UIT HET BUITENLAND. ZiiitLAmerika, De dag begint goed NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN LONDEN. IJMUIDEN VELSEN MMUID ER COURANT WOENSDAG TWEEDE BLAD. 2 NOVEMBER 1932 De voorbereidende bespreking voor de economische wereldconferentie. Waarom Engeland nog niet tot den gouden standaard terugkeert. - De bekende Hongaarsche staatsman Graaf Karoiyi uit het politieke leven. Protest van Dantzig tegen Polen. Duizenden politiebeambten op de been. Geaiêve- Yerlenginz der bewapenings- vacantie. Reuter meldt uit Genève: In resolutie van de hoofdcommissie r ontwapeningsconferentie van 23 Juli was Sen betrokken regeeringen aanbevolen de be- waneningsvacantie, waartoe het vorig jaar is besloten, van 1 November af met vier maanden te verlengen. Tot dusver hebben 46 daten aan het Volkenbondssecretariaat me- Lredeeld, dat zij met deze verlenging accoord «aan Tot deze landen bobooien o.a. Frank- vmj Italië, Engeland en Rusland, Dnitschland talzooals bekend, op deze vraag niet ant woorden, zoolang de kwestie der rechtsge lijkheid niet is opgehelderd. Voorwaarde voor Engeland's terugkeer tot den gouden standaard. In het financieel© onder-comité der voor- bereidende commissie voor de conferentie van Londen heeft men naar wij in het Alg. Handelsblad lezen, een lange discussie gehou den over de mogelijkheid van den terugkeer i.i ^en goudstandaard. De Engelsche gede legeerde Philips heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat Engeland niet tot den goud standaard zal kunnen terugkeeren, alvorens de regeeringen haar tariefbelemmeringen afschaffen en alvorens het prijsniveau ver hoogd wordt. Zijnerzijds heeft de Fransch- jnan Rist, hierin gesteund door de andere cedeleaeerden, wier landen den goudstand- lard gehandhaafd hebben, deze stelling be streden. en verklaard, dat tariefverlaging alleen mogelijk is door maatregelen op fi nancieel gebied. Behandeling van liet fapport- Lytton op 21 November?, De besprekingen, die de laatste dagen tus- seher. de Japansche delegatie en het volken bondssecretariaat zijn gevoerd inzake den definitieven datum waarop het rapport van de commissie-Lytfcon door den raad behan deld zal worden, schijnen aldus lezen wij in het Alg. Handelsblad tot overeenstemming over den datum van 21 November geleid te hebben. Engeland. Voorloopigé resultaten van de 'gemeenteraadsverkiezingen. Dinsdag zijn in Engeland en Walles ge meenteraadsverkiezingen gehouden. In den afgeloopen naciht om 12 uur 30 waren 84 uit slagen "bekend. De stand der partijen was toen: conservatieven 29 gewonnen en 39 ver loren zetels, liberalen 14 gewonnen en 20 ver loren zetels, labour 62 gewonnen 47 verloren zetels, ónafhankelijken 17 gewonnen, 16 ver loren zetels. Toenemende omvang van de spinnersstaking. Dé stalking dier spinners hi Lancashire heeft Zich heden aanmerkelijk uitgebreid. Bijna alle spinnerijen zijn thans stilgelegd. Ver scheiden bedrijven, welke Maandag nog werkten, zijn* heden uit solidariteits-over- vegingen gesloen. Sir John Simon niet naaf Genève. De besprekingen inzake de Engelsche ont- vapeningsp olitiek zijn Dinsdag in. een kabi- •netsconiimissie voortgezet. De bedoeling is tot overeenstemming te komen voor wat be treft de militaire en politieke eischen. De militaire instanties Eoudteni, naar verluidt niet, bereid zijn toie te geven. In verband hiermede is het niet mogelijk dat Sir John Simon naar Genève vertrekt. In zijn plaats zal de onderstaatssecretaris van het ministerie van Buiitenla-ndsohe Za ken, Eden, te Genève aan de ontwapenangs onderhandelingen deelnemen. Hongarije. Graaf Karoiyi trekt zich terug. Dantzig, Protest tegen vermeende schending van verdragen met Polen. De Senaat van Dantzig heeft den diplo- matieken vertegenwoordiger van Polen Dr. Pa,poé een door den Senaabspresidenit Dr. Ziehm geteekende nota overhandigd, waarin geprotesteerd wiordt tegen die schending door Polen van de economische verdragen met Dantzig. Aan de Pooischie grens wor den goederen uit Dantzig alleen toegelaten wanneer den Poolschen diouane-instructeur een invoervergunning wordt overgelegd en ook- wanneer die PooJscihe donamebsambten toegeven, dat de goederen niet onder het invoerverbod vallen, wordt de invoervergun ning va.n een Poolsch douane-instructeur ge- eischt. waardoor de invoer uit Dantzig af hankelijk wordt van den willekeur der Pool- s che dou-a ne -aut or it eiten. De nota verzoekt de garantie, dat het goederenverkeer van Dantzig naar Polen aal kunnen gesohieidieii volgens de otfficieele overeenkomsten. Amerika. Graaf Karoiyi De vroegere minister-president graaf Juliu s Karoiyi heeft, naar Reuter uifc Boedapest verneemt, in een brief, gericht aan de kiezers van de .rad Stuhlweissenburg. medegedeeld cat hij zich uit het actieve politieke leven zal terugtrekken en daarom zijn mandaat van afgevaardigde opgeeft. Moratorium in den staat Nevada. Naar uit Reno (Nevada) wordt gemeld, heeft de gouverneur met het oog cp den wanhopdgén financieelen toestand voor all:: schuldverplichtingen een moratorium voor veertien dagen afgekondigd. Deze beschikking was voor de bevolking een volkomen verrassing. De meeste banken zijn gesloten. De gouverneur doet moeite een huipleeninr op te nemen. Opstandelingen van Sao Paulo naar Europa. Blijkens een Reu ter-bericht zijn 78 nen, waaronder vele militairen, die beschouwd worden als direct of indirect, verantwoorde lijk voor de revolutie in Sao Paulo. aan boord van een Braziliaansch stoomschip uit Rio de Janeiro vertrekken, verbannen naar Europa. Onder de bannelingen vallen d;n het bij zonder op de generaals Klinger en Dias Lopez, die de opperbevelhebbers waren van het Faulistischie leger, talrijke journalisten, et telijke leidiers van de republikeiiscfh-demo cratische partij in Sao Paulo en de oud- .pre&ident Arturo Beraa.rdes. Alessandri heeft vertrouwen in den Volkenbond. Don Arturo Alessandri, de tot Chileensch president gekozen radicale candfdaat, heeft, volgens Reuter, in een interview verklaard een groot voorstander te zijn van den Volken bond. Hij veroordeelde scherp de pessimisten, die het vertrouwen in den Bond verloren hebben. Volgens Ale&sandrPs overtuiging zullen de naties er ten slotte wel van over tuigd worden, dat de Volkenbond bestemd is om op te treden alls scheidsrechter bij inter nationale geschillen. Estland Nieuwe regeering gevormd. Naar Reuter uit Reval meldt heeft de senior van de politici in Estland Constantin Pats, na een nieuwe regeering kunnen vor men! De drie groote partijen xn Estland met name de agrarische partij, de sociaal-demo craten en het nationaal-centrum in de re geering vertegenwoordigd. HERFSTSTORM BOVEN NEW-YORK. WEEK-END HUISJES VERWOEST. NEW YORK, 1 November (V.D.) New York en omgeving zijn door een buitenge woon noodweer geteisterd. Storm en regen hebben overal groote verwoestingen aange richt. In het 'bijzonder werden de weeikend- huisjes op Long Island getroffen. Tachtig dezer huisjes zijn door het water verwoest. Twintig dezer huisjes werden weggespoeld Gelukkig waren zij onbewoond. De toestand wend to hachelijker daar brand uitbrak in verschillende huisjes. Een groot aantal ibrandwiachls, politiebeambten en be ambten van den geneeskundigen dienst zijn ter assistentie uitgezonden Naar tot nu toe is gemeld, zijn 1'5 personen gewond. Ook te New York zelf is aanzienlijke schade aangericht. Van Woolworth-buildhrg is een groote vensterruit op straat terecht gekomen. Een jong meisje en een politieagent werden door de scherven ernstig gewond. Het verkeer in de haven ondervindt grooto vertraging, oceaanstoom-ers komen vér over tijd binnen. NIEUWE ENGELSCHE 3 pCt. LEENING. De regeering zal morgen de inschrijving openstellen op een leening groot 300 millioen. koers van uitgifte 97 1/2 pet. tegen een rente van 3 pet. De leening zal worden afgelost in de jaren 19481953. De leenmg zal worden aangewend voor de aflossing van 114 millioen pond sterling 5 pet. schatkistbiljetten en de niet geconverteerde oorlogsschuld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN voor wie zich toi gewoonte maakt de huid na het scheren met een weinig „Zij"-Crème in te wrijven. Geen branderig gevoel of na- schrijnen meer, integendeel, Uw gezicht blijft den geheelcn dag frisch en zacht. In prijzen van 20304575 cent. AANVAL OP HET PARLEMENTS GEBOUW BERAAMD. LONDEN. 1 November. (V. D.) Heden avond is het in de straten .die naar het par lement leiden, tot botsingen gekomen tus- schen de politie en deelnemers aan den hongermarsch. Het is de politie met behulp van den gummistok gelukt het terrein vrij te houden. Bij de Westminster burg over vielen de werkloozen de vo or bij kome n de tramwagens, trokken de borden van de wagens af vielen vervolgens de politie aan. Ook werd gepoogd met auto's een barrl cade op te werpen. Van het Charing Cross- station drong de menigte op naar Trafalgar Square, waar eveneens onregelmatigheden ontstonden. Steenen werden uit, het plaveisel gehaald en als projectielen gebruikt. Ook hier werd het terrein door de politie ont ruimd. Verschillende ruiten werden door de menigte verbrijzeld. Tal van personen zijn gearresteerd. Een groot aarital vrouwen viel in zwijm. Het aantal gewonden staat nog niet vast. Een delegatie van werkloozen, die .uitdruk kelijk verklaarden niets uit te staan hebben met de onlusten, is door Lansbury ontvan gen in het Lagerhuis. De mannen eischten, dat de oppositie alles in het werk zou stel len om het handhaven van de werkloozen- ondersteuningen mogelijk te maken. Nader meldt V.D.: „Massa-aanval van „hongermarcheerders" op het parlementsgebouw" was Dinsdagavond te Londen het slagwoord. De „hongermarcheerders" die voortdurend met roode vlaggen door de straten trekken, verklaren dat zij het parlement Dinsdag avond wiLlen dwingen hun eischen aan te hooren en kennis te nemen van hun door een millioen menschen onderteekend verzoek schrift. Zij hebben het parool uitgegeven zich om half acht (G. T.) voor het parlements gebouw te verzamelen. In pamfletten wordt er bij de politiebeambten op aangedrongen geen gebrui kte maken van de gummistok. De politie heeft maatregelen getroffen ten einde de bedreiging der „hongennarcheer- ders" te verijdelen. Communistenlcider gearresteerd. Dinsdagmiddag werd liet bureau der or ganisatoren van de demonstratie door de politie doorzocht. De communistenleider Hannington werd gearresteerd, voor den po litierechter geleid en tot een week hechte nis veroordeeld. Hannington had tijdens een betooging de politiebeambten opgewekt met de „hongermarcheerders" samen te gaan. Ook andere leiders der communisten zijn ge arresteerd. Toen bekend werd dat Hanning ton was gearresteerd wilden eenige honderden demonstranten de police-court bestormen. Zij werden evenwel door de politie uiteen gejaagd. In de omgeving van het parlements gebouw zijn duizenden politiebeambten ge concentreerd. Er mogen geen demonstraties plaats vinden binnen een zekeren afstand van het parlementsgebouw. DE BRITSCHE VISSCHERIJ- INDUSTRIE IN NOOD. GEVAAR VAN ALGEHEELE INEENSTORTING. RUSSISCH STOOMSCHIP BIJ SPITSBERGEN GESTRAND. 126 PASSAGIERS IN GEVAAR. Het Russische stoomschip ..Tovomtsj Stalin" dat zich op w>eg van Tromsö naar de Rus sische kolenmijnen op Spitsbergen bevond, is naar Reuter uit Oslo meldt, bij den ingang van een fjord aan de Westkust van Spits bergen gestrand. Het bergingsvaartuig „Ja- son" is tor assistentie vertrokken, doch zal 84 uur noodag hebben 0111 het in nood ver- keerende schip te bereiken. Br bevinden zich 126 passagiers aan boord onder wie een aantal vrouwen. Naar gemeld wordlt is de positie van het schip kritiek De lading van de boot bestaat uit machines en rails voor de mijnen, die een aanzien lijke waarde vertegenwoordigen. VER- INVAL IN EEN COMMUNISTISCHE GADERING. SOFIA, 1 November. (V.D.) De Bulgaar- sche communistische partij welker vergade ringen door de politie verboden zijn, hield in het huis van een Poolsch communist te Sofia een geheime vergadering waaraan ook tal van communistische parlementsleden deelnamen. Bij verrassing deed de politie een inval en arresteerde 142 personen waaronder 6 leden van de Sobregna. Uit in beslaggeno men correspondentie zou zijn gebleken dat de verbinding der Bulgaarsche communisten met Moskou over Berlijn en Weenen loopt. VIER VISSCHERS OMGEKOMEN? KOESLIN, 1 November (Wolff) Heden ochtend is een visschersboot uit Nest aan 't strand gedreven, geheel leeg. Men vermoedt, dat de vier opvarenden over boord zijn gesla gen en verdronken. HET VERMISTE DUITSCHE POSTVLIEGTUIG. VA NREGEERINGSZIJDE ALS VERLOREN BESCHOUWD. BERLIJN, 1 Nov. (Wolff) De rijksminister voor verkeerswezen heeft heden het volgende telegram gezonden aan de Deutsche Luft hansa: „Daar het helaas- wel zeker schijnt, dat de bemanning van het vliegtuig van den rijkspostdienst bij het ongeluk dat de ma chine trof, om het leven is gekomen, betuig ik u mijn deelneming met dit zware verlies en ik verzoek u hiervan ook de familie der verongelukten mededeeiing te willen doen." In tijden van crisis wordt de blik van alle vérziende menschen min of meer verdoezeld, vooral ten opzichte van het vraagstuk, hoe he* '1 van de noodige levensbehoeften te v De tegenwoordige tijdsomstandig- ken daarop geen uitzondering, s r Andrew Lewis, voorzitter van de Sc-., sche visscherij-commissie in „The Fishing News". Onze voedselvoorziening heeft-, zooals men weet een vooraanstaaxide plaats ingenomen in den gedachtengang der regeering en de overeenkomst van Ottawa getuigt van het groote belang, dat men in deze aangelegenheid stelt. Waar aldus rekening wordt gehouden met de bronnen van het land en van het empo rium, is het de eisch van de Britsche vissche rij, dat haar aandeel in de nationale voedsel voorziening niet miskend worde. Integen deel, deze industrie is de meening toegedaan, dat zij is een van de belangrijkste voedsel- voorbrengende industrieën. Zij neemt in één opzicht een bijzondere plaats in: zij is n.l. in staat te voorzien in de algeheele behoefte van liet land niet alleen, maar bovendien kan zij gelijken tred houden met een stijgen de behoefte, zelfs als deze zou verdubbelen of verdrievoudigen. Gevaar van ineenstorting De waarde van zulk een voedselvoorziening, zoowel in vredes- als in oorlogstijd wordt ten volle erkend door die naties, welke als ge volg van hunne geografische ligging of den geringen omvang van hun vloot een derge lijk middel niet bezitten en van de Britsche vissclierij-industrie, de grootste van haar soort kan gerust gezegd worden, dat de ge heele wereld er jaloersch op is Maar heden ten dage loopt deze industrie gevaar, in een te storten, en hen, die alles wat zij beza ten hebben opgeofferd om haar van klein af op te bouwen lijkt het soms, alsof haar waar de voor het land éxi als middel tot voedsel voorziening èn als verdedigster van onze kusten slechts weinig wordt begrepen en even weinig wordt geapprecieerd. Bezien van een geschiedkundig standpunt, heeft de groei en de ontwikkeling van onze moderne diepzee-visscherij plaats gevonden in liet korte tijdperk van 50 jaren. Vóór 1862, toerf de eerste twee stoomtrawlers in de ha ven van Grimsby verschenen, kon versche visch niet beschouwd worden als een stapel voedingsmiddel. De aanvoer was gering en afhankelijk van weer en wind en haar distri- butie beperkt. De stoomtrawler bracht een omwenteling teweeg en door zijn snelheid, zijn zeewaardigheid en zijn capaciteit te kun nen visschen in het slechtste weer heeft hij voor ons vruchtbare vischgronden geopend, die anders niet bereikt zouden kunnen wor den. Het is zeker, dat wanneer de aanvoer had afgehangen van de Noordzee en de bin nenwateren, visch nooit zulk een populair voedsel was geworden als thans. De oogst der oceanen. Zoowel 's winters als 's zomers gaar- onze vloot steeds maar verder om haar oogst van de wateren binnen te halen. Van de Noord zee gingen onze schepen het eerst naar de Faroe-eilanden, vervolgens naar IJsland, later naar de Witte Zee en sedert kort naar het Beren-Eiland, een heel eind binnen de Noordpoolcirkel. De kwaliteit van de visch op deze afgelegen gronden wordt steeds betei', zoodat de visch van de Faroe-eilanden thans in kwalilteit volgt op die van de Noordzee, dan de IJslandsche enz. Door de energie en het initiatief van de pioniers van de trawlvisschevij zijn de prach- tigrV visschershavens langs de kust ont staan, terwijl voor de verzending al heit mo gelijke is gedaan. Het geheele jaar door, be halve bij hevige stormen zijn de welvoorziene visehwinkels en de stapels goudkleurige ge bakken visch in de vischrestaurants een alle- daagsch verschijnsel over het geheele land geworden". Het Britsche publiek heeft geleerd visch te beschouwen als een waardevol con sumptie-artikel, dat het inderdaad ook is. De Britsche eilanden worden heden beschouwd als de beste markt voor visch ter wereld. Vreemdelingen besluipen de markt. Hoe komt het dan, dat de visscherij-indus trie, die dit alles heeft opgebouwd, heden staat voor een bankroet? Eenvoudig omdat andere naties voordeel hebben getrokken van haar succes en hun visch het land in hebben gezonden net zoo lang dat de prijs daalde tot ver beneden den prijs der vang- kosten van Engelsche schepen. Vooral na den oorlog heeft deze invasie van vreemde visch zich buitengewoon ontwikkeld. Gedurende den oorlog was onze visscherij- industrie ten zeerste gedesorganiseerd. Op tweeduizend visschersvaartuigen en hunne bemanningen had de Admiraliteit voor oor logsdiensten beslag gelegd. Over hetgeen onze schepen en de visschers op het gebied van het opruimen van mijnen gepresteerd hebben, behoeft hier niet- te worden uitge- wijd. Laat "ik slechts herhalen de woorden van Lord Jellicoe die zelde, dat de Groote Vloot niet zou kunnen hebben bestaan zon der de trawlers. Maar terwijl onze eigen vloot op groote schaal met dit gevaarlijke werk bezig was, kwamen schepen van zekere an dere naties hunne vangsten in onze havens aanvoeren. De vreemdeling deed hiermede de eerste schrede op onze markten. Dc mijnwerkersstaking van 1926. De mijnwerkersstaking van 1926 was na den oorlog de vernietigendste gebeurtenis in de geschiedenis der Britsche visscherij- industrie. Onze buitenlandsche concurx'enten waren wel zoo actief, het grootst mogelijke voordeel van onze moeilijkheden te trekken. Zij wierpen groote. hoeveelheden visch op onze leege markten en verkregen vaster voet dan ooit tevoren. Heden wordt buitenland sche visch aangevoerd door Duitschland, Denemarken, IJsland, Noorwegen, New- Foundland en Labrador, België, Holland, Zweden, den Ierschen Vrijstaat, Sovjet-Rus land, Frankrijk, Spanje, de Vereenigde Sta ten en andere landen. Practisch wordt alle visch, zoowel Britsche als vreemde op de dagelijksche veilingen aan de hoogste bieders vei'kocbt. Tengevolge van deze noodlottige en bovendien onnoodige overvoering van de markt is gedurende de laatste twee jaren de visch door Britsche reederijen verkocht tegen prijzen beneden vangkosten. Hierbij moet men niet vergeten, dat naar mate de vischgronden verder weg waren ge legen, de vangkosten in evenredigheid lioo- ger waren. De kosten voor de brandstoffen spelen hierbij een groote rol. Heden wordt gemiddeld een hoeveelheid van vier ton steenkool vereischt voor het vangen van één ton visch. De kolenrekening van de visscherij I bedraagt jaarlijks meer dan a, 4.000.000 Men j schat, dat de productiekosten 60% hooger I zijn dan voor den oorlog, terwijl de en-gros prijzen door den overvloed van buitenland sche aanvoeren zijn gedaald tot het peil van vóór den oorlog. Het. is duidelijk, dat dit zoo niet kan doorgaan. Het invoerrecht onvoldoende. De Britsche visscherij-industrie is aan het eind harer bronnen. De 10% invoerrechten, in het voorjaar gelegd op vreemde visch, hebben bewezen, absoluut onvoldoende te zijn om den springvloed tegen te houden. De concurrentie, waaraan de Britsche visscherij het. hoofd heeft, te bieden is t-wee- erlei. Buitenlandsche schepen maken vrijelijk gebruik van onze havens, waar hun visch geland en verkocht wordt op dezelfde wijze als de Britsche visch. aldus genieten de van de hulpmiddelen, de laatste jaren op gebouwd door ondernemende Britsche ree- ders en hunne bemanningen. Somtijds komen zijn aan de markt een plaats innemen ter wijl Britsche schepen moeten wachten tot den volgenden dag. De hoeveelheid visch, in 1930 direct van dc vangplaatsen door buiten landsche schepen aangevoerd bedroeg 1.416.746 cwts. Door buitenlandsche schepen gevangen versche visch wordt- eveneens met koopvaardijschepen ingevoerd en wel door Noorwegen langs de Tyne en door Denemar ken via Harwich. De Noorsche visch wordt geconsigneerd naar markten in het binnen land als Glasgow, Leeds, Birmingham en Bel- lingsga'r. terwijl eveneens groote hoeveel heden orden verkocht in Newcastle en North Shields. Beensche concurrentie. De Deensche visch, op deze wijze ingevoerd, wordt naar Billingsgate gesonsigneerd, waar ze de Britsche visch verdrijft en aldus de kustvissöhers van de kleine visschershavens langs de kust, die gewoon zijn hun vangsten naar Londen te zenden concurrentie aandoet. Deze buitenlandsche handel bedroeg in 19?0 840060 cwts. De voortdurende vermindering van den prijs der Britsche visch in de laatste jaren blijkt duidelijk uit de volgende tabel, ont leend aan de officieele gegevens van het Mi nisterie van Landbouw en Visscherij: Jaar g-em. prijs Jaar gem. prijs 1920 3.78 d. 1930 2.24 d. 1927 2.42 d. 1931 2.12 d. 1928 2.61 d. 1932 2.09 d. 1929 2.66 d. 1929 was het laatste jaar. dat de industrie met winst werkte, daar bewezen is. dat een gemiddelde prijs van 2 1/2 d. per lb. noodig is om de kosten te dekken. Het- ad valorem- recht van 10%, dit voorjaar op buitenland sche visch geheven heeft bewezen volkomen onvoldoende te zijn om den buitenlandschen aanvoer tegen te gaan. De geheele trawl-visscherij wacht thans met- veel belangstelling op een antwoord op haar verzoek om een evenwichtige bescher ming tegen buitenlandsche concurrentie. Tenzij dit antwoord snel komt en met vol doenden nadruk, z<et de toekomst van het bedrijf er donker uit. De tijd van halve maat regelen is voorbij. Dit is. in 't kort de huidige oosltie van de Britsche visscherij-industrie. Haar toekomst ligt in de handen van de regeering. ONZE V'-cCWijiTVfVER NAAR FRANKRIJK. HET CONTINGENT FIJNVISCH SPOEDIG UITGEPUT. Het feit, dat de kustboot-en den laatsten tijd groote hoeveelheden tong aanvoeren, heeft tengevolge gehad, dat een levendige, wellicht al te levendige uitvoerhandel naar Frankrijk ontstond, daar alleen dit land, door het Belgische invoerverbod op tong, als buitenlandsche afnemer optreedt -en het bin nenland slechts een klein gedeelte van den aanvoer kan opnemen. Als gevolg van dezen buitengewonen uitvoer is het voor de maan den October, November en December toe gestane contingent van 280.000 K.G. snel aan het afnemen, zoodat het zeer waar schijnlijk is, dat over eenige weken het con tingent uitgeput is. Dientengevolge zal dus gedurende ongeveer 11/2 maand geen uitvoer van tong of andere fijnvisch naar Frankrijk kunnen plaats vinden. EEN ERGERNIS In ons blad van Dinsdag plaatsten wij een berichtje over de sloot nabij de tunnels, welke sloot, doordat daarin het rioolwater, dat bij zwaren regenval uit het riool in de Brinio- straat naar buiten komt. wordt afgevoerd, zeer verontreinigd is. Men maakt ons er op opmerkzaam, dat ook onder normale omstan digheden rioolwater op deze sloot wordt ge loosd, aangeziexv het riool van den Sta tionsweg daarin uitmondt. Dit is een re den tc meer om maatregelen tot verbetering te treffen. Dit zou kunnen geschieden door de sloot te dempen en het rioolwater door een gesloten riooleering via een bezinkings- put naar het Noordzeekanaal af t« voeren. GEZINSBOND LEGER DES HETLS. Men s'farij ft ons: Eén der onderafdeelingen van het Leger des Heils te IJmuiden; de Gezinsbond, heeft een bijzonderen avond belegd, waarop de le den doel en streven van den bond aanschou welijk naar voren zullen brengen. De bond, die zich onder de krachtige lei- dig van zuster Giezen in- voortdurenden bloei mag verheugen, hoopt dezen avond te geven op Donderdag 3 November in de Legerzaal. Hiertoe zijn recitatie's voordrachten enz. ingestudeerd. Het geheel zal dien avond on der leiding staan van mevr. Majoor de Jong. de Divisie Gezinsbond-secretaresse. Ieder is welkom. VERKEERSONGEVAL. Maandagavond is een omstreeks 18-jarige wielrijder in een onveidichte uitgraving in den Koningsweg gereden, tengevolge waar van de jongen bewusteloos bleef liggen. Hij werd door Dr. Fierstra geholpen. De politie stelde een onderzoek in, waarna van gemeentewege maatregelen werden ge troffen om bij de uitgraving een lantaarn te plaatsen. SURVEILLANCEDIENST DOOR DE GEMEENTEPOLITIE. Maandagmiddag werd door de gemeente politie een begin gemaakt met een algemee- nen surveillancedienst per auto. waarbij te vens aangaande het motor- en rijwielverkeer alsmede het voetgangersverkeer bij verkeers overtredingen waarschuwingen en onderricht werden gegeven. Tegen een drietal personen werd echter proces-verbaal opgemaakt, om dat zij door hun optreden de veiligheid van het verkeer in gevaar brachten. Het ligt in de bedoeling van de politie, deze inspectietochten te doen plaats hebben naarmate daarvoor tijd beschikbaar is.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5