart Jr., in leven president commissaris van de hier gevestigde N.V. Hal verhout Zwart's Scheepsagentuur. De over ledene was de opvolger van zijn vader zoo wel in de bovengenoemde firma als in de drukkerij Ellerman, Harms Co. te Amster dam; bovendien consulair vertegenwoordiger van San Marino en onder-voorzitter van de bekende Amsterdamsche vereeniging ,,'t Kog- ;eschip". HAARL. ORKEST VEREENIGING. Dinsdagavond a.s. concerteert de H.O.V. in de Gem. Concertzaal te Haarlem onder lei ding van Frits Schuurman. Aan dit leden concert werkt als solist de concertmeester van het Residentie-orkest, de heer Sam Swaap, mede. Het programma geeft aan de Anacreon- Ouverture van Cherubini, Haydn's MilitÉir- Symphonie (nr 11) en de eerste uitvoering van een compositie van Bizet, getiteld Suite Roma, terwijl Sam Swaap met orkestbege leiding Max Bruch's Vioolconcert in g-klein zal uitvoeren. DE OPLEVING. De stoomtrawler Johanna IJm. 107, is uit de Haringhaven gehaald om voor de vis- scherij te worden gereed, gemaakt. De stoomtrawler ex-Uranica, aangekocht door de hee'ren Parl-evliet en Kerkhof zal in de vaart worden gebracht onder den naam Spaarnestroom IJm. 65. De Hermina IJm. 251 wordt klaar gemaakt om a.s. Woensdag of Donderdag naar de vis- scherij te vertrekken. ijmuiden'S bloei. ons plan tot werkloosheids bestrijding. Lotsy, die met zijn causerie elders veel succes heeft gehad, zal speken over opleiding en training van voetballers, de oefeningen van het Nederlandsch Elftal enz., waarbij een serie interessante lichtbeelden vertoond zul len worden. Vermeld dient te worden,.dat dit de eerste lezing van den heer Lotsy is in het Noordelijk rayon van den H.V.B. Ongetwijfeld zullen vele bewonderaars van de voetbalsport gebruik maken van de gele genheid dezen bij uitstek deskundige te ko men hooren. In de dezer dagen gehouden bestuursver gadering der Vereeniging IJmuiden's Bloei werd een uitvoerige bespreking gewijd aan den economïschen toestand en het plan van Haarlem's Dagblad en de IJmuider Courant, ontworpen door den heer C. J. van Tilburi tot vermindering der werkloosheid. Dit voor stel werd zeer gewaardeerd en een goed voorstel gevonden, doch algemeen was men van oordeel, dat het geen definitieve op lossing kan geven. Men meende, dat ons volk visch moet leeren eten en dat we in dit op zicht nog veel van het buitenland kunnen leeren. Voor de bevordering van het visch- verbruik zal een intensieve propaganda moe ten worden gevoerd, waarvoor de regeering steun zal moeten verleenen. Gewezen werd vooral op wat in dit opzicht in Amerika wordt gedaan. Onze regeering zal moeten werken voor het openstellen der grenzen en geheel vrijen handel, maar veel zal' reeds gewonnen zijn, wanneer er in ons land zoo veel visch gegeten werd als in Amerika, Bel gië en Engeland. Dan zou er stabiliteit voor reederij en handel komen. Daartoe zal noodig zijn, dat er ook verbetering komt in de visch- bereiding. Dit houdt echter niet in, dat men 't plan Van Tilburg als hulpmiddel niet uitvoerbaar achtte. Wij teekenen hierbij aan. dat het ook slechts alshulpmiddel bedoeld is. Trouwens in het plan is ook een groote plaats gegeven aan de vermeerdering van het vischverbruik. Red.) Besproken werd het zorgen van de kam- peerclub „Ons Buiten" te Amsterdam, om hier een eigen, vrij terrein te krijgen voor haar leden. De secretaris had er met het gemeentebestuur over gesproken en vermoe delijk zal dit trachten een terrein voor ge noemde club te verkrijgen. Intusschen is het bestuur van genoemde club doende om een terrein van particulieren voor dit doel te verkrijgen. Voor een uit te geven nieuw toerister.boek zal de secretaris voor IJmuiden en Velsen d entekst verzorgen, terwijl ook voor het nieuwe Hoteladresboek medewerking werd verleend. LEZING VAN DEN HEER K. J. J. LOTSY. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de heer K J. J. Lotsy, bestuurslid van den K.N.V.B. op initiatief van den Haarlemschen Voetbalbond en de Scheidsrechtercommissie Dinsdag 8 November a.s. in Hotel „de Prins" een causerie houden, die bedoeld is als pro- paganda-avond voor de voetbalsport. De heer SANTPOORT Woensdag 2 November hoopt bovenge noemd zangkoor het 10-jarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. Deze herdenking zal plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk in de Kalverstraat. Voor dezen avond is aan Ds. Kroeze, tijdens wiens ambtsvervulling in deze gemeente het koor is opgericht, het verzoek gericht een feestwoord te willen spreken. Verder zal de avond op geluisterd worden door muziek, voordrach ten enz. Tevens zal dan herdacht worden dat Mej. C. van Heyst 10 jaar leidster van het koor is geweest. Introductiekaarten voor dezen avond zijn verkrijgbaar bij de heeren Klees, Trompstraat 3 en G. van Reeuwijk, Ratelstraat 20. BAZAR. Ten bate van het kerkorgel van-de nieuwe R.K. kerk wordt op 28, 29 en 30 October a.s. in „Zomerlust" een bazar gehouden. SANTPOORT'S BLOEI. Hedenavond houdt bovengenoemde veree- inging een ledenvergadering in „Zomerlust". Op deze vergadering komen enkele belang rijke punten aan de orde. o.a. een voorstel van het bestuur tot beschikbaar stellen van gelden voor den bouw van een muzieknis in het Burg. Rijkenspark en de instelling van een postbezorgdienst op Zondagmorgen. BEVERWIJK het fusie-vraagstuk. vergadering met de kies- vereenigingen. Vrijdagavond werd ten raadhuize een ver gadering gehouden van het comité Groot- Beverwijk. dat een samenvoeging beoogt van de gemeenten Beverwijk en- Wijk aen Zee en Duin, met de afgevaardigden van de te Wijk aan Zee en Duin gevesl'gde kiesverenigin gen. Van de uit-noodiging om deze bijeen komst te bezoeken, hadden vrijwel alle ver eeniging gebruik gpmaakt; zij werden door den heer F. J J Haazevoet verwelkomd en na een inleidend woord in de gelezenheid gesteld hunne meeningen omtrent het. fusiè- vraagstuk kenbaar te maken. Van d° hun geboden gelegenhei d h ebben dö vertegen - woordigers ruimschoots gebruik ge maakt, waarbii in bet- bijzonder het fin-an- cieele vraagstuk werd besproken. Naar aanleiding van het beschikbaar ge'stel de cijfermateriaal heeft het comité een dui delijk beeld kunnen geven van den finan- cieel-en toestand, in het bijzon-dei wat be treft de onproductieve uitgaven vgn Bever wijk. waarvan ook de inwoners van Wijk aan Zee en Duin in ruime mate profit-eeren. De afgevaardigden werden- bovendien in de gelegenheid gesteld om hun bezwaren ten opzichte van de samenvoeging kenbaar te maken. Het gevolg van deze' vruchtbare discussies is geweest, dat vele misvevstendem wo1ke tsn opzichte van de fïnane.ieele politiek van Bevei'wijk heerschten. uit den weg konden worden geruimd. Besloten, werd om in de volsende week opnieuw eén vergadering te houden, waartoe behalve de kiesvereenigin- gen ook de raadsleden van Wijk aan Zee en Duin zullen worden uit.genoodigd. DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA. In Hotel Oud-Meeresteyn heeft de afdee- ling Velsen en Omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de oprichting der Ver een igde Staten van Eurona Vrijdagavond oen vergadering gehouden. Na de gebruikelijke openingswerkzaamheden heeft de heer Mr. J. M. Schultz van Haegen uit Aerdenhout, lid 'van het hoofdbestuur, een causerie ge houden, waarin hij het vraagstuk der Ver- eenigde Staten van Europa uitvoerig be handelde. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele bezo°ke'-s c°bndk gemaakt, welke vragen uitvoerig werden beantwoord. R.-K. ZANGVEREENIGING. De pogingen- om een nieuwe R.-K. zang- vereeniging te stichten zijn thans zoover ge vorderd, dat men meende tot v-oorloopige oprichting te kunnen overgaan. Reeds tra den een 40-tal zangers en zangeressen tot de vereeniging toe en het voorloopig bestuur hoopt dit aantal spoedig te kunnen uitbrei den. De heer H. J. de Groot heeft zich bereid verklaard voorloopig het voorzitterschap van de nieuwe vereeniging te aanvaarden; de renetitïes zullen een aanvang nemen onder leiding van den reeds benoemfen dirigent, den heer Leo Pi ©lage. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: N.V. Schouwtooneel. „Jean de la Lune". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Het Ned. Tooneel: „Menschen in 't Hotel." 8.15 uur. Palace: „Das Lied einer Nacht". Op het tooneel: de humorist Tummers. 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Love me to night". Op het. tooneel Gibs en Doodles. Imitaties. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mijn vriend de millionair" en „De bende van de Transat lantic". 8.15 uur. DINSDAG 25 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Het Ned. Tooneel; „Menschen in 't Hotel." 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1