Over den Atlantischen Oceaan. Wel, November... Liefde de Sterkste (jmuider courant woensdag 2 november 1932 Rondom de olievelden van Mena Grande. \torgen gaan v»j dwars over de Savanna ar die Vallei en daar een eind stroomop een der bergbeken". Best natuurlijk! En j r stoof onze Ford weer den heuvel af en j vlakten op, voorzichtig de holle wegen ne- °e ■- die de terrassen met elkaar verbin- jnende, 'tot de groote Savanna bereikt is. Dan hn wij weer een half uur ruim door het h rwe °ras' slechts één keer opgehouden door in boschrijke strook langs een riviertje, aar wij dwars door heen moeten. Dan ko- pn de heuvels al nader en nader. De weg ^ndi°rt al ian§' maar daar ginds staat eer. r>zame ruiter op de vlakte, die den teugel pndt en vooruit galoppeert de zwakke hel- fL op, zorgvuldig zijn weg zoekend tusschen HP dichter wordende plantengroei door, zoo- ■at Ford kan volgen. Tot daar aan een ra- siinrand een paar muilezels vastgebonden taan die ons verder zullen dragen, waar plfs Ford niet meer kan gaan. Meteen ver andert het landschapsbeeld geheel. De rivier hpeft zich diep ingesneden aan den rand der «rroote vlakte, niet zoo steil als bij Pikermi, maar toch zoo, dat wij de muilezels aan den ïucrel omlaag moeten brengen en dat zegt wat° Het riviertje zelf is niet veel, maar het JLi'is vrij breed en vertoont plotseling een absoluut tropisch oerwoudbeeld. Hooge boo ten met varens begroeid en met lianen be hangen, prachtige palmen, bamboe in soor ten en een overdadig insectenleven. Langs de Raia, een zijriviertje van de San Pedro gaat het nu langzaam stroomop. Langzaam, want het pad is zeer steil en hier en daar bijna dichtgegroeid, zoodat onze gids, zelf natuur lijk ook op een muilezel gezeten telkens weer |jn machete of wel slagzwaard gebruiken moet om ruim baan te maken door den alles overwoekerenden plantengroei. Papegaaien krijschen in de hooge boomtoppen, duiven vlieden van tak tot tak, een specht kleeft togen een boomstam. Hagedissen schieten over den weg op de zonniger gedeelten. En wat kronkelt daar. Neen, geen groen gevlekte slang, maar een heir leger van mieren, die alle een groen bladstukje dragen. Parasolmieren! Wat was ik gauw van dien muilezel af! En als een peon hem niet gegrepen had, had ik naar huis moeten wandelen, want ik dacht er niet aan hem vast te binden. Maar dat was me ook een tractatie. Dat is al dertig jaar gele den, een halven menschenleeftijd, dat ik op de H. B. S. Vereeniging in Haarlem mijn eer ste lezing hield over de mieren van onze dui nen en toen ook een en ander van de pas ontdekte tropische soorten vertelde. Het klonk toen nog zoo onwaarschijnlijk, dat mieren- naar de boomtoppen klauterden om daar bladstukjes los te snijden en die dan mee te nemen naar hun nest onder den grond om er ....paddestoelen op te kweeken! Maar daar viel niet meer aan te twijfelen, dat was juist. Maar wat ik toen niet durfde vertellen omdat het te onwaarschijnlijk leek, dat heb ik nu met eigen oogen gezien, dat elke mier zoodra de kronkelingen van den tak hem in andere richting tot de zonnestralen brachten, even zijn blaadje anders keerde, het altijd zóó bo ven den kop wist te houden, dat hij zelf in de schaduw wandelde. De naam parasolmieren is volkomen juist! En ik ben dien morgen nog een keer meer van mijn beestje gerold dan gesprongen, van louter pleizier, maar nu had ik meteen mijn teugel' om een tak geslagen, al doende leert men. Dezen keer was het voor een padde stoel, een stinkzwamsoort nog wel, maar toch ook weer een der wonderen der natuur. Stel u voor een witte zuil, gekroond door een groo te witte moerbei en juist aan den onderrand daarvan is een rokje aangehecht, een rokje van gaas, wijd uitstaand als een crinoline, prachtig oranjerood, waardoorheen de cen trale zuil wit afsteekt. Een zeldzaam mooi dingetje, waarvan ik thuis den naam wel eens zal opzoeken. Maar mijn dag was weer goed. Een interessant woest terrein, een mooie berg beek, af en toe een kleine vruchtentuin mid den in het bosch met bananen en tapioca (hier komt het „arrowroot" immers van daan!) Wij rustten een uurtje aan de rivier, waar het pad verloren ging langs de steeds steiler wordende hellingen. Op het laatste vlakke stukje wat bananenplanten en bij het zoeken naar een rijpe tros vonden wij er ook ananas. Zoo groot en zoo lekker als ik ze nog zelden gegeten had. Den volgenden dag moesten de muildieren weer helpen. De rivier was zoo gezwollen, dat Ford er niet door kon door een geweldige donderbui en dus ging het per muilezel den heuvelrug op, die tegenover het kamp lag. Leuk werk is dat. Ik heb een vreeselijken he kel aan paardrijden. Op een ezel stoot ik altijd mijn beenen aan den grond, maar op zoo'n muilezel zit je zalig. En je kunt vrij rondkij ken en fotografeeren, wat vooral pleizierig is a!s je zoo'n heuvelrug oprijdt, zooveel moge lijk langs den hoogsten rand. Meteen ligt rechts beneden ons weer de savanna met het kamp en de olievelden aan den overkant. Links onder aan den heuvel eerst asfal-tout- crops, waar hier en daar stoom uit heete bronnen oprijst en dan een zee van groen, de breede vlakke band van jungle, die de golf be grenst. Daarachter de onmetelijke water vlakte, die steeds breeder wordt naarmate wij hooger stijgen en waarbij zich in het Zuiden de muur der Anden direct schijnt aan te sluiten. Op een hoog punt van de Ridge hou den wij stil om eens rustig rond te kijken en het is de moeite waard. Wolken en zon spelen over de heuvels achter de Ra ja vallei, waar wij gisteren waren en werpen groote scha duwplekken op de Savanna. De Anden zijn na den regen van gister zoo helder als ze in geen jaar te zien zijn geweest. Speciale attentie voor ons natuurlijk. De kijker toont duidelijk sneeuwplekken, zoo geen gletschers, tot ook hier de wolken zich gaan verzamelen en nieu we kleurschakeeringen aanbrengen. Ook naar het Noorden is nieuw interessants opgedo ken. Dezen keer weer eens menschenwerk. Daar ligt Lagnenillas, een dergelijk terrein als Cabimas, waar drie verschillende Maat schappijen duizenden tonnen olie per dag aan den bodem hebben onttrokken, zooveel dat de bodem er langzaam maar zeker zinkt. Langzaam? Neen snel. Een voet per jaar, volle 30 c.M. Waar moet dat heen? Daar worden dijken aangelegd om de olieterreinen die mil- lioenen kosten. Onze bodem in Holland zakt 1 m.M. per jaar en kijk onze dijken eens, die het eens in de honderd jaar afleggen! En hier gaat de daling 300 maal zoo snel! En eiken dag wordt er nog 6000 ton olie wegge pompt! Dat zijn wel enorme hoeveelheden. Telkens weer wijdt onze blik uit over dc groote ruimte. Daar komt een groote vlucht kraanvogels aan, in rechte lijn dan in V- vorm, met uitgestrekten hals. Juist boven ons steekt de voorvlieger zijn hals schuin omlaag, zijn lange beenen schuin omhoog. Al zeilend beschrijft de heele groep een cirkel. Hebben zij mijn glimmenden kalen schedel voor een waterplasje aangezien? Dan flapwieken ze weer rustig weg en verdwijnen boven de boo- men op weg naar het meer. Twee reuze gieren vliegen voorbij, nagezeten door een groote vliegenvangerssoort, zooals bij ons de kwik staarten een valk plagen. Wij rijden nog wat verder. Een keer word ik bijna van mijn rij dier getrokken door een klimplant, die om mijn hals slingert, maar ook dat loopt goed af. En voetje voor voetje gaat het weer bergaf langs parasolmieren en wevervogelnesten, her ten- en zwijnensporen, tot straks de lorrie ons wacht, die ons in snelle vaart omlaag brengt naar het bootje, dat ons naar Mara- caïbo zal brengen en dat den naam draagt van een helpster van den bevrijder Bolivar, van Louise „Kijk er eens", maar dan op zijn Amsterdamsch geschreven n.l. „Caceres"! Daar wachtten ons weer vriendelijke vrien den eneen tanker, die ons naar Aruba bracht. Maar daar begint een ander verhaal. Bij dit verhaal nog één opmerking. Ik schreef dat de Olie Maatschappijen veel doen om het leven draaglijk te maken voor de employés op de verafgelegen velden! En dat mag ook wel. Wanneer men daar zoo als zwerver eens een paar dagen doorbrengt en men treft goed weer met een koelen wind na een frissche re genbui en men heeft niet anders te doen dan te zwerven, te paard of per auto door velden en bosschen, ja, dan lijkt het leven mooi. Maar zit men eens jaren achtereen in zoo'n achter land ook in den verlammend heeten tijd, toch genoodzaakt het dagelijksch werk, en vaak zwaar, moeilijk werk, met animo te verrich ten, dan wordt het al zwaarder. Komt daar bij ziekte, de noodzaak kinderen voor hun op voeding al jong naar Holland te sturen, klei nigheden als een reis van twee dagen om een Officieel ivordt thans aangenomen, dat het vliegtuig D 2017 van de lijn KeulenLonden verongelukt is. Vermoedelijk is het toestel tijdens den storm verongelukt. Het hierboven afgebeelde Junk er vlieg tuig is er een van hetzelfde type W. 33. De portretten zijn van den piloot Cuno (links) en den radiotelegra fist Drebes. de bemanning van de D. 2017. tandendokter te bereiken enz., dan wordt het leven wel moeilijker en begrijpen wij, dat de oliemaatschappijen goed en zeer goed moeten betalen om goede krachten te behouden. En dat moet vooral in den tegenwoordigen tijd Het is wel eens waar, voor sommige gestellen fnuikend, maar wie niet waagt die niet wint! En om met een ander spreekwoord te beslui ten: „Oost? West?, maar thuis is het ook niet alles!" VAN DER SLEEN „WIJ WILLEN HOOVER". SCHERPE REDE VAN HELD TEGEN VON PAPEN. ENTHOUSIASTE DEMONSTRATIE TE NEW-YORK. NEW YORK, 1 November (Reuter) In Maddison Square Garden heeft Hoover gis teravond zijn belangrijkste rede, van zijn propaganda-tocht gehouden. Een enthousiaste menigte van meer dan 25.000 menschen hoorde hem aan. In de omgeving van Maddison Square be t-oogden een aantal communisten tegen Hoover voor hun candidiaat Foster. Zij droegen borden waarop Hoover va-n die hand wordt gewezen en andere waarop werd geprotesteerd tegen de drankwetten. Alvorens zich naar Mad-ddsson Square Gar den ti? begeven, ontving Hoover in zijn hole) een deputatie van oud-strijders, wien hij be loofde. dat het land hen nooit zal vergeten. In zijn rede verklaarde Hoover nogmaals dat het protectie-systse-m gehandhaafd moet blijven. Het democratische voorstel om dit te wijzi gen beteekent, dat Amerika van de basis, waarop het 150 jaar heeft gestaan, en groot is geworden, zou afgaan. Het programma van Roosevelt beteekent een stagnatie in het zakenleven en wanhoop Na de rede weerklonken kreten als: „Wij willen Hoover!". De menigte was zoo groot dat een aantal personen kwetsuren opliep. D? critdeke situatie van Hoover wordt, aan getoond door het feit, dat de uitslagen der proef verkiezingen van het orgaan „Literary Digest" geen verandering ten zijnen gunste aantoonen en dat Roosevelt leidt met 3 tegen 2. Roosevelt voert op het oogenblitk propa ganda in den staat Maine die een traditioneel bolwerk der Republikeinen is. Overzicht der olievelden van Mena Grande. De Beiersche premier diep teleurgesteld. „HUGENBERG DE BOOZE GEEST". STUTTGART. 31 Oct. Wolffbureauj. In twee hedenavond voor het Centrum gehou den verkiezingsvergaderingen keerde de Beiersche premier Dr. Held zich in de eerste plaats tegen den leider der Duitsch-Natio li alen, Dr. Hugehberg, dien hij als den boo- zen geest van het Duitsche volk bestempelde. Wat de oogmerken der regeering aangaat verklaarde spr. niet de overtuiging te bezit ten, dat het huidige rijkskabinet federalis tisch is gezind. Speciaal de jl. Vrijdag door den rijksminister van binnenlandsche zaken v. Gayl gehouden rede, waarin deze den lof van den eenheidsstaat zong, had hem onaan genaam getroffen. Vervolgens zei Held, dat degeen die tegen het parlement strijdt tevens strijd voert te gen het volk. Hij zeide de door het rijkska binet voorgenomen hervormingen beslist te moeten afwijzen. De rijksraad mag niet ver laagd worden tot een .presidiaalraad" maar moet weer de rechten van den ouden bonds raad krijgen. De werkzaamheid van den rijkscommissa ris in Pruisen blijft Dr. Held in strijd achten met de grondwet: ondanks het advies van het rijksgerechtshof zet de rijksregeering haar wil in Pruisen door zonder toestemming der landen. Dit beteekent z.i. het einde van den rechts staat, doch wie het recht verlaat moet er op rekenen dat hij zich blootstelt aan 't schem ste verzet. De tijden zijn ernstiger dan zij sedert 1918 zijn geweest, ging de premier voort. Men wil blijkbaar de verpruising van het rijk (ik heb nu. zoo zeide Dr. Held. het ge'loof aan het kabinet von Papen verloren en moet bekennen dat ik diep teleurgesteld ben. Het is niet mogelijk er nog maar een minuut over te zwijgen. Als ik mijn plicht als Beiersch premier, als aanhanger der grondwet wil vervullen, dan ben ik gedwón gen openlijk tegen von Papen op te treden en op te roepen tot den strijd tegen zijn maatregelen. Hier beslist alleen ons rechtsbewustzijn en het levensbelang van de Duitsche landen. De houding der Conservatieven die den Kanse lier aanraden zich niets aan te trekken van juridische haarkloverijen is bijna revolution- nair. Tegen dergelijke uitlatingen had de rijksminister van justitie al lang moeten op treden. Nieuws uit Indië. NIEUWE BELASTINGEN ONVERMIJDELIJK. EEN LUXE-BELASTING. BATAVIA, 1 November (Aneta). In het college van Gedelegeerden van den Volk: raad verklaarde bij de behandeling van de interpellatie Monod de Froideville over de wijze waarop de verhooging van den zoutprijs geschiedde de regeeringsgemachtigde voor de afd. Financiën dat de regeering om in de groote tekorten te voorzien, genoodzaakt zal zijn verdere belastingmaatregelen voor te stellen. Tot nu toe werd een verdere heffing op den invoer van luxe voorwerpen afgewe zen. Thans is het Dep. van Financiën hard bezig met de voorbereiding van een dergelijke heffing. Wel November, laat eens Kijken, Wat je wilt en wat je kunt, Laat ons nu eens spoedig blijken, Dat je ons het goede gunt. Breng ons nu de zonnestralen, Die October ons niet gaf. Help ons. zonder verder dralen, Van die regenvloedgolf af. Laat ons niet den moed verliezen. Die October haast verjoeg. Geef ons zon, maar zonder vriezen, Dat komt later vroeg genoeg. Scheer ze kaal de boomenkruinen, Dat is eenmaal je emplooi. Haal de bloemen uit de tuinen, 't Is je werk, al is 't niet mooi. Slacht de laatste zomerresten, Zooals je als Slachtmaand moet, Maar het scheelt te langen leste Nog wel even, hoe je 't doet. Geef ons zon, vandaag en morgen, Geef ons overmorgen zon. Als je wist hoe die dc zorgen Inderdaad verlichten kon. Want wij hebben al de hoogte Van het overdadig nat, Geef jij ons nu eens de droogte Zonder daaglijksch doucliebad. Neem een voorbeeld aan October, Voorbeeld, hoe je 't niet moet doen Kom November, houd het sober Houd je kalm en je fatsoen. P. GASUS. VERKIEZINGSCAMPAGNE UIT ZIJN LEUNSTOEL GEVOERD. CHILI'S NIEUWE PRÏS'DSNT WAS TWEEMAAL VERBANNEN. SANTIAGO DU CHILI 1 November (Reuter) Inzake de verkiezing van Alesnandri wordt nader gemeld: ofschoon de communisten nu meriek In de minderheid waren, verdreven zij tot aller verbazing de conservatieven uit de tweede plaats in volgorde van sterkte. De verkiezing vr'tep, zooaIs re-eis gemeld, heel kalm. maar de regeerïne oordeelde, het toch noodig om 5000 man troepen te San tiago de Chilli te concenter-ren en maentnr- gewe-ren 0.0 te stellen bij «Mc stembureau, om de ..onpartijdigheid van de r:reeling te de- monstree-ren en dkiezers het, ui'cefenen van hun heilig stemrecht te verzekeren. CHILI. 31 October (Reuter). Over de verkiezing van Atessandri tot president van Chili wordt nog gemeld, rat d- c-ud-president die n.b. twee maal uit zijn vaderland is ver bannen. de veirkiezingscamragne uit -ijn leunstoel thuis beeft gevoerd. Hij beeft een keer en rede tot hp>t vólk gehouden door de radio en d°k was nog een zeer korte die slechte een be1 ofte bevatte. Alessandiri kreeg 180.000 stemmen van de 350.000. De bekende generaal Marmaduke Greve, die bij de revolutie zulk een gewichtige rol speelde kreeg slechts 60.000 stemmend- andere ca-ndidaten bleven ver achter. Aleosandri heeft voldoende aanhangers onder dn ge matigde elementen in het oarl'men* om een behoorlijk programma te kunnen uitvoeren. Volgens de wet komt hij pas aan het begin van het nieuwe jaar aan het bewind. 31 MATROZEN GERED. HONGKONG. 1 Novrmbte .(.Reuter.) 31 matrozen, uitmakend dc bemanning van een Ja.panschen trawler, die door een typhoon was afgedreven en waarvan do moter -'.fect was geraakt, zijn met bovenmenschelijke in spanningen door een stoomschip tijdens een hieyigem storm gered. STUDENTENRELLETJES IN MADRID. MADRID. 1 November (Reuter)Studen ten. die bleven vasthouden aan het idee, dat het bezoek van He-mot politieke doeleinden geldt, hebben wanorde veroorzaakt in de uni versiteit en een t-weedaagsohe studenten- staking afgekondigd BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 November. Bevallen 29 October: W. Dolf in—Hukken, d.; M. J. C. Olff—van Boven, z.: E. A. M. v. d. BoogaardMeij'baum z.: J. M. AulbersBak ker, d.: H. M. PetersPie tors, z., 30 G. G J. Wezenbeek—Platei, z.; C. W. van Soelen- Kabel, d.; F. P. de Wit—Hilhorst, d.; 31 October: W. M. Taverne—Kühne, z. Overleden 28 October; F. A. Lentz. 84 j., Westerhoutpark; 29 October: T. de Vries, 48 j„ Frederik Hendriklaan; S. E. M. de Vries Riegen. 54 j., Hazepaterslaan; 30 October: J. Smit, 80 j., Aelbertsbergstraat; J. E. Machlel- seBoeree, 76 jaar Witte Heerenstraat. FEUILLETON. Naar het Engelisch van Mrs. PATRICK MAC GILL. (Nadruk Verboden) De cftenares boog haan- geooduleerd en verontrust hoofd om den hoek van het sa lonnetje en riep Hetty op be velenden toon. Het jonge meisje kwam onmiddellijk met esn verhoogden blos en haar donkerblauwe oog-en fonkelend van v-ero-ntwa a-r-dig ing. „Lady Olga beschuldigt u ervan een juweel-en speld gestolen te hebben, die zoo- als zij zegt, o-p haar japon is opengesprongen on op den grond gevallen, -terwijl zij een hoed paste. Terwijl u veinsde er naar te zoe ken, viel zij uit het zakje van uiw japon. Wat hebt u hierop te antwoorden?" snauwde madame Estelle zonder een spoor d-e-r min zaamheid, waardoor zij zich gewoonlijk on derscheidde. i.lk kan a-lleen antwoorden, dat ik er geen flauw vermoeden van had, d-at die s-peld in mijn zak zat en ik kan niet -begrijpen hoe zij met mogelijkheid uit zichzelf van toevrouw's japon in de mijne is gekomen. Als ik -haar weggenomen had, zou dit dade lijk gemerkt zijn en ik weet, dat ik mij niet gebukt heb alvorens ik er van hoorde. Toen hen ik natuurlijk in alle hoekjes en gaatjes gaan zoeken". Er klonk absolute waarheid en eerlijkheid m iederen toon van de heldere meisjesstem en innerlijk was Hetty's chef woedend cp haar gedistingeerde klant, want Het-ty met haar perfecte opvoeding, haar jeugdige schoonheid en haar rustige lieftalligheid was bepaald een aanwinst voor haar zaak. Maar met een innerlijk schouderophalen schikte de wereldwijze modiste zich in Hetty's ontslag, wel wetenden, dat niets an ders de arrogante zelfzuchtige vrouw, die al leen voor haar genoegen leefde, tevreden zou stellen. ..Zoudfc u, omdat het zoo'n ernstige kwestie voor juffrouw Loring is op zulk een aanklacht te worden ontslagen, de heele zaak niet kun nen beschouwen als een van die vreemdsoor tige dingen, die somtijds voorvallen, maar iederen uitleg tarten?" pleitte Madame Estelle met de ijdele hoop een snaar van medelij dien in het hart ha-rer cliënte te ra ken. Maar zij had evengoed van een steen -of een rots kunnen verwachten het goddelijke ge voel van medelijden te kennen dan van drie wir-eedkoude, berekende vrouw, die met een onbeschaamd vertrouwen in de veiligheid van haar maatschappelijke positie, opzettelijk het blonde, onschuldige meisje, dat zoo er barmelijk -hulpeloos voor haar stond, belas ter de. „Ik kan niet begrijpen waarom je zoo her haaldelijk mijn hoedenwinkel bezoekt", had Lady Olga eerst lachend en later kwaadaar dig gezegd tot den jongen man, die zij boven alle mannen ter wereld tot ec-htgenoot wenschte. Liefde is zoo stil; zij heeft geen woorden noodig; een blik, een plotseling flikkeren der oogen, een verraderlijke blos op de wan gen en het geheim is gauw ver-klapt-! Intuïtie, die scherpzinnige, onverklaarbare maar zekere gids der vrouw onthulde ten slotte de waarheid aan Lady Olga Purnell. Buitendien, Jac-k Perivale kennende, wist zij, dat hij geen man was om met een meisje dat niet zijn gelijke was, in maatschappelij ken stand of geboorte, t-e spelen. .,Hij is juist genoeg buitensporige dwaas om hals over kop met zoo'n meisje te trouwen zonder aan zijn vader of iemand anders te denken. Maar je zult zooiets niet doen; je behoort mij krachtens het recht der liefde, die in mijn hart ontvlamd is van het oogen- blik af, dat ik volwassen was en je ontmoet heb". De -woedend -jaloersohe vrouw dacht er niet aan, dat liefde, hoezeer ook gedawirstooomd. •toch altijd haar weg heeft* gevonden en dit tot het einde der dagen zal blijven doen. Haar mededingster uit den weg te ruimen, -ha-ar te verwijderen uit de gezichtskring van den man die zij liefhad, werd de alles overheers chendie hartstocht in het leven der ongelukkige vrouw. De japon, die Hetty droeg met open zakjes aan beide kanten, bracht haar op het idee. dat zij zocht. Het was gemakkelijk haar speld) met mono gram in het open zakje te laten glijden en haar voorgewende woede was een mooi stukje tooneelsipel. Zeer zeker was zij niet van plan deze episode als een toeval te beschouwen. ..Ik herhaal, dat mijn naam voortaan uit uw boe-ken verdwijnen zal en dat ik de zaak :-n andere handen zal geven, indien u niet onmiddellijk aan mijn wemschien gevolg geeft", aaasde z-ij. Het speet de eigenares terwille van Het-ty. maar zij liet haar eigen vooruitzichten nooit door sentiment belemmeren. „Hoort u het juffrouw Loring? U -bent ont slagen u kunit va.n den kassier uw weke- lijksch salaris ontvangen en natuurlijk kan i-k u ©een getuigschrift geven". De woorden waren wreedaardig, grof onge voelig en de beide v-rouwen, die de rechters van het jonge meisje waren, wisten dat. Ze druppel-den als kleine losse stukjes ijs op Hetty's hart; zij dacht aan haar kleine zieke broertje, die zooveel noodig had en aan haar moeder, die haar salaris zoo goed gebruiken kon. Haar hart was een verwoestende, wit gloeiende vlam. terwijl zij zonder te wach ten op het briefje van den kassier,, de ja-pon van madame Estelle verwisselde voor haa-r eigen eenvoudig mantelpakje en Bond Street inslenterde, met het gevoel te gronde ge richt en onteerd te zijn. HOOFDSTUK 3. De jeugd is hardvochtig als men haar idealen aantast. Mevrouw Loriing lag op een kamer en zij geleek op een kostbaar maar buitengewoon teer stuk porselein. Het was makkelijk te zien van wie Het-ty haar mooi gezichtje had geërfd, maar tege lijkertijd had zij van haar vader een sterkte van karakter, die haar lieftallige moeder nooit bezeten had. Adeline Loring was ieder uur van haar leven geliefkoosd, beschermd en verzorgd geweest, tot dat de man, die ha-ar aam-bad, stierf en haar achterliet met H-e-tty, die toen tien jaar ou-d was en de tweelingen, die juist één jaar telden. Natuurlijk koos zij den eenvoudigsten weg wat ha-ar finiamci-en betrof. Zij wist weinig of niets van geldzaken af en daa-r zij geen mannelijke familieleden had, die haar raad konden geven, leefdeh zij na den dood van haar echtgenoot op denzelfden voet voort als gedurende zijn leven. Het kleine maar vriendelijke huisje, in een der mooiste gedeelten van Hempstead gedegen, was eens haar onbezwaard eigendom geweest, maar nu was het evenals zijn geheele inboedel voor de volle waarde met hypothe ken belast. De eene belegging na de andere was mis lukt en het had haar heel gemakkelijk toe geschenen telkens weer geld te krijgen door de papieren te teekenen. die haar voorgelegd werden dooi* Max Reiss, die het laatste jaar zoo'n grooten steun voor het gezin was ge weest. Hij had goed ge-vonden, dat alle dingen in het huis bleven, hoewel ze hem toch eigen lijk toebehoorden en mevrouw Loring was zeer bewust blind gebleven voor dit minder prettige feit, omdat zij daardoor in staat was Chick, haar zieken jongen, alles te geven wat hij noodig had. C-hick was het grootste verdriet in haa-r leven. Va-n zijn geboorte af was hij verlamd geweest en gedoemd zijn leven op een ligstoel door te brengen, vanwaar hij moest toe zien hoe zijn gezonde levenslustige tweeling zusje alle spelletjes deed. waaraan hij zoo graag wilde, maar niet kon deelnemen. Chick was bet kimid, dat mevrouw Loring het meest na aan liet hart, lag en de voor naamste reden van haa-r toe-genegenheid voor Max Reiss was, dat deze go-s-d en vriendelijk voor de kleine invalide was. Chick lag te bed en keek naar de vogels, die voorbij -het raam vlogen. Het was een van zijn slechte dag-en en zijn moeder keek naar hem met hongerige, verlangende 0-0,gen, die de diepste diepten van alle nienschelijke ellende gepeild schenen te hebben. „Zou Hetty nog lang wegblijven mammie, en zou zij mij een -nieuw prentenboek mee brengen?" vroeg Ohiik's dum. beverig kin derstemmetje. „Natuurlijk, lieveling", antwoordde zijn moeder, strekte de armen en sloeg ze om de teere schoudertjes. Ingespannen luisterden zij o-f ze Hetty's voetstappen op de trap nog niet hoorde. Zij verlangde naar haar dochters thuiskomst en aan den and-eren kanthoe vreesde zij ervoor! „Maar zij zal het wel doenzij moet het doenMijn kleinemijn eenige jongen", mompelde de 'moeder, terwijl haar prachtige, eenigsifims matte, blauwe oogen oip Chick's volmaakt gevormd kindergezichtje rust ten. Ah! Eindelijk hcorde zij -het geluld, waarop zij zoovele uren had liggen wachten! (Wordt ver 'gd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3