HET NIEUWE AVONDBLAD VGDR VELSEN, BEVERWIJKe.Q 17® jAARCANG Na 302 WOENSDAG 26 OCT, 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per -week 10 cents, por maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1-20 plus 5 cents incasso, losse nammers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 IJmaiden - Telefoon 521 verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen uitgave lourens coster, maatschappij voor courantuitgaven en alg. drukkerij N.V. directie: p. w. peereboom en robert peereboom. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regd meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mc'dedeefingen dubbele prijs. Studenten-statistiek. ,reer dan een kwart van het t-otaal aantal denten aan onze hoogescholen studeert m- medicus. Dit is verreweg de grootste meü Zoo was het althans in 1930—'31, over rik studiejaar het Centraal Bureau voor de ciat-istiek (dat niet over één nacht ijs gaat) 1- sim cijfers heeft gepubliceerd. En het is rl aannemelijk dat er in twee jaar tijds Manlijke veranderingen in de statistische verhoudingen zouden zijn gekomen. "nat de dokters-in-hope zoo sterk in aantal Hnmineeren, zal velen verrassen. Niet omdat r eenig tekort aan medici in ons land zou JL het tegendeel is veeleer hot geval, en ïïenwoordig schijnt bij propaedeutische exa- ïens een strenge maatstaf aangelegd te wor- jL 0m eenïgszins-remmend te werken maar omdat de medische studie tot de lang durigste, zwaarste en dus ook kostbaarste hehoort.' Wat verklaart dan een totaal van 5L minder dan 3230 medische studenten In 1930—'31. ciat 268 van llet totaal-generaal vormt? Blijkbaar de overweging, dat de fi nanciële vooruitzichten in dit vak, ondanks vija vele beoefenaars, voor de groote meer derheid toch nog heel wat beter zijn dan die hi de andere faculteiten. Indië als „afzetge bied" voor jonge medici heeft trouwens langen tijd ook een belangrijke rol gespeeld. Nu "staan de zaken wel wat anders op dat pUDe' tweede plaats in de rij der meestbe- «ochte faculteiten wordt ingenomen door die der wis- en natuurkunde (1733 studenten, d i 14.8 de derde door de Technische Hogeschool (1734, 14.4 de vierde door de faculteit voor Letteren en Wijsbegeerte (1372, 11.4 en pas de vijfde door de juris ten (1282, 10.6 Dat slechts ruim tien pro cent der studenten in de rechten studeert is inderdaad verrassend. Maar overwegingen omtrent financieele perspectieven doen hier zeker hun invloed gelden. De rechterlijke macht wordt allesbehalve goed betaald. Voor wieden fortuin heeft is het wel heel moeilijk, als rechter volgens zijn stand te leven. De advocatuur geeft alleen aan haar meest uit blinkende leden, en dan nog alleen in de groote steden, belangrijk financiëel voordeel, terwijl jonge advocaten vele jaren noodig hebben eer zij een behoorlijk inkomen kun nen maken. Bovendien is de tijd waarin de meesiers-tïtel als een universeele entrée voor allerlei beroepen werd beschouwd, voorbij. Het is althans veel minder geworden met die voorkeur, waartoe ook de oprichting van de Handelshoogescholen wel veel zal hebben bij gedragen. Terwijl men, als men in een vak waarvoor geen academische studie vereischt wordt carrière wil maken, vaak beter doet met maar meteen na het verlaten van H. B. S., Handelsschool of Gymnasium van-onder-op te beginnen, dan eerst een jaar of vier, vijf te besteden aan een studie, die er geen di recte practdsche waarde voor heeft. De 18- jarige H.B.S.'er met eindexamen is meer ge neigd „to rough it and go through the mill" zooals de Brit zou zeggen, dan de 23-jarige mr., die voor werk wordt gezet dat hem vaak allesbehalve aanstaat. Zesde in de rij der faculteiten was in '30- '31 die der Godgeleerdheid (770 studenten, 6.4 Dan volgen in de lijst van het Cen traal Bureau nog de Vereen, faculteiten, rechten en letteren (534), de Landbouw-hoo- geschool (456), de Ned. Handelshoogeschool (315), de faculteit der handelswetenschappen 1182). de R.K. Handelshoogeschool (91), de veeartsenijkunde (161) en de ver. fac. wiskun de en lett. (158). Uit de overige gegevens blijkt, dat er heel wat taaie volhouders onder de studeerenden zijn, want het aantal negende jaars en nog langer-zwoegenden bedroeg in '30'31 niet minder dan 533 (4.4 Wat de leeftijden be treft vindt men trouwens verreweg de groot ste groep onder de studiosi boven de 25 jaar. Er waren er niet minder dan 1938, waaronder 535 medici (die een zeer langen studietijd hebben) en 324 studenten in letteren en wijs begeerte. Wat de statistiek omtrent de godsdiensten betreft valt het op dat deze nogal sterk af wijkt- van de algemeene verhoudingen in het Nederlandsche volk. In deze opgave (waar in de Groningsche universiteit niet is meege rekend) komen de R.K. studenten met slechts 17.4 voor, de Protestanten met 51.3 ter wijl 25.7 dus meer dan een kwart, niet bij een kerkgenootschap zijn aangesloten. Verder 3.3 Joden, overige godsdiensten 0.9 on bekend 1.4 Het is toch wel de moeite waard de voor naamste cijfers uit zoo'n statistisch overzicht eens even te bekijken. Al is het droge lectuur, en al zijn conclusies uit statistiek altijd ge vaarlijk, Want gemeenlijk kan men er alles mee bewijzen. R. P. VERLOTING SCHILDERIJ. Naar wij vernemen zal de verloting van het schilderij van den heer Koningstem alhier, voorstellende een zeegezicht en door hem geschonken om te worden verloot ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose plaats vinden Donderdagavond 71.2 uur in Consultatiebureau. IJMUIDEN JEANNE D'ARC BIJ HET NUT. Het departement IJmuiden. van de Mij. tot Nut van 't Algemeen opende het seizoen met de vertooning van de film Jeanne d.' Are. Nadat, de voorzitter Ds. F. F. MJilate een kort begroetingswoord tot de niet zeer tal rijke aanwezigen had geproken, werd eerst vertoond 'de film „Winter in het Reuzenge bergte" een van die films, dde altijd de be langstelling hebben. Een serie lichtbeelden van buitengewone schoonheid, die alleen dit nadeel hebben, dat ze bij' de toeschouwers verlangens opwekken, om al dat schoons .toc'h minstens eenmaal in het leven te gaan zien, verlangens, die lang niet iedereen kan bevredigen. Bijzonder in teressant waren 'de bobslee-wedstrijden. Daar was het met recht „tachtig in de bocht". Voordat de film Jeanne d' Are vertoond werd gaf de heer H. E. Temrn een korte toe lichting. Hij vertelde in grove trekken de geschiedenis van Frankrijk, het land waar voor Jeanne d'Arc gestorven was. Frank rijk en Engeland stonden tegenover elkaar, maar het verdrag van Troyes bracht een ein de aan de twisten en wel door het huwelijk tusschen den jeugdigen Franschen koning Hendrik de Vijfde met Catharina, de doch ter van Karei VI van Engeland. Het scheen dat Hendrik V een schitterende loopbaan tegemoet ging. Hij had de kerk en den adel op zijn hand. Maar het lot wilde het anders. In 1421, een jaar na z'n huwelijk werd hem een zoon geboren. Een jaar later stierf hij. Spoedig daarna overleed ook Karei VI. De oorlog ontbrandde opnieuw en de Engelsehen landden im Frankrijk, de eene stad na de andere veroverend. De toestand zag er voor Frankrijk donker uit. Maar uit Lothairingen komt een 17-jarig meisje, dat tot. den Koning toegelaten wil worden. Zij zeide in een visioen den H Michael te hebben gezien, die haar zeide, dat zij de goddelijke roeping had, Frankrijk te redden. Na lang aandringen werd zij tot dem Koning toegelaten. De Koning stelde een klein leger te harer beschikking en het gelukte haar, de Engel- schen terug te drijven. Frankrijk herademde. Als zij Frankrijk nagenoeg van alle Enigel- schen heeft bevrijd, gaat ze terug naar Pa rijs. Zij wordt door de Bourgondiërs gevan gen genomen, die haar verkoopen aan de Engelschen. Een met Engelsc'h geld omge kochte rechtbank vond in het feit, dat zij voorgaf een goddelijke roeping te hebben aanleiding haar te beschuldigen van hekserij. Na folteringen teekende zij een verklaring, waarin zij toegaf ©eens visioenen te hebben gezien. Zij werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Maar als zij later hare ver klaring herroept volgt veroordeeling tot den brandstapel. De film vertoont alleen haar lijden bij de behandeling voor de rechtbank, dus de laatste levensdagen van deze merkwaardige figuur. De film. is meesterlijk wat documentatie en spel betreft. Zij heeft tal van bekwame ar- tisten gelegenheid gegeven het hoogste te bieden wat er op het gebied van tooneel- kunst te geven is. De uitbeeldingskracht, der medewerkers is buitengewoon, vooral van de vertolkster van de hoofdrol, die van de mar telares, die haar leven gaf voor haar geloof en haar land. Het is een film, die in biocooptheaters geen volle zalen zal trekken en die het bios- 'Coopbezoekend publiek dus niet te zien krijgt. Het is daarom een> goede greep van Het Nut geweest, zijn leden in staat te stel len, deze film te hebben kunnen bewonde ren. LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen, zal Donderdagavond 27 October in de zaal van het Leger des Heils, Edisonstraat, een muziek- en zanguit voering plaats vinden onder leiding van majoor Bruyhs uit Amsterdam. Medewerking verleenen het muziekcorps, de zangbrigade en de korpskadetten-brïgade, alsmede het Internationaal Staf muziekkorps. OPENING NIEUWE WINKEL. Naar wij vernemen zal de nieuwe winkel van Albert Heyn op het Velserduinplein Don derdagmiddag 2 uur geopend worden. VISSCHERSSCHEPEN IN DEN STORM. ANGSTIGE UREN. Verschillende buitenlandsche visschers- vaartuigen hebben het in den jongsten storm zwaar te verantwoorden gehad. De negen opvarenden te Lowestoft thuis behoorenden haringdrifter Autumn ont snapten op het kant.ie af, toen het vaartuig strandde op de zandbanken ter hoogte van Kilnsea in Yorkshire. Zware stortzeeën braken over het schip, dat langzaam, naar de kust werd gedreven. De bemanning gaf noodseinen, maar geen redder kwam opdagen. Het water kwam in de machinekamer en veroorzaakte een ontplof fing. Wolken stoom stegen omhoog. Met groot gevaar werd de boot gestreken, waarbij een man overb oord viel. Hij werd echter door z'n kameraden gered. Er begon toen een zware strijd om de kust te bereiken, waarin men ten slotte met be hulp van een groote golf slaagde. In uitge- put-ten toestand begaven de mannnen zich op weg naar eenige lichten, die ze in de verte zagen. Zij kwamen ten slotte te Kilnsea, waar ze aanklopten bij den herbergier, die hun voedsel en warme dranken verschafte. Honderddertig trawlers en drifters zochten een schuilplaats in de haven van Scarbo rough, die zoo vol was, dat een vrachtboot niet kon binnengelaten worden. Een twaalf tal cobbles werden door golven, die over de havenkade sloegen, tot zinken gebracht en verscheiden motorbooten werden bescha digd. De „Maris Stella" en de „Maréchal Foch", Belgische motortrawlers, thuisbehoorende te Oostende moesten een schuilplaats zoeken in de haven van Buckie. Dit was voor het eerst dat Belgische schepen deze haven bin nenkwamen. De visschersboot „Hawk" liep lek toen ze van de vischgronden vluchtte. De bemanning trachtte het water uit de boot te pompen, echter zonder succes. Toen de boot reeds dreigde te zinken, kwam een ander vaartuig te hulp, dat de „Hawk" behouden in de haven van Girvan binnensleepte. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De leden der transportcolonne, de 'helpsters en adspiranthelpsters zullen Donderdagavond a.s. om 8 uur samenkomen ten huize van den ploegcommandant Bakker in de Cronjéstraat, tot het 'bijwonen van een lesavond. De cur sisten zullen binnenkort een nieuwen win- tercursus volgen, waarvan de datum van aanvang nog nader zal worden bekend ge maakt. EEN LADELICHTER. Dinsdagmorgen trachtte een tot dusver onbekend gebleven man bij den slager Besse aan den Zeeweg de lade te lichten. De juffrouw, die den man ontdekte, maakte alarm, waarop de dader het hazenpad koos. Eenige voorbijgangers achtervolgden hem, doch hij wist te ontkomen. De politie, in middels van het gebeurde in kennis gesteld, zette het onderzoek naar den dader voort. PERSONALIA. De heer E. van Offenibeek is tegen 1 No vember a.s. eervol ontslag verleend als 'haven- knecht bij den dienst van het Noordzee- kanaal alhier met gelijktijdige bevordering tot hulpsluismeester op de Oranjesluizen te Schellingwoude. DE VISCHAANVOER TE ABERDEEN. Gedurende de week, eindigende 8 October bedroeg de vischaanvoer te Abberdeen: van Groenland 25 ton, van Beren-Eiland 30 ton, van IJsland 60 ton, van Faroe 100 ton van de Shetlandsche Eilanden 300 ton, van Orkney's 130 ton, van de Westkust 220 ton, van de Oostkust 620 ton. Een Duitsche trawler voerde meer dan 100 ton kleine haring aan (smaasild). Deze worden in Noorwegen bij groote hoeveel heden, verpakt in blik en over de heele wereld verkocht. De geschiedt eveneens in Aberdeen, maar op veel kleiner schaal, zoodat de aan gevoerde hoeveelheid voor de markt aldaar te groot was. Dientengevolge werd de helft verkocht voor ca. 1 sh. 6 d. per cran, terwijl de andere helft gemiddeld 10 sh. per cran opbracht. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 26 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw. Revue: „Hoender- loo in klank en beeld". 8 uur. Palace: „Das Lied einer Nacht". Op het tooneel: de humorist Tummers. 2.30, 7 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Love me to night". Op het tooneel Gibs en Doodles. Imitaties. 2-30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mijn vriend de fóülionair" en ,,De bende van de Transat- 2.30, 7 'en 9.15 uur. DONDERDAG 27 OCTOBER Groote Kerk: Concert der C. O. V. Solist Marcel Dupré. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Revue: „Hoender- too in klank en beeld". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. EEN PORTUGEESCHE SUPER TRAWLER. VOOR KABELJAUW- EN HEILBOT- VISSCHERIJ VELSEN Een unieke foto van de Duitsche Himalaya expeditie, die haar einddoel n.l. den top van den 8120 M. hoogen Nanga Parbat, tot op korten afstand naderde. In het voorjaar van het volgend jaar wil uien opnieuw trachten den nog onbestegen top van den bergreus te bereiken. In ons blad van j 1. Maandag hebben wij gewezen op den wedloop der naties om hei grootste passagiersschipOck op het ge bied van visscliersvaaA-tudgen 'komen we langzamerhand voor excessen 'te staan en alihio-ewed nog niet van een 'bepaalden wed loop gesproken kan worden, zijin er thans trawlers (meest motortrawlers) ter viescherij die wat toranenmaat betreft, voor tal van vrachtschepen niet onder behoeven te doen De grootste trawler ter wereld is thans nog de ..Cor.te Real", gebouwd bij Robert Thompson en Sons Ltd. te South wiek in Sunderland. De voornaamste afmetingen zijn: lengte 229' 3", breedte 34' 81/2" en diepte 19' 2 1/2". Het vaartuig, dat 1550 ton meet is een van de twee, welke genoemde fiirma bouwt voor rekening van „Bacalhan de Portu gal" te Lissabon. De „Corte Real" wondt uit- sluitend gebruikt voor diepzee-vdssoherij op kabeljauw, heilbot enz. en wondt uitgerust met het beste en modernste materiaal voor ■het bereiden van -kabeljauw-lever- en visch- oliën, w.o. ikookketels, centrifuge-zuiver- machines, koelers en groote gegalvaniseerde opslagtanks. O vei- bijna de halve liengfce van het opper dek strekt zich een groot dekhuis uit,; ge heel over de machinekamer. Dit idekihuis dient voor huisvesting van de acht onder officieren en visch-specialisten. De kombuis is voorzien van haarden en ovens, die met olie en met kolen gestookt kunnen worden, een pantry enz.; een en ander is onderge bracht 'in het achterste gedeelte. Hierboven is nog een groote hut gebouwd, waarin ge huisvest zijn de eerste-, tweede- en derde machinist en de electricien. Voorts zijn hierin de messroom voor de machinisten, een ziekenkamer, een salon, een kamer voor den reeder, verder accomodate voor twee offi eieren en een ziekenoppasser. De hutten voor den nauitischen kapitein en de v-is- scherij-kapitiein, ivoor de diraaidilooize [tele grafie, de kaar benkamer en het stuurhuis zijn ondergebracht in een dekhuis op de 'bovenste brug. Een uit 36 personen bestaan de bemanning is gehuisvent in het vóórschip. Het schip is gebouwd volgens Lloyd's -hoogste klas onder speciaal -toezicht. Er is 'berging voor 400 ton olie in diepe 'tanks achter het ruim, daarvan gescheiden door een kofferfdam. De groote hoeveelheid die die kan worden meegenomen stelt het vaar tuig in staat twee uit- en thuisreizen te maken van elk vijf maanden met slechts éénmaal te bunkeren, een zaak dit in de praotijk van heit allergrootste' belang is. Watenballast wordt geborgen in den dub belen bodem en in de tanks achter de piek. De hoofdmachiine is een 7 cyl. 2 tact Die selmotor -met druk verstuwing, zonder zuiger- stang. Deze motor is gebouwd door de Atlas Diesel Co. Ltd. en ontwikkelt ongeveer 700 B.H.P. bij 220 omwentelingen per minuut. De hulpwerktuiigen in de metonkamer wor den electrósch gedreven; verder is er aan 'boord een Olarikson ketel, die gestookt kan worden qneit de afgewerkte gassen van den; hoofdmotor en met eleotrische elementen en een afzonderlijke eleotrische ketel voor Stoomverwarm in© en het kóken van kabeljauwlever. De knaldemper-ketel is een hieuw Clarkson-typei, dat hier e'n leerislte toepassing vindt. De elementen voor elec- trische verwarming, zijn gemakkelijk bereik baar en het ontwerp schijnt in elk opzicht, praotisch en zoo goed verdeeld, dat het iai de toekomst voor sommige scheepstyp.es wel een ruime toepassing zal vinden. Elke Clark- son-ketel op de „Corte Real" kan behandeld worden anet de uitlaatgassen van de hoofd machiine en is voorzien van eleotrische ele menten tot een capaciteit van 50 K.W. De ketel kam 300330 M. stoom per uur bij verwarming met de uitlaatgassen en 150 M. •bij eleotrische verwarming produceeren. Bij Vgebruik van beide installaties tegelijk kan dus 450480 M. stoom per uur worden ver kregen. Alle hulpwerktuigen aan delk, omvattende de Clarke Chapman trawl winch, stuurin richting, ankerspil en kaapstander worden electriseh gedreven. De trawl-winch heeft een trekkracht van 41/2 ton op één trom mel bij een maximum-snelheid van 175' per minuut. Zij wordt gedreven door een inge sloten geventileerden waterdichten motor van 95 B.H.P. bij 550 omwentelingen per minuut. Deze is geplaatst in het dekhuis met wormwiel-aandrijving op de winch, waaraan een eleotrische rem is verbonden. De trom mels 'hebben een doorsnede van 1' 7" en zijn lang 3' 1/2". Zij kunnen 800 vaam 67 rnM. staaldraad voeren. Op beide einden van de trommeias zijn verhaalkoppen aangebracht ran 19" diameter. Behalve de toaiwl-winch hebben Clarike Chapman en Co. Ltd. de elec trisch gedreven kaapstanders en ankerspil len zoowel voor de „Corte Real" als haar electrisch loodioestel met diepte-meter geeft met behulp van wijzers in de kaartenkamer automatisch de diepte aan. GOED AFGELOOPEN. Toen Maandagmiddag omstreeks 5 uur een autobus van de N.V. Stormvogels op de Wil- helminakade reed in de richting van de Julianabrug stak ter hoogte van Prinsen straat plotseling een driejarig meisje, wo nende alhier, den rijweg over, tengevolge waavan het kind in aanraking kwam met het rechterspatbord van de autobus, waar door het eenige onvellingen aan het gezicht opliep. Bij nader onderzoek van den huisdok ter is gebleken, dat het geen ernstig letsel heeft gekregen. DE WERKLOOSHEID. Aan het eind der vorige week stonden aan de Gem. Arbeidsbeurs als werkloos inge schreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 50, behan gers 6, bouwk. opzichters 6, cemeniwerkers 1, fundeeringswerkers 1, gasfitters 2, grond- boorders 1. grondwerkers 132, heiers 1. lood gieters 2, metselaars 45 w.o. 2 beneden lal jaar, opperlieden 44, remmingwerkers 1. rieters 1, schilders 73 w.o. 2 beneden 18 jaar, steen houwer 1, straatmakers 5, stucadoors 21, tim merlieden 168 w.o. 4 ben. 18 jaar, uitvoerders 1, voegers 7, totaal 569. Metaalbewerkers bankwerkers 85 w.o. 8 ben. 18 jaar, branders 3 contr. werkers 14, electri- ciens 14 w.o. 1 ben. 18 jaar, handlangers 3, horlogemakers 1, ketelmakers 17 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 3. kopergieters 1. kopersla gers 5, lasschers 13, machinisten 114 w.o. 53 visscherijmachinisten, metaalboovders 1. me taaldraaiers 15 metaalschavers 2, metaalschil ders 2. metaalélijpers 1. monteurs 17 w.o. 2 ben. 18 jaar, motordrijvers 1. plaatwerkers 21 w.o. 2 ben. 18 jaar, pijpwerjeers 5. 1.1. rijwiel- herstellers 2. scheepstimmerlieden 11, scheeps- tuigers 3 smeden 6 w.o. 1 ben. 18 j., staal - draadsplitsers 1, stokers 106 w.o. 61 visscherij stokers, tegenhouders 1, voorslaanders 1, vor mei, vuurwerkers 15, ijzerwerkers 3, totaal 491. Kantoorpersoneel: Bedienden mannel. 41, idem vrouwel. 5, aank. bed. vr. 5, idem mann. 9. werktuigk. teekenaars 1. totaal 61. Huish. beroepen: Dienstboden (dag en nacht) 1, werksters 14, portier 3, totaal 18. Diverse beroepen: Fotografen 5, boekdruk kers 1, letterzetters 4, w.o. 1 ben. 18 jaar, mach. houtbewerkers 8 w.o. 1 ben. 18 jaar, kuipers 17, mandenmakers 5, meubelmakers 3, modelmakers 1, rietmatten-makers 1, stoelen- matters 1, stoffeerders 2, w.o. 1 ben 18 jaar, zagers 4, kappers 1, kleermakers 1. aarde wer kers 4. w.o. 1-ben. 18 jaar, glazuurders 1, mo delleurs 1, schoenmakers 1, boekbinders 1, net- tenbreiers 1, zeilmakers 2, bakkers 11 w.o. 3 ben. 18 jaar, broodbezorgers 2, koks w.o. 6 vis- scherijkoks, sigarenmakers 3. slagers 2, bloe misten 5, tuinders 11, visscbers 73, colporteui-s 4, kruideniersbedienden 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, magazijnbedienden 8, reizigers 10, winkelbe dienden vr. 1, bakkenschippers 18, chauffeurs 38, bedienden gr. vaart 2, dekknechts 5, expe ditieknechts 1, expeditrices 2, haven- en transportarb. 102, lcellners 3, kraanmachinis ten 5, matr. koopv. 7 pakhuisknechten 3, schippers binn. 6, sle&pbootkap. 12, stuurl. binn. 2. voermannen 5. controleurs 7, incas seerders 1, opzichters 2. totaal 436. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 612 w.o. 25 ben. 18 jaar. Het totaal aantal ingeschrevenen bedroeg derhalve aan het eind der vorige week 2187. „IIET WITTE KRUIS" Men schrijft ons: Aan alle ingezetenen der gemeente Velsen, wordt dezer dagen een circulaire gezonden met het verzoek toch vooral de vereeniging „Het Witte Kruis" in dezen moeilijken tijd te blijven steunen. Zij die lid zijn, worden aangespoord eens te probeeren eèni nieuw lid in hun naaste omgeving te winnen. Degenen, die nog geen lid zijn worden ernstig opgewekt zich zoo spoedig mogelijk als lid op te geven. Gelet op het vele werk dat „Het Witte Kruis" in het belang der volksgezondheid verricht, willen wij ook een ieder daartoe aan sporen. Het zou toch inderdaad treurig zijn indien „Het Witte Kruis" een deel van zijn mooie werk om financieele redenen zou moeten staken. Daarom laten alle ingezete nen toonen, dat zij het werk van deze ver eeniging waardeeren. BEVERWIJK FUSIE-COMITÉ GROOT- BEVERWIJK. bespreking met de raadsleden. Het Fusiecomité Groot-Beverwijk, dat be oogt de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee zal Vrijdag 28 October a.s. des avonds te 8 uur in de raadszaal ten stadhuize opnieuw een ver gadering houden. Tot deze belangrijke bijeen komst zijn uitgenoodigd de leden van den gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin als mede van de in die gemeente gevestigde politieke organisaties. WINKELIERS VEREENIGING EENDRACHT MAAKT MACHT. Maandagavond vergaderde in Hotel Ter burg de Winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht", welke bijeenkomst was bij eengeroepen door de commissie, welke in de vorige ledenvergadering was belast met de taak om de plaatselijke neutrale winkeliers in één organisatie te vereenigen. De vergade ring was zeer goed bezocht. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer G. W. P. Stoutenbeek, werd overgegaan tot de ver kiezing van een nieuw bestuur, waarin zit ting kregen de heeren C. Dingier Jr., P. Cloeck. G. W. P. Stoutenbeek, K. Tegel, A. Gilissen, J. Korsman en G. van Eek. Vervol gens werden uitvoerige besprekingen gehou den over de voorstellen tot het houden eener reclame-campagne in den St. Nicolaastijd. Besloten werd gedurende deze actie een drietal verlotingen te organiseeren en eenige optochten te doen houden. Voorts staat een bezoek van St. Nicolaas op het programma. Een krachtige en pakkende reclame zal deze actie ondersteunen. De eventueele baten van de te houden loterijen zullen worden be stemd voor het plaatselijk crisiscomité. Tenslotte werd bepaald, dat de reclame campagne zal worden gevoerd in samenwer king met de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Overigens zal de deelneming voor lederen winkelier openstaan, mits hij is aangesloten bij een der twee plaatselijke middenstandsorganisaties.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1