het nieuwe avondblad VGDD VELSEN, BEVERWIJK &Q OPENING BADHUIS SPAARNBERC. )8e JAARGANG No. 2 DONDERDAG 3 NOV. 1932 IJMUIDEQ COURANT A B O N N E M ENTEN: per week JQ cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal L20 ptns 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJnmiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. ÜITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ NJV. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels ƒ0.75. Etke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. Bestuursleden en "belangstellenden poseeren voor onzen fotograaf. Wapens en Tarief muren. pit zijn de beide vijanden van de mensch- heid, die de crisis verlengen. De jongste ge beurtenissen op internationaal gebied zijn rijk aan hoopvolle teekenen voor hun bestrrj- Het Fransche ontwapeningsplan heeft, on danks het pessimisme van den klagenden beer Herriot, een goede ontvangst genoten, en er wordt op het moment hevig geconfe reerd door de diverse regeeringen der groo- te mogendheden, waarbij de Amerikaan Nor man Davis blijkbaar een zeer belangrijke rol speelt. Deze Norman Davis, vertegenwoordiger van Amerika in Genève, is een democraat en bij wordt al bij voorbaat genoemd voor een der belangrijkste posten als Franklin Roose velt tot president gekozen is. Dat dit zal ge beuren schijnt thans vrijwel zeker. De „proef- stemming" van het blad „Literary Digest" heeft tot eindresultaat gehad: 41 staten met 474 stemmen voor Roosevelt, 7 staten met 57 stemmen voor Hoover. De volgende week zal de beslissing vallen, want dan worden de leden van het kiescollege gekozen en daar mee zal het resultaat meteen vaststaan. De presidentieele campagne heeft duidelijk aangetoond welke de tegenstellingen zijn- Roosevelt is de man van de internationale samenwerking, Hoover de protectionist en nationalist die zijn reeds hooge tarief muren nog hooger wil gaan optrekken. Het is merk waardig en teekenend dat een der-gelijke landslide" als de cijfers van de Literary Digest voorspellen, voor den internationalist verwacht wordt. Het geeft alle hoop op een tweeden Woodrow Wilson, ditmaal een die zijn natie achter zich heeft en niet meer „zijn tijd vooruit is". En de lieden die (ook in ons land) zoo sterk geneigd zijn tot een op de spits gedreven nationalisme, mogen daar een leering uit trekken, zooals zij reeds een lesje gekregen hebben door de mislukking- van het Nederlandsche regeeringsvöorstel tot verhooging der invoerrechten. Wapens en tol muren neer! Dat is de eenige uitweg die tot redding van de internationale samenwerking, waarvan wij afhankelijk zijn, openstaat. Als een geweldige wereldmacht als de Vereenigde Staten daarin de leiding neemt, een macht welker invloed Europa dagelijks voelt in al zijn levensuitingen, dan wordt het heusch wel duidelijk welken koers wij uitgaan. Zie daarnevens de frontverandering van Frank rijk, en ook van Engeland (waar sinds het uittreden der liberale ministers en van Snow- den het besef van de protectiegevaren met den dag groeit en men nu bezig is met ver der gaande ontwapeningsplannen). Zie het toenemende vrijhandels-streven in België, Frankrijk, Duitschland. Let op Hitler's da lenden invloed in Duitschland, waar men bij de verkiezingen op a.s. Zondag zijn eerste nederlaag verwacht. Wat hoort men nu nog van Hitier? Wat hoort men nog van het en kele weken geleden nog met veel misbaar in het uitzicht gestelde herstel van de Hohen- zollerns? Alleen dat de monarchistische leden van het kabinet-vojn Papen zich uitgesloofd hebben om duidelijk te maken, dat zij, hoe wel monarchisten, de vraag van een herstel der monarchie thans niet aan de orde achten. Waarlijk, er verahdert veel. Een maand ge leden zag het er heel anders uit. Het tempo der tijden is ongeloofelijk snel niet zoozeer in feiten als wel in wisselende stemmingen. De eene „golf" schijnt op de andere te volgen. Maar er is maar één logische uitweg, die der internationale toenadering, die van ontwa pening en afbraak van tolmuren. Omdat er 'geen andere is, zal die weg tenslotte gekozen worden. Dat is in deze rubriek steeds be toogd en daar blijven wij hardnekkig bij, om dat de omstandigheden tenslotte altijd tot de eenige logische oplossing voeren, en omdat de openbare meening zich zoo geweldig ten gunste van ontwapening en tarieven-afbraak is gaan wijzigen. Men heeft de alternatieven beproefd en de bewijzen gekregen dat die de wereld steeds dieper in de crisis-ellende voe ren en de gevaren doen stijgen. Dat het lang duurt daar zijn we het over eens. Voor een kort menschenleven is dit een langdurig proces. Er zijn nu veertien jaren verloopen sinds den wapenstilstand in den grooten oorlog. Maar is dat een lange tijd als men hem in het kader der historie plaatst? Onze generatie tracht wereldhervormingen te bereiken in haar eigen levenstijd, wereldher vormingen van den meest ingrijpenden aard, en vindt dat het langzaam gaat! Gelukkig- dat het zoo wordt opgevat. Dit ongeduld geeft de beste kans op voortgezet streven en op succes! R. P. ORKESTVEREENIGING „KUNSTKRING" Aan het jubileumsconcert dat de Orkest vereniging- „Kunstkring" op Donderdag 17 November in het Thalia Theater zal geven, zal de bariton-zanger Lucas Louman uit Haarlem medewerken. Deze zal o.m. ten ge- hoore brengen eenige liederen uit Sam Vles- sing's operettes, met orkestbegeleiding. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Sehouwtooneel (Adr. v. d. Horst en Jan Musch) „De Doof- PP/". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Cabaret Jan van Riemsdijk. 8 uur. Gem. Concertgebouw: V. A. R. A. attractie orkest „De Flierefluiters" o. 1. v. Hugo de Groot. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Indiaansche liefde" Uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur Palace: „Zwei in einem auto". Op het too- neel: The Harvey Sisters. T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een verwoest leven". Op het tooneel: Ohayo, origin. Japan Act. 1 en 9.15 uur. VRIJDAG 4 NOVEMBER Bioscopen. Nieuw programma. IJMUIDEN ONZE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. HET CONTINGENT FIJNVISCH NAGENOEG UITGEPUT. Zooals wij gisteren meldden, is met het oog op den grooten uitvoer van tong, die sedert den aanvang van de nieuwe periode op 1 Oc tober j.l. plaats vond, te verwachten, dat het contingent fijnvisch, aan ons land door Frankrijk toegestaan, spoedig zal zijn uitge put. Van de zijde der exporteurs deelde men ons mede, dat het einde binnen een paar weken te verwachten is. Wij hebben eens nader naar den stand van zaken geïnformeerd bij de administratie der Vischhandelvereeniging. Uit hetgeen de ad ministrateur, de heer P. Krab. ons mededeel de blijkt, dat de verwachtingen, der expor teurs veel te optimistisch waren. Wij verna men, dat van 10 October tot en met 2 Novem ber, dus in ruim één maand met de expeditie der Vischhandelvereeniging naar Parijs was verzonden een hoeveelheid van 223.538 K.G. netto. Hierbij dient voor tarra te worden bij geteld 1/7 of ongeveer 32000 K.G., zoodat van het contingent voor de maanden October, November, December, groot 280.000 K.G. voor deze zendingen reeds rond 250.000 K.G. is af geschreven. Maar behalve het door de IJmul- der Vischhandelvereeniging naar Parijs ver zonden kwantum hebben nog andere zendin gen plaats gehad, niet alleen van IJmuiden, maar ook van andere havens, die eveneens in mindering van het contingent zijn gebracht. Uit een en ander valt té^constateeren, dat reeds binnen eenige dagen het contingent voor de laatste drie maanden van 1932 uitge put zal zijn. HET VISSCHERIJBEDRIJF IN OCTOBER. In één maand een vooruitgans van f 220.000. MAAR NOG EEN GROOTE ACHTERSTAND BIJ VERLEDEN JAAR. Zooals wij gisteren reeds meldden bedroeg de omzet in den Rij ksvi'schafslag gedurende de maand October 1932 f 940.190 tegen f 1.185.119 in dezelfde maand van het vorig jaar. Bij vergelijking met oen omzet van de maand September valt een aanzienlijke voor uitgang te constateeren. aangezien in ge noemde maand de omzet slechts bedroeg f 721.605, of bijna f 220.000 minder. Trawlvisscherij. Van de trawlvisscherij kwamen binnen 207 (336) Nederlandsche stoomtrawlers met een besomming van f 625,315 (f 792.088). De gemiddelde reisbe- somming bedroeg derhalve ruim f 3000, een ongekend hoog cijfer, dat al weer f 125 hoo ger was dan de vorige maand. Er kan dan ook zonder overdrijving gezegd worden, dat de resultaten der aan de vïsscherij deelne mende stoomtrawlers buitengewoon gunstig waren, te meer omdat deze trawlers voor een groot deel uit kustbooten bestonden. Voor die reederijen, waarvan een niet te groot aantal schepen opgelegd bleef is de maand October dan ook lang niet ongunstig geweest. Er kwamen behalve bovengenoemde Neder landsche trawlers nog binnen 22 (7) Duit- sche stoomtrawlers met f 83.288 (f 27764), verder 87 (40) motorloggers met f 71.225 (f 33.041) 432 (734) motorkustvisschers met f 38.237 (f 65.478), 11 (9) open booten met f 300 (f 57), 1 (3) Belgische moorkotter met f 423 (f 2767) en 17 (25) Deensche motorkot-, ters met f 13.095 (f 26.297). De gemiddelde besomming der motorlog gers was de vorige maand derhalve ruim f 800. ongeveer gelijk aan verleden jaar doch f 150 meer dan in September j.l. Een zeer gunstig resultaat waarbij nog dient te worden opge merkt, dat er 47 loggerreizen meer dan in Oc tober 1931 vielen te registreeren. Ook deze vaartuigen profiteerden evenals de kustboo teen van den rijkdom aan tong, een dankbare buit voor onze visscherij. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 3 (7) stoomloggers met f 9532 (f 30.781), 9 (24) motorloggers met f 7636, (f 35.412) en 8 (176) Engelsche stoomloggers met f 47.976 (f 150.497). De drijfnetvisscherij was al van heel wei nig beteekenis. Eensdeels i's dit het gevolg van de zeer beperkte haringvisscherij, waar door slechts weinig schepen aan deze vis scherij deelnamen, anderdeels is dit toe te schrijven aan het wegblijven der Engelsche stoomloggers (drifters), waarvan de eerste 10 maanden van het vori'g jaar reeds 209 onze haven hadden bezocht tegen 59 in dit jaar. Van deze visscherij behoeft men thans niet veel meer te verwachten. De omstandigheden zijn van dien aard, dat onze markt een eenigs zins belangrijk kwantum niet meer kan op nemen. De opbrengst der consi'gnatiezendingen be droeg f 43.976 tegen f 14.578 in dezelfde maand van het vorig jaar. Deze vooruitgang is toe te schrijven aan de groote consignaties heilbot uit Noorwegen en diverse vi'schsoorten uit Denemarken. In de eerste 10 maanden kwamen binnen, 1594 (2677) stoomtrawlers met een besomming van f 3.941.927 (f 6.678.037). 1848 (1620) motor loggers met f 1.047.703 (f 1.075.600), 5211 (5660) motorkustvisschers met f 337.448 (f 453.617). 106 (65) Duitsche stoomtrawlers met f 401.880 (f 254.282), 375 (136) Deensche motorkotters met f 262.092 (f 127.645), 73 (35) Belgische motorkotters met f 29.999 (f 23.309) enz. De totale omzet in de eerste tien maan den bedroeg f 6.543.147 tegen f 9.477.607 in dezelfde periode van verleden jaar, een ach teruitgang derhalve van bijna drie millioen. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1931). i SANTPOORT. Woensdagmiddag had de overdracht en de officieele opening plaats van het badhuis „Spaarnberg", dat is ondergebracht in de voormalige bewaarplaats, welke voor dit doel geheel is verbouwd. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, het voltallige gemeentebestuur, oud-burgemeester Rij kens, vele raadsleden, den architect den heer Mulder, van het Architectenbureau Mulder en van Asdonk, den aannemer, den heer A. J. de Graaf, den heer Cornegge namens Santpoort's Bloei, de heeren B. G. Schuitenmaker namens IJmul- den's Bloei, A. J Allan namens de Velser Centrale van Speeltuinverenigingen, M. J. C. Diemei namens het bestuur der Ned. Unie van Speeltuinorganisaties. Voorts mevr. van Raalten, namens het bestuur der afd. Sant poort van de Soc. Democratische Vrouwen club, notaris Verhoef te Haarlem, alsmede het voltallige bestuur der nieuwe vereeniging „Spaarnberg". De plechtigheid vond plaats in de ruime vergaderzaal, waar nadat de Commissaris der Koningin was binnengeleid en de begroeting had plaats gevonden mej J. G. Fontein, voor zitster van de vereeniging een rede hield. Spr. zeide o.m., na de autoriteiten in 't bij zonder welkom geheeten te hebben: Ik zal de laatste zijn om niet te erkennen, dat het ons liever ware geweest, als we de oude bewaarschool hadden kunnen behou den, maar de omstandigheden lieten die mo gelijkheid niet toe en daarom hebben we naar eenoplossing gezocht, die naar wij meenden, het meest in den geest zou vallen van haar, wier beeld heden weer in zeer bi- zondere mate in onze herinnering leeft, me vrouw Wüste-von Gotsch. Spr. gaf daarna een overzicht van de ge schiedenis der bewaarschool van haar op richting af. Toen in 1932 de gemeente Velsen geen sub sidie meer kon geven, meende het bestuur in den geest van wijlen mevr. Wüste te hande len, door aan kapitaal en gebouwen een be stemming van meer algemeen nut te geven. Besloten werd gevolg te geven aan een langgekoesterden wensch der Santpoortenaren van de school te verbouwen tot een badhuis met regen- en kuipbaden. Ook werd rekening gehouden met den wensch, een lokaal be schikbaar te hebben voor vereenigingen als bovengenoemd, voor lezingen enz. Tevens moest in het nieuwe gebouw worden opge nomen de meer ruimte behoevende biblio theek. Zoo ontstond dan uit de 2 speellokalen de hall van het badhuis met de badcellen; een leslokaal werd bibliotheek en twee andere werden vereenigd tot de groote zaal. Voor de kinderen werd de oude speelplaats vergroot en van vele speeltoestellen voorzien. Grond en gebouwen werden 29 Juni 1932 overgedragen aan de Gem. Velsen, waarbij de Stichting zich verbond voor haar rekening het geheele plan uit te voeren en geheel be- Autoriteiten bij de opening van het badhuis. Van links naar rechts: de burgemeester, Mr. Rambonnetmej. Fontein, voorzitster en mej. Harmens, secretaresse der Vereeniging en Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Koningin drïjfsklaar in orde te maken. De Gemeente Velsen zal dan vervolgens het geheel in huur afstaan aan de nieuw opgerichte Ver. „Spaarnberg" voor Sociale Belangen in Sant poort, welke Ver. het geheel zal exploiteeren. Deze vereeniging bestaat uit de navolgende 9 leden: mej J. G. Fontein, voorzitster, mej. B. E. Harmens, secr.esse, de heer J. P. Hand- graaf, penningm., mej. J. L. Enschedé, de heer P. Bosman, wethouder van sociale aan gelegenheden, Prof Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, de heer P. J. Sintenie, Dr. A. de Groot en'de heer W. van der Weyde. Tot badmeester werd benoemd de heer F. S. A. van der Eynde. De heer F de Vries zal toezicht houden in den speeltuin. Rest mij thans nog om aan allen, die aan de vorming van dit gebouw, van welks fraai heid en doelmatigheid, gij U straks zult kun nen overtuigen, hebben meegewerkt een woord van oprechten dank en tevens hulde te brengen, voor de wijze waarop zij zich van de hun opgedragen taak hebben gekweten. In de eerste plaats doe ik dit aan de hee ren Mulder en van Asdonk, van het zoo goed bekend staande architecten-bureau. In de tweede plaats aan den heer de Graaff te Santpoort, den aannemer en verder aan alle onderaannemers en werklieden, die hun krachten hebben gegeven bij het tot stand komen van dit gebouw. En zoo is dan het oogenblik gekomen, waarop ik deze inrichting, die te beschouwen blijft als de Stichting van mevrouw Wüste- von Gotsch, namens ons bestuur zou willen overdragen aan U, mijnheer den Burgemees.- ter, als hoofd dezer Gemeente. Terwijl ik dit doe, zou ik echter U allen willen verzoeken, onder opstaan enkele oogenblikken te willen wijden aan de nage dachtenis van haar, voor wie geld dan alleen waarde kreeg, als zij 'hét. kon besteden ten bate van de minder bedeelden, en die, als eerste van hare omgeving, ook altijd de eer ste wilde zijn, om de zwakken te sterken en wie achter bleven voort te helpen. Ik draag dan deze Inrichting over aan U, mijnheer den Burgemeester, in de hoop, dat U ze zult willen ontvangen met zoo goeder harte, als waarmede zij gegeven wordt, en dat zij moge gedijen tot nut van de Gemeente Velsen in het algemeen en van het dorp Santpoort in het bijzonder. Burgemeester Rambonnet zeide, volgaarne de kostbare inrichting namens de gemeente te aanvaarden. Spreker heeft buitengewoon op prijs gesteld de wijze, waarop de voorzit ster de geschiedenis en de verandering der inrichting heeft geschetst, in het bijzonder de werken der stichtster. Hij wilde den na druk leggen op het groote werk door de voor zitster in deze aangelegenheid gedaan. U heeft met uw vele bemoeiingen en het groote werk, dat u in de laatste maanden tot stand hebt gebracht, een groot succes gehad, aldus spr. Dat u er in geslaagd is een stichting van groote maatschappelijke en cultureele be teekenis tot stand te brengen is van groot belang voor Santpooort, dat u lief is. Spre ker meende namens alle belangstellenden den wensch te uiten, dat het juffrouw Fon tein gegeven mag zijn, nog lange jaren de leiding der inrichting in handen te hebben en getuige te zijn van den bloei van haar werk, waaraan zij zich met zooveel liefde heeft gegeven. Hét is zeker een heele teleur stelling geweest toen bleek, dat de school „Spaarnberg" niet meer in denzelfden vorm was te handhaven. Maar we mogen ons er in verheugen, dat voor deze nuttige instelling een andere nuttige instelling in de plaats is gekomen. Er is eenige risico aan deze in richting verbonden. Er zal gewerkt moeten worden en er zal steun noodig zijn, vooral in de eerste jaren, om de inrichting tot een rendabel object te maken. Spreker meende, dat de leiding bij mejuffrouw Fontein en mej. Harmens in goede handen is en zij de ex ploitatie tot een goed einde zullen brengen. Namens het gemeentebestuur aanvaardde de burgemeester de gebouwen, namens het gemeentebestuur droeg hij de instelling, bad huis, kinderspeeltuin, bibliotheek en verga derzaal over aan de nieuwe vereeniging. Hij hoopte, dat de inrichting zal dienen in de voorziening van een groot cultureel en maat schappelijk belang. Mejuffrouw Fontein dankte den burge meester, hem de verzekering gevend, dat de vereeniging al het mogelijke zal doen om de inrichting in den geest van het gemeentebe stuur te exploiteeren. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, die daarna hef woord verkreeg, zeide niet gaarne de gelegenheid te willen-laten voorbijgaan, om het bestuur te danken voor de uitnoodiging tot hét bijwo nen dezer feestelijke gelegenheid. Hij heeft dit gedaan, niet alleen omdat deze belang rijke gemeente een belangrijke inrichting rijker is geworden, maar ook wegens de bij zondere sympathie jegens de dames van het bestuur en in de derde plaats omdat hij door zijn aanwezigheid eerbied wilde betuigen aan de nagedachtenis van mevrouw Wüste-von Gotsch. Spreker verzekerde van harte te zul len medeleven met. de verdere toekomst der inrichting en hoopte dat de wenschen, die zijn uitgesproken in vervulling mógen zijn. De heer Cornegge, spfekénde namens „Santpoort's Bloei" zeide, dat hét hem speet, dat de voorzitter en de overige leden van het dagelijksch bestuur doorwerkzaam heden verhinderd zijn, aanwezig te zijn. Spreker verheugde zich in de 'totstandko ming der inrichting. Het verdwijnen der be waarschool is een groot verlies, zeide spre ker, maar dit verlies wordt ruimschoots ver goed door de stichting van hét badhuis. Ook de heer Cornegge bracht hulde aan de stichtster. Dr. A. de Groot Lzn. herinnerde er aan dat toen hét plan geboren werd, men niet wist, wat er van terecht zou komen. Maar thans durfde spreker volmondig erkennen. dat_ hij als geneesheer het zich een eer en een plicht achtte, dank te brengen tot hen. die hebben meegewerkt tot het stichten aan de mooiste laan in Kennemerland van een inrichting waarvoor het nageslacht hun dankbaar zal zijn. Spreker bracht in het bijzonder hulde aan de dames Fontein en Harmens en meen de, dat zij geheel gehandeld hebben in den geest van mevrouw Wüste, op wier hulp en bijstand men nooit tevergeefs een beroep deed. Mej van Runnard dankte het bestuur voor het bêschikbaarstellen van een lokaal voor de bibliotheek. Zij bood het bestuur een bloe menhulde aan. Tenslotte voerde nog het woord de archi tect. de heer Muider, die dankte voor het geschonken vertrouwen, die evenals de vol gende spreker, de aannemer de heer A. J. dé Graaf bloemen aanbood. De heer Schuitenmaker hoopte, dat ook IJmuiden een soortgelijke inrichting mag krijgen. Mevrouw van Raalten, die het woord voerde namens de Soc. Democratische Vrou wenclub, bracht eveneens hulde voor de stichting. Zij betreurde het nochtans, dat de school, waaraan zulk een groote behoefte was, moest verdwijnen Namens het bestuur der Ned. Unie van Speeltuinorganisaties sprak ten slotte nog de heer M J. C. Diesel. Nadat de door den architect vervaardigde oorkonde geteekend was. werd aan allen ge legenheid geboden, de inrichting te bezich tigen. VOOR VOLENDAMMER VISSCHERS. PROEVEN IN DE BUURT VAN N1EUWË- DIEP. Naar het Al-g. Handelsblad verneemt heeft de Generale Commissie tot uitvoering der Zuiderzeesteunwet van een Volendammer een motorbotter gehuurd, welke a.s. Woensdag zal worden uitgerust. Het ligt in de bedoeling met dien botter proeven te nemen met visch yangst in de buurt van Nieuwediep. Deskun digen verwachten dat de vischvangst aldaar zeer uitgebreid kan worden wanneer doel matiger netten e.a. visch tuig wordt gebruikt dan de visschers van Nieuwediep doen. Als uit de proef visscherij blijkt, dat de vis scherij aldaar een loonend bestaan zal kun nen opleveren, is het de bedoeling dat dé beste Volendammer botters tot dat doel zul len worden uitgerust. De vischvangst, welké tot nu toe in de Zuiderzee werd uitgeoefend, zal dan tot boven den afsluitdijk worden verplaatst. Vele voordeelen zijn hieraan verbonden. De visschers worden dan in de gelegenheid ge steld hun oude beroep te blijven uitoefenen, hetgeen vele rechtgeaarde visschers liever zullen doen dan thuis te zitten en steun te ontvangen. De visschers van Volendam zou den kunnen blijven wonen in hun geboorte plaats. Evenals de Urker Noordzeevis-schers thans Maandags uitvaren en Vrijdags terug- keeren, zouden de Volendammers ook kunnen doen; ook .worden plannen overwogen even tueel hun botters in Nieuwediep te laten lig gen en per autobus van Nieuwediep naar huls terug te keeren. Bereikt zou worden, dat het uitgebreide aantal Volendammer visch- venters hun handel zouden kunnen blijven uitoefenen. Thans is de vischaanvoer veel te schaarsch. Dit blijkt uit den prijs der garna len, welke normaal is f 2 a f 3 per mand en! welke thans is f 9 per mand. Reeds thans worclt veel visch. waaronder garnalen, van Nieuwediep per vrachtauto naar Volendam vervoerd om de venters van handel te voor zien. Het visschen op de wateren rondom Nieu wediep zal voor de Volendamsche visschers meer gevaren opleveren dan het visschen op de voormalige Zuiderzee. Daar zal men zich bij moeten aanpassen. Grootendeels zullen motorbotters worden gebruikt, waardoor men beter tegen een storm bestand is en gemak kelijker weg zal kunnen komen als er storm dreigt. De stoere aard van het Volendammer vis- schersvolk doet verwachten dat het zich door de moeilijkheden zal heenslaan en aan den nieuwen toestand zal aanpassen. TOONEELVEREENIGING „VARIA" In plaats van Dinsdagavonds 22 November zal de Tooneelvereeniaing „Varia" haar jubi- leumsvoorstelling op Woensdag 23 November in het Thalia Theater geven, zooals bekend met het blijspel „De weg naar de hel" van Gustav Kadelburg. UITVOERING „VOORWAARTS" Zaterdag 12 November geeft de Muziek vereniging „Voorwaarts", directeur de heer J. Horst een uitvoering in de zaal „Flora" aan den Zeeweg. Voor dezen avond heeft een be kend kwartet zijn medewerking toegezegd. De directeur der vereeniging zal eenige cla- rinet-soli ten gehoore brengen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1