HET NIEUWE AVONDBLAD VCDD VELSEN, BEVERWIJKeO. Pas Vijftien jaar geleden SPUIEN TE IJMUIDEN. 17e JAARGANG NO. 306 MAANDAG 31 OCT. 1932 iJMUIDEP COUPANT aBONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 p'ns 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. ir: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIEP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIENI—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 23 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. Toenemende Spanning. ne pransche Kamerzitting van Vrijdag heeft pen merkwaardig beeld gegeven van de toe nemende spanning in Europa. Herriot heeft ---•- het nieuwe Fransche ontwapenings- daarin ,i ingediend dat veel belangrijks bevat en «aarvan men moet betreuren dat het niet zes eerder is verschenen. Voor het overige toonde hij zich moedeloos. Hij had -liet veel hoop dat het aangenomen zou wor den hij gooide alle schuld op Duitschland, dat'zich opnieuw zwaar wil gaan bewapenen (hierin viel zelfs de socialistische leider Léon Blum hem bij) en hij wou „alles doen om een mislukking van de Ontwapeningsconferentie i'e voorkomen". De hoofdtoon van zijn rede «as zoo ongeveer„Als het misloopt wasschen «ij onze handen in onschuld-'. Ditzelfde is de eene groote mogendheid na de andere aan het „bewijzen". Straks was- schen ze allemaal hun handen in onschuld, hebben allemaal een ontwapeningsplan inge diend en zijn het nergens over eens gewor den. Het is een tragi-komische vertooning die de wereld op dit moment te aanschouwen krijgt. Er wordt intusschen gespeeld met de levensbelangen der volken, en men vraagt zich af welke macht er achter allerlei scher men aan het werk is. Voor de volken, die dit alles met stijgende onrust aanschouwen, moet het wel duidelijk worden dat de phraserie al die redevoerende premiers, en het „...ile „changement de décor" dat ermee ge paard gaat, een zekere stille werking ver bergt- Achtereenvolgens hebben wij Amerika, Frankrijk, Japan en Engeland zien optreden als de marqué in het stuk, als „dat ééne land dat alles tegenhoudt". Nu zijn die alle vier .schoon,gefwasschen" mét ontwapenin&splannen. Italië is er ook nog en juicht het eene plan na het andere luidkeels toe. De marqué is nu Duitschland, dat onder het bewind Von Papen-Scbleicher- Von Hindenburg tot niets meer bereid schijnt ie zijn en geen viermogendheden-conferentie wil houden in Genève of Lausanne. Waarom het ter wereld juist in Genève of Lausanne most, en waarom Duitschland daar persé niet heen wil als de inzet van zulk een ge weldige be,teekenis isdat 'begrijpt geen mensch. Dat weten schijnbaar alleen d,e staatslieden. Van den Franschen premier zijn geeh won deren te wachten. Hij is nooit een krachtfi guur geweest, en thans is hij in den jam merenden toon der moedeloosheid vervallen. Wat heeft men aan regeerders die moedeloos zijn en plannen indienen met de bijvoeging: i' zal wel niets van terecht komen? Zijn dat regeerders? „Nu", zullen mijn pessimistische vrienden zeggen, „je ziet het. Ziejenouwel! Jij redeneert te simplistisch. Nou maar een oorlog!" Zoo! Nou maar een oorlog! Misschien zul len jullie, pessimistische lieden, die alles al tijd met minachting verworpen hebt, die zelfs te lui bent geweest om een handteeke- ning onder een petitionnement te zetten, nog net clen tijd hebben om „ziejenouwel ik heb gelijk gehad" te roepenals het zoover komt. Dan ploffen de brandbommen en de gifgasbommen op jullie huizen, vermoorden jullie vrouwen en kinderen en jezelf maar het deert je niet meer. Jullie hebt nog net kunnen roepen „Ziejenouwel!" Het groo te motto van den pessimist en scepticus, die geen hand uitsteekt om een onheil te ver hoeden, die vooral niet „simplistisch" heeft willen wezen en tenslotte buitengemeen sim plistisch den dood ingaat, mét de zijnen, voor wier redding hij niets heeft gedaan. Dan maar oorlog Maar het is nog niet zoover! En mijn overtuiging blijft me zeggen* het zal zoover niet komen ook. De geweldig-toenemende spanning in Europa brengt ons steeds nader tot het beslissende moment. Maar er is een geweldige macht in de wereld ontstaan die leeft en beseft, die geheel anders is dan de stomme, weerlooze. meegesleurde kudden van 1914, en die dezen Hel, den modernen oorlog, niet wil. Daar zijn nog andere kerels in de wereld dan de moeöelooze meneer Herriot, tot wien Emile Buré onlangs in l'Ordre uitriep: „Zwijg en werk!" R. P. VELSEN GEEN STEMPEL-VACANTIE. Door B. en W. is bepaald, dat anders dan in gevallen van dringende noodzaak, b.v. bij ziekte of overlijden van bloed- of aanver wanten niet mag worden afgeweken van de regeling inzake het stempelen voor de werk- loozen. Bij ongeoorloofde afwijking moet, conform de mededeeling gedaan door den minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken van 22 September 1932, van de werkloozen die van die regeling helbfoen afgeweken en zich 'dus niet op de daarvoor aangewezen plaats hebben gemeld, op den steun worden ingehouden 2/3 deel van het loon, dat zij, indien zij dien. dag in hun be roep hadidien gewerkt, zouden hebben, kun nen verdienen. DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GELDER ZONEN. NOG GEEN OVEREENSTEMMING. De Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders. afd. Velsen, hield Zondag morgen een drukbezochte ledenvergadering in hotel De Prins, waarin' het hoofdbestuurs lid de heer Oosterhuis verslag uitbracht van de tweede conferentie, die de hoofdbestuurs leden met de hoofddirectie van de papier fabriek hebben gehad. Spieker zeide, dat- de directie er nogmaals op had gewezen, dat de voorgestelde 1 oonsverlagimgnoodzakelijk was om het bedrijf in stand te houden. Ten slotte kwam men overeen, dat 3 November a.s. opnieuw een conferentiezal wórden belegd, in welke conferentie de •directie de noodzakelijkheid van een locmisver laging zal aantoonen aan de hand van de verkregen bedrij fsresultaten. De leden van de Nederlandsche Vereeni ging zullen a.s. Zondagmorgen weer bijéén komen om demi uitslag van de derde confe rentie te vernemen. „LENTEBLOEMEN" VOOR DEN MICROFOON VAN DE N. C. R. V. rHet Chr. Kinderkoor „Lentebloemen", di recteur de heer P. Koelmans zal op 23 "No vember des namiddags van 1.30 uur -tot 2 en van 2.30 tot 3 uur een zanguitvoering ge ven voor de N.C.R.V. te Amsterdam. Onder leiding van haar directeur den heer P. Koelmans, met pianobegeleiding van den heer Albert Mey zal het volgende program ma worden uitgevoerd: 1. Kinderkoor-lied. 2. Cantate „In den zomer uit". 3. a. Ochtend lied. 3. b. Winterliedje. 4. Kroningslied 5. Kerst-Cantate. 6. a. Raadsels. 6. b. De vreemde hengelpartij. 6. c. Nooit goed. FEESTCONCERT FANFARECORPS KINDERVREUGD. Het fanfare corps, dat gevormd werd uit de jonge garde van de speeltuinvereeniging „Kindervreugd" bestond dezer dagen één jaar. Om aan het publiek te toonen, wat de jeugdige executanten na een vol jaar van ijverige studie onder leiding van hun enthousiasten dirigent, den heer J. Schilp, reeds hadden weten te bereiken, werd Zater dagavond een concert gegeven in de con certzaal „Concordia" welke voor dit doel welwillend door de dirëttie der Kon.Papierfa brieken Van Gelder Zonen beschikbaar was gesteld. De belangstelling van de zijde van het publiek liet niets te wenschei over, ..Concordia" was tot de laatste plaats bezet. Van de directie der papierfabrieken was -de heer J. A. Kruymel aanwezig, een blijk van belangstelling, dat door het bestuur der sipeel tuinvereeniging op bijzonder hoogen prijs werd gesteld. Bij ontstentenis van den voor zitter sprak de heer J. Schip een welkomst woord, die daarbij o.a. mededeelde, dat het jeugdcorps thans 25 werkende leden telt,doch dat nog wel 13 jeugdige muziekliefhebbers naar een instrument loopen te „hunkeren". Spr. hoopte daarom op de financieele mede werking van het publiek, waardoor het mis schien mogelijk wordt aan het hevig ver langen van eenige adspiranten te voldoen. Het concert werd geopend met een pit tige marsch, die door de jonge muzikanten met veel entrain werd geblazen. Het spreekt vanzelf, dat zij zich beijverden hun uiterste best te doen en men kon dat. behalve hooren, ook zien aan die gelukkige gezichten. Het was voor de jongens een weelde, te mogen optreden in een „echte" concertzaal en voor zoo'n talrijk publiek. Daar waren zij niet weinig trotsch op. Het programma dat was samengesteld uit eenvoudige werkjes, werd vlot afgewerkt. De heer Schilp had zijn jongens prachtig onder appèl, daar was een orde en een rust in hun Heden is het 300 jaar geleden, dat onze geboren werd. Hierboven een re-productie groote schilder Johannes Vermeer te Delft van zijn Briefleesster optreden, waaraan sommigen grooteren in de zaal een voorbeeld konden nemen. Overi gens vestigde het ten gehoore gebrachte de overtuiging, dat onder leiding van den direc teur en met bijstand van de commissieleden met lust en ijver wondt gestudeerd. Het pu bliek stelde het gebodene op prijs en was gul met de bijvalsbetuigingen. De heer Luttik vertoonde ter afwisseling enkele films, waaronder die van de speel- tuinvereeniging natuurlijk een daverend succes oogstte. Resumeerend werd het een avond, waarop niet alleen het fanfarecorps en zijn ijverigen directeur, maar ook het bestuur der Speel- tuinvereeniging met groote voldoening kan terugzien. Het „Concordia-strijikje" had zich ver dienstelijk gemaakt door de pauzes met entr'actemuziek op te luisteren en beijverde zich verder ook, om op het bal voor een pret tige sfeer zorg te dragen, zoodat- de dans- lustigen, onder leidding van den heer Hommes nog eenige uren den, dansvloer bevolkten. Kranten- knipsels uit 1917. 31 October 1917. Men begint zich te IJmuiden niet zonder reden ongerust te maken over het lot van een aantal visschersvaartuigen, die voor den storm naar de vrije vaargeul vertrokken voor de schelvischvangst en nog niet terug zijn. Van 15 October af is reeds de logger IJ.M. 364 uit en van 17 October af de loggers IJ.M. 63, 28v en 252. De te IJmuiden thuishoorende sleepbooten zijn of in dienst van het rijk of beschikken niet over voldoende steenkolen om de reis naar het Noorden te maken om een onder zoek naar de over tijd zijnde schepen te doen. Al deze vaartuigen zijn niet voorzien van leeftocht voor zoo lange reizen en ge brek aan voedsel en drinkwater is niet uit gesloten. Het middel tegen te veel water. IJMUIDEN AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 31 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Schakels revue: HollandAfrika. 8.15 uur. Luxor Sound Theater„Indiaansche liefde" Uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur Palace: „Zwei in einem auto". Op het too neel: The Harvey Sisters. T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een verwoest leven". 0p het toon eel: Ohayo, origin. Japan Act. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: Gezelschap Verkade: uDe moordzaak Yorck, gemeente volksvoor stelling, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Schakels revue: Holland—Afrika. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Dinsdag 1 November geeft de H.O.V in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert, waarbij als solist zal optreden Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) O.m. komen op het programma voor een concert voor strijkorkest van Lully (eerste uitvoering), Symphonïsche variaties voor cello en orkest van Rudolf Mengelberg, het concert van Tartini in D-groot voor Viola da Gamba en orkest en de eerste uitvoering van „Uitzichten" (5 stukken voor Symphonle orkest) van den jeugdigen componist H Hans Straesser. Het geheel staat onder leiding van den dirigent der H.O.V., den heer Frits Schuurman. HUISVLIJT. De Commissie voor Huisvlijt te IJmuiden- Oost, die den vorigen winter een groot aan tal jongens en meisje onderricht heeft ge geven in huisvlijt en nuttige handwerken, gaat onvermoeid met dezen arbeid voort. Thans stelt de commissie pogingen in het werk, om zoo spoedig mogelijk aan dezen arbeid uitbreiding te geven. Volgens een in dit blad voorkomende advertentie kunnen kinderen die mee willen doen, zich opgeven bij de in de advertentie vermelde adressen. Naar wij vernemen heeft de Commissie het voornamen, in het voorjaar voor 1933 weder om een tentoonstelling te houden echter op veel uitgebreider schaal dan de vorige. DE KLOKKEN VAN CORNEVILLE DE MILLIOENEN-NOTA VAN VELSEN. Het eindcijfer der bergooting voor 1933 is de drie millioen gepasseerd, zoodat we met het volste recht mogen spreken van een mil- licenen-nota. Een heel werk zoo'n begrooting. waarvan nochtans niet het opmaken, maar het slui tend maken de grootste moeilijkheden op leveren. De begrooting is tenslotte sluitend gemaakt, hoewel er niêér dan vier ton minder in ontvangst of "meer in uitgaaf te ramen was dan in 1932. Maar per saldo is alles meer schijn dan werkelijkheid en als we de zaak goed beschouwen, klopt de be grooting heelemaal niet. Daar Is in de eerste plaats de steunverle ning. Hiervoor is uitgetrokken 400.000, ter wijl voor 1932 was geraamd een bedrag van 1.000.000. Het is dan ook vooral bij dezen post, dat het optimisme hééft gesproken. Im mers is het slecht aan te nemen, dat de toestand in 1933 van dien aard zal zijn dat voor steunverleening zes ton minder noodig zal zijn dan in 1932. Reeds bij een uitgaaf van 400.000 voor steunverleening was het noodig, een bedrag van 150.000 te brengen ten laste van den kapitaaldienst.. Van het- bedrag, waarmede de steunverleening het uitgetrokken bedrag van 400.000 over schrijdt zal het aandeel deT gemeente even eens ten laste van den Kapitaaldienst ge bracht worden. Het is de vraag of Gedepu teerde Staten zich hierbij zullen neerleggen. Dan is er een ander teer punt, n.l. de belastingen. B. en W. verwachten hieruit ca. 30.000 meer te kunnen putten dan in 1932, maar dit kon wel eens op een groote teleur stelling ultloopen. Het is slecht veeren pluk ken van een kikvorsch. Ten aanzien van de jaarwedden van den keuringsveearts en van de hulpkeurmeesters huldigen B. en W. het standDunt. dat ver minderde werkzaamheden verlaging daarvan ten gevolge moet hebben. Maar hoeveel andere gemeenteambtenaren zijn er niet, wier werkzaamheden sterk verminderd zijn? Het lijkt oris niet billijk dat het College onze keurmeesters zou ernstig treft Het Openbaar Onderwijs krijgt een gevoe lige knauw. Als gevolg van verschillende be zuinigingen zijn de kosten hiervan bijna 70.000 minder dan in het loopende dienst jaar. Voor het bijzonder onderwijs is dit be drag ca. 28.000. Vo or openbare werken is 115.000 minder uitgetrokken dar. in 1932. Een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, want deze wreekt zich in de toekomst. Het bovenstaande is het resultaat van een wandeling met 7-mijls-laarzen door de mil- lioenen-nota van de gemeente. Velsen. EEN SUCCESVOLLE AVOND VOOR DE OPERETTE-VEREENIGING. Zoodra de stand van het buitenwater het toelaat, gaan de sluisdeuren wagenwijd open. Met veel geweld en veel geraas baant het binnenwater, zich door de sluiskolk een weg naar zee* Dc R.K Zang- en Operette Vereeniging „Zang en Vriendschap" gaf Zondagavond voor een stampvolle zaal haar eerste opvoe ring van Robert Planquette's operette „De Klokken van Corneville" in het Patronaats gebouw te IJmuiden-Oost. Toen te kwart over 8 de operette-bezetting der orkestvereeniging „Kunstkring" de Ouverture van het werk inzette, waren de verwachtingen der aanwezigen hoog gespan nen. En „Zang en Vriendschap" heeft deze niet beschaamd. Onder de pittige leiding van hun dirigent, Jan Nibbering, hebben koor en solisten dezen avond goed werk geleverd. De moeilijke taak van de vertolking der hoofdrollen was in handen van het solisten sextet: mej. C. Meesters als Germaine, mej. St. van Buuren als Serpelette, de heeren Joh, Bakker als de oude vrek Gaspard, H. Osen- dorp Jr als de Baljuw, J. Goossen als Jean Grénicheux de visscher en E. Huijboom als Henri, markies van Corneville. Deze vertolking mocht aan vele dramati sche en komische eischen, die in de „Klok ken" gesteld worden, beantwoorden. Mej. Meesters, die in deze operette haar eerste groote rol te spelen kreeg, heeft zich met een prettig aandoende vrijmoedigheid dooi de moeilijkheden, die haar zoo rijkelijk ge boden worden heengeslagen. Zoowel haar acteeren als haar zingen heb ben mij zeer goed kunnen voldoen en al moge haar stem in de forti nog niet tot in de uiterste hoeken dragen, ik twijfel niet of met de jaren, de ervaring op de planken en ver dere studie zal dit kleine bezwaar zeer zeker overwonnen kunnen worden. Haar weergave was daarbij in de zaal heel goed te volgen, iets wat ik van veel anderen nu juist nog niet zeggen kan. Nog maar al te zeer wordt niet de zaal ingesproken en speelt de han deling zich te veel naar achteren op de too- neelruimte af. De Serpolette-partij was bij mej. van Buu ren in uitstekende handen. Zij gaf deze pit tige rok zoo geheel haar als aangemeten met mooie, heheerschte stem weer. Ook wat spel betreft, heeft haar verschijning op de plan ken steeds meer gewonnen De rol van den ouden rijken en vrekkigen hoer Gaspard was natuurlijk geknipt voor den heer Bakker, zijn creatie, welke hij in de finales van het tweede en het derde bedrijf, tot een waarlijk ontroerend brok tooneel wist op te voeren, heeft het publiek als in een ban gevangen gehouden (ook al lachten enkele niet-begrij- penden, die het zeer humoristisch schenen te vinden) en veel van de hulde door het audi torium gebracht, kwam hem toe. De Baljuw maakte van' zijn ondankbare rol, wat er van te maken was en had in de kostelijke pruikgeschiedenis natuurlijk de lachers op zijn hand. Jean Grénicheux deed Planquette's schoo- ne muziek ten volle recht wedervaren. De heer Goossen is zoo langzamerhand te IJmui den een gaarne geziene (en gehoorde!) gast geworden. Zijn mooi-getimbreerde tenor wist de luisterenden den geheelen avond, telken male weer te boeien. Naast hem vond de Markies van Corneville in den heer Huyboom een zwierige vertolking die, eenigszins meer ingehouden gespeeld, nog aan charme zou winnen. Heeft het sextet mij heel goed kunnen vol doen, waarbij een extra-compliment voor hun zang in de scène, waar de arme visscher in het harnas wordt gestoken, ook het koor was wederom van een mooie sonoriteit-. Een enkele maal dreigde het, ondanks de vaste leiding, te derailleeren doch de vaardige hand van den dirigent voorkwam erger en de ver schillende massale scènes werden zeer goed gezongen. Het orkest onder leiding van den heer Nibbering vervulde zijn dankbare taak met ambitie. Het aantrekkelijke van deze muziek vol verrassende wendingen is, dat zij zuiver tot het genre operette behoort en niet ver kapte opera-allures heeft. Tot de goede ope rette dus (Planquette componeerde haar 1878) en niet tot het moderne genre, dat zich alleen laat drijven met behulp van en kele pakkende nummers als artistieke kur ken, die een hoeveelheid opvulsel moeten tor sen Dit is hier echter een aaneenschakeling van hoogtepunten en daarom heeft ook de „Kunstkring", welke welhaast van de uitvoe ringen van „Zang en -Vriendschap" onaf scheidelijk geworden is, zich met ijver van haar taak gekweten. Want heel de beminne lijkheid van den Franschen geest is in deze fijne partituur vastgelegd. De leider, die avant-scène de geheele uit voering in handen had, had zich daarmede geen lichte taak op de schouders gelegd. Or kest, koor en solisten te leiden en tevens een staaltje knap piano-directie te leveren is voorzeker geen sinecure. Al waren er in de uitvoering nog wel eën enkele maal vlekjes aan te wijzen, deze ko men voornamelijk op rekening van de span ning, die op een eersten avond altijd merk- baar is. Achter het tooneel was het de regisseur, die alles met den noodigen spoed klaar stoomde en zorgde dat het geheel „liep". Den beiden heeren, welke aan de touwtjes trokken, lei der Nibbering en regisseur Holtslag komt hulde toe. Zij hebben deze uitvoering van „Zang en Vriendschap" succesvol gemaakt, wat bleek uit- de prettig aandoende open doekjes, die vele malen voorkwamen. Moge de vereeniging Donderdag a.s. in „Thalia" eveneens veel succes en een volle zaal hebben! WMI

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1