HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK e.O. ijmuiden A. A. M. velsen JAARCANG NO. 1 WOENSDAG 2 NOV. 1932 IJMUIDER COURANT ^gON NE M ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2J4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEERF.BOOM F-N ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Etke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties ▼an Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden meÜcdeelingen dubbele prijs. DIT dagblad bestaat heden een jaar. get is vandaag precies een jaar geleden dat eerste nummer van dit dagblad ver jon. Het heette toen Het Nieuwe Dagblad. rh paar '5"' maanden later werd die naam ge- -;zjcrd in Het Nieuwe Avondblad, omdat al een blad van den eersten naam bleek te be staan. In het voorjaar begonnen wij onder- Handelingen met den Raad van Beheer van de vanouds bekende driemaal per week ver fijnende IJmuider Courant, met het resul taat dat wij dit blad aankochten, waarbij vrijwel al het personeel en de geregelde medewerkers ervan in onzen dienst overgin- ffgn De heer S, Baarda werd onze redacteur Je ijmuiden, en op 17 Mei verscheen dit dagblad voor het eerst onder zijn huidigen naam: Het Nieuwe Avondblad IJmuider Cou lant- Heeft onze nieuwe dagbladonderneming In ymuiden dus in dat jaar wel eenige naams wisselingen doorgemaakt, het heeft daar niet onder geleden. Integendeel. En in zijn doel en streven, liet eigen dagblad voor de «emeenten Velsen, Beverwijk e.o. te zijn, is plets veranderd, en zal ook in de toekomst jjjets veranderen. De belangen van dit dis trict staan bij ons voorop, en overheerschen in den inhoud, zoowel wat redactie als wat advertenties betreft. Wij zijn op 2 November 1931 begonnen in de overtuiging dat dit district, in de eerste plaats de gemeente Velsen met haar meer dan 40.000 inwoners en krachtig bedrijfsleven, behoefte had aan een dergelijk orgaan. Die overtuiging is be waarheid. Wij begonnen met groot vertrou wen in de toekomst van het nieuwe dagblad, i Dat vertrouwen is aanmerkelijk versterkt. On danks de slechte tijdsomstandigheden is de <roei van onze krant snel en voorspoedig. Aan een compact overzichtelijk dagblad tegen een buitengewoon lagen abonnementsprijs en met in alle opzichten plaatselijk karakter is gebleken inderdaad groote behoefte te be staan. Anders zouden wij vandaag niet kun nen wijzen op 2700 betalende abonnés het grootste aantal van de in dit district ver schijnende dagbladen. Ons dagblad heeft, in één jaar tijds, zijn plaats voorgoed ver overd en zich aan cte spits gesteld. Als re clame-medium heeft het zijn groote waarde ook reeds tenvolle bewezen, waarvan de vele verklaringen van adverteerders, die wij met hun machtiging afdrukten, hebben ge tuigd. Onze adverteerders, die tegen zeer billijke tarieven hun reclame in ons blad maken, we ten uit ervaring dat zij een spiering uitgooien om een kabeljauw te vangendat het geld, aan advertenties in de IJmuider Courant be steed, vele malen verveelvoudigd wordt in hun cassa. Zij hebben bovendien de zekerheid dat aan het opmaken, aan den afdruk, aan de geheele verzorging van hun annonces de arbeid van eerste klasse vaklieden besteed wordt. Wij hebben midden in crisistijd een groot risico aangedurfd door een nieuw dagblad te stichten. Wij hebben dat niettemin met ver trouwen en optimisme gedaan, en naar ge bleken is op het juiste moment- Met voldoe ning zien wij op dit eerste jaar terug; met gesterkten moed beschouwen wij de toekomst, waarin wij zullen voortgaan met voortdurend dit dagblad te verbeteren en uit te breiden. Op den steun en de sympathie van lezers en adverteerders doen wij daarbij een beroep, dat ongetwijfeld vollen weerklank zal vinden. Wij hebben u tegen de laagst-mogelijke prij zen een eigen orgaan, een eigen reclame medium voor dit district gebracht. Het heeft zijn waarde reeds bewezen. Gij kent zijn op vattingen, zijn opbouwend streven in het be lang van u allen. Zoo zal het blijven, zoo zal het verder groeien! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1111111 STOOKT DOMANIALE „II-IV gemengd"fl.95p.H.L.I SiuispBein 8 Zeeweg 2831. 9071 AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Comedie van het Ge luk, door Evreïnow. 8 uur. .Gem. Concertzaal: Ankersmit's Jeugd- bioscoop. Robinson Crusoe. 2 uur. Luxor Sound Theater: „Indiaansche liefde" Uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur Palace: „Zwei in einem auto". Op het too- üeel: The Harvey Sisters. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een verwoest leven". Op het tooneel: Ohayo, origin. Japan Act. 1 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Sehouwtooneel (Adr. v. d. Horst en Jan Musch) „De Doof pot". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Cabaret Jan van Riemsdijk. 8 uur. Gem. Concertgebouw: V. A. R. A. attractie orkest „De Flierefluiters" o. L v. Hugo de .Groot. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. VERGADERING CHRIST. BESTURENBOND Dinsdagavond heeft in de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost een openbare vergadering- plaats gehad van den Christelijken Bestu renbond. Als sprekers waren hiertoe uitgenoodigd de heeren J. Veldwijk, Centraal bestuurslid van den Nederl. Christ. Bouwvakarbeidersbond en J. Augustein, voorzitter van de Protest. Chr. Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel De heer W. v. d. Burg, voorzitter van den Christ. Besturenbond opende op de gebruike lijke wijze de vergadering, waarna hij een woord van welkom tot de aanwezigen richte. Vervolgens schetste de voorzitter den toe stand waarin het grootste gedeelte der ar beiders zich thans bevindt. Hij vergeleek de zen toestand met een storm, die het giansche menschdom heen en weer schudt. De mach tige cultuurmensch, die meende het zonder God te kunnen stellen, ziet in dezen storm zich machteloos, en wenscht dat er maar licht in de duisternis zal komen. Spreker zeide, dat indien er niet een werkelijk vra gen naar God komt er geen oplossing te vin den is. Hierna trad als spreker op de heer J. Veldkamp, die als onderwerp had: „In den storm". Spreker begon te zeggen, dat er niet al leen nationaal, maar ook internationaal een hevige storm heerscht. die alles uit zijn voe gen licht en ontreddert. Overal is druk, en is ook de blik gericht of het begint te dagen in het Oosten, 't Is een wondere tijd. Voor onze productie geen afzet. Wij kunnen ons verdiepen over de vraag, waar zit toch wel de oorzaak van dit alles, maar wat geeft dit. Beter is te trachten uit dit stormgetij te komen. Treurig is het allerwege gesteld. De tijden zijn donker. Trots dit alles groeit het Christ. Nationaal Vakverbond. Werd het vorige jaar de leuze aangeheven: naar de 100.000 leden, thans zijn wij reeds aan de 116.000. Waarom organiseert men zich? Is het om zich te dekken tegen de moeilijkheden van dezen tijd? Laten er zoo zijn. Wij hebben ook een kern. Wij hebben ook mannen, die hun plicht verstaan in dezen zoo zwaren tijd. Deze zware tijd plaaatst ook de besturen voor groote verantwoordelijkheid. Zij moeten zich het vertrouwen weten waardig te maken van de leden. Vooral nu getornd wordt aan de verwoi-ven rechten en .verlaging van loonen aan de orde van den dag is. Kunnen wij dit alles maar met lijdelijkheid aanvaarden? Bitter stemt het om te -moeten zien dat zelfs productieve arbeid in handen van werk verschaffing gesteld wordt, waardoor op onze arbeiders het stempel van door de regeering te werk gestelden gedrukt wordt. De socia listen en communisten zien dit als een gevolg van menschelijke verhoudingen. Een Christen ziet dit anders. Deze erkent dit als een oordeel Gods. Tal van uitvindingen werden gedaan, steeds maar meerdeie productie. Spreker is van nabij bekend met Duitsche ingenieurs, die tot taak hadden zich onledig te houden met het uitvinden van productiemiddelen. De mensch meende in deze God niet noodig te hebben. De mensch zou en wilde zich zelf hel pen, zich zelf verheerlijken. God openbaart zich in dezen tijd. Indien deze tijd van ellen de ons niet tot inkeer brengt, zoo zal dit voor ons geen nut hebben. Wij moeten als Christen pal staan voor de sociale rechten, maar in afhankelijkheid en getrouwheid tot onzen God. In Zijn kracht kunnen wij bou wen en bewaren. Als tweede spreker trad op, de heer J. Augustein die als onderwerp had: „Arbeid die wacht". Spreker begon te zeggen dat het, vooral in dezen tijd van geen arbeid, moeilijk spreken is van „Arbeid die wacht". En toch is dit weer niet moeilijk. De vorige spreker sprak over: in den storm, welnu wanneer is er meer arbeid dan in den storm? In den storm moet de meeste arbeid geleverd worden, want met thuis zitten komt men er niet. Spreker durfde niet te voorspellen of de storm spoedig zal luwen of wel dat Lij nog zwaarder zal worden. Wij weten het niet. Echter geen hoop. verliezen, di-t is een Chris ten onwaardig. Het Christ. Vakverbond weet van werken, en zal in dezen donkeren tijd leiding weten te geven. Een groote arbeid wacht het verbond. Als straks b.v. de crisis voorbij zal zijn, zullen zich dan de toestan den voordoen als voorheen, of zullen met andere tijden andere toestanden komen? Zal het dan beter zijn dan nog voor de crisis? Spreker durfde dit "iet te bevestigen. Wat wij nu hebben is een arbeid om ons voor de toekomst klaar te maken. Wij wenschen een stuwkracht te zijn. Om dit te kunnen zijn hebben onze menschen wel degelijk kracht noodig. Om dit te verkrijgen daarvoor is ont wikkeling noodig. Onze arbeiders dienen ge schoold te worden om den tegenstander te kunnen weerstaan. Daarom heeft het Chr. Vakverbond besloten, met de hulp der af- deelingsbesturen studieclubs te vormen, waar- allerlei belangrijke onderwerpen bestudeerd worden. Op deze wijze wil het verbond een kern vormen die voldoende op de hoogte is van de zaak waar het om gaat. Er moet en zal gewerkt worden. Veel arbeid wacht ons. Naast kernvorming, ledenvergaderingen, waar onze leden ingelicht worden op allerlei manier en waardoor zij meer kunnen inleven in den arbeid van het verbond. Als Christe nen moeten wij samenwerken. Geen lauwheid meer. Er is veel arbeid die ons wacht. Nadat de heer Augustein het woord bad gevoerd, sprak Ds. A. A. Wildschut het slot woord. Even dient nog te worden vermeld, dat het kerkkoor der Ned. Herv. Kerk te IJmuiden, directeur de heer J. Valk, bij het begin en het einde der vergadering eenige liederen ten gehoore bracht. binn. 9, sleepbootkap. 12. stüurm. binn. 3, voermannen 7 controleurs 8, incasseerders 2, opzichters 2, kellners 1. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 651 w.o. 25 ben. 18 jaar. DE ARBEIDSMARKT. RIJWIELDIEFSTAL. Maandagavond omstreeks 6 uur is ter hoogte van den spoorwegtunnel een dames- rijwiel, toebehoorende aan mej. v. d. Z., wo nende alhier, ontvreemd. Zij had het rijwiel omstreeks genoemden tijd voor de wonini van een familielid aan den Stationsweg ge plaatst. Toen zij ongeveer een kwartier latei- terug kwam uit die woning, was het rijwiel verdwenen. DE WERKLOOSHEID. Op 29 October waren bij de Arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: betonwerkers 54. behan gers 5, bouwk. opzichters 6, eementwerkers 1, gasfitters 3, grondboorders 1. grondwerkers 150, heiers 1, loodgieters 2, metselaars 41, opperlie den 6, remmfngwerkerslrieters 1, schilders 31 w.o. 2 ben. 18 jaar, steenhouwers 1, straat-ma kers 1, stucadoors 2-3, timmerlieden 162 w.o. 2 ben. 18 jaar, voegers 7 w.o. 1 ben. 18 jaar. Metaalbewerkers: bankwerkers 87 w.o. 8 ben 18 jaar', branders 3, constr.werkers 12, elec- triciens 13 w.o. 1 ben. 18 jaar, handlangers 3, horlogemakers 1, ketelmakers 18 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 3, kopergieters 1, kopersla ger 5, lasschers 12, machinisten 116 w.o. 49 visscherij-machinisten, metaalboorders 1, me taaidraaiers 15, metaalschavers 2, metaalschil ders 2, metaalslijpers 1, monteurs 15 w.o. i ben. 18 jaar, motordrijvers 1, plaatwerkers 19 w.o. 1 ben. 18 jaar, pijpwerfcers 5, 1.1. rijwiel herstellers 2, scheepstimmerlieden 10, scheeps- tuigers 2, smeden 8 w.o. 2 ben. 18 jaar, stokers 100 k.o. 49 visscherij stokers, tegenhouders 1. voorslaanders 1, vormers 4, vuurwerkers 19, werktuigk 1, ijzerwerkers 2. Kantoorpersoneel: bedienden mannel. 41. idem vrouwel. 4. aank. bed. vr. 2, aank bed. mannl. 9, werktuigkundig teekenaars 1. Huish. beroepen: Dienstboden (dag en nacht) 1, hulpen in de huishouding 3, werksters dagmeisje voor halve dagen 1, portiers 3. Diverse beroepen: Fotografen 5, boekdruk kers 1, letterzetters 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, ma chinale houtbewerkers 10 w.o. 1 ben. 18 jaar, kuipers 19, mandenmakers 6, meubelmakers 3, modelmakers 1, rietmatten-makers 1, stoelen matters 1, stoffeerders 2, w.o. 1 ben. 18 jaar. zagers 4, kappers 1, kleermakers 1, aardewer kers 4 w.o. 1 ben. i8 jaar, glazuurders 1, mo delleurs 1, schoenmakers 1, boekbinders nettenbreiers 1, zeilmakers 3, bakkers 9 w.o. 3 ben. 18 jaar, broodbezorgers 2, koks 13 w.o. 6 vlsscherijkoks, sigarenmakers 2, slagers 3 bloemisten 5, tuinders 12, vissehers 66, col porteurs 4, kruideniersbedienden 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, magazijnbedienden 11, reizigers vertegenwoordigers 2, winkelbedienden vr bakkenschippers 19, chauffeurs 39, bedienden gr. vaart- 2, dekknechts 6 w.o. 1 ben. 18 jaar. expeditieknechts 1, expeditrices 2, haven transportarbeiders 120, kraanmachinisten mat-r. koopv. 8 pakhuisknechten 5, schippers GEGEVENS OVER 1931. Een der grootste vliegtuigen van Duitschland de D 2500, zakte dezer dagen "bij het opstij gen van het Kieler-vliegveld gedeeltelijk in de modder weg; het terrein had dx>or de hevige regens veel te lijden gehad. Drie honderd, man van de marine rechts op de jot o zichtbaar); trok den kolos op vaster en bodem Het jaarverslag van deri Gem. Dienst der rbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverze kering over 1931 be'vat de volgende inleiding die een beknopt doch duidelijk overzicht feeft van den toestand op de arbeidsmarkt in onze gemeente. Er zullen in de economische geschiedenis niet veel voorbeelden worden gevonden van jaren, die onder zulke droeve omstandighe den eindigden als het jaar 1931. Het geheele jaar door was er slechts spra ke van malaise en crisis, van ontwrichting van handel en industrie, van financieele ont red-dering, zonder dat er ook maar een enkel lichtstraaltje door het donker gordijn van den economisch en chaos viel te bespeuren. Het schijnbare lichtpuntje, dat het initia tief van President Hoover ontstak en, dat, zoodra het zichtbaar werd, allerwege op luchting teweeg bracht en koersen en prijzen deed stijgen, bleek ma?- al te spoedig een fata morgana, dat weldra doofde on der politieke tegenstellingen. En de wereld dook op nieuw onder in een golf van pessimisme; koersen en prijzen gin gen verder bergafwaarts, terwijl de finan cieele ontwrichting in verschillende landen zich verder voltrok. Als gevolg hiervan gleden de meeste Euro- peesche landen af naar het zoo funeste pro tectionisme, de afsluiting binnen eigen gren zen, om te trachten althans het eigen land van al-geheelen ondergang te redden. Noodzakelijkerwijze zal ook ons land wor den gedwongen tot tegenmaatregelen er moeten gaan meezingen in het protectionis tisch koor. Het zijn groote verwoestingen, welke de wereldcrisis heeft aangericht in de industrie. We behoeven slechts de economische, fi nancieele en sociale rubrieken in de dagbla den na te gaan om daarvan telkens opnieuw en steeds dieper te worden doordrongen. Voortdurend leest men van inkrimping der productie, geheele of gedeeltelijke' sluiting der fabrieken, verkorting van arbeidstijden, loonsverlaging, verminderde omzet, phantas- tische daling van aandeelen in industrieels ondernemingen en vooral van werkloosheid In Duitschland en Engeland telt men de werkloozen bij millioenen. De werkloosheid is tenslotte de pijnlijkste vorm. waarin de wereldcrisis zich aan ons voordoet. Het is voor den buitenstaander niet ge makkelijk de tragiek te beseffen, die de werkloosheidscijfers inhouden. Dorre cijfers welke in dit verslag zijn te vinden kunnen er althans geen levend beeld van geven. Tijdens het verslagjaar is ook in.ons land de werkloosheid zoo toegenomen dat zij eer ernstige' bedreiging is gaan vormen voor orizi welvaart en ons volksbestaan, gezien de -ge weldige offers, die de steunregelingen, werk verschaffingen, enz. aan Rijk en Gemeenten opdringen. Aan het einde van het verslagjaar ver toonden zich nog geen teekenen, welke op verbetering van den toestand wezen, inte gendeel zette de inzinking van het bedrijfs leven zich onverminderd voort. Scherpe bin nen- en buitenlandsche concurrentie, onvol doende koopkracht, verminderde vraag, be lemmering van den export door contingeh- teering en andere beschermende maatrege len en meer dergelijke ongunstige factoren beletten iedere opleving der industrie. Een droevig beeld van achteruitgang en verval vertoonde de land- en tuinbouw. Zoo lang de uiterste lage prijzen der landbouw producten zich handhaven, zal ook hier van opleving geen sprake kunnen zijn. Verder zagen we in onze havens een op- eenhooping van opgelegde schepen, stille ge tuigen van den ontwrichten wereldhandel en. mede als gevolg hiervan een geduchte in zinking bij de binnenvaart. Om kort te zijn kunnen wij wel zeggen, dat bijna geen enkele tak van bedrijf aan de economische ontreddering ontkwam. In meer of mindere mate leden zij een kwijnend be staan. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat de ar beidsbeurzen onder zulke noodlottige omstan dagheden, geen aangename taak te vervullen kregen. Het bemiddelingswerk werd vaak op den achtergrond gedrongen door de voor de meestal geringe' personeelssterkte tè uitge breide administratie, vooral van die der werk loosheids verzekering, welke in dezen tijd enorme afmetingen aannam. Toch verheugt het ons te kunnen wijzen op het feit, dat het aantal aanvragen van werkgevers verre is gestegen boven het peil. dat in 1930 werd bereikt en. dat het aantal plaatsingen van werkzoekenden nog gunstig afsteekt bij genoemd jaar. Voor een groot deel is dit te danke'n aan de groote en welwillende medewerking, die de arbeidsbeurs van de zijde der groot-in dustrie mocht ondervinden. Dat wij dankbaar zijn voor het in ons ge stelde vertrouwen, behoeft geen betoog Gedurende het geheele jaar werd weder om mondeling- en schriftelijk reclame voor de arbeidsbemiddeling gemaakt, al kon dit. 1 om de hierboven vermelde redenen, niet zoo intensief geschieden als het vorige jaar. Vraag en aanbod worden wekelijks gepubli ceerd in de plaatselijke bladen. Deze publi caties blijven zich in de algemee'ne belang stelling verheugen. Voor de welwillende medewerking der pers is een woord van dank liier op zijn plaat-s. Den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling te 's-Graven- hage en de Districts-Arbeidsbeurs te Haar lem werden steeds de gevraagde gegevens verstrekt, terwijl de samenwerking met beide diensten, -niets te wenschen- Een Handschrift. De uitgever Emanuel Querido en de schrij ver A. M- de Jong kennen ongetwijfeld beiden hun Pappenheimers door en door. „Toen", zegt Quérido, „hij ons in zijn glunderen een voud het manuscript van „De dood van de Patriarch" ter hand stelde en wij zijn prach tig, zeer karakteristiek handschrift weer voor de zooveelste maal voor ons hadden en door lazen, kwam, mede op grond van de Jong's zeldzame populariteit, een denkbeeld bij ons op waarmee wij meenden het groote publiek op origineele wijze te zullen verrassen. Wij stelden de Jong namelijk spontaan voor, dit kostelijke, vrij omvangrijke verhaal, gelijk het daar in heel zijn geheime binnenskamer- sche bewerking in het authentieke hand schrift voor ons lag, te doen reproduceeren en uit te geven, om daardoor heel lezend Hol land de gelegenheid te geven zich in het bezit te stellen van de Jong's handschrift. Wijl bij ons weten, althans in Holland, nog nimmer een geheel boek is facsimile is uitgegeven, leek ons het denkbeeld, dit te volvoeren met een boek van een zoo algemeen gelezen auteur als de Jong, bijzonder aantrekkelijk. Het zou dezen eminen-ten verteller allicht nog dichter bij zijn lezers brengen. En de sensatie, nu een boek te lezen in het handschrift van den auteur, zou nieuw en van groote bekoring zijn. En A. M. de Jong na eenige aarzeling juichte ons origineele denkbeeld toe en stemde er hartelijk en joviaal mee in. On middellijk togen wij aan het werkenz. Het resultaat ligt thans, ter recensie, op de redactietafel. 122 pagina's in het authentie ke handschrift van A. M. de Jong! Voor iedereen te koop, tegen civielen prijs! Zijn ouwe kapitein in Harderwijk, uit- de dagen toen hij nog Frank van Weezei was en als reserve-luitenant diende, heeft misschien een oud „verzoekie" om uitzonderingsverlof van 'em bewaard in de hoop dat dit andere authentieke specimen van zijn handschrift nog eens met goud op een veiling betaald zou worden! Maar dat kan de kompiescomman- dant nu wel weggooien. Werkelijk, de Jong schrijft een heel mooie hand- Vast, rond en heel duidelijk. Napoleon, als hij nog leefde, zou er beschaamd van staan. In Emil Ludwig's boek over den grooten keizer staat een minnebrief aan Maria Wa- lewska in facsimile afgedrukt, en ik heb on langs mijn pogen nog zitten afpijnigen om de hanepooten des grooten mans te kunnen be grijpen. Verder dan een woord of twintig kwam ik niet, en twee fantastische gedach ten rezen. Ten eerste: zou Maria er ooit uit wijs hebben kunnen worden? Ten tweede: heeft Grouchy zijn orders voor den slag bij Waterloo wellicht niet kunnen lezen, en daar door dien vreeselijken blunder gemaakt, waarmee de slag verloren ging en het aange zicht der wereld totaal veranderde? Het is een geruststelling dat het moderne genie zooveel duidelijker schrijft, al moge „glundere eenvoud" dan niet het meest- opvallende kenmerk van. deze uitgave (met zulk een aankondiging erbij» zijn. Een knies oor die dit de Jong euvel duidt. Wat zoudt gij doen, lezer, als gij, uw Pappenheimers ken nende, voeldet dat zij bij .duizenden naar de sensatie van uw authentieke handschrift zaten te snakken? En als uw uitgever, een der gladste jongens in zijn vak, u zoo'n ori gineel voorstel deed? Ook gij zoudt na eenige aarzeling het toejuichen en er hartelijk en joviaal mee instemmen. Wie er nog aan twijfelen mocht dat A. M. de Jong makkelijk werkt, wordt door het lezen van dit boek van zijn twijfel geheel ontheven. Er staan maar heel weinig doorha lingen in het geclicheerde manuscript. Ove rigens verhoogen zij de echtheid van het ge val (de uitgever zou zeggen: de sensatie). Mijn eenige bezwaar is, dat het boek ondanks het mooie handschrift toeh niet zoo duidelijk en vooral niet zoo overzichtelijk leest als een normale uitgave. Ik houd het bij de letterkast van den zetter, en blijf hem boven den che- migraaf verkiezen. Ondervindt iedere be roepsschrijver niet dat hij bij het nalezen van de drukproeven zijn werk beter beoor- deelen kan dan bij het nalezen van zijn ma nuscript? Dit moet voor den lezer in nog sterker mate gelden. Ik heb het ondervonden bij de lezing van dit boek. Ondanks het dui delijke handschrift zijn er af en toe woorden waarbij men even twijfelt, en men komt er niet zoo licht toe eens een passage te herle zen. Het is tenslotte toch veel inspannender. De behandeling van den titel is ook al origineel. Op den rug staat als titel „de pa triarch", voorop de kaft alleen het mono gram van den schrijver, en binnen op de eerste pagina dijt de titel pas verrassender- wijze uit tot ,.De dood van de Patriarch". De uitgever Querido heeft, om „consequent een weinig buitennissig be blijven" in zijn aankondiging niets willen zeggen omtrent den inhoud Hij zal het van de critiek mis schien wèl verwachten, al wil hij dat de in houd „een verrassing zij". Nu, A. M. de Jong is een buitengewoon knap verteller, en dab heeft hij zich opnieuw getcond in dit boeien de verhaal van den ouden schurk, die als huisjesmelker, woekeraar en vrouwenverlei der met ijzeren hand en strengen blik re geert over „de Griebes", een buurtje waarin een wonderlijk samenraapsel van menschen zich onder zijn tyrannic bukt. De kracht van zijn brutale, insolentie persoonlijkheid over- he erscht allen. Tot de bekoorlijke' zigeunerin.1 Maja komt, die kracht breekt terwijl zij ten slotte zelf voor hem bezwijkt en met hem. vermoord wordt door den zwarten Janus, haar man. Het Ls een rauwe maar een boeion- de en aangrijpende vertelling. Ik zou haar gaarne nog eens in gewonen druk willen lezen Misschien bij een toekomstige volgende' editie, als de Pappenheimers eerst allen van' het handschrift voorzien zijn? HET VERGAAN VAN DE „NIGSE". Naar het vergaan van het Duitsche oplei dingsschip der marine „Niobe" waarbij onge veer de geheele bemanning is verdronken, zal een onderzoek worden ingesteld door den krijgsraad.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1