DE BILT WQSS€G4IEI^0J VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Kinheim bestaat 12 ll2 jaar JACOB WASSERMANN IN DEN HAAC. IJMUIDEN IJMUIDER COURANT DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 Schip Van Verm, aankomst Ned.-Indië 2 Nov. Aalsum San Lorenzo Ariadne Venetië 4 Nov. Ned.-Indië 17 Nov. Aurora Midd. Zee 14 Nov. Amazone Hamburg Angora Griekenland 25 Oct. Amsterdam Baytown 31 Oct. Albania Levant Abodï Mendi Euenos Aires 13 Nov. Alcinous Hamburg 3 Nov. Achilles Hamburg 30 Oct Antiiochia West-ndië 26 Nov. Baarn Chili 30 Oct. Bodegraven Chili Barneveld Chili Bengkalis Ned.-naië 11 Nov Berenice Canea 10 Nov Colombia Hamburg 30 Oct. Delfland San Nicolas 2 Nov. Deucalion West-Indië Dale mo or B. Aires 8 Nov. Evagoras Buenos Aires 4 Nov. Freiburg Med.-In die 18 Nov. Fotis Rosarioc 27 Oct. Norrland Buenos Aires 13 Nov. Farmsum San Lorenzo Kemi 28 Oct. Haarlem Chill Heemskerk Zuid-Afrika. v. Hoogo. Heinz Kunstmann Lulea (v. Hoogovens) 25 Oct. Hebe Spanje 2 Nov. Holmelea Hamburg 25 Oct. Hermes Bourgas Midd. Zee 31 Oct. Kobe Koilskeg Archangel 29 Oct. Laomedon Ned.-Indië 27 Oct. Larenberg Archangel Liri Buenos Aires Montferland Rosario 1 Nov. Monte Bianco Nicolajeff heden Magdalena West-Indië 7 Nov. Maria Stathaton Buenos Aires Mars Midd. Zee 30 Oct. Myrmidon Ned.-Indië 24 Nov. Maaskerk Hamburg 27 Oct. Neumark Ned.-Indië 22 Nov. Naumburg Ned.-Indië 7 Dec. Buenos Aires Ned.-Indië 30 Oct. Ph Ned.-Indië 8 Nov. Portsea Constantza 4 Nov. P. C. Kooft Ned.-Indië 8 Nov. Para 3. Aires 24 Nov. Pacafïc Maru Avonmouth (v. Hoogo.) heden Pluto Stettin Poelau Teilo Ned.-Indië Riet-fontein Z.-Afrika, v. Hoogo. Recina Buenos Aires Syra West-Indië 29 Oct. Sat-urnus Bourgas 20 Nov Stuyvesant West-Indië 29 Oct. Stock Force Rouaan heden St. Annaland Newcastle heden St. Philipsland Newcastle 27 Oct. Triton Midd. Zee 31 Oct. Trelawny Buenos Airres 10 Nov Tawali Ned.-Indië. 2 Nov. Tara Buenos Aries 2 Nov. Tajandoen Ned.-Indië Trajanus West-Indië .Trontpool San Nicolas Telamon Smyrna .Venezuela W.-Indië. Vesta Midd. Zee 15 Nov. Wüm Londen heden IJstroom W.-Afrika Z ewparlc Port Talbot 28 Oct. '.aanland Buenos Aires 26 Nov. Laatste bericht 26 Oct. van Marseille 24 Oct. vertrokken. 25 Oct. van Gibraltar 19 Oct. van Padang 25 Oct. van Bari in lading 24 Oct. van Ouessant 13 Oct. vertrokken. 26 Oct. te Rotterdam 11 Oct. vertrokken Vertrekt 29 Oct. vertrekt 29 Oct. 22 Oct. van Mexico Vertrekt 26 Oct. 11 Oct. van Curacao 21 Oct. van Antofagasta 22 Oct. van Colombo. 25 Oct. van Algiers Vertrekt 29 Oct. 15 Oct. v. Fern. Noronha. 23 Oct. van K. Fiores 7 Oct. vertrokken 23 Oct. van Las Palmas 21 Oct. van Colombo 23 Oct. van Teneriffe 15 Oct. te Helsingborg 25 Oct. van Rio Janeiro in lading 22 Oct. van Haukipudas 24 Oct. van Cristobal 22 Oct. van Mombassa 19 Oct. vertrokken 25 Oct. te Huelva 24 Oct. vertrokken 26 Oct. vertrokken 23 Oct. van Gibraltar 23 Oct. van Singapore 19 Oct. vertrokken 22 Oct. van Gibraltar in lading 14 Oct. te San Nicolas 23 Oct. van Las Palmas 23 Oct. te Antwerpen 26 Oct. van Barbados in lading 24 Oct. van Gibraltar. 25 Oct. van Singapore 26 Oct. vertrokken 25 Oct. van Penang 20 Oct. te Tjilatjap. 12 Oct. te Rosario 24 Oct. van Gibraltar 24 O.ct. van Perim 19 Oct. van Stamboul 24 Oct. van Perim* 23 Oct. vertrokken 21 Oct. te Leith 25 Oct.. te Gdynia. 26 Oct. van Batavia 23 Oct. van Dakar 15 Oct. te Diamante 24 Oct. van Fayal 24 Oct. van Saloniki 23 Oct. van Madeira 24 Oct. vertrokken 25 Oct. vertrokken 26 Oct. vertrokken 24 Oct. v>n Gibraltar. 3 Oct. vertrokken 26 Oct. te Genua. 25 Oct. van Las Palmas. 15 Oct. van Batavia. 16 Oct. van t. au Prince, in lading 23 Oct. van Zea 19 Oct. van Barbados. 25 Oct. te Forrevieja 25 Oct. uitgeklaard. 26 Oct. van Benito 25 Oct. vertrokken 26 Oct. vertrokken. NIEUWE SLEEPBOOT De voor rekening van de N.V. Van Hattum te Beverwijk op de werf Hubertina te Haar lem nieuwgebouwde zeesleepboot Beverwijk 24 is te Amsterdam aangekomen om in het droogdok te worden geschilderd. UIT DE VAART GENOMEN In de maand September werden van de wereldvloot afgevoerd 1 Belgisch stoomschip, 2 Duitsche stoomschepen, 4 stoom- en 1 zeil schip uit Frankrijk; 1 stoomschip uit Grieken land; 10 stoom- en 2 zeilschepen uit Enge land; 1 stoomschip (Deli) uit Nederland; 13 stoomschepen uit Italië; 1 zeilschip uit Zweden en 7 zeilschepen uit de Vereenigde Staten. Het oudste schip van deze was al in 1880 gebouwd. De meeste schepen worden gesloopt, doch enkele worden nog voor een ander doel ge bruikt, zooals lichter, ponton, enz. ZWARE AANVARING Het Nederlandsch motorschip Seine is nabij KingsLynn in aanvaring geweest met het E-ngelsche motorschip Nelly Leslie, dat direct zonk. De opvarenden konden evenwel gered worden. GESTRAND DG vischkotter HD 103 is op Texel ge strand; de sleepboot Utrecht is vanuit Nieuwediep naa de strandingsplaats vertrok ken doch het schip zit zeer hoog. Later heeft de sleepboot het vaartuig toch vlot- gebracht. MAST GEVONDEN Een paar weken geleden werd de logger SCH. 82 tijdens een zwaren storm den Nieu wen Waterweg binnengesleept, waarover wij reeds eerder meldden. Tijdens het sleepen sloeg de fokkemast overboord; deze is thans nabij Terschelling teruggevonden door den bebakeningsdienst. OM TE REPAREEREN Het Nederl. tankmotorschip Phobos is in ballast van Rouaan naar Amsterdam gepas seerd: om bij Werkspoor, aldaar :de .motoren [te laten nazien. Aangekomen: 26 October; Angora ss Levant. Marne ms Parijs. Queenworth ss Sunderland. 27 October; Nero ss Vigo. Astarte ss Bremen. Maasland ss Bremen. Rijnstroom ss Leith. Gateshead ss Newcastle. Laomedon ss Batavia. Vertrokken 26 October: Traprain Law ss Leith. Nieuwendam ms Vilvoorde. Luimneach ss Hamburg. Maininki ss Gdynia. Achilles ss Hamburg. Rhein ss Hamburg. 27 October: Haralsvang ss Rotterdam. Naar wij vernemen heeft het Beheer van het Belgische Zeewezen besloten tot einde October den invoer van wijting uit ons lan^ vrij te laten. MARKTPRIJZEN. Torbot per K.G. 0.90—f 0.50. Griet per 50 K.G. 4620. Tongen per K.G. f 1.651.05. Groote schol per 50 K.G. f 38. Middelsehol per 50 K.G. 3833. Zetschol per 50 K.G. 33—31. Kleine schol per 50 K.G. 378.50. Schar per 50 K.G. 12—5. Rog per 20 stukt 1713 Vleet per stuk 2.17. Pieterman en poon per 50 K.G. 65. Groote schelvisch per 50 K.G. f 40. Middelschelvisch per 50 K.G. f 35 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 33 23. Kieine schelvisch per 50 K.G. 236.80. Kabeljauw per 125 K.G 3931. Gullen per 50 K.G. 19—5. Leng per stuk 20.75. Heilbot per K.G. f 0.50. Wijting per 50 K.G. f 6.501.70. Koolvisch per stuk f 1.400.28. Makreel per 50 K.G. f 7.506.20. Versche haring per kist 8.50f 7.50 - Kleine middelhake p. kist 50 K.G. 47. Kleine hake p. kist 50 K.G. 40— 31. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Donderdag 27 October 1932 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio Alwaki, Chr. Huygens, Crijnssen, Flandria, Houtman, Indrapoera, Kota Agoeng. Kota Pinang, Oranje Nassau, P C. Hooft. Poelau Laut, Rietfontein, Sibajak, Van Spilbergen. Statendam, Stuyvesant, Tasman, Tawali, Veendam, Venezuela. GROOTE AANVOER VAN TONG. De meeste der heden aan den afslag zijnde trawlers hadden weer belangrijke tongvang sten. Tengevolge van den vrij ruimen aan voer en ook als gevolg van tactiek van de Fransche exporteurs waren de prijzen onge veer 20 cent per Kilo lager dan gisteren. BESOMMINGEN. TrawlersManden H.C. 114 335 manden 4800. Betje Ro 16 140 manden 2400. Rotterdam IJm. 112 700 manden 4000. Alcmaria IJm. 23 110 manden 2400. Ancor IJm. 135 80 manden 2000. Oostzee IJm 147 70 manden 2700. Gerard IJm. 123 650 manden 4600. Reiger IJm. 106 95 manden 2800. Jennie Elza IJm. 88 130 manden f 2900. Raaf IJm. 432 130 manden f 2100. Versche haring KW 34 690, LT 1143 f 1200 Loggers: KW 89 1000, KW 5 1430, KW 167 1000, KW 144 970. VOETBAL. Het is niet zulk een heel belangrijke da tum voor een vereeniging, het 12 1/2 jarig be staan. Mede door de heerschende crisis heeft Kinheim dezen dag ongemerkt voorbij laten gaan, doch we willen hier toch een en ander uit de geschiedenis van Kinheim re leveer en. Op 4 April 1920 werd Kinheim opgericht; na het spelen van diverse vriendschappelijke wedstrijden kwam Kinheim in het seizoen 1920/'21 voor het eerst uit in de derde klasse van den H. V. B. In het elftal dat reeds dadelijk kampioen werd en ook na het spelen van promotiewed strijden promoveerde naar de tweede klasse, treffen we enkele bekende namen aan, zooals Luttik, F. Redder, en IJ. Dekker, die nog steeds aan de vereeniging verbonden zijn resp. als secretaris, commissaris en elftal commissielid. -Verder was een belangrijke kracht in dit elftal de heer D. Verhoef, één der oprichters. Het seizoen l921/'22 was eveneens een suc cesvol jaar voor Kinheim. Na een geweldig spannende competitie eindigde zij als No. 2, slechts één punt onder den kampioen „Hil- legom". De meeste wedstrijden werden met groote cijfers gewonnen. Door een uitbreiding, welke in de eerste klas-juist plaats had, werd Kin heim in de eerste klasse van den H. V. B. Hier was de strijd (seizoen (192/'23) zeer zwaar. Ook nu weer ging het tusschen Kin heim en Hillegom, maar thans voor de on derste plaats. Kinheim wist echter juist één punt meer te behalen dan haar concurren ten, die toen degradeerden. In het bestuur hadden enkele ingrijpende veranderingen plaats. Het dagelijksch be- bestuur werd gevormd door de heeren F. Re- deker, voorzitter; A. Redeker, penningmees ter en C. Luttik, secretaris. Het seizoen 1923"24 bracht weliswaar geen kampioenschap, doch Kinheim begon zich beter aan te passen; het eerste elftal ein digde op de vierde plaats. Toch was. er dit jaar nog een succesje te boeken; het tweede elftal werd namelijk kampioen van de derde klas en promoveerde naar de tweede klas. Vele Kinheimers hoopten bij de viering van het vijfjarig bestaan op een kampioen schap van het eerste elftal. Langen tijd maakte Kinheim hier een goede kans op, doch in den eindstrijd konden de geel-zwarte Velsenarefl het niet bolwerken; zij moesten zich met de derde plaats tevreden stellen. Het zesde jaar (seizoen 1925/'26) bracht het zoo begeerde kampioenschap in de eer ste klas van den H. V. B. Dit was het begin van een tweede bloei-periode. Toelating tot den K. N. V. B. werd verzocht, zoodat Kin heim in het volgende seizoen in de vierde klasse van dezen bond uitkomen en met suc ces. Regelrecht ging het op het kampioen schap af, dat na een spannen-den strijd met E. H. S. door Kinheim werd behaald. De promotiewedstrijden tegen E. V. C. uit Edam leverden drie van de vier punten, zoodat pro motie naar de derde klas volgde. In het elf tal, dat deze prestatie leverde, speelde alleen K. Ellen van het tegenwoordige elftal mee, en C. Luttik, en J. Dekker van het elftal, dat het eerste kampioenschap behaalde. Als curiositeit vermelden we nog, dat in dit elftal de vier gebroeders Dekker uit kwamen. Aanvankelijk zette Kinheim zegetocht ook in de derde klas voort. De eerste vijf wed strijden werden gewonnen, doch een inzin king in het elftal was oorzaak, dat de derde plaats bij de finish ingenomen werd. De vereeniging breidde zich allengs uit; er kwam meer belangstelling voor het groep je eenvoudige jongens uit Velsen. Het seizoen 1928/'29 was er een-van gewel dige spanning. Een titanenstrijd werd er ge- Hij leest over een van zijn werken. (Van onzen oomrespomdent. hst te kunnen doen met u in te leiden in één van mijn werken. 01 Ook toen voor de Haiagsohe Volfcsuniveir- siitei't JiaJkiob Wassermonn optrad,, was de zaal van „Excelsior" volledig gevuld. Het is toch wel een goed toeken, dat ondanks het neer drukkende der tijden er zoo groote belang stelling is voor de giroote cultuurvonmers van onzen tijd. Of is het wellicht juist tenge volge van het verwarrende van onsen dag, dat er bahioef'to gevoeld wordit aan 'richtende lijnen op het groote gebied des geesten? Jakob Wassermann trad gisteravond' op, om zijn hoorders tot zijn werk in te leiden, door. hen' kennis to doen nemen van .een zijner vroegere werken, 't welk inderdaad, beknopt, den geheel-en Wassermann bracht. Groot verschil met Emil Loudiwig. Wasser mann heeft een ernstig, stil gelaat, hij heeft zoo niets herausf ordereods'Is Luid wig een primaire, Wassermann is een secundaire na tuur. Wassermann is van systemaliis öher con templatiever geest, schijnt dieper. Groot verschil ook in het spreken. Luidwig snel alis een waterval, nerveus; Wassermann •rustig, zijn woorden zeggend, eik woord op zijn plaats. In hem is iets van die rust van den landman, maar dan van den ver fijnden landman, die weet, dat eeuwige krach ten in hem werken. Ludwig stond en sprak, het eene been gebogen op een lage tabouret. Wassermann zat, als huiselijk aan een tafel, een kleine lamp belichtend de fijne, karak teristieken kop mot het hooge voorhoofd en de fijne aristocratische handen. De heer v. d. Mandere heette de aanwezigen in het bijzonder natuurlijk Wassermann, welkom namens de Volksuniversiteit en de vereenrgingen Nederland-Duiteohland en Ne derland-Oostenrijk. Een langdurig applaus klonk op, toen Wassermann het podium op ging. Wassermann zeide, dat hij sedert 40 jaren ■kunstenaar is. Wanneer een kuinistenaar in zijn werken bevrediging' wil hebben, wanneer, •hij voor zijn arbeid bij anderen een klank bodem vinden wil, dan moet er zijn een zekere continuïteit van de kunstdrift, een zekere eenheid in de zielsprocessen. Vol verwachting hebt ge mij zoo zeide Wassermann hier zieii optreden. Die ver wachting heb ik te rechtvaardigen'. Ik hoop lieverd tusschen Kennemers, O. V. V. O., en Kinheim om den kampioenstitel. Door het verspelen van vier punten tegen O. D. E., een der onderste clubs, eindigde Kinheim één punt onder de Kenenmers en O. V. V. O. Na een beslissingswedstrijd werden de Kennemers toen kampioen. Ook het volgende jaar werd weer en gooi naar den kampioenstitel gedaan, maar ook nu moest Kinheim zich met klein verschil met de tweede plaats tevreden stellen. Het tweede elftal daarentegen wist beslag te leggen op den kampioenstitel en promo veerde naar de eerste klas H. V. B. Het seizoen 1930/'31 bracht na een span nend competitiej aar tenslotte het kampioen schap. Wie herinnet zich niet meer de span ning voor de promotie competitie tweede klas? KennemersKinheim en Kinheim Kennemers waren wel de hoogtepunten, doch ook de wedstrijdx tegen Holland ia mochten er wezen. Kinheim behaalde in deze competitie ze ven van de acht, punten, welk aantal na de uitspraak in de diverse protestenhistorie te ruggebracht werd op zes. Toch promoveerde de voortvarende Velser Club naar de tweede klasse K. N. V. B. Het vorig seizoen toonde Kinheim zich een flinke tweede-klasser en had vooral tegen de kampioen „Haarlem" nogal succes, door op niet minder dan drie van de vier punten be slag te leggen. Kinheim eindigde op een eer volle plaats in de middenmoot. Hoe het momenteel staat met de Velse- naren, zal aan de meesten wel bekend zijn. Kinheim beschikt over een goede ploeg, die zeker nog veel van zich zal doen spreken. De resultaten van het ijverig trainen onder leiding van den heer Bollington zijn duidelijk te zien; vooral technisch zijn de spelers een stuk vooruit gegaan. Nu ze bovendien over een buitengewoon fraai veld de beschikking hebben gekregen, zijn de factoren aanwezig om met vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. De vereeniging, die kerngezond is, staat er flink voor. Met negen elftallen wordt deel genomen aan de competities; hiervan doet vooral ook het tweede elftal van zich spreken dat in de eerste klasse H. V. B. momenteel nog ongeslagen is. Het ijverige bestuur laat trouwens niets onbeproefd om zijn jongens zoo goed moge lijk voor den dag te laten komen. We hopen ook dit seizoen met succes. „GEEL ZWART". Het bestuur der Supporters-Vereeniging „Geel-Zwart" schrijft ons: Voor a.s. Zondag is vastgesteld de wedstrijd DEC.Kinheim te Amsterdam. Wij rekenen weer op een groot aantal deel nemers (sters) voor onze autobustocht. Aanmelden als vanouds Melklaan 62 te Velsen-Noord tot Zaterdagavond 10 uur. i Vertrek dér bussen 12.15 uur vanaf 't club huis aan den Koningsweg. Was'seranamm lias voou' uit zijn A<da Uppaiss", een boek diat Waiisenmann dertig jaren geleden in den tijd v-an w probleem der generaties de tussohen de wereld van den vader èn wereld van den zoon, tegemstehimigen, tot antagonisme zelfs uitgroeiden. Dit werk aldius Wassermann j5 n;pl in zich zelf besloten, bet moet gezien worden als ver br eed tot e en alge me ene symboliek Diat kiatci niet amdeiree immers giaen laLstorte brengt zijn wenk, het 'is kum-st. "u Voor dertig- j aiven schreef Wassermann zijn boek. Negentig maal maakte hij hot over Men behoefd? hem niet toe to juichen wegen* zijn vlijt. hij wilde alleen dioen ui'ikomen hoe moeilijk de vormgeving wel was, hoe moeilijk de achtergronden werden aan^" bracht. Dan droeg, kmachtig-b seldend, Wassermann voor uit zijn jonge wenk, dat den lezer teekent de zielsve-rwikkeliingien van een in de tradi ties van zijn kaste, opgegroeide en vashe! beton autochtonen boer. d)e na dertien jaar van kinderloos gebleven huwelijk den boer met verzet gedragen, omdat er dreigde, dat zijn hez-it geen eigenaar uit zijn geslacht na hem zou hebben een zoon kree« van zijn vrouw, varn wie hij eerst niet be greep, diat haar akker geen vruchten dro:J van zijn vrouw, die onder zijn verwijten leed* maar die toit het moederschap kwam, toen hij met genegenheid tot haar leerdie gaan. De boer ging op in zijn kind, ging volstrekt op in zijn kind, de boer voelde zioh volledig koning op zijn famhiegoed in de verhouding tot zijn kind kwam het karakter van het verhevene. En n,u opent het boek van Wassermann met het teekenen van de bevindingen van een rechter, die' poogt de waarheid te vinden, in het verwarde vragen naar den moorde naar van dien zoon, die op 18-jarigen leef tijd vermoord gevonden wordt met het mes van den vader. Van dien zoon, die ontaard is in zijn jonge jaren, van wien men niet veel anders dan slechts kon mededeelen. Bij het verhoor geeft de boer het eerst voor alsof hij zijn kind alleen beschouwt als zijn volledig eigendom, dat hij maken, ook vernie tigen mocht, wanneer het verder leven van zijn kind alleen maar onheil brengen kon. Wassermann teekent de ellende van dezen eigenaar-vader,voor wien zijn kind, alles, alles is, zóó, dat zijn verhouding tot zijn kind van :nheel andere categorie als die tot elk ander mensch blijkt, de ellende van dezen vad%r, bij den rechter, wanneer hij zich verdiept in wat zijn zoon was niets! Neergang, van begin tot einde. Maar de rechter speurt een geheim iets, dat de boer verbergen wilde. Hij teekende daarom den zoon als haatdra- ger tegen zijn vader, hij sprak van het ge makkelijk groeien van misverstanden tus schen een vader en zijn kind, ondanks de groote liefde wederzijds .En d an kwam. 't er hortend en stootend, uit bij den ouden, ge slagen boer, dat hij de schuld op zich nemen wilde van zijn jongen, die in zielsangst voor zijn verwijtenden, toornenden vader, die hem niet begreep, die zijn leven niet ont bloeien liet, zich zelf doodde. Enkele minuten.' voor dien daad had de zoon de woorden uit zijn keel gekregen tot zijn vader, dat hij altijd, altijd-door naar zi.in vader verlangd had, dat zijn ziel om de ziel van zijm vader had geschréeuwd. Maar dat er geen ant woord kwam. De vader voelde zich schuldig aan den dood van zijn zoon, wist zichzelf in laatste instantie moordenaar. En daarvoor wilde hij boeten. Ook hij be roofde zich van het leven in den nacht na zijn bekentenis. De hoorders waren diep onder den indruk. GROOTSCHE PLANNEN VAN V. S. V. Naar wij vernemen is het bestuur van V.S.V. in nderhandeling getreden met het bestuur der bekende Berlijnsche voetbalclub „Vik- toria" voor het spelen van een wedstrijd tijdens de Kerstdagen. meldt: Hoogste barometerstand 760.4 m.M. te Biarritz en Toulouse. Laagste barometerstand 741,3 m.M. te Me mel. en voorspelt: matigen tot zwakken Zuid-Westelijken |ot Noor d - Westelijken, wind, meest gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog' regenbuien, la ter iets kouder. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste hedne 750 mM. 55 F. 47 F. 52 F. Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2